ZWITSAL fcmffiaaa Duizenden verdrevenen worden naar veiliger oorden overgebracht Geen nieuwe doorbraak Land van Altena Hei bestuur van het ROODE KRUIS te Leeuwarden Prins Bernhard kwam terug en ging meteen hard aan de slag Met achierlaiing van alles „Bewonderenswaardig" werk van Friese vrijwilligers in Ooltgensplaat Evacueren. In dit ene woord, zo bekend uit de oorlogsdagen en haast onwezenlijk klinkend in deze vredestijd, ligt een wereld van ellende verscholen. Duizenden "waarvan velen voor de tweede maal in hun leven zijn op reis, onder zeer benarde omstandigheden, naar een meestal onbekend doel. Zij hebben slechts het allernodigste bij zich en hebben veel waardevolle bezittingen achter moeten laten, waarvan zij weten, dat het door de golven vernield wordt. Zuinig opgespaarde meubeltjes zijn tot wrakhout geworden. En dan spreken we nog niet eens over die honderden, die hun' naaste familieleden voor hun ogen hebben zien verdrinken of over hun lot in angsti ge spanning zitten. Een schril beeld van evacueringsellende hebben degenen te zien gekregen, die gis termorgen aan de Nassaukade te Rotterdam stonden, waar twee schepen meerden met 225 mensen uit Ooltgenplaat en omgeving. De gehele burgerbevolking van dit dorp wordt overgebracht op een aantal mannen na. die om drinkwater verlegen zitten. Ge lukkig heeft Dordrecht toegezegd hiervoor te zullen zorgen. De bevolking van Oolt gensplaat is ingeënt tegen typhus. Een ge noegen deed het ons te horen, dat ook een ploeg vrijwilligers uit Friesland aan de reddingswerkzaamheden in dit dorp hebben deelgenomen.Volgens de burgemeester heb ben zij bewonderenswaardige daden ver richt. Bij het Willemsplein te Rotterdam arri veerden gistermiddag achttien boten met niet minder dan 4500 evacuees uit Stave- nisse. Zijpe, Den Bommel. Middelharnis, Oude Tonge en Stad aan het Haringvliet de ellende stond op hun gezicht te lezen. En bij de rivierpolitie kwamen acht boten aan. eveneens met enkele duizenden eva cuees. Elf personen werden naar het Zui derziekenhuis overgebracht. In Schiedam kwam een honderdtal eva cuees aan uit Goudewaard. Onder hen w^s een moeder met een pasgèboren kind. Ter nauwernood kan men zich een idee vormen wat deze moeder door heeft moeten maken. De berichten over evacuatie blijven bin nenstromen. Van Goeree en Overflakkee worden alle vrouwen en kinderen geëva cueerd. Een duizendtal is naar Den Bosch gebracht, vele anderen naar Utrecht. KI' t> dert is geëvacueerd op wat mannen na, o.. met honderden mannen van de genie een zware strijd voeren bij de dijken. Uit Nu- mansdorp zijn 3500 inwoners naar veiliger oorden overgebracht en gisteravond werd in Dordrecht een boot met 350 mensen uit Zierikzee verwacht. Vanmorgen vroeg heeft de militaire com mandant te Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude en Nieuwe-Tonge ge last. Nieuwe-Tonge, waar zich nog 1800 mensen zouden bevinden, heeft bij deze ontruiming voorrang. Slachtoffers helpen slachtoffers De opvarenden van het s.s. ..Carthage" uit Tunis, dat tijdens het stormachtige weer op het strand van Scheveningen is gewor pen en daar thans muurvast ligt. hebben hun medeleven betoond met de slachtoffers in de overstroomde gebieden. Zij hebben gister een geldinzameling gehouden. $EN VBN KAAM. 29. De schurken overlegden even „Kom mee", snauwden ze tegen Pikko. Buiten de herberg stond de huifkar van de twee boeven. Ze smeten Pikko z'n hoed toe en duwden hem in de kar. In snelle draf vertrokken ze. Baldo mende het paard en Pikko zat bij Vanal achterin. ..Wie ben Je eigenlijk", snauwde de ma gere kepel. Maar Pikko bleef zwijgen- Wat moest hij zeggen? 't Ging de kerels niets aan, wat hij ivildc. ..Je was ook iets van plan, hé?" zei Vanal. ..Kom vertel op". Pikko antwoordde niet en dus zweeg Vanal ook maar. De huifkar reed het bos in. De rit duurde lang De tocht voerde langs allerlei slingerpaadjes. Toen stond de wagen stil. Ze waren by een klein vervallen huisje aangekomen. Een oud en in elkaar gezakt geval. Baldo opende de deur en Pikko werd de kamer ingeduwd. De kerels bonden Pikko op een stoel vast en gingen aan een tafel zitten praten. „Wat nu", zei Vanal. ..Hij weet te veel", antwoordde Baldo. „We moesten hem vasthouden". Speciale Watersnood - postzegel Ten behoeve van de getroffenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale watersnood-postzegel uitgeven in de fran- keerwaarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wor den, verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. Gat in de dijk bij Papendrecht bijna gedicht De burgemeester van Almkerk in 't Land van Hcusden en Altena had gister in een pro clamatie de bevolking aangespoord zoveel verzoekt een ieder DRINGEND GEEN Bestuursleden of andere Roode Kruis functionarissen te telefoneren voor het aanbieden van hulp of het vragen om inlichtingen, maar zich UITSLUITEND te wenden óf persoonlijk tot het Secretariaat SPANJAARDSLAAN 100, óf telefonisch UITSLUITEND No. 4408 Omvang van ramp opgenomen en toen helpen Z.K.H. prins Bernhard was kennelijk ver- ken van een oriënterende vlucht over de ge- rast toen hij gistermorgen op Schiphol door de koningin werd begroet hij had haar zo vroeg nog niet verwacht. Beiden waren zichtbaar ontroerd door de gebeurtenissen der laatste dagen. Alvorens te vertrekken sprak de prins enkele woorden voor een gereedstaande microfoon. Van het ogenblik af. zo zei hij, waarop de slag die Nederland heeft getroffen, in Ame rika bekend was geworden, was hem een overvloed van medeleven betuigd. „Mijn te lefoon heeft niet stilgestaan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden" Voor de BBC sprak de prins zijn diepe dank uit voor de blijken van meeleven met een ramp, die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tijd stond de koningin beheerst maar zwijgend en in gedachten verdiept te midden van de groep personen, die bij deze korte, plechtige verwelkoming aanwezig wa ren. Boven geteisterd gebied Te 10.45 uur steeg prins Bernhard reeds op van vliegveld Soesterberg voor het ma- troffen gebieden. Gevlogen werd over Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goe ree en Overflakkee. Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid-Beveland. Zeeuwsch-Vlaande- ren en daarna terug over Walcheren, Noord- Beveland. Schouwen en Duiveland. Goeree en Overflakkee. om dan over Rotterdam en de Alblasserwaard naar Soesterberg terug te keren. De Dakota, die de prins zelf be stuurde, vloog op een hoogte van ongeveer 600 m.. zodat hij een goed overzicht ver kreeg. De prins was bijzonder onder de in druk van het beeld, dat hij aanschouwde. Voorzitter Rampenfonds Gistermiddag is dc prins op het ministerie in Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als vcorzitter van het Nationaal Rampenfonds, dat zün werkzaamheden meteen begon. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr, C. de Koning, heeft gisteravond medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vyf be draagt. Het vijfde slachtoffer is de land arbeider W. Bernardus uit de Waal. De familieleden zijn ingelicht. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. Telegram aan Zuid-Afrika Na de vliegtocht van het Corps Diplo matique boven de geteisterde gebieden heeft de ambassadeur van de Unie van Z. Afrika zich telegrafisch tot de Zuid-Afri kaanse regering en het Zuidafrikaanse volk gewend. In zijn telegram deelde de ambassadeur mede, dat de ramp veel erger is dan hij zich heeft kunnen voorstellen. Hij sprak de hoop uit, dat het Zuidafrikaanse volk. dat bekend staat om zijn vrijgevigheid met milde hand zou geven. Tot de zakken leeg en de harten vol waren. Hier is grote ellende. Hulp is dringend nodig Het Ne derlandse volk. dat in het verleden zo dik wijls zijn hulp spontaan aan ons in tijden van nood heeft gegeven, zal uw hulp en sympathie ten zeerste waarderen", aldus de ambassadeur. Mr. Stikker betuigt deelneming met Britse ramp De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft een bezoek ge bracht aan het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken om de deelneming van de Nederlandse regering over te brengen met de ernstige ramp. die het verenigd ko- mogelijk te evacueren. De dijk aan de kant van de Biesbosch was zó slecht, dat door braak dreigde, waardoor het Land van Heus- den en Altena hoog onder water zou kunnen kemen te staan. Gelukkig is er vannacht riets verontrustends gebeurd. Er staat echter nog veel water. Te Nieuwendijk is enorm veel schade aan gericht hier zijn drie doden en de hui zen staan half onder water. In de loop van de dag hebben vliegtuigen zandzakken uit geworpen op verscheidene plaatsen om de' zwakke dijken te kunnen beschermen. Het gat bü Papendrecht Het plaatsen van 't tweede zinkstuk in de bres van de dijk bü Papendrecht is uitste kend geslaagd. Het gat is nu reeds gehal veerd en de werkzaamheden vorderen uitste ken. De binnenkomende hoeveelheden wa ter zün reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongun stig zijn en ook het tij geen grote moeilijk heden biedt, kan Donderdagavond de toc- ,'tand bereikt zijn, waarbü geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Harde arbeid In Snijkemssè, bij Willemstad en onder Dordrecht, is men met man en macht bezig gaten te dichten en zwakke plekken in de dijken te versterken* Zuid.land meldt, dat het met tot evacuatie zal overgaan Zevenber gen kan geen terugkeer van evacué's nog hebben. C Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind ibedreigende gevaren bestrijden metj Bk kinder-honin g jE* KOU en GRiBP kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EN GEMAKKELIJK INNEMEN Medeleven van buitenlandse kerken De moderator van de Kerk van Schot land heeft het volgende telegram gezon den aan de praeses van de Generale Synode der Ned Herv. kerk; „In het gemeenschappelijk lijden, dat ons thans getroffen heeft door de ver woesting van de watersnood wil ik U, hoogeerwaarde heer, verzekeren van het medeleven en de voorbede van heel de Schotse Kerk." De Evangelische Gesellschaft te Stutt gart heeft telegrafisch aan de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk verzocht om mede te delen, op welke wijze zij kan helpen in het lenigen van de nood van de slachtoffers van- de watersnood. Hedenavond 8 uur zal in de Wester- kerk te Amsterdam een rouw- en ge bedsure worden gehouden in verband met de nationale ramp. De voorgangers zijn ds. J. R. Wolfensberger en prof. dr. G. C. Berkouwer. Deze samenkomst zal door de N.C.R.V. worden uitgezonden Dr A. Loudon overleed tijdens concert voor Rampenfonds Tydens een concert van het Residentie orkest in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag Is gisteravond overleden dr. A. London, secretaris-gene raal van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het Residentie-orkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zün loge onwel. Enige t\jd later overleed hü in de bestuurskamer. Hü is zestig jaar oud geworden. Tijdens de uitvoering van het eerste num- men „Air" van Bach, is dr. Loudon over leden. Het concert werd afgebroken. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij diende ons land in ver schillende functies, waaronder van 1938 tot 1947 als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hü secretaris-generaal van het permanente hof van arbitrage in Den Haag, als opvolger van wü'len jhr. mr. A. M. Snouck Hur- gronje. Sins eind 1948 was hij voorzitter van het Residentie orkest. cuan <~li 'la Uet 3Coninkryk 36 Een Amerikaanse feuilleton door Dr James H. Hunter .Je bent zeker niet ver mis, Cölin. Lees me het raadsel eens voor" ,Het is werkelijk heel eenvoudig. Ik ge loof, dat iedereen geheimschrift wel inte ressant. vindt en Veale was geen uitzonde ring. Kijk maar eens wat hij opgeschreven heeft" De beide mannen bogen zich over de ^voor den, toen de detective op een vel papier schreef SUMBALTAR S VII p694EB Sieut. 3 GRA ..Dat heeft Veale opgeschreven zei Mac- Kellar. ..Waar ik niet bü kan", zei Stone, ..is, waar om hij Romeinse en gewone cijfers heeft ge bruikt" „Dat zou ook moeilijk te begijpen zijn, chef", zei MacKellar. „Maar dat heeft hij ook niet gedaan" „Wat wil jij beweren Dit is immers VII, dat is zeven in Romeinse cijfers en hier heb je 694 in gewone cijfers" MacKellar schudde glimlachend het hoofd. ..Het spijt me. maar u vergist u. Ik stem toe. dat het woord me eerst raadselachtig voorkwam, maar toen ik het deel van de Bnttanica had gezien, waarin hij had zit ten lezen, werd alles me duidelijk. Veale heeft eenvoudig de eerste drie woorden om gedraaid om zijn vijanden te misleiden, in dien ze het boekje mochten vinden. Hier hebt u zijn boodschap. SUMBALTAR betekent RAT LAB MUS of: Rat Laboratory Musko- ka, rattenlaboratorium in Muskoka. De klei ne s betekent i -mentrekkirig. En dan verder Volume of deel elf van de Encyclopaedia Brittanica (E.B.ï pagina 694. Sleut. betekent, dat de drie ..graces" of genadegaven (geloof, hoop en liefde) de sleutel tot het verdere probleem geven. U herinnert u wel, chef, I dat Trager, daarover spak met Veale, toen drqt&en waf, Ye^le de w:oorcl§£t neerschreef, wist hij nog niet, wat ze be tekenden dat uit te vinden liet hij aan ons o vei-" ,.Je hebt je morgen goed besleed. Colin!" zei Stone, „maar wal betekent dit. allemaal Wal stond er op pagina 694 van de Brittani ca 1" Zuu assisien.. was een ogenblik in gedach ten verzonken. Hij eek over het bureau waaraan hij zat. naar de drukke waterkant van de schone stad Toronto. Hij zag het blauwe Ontariomeer schitteren in het licht van een zeldzaam mooie dag in Juni. De schepen en veerponten waren afgeladen met vrolijke mensenhij zag ze en onder zijn ogen langs schoten de passagiers- en goederentreinen, die met r-hythmlsche zeker heid de polsslag van het nationale leven vertegenwoordigden. Voor zijn geestesogen versoheen een ander beeld. Hij zag de stad liggen in de klauwen der vernietiging, ge slagen door een vreselijke ramp. als een van de vele steden op het grote continent van Noord-Amerika. waarin dagelijks de kreet door de verlaten straten galmde „Breng de doden naar buiten" Hij wendde zich tot zyn chef en zei „Op pagina 694 staat een beschrijving van de Zwarte Dood en de builenpest. Die wor den veroorzaakt, zoals u weet, door ratten en muizen" De vulpen in Stone's hand viel op de grond. Hij keek naar MacKellar met open gesperde ogen en een asgrauw gezicht. „Dat bestaat nietDat kan niet 1" „Toch is het zo", zei MacKellar ernstig. ..Ergens in Muskoka is een laboratorium met ratten en muizen, die gebruikt zullen worden om de plaag door verschillende de len van ons land en de Verenigde Staten ïe verspreiden, hetgeen een onderdeel is van £.§t communistische plan om een enorme/ ohaos te weeg te brengen en de zege van het communisme te bespoedigen. Het kan het Politbureau niets schelen, of er een paar millioen Amerikanen en Canadezen mee ten onder gaan. als de grote zaak maar ter overwinning wordt gevoerd. Mensen, die zonder een vleugje medelijden millioenen landgenoten kunnen vermoorden, zullen wei nig omslag maken met u en mij, die staan tussen hen en het döel, dat ze willen berei ken. ,Maar de hele zaak is niet te geloven schreeuwde Stone met een van afschuw ver wrongen stem. „Voor mij wel", zei MacKellar op een toon an grimmige verbetenheid. Ik heb mijn ge dachten over deze onmenselijke creaturen al eer-s eerder gelucht en heb u gezegd, dat er niets zo vfeselyk is, dat deze mensen ervoor terugdeinzen, als het er om gaat hun doel te bereiken. Van een gezaghebbend his toricus weten we, dat de vorm van Cleopa tra's neus de gang van de geschiedenis heeft veranderd. Als dat waar is, hoe gemakkelijk moet. het dan zün om de loop der geschiede nis te veranderen döor een invasie van mi croben, die de halve bevolking /an Ottawa. Washington, New York, Montreal en Toron to ten grave sleept met inbegrip van de lei dende staatslieden en diplomaten van de Westerse wereld" „Maar je gelooft toch met, dat God zo iets over de wereld zal laten komen, Colin „Dat weet ik niet. Er zijn vele daden van God, die wij niet kunnen begrijpen. Maar niettemin is het onze taak ervoor te zorgen, dat dergelijke dingen voorkomen worden en dat de aanstichters worden vernietigd" Toen Colin voortging zijn houding tegen over de communisten theologisch te funde ren, onderbrak Stone hem „Ik geloof, dat de kerk een groot theoloog in jou verloren heeft, toen je bü de politie kwam" MacKellar glimlachte. „Ik geloof het niet. Hoe het ook zy. er zijn vele betrekkingen tussen misdaad en theolo gie. meer dan men denkt" Daar was Stone het mee eens; Stranden „Faustus" moet worden vergoed Naar wij vernemen zal de Staat der Ne derlanden dezer dagen de dagvaarding uit brengen aan de Panamese rederij, die eige nares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November j.l. in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is ver gaan. Het bestuur van deze rederij bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Januari j.l. verkocht. De eigenaren van deze rederij schijnen Grieken te zyn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dyk en het wegwerken van het wrak. Colleges R. U. te Groningen gaan door De colleges en practica aan de Rijks- Universiteit te Groningen gaan gewoon door. Dit niet omdat de Groningse stu denten geen hulp zouden hebben aange boden, maar omdat men het van hoger hand beter achtte, dat de Groningers, ge zien ook de grote afstand, voorlopig thuis blijven, zo deelt de rector magnificus mede. De colleges in R'dam (Econ. Hogeschool), Amsterdam (V.U. en S.U.) en Nijmegen zijn wegens de hulp door studenten ge boden, deze week stopgezet. Staatscommissie kiesstelsel ingesteld Bij K. B. is ingesteld een staatscommis sie, welke tot taak zal hebben van advies te dienen; a. over de vraag of en, zo ja, in hoeverre een wettelijke regeling van de hoeverre behoefte bestaat aan een wette lijke regeling van de politieke partijen in het belang van een zuivere politieke wils vorming gewenst is. De commissie kan haar adviezen van wetsvoorstellen vergezeld doen gaan: voor zitter tevens lid is Mr. G. G. C. J. M. Teuj lings, oud-minister van Binnenlandse Za ken. Chinees voorstel tot slaking vuren in Korea Tsjou en Lai, Chinees premier en mi nister van buitenlandse zaken, heeft een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoor- waarden, die reeds met de Verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke confe rentie van elf landen over de nog onop geloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Pe king. Tsjou deed dit voorstel binnen 48 uur na de mededeling van generaal Eisenho wer, dat hij besloten had tot opheffing van Formosa's neutraliteit, 't Was op de 4e zitting te Peking van het politieke Volks comité, het voornaamste politieke orgaan, dat volgend jaar een Volkscongres (Par lement) zal bijeenroepen. (Mao Tse Toeng is voorzitter van het comité. De bijeen komst werd door 140 leden bijgewoond). Volgens de premies zou dit voorstel de weg openen tot bespreking over een be stand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Tsjou zeide, dat de be standsbesprekingen te Panmoendjon on voorwaardelijk heropend dienen te wor den. Hij voegde er aan toe, dat „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden." Brits commentaar: onaanvaardbaar Volgen-, een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voorstel van Tsjou en Lai voor Engeland volkomen onaanvaardbaar. Volgens hem is het in wezen hetzelfde voorstel, dat vervat is in de Sowjet-resolutie over be ëindiging van de strijd in Korea, dit is reeds door de Algem. Vergadering der V.N. vóór Kerstmis 'j.l. verworpen. Geen sabotage aan boord „Queen Elizabeth" Vastgesteld is. dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse passagiersschip „Queen Elizabeth", welke in de afgelopen reek plaats vond, niet door sabotage is Tzaakt,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3