De democratische landen voegen de daad bij het woord Eén voor allen, allen voor één en alles voor de getroffenen De luchtbrug naar Zeeland RAMPENFONDS: ruim zeven millioen Hei buitenland helpt Overweldigend en ontroerend is het hoe het buitenland met ons zo zwaar getroffen land medeleeft. In de parlementen, provinciale en gemeenteraadsverga deringen der vrije democratische landen bleef het niet bij woorden. Onmiddellijk werd besloten tot daadwerkelijke hulpverlening, hetzij in geld, hetzij in andere vorm (kleding, levensmiddelen enz.). Deze spontane hulpverlening in de nationale nood heeft ons goed gedaan en zal mede bijdragen tot versterking der ware vriendschapsbanden. Wij geven hieronder een samenvatting van de ontvangen daadwerkelijke be wijzen van deelneming. In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kro- nen, w.o. een koninklijke gift, ingezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bij eengebracht. Dertien landen schonken het Internationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 5 35.000. Bij de bank de „Jordaan" te Parijs werd tot nu toe 2 millioen francs gestort. De Nederlandse ambassade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kardinaal aartsbisschop In- nitzet van Wenen gaf 100.000 schilling. De bemanningen van de Amerikaanse torpedobootjagers Bristol en Johnson, die in Amsterdam liggen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 millioen lire bijeen gebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeente raad van Innsbruck 40.00 schilling be schikbaar. De Oostenrijkse volkspartij schonk 120.000 schilling en de Oostenrijkse coöperaties 100.000 schilling; de Oosten rijkse vakbond 500.000 schilling. In Frankrijk Ot> het Nederlandse consulaat te Mar seille zijn vele aanbiedingen om Neder landse kinderen onderdak te verlenen, ontvangen. De soc. ver. „Ivinderfreu- de" heeft 1.000 Nederlandse kinderen naar Wenen uitgenodigd. Ook de gemeen teraad van Wenen nodigde 1000 kinderen Uit. De gemeente Cannes (Franse Riviera) voteerde een bedrag van 1 millioen fr. en is bereid 100 Ned. kinderen op te ne men. De gemeenteraad van Nice trok een half millioen uit voor de bewoners van Nederlandse noodgebieden en besloot een maand lang 500 Ned. kinderen gastvrij heid te verlenen. Dinsdag zijn in Nice, na een oproep van de Hervormde Kerk en plaatselijke bladen, zoveel giften in natura ingeza meld, dat des avonds een vliegtuig met bijna 1000 stuks warme kleren en dekens naar Amsterdam kon vertrekken. Adoptie De stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Nederlandse stad te adopteren. Eenzelfde besluit werd genomen door de „Abel Tasman-club"' te Hobart, Tasmanië. Vliegtuigen Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegt ui 2 met dekens en medicamenten naar Nederland vertrokken. Uit Rome vertrekken hedenochtend" vier vliegtui gen, die in Nederland bij evacuatie en op sporing zullen helpen en op de terugreis een eerste convooi kinderen meenemen. Uit Arpajon in Frankrijk zijn Woensdag 2 hefschroefvljegtuigen en een Dakota, met het benodigds rollend materieel, ge zonden. West-Duitsland stelde vier motor boten van de douane en een groot aantai motorreddingboten 1er beschikking. Uit Geneve komt een colonne Rode Kruis- auto's. De fabriek van Thyssen te Ham- bom en de gasmaatschappij van het Ruhr- gebied te rissen zuilen mobiele ploegen voor het repareren van water-, gas- en electrjciteitsleidingen sturen. De Leeu wenclub te Joer.kesping (Zweden) stuurt vandaag een particulier vliegtuig met genoeg melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kro nen. Zaterdag vertrekt uit Joenkoeping een •colonne vrachtwagens met goederen ter waarde van 100.000 kronen. De Luxemburgse regering heeft aan het Nederlandse volk 2500 dekens aange boden. Het Franse agrarische vakverbond heeft Woensdag een beroep gedaan op alle boeren en landarbeiders, geld en kleding naar Nederland en Engeland te zenden. De regering van Saarland heeft be sloten een trein met steenkool en een trein met levensmiddelen naar Nederland te zenden Er is" een hulpfonds gesticht, waarin de Saarlandse regering als eerste bijdrage een millioen francs heeft gestort. Vanmiddag zullen uit België door bemiddeling van het Belgische Rode Kruis, in Nederland drie vrachtauto's aankomen met beddegöed en keuken gerei. Een Nederlandse kapper in Brussel (de heer Cromvcets) heeft via de regering een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedupeerde kapper in het rampgebied. Tweehonderd-en-vijftig kisten met kle ding die het Canadese Rode Kruis te Genève in opslag had, zijn op weg naar het Nederlandse Rode Kruis, aldus deelt de Canadese ambassade mede. Ook een veertigtal kisten met dergelijke inhoud wordt uit Toronto naar Nederland gezon den. De K.L.M. zorgt voor het vervoer. Nederlandse immigranten in Nw.-Zee land hebben onder leiding van de Neder landse gezant een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. De „Knesset", het Israëlische parlement, heeft in een speciale plechtige bijeen komst uitdrukking gegeven aan haar diep medeleven met.het Nederlandse volk. Zo- ais gemeld, heeft de regering van Israël opdracht gegeven 5000 kisten sinaasappelen ter beschikking te stellen van de rege ring van Nederland, ter verdeling onder de slachtoffers van de ramp. Israël is gaarne bereid verdere bijstand te ver lenen. Wat betreft de aanbieding van warme kleding verzocht de regering van Nederland deze voorlopig niet te ver schepen. aangezien op het ogenblik vol doende aanbiedingen hiervoor aanwezig waren. Nederland helpt Aanbiedingen van goederen en diensten Gisteren hebben wij reeds gepubliceerd hoe groot de binnenlandse hulpverlening is en de heldendaden van de helpers genoemd vandaag kunnen wij dit dubbel onder strepen. De grote slag die Nederland trof. heeft de niet-berooiden in het hart gegre pen en bereid gemaakt om te offeren op alle manier: men geeft zich zelf, zijn geld en zijn diensten zó royaal, dat men weldadig aangegrepen wordt door de winst die de ramp oplevert. Om de plaatsruimte moeten wij kort zijn toch zullen we iets ver melden. In het nummer van het orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, dat heden verscheen, is opgenomen een mededeling, dat de vereniging bereid is ten dienste van de gemeenten alles tc doen wat liaar liand vindt om tc doen. De ver eniging ziet op het ogenblik cén concrete mogelijkheid, namelijk door bü adoptie van gemeenten de helpende hand te bieden. De leden der vereniging worden opgewekt aan deze adoptie op grote schaal deel te nemen. Teneinde hierbij zoveel mogelijk tc coördi neren verzoekt zij de gemeenten, hun be reidheid tót hulpverlening aan getroffen gemeenten aan het bureau der vereniging in Den Haag kenbaar te maken. Ook voor het „uitlenen" van gemeente- personeel aan getroffen gemeenten wil de vereniging gaarne haar bemiddeling verle nen. Wie kan Bijbel en/o psalmboek missen? Onder de slachtoffers van de watersnood ztfn er gelukkig velen, die in deze dagen vol rampspoed troost zoeken in de Bijbel en het kerkelijk lied. Uiteraard zijn er ech ter ook veel kerkboeken verloren gegaan. Daarom organiseert „Bijbel hulp", postbus 78 te Arnhem, een inzameling van Bijbels en Psalm/ Gezangboeken, welke inzameling wij natuurlijk zeer aanbevelen. We stel len ons voor. dat het idee van deze Bijbelinzameling in de gezinnen, waarin onze krant wordt gelezen, een warm onthaal vindt en spontaan op de aanvraag wordt gereageerd. Bij bels en psalmboeken in één band zjjn het meest welkom. Uit Groningen is gisteren een transport lijkkisten en lakens naar Nieuwe Tonge ge zonden. Giethoorn verzond een transpor: van 25 punters met aanhangmoioren naar Rotter dam, waar deze met de mensen uit Giet hoorn zelf èn met marinepersoneel worden bemand. De Volkswag'enfabriek ,bij I-Iannover bood een Volkswagen-ambulance aan, die van daag door de minister-president zal worden aanvaard en daarna in de noodgebieden in gezet wordt. Noord-Holland heeft een zeer groot aantal schepen en platboomde vaartui gen met bemanningen, vrachtauto's en bus sen ingezet. Een grote vrijwillige hulpactie voor de inzameling van veevoeder is in voor bereiding. De Ned. Heide Mij verscheepte 60.000 zandzakken en 50 paar laarzen, die daarna in de noodgebieden werden ..gedropt Am sterdam gaat tot Zaterdag dóór met kleding, schoeisel en dekking tc verzamelen De Rotterdamse padvinders zonden een 150-tons klipperschip, geladen met voedingsmiddelen, kleding en medicamenten, afgestaan door Rotterdamse firma's en particulieren En zo zouden wij door kunnen gaan Alleen nog ditprinses Wilhelmina heeft baar par ticuliere auto. ccn „Cadillac", ter beschik king gesteld voor ziekenvervoer. De auto was gevuld met levensmiddelen. (Advertentie) Vliegers verbeten wegens naderende storm De luchtmacht begon gistermorgen de operaties met meer dan 150 vliegtuigen voor hulpverlening, evacuaties en verkenningen. Hierbij bevonden zich 15 helicopters van verschillende nationaliteit, welk aantal in de loop van de dag tot 20 groeide, terwijl nog meer helicopter- door het buitenland werden aangeboden. In eer. tijd van zes uur in de middag van Woensdag werden door transportvlieg tuigen, die ter beschikking stonden van de luclitrfiacht, de volgende materialen boven de door watersnood geteisterde gebieden afgeworpen 59.700 zandzakken, 11.150 bro den. 2000 liter drinkwater, grote bussen voedsel, 10de kruispakketten, dekens cn rub berboten. Dit is door de vliegtuigen gedaan in één enkele namiddag. Dergelijke ope raties hebben continu plaats, afgezien van reddings- en verkenningsvluchten. Op voile toeren De ongunstige voorspelling die gister werd gedaan harde wind uit N.W, richting heeft er mede toe bijgedragen, dat het mon stertransportbedrijf Valkenburg Woensdag morgen vroeg op volle toeren is gaan draai en. Nog vóór halftien waren al dertig toe stellen onderweg naar de noodgebieden, vn. met zandzakken, voedsel en warme kleding. Dat deze vroege starts mogelijk waren is te danken aan het werk van de mannen in de transva-hangar, de voorraadschuur van dit bedrijf. Daar werden de ladingen klaar gemaakt en zoveel mogelijk reeds in de vliegtuigen gestouwd, zodat de vliegers bij de eerste oproep konden opstijgen. Ooitgensplaat heeft het zo dringend nodige baby-voedscl in alle vroegte gekregen. De LSK-maohine, die Dinsdagavond onverrich- terzake moest terugkeren, heeft gistermor gen de opdracht volbracht. De vlieger vertelde ons bij terugkomst, dat het eiland Tiengemeten geheel onder water staat. Hij had geen enkel schip in de na bijheid opgemerkt. Wel bij Nieuwerkerk. dat dringend om water verlegen zat en ook kreeg, Maar waar juist de evacuatie van de bevolking was begonnen. Ook in Dreischor waar de Fokker S 13 een dropping uitvoer de, is de évacuatie inmiddels begonnen. Van een molen te Oude Tonge waait nog een witte vlag. geen mensen waargenomen. Op St Philipsland een colonne van 23 vrachtwagens gezien. Vermoed wordt, dat het van de landzijde wordt geravitailleerd. Geen nieuwsgierigen in de lucht „Vele bemanningen klagen over burger vliegtuigen, die zich in de lucht hoven Zee land ophouden, blijkbaar om een kijktje te nemen. Het is wel druk boven het noodgebied en toestellen, die daar niet noodzakelijk moe ten zijn, wordt clan ook dringend verzocht deze streken te miiden" Helicopters Ook vandaag wordt het reddingswerk in Schouwen en Duiv'eland met onverminder de kracht voortgezet. Helicopters vliegen on afgebroken van een op een stuk weiland te Haamstede geïmproviseerd landingsterrein, dat voor de oriëntatie van de vliegers met beddelakens is afgezet, naar de zwaargetrof- fen plaatsen Oosterland. Nieuwerkerk en Ouwerkerk. waar zich op verscnillende pun ten nog steeds mensen op hoog gelegen mu ren en daken bevinden, omringd door een onafzienbare watervlakte. Ook met enkele vliegboten en motorvletten is men er op uit getrokken om 'n de omgeving van Noord- welle op afgelegen en onder water staande woningen te hulp te komen. De radiopost te Haamstede, het enige sta tion in Schouwen dat via Steenbergen het contact met Holland onderhoudt, had "Woens dagmorgen bericht ontvangen Jat het aan tal doden te Dreischer tot 15. tc Serooskerke eveneens tot 15 en te Oosterland tot 60 was gestegen. Tragisch zijn de toestanden waaronder velé vluchtelingen naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben zij dringend behoefte aan hulp. die hen daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voorgrond) de tocht uit het overstroomde gebied naar de veiligheid heeft gemaakt: in een bootje, wordt door enige soldaten geholpen, in de Ahoy-hal te Rotterdam. Nog geen balans Pr is geen sprake van, dat er nu reeds een balans kan worden op gemaakt van de ramp en van de moge lijkheden van herstel. Maar er zijn wel enkele dingen, die we al vast willen noemen. Voor de radio hebben we gezegd: in dien enen stormnacht van verleden Za terdag op Zondag, heeft de Afsluitdijk zichzelf betaald. Want zonder dezen Dit kleine meisje, men vermoedt, dat zij ongeveer 5 jaar .is, kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men v. :-.st niet, of haar ouders zijn omgekomen, of nog leven, of 2ij noe familieleden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Een soldaat, Frangois van der Velden iy.t Den Hagg^aat-haar een&t' Nederland helpt Grote bedragen komen eerst maar aller offer is nodig voor nationale demonstratie Bij het Nationaal Rampenfond was tot gisteravond 7 uur een bedrag van 7.131.000.- binnengekomen aan geld, gestort via de Nederlandsche Bank, de postchèque- en girodienst, en aan contanten. Om enige indruk te geven van de hulp in geld aan het Rampenfonds, vermelden we eerst enkele grote schenkingen. De directie van de Bataafse Petroleum Mij. stelde mede namens Nederlandse doch terondernemingen f500.000 ter beschik king. De Ned. Aardolie Mij. schonk 25.000. Op Curasao is tot op heden f 708.000 N.C. bijeengebracht, op Aruba bedroeg het in gezamelde bedrag f 55.000 N.C. De ge meenteraad van Amsterdam stelde gister avond f 500.000 Ier beschikking. Dit ge beurde zonder hoofdelijke stemming. De arbeiders en beambten van Wilton-Fejjen- novd schonken f 100.000, de directie voegde hieraan f 150.000 toe. De- Amsterdamse Jncassobank stortte f 250.000 op de reke ning van het Rampenfonds. Het gezamenlijke personeel van de „Wil lem Barendsz" in voile zee, bracht f 14.385 bijeen. De gezamenlijke Ned. sigaretten-industrie stelde ten behoeve van de slachtoffers ruim drie millioen sigaretten ter beschikking. Vóór wij overgaan tot het noemen van de opbrengst van collecten in diverse plaatsen, delen wij eerst mede, dat de Rot terdamse bouwvakarbeiders twee vacantie- bons hebben geofferd, daar zij niet kun nen overwerken; één millioen gulden hoopt het Bouwbedrijf to kunnen schenken, door Mil SB-tee» etfgesa De gezamenlijke eentrales van Over heidspersoneel bevelen met instemming van de minister, het gehele personeel met grote klem aan één procent van hel maand salaris over Februari af te staan. Zeer binnenkort hoopt de Stichting van de Landbouw een oproep te doen tot het beschikbaar stellen van één doorbetaalde vacantiedag door de werknemers. Opbrengsten collecten. Sassenheim f 100.000: Drummen f82.000; Wieringcrmeer f86.000; Burg (Texel) f 6500; Venray schonk f 30.000 aan Hon- tenisse; Bergambacht f25.000: Oudewater f 10.000 geld en f20.000 goederen; Neder- hemert f 23.000; Tilburg f50.000; Kat- woude (250 inwoners) f3400; Benthuizen (N.H.) f U.858,66; Opperdoes f9.165; 18 Noord-Limburgse gemeenten f 140.000 (en arts te Venlo. z(jn vliegtuig»Arnhem f 295.483; Graft (.WH.) f1077 (f 41.42 per gezin»; Venlo f13.000; Bergen f 10.000: Holten f 27.990 (28 gld per gezin). Wyziging treinenloop Wegens stremming van het baanvak Dordrecht - Lage Zwaluwe is er een wij ziging gekomen in de dienstregeling van de internationale treinen, die van deze route gebruik maken. Voor nadere bijzon derheden informer® men bij de Spoor- modernen dijk had de stormvloed hoogstwaarschijnlijk in de oude Zuider zee rampen veroorzaakt van eën om vang als in 1825. Dat geeft duidelijk aanwijzingen omtrent de vraag, ol een grotere sanering niet gezocht -moei wor den in hel afsluiten van de zeegaten, voorzover ze niet als vaarwegen bete kenis hebben. Wij staan voor een nieuwe nationale taak. die op één lijn staat mét de drooglegging, van de Zuiderzee. Dat is bel eerste punt op de agenda, waarop de punten vermeld staan van een waterstaatspolitiek op' de lange baan. Een tweede zaak, die ernstig bespro ken zal moeten worden is de vraag van het alarmeringssysteem. Het blijft een vreemde geschiedenis, dat eerst zo laat ontdekt is. dat Schouwen-Duiveiand was verdronken. Wij hebben nog kaar ten. door de persbureau* verstrekt, om trent den omvang van de ramp, en waar op omtrent dit dubbeleiland niets staat aangegeven, Wie deze kaart bekijkt, die moest wel concluderen, dal dit eiland op wonderlijke wijze was gespaard. De vraag rijst, of hier niet iets heeft ge haperd aan de alarmering. In de derde plaats willen wij, nu wij zo enkele punlen naar voren brengen, er op wijzen, welk een enormen indruk de rami) in het buitenland heeft ge maakt, Wie de buitenlandse nieuwsuit zendingen beluistert, wordt daardoor wel zeer getroffen. De Noorse radio b.v„ om maar een enkel voorbeeld*te noemen, geeft uitgebreide verslagen, niet alleen van de ramp, maar ook van allerlei hulpacties, die in Noorwegen, tot in afgelegen kleine plaatsen toe, worden ingezet. Overal wordt geld en texliel verzameld. En ten slotte mogen wij uil de grote en treffende belangstelling van het Ko ninklijk Huis wel eens bijzonder ver melden de ontroerende wijze, waarop prinses Wilhelmina hoeft gehandeld. Zij is 72 jaar oud. Zij is lichamelijk zwaar gehandicapt. Maar zij is met een enorme energie er op uit gegaan, om via België Zeeland le bereiken. En overal heeft zij de mensen opgezocht en gefronst. Overal heeft zij gezegd, dat zij niet kwam uit haar eigen naam, maar uit naam van de Koningin. Deze vol strekt correcte en tegelijk zo warme en resolute wijze van optreden heeft ons nog weer eens doen zien welk een

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3