Diplomaten vlogen boven rampgebied Algemene reactie: „Ontstellend" Het gevaar nog lang niet voorbij Springtij, springvloed en stormvloed Zeeland 37.506 ha verdronken land Door hen zag de wereld de ramp Aan boord van dc I).C. 6 „Abel Tasman". Met ontsteltenis hebben de diploma tieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld, vandaag vanuit de lucht waargenomen van welke enorme afmetingen de ramp is. die de immer gevaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht Door hen heeft vandaag de gehele wereld gezien hoe dit kleine, lage land aan de zee. dat. aller bewondering afdwong om de kracht en vastberadenheid, waarmee het na-oorlogs herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloedt aan dui zenden wonden. De vertegenwoordigers dier ruim veer tig landen in ons land. waren evenals wij die Zondagochtend opgeschrikt. Zij volg den in deze dagen de nieuwsberichten, welke door persbureau, kranten en radio werden verspreid, velen hunner bezochten reeds een stukje van dal door geweld ge troffen gebied), zij wisten dat liet ver schrikkelijk, meer dan verschrikkelijk was. Maar niét een was er, die vandaag niet nóg meer onder de indruk kwam. Dat t\p ramp van zulke geweldige afmetingen nas. dal ons land zo hevig getroffen was. dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Het leek rustig Men zag het op een dag, waarbij alles eigenlijk zo rustig leek. De zon scheen af en toe over het land, het water in de stro men en over de uitgestrekte gebieden rim pelde zachtjc-s- Maar die rust en die stilte gaven een beklemming. Zij maakten allen in de „Abel Tasman" van de KLM „koud". Wij willen hier niet alle uitroepen aan halen. die in vele talen klonken. Men was diep onder de indruk, men zag dat alles met ontzetting en met groot meeleven met het zo zwaar getroffen volk en land- De diplomaten maakten de vlucht van bijna twee uur, op uitnodiging van het mi nisterie van Buitenlandse /.aken, dat ver tegenwoordigd was door mr J. Visser en dr E. O. Baron van Boetzelaer. Zij werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, die tij dens de vlucht en daarna een uiteenzet ting van de toestand gaf. De vlucht Van Amsterdam vloog' men over Den Haag, waarbij men langs de kust de eerste vernielingen zag en waar men het bij Scheveningen gestrande schip nog rustig op het strand zag staan- Men volgde de spoorlijn Delft-Schiedam, waarna men Rotterdam zag liggen en vervolgens over IJsselmonde, en Hoekse Waard vloog, op Moerdijk aan. Boven 's Gravendeel zag men de grote vernielingen, welke hier door het water werden veroorzaakt. Men vloog vervolgens Oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's Graven deel weer terug te keren en vervolgens het overstroomde deel van Westelijk Noord Brabant in ogenschouw te nemen. In 'sGra- vendeel was er -nogal enige beweging op de wegen en dijken er blijkt hard te wor den gewerkt. Steeds groter werd dc ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote water gebied, dat het Westelijk deel van Noord- Brabant is geworden maakte diepe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Rilland Bath vloog men over een deel van Zeeuws-Vlaanderen en men realiseerde zich, dat de aangebrachte el lende niet onder woorden te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg, op enkele plaatsen een paar verloren stuks vee op een paar grassprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zijn ge komen. Zuid-Zeeland Dan gaat het naar Walcheren. Men laat Vlissingen en Middelburg links liggen, om over Arnemuiden naar Noord-Beveland te vliegen. De eerste reactie van velen bo ven Walcheren is, dat dit eiland gelukkig niet in die mate getroffe.n is als vele an dere. Want ook bij de buitenlandse diplo maten leeft nog de herinnering aan het geen Walcheren in de oorlogsdagen heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld. Het doet bij alle tragiek, ook voor Wal cheren, even goed, want men begrijpt uit zo'n spontane reactie, hoe de buitenlandse vertegenwoordigers bewondering hebben gehad voor dat herstel en warme sympa thie vcor ons land. om thans nog dieper getroffen te zijn door de ontzaglijke el lende. die is teweeggebracht. Overal hetzelfde beeld: water, soms bruinig geel. een enkeie maal een violette schijn, enkele toppen van bomen, daken, ingestorte huizen en schuren. We vliegen langs Veèvé, dat geheel ligt ingesloten en waar men drukte in enkele straten ziet- Noord-Zeeland Boven Noord-Beveland vliegen enkele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen en komen boven het zwaar getroffen Stave- nisse, waar reeds vele huizen zijn vernield door het water. Hier is er in de omliggende waterer een grote concentratie van allerhande vaartuigen. Het Westelijk deel van Tho len is geheel overstroomd. In-troosteloo* is dc aanblik, die Scliouwen-Duiveland geeft, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het Westen geheel is over spoeld. Ook hier ziet men in dc wateren vele schepen en vliegen helicopters. Er gens tussen twee boerderijen een wit ge schilderde sloep, die mensen uit hun be narde positie bevrijdt. Dan Goeree Overflakkee. Het wordt nog stiller in-het vliegtuig. Onbeschrijfelijk is hetgeen het water dit eiland heeft aange bracht. Over Putten en Voornc een zelfde beeld van ellende, wordt langs de kust teruggevlogen naar Schiphol, waar men nog ergens een schip op hel strand ziet staan als in Scheveningen. Ontstellend Indrukken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde. „Ontzettend", verschrik kelijk", „dat had ik me niet kunnen voorstellen", „het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me. reeds bij Dord recht of in Noord-Brabant persoonlijk had gevormd." Wien we het ook vragen, de Franse am bassadeur of de Canadese, de Zuid-Afri kaanse of de zaakgelastigde van Pakistan, de gezant van Denemarken of de ambas saderaad van België, de gezanten van de landen als Argentinië, Venezuela en Bra zilië, zij zijn zeer diep onder de indruk De Ierse gezant, mrs. Jos Moneill, de enige vrouwelijke diplomaat, uit zich allereerst over het ontzaglijke lèed van de getroffen bevolking, een leed, dat nog lang niet is te overzien- Wc praten met vertegenwoordigers van de landen, die onder het Europese herstel programma dc wederopbouw na de oorlog Ier hand namen. Er wordt gesproken over het einde van dc Marshall-hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht sn opofferingen zo had hersteld, dat daar van kon worden afgezien. Nederland stapte als hel ware uit de boot. Thans deze slag, waarvan de draagwijdte "iet is te over zien. Men is er zich van bewust, dat ons land op de een of andere wijze weer in die boot zal moeten terugkeren, want het herstel van Nederland is ook een deel van het Europese herstel. Maar het had nog vee! erger kunnen worden „Het gevaar is nog lang niet voorbij. Wij verwachten nog meer critieke jnomenten en situaties. Zo moeten wij voorbereid zijn op de storm, die vanavond kan opsteken. En op het eerstvolgende springtij." Dit deelde Dr. Ir. Van Veen, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat, gister mee aan het veertigtal ontstelde diplo maten. dat een rondvlucht boven het rampgebied had gemaakt. „Als er van avond een storm opsteekt, betekent dat, dat aan dc boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toegebracht en dc materiële verliezen nóg groter zullen worden. Ver volgens gaf hij een overzicht van wat er moet gebeuren. Werk en plannen Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het herstel van de dijken. Aan de hand van de verkenningsvluch ten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijkdoorbraken zijn, welke het allereerst zullen moeten worden aange pakt en op welke wijze men het meest doeltreffend aan het herstel zal kunnen beginnen. Dan kan ook worden gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik gemaakt, die uit vele landen werd aan geboden en waarvoor men in ons land zeer dankbaar is De heer Van Veen merkte op dat, wan neer de springvloed 14 dagen later zou zijn gekomen, het water nóg hoger zou zijn geweest. In zijn toelichting zei de heer Van Veen, dat men het overstroomde gebied moet zien als een kunstmatig gebied, dat door dc aanleg der dijken werd gewon nen. Men verwachtte vroeger, 'dat iets dergelijks als thans het geval is, maar ééns in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen, en later dat een dergelijke vloccl maar ééns in dc 350 jaar mogelijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit te voren. Men zal dus méér moeten doen. Hij gewaagde van dc plannen, die er vóór deze ramp bestonden tot een grote afdijking. Wil men het water eruit houden, dan zal men het land geheci van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Wa terweg en de Schelde. (Hierover heb ben wij al tweemaal geschreven. Red. F. T>.) Groot gevaar bezworen Als dc dijk ten Westen van Rotterdam, de Schiclajulse hoge zeedijk, was door gebroken, din sou de ramp nóg gewel diger afmetingen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rond Rot terdam ligt nog lager dan het overstroom de. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het. werk en men zou zelfs een kerk gebouw hebben laten springen, om dïch- tingsmateriaal te hebben, als men dyna miet bij de hand had gehad. Want als deze dijk liet begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd Den Haag zou gespaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou be tekend hebben, dat drie milliocn mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Hij maakte het de buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. Vari ouds zijn vele ste den op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere richting zoeken, in welk verband hij herinnerde aan de hier- De jeugd van Arnemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor hot herstellen van de dijk niet onbetuigd IJverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken mei zand, waarmede het gav in de dijk gedicht zal worden. NEDERLAND HERRIJST! Dc bres in de dijk wordt gedicht. Honderden vrijwilligers uit het gehele land eri uit alle lagen der bevolking zijn koorts achtig iii de weer om het 85 meter brede gat in dc dijk „Het Gat." te Papen- drecht te dichten, met welk werk men reeds goede vorderingen maakt. Een overzicht van de werkzaamheden. Het K.N M l. verklaart deze termen Daar er over de begrippen springtij en springvloed en stormvloed bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommi gen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari a.s. te verwachten springtij, wordt hierover van de zijde van het K. N. M. I. bet volgende medegedeeld'. Br zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niét gelijk zijn: le. De wisselende samenwerking van zon en maan. 2e. De werking van de wind op de Noord zee. I Springtij De maan en de zon beïnvloeden beide het eb- en vloedverschijnsèl. doch de maan 't meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samen werkt, het zwakst als de zon de maan te genwerkt. Het eerste geval treedt altijd voor genoemde plannen. Op een vraag van de gezant van Ierland deelde hij mee, dat naar schatting 160.000 ha. zijn overstroomd. Zijn de dijken gesneuveld ten gevolge van de schade, welke er door het oor logsgeweld aan is toegebracht? zo luidde een andere vraag. De heer Van Veen beantwoordde dit ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water cwerspoeld. Daardoor werden de dijken akn de binnenzijde weggesla gen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij noemde de storm van Zaterdag nacht een zeer langestorm, welke mén in drie fazes kan verdelen: een hoge, een hogere en een iets lagere. Driehonderdduizend verloren alles Men kan zeggen, dat 300.000 inwoners alles hebben verloren. Een milliocn men sen is in nood Hij hoopte, dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer droog gemalen zijn. Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmiddel lijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan verwachten. Hoe -het met de landbouw gronden zal zijn, kan thans nog niet wor den .gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroe gere jaren waren er zeven jaren nodig, wilde men het zout eruit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger. Als dit alles zou zijn samengegaan met de vloed van de Rijn, dan zou het hope loos voor het hart van Holland zijn ge weest. Maar ongetwijfeld zullen wij het land terugwinnen, zo antwoordde hij op de vragen van ambassadeurs cn gezanten. Het kleine land zal zich weer groot tonen. Op Walcheren valt het mee l,121) ha. van Walcheren staan onder wa ter. Voor de rest van Zeeland zijn de cijfers: Schouwen 11890 ha.; Dülveland 5010; St. Philipsland 1100: Tholen 5810; Noord-Bcveland 2400: Zuid-Bcveland. West van hel kanaal, 2075; Oost van het kanaal 3960; West Zeeuwscli Vlaanderen 300: Oost Zeeuwsch Vlaanderen 2727. Tezamen dus een oppervlakte van 37.506 hectare. Vlissingen m de Vlissingse binnenstad heeft, van Zondagmorgen 4 uur tot. Maandagmorgen 3 la meter water gestaan, dat echter nu voor een belangrijk deel verdwenen is. l^e boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlis singen. gezien de omstandigheden een dei- meest bevoorrechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal. Middelburg In Middelburg lopen de waterkranen I r emaal niet'. Daar is het water gerant- s eneerd: het wordt via tankwagens ge distribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Middel burg rijdt, zou men diets van de waters nood merken, als he er niet vol was van doortrekkende evacués, die via Zeeuwsch Vlaanderen afgevoerd worden., kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na Eerste Kwartier en kort na Laatste Kwar= tier op. Men spreekt dan van een doodtij. Een springtij is dus een normaal ver schijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb. of een springhoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogwater is dus een hoogwater dat wat hogeris dan het gemiddelde hoogwater, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een spring laagwater dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Stormvloed Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een ophoping van water in het zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van het waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige Noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de ge volgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan op 1 Fe bruari. Het bijzondere was dus niet hst springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonderlijke storm. Het kon nog erger Nu zijn oók zonder de wind dé spring vloeden niet alle precies even hoog. Zó "zou, zonder wind, de springvloed van die be wuste nacht door de werking van maan en zon iels minder hoog geworden zijn dan de voorafgegane springvloed van 18 Januari en dan de volgende van 16 Februari Dit betekent dus: le. Dat dc stormvloed nog liogcr gewor den zou zijn als dezelfde storm op 18 Jan. of 16 Februari opgetreden zou zijn. 2e. Dat bü het eerstvolgend springtij, 'u* dien de wind geen complicatie geeft, het hoogwater en liet laagwater verwacht moe ten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel moet verwacht worden, dat de ge tijstromen van het in- en uittrekkende wa ter sneller zullen zjjn dan gemiddeld. Faciliteiten voor getroffen adspirant-emigranten Het commissariaat voor emigratie deelt mede: Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten, die ge troffen 7,\jn door de overstromingsrampen en in wier voornemen tot emigratie geen «ijziging Is gekomen, zoveel mogelijk fa ciliteiten norden verleend ten behoeve van vertrek. i'o mate van urgentie van ieder afzon derlijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmel dingskantoren der Gewestelijke Arbeids bureau* of van de particuliere emigratie- organisaties in of nabij rle plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niel mogelijk is, kunnen zij zich telefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag. telefoon K 1700 392380, toestel 55. r Advertentie) Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - iit en viel vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die.weldadige bloed zuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer En daarmee is dan dc oorzaak weggenomen van die kwellen de rheumatiek Koop vandaag bij Uw apotheker of drogist en begin morgenoch tend die heilzame kuur FRIESCH DAGBLAD rWEEDE BLAD DONDERDAG S FEBRUARI 1953

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2