Hef aantal slachtoffers stijgt tot een verbijsterend lange lijst Situatie op Tolen is niet te beschrijven Plunderaars CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Alles opofferende helpers vallen van uitputting in slaap Moeders en kinderen VERLIESLIJST vermeldt thans totaal 1372 Zondag algemene gedenkdag Verlieslijsten van Roode Kruis ter inzage DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 O Commissie van Redactie: H. Algra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Folkertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden, Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 509S: Dir. en Adm. 5058 Bijkantoren: Sneek, tel. 2S21; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs £1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit acht pagina's friese!) Daciblaö 48ste Jaargang No, 30 ^ïlaticnaal Den Haag giro 9575 (Van onze Utreohtse correspondent) Het staat er zo simpel op die wegwijzer in Bergen op Zoom: Goes 36 km. Maar in deze tijd zijn alle zekerheden in het zwaar getroffen Zeeland wegge vaagd en de Amerikaanse colonne, die ons door het nachtelijk duister mee zal nemen naar dit centrum van Zuid-Beveland, heeft een tocht van 175 km, voor de boeg Aan de haven is er een druk beweeg in het rosse schijnsel van vele lampen en schijnwerpers. Hier komen regelmatig de binnenschepen aan met vluchtelingen van Stavenisse, Bruinisse en Zierikzee. Zieken worden op brancards geladen en in Rode Kruisauto's weggebracht. Zij, die nog lopen kunnen, gaan per autobus naar de opvangcentra. Het is een droeve stoet, deze mensen met ver wilderde gezichten, waarin de doodsangst nog schuilt. In een bundeltje dragen zij mee, wat zij uit hun inboedel nog hebben gered. Velen missen een familielid en hopen dit in de centra terug te vinden, maar deze hoop is maar verdwijnend klein. Dit geldt vooral voor hen, die ontkomen zijn aan de hel van Stavenisse. In dit dorp op de Westkust van Tholen wordt het aan tal doden tussen de 200 en 300 geschat. Als het schip „De Valk" meert met over levenden uit deze plaats, klimt een oude dame van boord. De groepen evacué's kijken onbewogen toe. Maar plotseling gaat het gefluister door de rijen: „De Frinses, de Prinses?" En werkelijk, het is Prinses Wilhelmina, die na een moeite- volle tocht langs de zwaargetroffen ge bieden aan de vaste wal terugkeert. Er wordt zwak gejuicht en gezwaaid en gezichten vol irfnige erkentelijkheid voor dit opofferend blijk van warm medeleven volgen de grijze figuur, die zich tussen .stapels brood en brancards een weg zoekt 'naar haar wachtende auto. 's Avonds om negen uur vertrekt onze ■colonne naar Goes, via Putte, Antwer pen, Gent. Breskens, Vlissingen en Mid delburg. Het zai de volgende morgen wéér negen uur zijn, voor de auto's stop pen op het plein voor het Goese post kantoor. De Amerikaanse chauffeurs wa ren op Maandagavond vertrokken van "het geallieerde hoofdkwartier te Fontal- nebleau en bij aankomst op de plaats van bestemming hebben zij er 36 uur op zitten. Geen wonder, dat af en toe een zware wagen wel eens een rare zwenking maakt of over de weg zigzagt. „Ik was compleet in slaap gevallen", zegt een chauffeur als zijn wagen bijna tegen een boom botst Maar dat is niets bijzonders. Over werkt is iedereen hier in Zeeland. De wakkere commando's uit Roosendaal, die dag en nacht doorwerken aan de verster king van de dijken, de vrijwilligersgroe- pen, de verpleegsters. Niemand heeft tijd om aan zichzelf te denken. Er staan nu belangrijker dingen op het spel. In Zeeland Het is een vreemd gezelsohap, dat daar 's nachts om twee uur aan de tafel zit in een Belgisch staminecke dn de buurt van Gent.-Een Nederlandse luchtmacht-luite nant. en mannen van de Amerikaanse verbindingstroepen; een verpleegster en een adjudant-vlieger uit Milwaukee. Dit gezelschap rijdt in de zware Amerikaan se trucks Walcheren op. na op de pont uit Breskens te zijn overgestoken. Zij brengen Zuid-Beveland een zend en ontvang-apparatuur, zodat de verbin ding tussen dit gebied en West-Brabant niet verbroken wordt. De telefoonlijnen zijn overbelast en bovendien is er kans, dat de kabels het in het ondergelopen gebied begeven. Op Walcheren is de situatie betrekke lijk gunstig. Overal zien we nog de spo ren .van''het water, maar het water zelf, "is verdwenen, behalve in de Oostelijke 'strook van Veëre tot Ritthem. Het leven heeft hier verder zijn gewone loop her vat zo goed en zo kwaad als het gaat. Zuid-Bevelancl Hetzelfde geldt voor het middelste ge deelten van Zuid-Beveland met Goes als centrum. Maar hier zijn ook nog trooste loze watervlakten. De Sloe-dam, die Wal cheren met dit eiland verbindt, is nog -ondermijnd en slechts kris-kras door de Sloe-poldcr rijdend gelukte het ons 's Heer Arendskerke te bereiken. De Zak van Zuid-Beveland staat nog onder water, evenals de omgeving van .Wolphaartsdi.ik en het gedeelte ten Oos ten van het Kanaal door Zuid-Beveland. Enkele personen zijn er' in geslaagd via "de Noordelijke oever vanuit Brabant Ier- seke te bereiken, maar van een verbin ding tussen dit eiland en het vasteland kan nog niet worden gesproken. De post wordt van Ierseke per boot naar Bergen op Zoom vervoerd. Hoewel Goes zelf er goed is afgekomen, staat het als opvangcentrum van evacué's toch in het teken van de yamp. Aan het Goese S.as drijiyen 4§$ êh dè -dlpe* vige bewijzen aan van de ramptoestand, die nog steeds op Schouwen en Duive- land heerst. Tafels, stoelen en dieren lijken spoelen aan land, buffetten met het glaswerk er nog in. Ook een wieg kwam aangedreven met een baby, die o groot wonder nog in leven was. Wie denkt hier niet aan het oude verhaal van de wieg met de kat tijdens de St. Elisabeths\doed, een ver haal dat door de historieschrijvers steeds naar het rijk der fabelen werd verwezen. Rampgebieden De situatie op Noord-Beveland is niet zo ernstig als eerst werd gedacht, zoals blijkt nu er regelmatig berichten uit dit gebied binnenkomen. Tholen, dat half onder water staat, is tot een der zwaarst getroffen gebieden geworden, nu bekend is wat zich te Stavenisse heeft afgespeeld. Het dorp Tholen is nog droog en de be woners zijn er nog steeds 'gebleven. Schrijnend is de toestand op Schouwen en Duiveland. Zelfs nu zitten daar nog mensen op zolders en daken gevangen en het aantal doden wordt officieus in dit gebied alleen op 1000 geschat. Er zijn meer dan genoeg grotere schepen om eva cué's uit Zierikzee. Bruinisse en Brou wershaven naar veiliger oorden te voe ren, maar er zijn geen platboomde vaar tuigen, die de huizen cn boerderijen in de polders kunnen bereiken over de over levenden naar deze verzamelpunten te voeren. De schippers van de binnensche pen vloeken en razen, omdat zij werkloos moeten blijven, maar niemand kan hier wat aan veranderen. En bovendien zijn de polders soms door drooggevallen stukken van elkaar ge scheiden, wat. liet reddingswerk per boot ook nog bemoeilijkt. De rubberboten, die hier en daar worden afgeworpen, zijn nuttige en nodige druppels op een gloeiende plaat. Als dit eiland tenslotte een catastrophaal dodental te zien zal geven, ligt het aan deze moeilijke om standigheden. Voor de bev/oners van de Oostkant daagt hoop door het krachtige optreden van de commando's onder lei ding van kolonel Antoni van de Limburg se Jagers, waarover we reeds schreven. Onbeschrijflijk zijn de tonelen, die dit eiland tc zien geelt aan de bemanningen van de reddingboten. Voor velen komt hulp te laat en op verschillende plaatsen hangen de lijken in de takken van de bo men. Tegen de oever van een dijk ligt een vrouw met twee kinderen als de over volle reddingboot nadert. Maar de kinde ren zijn reeds lan^ dood. Zonder haar kleinen moet de moeder in de boot stap pen en de stoffelijke overschotten achter laten daar op die natte dijkglooiing in de vallende duisternis. Even verder drijft het lichaam van een moeder, die haar kind zelfs in de dood nog in de armen kiemt. *N iemand cc-a yööPst eUiagsVcu.'- mogen, sterk genoeg om zich deze tafe- reien in tc denken. Niemand kan de woorden vinden om ze in al hun schril heid te beschrijven. En dat is ook goed, want dit is voor beschrijving niet vat baar. Hier past 't slechts te zivijgen en deze stilte van niet te dragen leed is het, die als een lijkwade hangt over dit zwaargetroffen gebied. Nog steeds is geen volledig overzicht verkregen Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp is gestegen tot 1372. Wij geven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn ge vallen. Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwers haven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Ca- pelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Elf- plaat gem. Poortug'aal 7, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goeree en OverflakJkee 40, Goese Sas 7, 's Gravendeel 57,. Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Heijningen 25, Hoe- dekenskenke 3, Hondsbosse Zeewering 1, Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 3, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, Maartensdijk 4, Maas sluis 1, Moerdijk 13, Nieuwendijk (N.B 3, Nw. Neuzenpolder 1, Nieuwerkerk (Ou derkerk) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw. Vos- semeer 50, Numansdorp 67, Oosterland 40. Oosterschelde 4, Ossenisse 1. Ouddorp 1. Ouderkerk a.d. IJsel 2, Oudelande 2. Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Phi- lipsland 1, Raamsdonkveer 2, Rilland 1, Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Slie- drecht 1, Stormpolder 6, Streijen 20, Ter- neuzen 4, Texel 4, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 12, Wolfaarts- dijk 9, Yerseke 10, IJsselmonde 3, Zierik zee 15 en Zuidland 20. Vier militaire helpers verongelukt Tijdens de hulpverlening aan slachtoffers van de watersnoodis op 1 Februari de dienstplichtige soldaat E. Kasan, legernr. 260724240 van het regiment zware luchtdoel artillerie Waalhaven, nabij Klun dert ten gevolge van verdrinking om het leven gekomen. Hij was af komstig uit Amsterdam. Bij dit ongeval zijn twee militai ren van hetzelfde onderdeel ver mist. Het zijn de dpi. soldaat N. F Berg. legernr. 310401011, afkomstig uit 's-Gravenhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr. 310501440. afkom stig uit Delft. Sinds Zondagavond wordt vermist in de omgeving van Fijnaart de sol daat van het korps commandotroe pen J. E. Willemsen, afkomstig uit Didam (Gld.). In deze lijst zijn enige correcties op vroegere opgaven verwerkt. (Red.) Extra zakgeld en sigaretten voor helpende militairen De minister van Oorlog heeft goedge keurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden, tol' nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met terugwerken de kracht van Zondag 1 Februari af. De Regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getrof fen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H. M. de Koningin zal zich om 1 uur die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen 't stem pel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De Regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Dagelijks verschijnt er een; vandaag de eerste Vandaag geeft bet Ned. Rode Kruis een eerste verlieslost uit, waarop meer dan hon derd namen voorkomen van personen, waar van verluidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, zo vernemen wij van de direc teur van het informatiebureau van het Ro de Kruis, de heer J. van de Vosse, zullen zo veel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn on gecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat reke ning moet worden gehouden met het feit, dat de -verwant mogelijk iets 's overkomen. Versterking Rijkspolitie in rampgebied Zo nodig ook gemeente-politie De ministers van Justitie en van Bin nenlandse Zaken delen mede, dat ter ver sterking van de rijkspolitie in het ramp gebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn op geroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere versterking no dig zou hebben en deze niet meer gevon den zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aan vulling plaats vinden uit de gemeentepo litie. Daartoe zullen dan tijdig in overleg tussen de departementen van Justitie en Binnenlandse Zaken aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedingen aan de noodgebieden uit gemeenten met gemeentepolitie hoezeer de goede be doeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede gang van zaken achterwege dienen te blijven, De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Kode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bel len voor informaties. Zodra wij ze ontvan gen hebben, zullen ze eveneens ter inzage liggen op de kantoren van het Friesch Dag blad te Leeuwarden. Dokkum, Drachten, Heerenveen cn Sneek, van 9-5 uur. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale funclionarisen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gege vens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog aanwezige autoriteiten, andere af komstig van ooggetuigen, evacué's, militai ren en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Paar het onder de huidige omstandigheden ondoenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte ter mijn te controleren en op hun betrouwbaar heid te toetsen, kunnen genoemde verlieslijs ten dus alleen beschouwd worden als een voorlopige informatie, die voor correctie vat baar is. Rioolratten roven van slachtoffers In het zwaar getroffen 's-Gravendeel be vinden zich 1000 inwoners die of niet ge- evacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en in gesloten m het huis van bewaring te Dor drecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's-morgens zich op straat te begeven, als men geen toestem ming heeft. De politie heeft opdracht ge kregen om na de eerste sommatie te schie ten. De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacueert. In lange rij trekken de voertuigen waarop de inwoners van het stadje met slechts weinige van hun bezittingen hebben plaa-te genomen, naar veiliger oorden. Een triest beeld van de. bittere ellende, - diedoor de mensen in de noodgebieden geleden wordt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1