van Prachtig werk hefscliroefvtiegtuig Diepe verslagenheid heerst onder de emigranten Internationale Rode Kruis gaf duizenden dollars Ook de Nederlanders in den vreemde leven mee Hulp in het wilde iveg is niet effectief Pagina 4 Donderdag 5 Februari 1953 Het is begrijpelijk, dat de watersnood een diepe indruk heeft gemaakt op de Nederlanders, die zich in den vreem de bevinden. Onder de Nederlandse emigranten in Cana da heerst diepe verslagenheid over de ontzettende ramp. die het vaderland heeft getroffen. In een telegram van het Cen- Te Hollandïa op Nieuw-Gui- traal Katholieke Emigratiebureau nea is een comité opgericht voor te Ottawa aan het K.N.P. wordt hulpverlening aan de getroffenen uiting gegeven aan het zorgvolle medeleven der emigranten met de algemene nood in Nederland Zij willen alles d-oen wat in hun vermogen ligt om het leed in het vaderland te verzachten. Onder leiding van de- Nederlandse am bassade zijn de kerkelijke organi saties onder alle Nederlanders van Noya Scotia tot Brits Co lumbia inzamelingen begonnen voor het Netherlands Flood Re lief Fund, het Watersnoodfonds Nederland. Te Ottawa werd een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen voor de omgekomenen Het telegram, dat ondertekend was door pater Jan v. Wezel SCJ. eindigde: „God zegene de ge troffenen en beware alle land genoten voor verdere rampen." De Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, mr. W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft Woens dagavond voor radio Republik In- doenesia in het Nederlandse deel van het programma een rede ge houden over de ramp in Neder land." Wij allen hebben hiervan met verbijstering en groeiende ontsteltenis kennis genomen." De H.C. deed een beroep op alle landgenoten zich in te denken in de ellende, die in het overstroom de land in ijzige koude en wind geleden wordt en hun hart te laten spreken en met milde hand te geven. Vele -bedrijven en organisaties in Indoenesië zijn bezig inzame lingen te houden, ook van steun in natura, o.m. kleding. Gepoogd wordt deze zo spoedig mogelijk naar Nederland tê zenden. Eervolle vermeldingen Gemeenten, waar de opbrengst zeer groot is. komen in aanmer king om hier in het bijzonder te worden vermeld In Holten, een gemeente van 5200 inwoners, werd een som op gebracht van 27.990. dat is 28 per gezin. In Bergambacht, dat 3900 inwo ners telt, werd spontaan f25 000 bijeengebracht, dat is gemiddeld 30 per gezin. Het gehucht Noordeinde in de Noordhollandse gemeente Graft kwam een bedrag van 1077 bij een. -Dat betekent per gezin een som van ƒ41,42 of per inwoner 12.37. In Olst zamelde men 31.320 in, dat is 4.40 per hoofd of 20, per gezin. In Piinacker kwam ƒ20.000 bij een. dat is 11per gezin. In Ede was Dinsdagavond de honderdduizend gulden al over schreden. In de 1250 zielen tellende ge meente Opperdoes heeft een in zameling voor de hulpverlening aan de getroffenen een bedrag van ƒ9165.opgeleverd, dit is ruim ƒ30.per gezin. De collecte te Benthuizen fZ.H.) heeft cen bedrag van 11.358.66 opgebracht (d.i. onge veer ƒ8,75 per inwoner). In Katwonde een van de kleinste e-emeenten van ons land, gelegen tussen Monnikendam en VoJendam. heeft een collecte on der de 250 Inwoners f 3400. op geleverd, d.i. f 13.50 ner inwoner. van de stormramp. Ere-voorzitter is de wn-d. Gouverneur, de heer N. Makkes. De emigranten in Nieuw- Zeeland hebben onder leiding van de Nederlandse gezant een comité gevormd voor het stichten van een hulpfonds. In West-Duitsland zijn de Ne derlandse ambassade en de Ne derlandse consulaten een actie begonnen onder de Nederlanders in Duitsland voor het bijeen brengen van gelden en goederen. Van verschillende zijden zijn reeds, belangrijke -bedragen bin nengekomen. Een imzamelings-actie door Ne- lands-e emigranten in Australië heeft reeds een bedrag van 5010 Australische ponden opgebracht voor de geteisterde gebieden m Nederland. Dinsdag zijn twee wagens met goederen van de Nederlandse ko lonie in België naar Nederland vertrokken. Woensdagavond zijn opnieuw drie vrachtwagens met goederen naar het Noorden ge zonden. Een door de Nederlandse consul-generaal te Antwerpen op gericht hulpcomité heeft Dinsdag reeds een cheque van 150.000 francs naar Nederland kunnen zenden. Ook van Antwerpen uit worden vrachtauto's vol bedde- goed, kleding, levensmiddelen cn medicamenten naar de. geteisterde gebieden gezonden. Prinses Wilhelmina stelt haar Cadillac beschikbaar H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto, een „Cadillac" ter beschikking ge steld van het ziekenvervoer. De auto is inmiddels naar de geteis terde gebieden vertrokken. De auto was gevuld met levensmid delen. R.K. Universiteit staakt colleges en practica De Rector-magnificus der R.K. Universiteit te Nijmegen deelt mede, dat wegens de hulpverle ning van de studenten aan de ge troffen gebieden, de colleges en practica met ingang van Woens dag voor de gehele week zijn ge staakt. Ook de colleges aan de Kath. Economische Hogeschool in Tilburg en de Econ. Hogeschool in Rotterdam zijn gestaakt. Complete kapsalon uit Brussel Een Nederlandse kapper in Brussel (de -heer Cromvoetsl heeft via de regering een com plete inrichting van een kap salon aangeboden voor een ge dupeerde kapper in het rampge bied. Steeds meer hulp komt er van het buitenland De Liga van het Internationale Rode Kruis te Genève heeft bekend gemaakt, dat de Rode Kruis-verenigingen in elf landen in totaal 250.000 dollar beschikbaar heb ben gesteld voor hulp aan Nederland en Engeland. Deze elf landen zijn: Australië, Canada, Denemarken, Ierland, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zwitserland, Zuid- Afrika, de Ver. Staten en West-Duitsland. heeft aan het Nederlandse volk 2500 dekens aangeboden. ah Prins geïnstalleerd voorzitter Rampenfonds Prins Bemhard is gistermid dag in het ministerie van Bin nenlandse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in tegenwoordig heid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft terstond zijn werkzaamheden aangevangen. Inmiddels komen steeds meer berichten binnen van hulpacties in het buitenland ten behoeve van de slachtoffers van de w a tersnoodr am d Het Israëlische parlement heeft in een speciale plechtige bijeenkomst uitdrukking gegeven aan haar diep medeleven met het Nederlandse volk. De rege ring van Israël heeft 5000 kisten sinaasappelen ter beschikking gesteld van de Nederlandse rege ring voor de slachtoffers van de ramp. Israël wil nog meer hulp bieden. De bevolking van Sicilië is op geroepen om bii te. dragen in een fonds om een treinlading zuidvruchten naar Nederland. België en Engeland te zenden Het gemeentebestuur van We nen heeft een liist geopend voor intekening ten bate van de slachtoffers in Nederland. De ge meente zelf heeft ingetekend voor een bedrag van een half millioen schilling. De gemeenteraad van Nice in Zuid-Frankrijk heeft een bedrag van 500.000 francs uitgetrokken voor de bewoners van de Neder landse noodgebieden. Verder is besloten om gedurende een maand 500 Nederlandse kinderen op kosten van de gemeente gast vrijheid te verlenen. Na een in zameling te Nice, die Dinsdag werd gehouden, kon des avonds al een vliegtuig met bijna 1000 warme kleden en dekens naar Amsterdam vertrekken. De gemeente Cannes heeft een bedrag van een millioen francs gevoteerd voor de getroffenen in Nederland. Bovendien zal Can nes 100 Nederlandse kinderen opnemen. Mgr. Weber, de bisschop van Straatsburg, heeft Dinsdag via de pers een beroep gedaan op de inwoners van zijn bisdom om de hulp aan Nederlandse kinderen in de noodgebieden te steunen. Zondag zal zijn oproep van alle kansels in het bisdom Straats burg worden voorgelezen. De Luxemburgse regering De Italiaanse gezant te Den Haag deelde aan het ministerie van Buitenlandse Zaken mede. dat 150 Italiaanse brandweerlie den naar Nederland zullen komen om bii de wederopbouw assistentie te verlenen. Ook zijn door Italië twee vliegtuigen ge zonden. Zweden heeft gistermorgen 25.000 dekens per trein naar Nederland gezonden. Een vlieg tuig van de Zweedse luchtmacht is met 24 rubberboten vertrok ken. Tweehonderd en vijftig kisten met kleding, die het Canadese Rode Kruis te Geneve in opslag had. zijn op weg naar het Neder landse Rode Kruis. Ook een veertigtal kisten met dergelijke inhoud wordt uit Toronto naar Nederland gezon den. De K.L.M. zorgt voor het vervoer. De Stichting voor het Kind heeft gistermorgen uit Amerika van de ..Save the Children" federatie een telegram ontvan gen: ..Doen wij u soms een ge noegen met zes ton nieuwe kle ding voor volwassenen?" Na overleg met het Rode Kruis heeft de stichting in een ant- woord-telegram geseind: „Spoe dige verscheping hartelijk wel kom." Sukarno betuigt zijn deelneming President Sukarno heeft Dins dag in Makassar zijn leedwezen met de ramp in Nederland uitge sproken. De president, die op het ogen blik een reis maakt door Celebes en Borneo, vernam het nieuws over de ramp eerst in Makassar en verklaarde: „De ramp in W.- Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de ge troffenen zeer goed en betuig mijn deelneming in hun leed. Ik hoop, dat met vereende krachten hun ellende kan worden ver zacht. Bij de gevoelens van leed en smart kent het Indonesische volk geen politieke geschillen. Wij zijn allen kinderen Gods". De omgeving van het plaatsje Kings Lynn in Engeland staat onder urnter. Velen zijn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, waar zij werden ondergebracht in scholen en bij particulieren. In een voor het doel overhaast ingericht klasse lokaal worden de evacué's verzorgd door Rode Kruis-zusters Een baby krijgt de fles, een oude vrouw wordt in bed ge holpen. Ver. Ned. Gemeenten geeft leiding c> r* Urk adopteert Stellendam, Almelo adopteert Zierikzee, dat zijn de berichten, die getuigen van het medeleven van de ge meenten, die voor de watersnood gespaard zijn gebleven, met die welke door woedende golven overspoeld zijn geworden. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft nu op zich geno men, om deze adoptieactie te coördineren en te stimuleren. Want alleen onder centrale lei ding kan deze actie het grootst mogelijke nut afwerpen. De jeugd van Arnetnuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het herstellen van de dijk niet onbetuigd. IJverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met zand, waarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. Kaïnvgom knauwend, leverde Amerikaan weer vier geredden af.... (Van onze verslaggever) De vliegbasis Woensdreclit lijkt een bijenkorfdie over bevolkt is. Onafgebroken landen en dalen toestellen van allerlei typen, die, tot de duisternis volkomen is gewor den, voortgaan niet hun menslievend werk. JSog steeds keren de piloten van alle kanten terug mei mensen die tientallen minuten geleden de dood voor ogen hadden in het geïsoleerde puntje op een hoge dijk temidden van het onverminderd hevig aanrollende water. Op de vliegbasis is het reeds volslagen duister en men wacht op de Amerikaanse helicoptère, waarvan de kauwgom-kauwende piloot ondanks de invallende schemering toch nog heeft willen vertrekken in de richting Ooster. land. Men is reeds een beetje ongerust omdat de vlieger haast geen gelegenheid heeft gehad zich te oriënteren over de lig ging en de omgeving van de airstrips. om een veilige landing te ga randeren De Amerikaanse piloot heeft evenmin als zijn collega's, veel commentaar te leveren. De meesten van deze redders zijn oorlogsveteranen en van heel wat leed over de gehele wereld waren zij getuigen. Maar hier. in het overstroom de Brabant en Zeeland is het ook hen te machtig. Zij weten, dat er nog ontelbaar velen op hun komst wach ten en voor zij naar de can- tine gaan. schoppen zij woe dend een steentje weg, om dat zij niet opnieuw kunnen opstijgen. Een nieuwe dageraad zal aan breken. doch zij weten dat de nacht die men ingaa:.. vele, totaal uitgeputte slachtoffers dc dood zal injagen. Hun vingers zullen de boom, of dc rok van het dak loslaten en het water zal li sluiten over hun ont- zie'ae lichamen. Waarom zou den deze piloten nog veel van hun wedervaren vertellen? Ook zij hebben geen woorden. Werken willen zij vliegen en redden Alleen de Amerikaan moet zijn gemoed luchten en om dat hij dat niet in fraaie volzinnen kan doen. slaat hij onverantwoord bard het deurtje van de cabine dicht voor hij het toestelletje naai de hangar taxiet Maar wat dacht u? In de inktzwarte avond komt hij aangezoefd. steekt alspf het heel gewoon is zijn duim op en daarna vier vingers om de bemanning van de gereed staande Rode Kruiswagen aan te duiden dat hij vier passagiers aan boord heeft. De Yank klautert uit zijn. toe stelletje en bemoedigt de vrouw, die haar baby in de arm klemt, met de woorden: „Come on mother, here you are.'' Hij reikt de baby over aan de hospitaal soldaat die er zo snel mogelijk mee verdwijnt in de ambulance auto. De Amerikaan is echter niet tevreden geweest met de redding van dit tweetal. Op de aan de romp bevestigde bran cards heeft hij twee meisjes van 14-15 jaar gebonden, die direct alle zorg krijgen. Zij laten alles gewillig over zich heen gaan. Verkleumd en verbijsterd liggen ook deze twee kinderen spoedig in de auto waar handige Rode Kruissoldaten doen wat zii kun nen om de geredden, die de doodsangst nog in de ogen staat té helpen en op te monteren. Later spraken wij deze moe der van 3 kinderen in het eva cuatie centrum-legerplaats Os- sendrecht. Het is een dappere vrouw, want haar kinderen wa ren bang om buiten het lichte toestelletje vastgebonden te worden. Zij had echter de pi loot met gebaren duidelijk ge maakt dat hij desnoods met krachtige hand de meisjes had te dwingen. Haar man bleef ach ter en daarover maakte zij zich, als zovele van haar lotgenoten, zorgen. Zou hij al gered zijn? Waar zou hij zijn? Bange vragen die lang. heel lang, op ant woord zullen moeten wachten.. Door deze dappere redders wordt naar omstandigheden ge handeld. De ene keer vliegen zij naar Zierikzee. een andere keer raar Zeeuws Vlaanderen en al leen de duisternis dwingt hen naar een basis terug te keren, terugwerkende kracht van Zon- waar men de middelen bezit dag 1 Februari af. België helpt door grensfaeiliteiten De Ambassade van België te 's-Gravenhage deelt mee, dat de Belgische douane- en grensauto- riteiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse nationaliteit. die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheen geen identiteitsbewijzen of paspoort kunnen overléggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen, welke goederen transporteren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden. Extra zakgeld aan hulpverlenende militairen De minister van oorlog heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ont vangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met Bij deze adoptie-actie gaat het niet om de directe hulp. De be doeling is dat de adopterende ge meenten straks met mankracht én materialen meehelpen aan het herstel van de ondergelopen ste den en dorpen. Zo zal het straks kunnen gebeuren dat een ploeg straatmakers uit een Friese ge meente de bestrating van een Zeeuws dorp in orde gaan ma ken. Maar alleen wanneer deze actie gecoördineerd wordt kan met de beschikbare mogelijk heden het maximumresultaat be reikt worden. Daarom ziet de Vereniging vam Nederlandse Gemeenten het lief ste dat de gemeenten, die een adoptie willen doen, geen be paalde gemeente aanwijzen, die zij willen helpen. De voorkeur voor een bepaalde gemeente spruit immers meestal voort uit louter toevallige omstandigheden. Bijvoorbeeld omdat de burge meester in dat bepaalde getrof fen dorp geboren is of omdat men in 1945 ook die gemeente geholpen heeft, daardoor is het gevaar niet denkbeeldig dat sommige plaatsen dubbel en an dere in het geheel niet geholpen worden. De Vereniging van Nederland- I se Gemeenten stelt zich op het standpunt dat zij het beste kan aanwijzen „wie wie" adopteert. Zij is voornemens de getroffen gebieden in kringen te verdelen en dan iedere kring door een combinatie van gemeenten te laten adopteren. Op die manier kan voorkomen worden dat de ene gemeente te veel hooi op haar vork neemt, terwijl de an dere een grotere hulpcapaciteit heeft dan zij in het door haar geadopteerde gebied kan inzet ten. De Vereniging zal vandaag een circulaire naar alle gemeen tebesturen doen uitgaan met een oproep tot deelneming aan de adoptie-actie vergezeld van des betreffende aanwijzingen. Er zijn reeds vele aanmeldingen binnen gekomen van gemeentebesturen i o.a. van Urk, Peize, Soest, Oos terhout, Zaandam, Maarn, Alme lo, nieuw Leusen, Vriezeveen en Arnhem. K.N.V.B. moet alles afgelasten VANDAAG VALT BESLISSING Vandaag komt het bestuur van de Kon. Ned. Voetbalbond bijeen om te beraadslagen over het al of niet doorgaan van de com petitiewedstrijden, die voor Zon dag a.s. zijn vastgesteld. Daarbij zal men overleggen in hoeverre en op welke manier men kan bijdragen in de leniging van de nood van de slachtoffers van de waterramp. Veel willen we hierover niet meer zeggen. Maandag hebben we onze mening daarover al ken baar gemaakt. Maar indien de K.N.V.B. onverhoopt mocht be sluiten. dat men de wedstrijden niet afgelast, dan zal zij zichzelf en de hele Nederlandse voetbal wereld daarmee een slechte dienst bewijzen. Nu Zondag bovendien een na tionale gedenkdag zal zijn, zal men gemakkelijker tot een alge hele afgelasting kunnen komen. Het al of niet in de knoop raken van de competitie, mag in dit geval toch zeker niet hoofdzaak zijn Korreltjes De schandpaal Er worden gevallen ge it meld van wanklanken te midden van de nationale solidariteit, welke zich prach tig ontplooit in ons land, zich uitend vooral in de spontane hulpverlening. Helaas is ook in deze dagen weer gebleken, dat ook aan zulke tijden-van- nood niets menselijks, ook in slechte zin, vreemd is. Er zijn weer berichten over de hyena's, die zich niet ontzien, slachtoffers van de water ramp ie beroven, vee en an dere bezittingen te ontvreem den, terwijl ook gevallen zijn geconstateerd van ernstig plichtsverzuim bij enige, ge lukkig nog maar enkele, mili tairen die terstond gedegra deerd zijn. De volksmond is gauw geneigd, tegenover de rovers en dieven, die zelfs onder deze omstandigheden have en goed van mede mensen niet ontziende meest-radicale straf te eisen. Natuurlijk zijn wij voor een uiterst streng optreden, maar j tegenover de doodstraf staan wij in dit geval toch niet zo luchthartig als met som migen het geval is. Wel moet natuurlijk streng gestraft worden, ook al staat ook deze mens-onterende neiging op rekening van „de duivel, die rondgaat als een briesende leeuw"De oude schand paal, die ivij vroeger kenden, roept om wederoprichting! Macabers pel Er zijn nog andere wan- klanken, dan de bovenge noemde, die gesignaleerd moeten worden. Er zijn bla den, er is in het bijzonder één blad, dat zich op zijn „nieuwshonger naar pri meurs" beroemt, die zich niet ontzien, op onvoldoende gron den de cijfers van het aantal doden, dat bij deze ramp te betreuren is, hoger te publi ceren dan met de officieuze telling overeenkomt. Een wer kelijk officiële telling, dat zij erkend, kan er natuurlijk niet zijn. Maar het algemeen als serieus en nauwgezet-wer- kend erkende Algemeen Ne derlands Persbureau, eerste nieuwsbron in dit geval voor alle Nederlandse dagbladen, geeft een cijfer aan, dat, zoal niet officieel, dan toch als voldoende officieus, door de Nederlandse journalistiek dient te worden aangehouden. Ook honger naar primeurs dient gezond te zijn, wie die honger op ongezonde wijze wil stillen, maakt zich schuldig aan onmatigheid en riskeert indigestie. Vooral als het om ^mensenlevens gaat, is dit een macabar spel. Ook in de radio Disharmonie is er ook in de radio. De A.V.R.O. had op een gegeven ogenblik bezwaar tegen het nog-meer afstaan van zijn zendtijd aan de berichtgeving door de Regerings-voorlichtingsdienst. Er is toen bevel gegeven door de Regeringscommis saris voor de radio, dat de A.V.R.O. die zendtijd moest afstaan. Het motief van de A.V.R.O., dat zij alleen de verantwoordelijkheid droeg voor hetgeen wordt uitgezon den, gaat o.i. in dit geval van een noodtoestand niet geheel op. Toch moet men naar onze mening met een oordeel over deze zaak voorzichtig zijn. Er bestaat een op particuliere basis werkend omroepbestel. Dat veronderstelt inderdaad een eigen verantwoordelijk heid voor de leiding van de omroeporganisaties. Alleen in dit noodgeval moet natuurlijk de nodige soepelheid worden betracht door de omroepen, welke zich dan ook niet on betuigd laten! Maar teveel vrijheid voor de regerings voorlichting zou op den duur tot vreemde consequen ties kunnen leiden. Ook is het de vraag, waarom de Rege ringsvoorlichtingsdienst hier zulk een „opdringerige" rol moet spelen. Waarom kan al les, wat, natuurlijk moet, worden uitgezonden, niet direct aan de radio worden doorgegeven, die zelf voor on middellijke uitzending zorgt, met vermelding zo nodig van de bron van het nieuws? Het is dus de vraag, of de Rege ringsvoorlichtingsdienst hier niet te zeer het werk uit de handen van de omroepen neemt. In Dantiunadeel: f 60.009.- bijeen De Friese gemeente Dantuma- deel, die 15.000 inwoners telt, heeft een bedrag van f 60.000. bijeen gebracht. In de gemeente Drummen heeft men in totaal tot dusver f 82.000.opgehaald. Verscheidene collecten en hulp acties hebben te Sassenheim in totaal f 100.000.opgebracht.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4