9575 Twee kustvaarders betekenden voor Burgsluis de redding in de nood Minister en Senaat brengen dank aan Leger en Vloot Incidenten langs grenzen van Israël en Jordanië Chinees voorstel „staakt vuren" Humanistisch vraagstuk weer aan de orde Spanning in het Midden-Oosten Wederzijdse beschuldigingen 300 Millioen turven staan nog in h veen Pagina 6 Donderdag 5 Februari 1953 AAN BOORD VAN DE „OU DERZORG", WOENSDAGOCH TEND. Toen in de ochtend uren van Dinsdag door de radio de dringende oproep van de bur gemeester van Burgh klonk om hulp voor de vele evacué's in zijn gemeente, onder meer in Burgsluis, keek in de kajuit van kele schrille tonen van de stoom fluit de met vele waardevolle en bruikbare artikelen geladen Ou derzorg en Vertrouwen" binnen voeren. Nog niet zodra waren de schepen gemeerd, of de medici, bestaande uit vier artsen, onder leiding van dr. Waldeck van 't Haagse Rode Kruisziekenhuis de „Ouderzorg" de vlootpredi- begaven zich me} een uitgebreide kant, ds. J. J. van de Wall de apotheek op weg naar Haam- rond hem geschaarde marine-of- stede. Naar deze plaats bleken ficieren en artsen veelbeteke- namelijk de uit vele omligende nend aan. „Dan wordt het Burg- vluchtelingen te zijn overge- sluis, mannen", zo zeide hij. Een I bracht, in totaal ongeveer 500 zwijgend knikken was het in- j personen. En enkele ogenblikken stemmende antwoord van de later trok ds. van der Wall en aanwezigen. Burgsluis, inplaats van de oorspronkelijke bestem ming, Zierikzee. Hoe juist dat van deze energieke jonge predi kant gezien was, werd enkele uren later op treffende wijze on derstreept. Toen de „Ouderzorg" zo om streeks een uur in de middag, tezamen met de „Vertrouwen" beide kustvaarders waren des nachts om vijf uur uit de Rot terdamse Waalhaven vertrok ken Zierikzee bereikte, viel weinig anders te doen, dan zich achter de gestadig groeiende rij van wachtende schepen aan te sluiten. In de haven bleek er namelijk niets meer bij te kun nen, als gevolg van de enorme stroom schepen, die Zierikzee- waarts waren vertrokken. Een en ander deed ons denken aan een Luitenant ter zee 2e klasse, van Westen en enkele matrozen er op uit om hulp te bieden, daar waar die mogelijk was en waar die gevraagd werdVer behoefden zij niet te gaan, want op nauwelijks 100 meter afstand was men druk doende uit ver schillende woningen de schamele' resten van de huisraad op een wagen te laden. Kinderen met oranje sjerp Toch bleef de actie van de marinemannen op deze dag tot hun spijt slechts tot het geringste beperkt. De inwoners van Burg sluis, van wie van een totaal van 150 mensen, tien de dood vonden in de kokende golven van de Oosterschelde, waren n.l. allen naar het naburige Haamstede ge- evacueerd, waar zij de omstan digheden in aanmerking geno men) op prima wijze worden de woorden, die de maritieme j verzorgd. Luitenant van Westen commandant van Rotterdam, de kolonel J. de Booy, tot ons sprak toen wij in het holst van deze gure Februarinaeht aan boord van de „Vertrouwen" stapten. „Het wordt een circus daar in Zierikzee. Men beschouwt het als een tweede Duinkerken", aldus de kolonel. „Men vertrekt met vrijwel alle schepen naar Zie rikzee, maar men ziet daarbij over het hoofd, dat de haven van Duinkerken juist eventjes groter was dan die, waarmee Zierikzee het kon doen". Burgsluis Enkele tientallen kilometers verderop, in het Zuidwesten van Schouwen gelegen Burgsluis, waar de schipper de beide sche pen op volle krachten had laten varen, kregen we echter een ge heel ander beeld. In het zwaar beschadigde ha ventje van Burgsluis, lag slechts één scheepje, net eerste, dat sinds de watersnood het Westen van Schouwen-Duiveland had aangedaan. Het was de Sch 11, „Willem Arie", die de eerste hulp van dit zeer geteisterde gebied in de vorm van dringend beno digde medicamenten dekens, enz. voor zijn rekening had genomen En kort na de aankomst van de Scheveningse treiler, zagen de eenvoudige Burgsluizers opnieuw licht in de voor hen zo donkere dagen verschijnen, toen met en- Paus zendt trein met zuidvruchten Speciaal voor kinderen der getroffen gebieden (Van onze correspondent) VATICAANSTAD, 4 Febr. Nu de omvang van de ramp in Nederland, Engeland en België groter blijkt te zijn dan aanvan kelijk verwacht werd, heeft Z.H. de Paus besloten om in aanslui ting op Zijn gift van f 30.000. aan Nederland en op de andere reeds genomen maatregelen ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard verdreven zijn, nieuwe hulpacties te treffen. Al lereerst is besloten, dat het Pau selijk Hulpwerk een extra trein met zuidvruchten en andere pro ducten zal zenden, hoofdzakelijk bestemd voor de kinderen van de slachtoffers in Nederland en België. Het Pauselijk Hulpwerk heeft verder aan de katholieke charitatieve organisaties in Ne derland, Engeland en België me dedeling gedaan, dat de katho lieke kampen in Italië ter be schikking zullen staan voor de getroffen gezinnen in deze lan den. De Vicaris-Generaal van Vati caanstad, Mgr. Canisius van Lier- de, heeft tot al zijn diocesanen een oproep gericht om in de geest van christelijke naastenliefde en solidariteit te bidden voor de ge troffenen en om geld, kleding en andere goederen voor dit doel in te zamelen. Het hoofdbestuur van de Katholieke Actie in Rome is voornemens een medische missie van Italiaanse katholieke artsen te sturen naar de getroffen ge bieden, om de situatie in ogen schouw te nemen en hulpmaat regelen te beramen. Bovendien heeft ditzelfde hoofdbestuur mee gedeeld, dat de katholieken hun giften kunnen zenden aan het hoofdbureau der K.A., Via delle Conciliazione 1 te Rome. Wijers hetaalt 9 pet. uit dividend reserve Dank zij de voorzieningen, ge maakt bij de afsluiting van het vorig boekjaar, is 1951-52 afgeslo ten zonder verlies, zo blijkt uit het jaarverslag van de N.V. J. P. Wijers' Industrie en Handelson derneming. De stijgende lijn van de omzetten is voor het eerst sinds de oorlog onderbroken. Wijers behoefde niet mee te doen aan geforceerde liquidaties, maar had zich wel te richten naar de daaruit voortvloeiende af- braakprijzen. Van verkoop met normale winstmarges was dan ook maar zelden sprake. De netto-winst na afschrijvin gen. bedraagt 36.205 (vorig jaar 1.850.117). Voorgesteld wordt dit bedrag uit de dividendreserve aan te vullen tot f 571.680. zodat een onveranderd dividend van 9 pet kan worden uitgekeerd. Als divi dendreserve résteert dan 542.456 De gang van zaken in het per 1 October aangevangen nieuwe boekjaar is belangrijk gunstiger geweest dan in dezelfde periode van het vorig jaar kon dan ook temidden van deze zo trieste aanblik biedende onder water gelopen landerijen en hui zen, waar men in de loop van met morse en mobilofoon ge- Zondag twee nog in leven zijnde I heel Schouwen is volkomen van en in oranje sjerp (ter gelegen- j electriciteit verstoken wordt onderhouden. „Een groot pro bleem", zo vertelde de burge meester ons, „vormt echter de afvoering van het gedode vee. Bovendien levert de voeding van de levende have grote moeilijk heden op, als gevolg van gebrek aan voeder en het feit, dat de voederputten onder water staan. Voorts moeten de boeren, wegens gebrek aan emmers, alle melk van de koeien weg laten lopen". „Verwonderd heeft het ons hier Goede organisatie wel", aldus de heer Roell, „dat In Haamstede, dat de grote eerst Maandag tegen het middag- stroom van vluchtelingen uit Se- j uur voor het eerst een vliegtuig rooskerke, Scharrendijke, Noord- boven West-Schouwen verscheen welle, Ellemeet en Eikerzee te en dat het daardoor tot Dinsdag- verwerken kreeg, heeft men een ochtend moest duren, aleer de uitstekende organisatie opge- eerste steun ons van buiten af heid van de verjaardag van Prin ses Beatrix) gestoken kinderen uit de onstuimige watermassa opviste, weinig anders doen dan burgemeester van Citters zijn scheepsruimte aanbieden voor 't vervoeren Van getroffenen. Een aanbod, dat uiteraard dankbaar werd geaccepteerd. Zo zullen de „Vertrouwen" en de „Ouderzorg" in de loop van Woensdag elk 60 personen naar beter oorden over brengen. bouwd. Ónder de energieke lei ding van burgemeester jhr. R. Roell requireerde men scholen en gebouwen en men heeft vele par ticulieren ingeschakeld om de uitgewekenen onderdak te bie den. In de landbouwhuishoud- school werd een keuken opge richt om alle mensen van voed sel te voorzien. En het is ook in zijn gemeente, vanwaar con stant de helicopters opstijgen om de in Oosterland en omgeving nog steeds op bomen en daken bevindende mensen op te vissen en in veiligheid te brengen. Van Haamstede uit werd Maandag ochtend van de "op de kust ge strande Finse boot „Bore (VI)" ook het eerste contact met Hol land gelegd, uit welke stad thans de militaire verbindingsdienst voeren. bereikte. Zijn ambtsgenoot van Renesse, mr. C. F. Lunzingh Tonckens, deelde deze mening. „Men had moeten begrijpen", zo zeide hij, „dat door het lange uitblijven van enig bericht dezer zijds alle contact met de buiten wereld verbroken was en dat de toestand ernstig moest zijn". Overigens is Renesse zelf be hoorlijk gespaard gebleven, dank zij het feit dat dit dorp 4Yz meter boven de zeespiegel ligt. Wel heeft de buitenkant van de ge- mee'nte veel waterschade gele den en is zeer veel vee omge komen. Woensdag zal men via Scharredijke, waar de politie raars heeft ingerekend, probe- Dinsdagochtend enige plunde ren de cadavers per schip af te Defensie-begrotingen in Eerste Kamer Minister Staf sloot zich gistermiddag in de Eerste Kamer aan bij de hulde, die door alle woordvoerders bij het de fensie-debat aan de mannen van leger en vloot was ge bracht. Drie soldaten en twee leden van het marine personeel zijn bij de hulpverlening omgekomen of wor den langdurig vermist. Dankbaar toonde de bewindsman zich ook voor de buitenlandse hulp. AmerikanenBrit ten, Fransen en Belgen nemen aan het reddingswerk deel en stelden, evenals het Deense leger, grote hoeveelheden materiaal beschikbaar. Militaire kampen worden voor de vluchtelingen beschikbaar gesteld. In verband hiermee gaan de herhalingsoefeningen, die in Maart voor het 44e regiment gevechtstroepen zouden worden gehouden, niet door. De communist Geugjes mis bruikte dit debat met de poging om zelfs uit de ramp politieke munt te slaan. De gelden voor militaire doeleinden hadden z.i. gebruikt moeten worden om tij dig de dijken te verhogen. En voor het heden wilde hij alle defensie-middelen voor de leni ging van de nood bestemmen Minister Staf ging op deze op merkingen slechts zijdelings in. Hij stelde vast, dat de regering, los van de defensielasten, voor nemens is om het herstel met kracht te bevorderen, zoals reeds uit de mededelingen van de mi nister-president is gebleken. Verdediging In antwoord op vragen van verschillende kanten, o.a. van Jhr Ruys de Beerenbrouck, KVP, verklaarde de minister nogmaals, dat de Navo-strategie voorziet in een verdediging van het hele Navo-gebied en dus ook van heel Nederland. Met de heer Algra (A.R.) was de minister het eens, dat in het kader van de moderne oorlogvoering vooral de plotse linge overval gevaarlijk is. Over het vraagstuk van het humanisme werd bij dit debat zeer uitvoerig gesproken. De he ren Ruys de Beerenbrouck, KVP en de heer Algra, A.R., onder kenden beiden het a-religieuze karakter van het humanisme. De heer Algra (A.R.) bewees zulks met ontstellende voorbeelden, o.a. met een humanistisch gedicht over het Kerstfeest, waarvan ook mr. Wendelaar (V.V.D.), die zich als humanist bekende en zelfs ook mr. in 't Veld (P.v.d.A.) zich distancieerden. Toch zat er verschil in de con- j clusies, waartoe de heren Algra (A.R.) en Jhr Ruys de Beeren brouck (K.V.P.) kwamen. De godsdienstige verzorging en wei- zijnsverzorging. De KVP-woord- voerder scheen wel bereid om achter de scheidslijn van de wel- zijnsverzorging een beperkte acti viteit van humanisten voor hu manisten toe te staan uit een oog punt van tolerantie. Zijn bezwaar tegen de door minister Staf genomen beslissin gen was. dat deze verder zouden gaan dan de faciliteiten voor de andere thuisfronten. Minister Staf ontkende zulks echter. Het gaat, aldus de bewindsman, om twaalf humanistische bijeenkomsten per jaar, elk voor 30 man. De bij eenkomsten voor de katholieke en protestantse militairen omvat ten echter voor elk 4000 man. Het gironummer van het Nationale Ram pen fonds is 9575, Den Haag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds. Nooit had dit 16-jarige meisje uit Den Haag geaacfit, dat zij nog eens in staat zou zijn een baardige Zeeuw als een vol leerde kapperte scheren. Maar, in tijden van nood ivordt het onmogelijke mogelijk, als de goede xoil maar daar is! Mary Timmer uit Den Haag doet haar best. Geen sabotage bij Queen Elizabeth" SOUTHAMPTON. 4 Februari - Vastgesteld is. dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse passagiersschip Queen Eliza beth". welke in de afgelopen week plaats vond. niet door sabotage is veroorzaakt. LONDEN, 4 Febr. (Reuter) Er heerst spanning langs de IsraëlischJordaanse grens. Er heeft in de laatste tijd een aantal grensincidenten plaats gevonden. Eén hiervan is het, in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreuren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten in gediend bij de bestandscommis sie voor Palestina der V.N. De Israëlische minister-presi dent en minister van landsver dediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, in verband met het uitschrijven van een buiten- De verblijfsvergoeding van f 1.gewone bijeenkomst van het Is- per dag ontvangen de katholieke raelische kabinet, waarop de ge en protestantse thuisfronten niet, omdat zij rechtstreeks voedsel uit het naastbijgelegen garnizoen be trekken. De aangelegenheid zal ook in het kabinet nog nader worden besproken. De begrotin gen werden goedgekeurd met aantekening, dat de communisten tegen waren. Mr. Stikker betuigrt deelneming met Britse ramp De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stikker, heeft een bezoek gebracht aan het Engelse ministerie van bui tenlandse zaken, om de deelne ming van de Nederlandse rege ring over te brengen met de ern stige ramp. die het Verenigde Koninkrijk heeft getroffen. OOK DE „RANE" WEER TERECHT Het 1364 b.r.t. metende Zweed se s.s. „Rane" waarvan men drie dagen niets had gehoord, is nu Vlissingen gepasseerd op weg naar Gent. lisch-Jordaanse grens zal worden besproken, naar Jeruzalem terug gekeerd. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjaret heeft de volksvertegenwoordiging Woensdag medegedeeld, dat de Israëlische regering de gebeurte nissen langs de Israëlisch-Jor daanse grens „waakzaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de nood- spannen toestand langs de Israe- zakelijke stappen te nemen, om TOKIO, 4 Febr. Tsjou en Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestands voorwaard en, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou moeten worden ge volgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt Radio-Peking. Tsjou zeide, dat de bestandsbesprekingen te Pan- moendjon onvoorwaardelijk heropend dienen te wor den. Hij voegde er aan toe, dat „indien de Ameri kaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Koreaanse oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strijden". een herhaling der aanvallen op ons grensgebied te voorkomen", verklaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd, dat Israel „dras tische maatregelen zal nemen, om een einde te maken aan het over schrijden van onze grens door kleine groepen gewapende Ara bieren, afkomstig uit onze buur staten". Uit Londen wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken de rapporten over de span ning langs de Israelisch-Jor- daanse grens bestudeert, alvorens te reageren op het Jordaanse ver zoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische overschrijdin gen". Jordanië heeft Groot-Brittannië, op grond van het in 1948 geslo ten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp verzocht. Groot-Brittannië handhaaft op grond van dit ver drag troepen en een kleine lucht macht in Jordanië. Aanval van Grotewohl op Loch BERLIJN. 4 Februari De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse ..Volkskam- mer", bij de behandeling van de begroting voor 1953. een hevige aanval gedaan op de minister van financiën, dr. Hans Loch. Hij verklaarde dat op het ministerie van financiën ..op bureaucra tische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", hieraan toevoe gend: „de misdadige verraders in regeringskringen zullen wor den 1 ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Ontslagen in Washington bij ambtenaren WASHINGTON. 3 Februari Als gevolg van Eisenhowers be sluit om een einde te maken aan het toezicht op de lonen en prijzen is aan de 2.010 ambtena ren van de federale raad voor de stabilisatie van lonen en salaris sen per 5 Maart ontslag aange zegd. De raad voor de prijscontrole, welks staf in de afgelopen zeven maanden van 12.200 tot 4.300 man ingekrompen is. zal vol gens de verwachtingen eveneens opgeheven worden. WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Saldo schatkist bijna 1 milliard gulden De goudvorraad van de Ned. Bank is deze week onveranderd gebleven op 2149 millioen gul den. Er hebben dus geen omzet tingen plaats gehad van conver- tibele valuta in het gele mate riaal. Daarentegen vertoont de netto deviezenreserve een be hoorlijke stijging, n.l. van 1588 tot 1650 millioen gulden. Goud en deviezen samen bedragen nu 3799 millioen gld. Onder invloed van de ultimo zijn voorschotten in rekening courant met 7 milioen toege nomen en is de biljettencirculatie weer boven de ƒ3 milliard uitge komen. Opmerkelijk is de toeneming van het saldo der schatkist, dat thans bijna 1 milliard groot is. De veronderstelling lijkt gewet tigd, dat deze stijging via afgifte van schatkistpapier afkomstig is van de saldi der banken, die met een gelijk bedrag (circa ƒ60 mil lioen) zijn gedaald als het saldo schatkist is toegenomen. De geld markt blijft ruim. EMMEN Wie door de veenslreken van Zuid Oost Drente rijdt wordt getroffen door het trieste beeld van onafzienbare rijen turfbulten, natgeregend en ten prooi aan weer en wind. De toestand in het veen is slechter dan hij sinds lange jaren is geweest. De productie van de voorbije campagne bedroeg ongeveer 600 millioen stuks turven. Hiervan staan er op hel ogenblik nog bijna 300 millioen in het veen. Naarmate het wisselvallige van butagas steeds grotere om- winterweer langer voortduurt, vang aanneemt, worden de vooruitzichten ongun- j De waarde van de turf, welke stiger. De natte herfst was er de nog in het veld staat, is te schat- oorzaak van, dat een igroot deel van de geproduceerde turf niet droog werd. Reeds in de naherfst kwam de vorst, die doordrong tot ver voorbij de buitenste lagen van de opgestapelde turf. De afzet is dit jaar slechter ge weest dan in welk jaar na de oorlog ook. Normaal is het, dat in Jan. en Febr. nog ongeveer een kwart van de productie in 't veen staat. De oorzaken van de ge ringe afzet zijn de weinige leve ringen aan Duitsland, verder het feit, dat er weer kolen in vol doende keus en hoeveelheid te krijgen zijn, en dat het gebruik ten op ongeveer f40 millioen In hel middenrayon, tussen Em mer Erfscheidenvee,n en het Schoonebeiker gebied is de afzet 'het geringst geweest. De vooruitzichten voor de af zet van de nog te velde staande turf zijn uiteraard slecht, al zal er door de Purit-fabriek te Kia- zienaveen nog een vrij grote hoe veelheid worden afgenomen. Het valt nu wel reeds te voor spellen, dat er in het komende seizoen weinig zal worden gegra ven en -het g-evolg daarvan zal zijn: een beduidend groten werk loosheid dan normaal. Vechtpartij met dodelijke afloop OLST Dezer dagen ontstond er een twist tussen arbeiders in de worstmakerij van de export- slagerij Z. te Ölst. De 34-jarige H. gaf zijn mede-arbeider, de 33- jarig'e P. een klap. Beiden grepen toen elkaar vechtend aan en vie len tegen de grond. P. is nog op de fiets naar huis gereden, doch werd onwel. Hij is op doktersad vies naar het St. Jozef ziekenhuis te Deventer vervoerd alvorens voorzien te zijn van het H. Olie- sle. 's Avonds is hij aan de be komen verwondingen overleden. Operatief ingrijpen mocht niet meer baten. Dokter Pekelharing verleende de eerste hulp. Het slachtoffer en de dader zijn ge huwd. Tito dit jaar naar Turkije PARIJS. 4 Februari Het Zuidslavische persbureau Tan- ioeg deelt mee. dat maarschalk Tito in de loop van dit jaar een bezoek aan Turkije zal brengen, indien zijn werkzaamheden het toelaten. De M.S.A.-hulp WASHINGTON 4 Febr. Een woordvoerder van 't Bureau voor Wederzijdse Beveiliging heeft tc Washington medegedeeld dat lei dende Amerikaanse zakenlieden en financiers een bezoek aan een twaalftal landen zullen brengen om een onderzoek in te stellen naar de waarde en de doelmatig heid van de Amerikaanse hulp. De landen die zij zullen bezoe ken zijn onder meer Groot-Brit tannië, Frankrijk, Italië. W. Duits land. Denemarken. Nederland, België. Turkije, de Philippijnen, Indo-China en Formosa. De woordvoerder zei dat het plan afkomstig was van Harold Stassen, de nieuwe administra teur van het bureaux. Stassen bevindt zidh thans met de Ame rikaanse minister van buiten land- se zaken, Dulles, te Londen. Z.K.H. Prins Bemhard woonde tijdens zijn bezoek ter ge legenheid van de herdenking van het 300-jarig bestaan van deze stad een dienst bij in de St. Merk-kerk in The Bouwerie, welke werd geleid door Bisschop Horace W. B. Donegan (links). Achter de Prins en de Bisschop ziet u een borstbeeld van Pieter StuyvesanL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3