Duitsers staan hun buren zoveel mogelijk hij Hel werd doodstil in het diplomaten-vliegtuig Als deze storm had gewoed op 18 Januari Sp en stormvloed ringtll, springvloed *8 Januari opgetreden zou zijn. Of op 59.700 zandzakken in zes uur afgeworpen 200 VLIEGTUIGEN VLOGEN HEEN EN WEER Overstroming eiste in België 14 doden De giften stromen binnen Grote bedragen uit Oostenrijk „Verschrikkelijk" „Ontzettend" De rijkspolitie in het rampgebied wordt thans versterkt Militairen krijgen 1.- per dag en sigaretten Generaal Ridgway in ons land Ramp-films draaien in de hele wereld DE RAMP 1953 Handelsdrukwerk HET VLEESPALEIS HET GOOI EN OMMELAND VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Het had nog erger kunnen zijn... Zonder harde wind is springtij van 16 Februari niet bijzonder onrustbarend J worden zou zijn als dezelfde storm op C J J- C. 16 Februari optreden zal. 2e. dat bij het eerstvolgend spring- tij, indien de wind geen complica ties geeft, het hoogwater en het laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op 18 Januari. Wel .moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uittrekkende- water sneller zullen zijn dan gemid deld. De luchtbrug Voorts: 11.150 broden en 2000 liter water De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede In een tijd van zes uur in'de middag van Woensdag werden door transport vliegtuigen, die ter beschikking stonden van de luchtmacht, de volgende mate rialen boven de door watersnood ge teisterde gebieden afgeworpen: 59.700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater, voorts grote bussen voed sel, rode kruispakketten, dekens en rubberboten. Dit is door de vliegtuigen gedaan in één enkele namiddag. Derge lijke operaties hebben continu plaats, af gezien van reddings- en verkennings vluchten. 37.506 ha staat onder water 1220 ha van het eiland Walcheren staan onder water. Voor de overige eilanden zijn de cijfers: Schouwen 11890 ha, Duiveland 5040, St. Philipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Beveland 2400, Zuid-Beveland, west van 't kanaal, 2075, oost van 't kanaal 3960, West-Zeeuwsch Vlaanderen 300 Oost-Zeeüwsch-Vlaan- deren 27277, tezamen dus een opper vlakte van 37.506 ha. Prinses Wilhelmina schenkt 25.000.- Voorts stelt zij haar parti' culiere auto ter beschikking Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor de getroffe nen in de geteisterde gebieden. Voorts heeft zij haar particuliere auto, een .Cadillac", ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is in middels naar de geteisterde gebieden vertrokken. De auto was gevuld met levensmiddelen. Daar er over de begrippen springtij en springvloed en „stormvloed" bij ve len enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust ma ken over het op 16 Februari a.s. te ver wachten springtij, wordt hierover var de zijde van het K. N. M. I. het vol gende medegedeeld: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le. de wisselende samenwerking van zon en maan; 2e de werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden bei de het eb- en vloedverschynsel, doch de maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort eerste kwartier en kort na laatste kwar tier op. Men spreekt dan van doodtij. Springtij normaal verschijnsel. Een springtij is dus een normaal ver schijnsel, dat om de twee weken op treedt. Het bestaat uit een springvloed en een springeb, of een springhoogwa- ter en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogwater is dus een hoogwater dat wat hoger is dan het gemiddelde\hoogwater, doch het wordt ook onmiddell\;k gevolgd door een springlaagwater dat lager is dan het gemiddelde laagwater. Doch nu komt hier 'de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het noordwesten een ophoping van water in het zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse klist veroorzaakt. Is deze verhoging van water peil door de storm groot, dan spreekt men van een stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Het bijzon dere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonderlijke storm. Nu zijn ook zonder de wind de spring vloeden niet alle, precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de springvloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon ets minder hoog gewor den zijn dan de voorafgegane spring vloed van 18 Januari en dan de volgende van 16 Februari. Dit betekent dus: le. dat de stormvloed nog hoger ge- DordrechtGorcum weer per trein Van heden af rijden voorlopig slechts tijdens daglicht weer treinen op het baanvak Dordrecht—Baanhoek. De be doeling is deze treindienst op een auto busdienst tussen Baanhoek en Gorinchem te doen aansluiten, waarmede de verbin ding DordrechtGorinchem is hersteld. De luchtbrug demanning van helicopter kwam in nood De luchtmacht begon gisterochtend de operaties met meer dan 150 vliegtuigen voor hulpverlening, evacuaties en ver kenningen. Hierbij bevonden zich 15 heli copters van verschillende nationaliteit, welk aantal in de loop van de dag tot 20 groeide, terwijl nog meer helicopters door 'het buitenland werden aangeboden. De Britse luchtmaarschalk Sir Robert Forster, bevelhebber van de tweede ge allieerde tactische luchtmacht, gestation- neerd in West-Duitsland, heeft onbeperk te vliegtuighulp toegezegd. Er zullen voorts nog vliegtuigen uit Frankrijk, Italië. Zwitiferland, Noorwegen, Zweden en Denemarken arriveren. Engelse en Amerikaanse vliegtuigen waren, zoals men weet, reeds eerder ingeschakeld. Er is een luchtbrug ingesteld van het vlieg veld Valkenburg naar de geïsoleerde ge bieden voor de aanvoer van levensmid delen, medicamenten, zandzakken, rub berboten en vele andere artikelen, waar aan behoefte bestaat. Vandaag begon weder het transport van veevoeder. In vele gevallen werden opvarenden van in moeilijkheden verke rende vaartuigen door helicopters en vliegboten uit hun benarde posities ge red. Op dezelfde wijze werd de beman ning van een helicopter, die tijdens het reddingswerk in nood kwam te verkeren, afgevoerd. De luchtmacht voerde talrijke verkenningsvluchten uit, teneinde vast te stellen, welke gebieden nog onder water staan en welke droog zijn gekomen. Waargenomen werden onder meer, dat te Kortgene op Noord-Beveland de evacu atie in volle gang was. Aan de Noordzijde van dit eiland worden de gaten in de dij ken ten Noorden van Wissekerke her steld. Een aanvang is gemaakt met het herstel van een grote dijkdoorbraak tus sen Schoondorp en Nieuw Strijen. Wil lemstad was nog steeds geïsoleerd. Commando vermist Vermist is sinas Zondagavond in de omgeving van Fijnaart de soldaat van het korps commandotroepen J. E. Wülemsen, legernummer 320905414, af komstig uit Didam (Gld.). De bewoners van Ostende hebben van morgen vroeg een angstige tijd door leefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Ostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein, dat zij sedert het weekeinde verloor, te her winnen. In het geheel zijn voor zover Donderdagochtend bekend was, veertien personen bij de overstroming in België omgekomen: zeven in Ostende. vijf in de monding van de Schelde bij Ant werpen en twee in de omgeving van Termonde. De materiële schade bedraagt volgens een wethouder van Ostende, de heer E. Wroome, drie milliard francs. De zwaarste materiële verliezen wer den geleden door zakenlieden en vis sers, wier goederen niet tegen zee schade zijn verzekerd. Wethouder Wroome zeide dat, indien de staat met in een of andere vorm financiële steun verschaft, honderen zakenlieden Ostende niet in staat zullen zijn hun zaken voort te zetten. De hulp aan de getroffen gebieden neemt iedere dag in omvang toe. De col lectes, die in alle plaatsen van ons land worden gehouden, brengen ongekende bedragen op, waarbij gemiddelden van 2530 per inwoner geen zeldzaam heid zijn. Ook de Nederlandse koopvaar dij leeft intens mee. Van vele schepen, die op de wereldzeeën vertoeven kwamen telegrammen binnen om aanzienlijke be dragen aan het Rampenfonds over te maken. De boeren van Lekkerkerk ston den 71 stuks vee, ter waarde van 33.500.af. Een auto-importeur stond een Volkswagen-ambulance-auto af. De opvarenden van het Tunesische stoom schip „Carthage", dat voor Seheveningen is gestrand, hield een geldinzameling voor het rampgebied. Verschillende sportverenigingen organiseren sportwed. strijden ten bate van de slachtoffers. Phi lips stond een mobiele electrische cen trale van haar rijdende tentoonstelling af; deze is in staat een kleine stad van een noodverlichting te voorzien. Het N.V.V. en de daarbij aangesloten organi saties heeft het aanvankelijk beschikbaar gestelde bedrag van ƒ100.000 verhoogd tot 250.000. De gemeenteraad van Am sterdam heeft een bedrag van een half millioen gevoteerd voor financiering van de getroffen en nog te treffen maatrege len. De scheepswerf „Wilton-Feyenoord" in Rotterdam schonk een kwart millioen gulden. In het bouwbedrijf is een actie begonnen, waarvan men de opbrengst op tenminste een millioen gulden stelt. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft 100.000 beschikbaar gesteld voor leni ging van de eerste nood in Oude en Nieuwe Tonge. De gezamenlijke opvaren den van de „Willem Barendsz", die in de Zuidelijke IJszee vertoeft, brachten ƒ14,385 bijeen. In Curagao'is tot gisteren 708.000 gulden bijeengebracht, op Aruba 55.000, De gezamenlijke Nederlandse sigarettenindustrie schonk ruim drie mil lioen sigaretten voor de slachtoffers. De directie der B.P.M. in Den Haag stelde een half millioen gulden ter beschikking van het Rampenfonds, onder het perso neel van de dochtermaatschappijen in de Antillen werd in korte tijd 250.000 in gezameld. Voorts werden nog ontelbare kleinere giften en giften in natura ont vangen. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot vanavond zeven uur een bedrag van ƒ7.131.000,binnengekomen aan geld,' gestort via de Nederlandse Bank, de Postchèque en Girodienst, en aan con tanten. Vele van de bovenvermelde be dragen zijn hierin nog niet verwerkt. „Wij doen nimmer genoeg..." Stroom aanbiedingen uit Scandinavië houdt aan Geen land in West-Europa of het helpt Nederland Vierhonderd afgevaardigden en vele honderden toehoorders rezen gistermiddag van hun zetels op toen President dr Hermann Ehlers de zitting van de Westduitse bondsdag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Nederland, Engeland en België. De Bondsdag heeft eenstemmig een voorstel van alle par tijen aanvaard, waarin de Bondsregering werd opgedragen zoveel mogelyk hulp naar de getroffen landen te zenden. „Wij beschouwen deze hulpverlening als een internationale taak. Het is in het bijzonder onze taak de helpende hand te reiken nadat wijzelf in zo grote mate hulp van het buitenland hebben ondervon den". Hij voegde eraan toe, dat nog meer Duitse rivierboten naar Nederland zullen worden gezonden, nadat de eerste tien Dinsdag reeds waren vertrokken. Tevoren had de president van de Bondsdag de slachtoffers van de ramp herdacht. Hij vertolkte daarbij het „Diepe medegevoel van het Duitse parlement en het Duitse volk, met, de slag, die onze vrien den getroffen heeft". Het voorstel der partijen om de regering op te dragen alle moge lijke hulp te bieden werd ingediend door Professor Carlo Schmid van de sociaal democratische fractie. „Wat tot nog toe van onze zijde is aangeboden is niet genoeg. Ofschoon wij ons eigen vluchtelingen probleem hebben door de stroom van mensen uit de Sovjet-zone is het onze plicht hen bij te staan, die door de catastrophe buiten onze grenzen getroffen zijn. Deze hulp mag niet slechts een geste van internationale hoffelijkheid zijn, maar zij moet een echte hulp betekenen. Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij hebben ont vangen van volken, die door ons toedoen hebben geleden", aldus zeide Schmid. Duitsland heeft de daad bjj het woord gevoegd: gisteren en eergisteren ver meldden wij reeds een hele serie aanbie dingen, en hieronder laten wy weer een indrukwekkende opsomming volgen. Glas voor broeikassen ter waarde van 20.000 werd gezonden. Op 't consulaat te Frankfort komen tal van hulpaan biedingen' binnen. Sinds Maandag 1000 Mark ontvangen. Een vliegtuig vertrok met dekens en medicamenten: de regering van Baden- Württemberg gaf een groot aantal de kens; de Bayer-fabriek voor 28.000 aan medicamenten; ons consulaat Essen ontving vele giften in geld en natura; de Duitse Bundespost stelt te- lecommunicatiemiddelen en voertuigen ter beschikking. Een mobiele keuken. Saarland bood een mpbiele keuken, in cluis personeel en proviand voor 800 personen aan, zolang mogelijk van uït Saarland te provianderen; uit Rijnland- Westfalen vertrokken vannacht ambu lances; Bielefeld, Hamm, Aken, Mün- ster, Krefeld en enige kleinere plaatsen in West Duitsland, boden verscheidene weken onderdak voor kinderen aan; de West-Duitse Douane stelde vier motor boten ter beschikking; een groot aantal motorreddingboten werd ter beschik king gesteld. Hulp by herstel van leidingen. De fabriek van Thyssen te Hamborn en de gasmaatschappij van het Roerge bied zullen mobiele ploegen voor het re pareren van water-, gas- en electrici- teitsleidingen sturen. De centrale ver koopsorganisatie van Roerkolen heeft een millioen zakken strippen voor het dichtnaaien van zandzakken aangebo den. De bonden van kranten-uitgevers en journalisten in West Duitsland hebben besloten vandaag op de voorpagina's van de Duitse bladen een oproep voor hulp te plaatsen. Belgen sturen hon derden bedden Ook getroffen, Vertegenwoordigers van veertig landen vlogen boven het rampgebied Diplomaten van een veertigtal landen, uit alle delen van de we reld, hebben gisteren van de lucht uit waargenomen van welke enorme afmetingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en ver raderlijke watervijand ons land heeft toegebracht. De vertegenwoordigers dire ruim veertig landen in ons land, waren evenals wij die Zondagochtend opgeschrikt. Zij volgden in deze dagen de nieuwsberichten, velen hunner bezochten reeds een stukje van dat door geweld getroffen gebied, zij wisten dat het verschikkelijk, meer dan verschikkelijk was. Maar niet een was er, die niet nog meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een geweldige afmeting was, dat ons land zo hevig getroffen was, dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Men zag het op een dag. waarbij alles eigenlijk zo rustig leek. De zon scheen af en toe over het land, het water in de stromen en over de uitgestrekte ge bieden rimpelde zachtjes. Maar die rust en die stilte geven een beklemming. Zij maakten alien in de „Abel Tasman" van de K.L.M. waarmee gevlogen werd „koud". Wy willen hier niet alle uitroepen aanhalen, die in vele talen klonken. Men was diep onder de indruk, men zag dat alles met ontzetting en met groot mee leven met het zo zwaar getroffen volk i land. De diplomaten maakten de vlucht van byna twee uur, op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De diplomaten werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toestand gaf. Om even over elf uur werd van Schip hol gestart. De vlucht Van Amsterdam vloog men over Den Haag, waarbij men langs de kust de eer ste vernielingen zag. Via Rotterdam ging de tocht over IJsselmonde en Hoekse- waard haar Moerdijk. Boven 's-Graven- deel zag men de grote vernielingen, welke hier door het water werden ver oorzaakt. Men vloog vervolgens oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's-Gravendeel weer terug te keren en vervolgens het overstroomde deel van westelijk Noord-Brabant in ogenschouw te nemen. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote wa tergebied, dat het westelijk deel van Noord-Brabant is geworden maakte die pe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Rilland Bath vlo^g men over een deel van Zeeuws-Vlaan- deren en men realiseerde zich, dat de aangebrachte ellende niet onder woor den te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg, op enkele plaatsen een paar verloren stuks vee op een paar grassprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zijn gekomen. Dan gaat het naar Walcheren. Men laat Vlissingen en Middelburg links lig gen, om over Arnemuiden naar Noord- Beveland te vliegen. De eerste reactie van velen boven Walcheren is, dat dit eiland gelukkig niet in die mate getrof fen is als vele andere. Want ook by de buitenlandse diplomaten leeft nog de herinnering aan hetgeen Walcheren in de oorlogsdagen heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld. Het doet by alle tragiek, ook voor Walcheren, even goed, want men be grijpt uit zo'n spontane reactie, hoe de buitenlandse vertegenwoordigers bewon dering hebben gehad voor dat herstel en warme sympathie voor ons land, om thans nog dieper getroffen te zijn door de ontzaggelijke ellende, die is teweeg gebracht. Overal hetzelfde beeld: water, soms bruinig geel, een enkele maal een.vio- draagwijdte niet is te overzien. Men lette schijn, enkele toppen van bomen, zich van bewust, dat ons land op de een Boven Noord-Beveland vliegen enkele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen en komen boven het zwaar getroffen Stavenisse, waar reeds -vele huizen zijn vernield door het water. Hier is er in de omliggende wateren een grote concentratie van allerhande vaartuigen. In-troosteloos is de aanblik, die Schouwen-Duiveland geeft, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het westen geheel is overspoeld. Ook hier ziet men in de wateren vele sche pen en vliegen helicopters. Ergens tussen twee boerderijen een wit geschilderde sloep, die mensen uit hun benarde po sitie bevrijdt. Dan Goeree Overflakkee. Het wovdl nog stiller in het vliegtuig. Onbeschryf- lijk is hetgeen het water dit eiland heeft aangebracht. Over Putten en Voorne eenzelfde beeld van ellende, wordt langs de kust teruggevlogen naar Sciuphol. waar men nog ergens een schip op het strand ziet staan als in Seheveningen. „Ontstellend" Indrukken der diplomaten? Zij zyn; alle dezelfde. „Ontzettend", „Verschrik kelijk", „Dat had ik me niet kunnen voorstellen", „Het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds by Dordrecht of in Noord-Brabant persoonlijk had ge vormd". Wien wy het ook vragen, de Franse ambassadeur of de Canadese, de Zuid- afrikaanse of de zaakgelastigde van Pa kistan, de gezant van Denemarken of de ambassaderaad van België, de gezanten van de landen als Argentinië. Venezu ela en Brazilië, zy zyn zeer diep onder de indruk. De Ierse gezant, mrs. Jos. McNeill, de enige vrouwelijke diplornaat uit zich allereerst over het ontzaglijke leed van de getroffen bevolking, een leed. dat nog lang niet is te overzien. We praten met vertegenwoordigers van de landen, die onder het Europese herstelprogramma de wederopbouw na de oorlog ter hand namen. Er wordt ge sproken over het einde van de Marshall hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht en opofferingen zó had hersteld, dat daarvan kon worden afge zien. Nederland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag, waarvan de Zuiderburen, hoewel zelf laten zich niet onbe tuigd. Dat bleek de eerste dagen al op verschillende manieren, en ook thans weer komt nieuwe hulp. Alle beschikbare kampeermateri- aal van de Nationale Belgische Jeugddienst zal naar Roozendaal en Bergen op Zoom worden gebracht: honderden bedden, matrassen, slaap zakken en dekens. In Halsteren •reikten de Belgen versnaperingen uit aan kinderen van evacué's; het Rode Kruis uit Antwerpen bracht medicamenten, kleren, fruit, cho colade en biscuits. Vanmiddag ar riveren nog drie wagens met bedde- goed en keukengerei. De Neder landse kapper Cromvoets in Brussel stelt een complete kapsalon voor een gedupeerde collega in het ramp gebied beschikbaar. Luxemburg. Ook in Luxemburg wordt een grote inzameling waaraan de Nederlandse vereniging deelneemt, gehouden. Reeds werden 2000 dekens verzon den, de regering biedt nog 2500 dekens aan. Scandinavië helpt De stroom van goederen uit de Scan dinavische landen houdt aan. De Deen luchtmacht zond een Catalina- vliegboot voor het hulpwerk. De boot vliegt gevuld met dekens en kleding en met een in Nederland geboren vlieger, die onze taal machtig is naar ons land. Ook per trein zijn goederen verzon- zonden. In schouwburgen, bioscopen en restaurants staan collectebussen: er is al een bedrag van 4 millioen kronen bijeengebracht. De Deense luchtmacht en genie stel len- 53 rubberboten onmiddellijk beschik baar. Vanmiddag arriveren zij met een militair vliegtuig op Schiphol. Zweden 25.000 dekens arriveerden per Scandi- navië-express uit Zweden. De K.L.M. bracht 18 pakketten met kleding, ge schenk van een Zweedse firma binnen. Personeel voor kinderverzorging wordt aangeboden. Coöperatieve organisaties stelden het Rode Kruis een half millioen kronen ter beschikking. Spoorwegen ver voeren kosteloos goederen. Tot nu toe zyn 564,000 Zvv. kr. ingezameld. Rege ring besloot nog 75.000 dekens te zenden. De Leeuwenclub te Joenköping stuurt vandaag een vliegtuig met melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kronen en uit die plaats vertrekt Zaterdag een colonne vrachtauto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. Noorwegen Noorwegen biedt een drietal montage woningen aan. Vliegtuigen brengen de kens en kleding. De rederyen Fred Olsen daken, ingestorte huizen en schuren. We vliegen langs Veere, dat geheel ligt ingesloten en waar men drukte in enkele straten ziet. of andere wijze weer in die boot moeten terugkeren, want hel herstel van Nederland is ook een deel van het Euro pese herstel. Co te Oslo en het „Bergenske Damp- skibs Selskab te Bergen stortten ieder 10.000 voor het rampenfonds. Italië Hulp van vliegtuigen en technisch per soneel. In totaal reeds 15.000.000 lire bijeengebracht. Twee vliegtuigen naar Nederland. Zullen op terugweg kinderen meenemen. 150 brandweerlieden kunnen assistentie verlenen bij wederopbouw. Vier vliegtuigen waaronder vliegtuig van president worden met goederen ge laden. Parachutisten bieden hulp aan. Paus Pius XII zendt treinlading sinaas appelen. Katholieke Actie zendt deskun digen naar rampgebied. Regering genietroepen zenden. Vliegtuigen zullen helpen by de evacuatie en kinderen mee terugnemen. Drie militaire toestellen kwamen vandaag op het vliegveld Val kenburg aan. De Italiaanse kolonie te Amsterdam zamelt geld in. Spanje Ook daar komen vele giften en pakjes levensmiddelen en kleding binnen. Reeds kwam 500 kg goederen bijeen, die de K.L.M. gratis vervoert. Grote zaken in Madrid namen contact op met de Neder landse legatie. Portugal De Nederlandse kolonie in Portugal verzendt vandaag per K.L.M. twaalf grote pakken kleding en dekens. Frankrijk Brandstoffenhandelaren offreerden 300.000 francs voor collega's in de ge troffen gebieden. By de bank „Jordaan' te Parijs werd totnutoe 2.000.000 francs gestort. Uit Arpagon komen twee hef- schroefvlïegtuigen en een Dakota met rollend materieel. Het agrarische vak verbond heeft op alle boeren en landar beiders een beroep gedaan gelden kleding te zenden. Twee aken van het Franse Rijn flottielje' zijn naar Rotter dam gestuurd. Oostenrijk Kardinaal Aartsbisschop Innitzer te Wenen stelde 14.000.— ter beschik king van de Nederlandse bisschoppen. De Oostenrijkse vakbond schonk 500.000 shilling en bood 250 kinderen 12 weken verblijf aan. Tirol gaf 100.000 shilling en Innsbrück 40.000 shilling. Te Wenen zyn 2000 kinderen uitgenodigd; 1000 door de ;emeente en 1000 door de vei'eniging ..Kinderfreude". De volksparty schenkt 120.000 shilling, de socialistische partij 100.000 shilling en de coöperaties eens 100.000 shilling. 850.000.— uit sneeuwbalsysteem Een in Zwitserland door de „Glück-" Kette" ontketend sneeuwbal-systeem le verde 850.000,op. Onze gezant deed oproep voor hulp. Het Zwitserse Rode Kruis zal hulp verlenen in overleg met het Nederlandse; het zond een heli copter en 1000 kilo rubberkleding en beddegoed en stelde voor de drie getrof fen landen reeds meer dan twee mil lioen gulden beschikbaar. De gemeente Zürich gaf 45 mille. Brittannië Ook Engeland heeft vaartuigen van het Ryn flottielje 24 in totaal naar Rotterdam gezonden. Het biedt kinderen onderdak aan. De Ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken delen mee, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijks politie uit het niet getroffen deel des lands zijn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden in gezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer evonden zou kunnen worden in de rrjks- politie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaats vinden uit de gemeentepolitie. Voorstel om dit geld aan Rampenfonds af te staan De Minister van Oorlog heeft goed gekeurd, dat militairen, die daadwer kelijk optreden in de noodgebieden, lot nader order per dag een extra zak- jeld zullen ontvangen van een gulden, alsmede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zon dag 1 Februari af. De afdeling genie te Soesterberg stelt voor deze gulden aan het Rampenfonds af te staan. Voor besprekingen over event, hulpverlening Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Ameri kaanse luchtmacht generaal Ridgway opperbevelhebber van de Nato-strijd- krachten, uit Parijs in Nederland aan gekomen. De generaal, die vanmiddag besprekingen in Den Haag zal voeren over mogelijke hulpverlening, zal daar na onmiddellijk terugkeren naar het Shaep-hoofdkwartier in Parijs. Uit het viermotorige vliegtuig stapte de generaal vanmorgen, gekleed in battledress en gevolgd door een zeven tal officieren van zijn hoofdkwartier. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn internationale staf om te "zien of er iets, binnen ons ver mogen, gedaan kan worden om het Nederlandse volk bij deze grote ramp die het getroffen heeft, te helpen", zo verklaarde generaal Ridway onmiddel lijk nadat hij uit het vliegtuig gestapt was tot enkele verslaggevers. „Wij zijn vanmorgen reeds over het getroffen gebied gevlogen", zo vervolgde hij, „van Ostende naar de punt van Wal cheren, vervolgens naar West Kapelle, waar wij naar het Oosten zijn afge draaid en later via Dordrecht en Rot terdam hier naar toe zijn gevlogen. Ik heb een zeer duidelijk beeld gekregen van de enorme omvang der overstro ming. Vanmiddag in Den Haag zal ik besprekingen voeren, o.a. met de Ne derlandse minister van Oorlog en Ma rine, mi C. Staf. Na de bespreking zal ik vanmiddag nog terugkeren naar Pa rijs". „Ik heb mezelf ingeprent: het buitenland moet dit ook weten", zegt camera' man Buis Met iedere beschikbare camera legt Polygoon-Profilti de nationale ramp op duizenden meters filmband vast. Deze ramp zal in al zijn oneindige droefheid voor het nageslacht bewaard blijven. Sinds Maandagmorgen wordt het. kan toor in Haarlem overstroomd met tele grammen, waarin filmmaatschappijen uit alle delen van de wereld dringend reportagefilms van de geteisterde gebie den vragen. Sinds Maandagmorgen wor den die films per vliegtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands natio- 'nale ramp trekt thans in honderdduizen den bioscopen overal op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorbij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste 7 minuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon- Profilti. Men ziet opnamen van het zwaar ge- troffen Halsteren, van Papendrecht, van 's-Gravendeel en van Zeeuws Vlaande ren. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen gave en goed een boerenfa milie er toe brengt slechts opa en oma aan de reddingboot af te staan, terwijl andere familieleden wuivend op de paar vierkante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel ze volkomen door het water zijn ingesloten. En men ziet hoe het verdronken vee wordt weg gesleept, omdat het in het water rottend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Uit de 2000 meter film, die Maandag morgen werd gebracht, is de eerste re portage van 7 minuten samengesteld. Op hoogspanning draaien de machines bij Polygoon, waarmede afdrukken wor den vervaardigd. Die afdrukken gaan niet alleen naar alle bioscopen in de wereld, doch bovendien naar de rege ring, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambassades en ge zantschappen. Gisteren, drie dagen na hun vertrek, zijn de eerste, reportagewagens even naar Haarlem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis, „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je camera te richten op zoveel menselijk leed. Ik heb mezelf ingeprent: het buitenland moet dit ook weten. Er moet hulp komen." „Ik heb roeibootjes aan zien leggen, waarin ook honden waren meegenomen. Die beesten sprongen er uit, schudden het water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemmen naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andere bootjes op gepikt en dan herhaalde zich hetzelfde spelletje". De heer Buis is gisteren om half elf van het vliegveld Soesterberg opgeste gen in de Dakota, die prins Bernhard zelf bestuurde. „De prins heeft heel Zeeland overge vlogen", vertelt Buis. „Hij was zichtbaar getroffen en zeide zich dit niet te heb ben kunnen voorstellen". Binnen enkele weken verschijnt: Nationaal Fotoboek PRIJS 3.50 De opbrengst komt GEHEEL ten goede aan het NATIONAAL KAMPENFONDS Bestelt nog heden een exemplaar by één der erkende Hilversumse Boekverkopers Drukkerij N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander HET VLEESPALEIS GAAT DOOR MET ZIJN WEEKRECLAME 500 gram SCHOUDERCARBONADE ƒ1.49 500 gram RUNDERLAPPEN v.a. f 1.45 500 gram GEHAKT ƒ1.19 500 gram GEHAKT j-j- 250 gram VET LOO 200 gram BOTERHAMWORST 0.49 250 gram GEKOOKTE WORST ƒ0.65 500 gram SPEKLAPPEN v.a. 0.98 Vaartweg 15 Hilversum Telefoon 4092 GEESINK - WEESP, vraagt a. ERVAREN STENO-TYPISTE zonder gedegen kennis van de Engelse taal onnodig te solliciteren; b. JONGSTE BEDIENDE (m.) j^^Sriu-ift. soil, te richten aan Nicmvstad 14. Weesp j^j

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4