FIAT 1400 r De stormschade te Scheveningen Dijken zijn aan de binnenzijde weggeslagen Dijken deze zomer hersteld? Engeland bood surplus van zijn noodvoorraden aan 35.000 mensen in bedreigd gebied W.- Duitsland biedt hulp in allerlei vorm aan Milanese tramconducteurs staan een uur loon af DERDE BLAD HET GOOI EN OMMELAND VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Men weet niet wie dit kleine meisje, dat geheel alleen de Ahoy-hal is binnen gekomen, is. Evenmin weet men of haar ouders zijn omgekomen; men weet slechts, dat zy uit het overstroomde gebied afkomstig is. Een soldaat geeft haar te drinken. het leed van de evacué s, die de Ahoy-hal te Rotterdam binnenstromen, is diep-tragisch. Een oude vrouw van 90 jaar, mevrouw Mangs uit Oude Tonge, wordt bijgestaan door een zuster en enige militairen. Op de voorgrond haar dochter. Nooit had dit zestienjarige meisje gedacht, dat zij nog eens baardige Zeeuwen zou scheren. In tijden van nood wordt echter het onmogelijke mogelijk. Zweeds prinsesje collecteerde Door Zweden gaat een golf van medeleven met de catastrophe, die Nederland heeft getroffen. Gistermiddag kwam de 10-ja rige prinses Christina, de jongste dochter van prinses Sibylla (de weduwe van wijlen de erfprins Gustaaf Adolf) en zusje van de 6-jarige kroonprins, een bezoek brengen bij de Nederlandse ge zant. de heer Daniëls. Zij werd vergezeld door haar onderwijzer en een andtal klasgenoten, en overhandigde de opbrengst van een collecte, die op haar initiatief in haar school was georganiseerd. Haagse raad voteert 2 millioen (Van onze Haagse redacteur) De gemeenteraad van Den Haag heeft gistermiddag, onder voorzitter schap van burgemeester Schokking, een buitengewone vergadering gehou den. Hoewel de in Den Haag aange- •ichte schade op zichzelf aanzienlijk s, geloofde de burgemeester toch, dat de kosten van herstel in eigen kring kunnen worden opgebracht. De schade, ontstaan aan de Scheveningse boule vard, de havenhoofden, de binnenhaven, de werken van het afvoerkanaal en het badstrand bij Kijkduin beloopt naar schatting twee millioen gulden, welk bedrag door de raad zonder hoofdelijke stemming werd beschikbaar gesteld. Nog grotere ramp tijdig voorkomen Omdat zij door het icater overspoeld werden Na de vlucht, welke door een veertigtal diplomaten boven de ge troffen gebieden in een DC-6 van de K. L. M. werd gemaakt, heeft dr ir Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat de ambassa deurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diplomatieke missies in ons land, nog een korte uiteenzetting gegeven aan de hand van dezer dagen genomen luchtfoto's. Hij deelde tijdens die uiteenzetting en de vragen, die daarna werden gesteld en beantwoord mede, dat het gevaar nog lang niet over is. Hij verwachtte nog meer gevaar. Dat betekent, dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade kan worden toegebracht en de materiële verliezen nog groter kunnen worden. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het her stel van de dijken. Aan de hand van de verkennings vluchten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijkdoorbraken zijn. welke het allereerst zullen moeten wor den aangepakt en op welke wijze men het meest doeltreffend aan het herstel zal kunnen beginnen. Dan kan ook wor' den gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik gemaakt, die uit vele landen werd aangeboden en waarvoor men "in. ons land zeer dankbaar is. In zijn toelichting zei de heer Van Veen, dat men het overstroomde gebied moet zien als een kunstmatig gebied, dat door de aanleg der dijken werd ge- Britse hulp aan Nederland Voorlopig herstelde dijken hij Lincolnshire gisteravond opnieuw doorgebroken (Telefonisch van onze Londense correspondent) Ook in Engeland hebben landgenoten de handen ineengeslagen om hulp te bieden aan de getroffenen in Nederland. In Londen is onder voorzitterschap van de ambassadeur, mr D. U. Stikker daartoe een comité gevormd uit de Nederlandse verenigingen en offi ciële lichamen. Ook is een Nederlands Rampenfonds „Londen" opgericht. On- middellijk na de oproep van het comité tot de vele duizenden hier wonende Nederlanders, begonnen kleren, schoeisel en andere drin gend nodige goederen in groten getale bij het verzamelcentrum in het gebouw van het Nederlandse Consulaat-Generaal binnen te stro men. Reeds na de eerste dag konden tien grote kisten en vele zak ken met materiaal naar Nederland worden verzonden. De K. L. M. en de scheepvaartmaatschappijen hebben kosteloos transport aan geboden. Ook Engeland is zwaar getroffen. Het dorpje King's Lynn werd door de woedende stormvloed geheel onder water gezet. De gevluchte bewoners werden door Rod6 Kruisztieters opgevangen. Een oude vrouw wordt ter ruste gelegd, een baby krijgt de fles. De actie strekt zich over geheel En geland uit. De Engelsen zelf hebben ge noeg voorraden om in eigen nood te voorzien en hebben het surplus aan het Nederlandse comité aangeboden. Dit legt zich er thans op toe om dekens, la kens en wollen onderkleding te verza melen, aangezien hier in ons land de grootste behoefte aan bestaat. De telefoon op de Nederlandse ambas sade staat de gehele dag niet stil want voortdurend bieden niet alleen Neder landers, maar ook Engelsen hun dien sten aan. „What can I do?" is de steeds weerkerende vraag. Dit is mede een ge volg van het feit dat de ramp in Enge land zelf, hoewel ernstig genoeg van karakter, beperkter en minder drama tisch is dan de catastrophe, die ons land heeft getroffen. Engeland leeft innig met ons mee! De Britse chemische industrie heeft een belangrijke zending medische pharmaceutische artikelen Nederland aangeboden, die reeds per K.L.M. is ver zonden. Men is ook in Engeland diep onder de indruk van de wijze waarop in Nederland de radio bij de hulpverlening is ingeschakeld. In dit verband kan wor den opgemerkt dat de hulpverlening in Engeland meer een locaal of regionaal karakter draagt. Het aantal doden is hier tot meer dan 260 gestegen. Hoevelen vermist worden valt nog niet te zeggen. Er wordt krachtig doorgewerkt aan het herstel van de zeeweringen, maar de schade is zo groot, dat het onmogelijk zal zijn gereed te I ko men voor de nieuwe springvloed van 14 Februari. Gisteravond stak opnieuw een storm achtige wind langs de Oostkust op. Windstoten van 96 km werden gere gistreerd in Lincolnshire en Yorkshire, De vloed was hoger dan normaal. Boe- kregen het advies hun vee naar hogere plaatsen te brengen. Het groot ste gevaar dreigt aan de rivier Ouse. waar granietblokken en ander dich tingsmateriaal in snel tempo wordt aangevoerd. De bewoners van Kingslynn gingen naar bed met zandzakken achter de •oordeur. De gevaarlijkste plek is in Wiggenhall, tussen Kingslynn en Down ham Market, waar een gat van 40 meter in de rivierdijk is geslagen. Studenten uit Cambridge helpen mee in de wanhopige strijd, welke hier tegen het water wordt gevoerd. De ri vier bleek hier tot dusverre sterker, want bij elke nieuwe vloed werd wat mensenhanden hadden volbx-acht weer ongedaan gemaakt. In het bedreigde ge bied wonen 35.000 'mensen. Er werd door de autoriteiten op aangedrongen, dat: zij hun kinderen naar Kingslynn zouden sturen. In een deel van Lincolshire brak de zee vannacht door de tijdelijk gerepa reerde dijken. Het water stroomde op nieuw door de straten van de geëva cueerde steden Mablethorpe en Sutton. Gisteravond laat kon het gevaar voor lopig worden bezworen. 70 vissersschepen verloren In Schotland vielen slechts 6 doden te beti'euren. terwijl 150 personen dak loos zijn. De haringvloot kreeg een zware slag. aangezien meer dan 70 vis sersvaartuigen verloren gingen. In Til bury aan de Theems, stroomafwaarts van Londen, zijn nog steeds 5000 men sen afgesneden. Zij zitten op het boven gedeelte van hun woningen. De situatie op het eiland Canvey is verbeterd. De dijken zijn gedicht en het water loopt door de sluizen terug naar zee. Toch blijft de alarmtoestand hier bestaan. De minister van Binnenlandse Zaken verklaarde in het Lagerhuis dat geen enkele Engelse regering een alarm systeem had ingevoerd, doordat een ramp van deze aard zich in de tegen woordige eeuw niet had voorgedaan. Met spoed wordt thans nagegaan of het mogelijk is een dergelijk waarschu wingssysteem te organiseren. Reeds is gepleit voor permanente samenwerking met Nederland op dit gebied. wonnen. Men verwachtte vroeger, dat iets dergelijks als thans het geva maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later dat een der gelijke vloed maar eens in de 350 jaar mogeljjk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die er vóór deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water eruit hou den, dan zal men het land geheel van de zee moeten afsluiten, met uitzonde ring van de Nieuwe Waterweg en de Schelde. Nog grotere ramp bezworen Als de djjk ten westen van Rotterdam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was door gebroken, dan zou de ramp nog gewel diger afmetingen hebben aangenomen, zo deelde hij mee. Het gebied rond Rot terdam ligt nog lager dan het over stroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aangesleept wat maar ge pakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 mili tairen aan het werk en men zou zelfs een kerkgebouw hebben laten springen, om dïchtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou heb ben, dan zou een groot gebied van Zuid- Holland en van Noord-Holland zijn over stroomd. Den Haag zou gespaard geble- en zijn, omdat het op duinzand ligt, Dat zou betekend hebben, dat drie mil lioen mensen gevaar zouden hebben ge lopen, in dit dichtbevolkte gebied ons land. Men is er echter in geslaagd de djjk Zondag nog te redden. Hij maakte het de buitenlanders dui delijk. dat het niet mogelijk is overal de dijken te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dijken gebouwd. Zo kan men onmogelijk Dordrecht geheel gaan verwijderen. Men moet het dus in een andere -richting zoeken, in welk verband hij herinnerde aan de hiervoor genoemde plannen. Op een vraag van de gezant van Ierland deelde hij mee, dat naar schatting 160.000 ha zijn overstroomd. Zijn de dijken gesneuveld tengevolge van de schade, welke er door het oor logsgeweld aan is toegebracht? zo luidde een andere vraag. De heer Van Veen antwoordde ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de bin nenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijkbreuk. Hij noemde de storm van Zaterdag nacht een zeer lange storm, welke men in drie fazes kan verdelen: een hoge. een hogere en een iets lagere. Driehonderdduizend mensen alles verloren Men kan zeggen, dat 300.000 inwoners alles hebben verloren. Een millioen men sen is in nood. Hij hoopte dat de dijken deze zomer hersteld kunnen zijn. Na een of twee manden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dan on middellijk na de oorlog, omdat- men IHet ideaal voor de meest verwende automobilist en1 0 km. op 1 liter benzine. Dealer: GEBR. BOESCHOTEN Bussummergrintweg, Tel. 5115, Hilversum thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp kan venvachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn. kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout eruit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger. Als dit alles zou zijn samengegaan met de vloed van de Rijn. dan zou het hope loos voor het hart van Holland zijn ge weest. Maar ongetwijfeld zullen wy het land terugwinnen, zo antwoordde hij op de vragen van ambassadeurs en gezan ten. Het kleine land zal zich weer groot tonen. (Telefonisch van onze correspondent uit Bonn). Gisteren gingen er in Bonn geruch ten. als zouden de Duitse hulporgani saties, die met reddingsmateriaal weg zijn naar Nederland, aan grens zijn tegengehouden en terugge stuurd. Het was echter niet moeilijk •ast te stellen, dat niets van dien aard is gebeurd. De geruchten hadden vooral betrekking op het zg. „Technische Hilfswerk". een organisatie, die door het West-Duitse ministerie van Bin nenlandse Zaken met steun van de in dustrie in het leven is geroepen om in tijden van nood in te grijpen. Deze orga nisatie is uiteraard in de eerste plaats voor West-Duitsland zelf gedacht, maar toen de omvang van de watersnood in Nederland bekend werd, is de gehele reeks van plaatselijke afdelingen, van het Roergebied tot aan Hamburg, ge alarmeerd om op het eerste sein volle- uitgerust naar Nederland te ver trekken. De centrale van deze organi satie, die in Koblenz is gevestigd, richtte zich via de Oberbürgemeister van Dusseldorp tot de Nederlandse con sul-generaal aldaar, die het aanbod om te helpen met dank aanvaardde en op het ogenblik wordt afgewacht, hoe en wanneer deze hulp het best in zijn werk kan gaan. Het „Technische Hilfswerk" beschikt over zg. „Katastrofen Trupps", die van de modernste reddingsmiddelen zijn voorzien. O-.a. heeft het gemotori seerde rubberboot-veren met een draag vermogen van 2000 kg. en een opper vlakte van 12 vierkante meter. De groot ste firma'3 (Siemens, Brown-Boveri en A.E.G.) 2ijn in deze organisatie inge schakeld. Toen wij gisteravond met de centrale in Koblenz telefoneerden, ver wachtte men daar, dat heden, Donder dag, de eerste hulptroepen naar Neder land zouden gaan, en wel uit Aurich in Oost-Friesland. Naar men ons van diplomatieke Ne derlandse zijde verzekerde, hoopt men binnenkort het door de West-Duitsers aangeboden materiaal te gebruiken. Op het ogenblik bevinden zich reeds motor vaartuigen van de Wasserschutz Polizei in Nederland. Bij het West-Duitse P-O de Kruis en bij de Nedex-landse consula ten komen vele giften in geld en in natura binnen, terwijl vele artsen, waar onder zelfs uit West-Berlijn hun dien sten hebben aangeboden en chemisch- pharmaceutische fabrieken medicamen ten naar Nederland willen sturen. De aartsbisschop van Keulen, mgr Frings, heeft aangeboden Nederlandse kinderen in Westduitse katholieke gezinnen op te nemen. Hetzelfde aanbod is van diverse andere zijden gedaan. De watersnoodramp in Nederland heeft hier een diepe indruk gemaakt en zeer gaarne wil men helpen. Gisteren nam de Bondsdag nog eenstemmig een vooi'stel aan, waarin de Bondsregering verzocht werd in de grootst mogelijke omvang met materiële hulp en dien sten klaar te staan. Aan de andere kant moet ook ge zegd worden, dat de Duitsers de psy chologische delicatesse van hun hulp aan Nedex-land wel eens onderschatten. Hun bedoeling is, naar wij hebben kun nen vaststellen, zuiver, maar toch ver aten zij vaak dat „Katastx-ofen Trupps" zelfs bij de geteisterde bevolking van Nederland gemengde gevoelens zullen wakker i-oepen. Van Nederlandse zijde meent men er 'daarom goed aan te doen. al te groot Duits enthousiasme wat te temperen. Alles wil zijn tijd heb ben, ook de best bedoelde steun Italiaans medeleven Romeinse pers herinnert aan de Neder landse hulp bij de overstromingen in de Po-vlakte (Van onze Romeinse correspondent) De Italiaanse pers wijdt vele kolom men aan de gebeurtenissen in Neder land en herinnert aan de wijze, waarop Nederland heeft meegeleefd met dc ramp, die Italië in de winter van 1951- 1952 trof. Zo lezen wij in de Romeinse „Messagero". „De ontzettende ramp, welke een land heeft getroffen van zo beminnelijke en werkzame beschaving, een der meest aantrekkelijke hoekjes van ons oude Eu ropa, vervult de ziel der Italianen met een onuitsprekelijk gevoel van smart er een drang om te getuigen van bran dende broederschap. Misschien kan geen tweede volk zo goed als het onze de be tekenis van deze ramp beseffen, die elke vorm van leven bedreigt op een grondgebied, dat door noeste vlijt en menselijk gedulckaan de baren werd ont worsteld. Het hart van Italië klopt van daag voor Nederland. Het bevriende, edele, vredelievende Nedei'laxxd, zo held haftig in zijn arbeid en zo machtig in de scheppingen van wetenschap en kunst. Maar die solidariteit van Italië wil niet alleen een formeel gebaar zijn. Door op zo ruim mogelijke schaal deel te nemen aan de internationale hulpactie, welke de grootte van deze ramp vereist, en dat met de uiterste spoed zullen de regerng en het volk van ons land niet anders doen dan het edelmoedig en spontaan voorbeeld vol gen van de regering en het volk van Nederland in de smartelijke dagen der overstroming van de Povlakte. Laten wij het ons herinneren; Nederland droeg tot de onmiddellijke hulpverschaffing aan de slachtoffers van de Povlakte by met niet minder dan 165 millioen lire, tientallen tonnen graan, honderden stuks vee, duizenden paren schoenen, talrijke motorvoertuigen en nog vele andere waardevolle zaken in een indrukwek kende hoeveelheid. De ziel van het klei ne Nederland, dat zich in de wereld een groote plaats heeft weten te ver schaffen en dat toch zo zeer is bloot gesteld aan de slagen van het lot, kon zich op dat voor ons tragische ogen blik niet met meer adel en grootsheid manifesteren. En is een ander blad, de „Tempo", lezen wij: „Het Nederlandse volk, dat thans getroffen wordt door een onheil, dat in zijn geschiedenis niet alleen staat, heeft in 1951 met diepe bewogenheid medegevoeld met de ramp van de Po lakte. De hulp, die door Nederland aan Italië werd verleend, bereikte wat stoffelijke waarde betreft het peil i'an de hulp. die ons geboden werd door de grootste en machtigste mogendheden der aarde, en, wat nog veel meer zegt, het was een hulp die verleend werd zon der propagandistische bijbedoelingen, volkomen spontaan en uit het hart. In het dx-oeve uur, dat Nederland thans dooi-leeft, geloven en vertrouwen wij dat Italië met gelijke liefde de hulp, aan de Povlakte geboden, zal weten te ver- gelden. En wij doen daarom een beroep op de regering ,op het Rode Kruis en op alle andere instellingen die in staat zijn een initiatief te nemen, opdat Italië zij aan zij staat met het Nederlandse volk in deze episode van zijn door de eeuwen durende strijd tegen de natuurmachten. In een radiorede heeft minister presi dent De Gasperi het Italiaanse volk op gewekt om deel te nemen aan de hulp actie. „Wij kennen", zo zeide hij, „de slachtoffers niet en verstaan hun taal niet. Maar zij zijn onze broeders en ons lot is verbonden met het hunne". Twaalfduizend Milanse tramconduc- teurs hebben spontaan en eenstemmig besloten een uur loon af te staan. In een oproep aan alle Milanese arbeiders heb ben zij bovendien verzocht hun voor beeld te volgen. De arbeiders van de Fiat-fabrieken hebben een hulpcomité opgericht en de directie schonk 15 mil lioen lire. „Olivetti" stelde een vacan- tiekolonie van het personeel beschik baar voor Nederlandse kinderen. Het dagelijkse Radio-kwartiertje bracht onder de titel: „Ketting der so lidariteit" op de eerste dag 20 millioen hre op. De burgemeester van Rome schonk twee millioen lire. De paus zond een goederentrein met sinaasappelen voor de Nederlandse en Belgische kin- dex-en en stelde alle vacantiekolonies van de ..Paselijke commissie van bij stand" ter beschikking van ontheemde kinderen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3