China wil staken van vuren op Korea Engeland bezorgd over kwestie-Formosa Meer niet-agrariërs naar Canada De uitlevering der oorlogsmisdadigers Pag. 4, Tweede blad DELFTSCHE COURANT Donderdag 5 Februari 1953 Amerika en Engeland voorstel echter onaanvaardbaar Tsjou en Lai, Chinees premier en minister van Buiten landse Zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoor- waarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengeko men. Het staken van het vuren zou moeten worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevange nen, aldus meldt radio-Peking. Tsjou deed dit voorstel op de vierde zitting te Peking van hel politieke volkscomité, het voor naamste politieke orgaan tot de bijeenroeping van een volkscon gres (parlement) het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voor stel de weg zou openen tot be sprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Ma Tse Toeng js voorzitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mededeling, dat hij besloten had tot opheffitng van de neutraliteit van Formosa. Tsjou zeide dat de bestandsbe sprekingen te Panmoendjon on voorwaardelijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe dat, „in dien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekin gen te heropenen en de Koreaan se oorlog wil uitbreiden, China volledig bereid is verder te strij den". Onaanvaardbaar Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken is het voorstel van Tsjou en Lai voor Engeland vol komen onaanvaardbaar. Volgens hem is het in wezen hetzelfde als het voorstel dat vervat is in de Sowj et-resolutie over beëindi ging van de strijd in Korea. Dit is reeds door de algemene ver gadering der VN voor Kerstmis j.l. verworpen. In kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel tot het staken van de vijandelijk heden in Korea geen nieuwe ge zichtspunten opent. Het schijnt, zo zeide men, hetzelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van Buiten- RIDGWAY BEZORGD OVER DE NATO-POLITIEK Van gewoonlijk welingelichte Parijse zijde wordt vernomen dat de opperbevelhebber der NATO- strijdkrachten in Europa, gene raal Ridgway in een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles uiting heeft gegeven aan zijn be zorgdheid over de nieuwe NATO- politiek van „kwaliteit i.p.v. kwantiteit". Hij zeide vooral be zorgd te zijn over de besnoeiingen van het programma der zgn. „infrastructuur" (verbindingen, vliegvelden, e.d.). Hoofd van Loch staat wankel De Oostduitse premier Grote- wohl heeft in de Duitse Volks kamer, bij de behandeling van de begroting voor 1953, een he vige aanval gedaan op de minis ter van Financiën, dr Hans Loch. Hij verklaarde dat op het mini sterie van Financiën „op bureau cratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt", hieraan toevoe gend: „de misdadige verraders in regeringskringen zullen wor den ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie". Voor de eerste maal sprak de Oostduitse premier ook over de vluchtelingenstroom uit de Sow- jet-zone van Duitsland naar het westen. Hij verklaarde dat deze massale uittocht „een gevolg is van een tegen de Sowjet-Unie gevoerde zenuwen- en leugen oorlog". „Zelfs wordt gepoogd", vervolgde Grotewohl, „leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken". Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. Tenslotte verklaarde Grotewohl nog dat „Oost-Duits land niet zal rusten, voordat het weer met het westen des lands is verenigd". Britse bladen prijzen onze radio Twee Britse bladen hebben cri- tiek geleverd op de wijze waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is vooral gericht tegen de BBC. De „Daily Sketch" stelt de Ne derlandse radio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, „werd niemand ook maar enigszins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van de overstro mingen afwisten, voordat zij hun Maandagochtendkrant ter hand genomen hadden". De „Daily Mirror" is van mening, dat de BBC haar program had moeten onderbreken om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waar om de mensen niet bijtijds ge waarschuwd werden. Peron naar Chili De Argentijnse Kamer van Af gevaardigden heeft Woensdag het verzoek van president Peron goedgekeurd om Argentinië ter gelegenheid van zijn officiëel bezoek aan Chili enige dagen te mogen verlaten. landse Zaken Wysjinsky bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties is ingediend. Volgens de Chinese nieuws dienst, het officiële voorlichtings bureau van de nationalistische regering te New York, zijn meer dan 580.000 georganiseerde anti communistische guerilla strijders actief opgetreden op het Chinese vasteland. Ministerraad van de Nato 23 April bijeen De permanente raad van de N.A.T.O. heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat de volgende ministeriële bijeenkomst van de Noordatlantische verdragsorga nisatie op 23 April in Parijs zal beginnen. Volgens de bekend making zal de conferentie waar schijnlijk niet langer dan drie dagen duren. Ontploffing op de „Indomitable" In een vliegtuigenloods van het Britse vliegdekschip „Indo mitable" (29.000 ton), dat in een haven op Malta lag, heeft zich een ontploffing voorgedaan die aan twee personen het leven heeft gekost. Er is vermoedelijk nog een derde slachtoffer, name lijk een man die overboord is ge slagen. Veertig leden der beman ning werden gewond. De schade is niet omvangrijk. Het ongeval is veroorzaakt door een explo sie van benzine na-bij een han gar. Spanning aan grens Israel-Tordanië Er heerst spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens. In de laatste tijd heeft een aantal grensincidenten plaats gevon den, o.a. het in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l., nabij de Jordaanse grens opblazen van een Israëlische goederentrein Vijf wagons werden hierbij ver nietigd, doch er vielen geen slachtoffers. Na dit inc'dent hebben Israel en Jordanië beiden klachten in gediend bij de bestandscommis sie voor Palestina der V.N. In Israëlische militaire krin gen wórdt gezegd dat Israel „drastische maatregelen zal ne men, om een einde te maken aan het overschrijden van onze grens door kleine groepen gewa pende Arabieren, afkomstig uit onze buurstaten". Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bestudeert de rapporten over de spanning, al vorens te reageren op het Jor daanse verzoek om hulp „ter bescherming van de grenzen van Jordanië tegen Israëlische over schrijdingen". NIEUWE DUITSE AMBASSADEUR De Westduitse regering heeft het voornemen dr Hans Mühlen- feld, de fractieleider van de Duit se partij in de Bondsdag, te be noemen tot ambassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn wordt betreurd, dat berichten over dit voornemen voortijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ont kend dat aan de Nederlandse regering om het agrement voor dr Mühlenfeld is verzocht. Dr Mühlenfeld is een der vooraanstaande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de lei ding van de kleine fractie der Duitse partij op zich te nemen. De Duitse partij is de kleinste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich erop heb ben toegelegd een nieuw poli tiek tehuis te worden voor de vroegere nationaal-socialisten. Dr Mühlenfeld behoort evenwel tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleugel in de partij vormen. Hij is een der op richters van de Nedersaksische landspartij, bijgenaamd de Wel- fenpartij, omdat vele van haar aanhangers sympathieën hadden met het oude koningshuis van Hannover. Dr Mühlenfeld is 51 jaar. Hij studeerde rechten en staats wetenschap in Göttingen en deed pas na de oorlog zijn intrede in de politiek. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bevestigde ons, dat het agrement gisteravond is gevraagd. Uitwijzing van priesters uit China Volgens het Italiaanse katho lieke blad „II Quotidiano" zijn in 1952 en de eerste drie weken van dit jaar in het geheel 1.165 bui tenlandse r.k. priesters en leden van religieuze orden uit commu nistische China gewezen. Er be vinden zich nog slechts 435 bui tenlandse geestelijken in dat land, van wie een honderdtal in gevangenissen, aldus het blad. Het Oostenrijkse staatsverdrag In welingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat An- drej Gromyko, onderminister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, heeft doen weten, dat zijn regering bereid is zich te doen vertegenwoordigen op een bijeenkomst van plaatsver vangende ministers, waarop men zal spreken over een vredesver drag voor Oostenrijk. De Sow- jet-regering maakt echter op be paalde punten voorbehoud. Hij wilde echter niet meede len, of het een bevestigend ant woord was. De Sowjet-Unie weigerde een verleden week gearrangeerde bijeepkomst bij te wonen, om dat de westelijke mogendheden weigerden haar ontwerp voor een verkort staatsverdrag in te trekken. De westelijken her nieuwden daarop de uitnodiging om de besprekingen te hervat ten zonder enige verbintenis van een der partijen. Vermiste vliegtuigen Het zoeken naar het viermoto rige Britse transporttoestel dat sedert Maandag boven de Atlan tische Oceaan in de omgeving van Labrador wordt vermist, is Woensdag gestaakt. Het toestel, een „York", had 39 personen aan boord. Het zoeken naar de vermiste „Lancaster" in Labrador' heeft tot nu toe geen resultaat opge leverd. Het toestel had een be manning van negen koppen aan boord. Verklaring van Eden in Lagerhuis Minister Eden heeft in het Britse Lagerhuis verklaard dat de Verenigde Staten Groot-Brittannië tevoren hebben medegedeeld, dat zij voornemens waren de neutralisering van het eiland Formosa op te heffen. „Wij hebben toen meteen uiting gegeven aan onze bezorgdheid", verklaarde hij. „De Britse regering heeft ook ver klaard te vrezen dat deze beslissing op politiek terrein ongeluk kige gevolgen zou hebben, zonder dat deze door militaire voorde len zouden worden goedgemaakt. Dit blijft onze mening", ver volgde hij. Eden voegde hier echter aan e dat het „belangrijk is deze aangelegenheid i»n haar juiste ver houdingen te zien". „De neutra lisering van Formosa door de Amerikaanse zevende vloot be rustte op een uitsluitend door de Amerikaanse regering genomen besluit, dat viel, voor dat de Chinese communisten in de Koreaanse oorlog ingrepen", verklaarde hij. Minister Eden deelde mede dat de Amerikaanse regering de au toriteiten te Londen 30 Januari j.l. op de hoogte stelde van haar voornemen, de neutralisering van Formosa op te heffen, De Britse regering had de volgnede dag ge antwoord. Morrison en Bevan wilden van Churchill weten wat deze met Truman en Eisenhower omtrent Formosa hadden besproken, doch de premier wenste geen uitleg te geven. In Indische kringen is verklaard dat het Formosa-besluit grote vrees heeft geschapen voor uit breiding van het conflict in het verre oosten. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat president Eisenhowers besluit niet alleen „rechtvaardig" is doch ook „in militair en moreel opzicht ge zond". Tsjang zeide, da* het plan om de communisten op het vaste land te bestrijden een onderdeel zou zyn van de plannen, om de wereld van het „agressieve com munisme te bevrijden". Nationa listisch China zou geen enkel land om troepen verzoeken. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft in een commentaar op het besluit van de Amerikaanse president Eisenhower tot het „deneutra- liseren" van Formosa, Tsjiang Kai Sjek ervan beschuldigd de hulp van de vloot en de lucht macht van de Verenigde Staten te hebben gevraagd voor een inval in de Chinese volksrepu bliek. Volgens het persbureau vroeg Tsjiang niet om de steun van landstrijdkrachten, „want hij weet heel goed dat indien deze het Chinese vasteland binnen vallen hen hetzelfde lot deelach tig zal worden als de Japanners in de loop van de laatste oorlog". De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Okazaki ver klaarde voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Ja panse rijksdag geen reden te zien waarom geallieerde vliegtuigen, als vergeldingsmaatregel voor luchtaanvallen der communisten over de Jaloe, waarbij de aan vallers opstijgen van Mandsjoe- rijse vliegvelden, niet zouden overgaan tot het bombarderen van deze bases. „ENGELSE" ZONDAG BLUFT. Een poging om de oude wet ten op de Zondagsheiliging in Groot-Brittannië at te schaf fen heeft in het Britse La gerhuis schipbreuk geleden, Met grote meerderheid 281 tegen 57 stemmen werd een motie van een aantal leden om de wetten te moderniseren ver worpen. Ook een poging om de Britten op Zondag wat meer „vrijheid" te geven mislukte. Wetten, waarvan sommige nog uit 1625 dateren, verbieden vele soorten van vermaak op Zondag, waaronder beroepsvoetbal en cricket en in het algemeen schouwburgvoorstellingen. Het Labourlid Parker had ge tracht het spelen van wedstrij den en de beoefening van alle sporten, die op weekdagen zijn geoorloofd, ook op Zondag toe gestaan te krijgen. Voorts wilde hij schouwburgen op Zondag de zelfde openingstijden toestaan als bioscopen en cabarets e.d. volgens de wet van 1932 genie ten. Strenge straffen voor Oostduitse stakers In een officieel bericht van de Oostduitse socialistische een heidspartij is bekendgemaakt, dat in de afgelopen weken in verscheidenen genationaliseerde bedrijven te Maagdenburg arbei ders hebben gestaakt, waardoor de productie in dit gebied aan zienlijk is verstoord. De door „provocateurs" aangestichte sta kingen, aldus de bekendmaking, konden slechts door straffe dwangmaatregelen tegen de sta kers en door arrestatie van een aantal stakingsleiders worden ge broken. In het bijzonder was ge staakt in de fabrieken „Karl Liebknecht" „Ernst Thalmann" en „Georgi Dimïtroff". Volgens het Westduitse pers bureau DPA waren de acties der arbeiders gericht tegen „oneer lijke betaling, ongerechtvaardig de premieverdeling onder func tionarissen van de SED en slech te sociale en hygiënische voor zieningen in de fabrieken." Hervorming van het hogerhuis? De Britse regering heeft mede gedeeld dat Churchill de socia listische en lilDrale oppositie leiders heeft uitgenodigd voor een bespreking over een hervor ming van het Britse Hogerhuis. De 860 zetels van het 900 jaar oude Hogerhuis zijn bezet door personen van adellijke bloede, die de zetels krachtens erfrecht hebben verkregen. De voornaamste politieke par tijen zijn het er over eens dat hervorming noodzakelijk is. Ech ter, zij verschillen van mening over de te nemen maatregelen. Lord Simon, de vroegere voor zitter van het Hogerhuis, diende een wetsontwerp tot hervorming in dat de instelling beoogt van een niet-erfelijke adellijke sta tus. H(j verzocht het Hogerhuis om instemming in principe met of behandeling tweede lezing van zijn wetsontwerp, waarbij ko ningin Elizabeth wordt gemach tigd elk jaar tien van de voor het leven in de adelstand verheven personen tot lid van het hoger huis te benoemen. Nieuwe Engelse straalvliegtuigen De vliegtuigenfabriek van Vickers Armstrong heeft bekend gemaakt, dat haar vergunning is verleend het prototype te bou wen van het „Vickers 1000"- straalvliegtuig voor militair ver voer. De „Vickers 1000" zal een spanwijdte hebben van 45 meter en een lengte van 48 meter. Het toestel heeft pijlvleugels, waar in, zoals in alle tot dusverre ontworpen Engelse straalvlieg tuigen, de straalmotoren zijn on dergebracht. Dit vliegtuig zou over zeer lange afstanden kun nen worden gebruikt zonder tussenlanding en met een hogere snelheid dan die van het geluid. De nieuwe verkeersmachine van Vickers Armstrong, de „Vac 7", zal ongeveer gelijken op de „Vickers 1000". Het aan tal passagiers dat door deze „Vac 7" kan worden vervoerd, varieerd van 100 tot 150, afhan kelijk van de kajuit-inrichting. Er worden geen bijzonderhe den medegedeeld over prestaties der toestellen, noch over aantal en type der straalmotoren. Zoa'.s men zich zal herinneren heeft Vickers al een viermotori ge straalbommenwerper ge bouwd. Dit type, De „Valiant", is thans in „super-procriteits- productie" voor de „Royal Air Force". GEEN VERKIEZINGEN IN ELTEN Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Scheps heeft de minister van Binnen landse Zaken geantwoord, dat in het drostambt Elten géén com missie van advies is ingesteld. De landdrost van Elten on derhoudt sinds November 1949 het contact met de bevolking door middel van periodieke ver gaderingen met de leden van de voormalige Duitse gemeenteraad. Onlangs hebben dezen aan de landdrost te kennen gegeven, dat zij zich niet langer als vertegen woordigers van de bevolking kunnen beschouwen, omdat de vierjarige zittingsperiode, waar door zijn in October 1948 door de kiesgerechtigde ingezetenen der gemeente gekozen zijn, i middles is verstreken. Zij hebben daarbij de wenselijkheid van een nieuwe verkiezing bepleit. De landdrost heeft van hun verlan gen aan de minister verslag ge daan. De minister is echter van mening, dat het houden van een dergelijke verkiezing niet oppor tuun moet worden geacht. Wel acht hij het gewenst, dat het con tact tussen de landdrost en de bevolking in enigerlei vorm wordt voortgezet. De landdrost is ter zake diligent. Toch scheiding in proces-Oradour Bij de voortzetting der behan deling van het proces-Oradour heeft het militaire tribunaal van Bordeaux besloten met ingang van heden de berechting van de aangeklaagde Duitsers en Fran sen te splitsen. Bij de verdere behandeling van het proces zullen eerst voor de Duitsers het requisitoir en de pleidooien worden gehouden en daarna voor de Franse beklaag den. Ook de uitspraak zal voor de Fransen en Duitsers afzonderlijk geschieden. Voor het stadhuis van Limo ges, waar een katafalk ter nage dachtenis van de slachtoffers stond opgesteld, hebben duizen den personen geprotesteerd te gen de herziening van de wet van September 1948, waardoor de berechting van Duitse en Franse beklaagden is gescheiden. Voorlichting aan emigranten voor Zuid-Afrika Binnenkort zullen op alle Ne derlandse emigrantenschepen naar Zuid-Afrika voorlichtings ambtenaren aanwezig zijn om de emigrant met raad en daad ter zijde te staan. Dit is een onder deel van het voornemen der Zuid- Afrikaanse regering om de voor lichting aan en de ontvangst van de emigranten op een hechtere grondslag te plaatsen. Reeds vóór het vertrek van de emigrant zal hem geschikte lec tuur worden verstrekt, waardoor hij zich een beeld zal kunnen vormen van land, volk en ge bruiken. Verdere voorlichting ont vangt hij tijdens de reis, bij zijn aankomst in de unie en ook nog geruimen tijd daarna in de vorm van speciale cursussen in daartoe geschikte centra. Er word een beroep gedaan op alle emigranten en a.s. emigran ten, om zich in verbinding te stel len met het hoofd van de afde ling „Opvoeding virr wolwasse- nes", Ou Hooggeregshofgebou 61, Adderleystraat te Kaapstad. Aanleg van wegen in Europa De ministers van Verkeer van West-Duitsland, Oostenrijk, Bel gië, Italië, Luxemburg, Neder land, Zwitserland en Frankrijk hebben gisteren hun besluit be kendgemaakt verder te gaan met werkzaamheden tot verbetering van de 18 internationale wegen in Europa. Dit besluit werd ge nomen op de driedaagse confe rentie die Zaterdag te Parijs werd beëindigd en gedurende welke de ministers de oprich ting van een Europese trans- portpool hebben bestudeerd. De 18 wegen zijn de voornaamste Zuid-Noord en West-Oost ver bindingen van de acht landen. Het plan bestaat een der we gen onder Mont Blanc te laten lopen, De weg zal niet worden aangelegd voor de onderhande lingen over de bouw van een tunnel zijn voltooid. De ministers hebben zich voor de oprichting van een commis sie verklaard, die het werk aan de Europese wegen zal coördi neren en die plannen zal opstel len om het werk internationaal te financiëren. Een Sea Otter van de Mar Vliegdienst is op het vliegv Valkenburg geland met evacué's aan boord. Een zieke wordt er uitgedragen en naar een zieken huis in Den Haag vervoerd. De Sea Otters kunnen zowel op het water als op het land neerstrij ken en zijn dus uiterst geschikt voor het reddingswerk. KONINGIN ZAL DULLES ENSTASSEN ONTVANGEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Fos ter Dulles en de directeur van het bureau voor wederzijdse vei ligheid (MSA), Harold E. Stas- sen, zullen deze week tijdens hun bezoek aan Nederland i: Den Haag door Koningin Juliana in audiëntie worden ontvangen en besprekingen voeren met vertegenwoordigers van de Ne derlandse regering. Vrijdagmorgen zullen zij met het privé-vliegtuig van presi dent Eisenhower uit Bonn op Schiphol arriveren. De hoge bezoekers zullen ver moedelijk Zaterdagmorgen om half negen Den Haag verlaten en om 9.45 uur per vliegtuig van Schiphol naar Brussel ver trekken. lanuari-overschot E.B.U. 27 millioen De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voor lopige gegevens Nederland ge durende de maand Januari 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese betalings unie deelnemende landen een over schot van ca. 27 millioen heeft verworven. Boekenmarktdag op 7 Maart Der traditie getrouw zal op de laatste dag van de boeken- wefek, dit jaar 7 Maart, in de „Bijenkorf" te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam, weer een boekenmarkt worden gehouden, respectievelijk voor niet-belletristische lectuur, jeugd lectuur en literatuur. De baten zullen weer ten goede komen aan het ondersteuningsfonds van de Vereniging van Letterkundi gen. Het initiatief-comité bestaat uit de heren dr M. Euwe, J. van der Kolk, dr A. Melchior, mr P. Mijksenaar, dr A. F. J. Portielje en A. Viruly. In het comité van uitnodiging hebben zitting dra Anne Rees Mulder, dr B. Delfgaauw, Kees Hana en prof. dr J. Presser. D-TREIN BAZEL-AMSTERDAM ONTSPOORD De d-trein van Bazel naar Am sterdam via LuikMaastricht is 20 kilometer voor Luik ont spoord. Er zijn geen doden of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Nederlanders be vinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zijn per extra trein naar Neder land vervoerd. Wie dit jaar nog wil vertrekken, moet er spoedig bij zijn De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat de Canadese regering tot een belangrijke verruiming in de emigratiemogelijk heden voor niet-agrariërs heeft besloten. Werkers in tal van be roepen kunnen thans naar Canada emigreren. Hierbij is overeen gekomen, dat een even groot aantal families en alleenreizende niet-agrariërs zal mogen vertrekken als er agrarische „eenheden" emigreren. Bij de behandeling van emigratie aanvragen van niet- rgraiiërs zal voorrang worden verleend aan diegenen, die hun aanvrage reeds hebben ingediend, doch nog geen beslissing heb ben ontvangen. Er zijn in 1951 en in 1952 zo vele aanvragen voor emigratie naar Canada ingediend, welke moesten blijven wachten, dat hun DR A. LOUDON TIDDENS CONCERT OVERLEDEN Tijdens een concert van het re sidentie-orkest in het gebouw voor K. en W. in Den Haag is gisteravond overleden dr A. Lou don, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie- Okest. Voor het begin van het concert had dr Loudon de bezoekers op geroepen tot steum aan de slacht offers van de nationale ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden. Dr A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij stu deerde rechtswetenschappen aan de Leidse universiteit en promp- veerde daar in 1927. In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Buenos Aires en later te Was hington. In 1926 werd hij be noemd tot eerste gezantschaps secretaris te Madrid, in 1932 ge- zantschapsraad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegen woordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hij ge zant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als am bassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Nederland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbi trage in Den Haag, als opvolger van wijlen jhr mr A. M. Snouck Hurgronje. Sinds eind 1948 was hij voor zitter van het Residentieorkest. ANNIE DE REUVER VERLAAT DE A.V.R.O. De vocaliste van de Skymas- ters, Annie de Reuver, heeft alle medewerking met de AVRO op- Zoals bekend, trad Annie de Reuver, op uitnodiging van de AVRO, met het ensemble van de Skymasters op. Sinds 1 Janu ari vormen de Skymasters een zelfstandig ensemble. De Nederlandse regering heeft om uitlevering van de ontsnapte Bredanaars gevraagd daar naar algemeen ook in het volkenrecht erkende beginselen de uitwijzing niet gebruikt mag worden als een middel om een eigenlijk ontoe laatbare uitlevering toch te ver krijgen, aldus heeft een deskun dige van het Westduitse ministerie van justitie, H. Meyer, in het bul letin der Westduitse regering meegedeeld. Meyer schrijft, dat de uitleve ring, waar geen verdrag bestaat, mogelijk is door een voor een con creet geval geldende overeen komst in de vorm van een uit drukkelijke verklaring over de waarborging der wederkerigheid. De grondslag voor een uitleve- rïngsovereenkomst moet in dit geval de Duitse uitleveringswet van 1929 zijn. Volgens deze wet beslissen niet de gerechten doch de regering over de uitlevering. Indien de betrokkene zich echter niet met de uitlevering accoord verklaart mag uitlevering echter pas plaats hebben nadat het ge recht haar toelaatbaar heeft ver klaard. Meyer wijst er op dat geen uit levering kan geschieden wegens politieke handelingen, ook niet wegens daden, waarmee men een politieke handeling heeft willen voorbereiden, verzekeren, dekken of afweren. De uitlevering is vol gens Meyer evenwel toelaatbaar wanneer de strafbare daad een opzettelijke misdaad tegen het le ven is, tenzij deze in open strijd zou zijn begaan. „Of het verbod der uitlevering wegens politieke handelingen in het geval-Breda van betekenis kan zijn kan men op grond van de persberichten nog niet zeggen", aldus de heer Meyer. In het artikel wordt er op ge wezen dat de bezettingsautoritei ten iedere beslissing der Duitse instanties inzake uitlevering door een eigen besluit kunnen teniet doen, wanneer de Duitse beslis sing onverenigbaar geacht zou worden met de eisen van veilig heid, met andere voorbehouden bevoegdheden of met verplichtin gen van de bezettingsautoriteiten met betrekking tot Duitsland. VERZEKERINGEN IN 1952 Totaal ƒ2207 millioen Volgens een opgave van het C.B.S. werd in December voor een bedrag van 242.4 millioen verzekerd, waar van 104,1 millioen kapitaal, 120.6 rente, en 17,7 millioen volksver zekering De totale verzekeringen in 1952 z(jn hiermede gestegen tot 2.207.3 millioen. waarvan 923.3 miliioen kapitaal-, 1050,9 millioen rente- en 1 224.1 volksverzekering. In 1951 bedroegen de verzekeringen 2.017,2 millioen. aantal vooralsnog voldoende is om een vrijwel volledig gebruik van de nieuwe mogelijkheden te maken. De emigratie van hen, die naaste bloedverwanten in Canada hebben die als „Sponsor" optre den, gaat op de gebruikelijk wij ze door. Het aantab-agrariscne emigranten, dat naar Canada kan vertrekken, is onbeperkt. Ver trek in 1953 kan echter alleen nog worden gegarandeerd aan .hen, die zich zo spoedig mogelijk aan melden. Van de niet-agrarische emigranten die onder de „één op één"-regeling emigreren ver wacht de Canadese regering, die hen in een werkkring zal plaat sen, dat zij met grote nauwgezet heid in Canada zullen aankomen op het tijdstip dat door haar wordt aangegeven. Het bezit van een werkgevers- en huisvestings verklaring geeft geen voorrang noch grotere zekerheid over aan vaarding. De aanmeldingskaritoren zijn in het bezit van alle gegevens omtrent de beroepen welke aan vaard werden. De vereiste tijd stippen. van aankomst en andere bijzonderheden van de regeling. Dagvaarding aan eigenares van „Faustus" De staat der Nederlanden zal dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Panamese rederij, die eigenares is van de „Faustus", die in de nacht van 6 op 7 November j.l. in de Nieu we Waterweg bij Hoek van Hol land is vergaan. De eigenares van deze rederij schijnen Grie ken te zijn en wonen in Enge land. De staat vordert nader vast te stellen schadevergoeding wegens het stukvaren van de dijk en het wegwerken van het wrak. Rechtsherstel voor Ver. v. d. Effectenhandel Een historische datum noemde de voorzitter W. Schikker de dag van Dinsdag voor de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam, toen hij na afloop van de beurs de bezoekers toesprak. En lang gekoesterde wens was nl. in vervulling gegaan op 31 Ja nuari, toen de vereniging volledig rechtsherstel kreeg en haar oude statuten van 1939 terugontving. De Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam is dus weer een privaatrechtelijke ver eniging geworden, waarin volgens de statuten de hoogste macht be rust bij de ledenvergadering, waaraan het bestuur verantwoor ding is verschuldigd. De raad van bijstand van de be drijfsgroep heeft nu een voorlopig bestuur benoemd, waarvan de heer W. Schikker voorzitter en mr J. G. N. de Hoop Scheffer secretaris is. De voorzitter besloot de bijeen komst met het verzoek aan de le den het bestuur te machtigen een gift van 10.000 te gireren voor het Nationaal Rampenfonds, welk voorstel met een instemmend ap plaus werd aanvaard. Sibelux-actie „België onwaardig" In het jongste nummer van „de Nederlandse industrie", het or gaan van het verbond van Ne derlandsche werkgevers wordt een korte beschouwing gewijd aan de Sibeluxactie in België, welke in de kop boven de beschouwing „België onwaardig" wordt ge noemd. Wij ontlenen aan deze beschou wing het volgende: „Welke fabri kanten achter de Sibelux-actie staan, is ons niet bekend, maar zeker is, dat diegenen een grote schuld op zich laden. Wanneer Sibelux er met derge lijke methodes in zou slagen de vriendschap tussen onze beide volken te vergiftigen reeds worden herhaaldelijk Nederland se auto's in Brussel gemolesteerd dan vraagt men zich bij ons met bezorgdheid af: heeft het zin, dat onze fabrikanten zich met heren, die dergelijke acties steunen, aan één tafel scharen om naar een gemeenschappelijke oplossing van de moeilijkheden te streven? Sibelux is hard bezig de goede naam van de Belgische zakenwe reld in ons land te grabbel te gooien. Nog vertrouwen wij, dat spoedig het gevaar hiervan zal inzien. Wij zijn overtuigd, dat die actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet gedeeld wordt, en zeker niet door het verbond van de Belgische nij verheid. Wij wachten slechts op de openlijke afkeuring door hen, die breder zien. Want het kan niet zijn, dat Sibelux de zaken- moraal van België en Luxemburg vertegenwoordigt, dat is onze Zuiderburen onwaardig."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4