Man hield zijn vrouw dertig uur boven water Hulpverlening komt op gang chaos gaat w chaos gaat wgken Eerste slachtoffers werden ten grave gedragen Grote hulpacties in België voor Nederland Reddingswerk wordt door sterke stroom bemoeilijkt Helicopters redden ongeveer 500 personen Eén stadje wil 30(1 kinderen opnemen Bruidssluier werd doódswade In het dorp van de driehonderd doden Angstig loeien uit de stallen Routes die weer hersteld zijn HET GOOI EN OMMELAND VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Weer luidde de kerkklok 800 doden op Goeree-0 verflakkee (Van onze speciale verslaggever) DE EERSTE GEëVACUEERDEN UIT MIDDELHARNIS, ge legen op Goeree-Overflakltee, hebben pas nu een beeld kunnen geven van de ramp, welke zich in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft voltrokken. Uit hetgeen zij hebben medegedeeld valt af te leiden, dat de plaatjes Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stellen dam vrijwel geheel door het water zijn verzwolgen. Van deze gemeen ten steken alleen nog maar de spitsen van de kerktorens boven water uit. Met een enorme kracht beukte de zee tegen de dijken op Goeree, die omstreeks half drie in de nacht op verschillende plaatsen werden doorbroken. Inmiddels hadden ook de dijken in het Haring vliet het onderspit moeten delven tegen het geweld van het water, waardoor het gehelé land in practisch een kwartier van twee kanten door het water werd overweldigd. De mensen in Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stellendam en den Bommel hebben geen kans meer gezien zich in veiligheid te brengen. Door deze massa moeten boten, die in Oude Tonge hulp gaan i stro, groenten en allerlei artikelen uit de kleine winkels verlenen zich een weg banen. Beddegoed, stoelen en tafels, I van het plaatsje de kap van een naaimachine, keukengerei en daartussen Ooggetuige in Oude Tonge Wat ongelooflijk klinkt is harde iverkelijkheid (Van onze verslaggever) E MOESTEN WACHTEN OP HOOG WATER. Zolang het eb is, is er geen doorkomen aan. Voor de dijken ligt een dikke laag slib. Een vette, kleffe modder. Er kan geen boot door en geen mens overheen. En als het water hoog staat, is er een nieuwe hindernis. Over een lengte van enkele kilometers ligt een veld van wrakstukken voor ons: fris geschilderd meubilair uit boerenkeukens, tafels en stoelen, antieke kasten... Daartussen drijven de kadavers van koeien, paarden en varkens. Vee dat stierf toen het door het water verrast werd. En dat hele veld is overtrokken en geaccen tueerd door een fel oranje: winterpeen, losgewoeld uit de aarde waarin het lag gekuild, schoongespoeld van de grauwe klei Aangenomen moet daarom worden dat hier het aantal slachtoffers misschien wel het grootste zal zijn van de gehele watersnood. Volgens schatting van des kundigen is de vrees gewettigd dat het totaal aantal mensen, dat hier het leven heeft verloren, de 800 zal overschrijden. Dank zij het feit dat Middelharnis, Dirksland en Melissant door een binnen dijk enigermate werden beschermd en deze plaatsjes hoger liggen dan de andere gemeenten, konden de bewoners hiervan zich op de hoogstgelegen punten in veilig heid brengen. Met evacuatie van de bewoners van die gemeenten is men in versneld tempo be gonnen. Gevreesd werd namelijk dat door de aanwakkerende winden de binnendijk, die Melïsant met Middelharnis verbindt, en waaraan omdat hij practisch geen dienst meer deed geen bijzondere zorg meer is besteed, het tegen het opdrin gende water niet meer zal kunnen hou den. Ongeveer 2000 mensen worden nu met alle beschikbare botenmateriaal weg gevoerd naar Hellevoetsluis. Boven de be dreigde gebieden cirkelen onophoudelijk marinevliegtuigen, die de schippers var de ter hulp snellende vaartuigen radio grafisch de nodige aanwijzingen verstrek ken. Het water van het Haringvliet is van een zo onstuimig karakter dat het reddingswerk onder wel uitermate moei lijke omstandigheden moet plaats vinden. Uitputting De vluchtelingen van het eiland, die wij te Hellevoetsluis hebben zien ren. hadden vrjjwel allemaal drie dagen zonder water en met een geringe hoe veelheid voedsel gezeten. Mariniers en soldaten, die sinds Maandag in Middel harnis zijn gearriveerd en actief aan het reddingswerk deelnemen, zijn met en macht aan het werk gegaan o: ongelukkïgen van drinkwater en voedsel te voorzien. Velen van hen, die in de haven van Hellevoetsluis aankwamen, verkeerden in een staat van volkomen uitputting. Vooral de ouden van dagen waren er erg aan toe In Hellevoetsluis zelf. dat geheel als evacuatiecentrum is ingericht, en waar honderden autobussen en vrachtauto's bij het station zijn gestationneerd, hèerste jisteravond nog grote bezorgdheid voor de komende nacht. De Kanaaldijk Oost zijde verkeert namelijk in een zodanige toestand dat gevreesd werd dat het wa ter, bü opkomend tij, gepaard gaande met harde wind, kans zou zien door te bre ken. Tot de gemeenten, die dan bedreigd zouden woren, behoren Rockanje, Den Briel, Zwartewaal en Nieuw Hellevoet. Alle beschikbare krachten werkten gis teren aan de dijk, waartegen het water met steeds sterkere golfslag aanklotste. En de oppervlakte van dat water was nog maar een halve meter beneden de top van de dijk! Er zijn in de afgelopen nacht echter geen meldingen van dijk breuken binnengekomen. Terwijl intussen op verschillende plaat, sen in Hellevoetsluis koortsachtig werd gearbeid, gingen honderden dorpsbewo ners te voet achter een lange rjj rouw- auto's, die de eerste slachtoffers van de ramp naar hun laatste rustplaats brach ten. Een uur lang luidde de kerkklok, evenals zjj dat in de nacht van Zaterdag op Zondag had gedaan, haar weemoedige zang. Bergers toonden zich koene redders Niet pratenmaar doen (Van een onzer speciale verslaggevers) De kerels van Van der Tak's ber gingsbedrijf hebben prachtig werk op Schouwen-Duiveland verricht Met een enkele vlet hebben twee bergers tijdens daglicht niet minder dan 130 mensen die op daken of zolders van geïsoleerde boerderijen zaten, gered en veilig in Zierikzee aan wal gebracht. Zij praten niet, maar doen Van der Tak heeft direct na de ramp drie van zijn vier bergingsboten naar Zeeland gezonden nadat de burgemeester van Zierikzee het bedrijf om hulp had gevraagd. Het waren de Meermin, de Bruinvis en de Walrus. Een van deze scheepjes, die radio-telefoon aan boord, heeft gemeld, dat de Walrus alleen al 130 mensen die op de daken en zolders van boerderijen zaten, heeft gered. De anderen hebben ook reddingen op hun naam staan, maar het is nog niet bekend hoeveel. Stand van gisteren Hulpverlening tot de duisternis De Amerikaanse hefschroefvliegtui- ;en die op de vliegbasis Woensdrecht gestationneerd z\jn, hebben gisteren 350 400 personen gered, merendeels inwoners van NieuXvc Tonge, die het veiliger Sommelsdijk werden gebracht. De Belgische en Engelse hef- schroefvliegtuigen van deze basis red den ongeveer 100 personen. De vlieg tuigen van de Nederlandse luchtmacht maakten eveneens vele vluchten boven de noodgebieden. Kleding en allerlei materiaal werden afgeworpen. De Engelse en Belgische hefschroef- vliegtuigen hebben zich verder bezig gehouden met het verplaatsen van ma teriaal, het afwerpen van voedsel, kle ding en medicamenten. Alle hefschroef- vliegtuigen zijn ondanks een sterker wordende wind en geleidelijke verslech tering van het zicht met de hulpverle ning voortgegaan tot de duisternis in viel. Profiteur Geld van ïtampen- n eigen zak gestoken Door de Groninger recherche is ge arresteerd de 70-jarige D. J. Hij heeft geld, dat hij ophaalde voor het Natio naal Rampenfonds, in eigen zak gesto ken. Enkele Groningers maakten de po litie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. fonds in eigen Steunt Nederland, dat zivaarder getroffen is dan België (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) Men is in Nederlandse kringen te brussel buiten gewoon actief met de hulp aan de getroffen Nederlandse ge bieden. Maar de hulp welke van Belgische zijde wordt onder vonden, hoeft voor de Nederlandse actie zeker niet onder te doen. Honderden Belgische dames hebben zich bij de Nederlandse am bassade te Brussel en het consulaat-generaal te Antwerpen gemeld, om Nederlandse kinderen op te nemen, aldus verklaarde ons gisteren een woordvoerder van de Nederlandse ambassade. Te Antwerpen is een afdeling van het Nederlandse Rampenfonds opgericht, dat in één dag 15,0.000 frs. verzamelde, terwijl gisteren reeds met de derde zending goederen voor Nederland een aanvang werd gemaakt. Het Belgisch Benelux Comité, dat gepresideerd wordt door de Belgische oud-minister van Onderwijs, Julius Hoste, heeft in de Belgische pers een oproep tot de Belgische bevolking gericht, om „Nederland, dat zwaarder dan België getroffen is", te steunen. In de Flakkeese polders kan geen lev (Van onze speciale verslaggever) OVER DE DIJKEN VAN FLAKKEE bewegen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen de lichtgrijze lucht. Ze trek ken moeizaam voort, als tenminste geen dijkgat hen een halt toeroept. Het zijn de inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de enkele haventjes, waarvan zij hebben gehoord dat er schepen liggen, die hen in veiligheid zullen brengen. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht, tot enkele kerels met een roeiboot in de buurt kwamen en hen naar de dijk brachten. Zie maar dat je verder komt. Maandag kwamen de Marine-vletten in de polders rond de dorpen in de zuidoosthoek. In Oude Tonge roeiden ze gisteren voor het eerst in de straten en werd een aanvang ge maakt met de evacuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteisterd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft. In de Flakkeese polders kan geen levende ziel meer zijn W£J spraken met de leider van een groep Loosdrechtse redders, de bootbouwer M. Cohen. In de nacht van Zondag op Maandag vertrokken ze naar het rampgebied. Doel: Willem stad. Maar Willemstad had geen hulp nodig. Voort trok men naar Dinteloord, Dintelsas, de haven bij Dinteloord. Langs smalle dijkwegen dwars door het ondergelopen land tot vlak voor de Zeeuwse wateren trokken ze. Boten uit Loosdrecht en mensen uit Loosdrecht. Overal hulpvaardige handen. De mensen zeggen niet veel. Ieder weet wat hem te doen staat. Onder Fijnaart bemach tigt de heer Cohen 'n rijdende kraan. Bij Dintelsas is die nodig om de boten over de dijk te zetten. Grote boten dragen de kleine. Met grote boten wordt over gestoken naar Flakkee. Het werk be gint in de vroege ochtend. Zo gauw de schemering maar enig zicht geeft. Om zes uur begint de kraandrijver te wer ken. 's Avonds om half negen valt hij bewusteloos neer. Doodmoe, overver moeid Voet van monument DE mensen die hier varen hebben nau welijks van Flakkee gehoord. Oolt- gensplaat, Oude Tonge. De namen zijn onbekend voor hen. En de redders Ze komen van alle kanten uit hetzèlfde land, om landgenoten te redden. Men sen van één familie: Nederlanders. Ze varen over een wijde watermassa naar het land waarop mensen wachten. Wat is er eigenlijk nog over van dat land Als het water zakt is het voetstuk van basaltblokken dat eens het monument De Dijk droeg, zichtbaar. Grote boten volgen de koers van de vaargeulen. Kleine maken de tocht over het onder gelopen land. Kleine boten met felle motoren. Buitenboord motoren. Die met binnenboord hebben het moeten begeven. Overal zijn prikkeldraadafzettingen. Als een schroef blijft haken is de boot ver loren. Er is geen tijd voor reparatie om dat mensen wachten. Mensen in nood. Motoren trekken de bootjes door het felstromende water. De boot van Cohen is een van de eerste boten, die contact krijgt rnet Oude Tonge. De anderen voe ren naar Ooltgensplaat. Kerk werd graf In Oude Tonge is het zwart van de mensen aan de haven. Zwart van de velen, die op hulp wachten. Hon derden en nog eens honderden men sen die meer hingen aan de hoop op redding dan dat ze houvast hadden aan de grond, die overal dreigt weg te slaan. Nieuwe gaten in dijken, die het nog hielden, maar al over de honderden meters on dermijnd werden. Honderden men sen, honderden doden. De boot vaart tot de kerk van Oude Tonge. De klok staat op de toren stil. In het holst van de nacht luidde de noodklok. De noodklok, die een doodsklok werd. Want de kerk van Oude Tonge is één graf. Gelatenheid over land en mensen WE inderhaast vluchtten zochten de kerk ais schutse. De kerk stond hoog. Maar te laag voor het woedende en kolkende water. Nu staat het water er nog een goede meter in. In dit water drijven de ontzielde lichamen van hon derden mensen. Mannen, vrouwen en kinderenCohen is ooggetuige, oog getuige zoals duizenden ooggetuige zijn. Zijn verhaal is een verhaal dat duizen den redders meemaken. Duizend maal, maar- duizend maal anders. Want het leed is duizendvoudig. Duizend maal zijn ze geslagen, de stoere Zeeuwen, die trots in hun wapen de drijvende leeuw durfden voeren: „Luctor et Emergo". Gelatenheid ligt over het land, gelaten heid over de mensen. Water tot de schouders ZE varen van 's morgens vroeg tot het duister. Hier wordt de dag ge plukt door kerels, die zich geen rust kunnen gunnen. Er hangen mensenle vens van af. Boten met zwijgende men sen varen af. Terug naar Dintelsas. Zij. die gered werden, ze weten niet waar omEen vijf-en-vijftigjarige man heeft zijn kleine vrouw dertig uur lang omhoog gehouden. Het water stond tot zijn schouders. Toen stierf zij. Eerst uren later liet hij haar vallen. Een kleine jongen zag, hoe het gehele gezin werd weggesleurd. Hij bleef alleen ach ter. Op een vliering. Een jonge kei die bij de post was, trouwde de dag voor de ramp. Hij mag aan zijn bruid slechts een herinnering bewaren. Eer herinnering aan een wit bruidskleed dat een doodskleed werd. Zijn familie is weggespoeld met het laatste, dat er nog aan feestelijks was. Een oud vrouw, vierennegentig jaar, bleef leven Slapend in snijdende wind ALS het duister valt zijn er te wei nigen gered. Tè weinigen. Iedere dag. Dan slapen de mannen de redders, doodmoe, tegen elkaar gedrukt, in een boot, die feller dobbert naarmate de golven vinniger slaan. Een petroleum lamp werpt een spookachtig schijnsel over de koppen. Het is koud, een ve nijnig snijdende wind. die onheilspellend aanzwelt. Het water kolkt en spookt in de verte. Anderen liggen op de zolder in een huis, dat nog bleef staan... Wan kel... maar ze konden niet verder want in het duister is elke tocht onmogelijk. Anderen sliepen die nacht op de vloer in een café in een klein dorp, een dorp waarvan honderden mensen nimmer zul len weerkeren. Iemand maakte ruzie en niemand wist waarom. Sommigen voch ten. Een politieman trok zijn gummi stok en sloeg als een razende. Sloeg en hij wilde niet slaan. Sloeg als een ra zende een man, die geen stom woord uit kon brengen. Als het daagt varen ze opnieuw uit. En die aan de kust van Brabant worden binnengebracht worden direct vervoerd. Er wachten wagens met kleding. Er wacht warme soep voor mensen, die niet weten wat ze drinken, kleren voor men sen. die niet meer weten hóe ze aan te trekken Er vaart een boot langs met kisten limonade. „Bok-Hilversum" staat er op. Limonade voor dorstige mensen. Men sen, die geen drinkwater hebben ,,Mijn vrouw gaf me m'n tandenborstel mee", zo vertelde de heer Cohen, „maar er was geen water Als men langs het eiland vaart met een schip, op weg naar Zierikzee, om daar eerste hulp te brengen, lijkt het of achter de dijken alles normaal is. Maar men ziet niet hoe achter die waterkering een nog breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Krammer of de Grevelingen en de zeearmbreedte van het Hollands Diep. Dat is het verdron ken land van Flakkee. Torenspitsen ste ken nog boven de dijken uit. Hoge da ken van boerderijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijkbreuken waar de vloedgolf de zware waterkèring, die het eeuwen lang uithield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft steeds verder af. Er zijn ook breu ken, die minder ernstig zijn en snel her steld kunnen worden. Daar was de ba- zalten dijkvoet bestand tegen het ge weld en werd alleen het met klei be dekte zandlichaam weggeslagen. Bij normale vloed kan het water deze pol ders niet meer binnenstromen. Van die gaten ziet meh er enige, als men door het Zuiddiep tussen Tiengemeten en de Hoekse Waard trekt. Zo'n gat is er ook even ten westen van Willemstad. Daar komt geen water van buiten meer bij. Als men dan later in Middelharnis aar. land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzienbare water vlakten, slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de kruin nog even erboven uitsteekt, het dak van een boer derij of een groepje bomen. In de verte liggen als donkere plekken tegen water; en hemel afstekend, de woongemeen schappen, dorpjes, waar de welvarend heid in een klap is weggevaagd dooi water, dat zich door de dijken brak. Een triest gezicht. Men ploetert over het drassige dijkje langs het kanaal naar Middelharnis, want de naastliggende weg staat onder water. Men komt groepen vluchtelingen tegen die toestemming hebben gekregen naar de haven te gaan omdat er weer een evacuatieschip is aangekomen. Ver moeide, terneergeslagen mensen, de meesten maar met wat schamele baga ge, de enige bezittingen, die men heeft kunnen redden. Zij zijn van alle kanten naar Middelharnis gekomen, omdat hier de beste verbinding met de overkant is. Men bereikt het dorp dat bij de haven, hooggelegen als het. is, droog ligt, maar direct achter de dijk onder water staat, en weer erbuiten zijn het slechts de dijken die als droge linten door de wa tervlakte slingeren, de enige verbindin gen met de andere delen van het eiland, voor zover er geen gaten in zijn gesla gen. Daar liggen vletten van de Marine om de vluchtelingen langs het obstakel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voeten krijgen. Tientallen cadavers Langs de dijkberm liggen bij tiental len de verdronken koeien en varkens. Opgeblazen cadavers. Een varken dat de dijk wist te vinden, loopt wroetend door het gras naar voedsel te zoeken. Niemand bekommert zich om het dier. Iedereen die passeert heeft genoeg aan zijn eigen zorgen. Een akelig angstig loeien komt nog uit sommige stallen Daar staan de koeien, vastgebonden, tot de buik in hel water. Na meer dan twee dagen leven zij nog. Zij zijn niet te bereiken. Men kan alleen hopen dat het koude water nu spoedig een eind aan hun ljjden brengt. Op een hek in het land zitten enkele kippen, kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog. maar zijn ten dode opgeschreven. Verderop komt een jong kalfje dartel aanhuppelen als het een mens ziet. Schuw is het niet, alleen maar angstig en het loopt met de mens mee als een hond die smeekt om be- bescherming. Na een paar honderd me ter blijft het staan, klagelijk zacht loei end. Overal ziet men op de droge plek ken schuwe katten wegsluipen. Zieken en doden op draagbaren Ten Noorden van Sommelsdijk is een klein poldert je, dat droog is gebleven. Daar hebben vliegtuigen van Marine en Luchtmacht reeds verscheidene drop pings gedaan. Ook enkele helicopters hebben kans gezien mensen van de da ken van geïsoleerde boerderijen binnen boord te halen en in dit poldertjë neer te zetten. Ze zwermen de gehele dag over de verlaten polders. Hier en daar zwaait een witte doek uit een dak raampje. Maar er laat zich geen leven de ziel meer zien. Men begint aan te nemen, dat de bewoners gered zijn of omgekomen en dat zich in de verstrooi de boerderijen geen levende ziel meer bevindt. In het poldergebied is Dirksland de enige plaats die droog ligt. De omrin gende dijken hebben het gehouden. Maar men moet dag en nacht aan die dijken werken en gisteravond is het er even kritiek geweest. Dirksland is over stroomd van vluchtelingen, die over de dijken hun heil in dit dorp zochten. Men hoort geen klachten over voedselgebrek. Maar het mankeert aan drinkwater. Gas en electriciteit zijn eveneens overal uit gevallen. Telefoonverbindingen kan men soms nog krijgen. Van het. kleine haven tje van de Galatee uit is men begonnen met het in veiligheid brengen van de bewoners van Ooltgensplaat en Oude Tonge. Over de dijken kon men de groepjes vluchtelingen zien trekken, ge bukt onder bagage. Twee groepen droe gen op draagbaren zieken en doden mee. Over het Hollands Diep zwermde van daglicht af de hulp van schepen aan Een vloot van botters uit Urk, Wierin- gen en Den Helder, geladen met stroo en levensmiddelen, viel de haven van Middelharnis binne om bij daglicht naar Zuid Beveland te vertrekken. In een lange linie kwamen kleine Engelse landingsboten aanzetten, elk op dek een opvouwbare kano vervoerend. Zij kwa men uit Duitsland. De hulpverlening komt op gang. De chaos gaat wyken, Hoe langer hoe min der zal men langs elkaar gaan werken. Naar de A.N.W.B. van een van zijn wegenwacht-inspecteurs heeft verno men, vaart het veer tussen Breskens en Vlissingen weer normaal en ver voert zeer veel voertuigen. De route Breskens. via Sluis naar de Belgische kust is goed berijdbaar, evenais de verbindingsroute dwars over Zeeuws-Vlaanderen van Bres kens via Sluiskil naar Hulst, vanwaar via St. Niklaas naar Antwerpen kan worden gereden, waar de verkeers- tunnel onder de Schelde weer in ge bruik is. Ook de verbinding SluiskilTei'neu- zen is hersteld. Voorts is het mogelijk om van Vlis singen via Middelburg naar Goes te rijden en voorts naar Kruiningen, na welke plaats de weg echter over stroomd is. In Zeeuws Vlaanderen en op Zuid Bevel and en Walcheren patrouilleren de wegenwachten weer normaal op hun trajecten. Zij staan hier voorna melijk gestrande voertuigen uit hulp colonnes bij. Enige nachten achtereen hebben we genwachten hulp verleend op de we gen Den HaagUtrecht en Rotter damGoudaUtrecht, teneinde een vlotte gang van de hulpcolonnes te be- vórderen, ook bij nacht. Vermiste militairen weer terecht Twee militairen van de Koninklijke Marine, van wie aanvankelijk werd aangenomen dat zij vermist waren, zijn terecht. De burgemeester van Sint Nicolaas heeft logies aangeboden voor meer dan 300 personen, zijn ambtgenoot van het Waalse stadje Limel bood aan 30 kinde ren per autobus af te halen. Deze initia tieven voor het onderbrengen van kin deren worden momenteel gecoördineerd door baronesse van Harinxma Thoe Sloten, echtgenote van H.M.'s ambas sadeur te Brussel. De grote Belgische banken stortten gisteren ruime bijdragen voor het Comité Benelux. Twee grote magazijnen, waarvan de filialen in Ost- ende werden beschadigd, stelden vracht wagens ter beschikking voor het trans port der goederen naar Zeeland en Zeeuws Vlaanderen, een chocoladefabri kant leverde één ton melkchocolade. Het is werkeljjk onmogelijk een over zicht te krijgen van de ten bate van de getroffen gebieden gevoerde acties. Tientallen Belgische organisaties begon nen spontaan hiermee. Deze acties, die in de aanstaande week nog intensiever zullen worden gevoerd omdat men begrepen heeft dat de ramp welke Ne derland getroffen heeft, oneindig veel groter is dan in België gaat voor het merendeel uit van het privé initiatief. Vergoeding van schade Het Belgische Roode Kruis is belast .met de verzorging van 10.000 Belgische gezinnen .die naar schatting hulp dienen te ontvangen. Samen met de ver tegenwoordigers der regering beheert het Roode Kruis het pas opgerichte Bel gische rampenfonds. De Minister van Landbouw verklaarde dat de boeren uit dit fonds 70 pet van de schade aan vee, materialen en stellen, enz., vergoed zullen krijgen. Kosteloos wordt aan de boeren gips geleverd ter bestrijding van de verzilting der cul tuurgronden. Honden worden neergeschoten Volgende week zal het rampenfonds reeds beginnen met het leveren van vee aan de boeren, machines aan kleine be drijven en middenstanders. Te Ostende is het verboden honden vrij in de stra ten te laten rondlopen, uit vrees voor een epidemie. De politie kreeg bevel de dieren neer te schieten. De toegang tot de stad staat sedert gisteren onder con trole. Men constateerde n.l. dat honder den nieuwsgierigen uit Brussel en elders kwamen opdagen, wal allerminst bevor derlijk is voo" de opbouw. Bij de polders ten noord-oosten van Antwerpen was de situatie, tengevolge van de hevige en koude wind van gisteravond, verslech terd. Aan de kust werd veel van het herstelwerk der jongste dagen vernie tigd. Wdter in plaats van wègzo is het in de hoofdstraat van Oude Tonge. Doelloos steken de lampen van een feestverlichting in de gevel van een café. Geen mens laat zich zien; mensen die hier woonden, vluchtten toen het water Jcwam aanrollen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3