PLAATSELIJK NIEUWS Wat er te doen is Ommeland 1 Zondag a.s. geen courses „Het ergste toen de kelder in één zucht volzoog" Alles verloren, en toch blijmoedig Telegram over Avro-houding aan de minister Huizen momenteel aan de spits met £mlsle kz.Mm 41 mille Vier auto's schoven tegen elkaar ook vandaag af en aan HET GOOI EN OMMELAND VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Bussum-Ntaarden en omgeving Reeds bijna 44.000 in Bussum bijeen BUSSUM. Van de huis-aan-huis collecte voor het Nationaal Rampen fonds werd gisteren reeds een belang rijk aantal inzamelingslijsten ingeleverd. Daarop werd, met inbegrip van afzon derlijke stortingen en giften, ingeschre ven tot een bedrag van 39.922,25. Daarin zijn niet begrepen de vele be langrijke bedragen, welke mede ter ver krijging van een kwijtingsbewijs voor de in uitzicht gestelde belastingfacilitei ten rechtstreeks aan het Nationaal Ram penfonds zijn overgemaakt. Kerkcollecte Gisteravond is voor het Rampenfonds gecollecteerd in de Vredekerk, de Geref. kerk en de Spieghelkerk en in totaal is hier het mooie resultaat van 3777,15 bereikt, welk bedrag aan het gemeente bestuur is afgedragen. In totaal is thans dus voorlopig 43.699,40 bijeen gebracht. De burgemeester van Bussum brengt als voorzitter van het plaatselijk comité Collecte Nationale Ramp 1953 het vol gende ter kennis van de burgerij: Aangenomen wordt, dat uiterlijk op Donderdag aan alle bewoners een der door het comité in omloop gebrachte in zamelingslijsten is aangeboden. Degenen, die om een of andere reden niet in de gelegenheid zjjn gesteld op deze lijsten in te schrijven en alsnog een bijdrage willen voldoen, kunnen als volgt hun financiële medewerking verlenen: a. door storting of overschrijving op de postrekening nr. 372323 ten name van H. Tesink te Bussum, als penningmees ter van het plaatselijke comité; b. door storting in contanten ten kan tore van genoemde penningmeester, dienstgebouw Havenstraat 4a (boven), Bussum c. telefonische mededeling aan de pen ningmeester (nr. 3141, toestel 08, des avonds 34S9), in welk geval de bijdrage alsnog zal worden opgehaald. Zij, die hun financiële medewerking over enige weken willen verdelen, b.v. omdat zij hun inkomen per week ont vangen, kunnen op de aangegeven wjjze aanvullende bijdragen verlenen. Het zal voorts op prijs worden gesteld, indien de opbrengst van plaatselijke acties, n.l. van verenigingen, scholen, e.d., wordt afgedragen aan de penning meester van het plaatselijke comité. Sympathieke geste der leerlingen Indonschool BUSSUM Naar wij vernemen heb ben de leerlingen van de Indonschool de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, met dubbel tjes en centen een bedrag van niet min der dan 736.bijeen gebracht voor de slachtoffers van de watersnood. Een sympatieke geste. Collecte in de Grote Kerk NAARDEN Men verzoekt ons mede te delen, dat Zondag a.s. in de diensten in de Grote Kerk, de collecten voor diakonie enz. vervallen, doch in de plaats hiervan zal in deze diensten, waarin ds. Brakrpan voorgaat, gecollec teerd worden voor het Nationale ram penfonds. 0ud-hootdredacteur vrijgesproken BUSSUM De rechtbank te Am sterdam heeft vanmorgen de oud-hoofd redacteur J. M. G. van een te Amster dam verschijnend dagblad vrijgespro ken. Tegen hem was terzake van een onder zijn verantwoordelijkheid versche nen voor een daarin genoemd bele digend geacht bericht van 3 Novem ber 1951, vijftig gld. boete subsidiair 10 dagen hechtenis geëist. In het bericht had gestaan, dat verband met een uit de bezettingstijd daterende moordzaak te Laren (N.H.) de oud-rechercheur van politie, de 64- jarige A. P. J. C. uit Bussum door de politie was gearresteerd en verhoord. In werkelijkheid is deze als getuige ge hoord tijdens het onderzoek. De oud politieman achtte zich aangetast in zijn eer en goede naam en had een klacht ingediend. Familieberichten uit andere bladen Geboren Paul Jacques, z.v. rar v. Bakc-l-Wouters, Eindhoven. Overleden - L. Ch. F. Nardten-Monod de Froideville. 72 jaar. Deventer: J. van Houtum, 75 jaar. Velp: K A Cohen Treves. 22 jaar. Ouderkerk: J. H M. van Sonsbeek. 32 jaar. Breda; P. van Eijkeren, 61 jaar, Bandoeng: A. A- Kraft vsih Ermel, 62 jaar. 3ergenr A. M. Houtkoper, 88 jaar. West- Terschelling: A. Lindner, 64 jaar. Wassenaar. BUSSUM Vandaag Concordia, 20 uur: K^i Klux Klan (Storm Warning): 18 jaar Flora, 20 uur: Torero: 14 jaar Xorum. 20 uur: Singin" in the rain: Alle leeftijden Doopsgezinde Kerk, Wladimirlaan 10. 20 uur. V.U.-cursus ..Gelukkig Arabië" (II) door D. van der Meulen Morgen Concordia. 14.30 en 20 uur: Affair in Trinidad 18 jaar Flora, 14 en 20 uur: The African Queen; 14 jaar Novum, 14 en 20 uur: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer): 14 jaar Doopsgezinde Kerk, Wladimirlaan 10. 20 uur: V.U.-cursus ,,De waag naar de mens!" (II) door prof. dr G. C. van Nlftrik HILVERSUM Vandaag Casino. 14.30 uur: De tante van Charlie: Alle leeftijden: 's avonds geen voorstellingen Chorchill. 14 30. 19 en 21.35 uur: De Arend van Madagascar (Against all Flags): 14 j Rex. 14 en 20 uur: The greatest show on earth: (4e week): 14 jaar City. 14 30. 18.45 en 21.15 uur: Het Is mid demaoht. dokter Schweitzer: 14 Jaar Casino, 20 uur: Kunstkring voor Allen: Laurens Bogtman (zang), Felix de Nobel (piano) Holiandl Huys, 20 uur: Bond van Oud Strij ders. Jaarvergadering BUSSUM Allen Weerbaar bjjeen. Harmonie" komen leden en bestuur van de Bussumse sportvereniging „Allen Weerbaar" Dinsdag 10 Februari a.s. in buitengewone ledenvergadering bijeen, o.a. om een bestuurslid te kiezen wegens het bedanken van de heer B. Hessling. Het bestuur heeft de heer Th. van Eijden te Huizen candidaat gesteld. Op weg naar getroffen gebied aangereden Zware materiële schade BUSSUM. Gisteravond omstreeks 11 uur, reed mevr. S. uit Hoorn, die zich met haar auto, ter beschikking had ge steld voor hulpverlening op de Rijksweg, in de richting Amersfoort om zich met enige andere attto's naar Breda te be geven. Naast haar zat de verpleger uit Amsterdam der G.G.D., zekere E. Ter hoogte van het Blindeninstituut be gon de wagen te slippen, op het door de sneeuw, glad geworden wegdek. Hierdoor kwam ae wagen op de linkerhelft waar door hij gegrepen werd door een auto uit de richting Laren, bestuurd door de heer M. uit Amsterdam. De botsing was zo hevig dat de auto uit Amsterdam een slag om maakte en dusdanig beschadigd werd, dat van repa reren geen sprake is. Ook de andere auto liep ernstige schae op. Wonder boven wonder z(jn bij deze aanrijding, die zich ernstig liet aanzien geen slachtoffers te betreuren. Het bleef bij hoofdwonden en wonden in het ge laat, die in het Diakonessenhuis verbon den werden, waarna men het ziekenhuis weer verlaten kon. De politie van de post Huizen aan de Rijksweg, die het onderzoek leidde, zorg de voor een uitstekende verkeersregeling door middel van het nieuwe flikkerlicht, waardoor het drukke verkeer over de parallelwegen kon worden geleid. Vele voorstellingen afgelast Of ingezet voor het Rampenfonds BUSSUM Zoals te verwachten was worden de meeste uitvoeringen of bij eenkomsten in verband met de waters noodramp uitgesteld. S.D.O. De uitvoering van de R.K. Gymnas tiekvereniging S.D.O.die aanvankelijk wel zou doorgaan en dan voor de slacht offers van de ramp, is nu, in verband met de nationale rouwdag uitgesteld tot na de Pasen. Goois Toneel Ook het Goois Toneel zal Zaterdag avond zijn uitvoering niet door laten gaan. Deze vereniging zal geen lief dadigheidsvoorstelling geven, doch het bestuur zal in overleg met de donateurs een der uitvoeringen in het seizoen laten vallen en het bedrag, dat hiermede ge moeid is, ongeveer 3 a 400 gulden, aan het rampenfonds afstaan. Laarderwegkwartier De feestavond -van het Laarderweg kwartier is tot nader order uitgesteld. De ledpn wordt verzocht geen kaarten af te halen op gesteld uur en datum. Contactavond Tempo Ook het bestuur van de atletiekver eniging Tempo heeft besloten de con tactavond van Zaterdagavond a.s. tot nader datum uit te stellen. Bussumse Lyeeumbond De jaarlijkse feestavond van de Bus sumse r^vgfcumbond welke op 5 en 6 Februari zw worden gehouden, is even eens uitgebeld. I Feestavond Brandweer De jaarlijkse feestavond van de per soneelsvereniging van de Vrijwillige Bussumse Brandweer is van 12 Fe bruari verzet naar 9 April. Toonkunst geeft liefdadig heidsconcert. De afd. Bussum van de Mg. tot Be vordering van de Toonkunst organi seert op Maandag a.s. 's avonds om 8 uur een concert in het gebouw van de Ned. Protestantenbond ten bate var. het Nationale Rampenfonds. Medewer king wordt belangeloos verleend door Truus van der Wielen, viool, Carel Wielrik, bas-bariton en Jan Felderhof. altviool, Willem Kraak, cello, Paul See- lig, piano. Gerard Andring, piano. Het programma bevat werken van Wolf, Debussy, Ravel en Fauré. Rode Kruis In verband met de vele diensten, die het Rode Kruis moet verlenen en de in lichtingen die gevraagd worden, ver zoekt men ons mede te delen, dat het secretariaat van het Rode Kruis te Bus sum is gevestigd Graaf Florislaan 58, Telefoon 7337. B.S.G. 4- verslaat Den Dolder BUSSUM De competitiewedstrijd tussen het vierde tiental van het Bus sumse Schaakgenootschap en het eerste tiental van de Dolderse Schaakclub is door de Bussummers met 64 gewon nen. Persoonlijke resultaten waren: B.S.G. 4 Den Dolder 1 J. Brugman W. v. Biezen 01 C. Horstmeijer H. v. d. Berg 10 H. J. Schimmel Th. v. Driest y> G. J. Förch M. H. Muselaar V- J. Iking T. Venema 10 J. Lok H Stol 1—0 H. H. Hermsen J. Eekel 0—1 P. A. A. Everout J. Meissie 10 A. R. Vïsscher H. de Raad 01 G. Veelwaard B. v. d. Meer 10 Uit - Verschoven naar 15 Febr. De courses, welke Zondag 8 Februari a.s. in het gemeentelijk sportpark te Hilversum zouden worden gehouden, zijn verschoven naar Zondag 15 Febru ari. Besloten is ze dienstbaar te maken aan de hulpverlening aan de getroffen gebieden. De stichting totalisator „Ne derland' stelde reeds een bedrag van 10.000 beschikbaar en zal, evenals de P.S.V. Hilversum, de batige saldi van deze courses afdragen. De stichting Ned. Draf en Rensport schenkt 4 pet uit de omzet van de totalisator aan het Nat. Rampenfonds. Snel opgave van veevoedersurplus BLARICüM. De Plaatselijk bureau houder verzoekt de boeren, de kaart waarop zij de beschikbare hoeveelheid veevoeder invullen, per omgaande terug te zenden. Ambachtsschool nam afscheid van de heer Enkelaar HILVERSUM Dezer dagen nam de heer M. A. Enkelaar, leraar meu belmaken aan de Ambachtschool, we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid. De heer Enkelaar begon zijn locypbaan bij het nijverheidsonderwijs als leeraar meu bel maken in Mei 1911 te Amersfoort, waarna hij van October 1911 tot 1939 in Middelburg les gaf en daarna naar Hilversum kwam. De tweede voorzitter van het be stuur van de Ambachtschool, de heer I. Jaarsma, roemde de voorbeeldige ijver en vasthoudendheid van de schei dende lerraar. Namens het bestuur kreeg de heer Enkelaar bloemen. De directeur van de schooi, de heer L. Lammerse bracht de scheidende leraar dank voor het vele, dat hij voor instituut en leerlingen gedaan heeft en bood hem, namens het personeel, een polshorloge ^an. Voor mevrouw Enkelaar was er wrTiiand bloemen. De heer Buiter. aè bond van leer krachten bij het N.O. vertegenwoor digend, sprak waarderende woorden, die hij vergezeld liet gaan van een bloemenhulde. Twee leerlingen boden als vertegenwoordigers van de klas sen boeken aan. Overste Schrek, oud- commandant van de B.S., waaraan de heer Enkelaar destijds zijn beste krachten wijdde sprak enige woorden. En daarna was het de beurt aan de man, die van alle kanten zoveel lof had horen afsteken om al degenen, die aan zijn afscheidsfeest hadden meegewerkt hartelijk te danken. Finale schoolschaken HILVERSUM In Gooiland werd gisteravond de eerste ronde van de finale A gespeeld tussen het tweede zestal van het Chr. Lyceum en het eerste van de Gem. H.B.S. De H.B.S.-ers verloren met klein verschil. Voor de B-afdeling werden twee wed strijden gespeeld, welke gunstig voor het N. Lyceum en de Rembrandtschool afliepen. De uitslagen waren: Finale A: Chr. Lyc. 2—H.B.S. 1 31/2 2%. Finale B: Rembrandtschool 1Chr. Lyc. 5 4—2; N. LyceumSt. Aloysius- school 1 42. Evacué's vertellen: HILVERSUM „De ergste her innering is het ogenblik, dat het water door de achterdeur sloeg, en dat de kelder met een vreselijk ge luid in één zucht volzoog", zegt mevr. H. Bos, die gisteren met haai man en drie kinderen bij haar zus ter in de Vinkenstraat 18 onder dak vond, na door het water van Stavenisse (Tholen) verjaagd te zijn. Een van de plaatsen. waar het noodlot in een verschrikkelijke nacht toesloeg. 1 Het verhaal van. het echtpaar Bos is als dat van de andere getroffenen in dit geteisterd polderland. Droeve erva ringen, die toch met een zekere nuch terheid, met een wonderlijke blijmoe digheid worden weergegeven. Het water kwam Zondagmorgen vroeg, tegen vieren. Een uur tevoren had de noodklok geluid, maar de dijk bij Stavenisse viel niet meer te redden. Wel werd er gewerkt, en wel stonden enige Stavenissers bij de bedreigde plaats, maar van tweehonderd mensen, die met de val van de dijk werden mee gesleurd was deze evacué niets bekend. Enkelen waren het maar die met het doorbrekende water werden getroffen. Een paniek volgde, even snel als de overstroming zelve. Als kaartenhuizen begaven de boerenschuren het onder het geweld van het aanstormende water, huizen werden weggeslagen, boerderijen ondermijnd in een ogenblik tijds. Het zelfde gold de mensen, die zich maai ternauwernood konden redden. Een van de boerinnen van het dorp, dat 1800 zielen telt, moest drie uur in een tele foonpaal hangen met haar man, alvo rens de redders haar bewusteloos in de boot konden halen. Gezinnen werden uiteen geslagen zonder mogelijkhéden of zelfs maar kans op hulp. Een boeren- Samenwerking met R.V.D. en andere omroepverenigingen geiveigerd HILVERSUM Grafische Bond. De bijeenkomst voor vrouwelijke leden en vrouwen van leden, die morgen in „Ons Gebouw" zou worden gehouden, gaat niet door we gens de ernstige omstandigheden, waarin ons land thans verkeert. HILVERSUM Het standpunt van de Avro-voorzitter, de heer G. de Clercq, die zich afzijdig heeft gehou den van samenwerking door de om roepverenigingen op het gebied van berichtgeving over en voor de nood- gebieden, heeft in verschillende krin gen ontstemming gewekt. Nadat de omroepverenigingen Zon dag bijeen waren geweest en o.m. be sloten hadden gezamenlijk een bedrag van 45.000 te schenken voor het Rampenfonds en daarnaast zich van eigen acties te onthouden en ook an dere initiatieven te verwijzen naar het Rampenfonds, heeft de heer de Clercq Maandag bepaald, dat de Avro haar eigen weg gaat. Hij weigerde aan de Regerings VoorJichtings Dienst 'n omroeper naar Den Haag te zenden om vandaar uit de berichten te zenden welke voor de noodgebie- den van belang zijn. Onder motive ring, dat hij dubbele of onpuiste be richtgeving wilde voorkomen, eiste de Avro-voorzitter, dat hij eerst kennis van de berichten zou krijgen en daar na pas wilde uitzenden. Anders kon hij geen verantwoording daarvan op zich nemen. Dit heeft geleid tot een verder contact met de Regeringscom missaris voor het radiowezen, mr Philip de Vries, waarna de uitzendin gen van de R.V.D.-berichten volgden onder verantwoordelijkheid van de Regering en derhalve in dus daartoe ter beschikking gestelde zendtijd. Voorts onttrok de Avro zich aan een coördinatie van reportages, waar toe de drie andere grote omroepver enigingen vervolgens toch zijn over gegaan. Tevens week de Avro van ge stelde lijnen ai door toch een eigen actie voor het Rampenfonds te begin nen: men veranderde de doelstelling van het blindegeleidehondenfonds „De hond in de pot" in een andere bestem ming „Zoden aan de dijk". Vanmiddag om even voor één uur heeft de heer De Clercq een korte ra diotoespraak gehouden, waarin hij het standpunt van de Avro nader toelicht te. Telegram aan de Minister Het landelijk comité van actie uit de Avroleden heeft een telegram ge zonden aan de Minister voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals, waarin wordt medegedeeld, dat men met verontwaardiging heeft ken nis genomen van de weigering dooi de voorzitter van de Avro om de be richtgeving betreffende de noodge- bieden óp bepaalde voorwaarden tc coördineren met de andere omroep verenigingen. In het telegram wordt met klem aan de minister verzocht zodanige maatregelen te nemen, dat bedoelde weigering in geen enkel op zicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak, die de radio heeft ter leniging van de nood en ter ver zachting van het leed. Annie de Reuver zegt mede werking met de Avro op De zangeres van de Skymasters An nie de Reuver heeft alle medewerking met de Avro opgezegd. Zoals bekend, trad Anhie de Reuver op uitnodiging van de Avro met het en semble van de Skymasters op. Sinds 1 Januari vormen de Skymasters een zelf standig ensemble. meisje zwom een half uur over het ver dronken land, maar geraakte enkele meters voor een reddend houvast bewus teloos: verdronken. Zo deden de heer en mevrouw Bos, beiden Hilversummers, een greep uit een serie afschuwelijke herinneringen. Zelf waren zij er nog gezegend aap toe. Hun huis, een houten Zweedse villa, bleek het watergeweld te doorstaan, en de hoge bouw ervan maakte het moge lijk op zolder een beschut onderkomen te zoeken, terwijl beneden het water raasde. Eerst Maandagmorgen om vier uur kwam de eerste reddingsboot pm mevrouw Bos met de kinderen te halen. De kleintjes °s, vier en anderhalf .hadden,?' '9 argeloosheid kinde- ■Ven:~ise: rustig gehouden. Ze hadden op zólder gespeeld, en begrepen er verder niets van. Maandagmiddag om twee uur was keurmeester Bos zelf van zijn zolder gehaald. De ergste nacht vèr over het water in een roetzwart duister had je om hulp horen roepen van de daken was achter de rug, en verder was de evacuatie een ongekend hartelijk vertoon van warm medeleven. „Overal en met alles werden we gehol pen. Het werd ons letterlijk opgedron gen, en de organisatie draaide prima". Dan spreekt keurmeester Bos over het werk van de vliegtuigen. Geweldig waren de diensten, want de rubberbo ten en voedselpakketten misten hun doel nimmer. Heel wat slachtoffers dan ken hun leven aan deze hulpverlening. De vliegtuigen kwamen Zondagmorgen al voor verkenningsvluchten en ze ble ven rondcirkelen, net zo lang tot er ze kerheid van redding was. Het echtpaar Bos is alles kwijt, behal ve zijn moedige opgewektheid. Morgen zal de heer Bos weer naar Tholen gaan, om anderen te helpen. Mensen als hij, die ongeschokt hun plichten doen, kan men gebruiken. ON DAG WERDEN we wrak ker midden in een ramp. Een rampdie zich buiten en ver vanonze huizen had vol trokken, en die zich nog aan het voltrekhen was. Zo begon deze Februari-maand. Onbewust van het afschuwelijk noodlot, dat zich zo'n honderd of meer kilometers van hier in de Zeeuwse tuin. op Brabants klei en op het Zuid-Hollands stromenland stortte, knikten wij Zaterdag- rond, gezeten rond de haard, te gen elkaar: „Tja, wat een wind, hè," of, angstiger: „Zou dat nou geen kwaad kunnen f" En verder deden we allemaal ons Zaterdag avonddoetje. We zetten ongehinderd ons bridge-par tij t je voort, schonken ons nog eens extra in „tegen de kou", grendelden venster en deur nog vaster, en gingen na een Zaterdagavond als alle Zaterdagavonden slapen, Morgen zou het wel weer opklaren, en 'wat kon ons, geborgenen binnen hechte muren, gebeuren? Wisten ij veel? Aldus kiuayn de eerste dag van deze sprokkelmaand aangestormd. Zondagmor gen braken echter, verontrustend en verward, de eerste verbijsterende berichten door. Alsjeblieft, daar had je het al. Geen dakpannen alleen dus. „Het" groeide uit tot een catastrophe, waarvan we de omvang b\j geen stukken na konden overzien. De radio ging door het luguber nieuws in serie de kamers in te praten. Net oorlog, dachten we, nèt oorlog, met die extra mededelingen, die recrutering van hulpkrachten, die onzekerheid, die onvolledigheid. Kortom, we waren wakker geworden. Een Zondag van telefoontjes en ner veuze gesprekken werd een Maandag van meer telefoon tjes. meer praterij. Maar niet praten alleen, want onge vraagd kwam een hulpapparaat op poten, met één groot warm hart, sterk-kloppend voor steun. Zoals die twee jongens studen ten die Maan dagmorgen bü de politie opeens mid den in de portierskamer stonden, nog nat van sneeuw. „Waar kunnen we helpen?" Twee van de ongetelde gelijkgestemden, die net zo de handen uit de mouwen wilden steken, als ze maar wisten waar. Zo belandden al die helpers bij de Doopsgezinde kerk in de Wladimirlaan, of voor Naarden in een van de scholen. Het resultaat hebben we gezien: een hulpactie van even onmeetbare vormen als het onheil zelve. Ongeteisterden hiel pen geteisterden. HET is zoals ik het in een radio-repor tage hoorde: opgewekte chauffeurs uit Arnhem onderhielden een pendel dienst. Of iets in die geest, want daar gaat het om. Niemand zal van ons ver langen met een begrafenisgezicht ons werk te doen, want vóór alles zal alles gewoon moeten doorgaan. Maar dat an dere uiterste is nou ook weer niet nodig. Zoals de Carnavalsfeesten, die zichzelve nog maar per aanplakbiljet schreeuwend bljjven aankondi gen, of er niets be ters is dan, getooid met feestneus en schertshoed, mee te dansen in een maskerade van jo lijt en zotternij. Het doet wat on appetijtelijk aan, dat die feestaffi- ches maar blijven hangen. En dat dit feest, tegen alles in, schijnt door te gaan. Ik vraag me af, welk een klap nodig is om deze feestkornuiten het zwijgen op te leggen. N een koffiehuisje stond een forse, blonde soldaat te vertellen, dat zijn huis op IJsselmonde er ook aan gegaan was. Alles weg, geen spaan meer over. zijn uniform was het enige, maar dat behoorde hem niet eens toe. Hij mocht het dragen van de staat. Toen hij deze Maandag weer in zijn garnizoensplaats aankwam, Bussum, na een weekendje als verlofganger in zijn polder mensen gered te hebben, gaf een wachtmeester op het station hem een uitbrander omdat hij bij zijn uniform bruine rubberlaarzen droeg. De jongen heeft, zich toen moeten beheersen, om uit te leggen, dat zijn militaire schoe nen niet tegen al dat water bestand waren geweest. Vandaar die bruine bur gerlaarzen. De wachtmeester had niet gezien, wat de soldaat had gezien. Alleen: bruine burgerlaarzen. Dienst is dienst. SNUIVER. De dodenlijst Dagelijks zullen van heden af de af delingen van het Rode Kruis van het Hoofdbestuur een droevige lijst met de namen van honderd slachtoffers ontvan gen. Deze zullen in Hilversum ter inza ge liggen op Kamer 49, Gemeentehuis en aan de Rode Kruis-Kliniek aan de Heu vellaan 2. Dagelijks zullen wij in ons blad deze lijst afdrukken, waarbij wjj verwijzen naar de mededeling, welke ge daan wordt bü de eerste publicatie van heden. Verschillende dorpen zijn geëvacueerd Numansdorp is thans geheel geëva cueerd. In de afgelopen dagen zijn onge veer 3500 inwoners naar veiliger oorden vervoerd. Een klein aantal mensen is achtergebleven. Het water in het dorp staat nog één tot anderhalve meter hoog. Met man en macht wordt gewerkt aan het herstel en de versteviging van de djjken. Men heeft tekort aan mate riaal. De burgemeester van Ooltgensplaat heeft aan zyn collega van Willemstad medegedeeld, dat de gehele burgerbe volking van Ooltgensplaat wordt g»- evacueerd. Klundert is geheel geëvacueerd. Het dorp staat voor negentig procent onder water. Te Abbenbroek moet, wegens de kri- tieké toestand, de bevolking snel ge- evacueerd worden. Kritieke toestand te Heenvliet (Z.H.) Nieuwe doorbraken worden gevreesd De met tienduizenden zandzakken •ersterkte dijlc langs het Voornsehe Kanaal en de afsluitdam te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet op Putten wordt de toestand evenwel zeer kritiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wiel- dijk bij Nieuwe sluis (Z.-H.) zeer ern stig. Men vreest deze dijk. waar het water thans reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kunnen behouden. Uit de ach terliggende polder wordt het vee weg gevoerd. B\j het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotter dam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze dijk, doch dit moet nu reeds levensgevaarlijk wor den geacht. Geen evacuatie van Zuidland Er bestaat geen gevaar voor de ach tergebleven inwoners van Zuidland op Putten. Er zal niet tot evacuatie be hoeven te worden overgegaan. LAREN. Hedenochtend bedroegen de geldsbedragen, die in deze omgeving werden bijeengebracht: te Laren. ƒ39.000,— Huizen ƒ41531,31 en Blari- cum. 17.000,De giften stromen nog steeds binnen. Op gladde Hilversumseweg LAREN Vanochtend om tien uur schoven op de Hilversumseweg tenge volge van de gladheid vier achter elkaar rijdende auto's tegen elkaar. De eerste van de file, bestuurd door W. uit Soest, stopte, de vertegenwoordiger M, J. D. uit Hilversum, die er achter reed kon niet tü'dig stoppen en schoof er tegen aan. Daar achter reed weer een vracht auto, die op zü'n beurt tegen D's auto gleed. Deze personenauto in de knel moest worden weggesleept. Een vier de auto gleed tegen de laatste vracht auto. Honderd orchideeën brachten ruim 3700.- op Ten bate van het Rampen- fonds LOOSDRECHT. Een kweeker in Loosdrecht bracht honderd orchideeën naar twee veilingen in Aalsmeer, met het verzoek deze bij opbod te verkopen ten bate van het Nationale Rampen fonds. Vijftig orchideeën, brachten op de ene veiling 1700 op en op een andere veiling kocht men de tweede vijftig voor ruim 2000, zodat deze orchideeën, nor maal een waarde vertegenwoordigende op de veiling van ongeveer ƒ400, niet minder dan 3700 opbrachten. De eerste lijst met namen van de slachtoffers Het Informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de eerste lijst van slachtoffer van de watersnood uit gegeven. Dit is nog slechts een voorlo pig. niet gecontroleerde opgave. Het Rode Kruis kan derhalve in verband ook met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst zijn verzameld, niet de volledige garantie geven door de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, 'dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. Wq laten deze eerste lijst van namen hieronder volgen. DINTELOORD Geïdentificeerde slachtoffers: Janssen, Martinus, geb. 21-8-1904 te Halsteren, laatste adres: C. 57. de Vos. Jan, geb. 1-6-1894 te Fijnaart, laatste adres: C. 56. Vissers, Jaatje, geb. 27-2-1898 te Din- teloord, laatste adres: C. 56. FIJNAART Geïdentificeerde slachtoffers Van de Meeberg. Leendert, geb. 13-8- 1898 te Klundert. laatste adres: D. 231. Kloet, Wilhelmina Andrea, geb. 20- 11-1906 te St. Maartensdijk, laatste adres: D. 231, begraven in Dinteloord. Van Opdorp, Johanna Francïsca Ma ria, geb. 11-12-1944 in Fijnaart, laat ste adres: D. 228. Slikboor, 'Adriana Wilhelmina, geb. 18-11-1904 te Dinteloord, laatste adres: C. 123. Polak, Adriana Johanna, geb. 22-8- 1906 te Willemstad, laatste adres: D 241. Hollemans, Maria. geb. 15-6-1946 te Fgnaart, laatste adres: D. 160. Hartvelt, Pieternella Adriana. geb. 15-1-1910 te Fijnaart, laatste adres: D. 169. De Geus. Leendert Machiel, geb. 22- 4-1936 te Breda, laatste adres: D. '169 De Geus, Christiaan, geb. 26-7-1946 te Fijnaart. De Geus, Jan Dirk, geb. 5-1-1948 te Fijnaart, laatste' adres. D. 169. Van Mourick, Gerrit Johannes, geb, 13-1-1924 te Willemstad, laatste adres: D. 161. Hollemans, Hermanus Leendert, geb. 12-5-1943 te Willemstad, laatste adres: D. 160. De Wit, Maria, geb. 5-10-1926 te Willemstad, laatste adres: D. 161. Suykerbuyk, Antonia Elisabet, geb. 17-7-1876 te Steenbergen, laatste adres: 195. Knook, Johanna Adriana, geb. 26-2- 1924 te Fijnaart, laatste adres: D. 183. Driesprong, Jan Olivier, geb. 1-7-1874, laatste adres: C. 141. Koetsenruyter, Petrus Gerardus Adri ana, geb. 2-4-1950 te Fynaart, laatste adres: D. 248. Koetsenruyter, Lucia Adriana Maria, geb. 29-8-1951 te Fijnaart, laatste adres: D. 248. Mackay, Peter George, geb. 7-10-1943 te Fijnaart, laatste adres: D. 166. Geborgen Ijjken: Lydekker, Martinus, geb. 28-5-1880, laatste adres: D. 250. Driesprong, Jannetje, geb. 31-1-1906, laatste adres: C. 141. Knook, Teuntje, geb. 20-10-1900, laat ste adres: D. 182. Eland, Martha, geb. 9-7-1892, laatste adres: d! 104. 's-GRAVENDEEL Definitief omgekomen: Heer J. Groot, laatste adres: Lange- straat. Mej. St. Nikolaas, laatste adres: Gorstdyk 50 en dochter (nog niet ge vonden Mej. Kranenburg, 12 jaar oud en moe der en zusje, laatste adres: Pr. Bern- hardstraat 14. Heer van Appeldoorn, laatste adres: Molendyk 50. Mej. van Steensel, laatste adres: Re- noyshoek 53. Met grote waarschijnlijkheid omge komen, doch lijken nog niet geborgen: Mej. Kruythof, laatste adres: Achter- dijk 26. Wed. v. d. Wulp en 3 kinderen, laat ste adres: Molendijk 20. Mej. van Verk en 2 of 3 kinderen, laatste adres: Molendijk 68. Heer en Mevr. Brand, laatste adres Molendyk 72. Wed. Vcrdonck en dochter en 3 klein kinderen, genaamad De Zeeuw, laatste adres: Molendijk 70. Mevr. Kraak, laatste adres: Molen dijk 80. Kind van C. Heidemolen, laatste lres: Molendijk 51. HALSTEREN Maas. Petrus, geb. 23-6-1951 te Hal steren, zoon van Maas, Marinus en van Johanna Raats. Tiggelen, van Maria Wilhelmina. geb 24-4-1919 te Wouw, echtgen. van Raats, Johannes, wonende te Halsteren B 308 Raats, Cornelia Maria Wilhelmina. geb. 20-1-1950 te Bergen op Zoom. adres: Halsteren B 308. Dochter van Raats, Jo hannes en van v. Tiggelen Maria Wil helmina. Raats, Petrus Johannes, geb. 7-8-1945 te Bergen op Zoom. zoon van Raats, Jo hannes en van v. Tiggelen, Maria Wil helmina. Elzakker, van Philomena. geb. 7-9-1918 te Halsteren, echtgen. van Paulus, Ma rinus, wonende te Halsteren B 340. Schillemans, Adriana Maria, geb. 25- 6-1914 te Steenbergen, echtgen. van Van Meer, Simon, wonende te Halsteren 337. HOEDEKENSKERKE Leys, J., Hoedekenskerke. Vrouw op de hoogte. Gemeente HOEK NIEUW NEUSEN-POLDER Smallegange, baby 3 maanden, Hontenisse Leeraert, Maria Isabelle, echtgen. Kindt, Aloisius, 65 jaar, lük gevonden en geborgen. Mattheyssen, Agnes Mathilde, echtgen van Daalman, Serule, 33 jaar, lü'k ge vonden en geborgen. Daalman, Roze M., 8 jaar, ljjk ge vonden. Daalman, Theophyl S. C., 6 jaar, ljjk gevonden. Smit, Desyre, 68 jaar, lijk nog niet geborgen. Maas, Louisa, echtgen. van Smit De syre, 66 jaar, lü'k nog niet geborgen. Smit, de René G. 37 jaar, lük nog niet geborgen. Smit, de Agnes Maria, 24 jaar, ïyk nog niet geborgen. KLUNDERT Overleden: Johannes Adrianus Blom- mers, geb. 19-12-00, laatste adres: Kru- gestr. 6, Klundert. (opgegeven door mevr. Scheering, Anna Beynslaan 59, 's-Gravenhage). MAASSLUIS 2 Februari 1953: Mej. J. van der End, geb. 14-8-1883, ongehuwd, laatste adres: Zandpad 6. RILLAND-BATH Groffau, de J. A., Burgemeester, ver mist. ROTTERDAM Verdronken: A. v. d. Starre uit Slie- drecht. VEERE Leeman, Hubregt, geb. 4-5-1874 te Veere. Theune. Johanna, echtgen. Leeman, geb. 21-11-1869 te Arnemuiden, adres: A 88, Veere. VLISSINGEN Beers, van Petrus Martinus, geb. 23-5- 1883 te Vlissingen, adres: Groene wal 36, Vlissingen. Verhagen, Johann, geb. 15-10-1910 te Keulen Dtl. Boul. Bankert 106, Vlis singen. Jonge, de Franciscus. geb. 5-3-1904 te Vlissingen, gehuwd met Lorgier, Corne lia Catharina, Vrouwenstiaat 16, Vlis singen. ZAAMSLAG Allen, van Jacobus Jan, geb. 20-2-1949, Othene Gem. Zaamslag, lijk geborgen. Nog steeds mensen op muren en daken Ook vandaag wordt het reddingswerk in Schouwen en Duiveland met onver minderde kracht voortgezet. Helicop ters vliegen onafgebroken van een op een stuk weiland te Haamstede geïm proviseerd landingsterrein, dat voor de oriëntatie van de vliegers met bedde- lakens is afgezet, naar de zwaargetrof- fen plaatsen Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, waar zich op verschil lende punten volgens te Haamstede ontvangen berichten nog steeds men sen op hooggelegen muren en daken bevinden omringd door een onafzien bare watervlakte Ook met enkele vlieg- boten en motorvietten is men er op uit gelrokken om in de omgeving van Noordwelle op afgelegen en onderwa- terstaande woningen te hulp te komen. Weer groot gat in dijk op eiland Roozenburg Geen direct gevaar In de staartdijk op het eiland Rozen burg zo werd vanmiddag gemeld is gis teravond weer een groot gat geslagen. Met man en macht is men vanmorgen vroeg weer begonnen met het dichten daarvan. Er dreigt geen onmiddellü'k ge vaar, maar wel moeten de zeeschepen, oie de Waterweg in- en uitvaren de grootst mogelüke voorzichtigheid in acht nemen. t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2