Zondag a.s. algemene gedenkdag Militairen uit rampgebied nog niet met verlof Plunderaars trekken er in bootjes op uit Man stal uit de kleding voor de getroffenen 1320 DODEN Vijf plunderaars zijn ingesloten Staartschroef van helicopter sloeg man dood In Stavenisse 300 doden Spoed-evacuatie van Oude en Nieuwe Tonge Nieuwe doorbraak bij Renesse Thans luidt de noodklok Helden en schuimers Donderdag 5 Februari 1953 82ste Jaargang No. 13130 Het Gooi en Ommeland A.s. Zondag Gebed en offer Pag. 1 Uitgave van de N.V. Dagblad De Gooi- en Eemlander, Hilversum ABUNKEA1ENTSPRIJZKN KW ART A Af.: Gooi, Eemland en Vechtstreek J 6.85 Overig Nederland en Overzeese Rijksdelen 7. Buitenland f 12.— PER WEEK in eigen bestelkring 47 cent Losse nummers 13 cent. per post 15 cent Giro 8 4 0 S HILVERSUM Groest 21. Dir., Red. en Attn». Telet 4841 (4 lijnen). Klachte;: over bezorging tot 19 u. (Zat 18 u.) Redactie na 18 uur telefoon 9356. B U S S M Nassaulaan 27. Telefoon Adm. en Red. 5400 Na 18 uur 5S01 LAREN Brink 3. Telefoon 2210 Hoofdredacteur J. A. J. Temmink. ADVERTENTIEPRIJZEN: 26 ct per 22 ct per m.m. ingez. lied. 52 ct gewone adv. 12 m.m. per kolom. 1—12 m.m. 2.25, elke 3 m.m. meer 60 1—12 m.m. 1.60. elke 3 m.m. meer nummer 10 cents extra. Maximum m.m. Fam. Berichten per m.m. Minimum Kleine advertenties: I ct Werkzoekenden: 60 ct Brieven ondei grootte 24 m.m. VannachP-lichte vorst Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwak ke tot matige, maar aan de kust tijde lijk krachtige vind in hoofdzaak tussen Noord en West. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Neder land heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoe diging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Zodra mogelijk vier dagen extra familiebezoek Duizenden dicht en de dijken De dijk moet diclit. Duizenden zijn bezig met het dichten van de dijken zonder welke Nederland niet veilig ïs. Een enorm gat in de zeedijk op Tholen xoordt gedicht. De chef marinestaf, de chef generale staf en de- chef luchtmachtstaf maken het volgende bekend: Zowel de marineleiding als de leger en luchtmachtleiding zijn zich volko men bewust van de grote ongerustheid, welke op het ogenblik bij de militairen, afkomstig uit de geteisterde gebieden, bestaat ten aanzien van het lot, dat hun familieleden heeft getroffen. De genoemde autoriteiten zouden niets liever doen, dan deze militairen met verlof zenden. Maar het zal ieder een duidelijk zijn, dat op d i t ogenblik, alleen al in verband met in gang zijnde hulpverleningsacties, het zeer onge wenst zou zijn militairen met verlof naar hun in het noodgebied gelegen woonplaats te doen gaan. Daarom, hoezeer de militaire auto riteiten zich ook bewust zijn van de zwaarte van de door hen te treffen maatregel, achten zij het niet ver antwoord, thans aan militair perso neel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabi liseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werkelyke dienst bij zee-, land- en luchtmacht, af komstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buitengewoon verlof met familiebezoek worden ver leend van vier dagen. Zo spoedig mogelijk zullen hiervoor nadere regelingen worden vastgesteld. Volkomen versuft komen de vluchtelingen in Bergen op Zoom aan Hedenmorgen tussen 8 en 10 uur wer den 500 inwoners van Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Zee land te Bergen op Zoom verwacht. Alle overlevenden in Stavenisse op het eiland Tholen zijn gistermiddag, nadat de berichten voor nieuwe dreigende storm bekend waren gemaakt, door het regiment Prins Frederik, bijgestaan door commandotroepen en 100 man van de Franse genie, geëvacueerd. Slechts vijf man zijn in Stavenisse achtergeble ven voor bewaking, want hoe gek het ook mag klinken, het blijkt dat er schui mers zyn, die er met bootjes op uit trek ken om de huizen te plunderen. Te Ber gen op Zoom zyn gisteren drie van deze piraten gearresteerd. In de Wilhelminakazeme te Bergen op Zoom bevindt zich het centrum, van waaruit alle reddingspogingen in een gebied van 750 vierkante kilometer wor den geleid. De reddingen geschieden in hoofdzaak door middel van kanontrac tors met rupsbanden, waarvan de mo toren en dynamo's waterproof waren gemaakt. Vandaag zou men zich naar Goes begeven met platboomvaartuigen, om daar het vee te redden. De kanon tractors zullen worden gebruikt om de cadavers van het verdronken vee naar de kant te trekken, waar zij door des- tructie-afdelingen worden weggehaald. Ook nabij Stavenisse drijven honderden cadavers van koeien, paarden, schapen en mensen rond, die door de ontbinding waarin zij verkeren een groot gevaar vormen en zo spoedig mogelijk moeten worden opgeruimd. Tholen In het patronaatsgebouw te Bergen op Zoom waar alle vluchtelingen na him aankomst worden verzorgd, alvorens doorgezonden te worden naar Den Bosch, heerst een grote bedrijvigheid. „Als de mensen hier aankomen", zo vertellen kapelaan Smits en de leider van de auto-colonne Adema, „zijn ze nog volkomen versuft en wij kunnen bijna geen woorden uit ze krijgen. De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Gistermorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halste ren binnengebracht, die zijn vader, moe der en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. Zes maanden naar de gevangenis De politierechter te Botterdam heeft ;istermiddag een 26-jarige timmerman uit Rotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden gepleegd in de Ahoyhal uit. goederen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebie den. De officier had eveneens 6 maan den geëist, zeggende dat, het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te ge ring is. Er werd 'n wetsartikel toege past, dat normaal niet veel onder de aandacht, komt, nl. een artikei betref fende diefstal bij watersnood. De mensen zijn dolgelukkig, wanneer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Vanmiddag 2 uur: Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1 3 2 0, welk cijfer onder voorbehoud wordt gegeven. De Bilt meldt: Noodsein neer in Zeeland Vanmorgen werd door het K.N.M.I. in de Bilt een telegram gezonden, aan de groep Zeeland, luidend: „noodsein neer". Dit betekent dat thans alle waarschuwingen met betrekking tot de windkracht zijn ingetrokken. Onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard vergaderde gistermid dag in het ministerie van Binnenlandse Zaken te Den Haag, het bestuur van het Nationale Rampenfonds. Tijdens de vergadering van links naar rechts: dr. M. J. Prinsen (secr.-gen. van Binnen landse Zaken), prof. dr. L. J. M. Beel (mrnister van Binnenlandse Zaken), Z.K.H. Prins Bernhard, mr. F. J. van Thiel (minister van Maatschappelijk Werk), mr. Werner (Staatssecretaris van Maatschapelyk Werk). Aasgieren Avondklok ins-Gravendeel In het zwaar getroffen 's-Gra vendeel bevinden zich 1000 inwo ners, die, of niet geëvacueerd wil den worden of terugkwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zyn gearresteerd en ingesloten in het Huis van Be waring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Graven- deel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven des avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, is een van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplettendheid achteruit op de staart schroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbladen gegrepen en op slag gedood. Koude nacht Een depressie, die over Noorwegen Zweden naar het Zuidelijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het Zui delijk deel van de, Noordzee stormachti ge Noordwestelijke tot Noordelijke win den. Koude uit de Poolstreken afkom stige lucht dringt nu s.ieeds verder naar het' Zuiden over België, Frankrijk en Duitsland - door. In de koude lucht ko men sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activiteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroor zaakte enige luchtdrukdalingen op de Britse eilanden, terwijl tegelijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit had tot gevolg, dat de windkrachten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke op klaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend. (K.N.M.I. Zivaarst getroffen gemeente van Europa Vandaag heeft ons een telegram be reikt van de burgemeester van Stave nisse, waarin hy mededeelt, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden te be treuren zyn. Hy noemt Stavenisse de zwaarst getrof- ren gemeente van Europa. Een groot gedeelte d«r gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Hedenochtend vroeg heeft de mili taire commandant te Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude. en Nieuwe Tonge gelast. Nieuwe Tonge heeft bij deze ontruiming voorrang. Toestand zeer precair De burgemeester van Renesse meldt, vanmiddag dat bij Renesse een nieuwe dijkdoorbraak is geconstateerd. De toe stand is thans zeer precair. Renesse ligt op Schouwen aan de Noordkust. Nu de stormklokken tot zwijgen zijn gekomen en het verschrikkelijke beeld van de ramp zich voor ons verbijsterd oog steeds duidelijker gaat aftekenen, luidt de noodklok over ons land om hulp, hulp hulp Hulp voor de getroffenen, die dikwijls slechts het vege lijf hebben kunnen redden. Gij hebt gegeven van Uw kleding, van Uw dekking, van Uw voedsel, gij hebt getekend op de lijsten en geofferd in de collectebussen, gij offert het loon van Uw arbeid, maar dat alles is nog niet genoeg! GESPAARD NEDERLAND MOET NOG MEER GEVEN VOOR GETROFFEN NEDERLAND! Gij kunt ook gelden voor het Nationaal Rampenfonds schenken door middel van ons blad, door storting op onze bankrekeningen bij de Amsterdamsche Bank, Nederlandsche Handel Mij. en Twentsche Bank, op ons gironummer 8406 of aan de cassa's van onze kantoren te Hilversum Groest 21, te Bussum Nassaulaan 27, te Huizen Voorbaan 16 en te Laren Brink 3. Bij ons blad kwamen de volgende giften binnen: 3e VERANTWOORDING Dr. I. W., Hilv N.N., Hilv J. P. Zn., Hilv P. A. A-, Hilv Jhr. G. de P., Hilv Bond van Gepens. Ned. Spoor en Tramweg. Afd. Hilversum Afd.C.M.O. Philips Tele communicatie Ind., Hilv. Loterijclub ,.Fano" fabriek, Hilv W. L., Hilv Kaartpot K. H., Hilv Pers. Fa. Nollen, Hilv. M. V., Hilv P,V. I N.S.F., Hilv Kaartclubje, Hilv J. T., Hilv A. v. H., Hilv. ...t Collecte Groenthand. en Gross, v. d. Veiling, Hilv. Klaverjasclub „De Liefhebbers" Hilv. H., Hilv C. M. B., Hilv Speeltuinver. Het Erfgooierskwartier, Hilv. E. de G., Hilv. 3 Gooi supporters, Hilv. J. L., Hilv Bridgeclübje A.B.C., Hilv. C. H. de G., Hilv. v. W„ Hilv. Wed. de W., Hilv N.N., Hilv Klaverjasclub Jan v. d. Heyden, Hilv E. K., Hilv. Woonwagenbewoners, Hilv. 2500— 5f 2J 25— 100.- 30— 100— 25— 21— 6.25 50— 20— 70— 10— 10— 5— 1114— 20— 25— 5— 10— 5— 21— 11— SO- lO— 25— 2.50 'f 100— 50— 10— 64.50 Pers. Schildersbedrijf f 60— Pers. Schildersbedrijf t 40— f 10— Fa. B. Gazelle en Naai machine Import, Hilv. 1000— Directie en Pers. f 270— Canasta kaartclub, Hilv. t 10— f 10— Jeugdvereniging t 25— Kaartpotje J. C. S. Hilv. 10— r 15— 10— N.N., Hilv f 2.50 Mevr. H., Hilv f 25— 5— N.N., Hilv f 10— H.V.V.- 't Gooi. Hilv f 1000— 43— f 10— G. W. H., Hilv f 10— S. H.. Hilv f 25— F. J. v. G.-S., Den Haag 5— Zangver. Plassenkoor. f 100— f 5— f 12.50 Afd. Bussum en Omstr. v d. Ned. Ver. Huisvrouwen 100— f 100— f 5— G. F. H„ Bussum 3.50 N.N., Bussum f 7.50 25— f 100— Gooische Schildersver. f 250— HET is moeilijk in deze week van ramp en rouw waarin de verhalen, de roe rende, de tragische en dramatische, de verhevene en de heroïeke, de verhalen van dood en ellende en die van grootse zelfopoffering en heldhaftige naasten liefde van alle kanten op ons aandrin gen uit de radio, de krant en uit de mond van vluchtelingen of ooggetuigen, terug te keren tot „de orde van de dag". De orde van de dag is in ons vaderland ramp en rouw Voor ons bestaat er niets anders meer op de wereld, niets van al de dingen, waarover wij ons tot vóór deze week zo druk maakten. Zij keren wel terug die dingen en het zal bijna een verlossing zyn wanneer wij weer over iets anders kunnen praten en ons druk maken, maar nu nog niet! Wij zijn te vol van alles wat zich in deze enkele dagen heeft afgespeeld en wat steeds groter afmetingen aannam, helaas niet in onze verbeelding, maar in de wer kelijkheid. Die onbarmhartige werke lijkheid, die spot met alle verbeelding en die misschien het scherpst wordt ge tekend in dat verzoek van een burge meester om het zenden van tweehonderd doodkisten Neen, voor ons bestaat er deze week niets anders dan die onmetelijke ellende in de Zuidwesthoek van ons land. Dat Eisenhower een scherper standpunt gaat innemen tegenover rood China en dat Engeland het daarmee niet eens is; dat China wapenstilstand wenst in Korea, het is uiterst belangrijk, maar voor ons overheerst op het ogenblik de nood op onze eilanden, het verlies van bijna 1300 mensenlevens en vermoedelijk nog meer, de enorme' schade, de verzorging van de slachtoffers. GISTEREN hebben wij ons bezonnen op maatregelen waardoor misschien de ramp minder grote afmetingen had kunnen aannemen, op wat anders had kunnen zijn en wat in de verwarring nagelaten is te doen; vandaag willen wij ons bezinnen op wat gedaan is door mensen, door helden en door schuimers. Onze verslaggevers hebben verteld van de nood, van de trieste ellende, van de onzegbare tragiek die er heerst in de rampgebieden. Hun verhalen lijken alle op elkaar, want het zijn altijd eendere verhalen op Tholen, op Schouwen en Duiveland, op Goeree en Overflakkee en hoe al die eilanden mogen heten. Het zijn verhalen van wanhoop, va,n versuffing, van doffe apathie, ook van verzet tegen redding,, misschien ver klaarbaar uit een soort panische, dier- ilp. e schrik voor hetwater waar ze ovr rheen moeten om oroge grond te ho- réjiken, misschien uit écu laatste wan hopige, krampachtige poging om de vertrouwde, dierbare omgeving te be houden en niet in liet ongewisse van een evacuatie naar wie weet waarheen hun laatste steunpunt kwijt te raken. Dat schijnt soms nog sterker te zijn dan de zucht tot levensbehoud. Het zijn verhalen ook van ware hel denmoed en doodsverachting. In ogen blikken als deze toont de mens zijn ware wezen, zoals op het slagveld of in het verzet. Er openbaren zich helden van wie men altijd gedacht heeft dat zij bang waren, ook zij zelf en er vallen maskers af van mensen, die altijd een groot woord hebben, gehad en die ieder een voor leidersnaturen aanzag. Helden dom en kleinmenselijke vrees, ze liggen zo dicht naast elkaar, zo dicht als haat en liefde Er zijn helaas ook lieden, die het be staan durven in deze dagen, waarin van het kleinste kind dat tot enig begrijpen in staat is tot de oudste toe blaakt van verlangen om iets te doen voor de on- gelukkigen, uit te gaan op roof en plun dering, misschien wel de laaghartigste en verachtelijkste misdaad, die bestaat. In oorlogstijd staat er op de plaats de kogel op! Er zijn mensen, die hoge veergelden durven vragen van redders, die het noodgebied te hulp snellen, die prijzen opdrijven of weigeren aan een politieman die twee nachten en twee dagen lang het bovenmenselijke heeft gedaan een brood te geven omdat hy geen geld heeft om te betalen Ook deze dingen zijn voorgekomen en ze vervullen ons met schaamte en droef heid. naast stil-zijn voor mensen die psalmen-zingend in de golven verdwe nen!SUB LTJNA DRIE DIJKDOORBRAKEN OP SCHOUWEN De Nederlandse territoriale bevelheb ber heeft vandaag medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noordgouwe op Schou wen en Duiveland (ten Noorden van Zierikzee) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht onmiö- delijk hierheen te begeven om te hel pen bij de evacuatie. Latere berichten melden dat drie dijken zijn doorgebre ken: de dijk ten Noordoosten van Zon- nemaire. ten Oosten van Brouwersha ven en ten Westen van Noordgouwe. Dit nummer bestaat uit 10 pag. De barometerstand van 2 uur: In de afgelopen nacht om 24 uur was de stand 756 en vanochtend om 6 uu: >7 mm. Hedenmiddag om 2 uur was de tem peratuur 1 gr. C. De hoogste stand was gisteren 1 gr. C. en de laagste in de afgelopen nacht 0 gr. C. 6 Febr.r ZON op 8.12, Zon onder 17.37 MAAN op 1.12, Maan onder 10.04

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1