Vijftienhonderd evacués in de legerplaats Ossendrecht ZWITSAL Minister Staf vol lof over houding der militairen f 50 millioen van de Ned. werkers? Telefoonverkeer ontredderd SIROOP DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Vrouwen vasigebonden aan de zijkanten van hebcopière (Van onze speciale verslaggever) HET IS GOED na al de rampbenchten met onvoorstelbare dodencijjers te spreken met mensen die gered zijn. Te spreken met bet jonge mevrouwtje Kloote-de Moor, uit bet zwaar geteisterde Oosterland op Schouwen-Dutvetand, met de zestienjarige Jannetje de Bruine en baar 32-jarige zuster Johanna, met de 21-jarige Jopie de Jonge en mevrouw Feltus-Kwist uit ditzelfde dorpje en de omstreken daarvan. Dodelijk dankbaar zijn deze vrouwen, die per bef- scbroef-vliegtuig van de Amerikanen tegen bet vallen van de avond, Dinsdag vanuit de benarde positie gebaald werden, waarin ze zich sinds Zondagmorgen vroeg hadden bevonden. Voor de gezusters De Bruine en Jopie de Jonge, werd deze redding bet avontuur van baar leven. Vastgebonden op de transport vlak ken bezijden de helicoptère werden ze mee de lucht in genomen. Amerikanen hielpen in Oosterland UR waren vele eandidaten onder de jonge vrouwen van Oosterland voor deze bijzonder koude reis. maar het geluk was met haar, juist zij worden er uitgepikt om op deze laatste vlucht van de Amerikanen op de Dinsdag weg te trekken van de plaats waar ze zo veel angst te doorstaan gekregen had den. Mevrouw Kloote mocht in het toe stel plaats nemen, dat een droge lan dingsplaats had gekregen op een hoge stapel deuren, die uit de reeds zwaar beschadigde woningen gesloopt waren. Zij en haar acht of tien maanden oude baby. Haar man moest zij achter laten in haar dorp. om nog te helpen waar geholpen moet worden. Mevrouw Felius had eveneens een plaatsje kunnen krijgen in het inwen dige van het toestel. Haar zoontje, de twee-jarige Dickie, had zij meegeno men. Toen we haar spraken in de gloed nieuwe legerplaats Ossendrecht, die door het Rode Kruis is ingericht als goed verwarmd en uitstekend geoutilleerd evacuatiecentrum, lag de kleine Dickie op haar schoot te slapen. Een reactie op de spanning, die zelfs dit kleine kereltje belet had de afgelopen dagen een oog dicht te doen. Wonderlijk vei lig gevoelden al deze Oosterlanders zich in dit opvangcentrum. Het enige wat de spanning nog niet geheel kon doen breken was. dat de naaste verwanten achterbleven in het nog altijd zwaar bedreigde gebied Veel kleding /"YVER het feit, dat men nagenoeg niets had kunnen redden, werd niet ge rept. Och, alles kan men hier krijgen. Er is zoveel kleding binnengekomen, dat ruime voorziening kan plaats vinden. Voor iedere evacué is hier in Ossen drecht 25 kilo kleren beschikbaar. Vrachtauto's vol worden door de leiding van dit centrum teruggestuurd. Men wil geen overdaad, wanneer elders mis schien nog gebrek is, en de centrale or ganisatie heeft kennelijk nog geen over zicht, van wat precies nodig is. Het enige waaraan hier in Ossendrecht nog drin gend gebrek is zijn eenvoudige gebruiks voorwerpen, zoals haarspeldjes en haar kammen, en lepels, vorken en messen heeft men ook te lcort. En dan is er ook cog gebrek aan nachtspiegels en voor de kinderen speelgoed. Er zijn in Os sendrecht veel kinderen. Het is moei lijk deze rumoerige groep die door de gangen draaft, rustig te houden. Ver pleegsters en kinderverzorgsters uit verschillende hoeken van het land hou den zich met hen bezig. Maar eenvou dige spelen om hen te vermaken zijn er niet. In totaal zijn reeds 1500 personen in dit ontvangstcentrum opgenomen. De Met man en macht is men dag en nacht in touw om de dijk aan de Noordwestkust van Noord-Beveland te dichten. juist gereedgekomen legerplaats is ech ter zo groot en zo goed ingericht, dat er nog bijna zo'n getal meer kan komen Vooral wanneer de er thans gelegerde militairen, zoals besloten is. aanstonds zullen zijn afgevoerd. Het is een ideaal oord. maar vergeefs heeft de leiding te kennen gegeven dat er nog een groot aantal plaatsen vrij is. Ossendrecht is een centraal verwarmd gebouwencom plex met zeer goede wasgelegenheid en vele kamers waar gezinnen kunnen worden gehuisvest. Er is een ziekeninrichtïng, waar nu ongeveer 40 geëvacueerde zieken een plaats hebben gekregen. Verder is er een geïmproviseerde babv-afdeling met voortdurende medische controle. Een ideale evacuatie-plaats, waaraan verre de voorkeur moet worden gegeven bo ven Rucphen benoorden Roosendaal, de legerplaats die niet veel meer is dan opslagplaats en die hoogstens in de zo mermaand- nog als legerplaats ge schikt is. De Rode Kruismensen uit Antwerpen, die met een grote lading etenswaren Woensdag over de grens kwamen om te distribueren onder de van huis en haard verdrevenen, waren het er over eens. dat in Ossendrecht een prachtgelegen- heid was om de zwaar getroffenen eens éven op hun verhaal te laten komen. Vissersboten met ervaren, stoere be manningen, die met de gevaarlijke elementen van bet water bekend zijn, kwamen uit Urk, Volendam en andere plaatsen spontaan bun hulp aanbieden. Zij hebben reeds onmis bare diensten voor de in nood, ver kerenden verricht. Hier ziet men een aankomende reddmgsvloot bij bet havenhoofd van Zijpe. Drie soldalen en twee leden van hel marine personeel omgekomen ot vermist Van onze parlementaire redacteur) IN AANSLUITING aan verschillende afgevaardigden gaf minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer uiting aan zijn bijzondere waardering voor het door militairen van iedere rang en stand gepresteerde bij de bestrij ding van de watersnood en haar gevolgen. Hij betuigde voorts zijn deelneming met de nabestaanden van hen, die bij de uitoefening van hun zware en som- rijds bovenmenselijke taak waren gevallen. Drie soldaten en twee leden van het marine-personeel zijn óf omgekomen óf worden reeds langdurig vermist. gezette vliegtuigen en hun bemannin gen te hebben gememoreerd, gaf de minister een „vluchtige en volledige opsomming" van de militaire bijstand van Amerkanen, Belgen, Britten. De nen en Fransen. Deze hulp is voor de getroffen gebieden van uitzonder'ijk grote betekenis. Namens ons volk bracht hij onze bondgenoten warme dank. Tot slot deelde minister Staf mee. dat aangezien alle kazernes in of bij het bedreigde gebied voor reddings doeleinden zijn vrijgegeven de op 1 Maart a.s. te beginnen herhalings oefening van het 44ste regiment ge vechtstroepen niet doorgaat. Extra verstrekkingen voor de hulpverlenende militairen De minister van Oorlog heeft goed gekeurd .dat militairen, die daadwer kelijk optreden in de noodgebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvangen van één gulden, als mede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. Geen sprake van een „Militair Gezag" jyTINISTER Staf gaf nogmaals een be knopt overzicht van de van mili taire zijde genomen maatregelen. Niets dan lof had hij voor de snelheid, waar mee verreweg de meeste militairen aan de oproep terug te keren gehoor hadden gegeven. Met de heer Algra iA.R.) hekelde de minister de uilzon- oeringen. Tegen deze militairen zullen de nodige maatregelen worden geno men; bij de op te leggen straffen zal in aanmerking worden genomen de nood toestand, waarin ons land zich bevond. Over het karakter van het militaire optreden sprekend, onderstreepte mi nister Staf, dat leger, vloot en lucht macht bijstand aan de burgerlijke auto riteiten verlenen. Laatstgenoemden houden het heft in handen. Sinds Dins dag staan alle buitenlandse hulptroepen onder het commando van de territo- naal-bevelhebber, generaal Buurman van Vreeden. Na het uitnemende werk van de in- Zoals wij reeds-meldden, wordt er in vakbondskringen veel medeleven niet de ramp getoond. Het NVV en de daar bij aangesloten organisaties, dat f 100.000 ter beschikking had gesteld, heeft zijn bijdrage verhoogd tob f 250.000. Het Troelstra-oord te Beekbergen is ter beschikking gesteld voor het'onderbren gen van evacué's. Andere bonden bo den eveneens vacantie-oorden aan. Het Duitse vakverbond zond als bewijs van solidariteit met het NVV een bedrag van f 45.000. De Italiaanse en Franse vakverbonden hebben telegrafisch hun deelneming betuigd en hulp aangebo den. Verwacht mag worden, dat, indien alle Nederlandse werkgevers en werk nemers aan de oproep van de Stich ting van de Arbeid, om financiële hulp te bieden, gehoor geven, een bedrag van ongeveer f 50 millioen zal kunnen worden bijeengebracht. De centrales van overheidspersoneel (AVOP) dringen er bij haar leden op aan 1 procent van hun maandsalaris over Februari af te staan voor het na tionale rampenfonsd. R.K. Universiteit staakt colleges en practica Wegens de hulpverlening van de stu denten aan de getroffen gebieden zijn de colleges en practica aan de R.K. universiteit te Nijmegen voor. de gehe le week gestaakt. Ook de colleges aan de economische hogeschool te Rotter dam zijn stopgezet. De colleges en practica aan de rijksuniversiteit te Groningen gaan normaal door. De Groningse studenten hebben wel hun- hulp aangeboden, doch van hogerhand werd hel beter geacht, dat de Gronin gers. gezien ook de grote afstand, voor lopig thuisblijven. Polder „Het Noorden op Texel moei evacueren Ook op het eiland geld voor getroffenen flP DE INZAMEL1NGSLIJSTEN van de hulpactie op Texel heeft de bur gemeester de volgende oproep ge plaatst; „De burgemeester van Texel doet een dringend beroep op 'de ge hele bevolking om zich als één man achter de inzamelingsactie van de Texelse padvindersgroepen te stellen en hetzij geld. hetzij goederen, of ook beide te geven, voor leniging van de nood in Interlocale verbindingen worden overbelast Zoals de stand gisteren, 4 Februari was, was telefoneren met de volgen de plaaisen niet mogelijk: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Ja- coba polder, Brouwershaven, Bruims- se, Burgh Haamslede, Colynsptaat, Dreischor, Drogendijk, Duwendijke, Dirksland, Ellemeet, Ellewoutsdijk, 's- Gravendeel, Hank, Heiningen NBr.), Herkingen, Hoge Zwaluwe, Kamper land, Kats, Kerlcwerve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland), Nieuwe Tonge, Nieuw Vos- semeer, Noordgouwe, Noordwelle, Nu- mansdorp, Nieuw Lekkerland, Nieu- wenhoorn, Nieuwendijk, Ooligens- plaat, Oosterland, Oud-Alblas, Oud dorp, Oude Tonge, Ouwerkerk, Sl. Philipsland, Puttershoek, Poortugal, Renesse, Rilland, Scharendijke, Schud- debeurs (Sch. en Dv). Serooslcerke (Sch. en Dv.) Sirjarnsland, Stad a. n. Haringvliet, Stavenisse, Stellendam, Strijen, Tiengemeten, Waarde, Wei berg, Willemstad, Wissekerke, Wol- phaarisdijk, Zonnemaire. In Kruiningen zijn alleen de burge meester en het postkantoor bereikbaar. In Middelharnis alleen de burgemees ter. PTT wijst er met nadruk op, dat met een groot aantal plaatsen, dat in deze lijst niet voorkomt, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kan worden. In verband met een ernstige belem mering van hei telefoonverkeer feit behoeve van het reddingswerk, worat particulier mterlocaal telefoonverkeer naar en tn de volgende gebieden stil gezet: Coer/ee Overjlakkee, Voorne Putte. Hoekse Waard, IJselmonde en de Al- blasserwaard Hoewel zeer primitief, zijn de post-, verbindingen per trein van het Wes ten met Westelijk Brabant in zoverre hersteld, dat op vele plaatsen in de overstroomde gebieden post ken wor den bezorgd. Dit gaat vaak per roei boot of te voet. Post voor geëvacueerden De PTT verzoekt alle geëvacueerden hun nieuwe adres bekend te maken aan allen, van wie zij postzendingen kunnen verwachten, dus ook aan offi ciële lichamen en instanties die dag bladen en tijdschriften uitgeven, dit op de bekende kaarten voor adreswijzi ging. die op de PTT-kantoren verkrijg baar zijn De correspondentie voor geëvacueei den. die door de post niet binnen eei paar daeen bezorgd kan worden, za aan de afzenders worden teniggezorde- teneinde deze niet in onzekerheid t laten omtrent het lot van de verzo» den stukken. Het vermelden van naam en adre van de afzender op poststukken is thans nog meer nodig dan anders. de geteisterde gebieden. Deze nood is ontzettend; de berichten over de radio en in de couranten zullen u dit doen inzien, Helpt daarom allen en brengt een waarlijk offer. Texel, 4 Februari '53. w.g. C. de Koning." Het personeel van de firma Drijver te Oosterend heeft reeds het goede voor beeld gegeven en een dag loon voor dit fonds afgestaan, welk bedrag door de firma is aangevuld tot f 500.De in zamelingsactie heeft tot op dit moment reeds een totaal bedrag van ruim f 1100.opgebracht. Klaarblijkelijk zien ook de autoritei ten de toestand on Texel absoluut niet rooskleurig in. Woensdagmiddag werd reeds geadviseerd uit de polder „Het Noorden" weg te trekken naar veiliger oorden. De gemeente verleende hierbij assistentie. Wij kunnen ons voorstellen, dat de boer aan zijn grond en zijn huis is gehecht, maar dat er boeren zijn, die weigeren dit advies op te volgen, lijkt ons toch wel wat onverantwoordelijk. Nu is er nog tijd en gelegenheid. Als ae toestand zich ongunstig ontwikkelt, geschiedt het misschien met gevaar van andere mensenlevens. In verband met de zwakte van het dijkje tussen de ondergelopen „Eendracht" en de pol der „Het Noorden", een zanddijk zon der steenbeschoeiïng, en de toenemende Westenwind werden gisterenavond 20 auto's gereed gehouden teneinde m ge val van nood de bevolking zo spoedig mogelijk te kunnen evacueren. Het per soneel van het gemeentehuis bleef even eens vannacht paraat. Bij de dijk. welke met zandzakken is versterkt, betrok gis teravond de Nationale Reserve met een groep militairen de wacht. De polder „Het Noorden" is bijna duizend hectare groot en er wonen zeventig mensen. Waarschijnlijk zullen Donderdag meer militairen van het vasteland overko men. Het vijfde slachtoffer. Wieger Ber- nardus. in onze editie van gisteren abusievelijk Wieger Bruin genoemd, is geborgen. Vermoed wordt, dat het zesde slachtoffer onder een trnetor in de pol der „Eendracht" is geraakt. Bidstond van Islamieten in Nederland Na een gedane aansporing van de wnd. Hoge Commissaris van Indonesië in Nedeiland. heeft de Mohammedaan se Raad besloten Zondag a.s. c>n bid stond te houden voor de slachtoffers van de ramp Ue wnd. Hoge Commissa ris heeft zijn residentie." „Backersha- gen" te Wassenaar voor dit doel be schikbaar gestald. Tot de vertegenwoor digingen uit andere ts'amielisohe l=n- den zal het verzoek worden gericht, leze bidstond bij te wonen. Twee ton bij str3atcollecfe in de hoofdstad Een eerste straah-ollectp in Amster dam heeft f 200 000 opgebrao! t. rldus deelde de burgemeester van de hoofd stad gisteren bij de aanvang van de gemeenteraadsvergadering mede „Amsterdam doet en zal doen wat het kan om opnieuw waar te maken het „Luctor el Emerpo" Hij stelde ae raad voor 500,000 gulden beschikbaar te stellen voor de financiering van de ge troffen en nog te treffen maatiegelen. De raad verklaarde zich hier z.h.s. mee accoord. Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind J^^rcigende gevaren bestrijden met i (Advertentie, lag. Med.).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4