De harde wind ver de nood! De gehele wereld steunt Nederland met geld en goederen Nederland schenkt geld in ruime mate Huipaan goederen Wederom kunnen wij een flinke som verantwoorden DE ROEP OM SNELLE HULP ,Nu is het onze beurt om de helpende hand te bieden" DONDERDAG S FEBRUARI 1953 Ook van de Willem Barendsz J?NORM IS het aantel geldelijke schen kingen, dat door alle geledingen van het niet-getroffcn deel van het Neder landse volk wordt gedaan. Spontaan worden overal acties en inzamelingen 'gevoerd cn het totaalcijfer, dat prac- tisch niet is te geven, loopt elk ogen blik meer op. Hoe meer men geeft, hoe beter kan de onzegbaar grote nood van een millioen vaderlanders worden verzacht. Hier volgt een overzicht van hetgeen gisteren binnenkwam, al is deze opsomming slechts een greep en dus bïj lange na niet volledig. De Amsterdamse Bank-Incasso Bank heeft gisteren een oedrag van f 250.000 gestort op de rekening van het Natio naal Rampenfonds. De gemeente Berg ambacht bracht met een actie f 25000 Watersnood-zegel Ten behoeve van de getroffe nen zal PTT op zeer korte ter mijn een speciale watersnood postzegel uitgeven in de jran- keer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toe slag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijgbaar zullen zijn, volgt een nadere bekendmaking. Uit het eigen land De KLM heeft een vierde Dakota vrijgemaakt voor de luchtbrug naar de geteisterde gebieden. De gezamenlijke Nederlandse sigaret tenindustrie heeft een hoeveelheid van 3.050.000 sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar gesteld ten behoeve van de slachtoffers. Giethoorn draagt bij in het reddings werk met 25 punters met aanhangmo- toren en bemanning. De punters zijn reeds ingezet. De „Rambonnet", het klipperschip van de Rotterdamse padvinders, is met dertig leiders en voortrekkers alsmede een radiotelegrafist van de Kon. Marine naar de getroffen gebieden vertrokken. Het heeft voedingsmiddelen, medica menten, kleding en veldbedden aan boord. Uit Nocrrd-Holland komen schepen en platboomde vaartuigen, vrachtauto's en bussen, en binnenkort brandspuiten voor het leegpompen van het onderge lopen gebied. Philips bood de mobiele electrlsche centrale, (vermogen: 120 Kilowatt) van haar rijdende tentoonstelling aan. De wagen kan een kleine stad van noodverlichting voorzien. Te Hollandia is opgericht een centraal comité voor Nieuw Guinea, dat zich ten doel stelt hulp te verlenen. Ere-voor- zitter is de waarnemend gouverneur, de heer N. Makkes. De Nederlandse Hoge Commissaris In Indonesië heeft in een radiotoespraak opgewekt met milde hand te geven. Speciaal vermeldde hij het sympathieke medeleven van de Indonesische studen ten in Nederland en het ter beschikking stellen van het studentenhuis in Neder land door de Indonesische vertegen woordiger. Talrijke getroffen plaatsen worden door andere gemeenten geadop teerd. President Sukarno In nood kent ons volk geen politieke verschillen President Sukarno, die momenteel te Makassar vertoeft, heeft zijn leed wezen met de ramp in Nederland uit gesproken. Hij zeide: „Het nieuws over de ramp in West-Europa heeft mij zeer getroffen. Ik gevoel de ellende van de getroffenen zeer goed en be tuig mijn deelneming in hun leed. Ik hóóp dat met vereende krachten hun ellende kan worden verzacht. Bi.i de ge voelens van leed en smart kent net Indonesische volk geen politieke ge schillen. Wij zijn allen kinderen Gods". op, hetgeen betekent, dat f 30 per gezin werd gegeven. Bravo Bergambacht! Ook Den Burg op het door watersnood be proefde Texel liet zich niet onbetuigd. Opbrengst f 6500. Venray adopteerde Hontenisse en zamelde f 30.000 in. Van de jaarlijkse bazar in het gebouw van de Rotterdamse academie van Beelden de Kunsten zullen ditmaal de baten aan het Rampenfonds ten goede komen. De medewerking van alle zijden maakt liet slagen van de uitgave van de Vereniging ter Bevordering van de Be langen des Boekhandels „Watersnood 1953" een feit Men kan zich nu reeds op het binnen veertien dagen a f 3.50 in de handel komende boek laten inschrij ven bij elke boekhandelaar. Van de eerste oplage wordt een bate van ca. f 175.000 voor het Rampenfonds wacht. De N.V. Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Feyenoord" deelt mede, dat de arbeiders en beambten f 100.000 afstaan aan het Rampenfonds, terwijl de direc tie daarbij een bedrag van f 150.000 voegt. De bevolking van Arnhem, dat weet wat het is in nood te verkeren, bracht reeds f 295.483 bijeen. Heel Gelderland is gereed voor de ontvangst van eva- cué's. IJlst (Fr.) bracht f 4600 of drie gulden per inwoner bijeen. Voorts ging uit dit stadje twee en een halve ton kleding naar het noodland. In Brum- men kwam al f 82000 bijeen. In Dan- tumadeel (Fr.) collecteerde men 1.000, Verscheidene hulpacties collecten in Sassenheim zorgden voor een som van niet minder van f 100.000. De Rotterdamse bouwvakarbeiders heb ben elk twee vacantiebons ter beschik king gesteld. De directie van de BPM te Den Haag stelde mede namens dochterondettne- mingen in Nederland een half millioen gulden ter beschikking van het Ram penfonds. De Ned. Aardolie Mij. schonk f 25.000. Inzamelingen onder het perso neel van deze bedrijven beloven goede opbrengsten, De huis-aan-huis collecten van de achttien Noordlimburgse gemeenten voor het Rampenfonds hebben rond f 140.000 opgeleverd (ongeveer f 4.50 per gezin). Een arts in Venlo stelde zijn vliegtuig beschikbaar*. De collecte op Ameland bracht f 13.269,22 op,dat is f 4 per inwoner. PRINSES WILHELMINA DPRINSES Wilhelmina heeft aan het r Rampenfonds een gift van f 25.000 doen toekomen. Zij stelde voorts haar particuliere auto, een Cadillac, ter be schikking voor ziekenvervoer. De wa gen was geladen met levensmiddelen. De opvarenden van het stoomschip Carthage uit Tunis, dat tijdens het stormweer op het strand van Scheve- ningen werd geworpen en daar muur vast ligt, hebben gisteren ook een geld inzameling gehouden. Het personeel van de Ned. Buurtspoorweg Mij. te Zeist (943 personen) en van de NZH Vervoermij. te Haarlem (1288) zullen een dag betaald verlof afstaan evenals dat bij de Ned. Spoorwegen gebeurt. Op de Willem Barendsz, varend in de Zuidelijke IJszee, heeft een inzameling f 14.385 opgebracht. De Alg. Bond van Ouden van Dagen f 500. Bewoners van Schagen f 18.000. In Nederhemert (Bom- melerwaard) gaf men f 23.000 (f20 per gezin). Straatcollecte Tilburg f 50.000 (niet inbegrepen grote afzonderlijke gif ten). Inter. Kindernoodfonds der Ver. Naties zal ook steunen. Benthuizen ZH) ruim f 11.000, dat is per inwoner f 8.75. VERWACHT WORDT harde Westelijke windlater ruimend naai het Noorden". Zo luidde het weerbericht, dat gistermiddag opnieuw angst bracht in de harten van hen, die de verschrikkingen van de nacht van Zaterdag op Zondag nog helder voor de geest staan. Harde Weste lijke wind betekent, dat de onafzienbare watervlakte in het overstroom de gebied in beweging zal komen, dat de watermassa's door de wind op- gezwiept opnieuw met geweld tegen de wrakken van de geteisterde hui zen zal klotsen. Dat wat nog niet door het water is verwoest, zal wel licht vannacht tenonder zijn gegaan. Geen slag is evenwel groot genoeg om de veerkracht van de Zeeuwen, de Zuidhollanders en de West-Bra banders te breken. Nog steeds voert Zeeland in zijn wapen het trotse „Luctor et Emergo", een spreuk welke het gehele Nederlandse volk thans tot de zijne heeft gemaakt. „Ik worstel en ontzwem". Dit woord zal waar gemaakt worden, indien U allen Uw steun verleent aan NATIONAAL RAMPENFONDS Gironummer 9575 Den Haag GEEN POLITIEKE overtuiging, geen geloof of maatschappelijk standsverschil kan de eenheid slechten, welke het Nederlandse volk in deze dagen sterk maakt. De geldstroom houdt aan, maar er is nog meer nodig. Met het droeve dodencijfer stijgt ook het aantal personen, dat door de watersnood is getroffen. Wat betekenen millioenen als duizen den have en goed verloren hebben? Daarom tast in Uw beurs. Eerst dan als U een bijdrage schenkt, welke U eigenlijk niet kunt missen, hebt U een offer gebracht. En weest ervan overtuigd, dat ieder offer in dank wordt aanvaard 'J'ENEINDE de arbeid van het Nationaal Rampenfonds te ontlasten, hebben wij onze administratie in dienst gesteld van deze hulpverlening. Bezorgt daarom Uw bijdrage aan het kanioor van één van onderstaande dagbladen onzer N.V., of stort het bedrag op de achter de naam vermelde girorekening. Dagelijks zullen wij in dit blad dan verantwoording van de ontvangen gelden publiceren. Dagelijks ook wordt het totaal van het ont vangen bedrag aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. HELDERSE COURANT: Koningstraat 62—64, Den Helder. Giro 449041 SCHAGER COURANT: Loet 9, Schagen. Giro 66189 NW. ENKHUIZER COURANT: Westerstraat 91, Enkhuizen. Giro 539495 DAGBLAD VOOR WEST-FRIESLAND: KI. Noord 9, Hoorn. Giro 531193 ALKMAARSCHE COURANT: Voordam 11, Alkmaar. Giro 187294 DAGBLAD KENNEMERLAND: Breestraat 77, Beverwijk. Giro 449380 DE ZAANLANDER: Stationsstraat 71—73, Koog aan de Zaan; Gedempte Gracht 4, Zaandam. Giro 449546 OOK GISTEREN werden op onze kantoren en op de girorekeningen van de in onze 'N.V. verenigde dagbladen talrijke bedragen ontvangen. Hieronder vindt U wederom de verantwoording. Staat ook Uw naam op de lijst? Zo niet, herstel dan dit verzuim, want de nood is groot, ont stellend groot. Onze dagbladen ontvingen van: Hockeyclub „Eechtrop", Beverwijk, f 50.A. D„ Beverwijk, f 50.—; J. P., Velsen-Nrd, f 5.—; Bond v. Ouden v. Dagen, Beverwijk, f 50.—; Marga D„ Beverwijk, f 3.31; KI. D.. id, f 3.20; Beverwijks Gem. Zang ver. „Zang en Vriendschap", id., f 250W. L. en P. V., id., f 10.Hulp in Nood (Fonds—W. v. Dok), id., f 1792.03; „De Spaarbank", id. f 250.— Kopers en personeel v, Bloemenveiling ,,'t Centrum" id., f 164.J. C. id.," f 2.50; 3 Buren f 60.—; W. D., id. f 20.—; Herv. Kleuterschool, 'Vel- sen-Noord f 27.50; Orgelconcert G. J. Moed, Beverwijk f 70.N. N., Alkmaar, f 3—; mevr. A. V.K., Alkmaar f 25.C. N„ Alkmaar f 2.50; T. N.. Alkmaar, f 2.50; mevr. N., Alkmaar, f 1.—; Ouden v. Dagen Soc. ..Hertenkamp", Alkmaar, f 18.30; Klaverjasclub „In het Klein". Alkmaar, f 29.30; C. F„ Alkmaar, f 10.—; A. V., Bergen, f 10.—; Personeel Raad van Arbeid, Alkmaar, f 527.75; Kinderen R., Bergen, f 5.50; Geref. Kerk koor Alkmaar, f 25.Buurfcver. „De Viersprong", Alkmaar, f 90.H. J„ Alkmaar, f 2.50; Gebr. de H., Alkmaar, f 100.Alkm. Tennisclub „In side", f 50.mej. C. H. B., Alkmaar. 10.T. H., Alkmaar, f 10.N„ Alkmaar f 25.Pluimveever. AVES, Alkmaar f 25.S. S„ Alkmaar f 10.Ned. Ver. v. Weer- en Sterrekunde, Alkmaar f 30.Mevr. C. B. S., Alkmaar f 100; Korenbeurscommissie, Allernaar f 25.B. van V., Alkmaar f 100.—; Reiskas leerlingen Handelsdagschool, Alkmaar f 120.—; G. F., Bergen f 100.Damesclubje „Beatrix", Alkmaar f 35.mevr. M. van S., Alkmaar f 10.J. C. R., Alkmaar f 5.Alkm. Volksdans- kring, Alkmaar f 25.N. N., Alkmaar f 7.50; P. B,, Hoorn f 3.N. V., Hoorn f 10.Huiselijke kaartpot, Hoorn f 10.P. K., Zaandijk f 4. fam. R., Zaandijk f 50.Rechtb.-verslagg., Zaanl. f 2.50; Korfbalverslagg. Zaanl. f 14 64; A. K. Den Helder f 10.—; Personeel Held. Crt„ f 39.75; P. Sch., Den Helder f 5.A. H., Den Helder f 10.F. S. Den Helder f 25.D. S., Den Helder f 2.50; Buurtver. „De Kooi" f 150.Biljart- Club „Ons Genoegen", Den Helder f 50.G. A. L., Den Helder f 10. L. C. v. D., Den Helder f 10.—; G. M., Den Helder f 10.—; G. B., Den Hel der f 25.—; D. J. de V., Den Helder f 50.—; A. v. d. L„ Den Helder f 25.—; Rijkswerfbode, Den Hélder f 50.Leerlingen Openbare school „Tuin dorp", Den Helder f 58.57; J. H., Den Helder f 5.—; W. D„ Den Helder f 5;Bridgepot BARR, Den Helder f 25.J. H. de R., Den Helder f 25,J. H de R„ Den Helder f 25.J. F„ Enkhuizen f 10.mej. J. K„ Enkhuizen f 1.A. J. te N., Enkhuizen f 1.25. WIJ ZIJN deze burgers hartelijk dankbaar. Zij hebben de heerlijke wetenschap Nederlanders in nood de helpende hand te hebben gereikt. Reeds is het totale bedrag van deze verantwoording in het bezit van het Nationaal Rampenfonds. Het gaat voortreffelijk met onze actie. Laten wij dit tempo houden, want langs de Zeeuwse stromen ,op de Zuidhol- landse eilanden en in het Westbrabantse land klinkt Sint Nicolaas helpt de Sint"-gemeenten r\E burgemeester van de gemeente 11 Sint Nicolaas in België heeft zijn ambtgenoten van Sint Philipsland, Sint Maartensdijk, Sint Annalana, Sint Lau rens en Scherpenisse verzocht zich met hemin verbinding te stellen. De be woners van Sint Nicolaas hebben voor evacuees uit deze gemeenten onderdak aangeboden. Bondskanselier Adenauer: Vierhonderd afgevaardigden cn veie honderden toehoorders rezen van hun zetels op, toen gistermiddag president Ehlers de zitting van de Westdultse Bondsdag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstromin gen in Nederland, Engeland en België De Bondsdag aanvaardde met algemene stemmen een voorstel van alle partijen om zoveel mogelijk hulp naar de ge troffen landen te zenden- Toen Bondskanselier Adenauer zeide dat Nederland het eerste land was ge weest dat de Duitse hulp aanvaardde, ging er een applaus op, „Wij beschou wen deze hulpverlening als een inter nationale taak. Het is in het bijzonder ónze taak de helpende hand te reiken nadat wijzelf in zo grote mate hulp van het buitenland hebben ondervonden". zo zeide Adenauer, die verder mede deelde, dat er nog meer Duitse rivier boten naar Nederland zullen vertrek ken, nadat er de dag tevoren reeds tier waren gezonden. Zeer sympathiek waren ook de woor den van de sociaal-democraat, prof. Carlo Schmid, die zeide: „Ofschoon wh ons eigen vluchtelingenprobleem heb ben, is het onze plicht hier hulp te verlenen, niet als een geste van inter nationale hoffelijkheid, maar als echte hulp. Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij hebben ontvangen van volken die door ons toedoen hebben geleden" Telegrammen van deelneming, meer malen vergezeld van aanbiedingen om te helpen, kwamen uit Perzië. Zuid Afrika, van het Noorse storting en var generaal Ridgway. Gastvrijheid voor duizenden kinderen „Doen wij U soms een genoegen met... ANVERMINDERD houdt de stroom v goederen en geld, welke uit het buitenland tot van ver over onze lands grenzen naar Nederland wordt gezon den, aan. Daarnaast ontvangt H.M. de Koningin en de regering talrijke bewü- zen van medeleven. In vele landen wor den, aan. Daarnaast ontvangen H.M. de tegenwoordigingen onderbroken door een regeringsverklaring, waarin het medeleven met het getroffen land aan de Noordzee wordt geuit. Aan hulp werd gisteren ontvangen: DENEMARKEN: Gistermiddag landde een Deens militair vliegtuig op Schiphol met 53 rubberboten, uitgerust met pa gaaien, roeiriemen en oxygeen voor het opblazen. Het was een bijdrage van de Deense luchtmacht. Er is reeds een som van vier millioen kronen ingezameld. De overal ijlings ingerichte evacu atie-centra hebben een eindeloze stroom van vluchtelingen te verwer ken. Hier ziet men enkele U.V.V.- vrouwen, die de verzorging van de babies op zich hebben genomen. iillÉilÉiÉ Een Deense Catalina-vlïegboot. geladen met twee ton dekens en kleding is naar ons land onderweg. De vliegboot zal ook worden ingezet. ZWEDEN: Gistermorgen i$ een trein met 25000 dekens naar Nederland ver trokken. Er zullen nog 75.000 dekens volgen. Een vliegtuig van de Zweedse luchtmacht bracht 24 rubberboten. De Zweedse Coöp. Verenigingen schon ken 500.000 Kronen. NOORWEGEN: De rederijen Fred Ol- sen en Co te Oslo en de Bergenske Dampskibs Selskab te Bergen hebben ieder f 10.000 gestort voor het Rampen fonds. Verder; dekens, beddegoed en kleren, bijeen gebracht door de Inwo ners van Bergen. Noorse vrijmetselaars zonden een vliegtuiglading dekens. BELGIë: Een toestel van de Sabena bracht 2500 paar rubberlaarzen uit Brus sel. Uit talrijke plaatsen komen aanbie dingen, om volwassenen en kinderen gastvrijheid te verlenen. Het Neder landse hulp-comité zond een cheque van fr. 150.000. De Belgische Jeugdbewe ging verrastte Nederland op 300 bed den, 300 matrassen en 600 dekens. De derde helicopter van de Sabena zal zich voegen bij de twee Belgische hefschroef- vliegtuigen, die reeds worden ingezet. Een Nederlandse kapper te Brussel bood een complete kapsalon aan. voor een gedupeerde kapper in het rampge bied. OOSTENRIJK: Het gemeentebestuur van Wenen heeft een lijst geopend voor intekening. Zelf schreef de gemeente in voor een half millioen Schilling. Tirol draagt 100.000 Schilling bij. Dui zend knderen mogen naar Wenen ko men. Kaï-dinaal Aartsbisschop Innitzer van Wenen, stelde f 14.000 ter beschik king van de Nederlandse bisschoppen FRANKRIJK: De gemeenteraad van Nice schonk 500.000 francs en besloot gedurende een maand 500 kinderen op kosten van de gemeente gastvrijheid te verlenen. Gistermorgen arriveerde voorts een vliegtuig met 1000 warme kleren en dekens uit Nice. De ge meente Cannes voteerde een bedrag van een millioen francs. Bovendien zal Cannes 100 kinderen opnemen. De Franse Agrarische Vakverbond heep een beroep gedaan op alle boeren en landarbeiders geld en kleding naar Ne derland en Engeland te zenden. Uit Bretagne kwam 50.000 frcs. De organi satie van brandstoffenhandelaren brach' 300.000 francs byeen voor getroffen col lega's in het noodgebied. DUITSLAND: Vanochtend aanvaard de dr Drees een Volkswagen-ambulance van de Volkswagenfabrieken. Een mo biele keuken komt uit Saarland. Verder arriveerden reeds drie vrachtauto's met beddegoed en keukengerei en zendingen glas voor broeikassen, ter waarde van f 20.000.De Bayor-fabriek zendt voor f 28.000.aan medicamenten. ISRAëL: Israël zendt 5000 kisten met sinaasappelen naar de getroffen gebie den- De Israëlische regering is bereid verdere hulp te verlenen. J LUXEMBURG: De regering heeft aar I het Nederlandse volk 2500 dekens aan I geboden. ITALIë: Twee vliegtuigen ter beschik king gesteid. Op de terugweg kunnen deze toestellen Nederlandse kinderen meenemen. Honderdvijftig Italiaan se brandweerlieden zullen naar ons land komen om bij de wederopbouw te helpen. Vier vliegtuig lading en eerste hulpgoederen. Een firma te Milaan zendt 10 grote kanielvrachtauto'smet gespecialiseerd personeel. Er is tien millioen lire ingezameld voor Neder land, Engeland en België. Z.H. de Paus laat een treinlading sinaasappelen, spe ciaal bestemd voor de kinderen naar de overstroomde Westeuropese gebieden zenden. CANADA: Het Canadese Rode Kruis zendt 300 kisten met kleding. VERENIGDE STATEN: De Stichting voor het Kind heeft uit Amerika van de „Save the Chi!drcn"-federatie een .telegram ontvangen: „Doen wij u soms een genoegen met zes ton nieuwe kle ding voor volwassenen?" Het antwoord luidde: „Spoedige verscheping hartelijk welkom". Verder is een grote cantine- auto aangeboden. SAARLAND: De regering van Saar land besloot een trein met steenkool en een trein met levensmiddelen te zen den, De Saarlandse regering stortte als eerste biidrage een millioen francs irn een hulpfonds. ZWITSERLAND: Het Rode Kruis zond 1000 kilo rubberkleding en bedde goed. Vandaag arriveert cen speciale helicopter. Een „sneeuwbal-actie" bracht tot dusver ruim f 850.000.op. SPANJE: Vijfhonderd kilogram goe deren. JAPAN: Hulpverlenings-organisatïe gesticht. Bij de B.P-M. komen verder nog uit alle delen van de wereld telegrammen van deelneming binnen, van de tot de Koninklijke Shellsroep behorende orea- nisaties. Bij het personeel van de doch. termaatschappiien in de Antillen werd in korte tijd bijna f 250.000.— ingeza meld. NIEUW ZEELAND: Premier Holland heeft gevraagd op welke wijze hij hulp kan verlenen. De Nederlandse immi granten houden een inzameling. AUSTRALIë: Regering overweegt hulp, Een inzamelingsactie onder de Nederlandse immigranten bracht reeds 5010 Australische pond.en op. Nog meer NA HET opmaken van bovenstaande lijst bereikten ons nog de volgende be richten over de buitenlandse hulpver lening. Eerst bijdrage van 100,000 dol lar van het Amerikaanse Rode Kruis. Gratis vervoer door de lucht uit de V.S. naar Nederland door Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Leeuwenclub uit Jonkoping in Zweden zendt van daag vliegtuig met melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontiassen ter waarde van 15.000 kronen. Voorts ver trekt Zaterdag uit deze Zweedse stad een colonne vrachtauto's met goederen voor een waarde van ÏOO-OOO kronen. Oostenrijkse Socialistische Partij 100.000 shilling. Oostenriikse Volkspartij W\nno shilling. Oostenrijkse vakbond 500.000 shilling en uitnodiging voor verb'iif van 12 weken voor 250 kinderen. Ned kolo nie in Portugal twaalf pakken met dekens en kled'"« Gemeenterad van Wenen nodigt 1000 kinderen uit

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3