Duizenden militairen verrichten gigantische vredestaak Activiteiten worden zoveel mogelijk gecoördineerd Redding in de nacht Pri ns Bernhard vloog boven de getroffen gebieden Het aandeel van de berichtendienst Engeland rouwt om 242 doden DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 TE LANDTER ZEE, IN DE LUCHT Vliegboot brengt hu'p Ook buitenlandse legereenheden hebben zich ter beschikking ge steld van het red dingswerk. Hier brengt een rubber boot geredden naar een Amerikaanse vliegboot. Zij zijn zo juist per heli copter uil de on dergelopen polders bij Ouderkerk aan gevoerd. De heli copter landde op de vlakbij gelsgen punt van de strek dam. 'JET centrum BEWONDERENSWAARDIG zijn de moed, de plichtsbetrachting en offer vaardigheid, betoond door onze marine, ons leger en de luchtmacht, bij het verlenen van hulp aan de geteisterde gebieden. Deze vredestaak is echter met hoevele duizenden handen er ook geholpen wordt nu nog té groot voor onze militairen, van wie er vele honderden sedert Zondag niet meer uit de kleren zijn geweest. Toch is men nu in een stadium gekomen', dat coördinatie en samenwerking van en tussen de marine en de landmacht mogelijk is. Het is ook hier onmogelijk een juist beeld te geven van de omvang en de wijze van hulp, zoals die geboden wordt. Er zijn tussen de 10- en 20.000 militairen van Vlaanderen, de Koninklijke Landmacht in het noodgebied of aan de grenzen daarvan, werkzaam. De marine is met ruim tweeduizend man vertegenwoordigd. De luchtmacht bewijst onschatbare diensten door het uitvoeren van verkennings- en droppingsvluchten, in nauwe samenwerking met de marine-luchtvaartdienst en de eenheden, die door het buitenland zijn ingezet. Honderden mensen kon den worden gered en vele tonnen medicamenten, kleding, voedsel en hulpmiddelen zijn boven het overstroomde gebied afgeworpen. De marine heeft de 122 vaartuigen, die voor de reddingsactie klaar zijn gemaakt, thans bijna alle ter plaatse. Het koninklijk jacht „Piet Hein", dat als hospitaalschip dienst doet, is thans ook ingezet. Binnen enkele dagen een totaal-beeld? T")E grootte van de gebruikte marine- schepen varieert van 500 ton tot kleine motorboten, er zijn twaalf mij nenvegers ingeschakeld en op één daar van bevindt zich kapitein ter zee W. F. van Duim. die de werkzaamheden ter plaatse leidt. Het zwaartepunt van de marine-activiteit is sedert 2 Febru-' a-ri verlegd naar Schouwen-Duiveland en Stavenisse. Om deze reden werden vier sleepboten met negen motorvlet- ten naar Zierikzee gedirigeerd. Bij noodweer HE hulpverlening door militairen van de landmacht, reeds begonnen op de dag van de ramp, is in de loop van Maandag eerst goed georganiseerd. Hel initiatief werd de garnizoens- en on derdeelcommandanten ontnomen en gecoördineerd, zulks in verband met de volledige inschakeling van zee- en luchtmacht. Op alle plaatsen in het noodgebied zijn gehele bataljons inge zet en thans is het voor de mannen van het eerste uur mogelijk de zo noodza kelijke rust te genieten, door de aan wezigheid van aflossing. "Materieel van het leger, zoals voertuigen op rups banden. pontons van de genie en hon derden vrachtauto's, vormt een onmis bare bijdrage. De luchtmacht werd voor een zeer zware taak gesteld. Bij nood weer stegen de eefsfe dag vliegtuigen van Gilze-Rijen op. voor het maken van verkenningsvluchten, Er weiden luchifoto's gemaakt en voedselpaknet ten afgeworpen. Een helicopter liet een dokter en een marconist, welke laatste een draagbare radiozender bij zich had, in het noodgebied neer.. Er werden 115 Nederlandse militai ren- cn burgervliegtuigen ingeschakeld bij welk aantal niet de Meteor-straal- jagers zijn inbegrepen, die, in de loop van Maandag aan de luchtvloot wer den toegevoegd Verder zijn nog flinke aantall&n vliegtuigen, die door het bui tenland beschikbaar zijn gesteld, naai de noodgebieden gedirigeerd. „Meteors" zijn de gehele dag bezig met het maken van fotoverkennings vluchten. Binnen enkele dagen hoopt men een totaal-beeld van de omvang der ramp te hebben, dit vooral ten dienste van de herstelwerkzaamheden door de Rijkswaterstaat. De helicopters TYE Amerikaanse, Engelse, Belgische en Nederlandse hefschroefvliegtuigen Er worden nu voornamelijk mensen van zolders gehaald. Gisteren hoopte men voor het aanbreken van de nacht, voor wat Schouwen en Duivelaiid be treft, met het reddingswerk gereed te zijn. Goederen per spoor voor noodgebied De Nederlandse Spoorwegen hebben in samenwerking met Van Gend en Loos, ingaande heden een verbinding tot stand gebracht voor het vervoer van stukgoederen van en naar Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Westelijk Zuid-Beveland. Voor deze verbinding kunnen alléén de volgende goederen ter vervoer wor den aangenomen: Levensmiddelen voor mens en dier; Geneesmiddelen; Le vensbehoeften. w.o. te verstaan: textiel, schoeisel, zeep, rookartikelen en ook batterijen, pompen, motoren, liohtag- gregaten en onderdelen daarvoor voor onmiddellijke hulpverlening. Zendingen bestemd voor of afkomstig van het Rode Kruis, hulpcomité's of andere officiële instellingen tot hulpverlening. Met vertraging in de doorvoer moet rekening worden gehouden, Kheiimatische Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatisehe pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aan sporende werking op lever, nieren ei ingewanden, Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatisehe pijnen meer. Want de oorzaak: onzui verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag.... Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. (Advertentie, Ing. Med.) zijn zonder onderbreking in actie. Zij brengen de mensen, die zij uit hun ge ïsoleerde positie hebben verlost, naar droge plekken in de omgeving, van waar de geredden met boten worden afgehaald, Doordat vele helicopters slechts weinig benzine kunnen meene men. waardoor de actieradius beperkt wordt, is te Melissant, dat in de on middellijke nabijheid van het operatie- terrein ligt, een benzinedepot ingericht. Nog steeds worden er buitenlandse toe stellen aan de luchtvloot toegevoegd. In de overstroomde gebieden op Schouwen en Duivcland en Goerce Overflaklcee bevinden zich volgens de meldingen der vliegers vrijwel geen personen meer op daken of in bomen. Rijkspolitie krijgt versterkingen Desnoods aanvulling uit de gemeente-politie Ter versterking van de Rijkspolitie in het rampgebied zijn ongeveer 1000 man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel van het land opgeroepen. Reeds 650 man bevindt zich in dit gebied. De overige staan gereed om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de Rijkspolitie m het rampgebied nog verdere versterking nodig heeft, dan zal eventueel aanvulling plaats vinden uit de gemeentepolitie. IN DE NACHT van Dinsdag op Woens- dag is op Schouwen en Duiveland. een aantal mensen van het dak van een huis gered door het stoutmoedige op- Heden van een reserve-kapitem-vlie- ger van de luchtmacht, die met een sponvliegtuig drie rubberboten af wierp tijdens een moeilijke vlucht in het duister. Deze reserve-officier, de heer J. Hoekstra, die zich thans niet in actieve dienst bevindt, stelde zich met zijn Fairchild-vliegtuig beschikbaar voor reddingswerk op punten, waar van bekend was, dat zij to-t de z-Q- noodadressen behoorden. Hij voercie drie rubberb sten mee, voorzien van lange touwen, die hij tussen 2 en 5 uur in de ochtend van Woensdag met suc ces op een benarde plaats op het eilana Schouwen en Duiveland heeft kunnen neerlaten. De lange touwen gebruikte hij om. verbinding tot stand te kunnen brengen tussen de mensen op het dak en de reddingboten, die in de nabijheid in het water terecht kwamen. Dank zii deze touwen konden de in nood ver- kerenden de boten naar zich toe trek ken en deze vervolgens gebruiken om zich van hun benarde positie te ver wijderen. Dezelfde vlieger heeft reeds vóór dit nachtelijk avontuur daadwer kelijk en vrijwillig aan het reddings werk uit de lucht deelgenomen en is ook thans nog op dit gebied actief. M lita-ren onttrokken zich aan hun plicht Onmiddellijke degradatie Op Walcheren hebben een beroeps- sergeant-majoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddellijk gedegradeerd. Onder de indruk van omvang der ramp Gistermorgen, om circa half acht landde in de schemering, op Schiphol het vliegtuig waarmee ZJKIi Prins Bernhard uit de Verenigde Staten terugkeerde. Prins Bernhard was kennelpk verrast, toen hij bij zijn aan komst door H.M. de Koningin werd begroet. De begroeting had echter weinig vreugdevols. Beiden waren zichtbaar onder de indruk van de ge beurtenissen der laatste dagen. Alvo rens het vliegveld te verlaten begaf de prins zich naar een gereedstaande microfoon, waarin hjj enkele woorden sprak, eerst voor de Nederlandse en de wereldomroep en vervolgens voor de B.B.C. de die in weinige dagen tijds uit de grond is gestampt en zo'n belangrijk aan deel heeft in de hulp acties ten bate van het noodgebied, ligt in Den Haag, in het RVD-ge- bouw aan de Wassenaar- seweg no. 40. Het eerste bericht, door deze dienst uitgezonden - de rege ringsverklaring van Zon dagmiddag over de ramp die ons land had getrof fen - is al door honder den andere gevolgd. AL spoedig bleek het nodig een apart ap paraat in het leven te roepen: een uitgebreide telefooncentrale, waar deskundige telefonisten dag en nacht de binnen stromende mededelingen stenografisch kunnen op nemen. Er moest een re dactie komen, om vast te stellen welke mede delingen voor radiobe richten in aanmerking komen, en tenslotte moest men telexisten in schakelen, om verzoeken of inlichtingen welke niet via de radio wor- RADlO: onmisbaar hulpmldde' den verspreid, door te geven aan de betrokken instanties. (Het uitzen den van alle particuliere inlichtingen is om méér dan een reden onmoge lijk). he eerste dagen werkte het RVD-personeel dat» en nacht om de berich tendienst gaande te hou den. Nu is er verster king van personeel van andere diensten, alsme de van vrijwilligers. Vijf telefoontoestellen zijn dikwijls nog onvoldoen de óm de berichten stroom te verwerken. Vier redacteuren, acht stenografen en twee te lexisten hebben de han den vol. Het rode lampje boven de ingang van de studio, waar omroepers van de omroepverenigin gen vrijwillig langdurige diensten doen, brandt vele uren per dag. rtE stromen berichten. die vie microfoon en Luidspreker de luisteraars in geheel Nederland be reiken, zijn een bijdrage van niet te onderschat ten bet ekenis in de strijd tegen het water. Alles water en toch geen water genoeg.Een van de grootste problemen vormt de drinkwatervoorziening in de geïsoleerde gebieden. De bemanning van deze rijnaak, welke deel uitmaakt van de reddipgsvloot, doch zonder communicatieniiddelen is, zendt op deze manier een S.O.S. aan overkomende vïiegtuigbemanningen. „Van het ogenblik af", zo zeide hij, „waarop de slag die Nederland- heeft getroffen, in Amerika bekend was ge- woi'den, is mij een overvloed van me deleven betuigd. Mijn telefoon heeft niet stil gestaan en ik geloof dat er op grote schaal geholpen zal worden". Voor de BBC sprak de prins zijn diepgevoelde dank uit voor de blijken van medeleven met een ramp die ook Engeland zo zwaar heeft getroffen. Al die tijd stond H.M. de Koningin beheerst, maar zwijgend en in gedach ten verdiept temidden van de groep personen, die bij deze korte verwel koming aanwezig" waren. Reeds enige uren na zijn aankomsi op het Paleis Soestdijk vertrok de prins in een Dakota naar de getrof- fën gebieden. Er werd een vlucht bo ven de watervlakten, die eens vrucht- baar land waren, gemaakt. Prins Bern hard zal spoedig persoonlijk zijn me dewerking bij de hulpacties verlenem De oriëntatievlucht van de prins be sloeg de Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflaklcee, Schouwen en Duiveland, Tholen, Zuid Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Nooi'd-Beveland. De prins bestuurde de Dakota zelf. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, inr J. Algera, heeft de getroffen gebieden bezocht. Heden zullen de ministers Zijlstra en Van Thiel, de noodgebieden bezoe ken. Beide ministers zullen behalve naar Brabant zo mogelijk ook naai Zeeland gaan om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden, hun departementen betreffende. Koningin Juliana heeft zich tij dens haar bezoek aan de getroffen gebieden langdurig opgehouden bij de vluchtelingen en bij de hulpinstanties. Hier verlaat de Koningin het gemeentehuis van het eveneens geteisterde Fijnaart. Tragisch ongeluk te Oude Tonge Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland, is kort nadat een hefschroefvliegtuig te Oude Tonge aan de grond was gezet, één van de inwoners van dit plaatsje gedood. De man, die de landing had gadegeslagen, liep achteruit op de staartschroef in. De propeller greep hem. De man was op slag dood. Kledingstukken en meubelen genoeg Zendt dekens, matrassen ander beddegoed Het aantal kledingstukken cn ge bruikte meubilair voor de rampgebie den heeft een dergelijke omvang ge nomen, dat in de eerste behoefte ruim schoots kan worden voorzien. Het Ro de Kruis verzoekt de inzameling van deze goederen in het gehele land stop te zetten. Grote behoefte blijft bestaan aan de kens, overig beddengoed en matras sen. Deze kunnen worden gestuurd naar de intendance van het hoofdbe stuur van het NRK, Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Baby dreef in een wieg over de watervlakte Volgens de laatste officiële opgave bedraagt het aantal slachtoffers van dc overstromingen in Engeland, 242. Het aantal vermisten is nog niet te schatten. De toestanden in het rampgebied verschillen niet veel van die in ons land. De hulpactie is ook daar in volle gang. Te Kings Lynn is de situatie opnieuw gevaarlijk geworden, doordat de rivier de Ouse buiten haar oevers is getreden. Kings Lynn dreigt door het voortdurend stijgende water geïsoleerd te worden. Watlington en St. Germans moesten gedeeltelijk worden ontruimd. De duizenden redders vertellen aangrijpende verhalen over hun belevenissen. In een dorp in het overstroomde gebied vonden zij een wieg aan de dakgoot van een huis hangen. De wieg was door liet water meegevoerd, blijven drijven, en tenslotte blijven haken aan een dakgoot. Toen het water zakte hing de wieg in de lucht te bengelen. Er lag een slapende en volkomen gezonde baby in....! Bleel BBC. ernstig in gebreke In de overstroomde gebieden vraagt men zich af. waarom er geen waar schuwingen -egeven zijn. toen het wa ter kwam. Er had dan veel leed voor komen kunnen worden. Engelse kranten richten zich met haar critiek tegen de B B.l. De „Daily Sketch" stelt de Ne derlandse radio. die. een zender ter be schikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. ..In Nederland." aldus het blad, „werd niemand in het ongewisse gelaten. In Engeland wisten millioenen mets van de overstromingen af. vóórdat zij hun Maandagochtendkrant ter hand hadden genomen." De ..Daily Mirror" is vaa, mening, dat de B.B C. haar pro gramma had moeten onderbreken, om de bevolking te waarschuwen. Het blad eist een onderzoek naar de reden waar om dergelijke waarschuwingen uit bleven. Onze ambassadeur in Londen, mr.D. U. Stikker, heeft de Britse regering de deelneming van de Nederlandse rege ring overgebracht met de ramp. die het Verenigd Koninkrijk heeft getroffen. Mr L. A. Kesper. commissaris van der Koningin in Zuid-Holland, heeft m'steren een bezoek gebracht aan Goe- ,-ee en 0"erfbkkee. alwaar hiï na nver- 'ep met burgemeesters en andere auto riteiten een reeks maatregelen trof tot 'eniging van de nood. De veordienet Maasluis-Rozenburg is tot nader order voor particulieren sesloten. De dienst fungeert alleen voor officiële instanties.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2