EEN NATIE VECHT Dodenlijsten Spontane hulp uit binnen- en buitenland Diefstal van jassen en geld voor slachtoffers De noodgebieden en hun toegangswegen Aïkt.. 4 Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Dondei Jgg 5 Februari 19-53 VERGETEN WIJ DEZE DAGEN NOOIT Sedert in de bange nacht van Zaterdag op Zondag 's nachts 4.20 uur de hoofdredacteuren van dagbladen vol gens het gebruikelijke waarschuwingssysteem telefonisch werden gealarmeerd wegens de overstroming, zijn hon derden verslaggevers naar de geteisterde gebieden ver trokken. Zij verrichten daar onder uiterst zware omstan digheden, verstoken veelal van communicatiemiddelen en tegelijk helpend bij het reddingswerk, voortreffelijke prestaties. Wij ruimen graag plaats in voor een van hen, een redacteur van het Alg, Handelsblad, die naar onze mening er bijzonder in is geslaagd een tijdbeeld te geven. iK'el nimmer zal onder woorden zijn te brengen, wat in deze dagen tienduizen- den mannen, vrouwen en kinderen hebben geleden en doorstaan. Men kan het mateloze niet meten, het onuitsprekelijke niet zeggen. Doch wel zal het straks mo gelijk zijn te beschrijven, wat andere tienduizenden hebben gepoogd en geaaan, om leed te verzachten, nood te lenigen en tevens te redden. Als geëlectnceerd door ontroering en medeleven, bewogen door solidariteit en dadendrang, verlieten zij him warme woning, trotseerden kille regen, sombere sneeuwvlagen en ijzige stormwinden, om hulp te bieden in de honderden vlekken, dorpen en stadjes, die door het opgejaagde en verraderlijke meeslev/rende water werden bedreigd. Zo werd door arbeiders en boeren, jonge vrouwen en studenten, soldaten en matro zen, klerken en kooplieden, in het aangezicht ener tragedie, met daden het epos geschreven der hulpvaardigheid. En dit niet alleen in Nederland. Uit het zelf triest geteisterde Engeland en het geschonden Vlaanderen, uit het met vluehte- tingen overvolle West-Duitsland, uil Italië, Zwitserland, Scandinavië, Noord-Ame- rika en Canada, uit Suriname en de Antillenvan alle kanten brachten de kleine luiden en de welgestelden hun penningen, kleren en dekens, boden gezinnen zich aan als toevlucht voor de daklozen. Meer dan een nationale: een Europese, ja een Atlantische saamhorigheid, een warme alle grenzen overschrijdende mense lijkheid bloeide op uit de harten der mülioenen, die elkander vonden in de ont roerende dienst aan hel goede. /^een heldenmoed is gewild, geen grootheid begeerd. Zij ontspruiten aan de schijnbaar kleine daden van kleine mensen. De boei', die zwemmende zijn kind heeft gered en dan zijn leven nog heeft gewaagd om te trachten een pony op een vluchtheuvel te brengen, zegt later berustend: „Acht jaar geleden brandde in de oorlog mijn hoeve af: zeven jaar woonden wij in een noodwoning; wij hadden pas weer een boerderij; wij hebben Gode zij dank nog elkaar", hij weet niet dat hij op dat ogenblik groot is. De chauffeur, die levenmiddelen aanvoert over een ondergelopen weg, welke misschien ergens is weggeslagen, zodat hij gevaar loopt in de diepte te storten, voelt zich geen held: hij doet zijn plicht. De student, die met pijn in de lendenen zandzakken vult, de natte voeten in doorweekte schoenen, hij verricht zijn nederige dienst zonder zich te verhovaardigen. De vermoeide soldaat, wadende door de stroom in moerassige bodem met een kind in de armen, heeft slechts één bede: dit leven te redden. Op wrakke vletten en in wankele boten, her en der geworpen door golf en wind, stotend op boomtoppen en hakend in drijvende hekken of weggeslagen daken, trachten duizenden mannen mede mensen te bereiken. Overal, dag en nacht vullen de zwoegende colonnes de bressen in bedreigde dijken. In fabrieken en pakhuizen, transportbedrijven en stations, kantoren en scholen, winkels en woonhuizen op schepen en in vlieg tuigen zijn de gespannen krachten van enige honderdduizenden gemobiliseerd. Een natie vecht tegen het amputeren van vitale delen van haar koortsig lijf. liet is een gemeenplaats geworden te zeggen, dat wij „groot" zijn geworden in de strijd tegen het water. Alle grootheidis betrekkelijk gebleken. Wij zijn een klein volk in een bedreigde positie, dat zuinig moet leven en hard moet wer ken, om het hoofd boven water te houden, letterlijk en figuurlijk. Wat er aan zelfgenoegzaamheid mocht zijn gebleven uit een tamelijk recent verleden, is door opeenvolgende catastrofes weggevaagd: krijg en bezetting, honger en verwoes ting, het verlies van een koloniaal rijk, watervloeden die alle verbeelding over treffen. En toch ontlenen wij misschien aan die worsteling met het water de eigenschappen, waardoor wij redenen behouden tot een lichte trots, dat wij Nederlanders zijn. Wij willen niet wijken voor rampen en tegenspoed, wij blijven geloven in onze toekomst, wij gaan hardnekkig voort te strijden voor het bewaren van een land, waarvan het vruchtbaarste en kostbaarste deel met één spring vloed dreigt te worden verzwolgen. Wij winnen ondanks alles grond, scheppen industrieën, bevaren de zeeën en handelen op alle markten. Er is reden te ver onderstellen, dat onze nationale eenheid die hechter schijnt dan ooit is ge smeed in de hitte van dit verbitterd gevecht met ons lot. rFhans echter ging het nog om meer dan om ons vaderland. Amerikanen, Britten, Belgen, Fransenja talloze anderen zijn ons met materiaal te hulp gesneld. En wat veel meer zegt: zij zijn gekomen met hun kloppende mensen harten, hun bereidheid tot het offer, één van ziel en zin met de duizenden op omspoelde dammen, op ondermijnde zolders en in zwiepende boomtoppen. Zijn wij Nederlanders groot genoeg, om deze genegenheid waardig te zijn Maar het gaat hier eigenlijk niet om Nederland in het bijzonder. In deze mysterieuze een heidsdrang openbaart zich het ontroerde medeleven met de Mens, het universeel beleven van het drama, dat zijn bestaan is. Uit de diepten hebben zij geroepen, de veriatenen te midden van het woeden der ontzagwekkende krachten. En hun wanhopige stem heeft andere krachten gewekt, sterker dan die van de natuur. In de lage landen betalen wij opnieuw, zoals alle generaties voor ons, de schatting om te mogen leven: de zware cijns aan de dood. En daarom zijn wij symbool. Vergeten wij het niet, wanneer straks wellicht anderen het zijn yERGETEN wij deze dagen nooit. Want weldra zal de laaiende gloed onzer bewogenheid verbleken, de geestdrift verzwakken. Zware lasten zullen blijven. Wij moeten gezinnen verzorgen, weduwen en wezen een draaglijk bestaan verze keren, duizenden hoeven en huizen weer opbouwen, dijken herstellen, gronden herploegen, de veestapel aanvullen. Wij zullen 'klagen. Welnu, herinneren wij ons dan, tot welke inspanningen en offers wij bij machte waren. Herinneren wij ons de onvergetelijke solidariteit der volken in Europa en over de oceaan. Bedenken wij, wat wij tezamen wonnen in deze verschrikkelijke nood. Dan zien wij weer voor ons de geestdriftig inzamelende jeugd, de bemodderde mannen, de vastberaden pilotenschippers en vissers, de zorgzame vrouwen, de toegesnelde verpleegsters en artsen, de zwoegende soldaten, en de levens die wij losrukten uit de tanden van de dood. Straks zullen de dagelijkse sleur en de monotone routinehet klein moedige egoïsme en de angstige beduchtheid zich weer doen gelden. Doch dan zullen er momenten zijn, dat wij deze wellicht grootste rampspoed onzer generatie en tevens deze treffende eenheid en solidariteit toch opnieuw doorleven. Het zullen de beste ogenblikken zijn van ons leven. SPONTANE HULP UIT AMERIKA De gemeenteraad van het plaats je Zeeland in de Amerikaanse staat Michigan heeft aan president Eisen hower verzocht een onbeperkt aan tal door de watersnood getroffen Nederlanders in aanmerking te la ten komen voor emigratie naar de Ver. Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. In alle delen van de Ver. Staten wordt spontaan gereageerd op de oproepen tot hulp. In het gehele land werken de Nederlandse con sulaten onder hoogspanning om de toevloed van pakjes en geldbedra gen, variërend van vijf tot duizen den dollars, te verwerken. Het con sulaat te New York ziet er uit als een pakhuis, Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen zorgen voor gratis vervoer van Detroit, Chica go, Denver, tos Angeles, San Fran cisco en andere grote plaatsen naar New York. Waar zij ter inzage liggen \7andaag heeft liet Nederlandse Rode Kruis een eerste verlieslijst uitge geven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, van wie ver luidt, dat zij om het leven zouden zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten zullen zoveel mogelijk da gelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontro leerd, ;Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten zullen ter inzage liggen bij de Zaandamse Gemeenschap, waar het Rode Kruis is ondergebracht. Men ge lieve deze afdeling niet op te bellen voor informaties. Overeenkomstig een verzoek van bevoegde instanties zal De Typhoon deze lijsten, daar zij officieus zijn, niet publiceren of voor de étalages hangen. Zij, die familie in het noodgebied hebben, kunnen de lijst op onze kantoren ter inzage krijgen. (Vervolg van pag. 1) Oost-Kapelle (Walcheren) adopteert Burgh (Schouwen Duivelgnd), Prinses Wilhel- mina heeft haar auto ter beschikking ge steld van het ziekenvervoer, De bevolking op Aruba bracht f 55.000 bij elkaar. Militai ren aldaar haalden f 10.000 op, Noorwegen heeft drie „fabricated houses" aangeboden. s(c Duitsland zond glas voor broeikassen ter waarde van f 20.000, sfc Franse kolenhande laren bieden hun gedupeerde collega's in ons land 300.000 francs aan. De Ned. Heidemaatschappij verscheepte 60.000 zand zakken naar bedreigde plaatsen. Boven Den Bommel liet zij 50 paar lieslaarzen droppen. Curacao zamelde totaal f 708.000 in. Ver zonden werden al 300 lakens, 300 zaklan taarns en 100 dekens. De socialistische partij en de volkspartij in Oostenrijk schon ken totaal 220,000 schilling. De Neder landse kolonie in Portugal zond 12 grote pakken kleding en dekens af. De Oosten rijkse vakbond wil 250 kinderen opnemen. De carnavalsvereniging in Bergen op Zoom bracht f 100.000 bij elkaar, sfc De Ne derlandse Aardoliemaatschappij schonk f 25,000, De directie der Bataafsche Pe troleum Mij. schonk f 500.000, Uit België kwamen vanmorgen beddengoed en keuken gered in Bergen op Zoom aan, Uit Saar land is een mobiele keuken met levensmid delen en personeel onderweg, voldoende voor 800 personen. De gezamenlijke centrales van overheidspersoneel dringen er bi,i de le den op aan 1% van hun maandsalaris af te staan. Inwoners van Bergen in Noorwe gen brachten een vliegtuig vol dekens en kleren bij elkaar. De Belgische plaats St. Nicolaas wil evseué's onderbrengen. Een kapper in Brussel schonk een complete kap salon voor een gedupeerde collega. Van daag komen uit Italië 4 militaire vliegtuigen met hulpgoederen. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld 1000 a 1200 kinderen op te nemen. Het ministerie van landbouw wil helpen bij het herstel van vernielde landbouwbedrijven. Het Zwit serse Rode Kruis zond J000 kilo rubberkle- ding en beddegoed. Gelderland kan aan tienduizenden gezinnen onderdak verlenen. Op Schiphol kwam een Catalioa-vliegboot uit Denemarken aan met twee ton dekens en kleding aan boord. De boot zal worden ingezet bij de hulpverlening. Nederlan ders in Spanje brachten al 500 kg. goederen bijeen. Zweden stuurt een extra zending van 75.000 dekens. De Belgische jeugd dienst heeft al haar kampeermaterieel ter beschikking gesteld: bedden, matrassen, slaapzakken en dekens. sfc De Paus heeft een trein vol sinaasappelen voor de kinderen in het overstroomde West-Europese gebied la- Onverlaat: In Groningen is een 70-jarige man gearresteerd, die geld, dat hij ten bate van het Nationale Rampen fonds inzamelde, in eigen zak stak. De man heeft bekend. Diefstal: Wegetls diefstal van drie jassen, bestemd voor de vluchtelingen uit de geteisterde gebieden, is een 26- jarige Rotterdamse timmerman tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het speet de kantonrechter dat hij niet meer kon eisen tegen deze onverlaat. Kinderverzorging: Zweden wil personeel met uitrusting naar ons land sturen om kinderen te verzorgen, die de zorg van hun ouders moeten missen. Vermist: Sinds Zondagavond wordt in de omgeving van Fijnaart een soldaat uit Didam vermist, die voor de reddings actie was ingezet. Ongeluk: Op Schouwen is een man onoplettend op de staartschroef van Watersnood'postsegel Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een speciale vwtersnood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijd stip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten worden, verkrijg baar zullen zijnvolgt nader be richt. Ruim f 40 per gezin De streek Noordeinde behorende tot de gemeente Graft (Noordhol land) telt 26 gezinnen en 87 inwo ners. De collecte aldaar bracht f 1077 op. Dat is 41.42 per gezin of f 12.37 per inwoner. Penning watersnood 1953 De Vereniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto-opbrengst zal ter be schikking van het N.R.F. worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevon den het ontwerp, hiervoor te maken. DIJKDOORBRAAK OP SCHOUWEN De Nederlandse territoriale bevelheb ber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe op Schouwen-Dui- veland (ten noorden van Zierikzee) is doorgebroken. Schepen die in de buuri zijn, is verzocht zich onmiddellijk hier heen te begeven om te helpen bij de evacuatie. een met goederen geladen Engelse heli copter ingelopen, door de propellerbladen gegrepen en op slag gedood. Geld: De genie van Soesterberg stelt voor, de extra-beloning voor militairen in het rampgebied af te staan aan het N.R.F. Afgevaardigde: De Paus heeft de nuntiatuur in Parijs naar Nederland en België gezonden om na te gaan op welke wijze het vaticaan nog zou kun nen helpen. Texel: Het dodencijfer bedraagt thans vijf. Er wordt nog een persoon vermist. Boeren van de polder het Noor den is aangeraden hun vee onmiddellijk te evacueren. Rampenfonds: Prins Bernhard is geïnstalleerd als voorzitter van het Rampenfonds. Engeland: Totaal 265 lijken van slachtoffers zijn geborgen. Terecht: Twee militairen, van wie aanvankelijk werd aangenomen, dat zij vermist werden, zijn thans terecht. Krant: De Prov. Zeeuwse Courant, die thans te Goes wordt gedrukt, gaat volgende week bij het „Rotterdams Nieuwsblad" draaien. Haar drukkerij in Vlissingen is zwaar beschadigd. Zeker 60.000 ton papier ligt in het water. Rantsoen: In Middelburg is het wa ter gerantsoeneerd. De kranen lopen niet. Het water wordt via tankwagens gedistri bueerd. Ramp: In Klundert is een gezin met 7 personen omgekomen. Gedicht: Het gat in de dijk bij Willemstad is gedicht. Er zitten nog vijf gaten in andere dijken. Met man en macht wordt daar gewerkt. Numansdorp: Thans geheel geëva cueerd. Water staat er nog anderhalve meter hoog in de straten. Hoekschewaard: Ruim 150 per sonen verdronken. Reddingen: Amerikaanse helicop ters redden gisteren 400 inwoners van Nieuwe Tonge, Belgische en Engelse on geveer 100. „Vier keer Walcheren" Gevraagd naar de omvang van de te ondernemen herstelwerkzaamhe den tot verhouding van de droog legging van Walcheren na de oor log zeide ir. Maris, de directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, dat naar schatting de taak van thans zeker wel vier keer zo grooi kan worden geacht. „Het wordt een ware slag, met mobilisatie van al het beschikbare materieel". Ir. Ma- ris merkte op, dat vanzelfsprekend de omstandigheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met het her stelwerk om te voorkomen, daé de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden vergroot, zoals op Walcheren destijds is ge beurd. ten vertrekken. -Ju Denemarken heeft al vier müüoen kronen bijeengebracht. Ameland zamelde ruim f 13.000 in. Een actie in het bouwbedrijf van werknemers en werkgevers zal tenminste f 1.000,000 opbrengen. Elk gezin in Opperdoes heeft gemiddeld f 30 voor de slachtoffers geschonken. De bond van bejaarden heeft f 500 afgedragen. De bemanning van de „Willem Barendsz", va rende in de Zuidelijke ijszee, zamelde f 14.385 in. De Italiaanse parachutisten vereniging heeft haar hulp aangeboden. Uit België arriveerden gisteren op Schiphol 2500 paar rubberlaarzen. Vrijmet- .selaars in Noorwegen zonden een vlieg tuig met dekens. Het NVV heeft haar gift van f 100.000 verhoogd tot f 250.000. Het Duitse vakverbond stortte f 45.000. Het Leger des Heils in Zweden schonk f 20,000. Vannacht lichte vorst Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het bin nenland lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. Het weer in de Zaanstreek: Neerslag 5 mm. waarbij ruim 3 cm sneeuw en hagel. Max. temp. gisteren 3 "C. Min. temp. afgel. nacht 0 °C. Nachtvorst -1 °C. Verbinding verbroken? Toestand KRITltiK op Voorne-Putten De met tienduizenden zandzakken ver sterkte dijk langs het Voornsche kanaal en de afsluitdam te Oostvoorne hebben de storm van de afgelopen nacht goed doorstaan. Te Heenvliet wordt de toe stand evenwel zeer kritiek. Doordat het water in de Heenvlietse polder nog voort durend blijft stijgen, wordt thans de toe stand voor de Wieldijk bij Nieuwesluis (Z.H.) zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar het water thans reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kunnen behouden. Uit <ie achterliggen de polder wordt het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze dijk, doch dit moet nu reeds levensge vaarlijk worden geacht. Het plaatsen van het tweede zink- stuk in ae bres van de dijk bij Papen- d recht is uitstekend geslaagd. Het gat is reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uitstekend. De binnenkomende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstia zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan van avond de toestand bereikt zijn, waar bij geen water van enige betekenis meer binnenkomt, RIDGWAY IN ONS LAND Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten, uit Parijs in ons land aangekomen. De generaal, die vanmiddag besprekin gen in Den Haag zal voeren over moge lijke hulpverlening, zal daarna onmiddellijk terugkeren naar het Shaep- hoofdkwartier in Parijs. Korea VOORSTEL TOT STAKING VAN HET VUREN Tsjou en Lai, Chinees premier en mi nister van Buitenlandse Zaken, heefteen onmiddellijke staking van het vuren in Korea voorgesteld op de bestandsvoor- waarden, die reeds met de verbonden en zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een politieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt radio-Peking. De secretaris van het permanente hof van arbitrage en voorzitter van het resi dentie-orkest, dr. A. Loudon, is 60 jaar oud tijdens een concert van het orkest ten bate van de slachtoffers overleden. De D-trein BazelAmsterdam ontspoorde 20 km. voor Luik. Geen doden of gewon den. Koning Boudewijn is naar Nice vertrokken om zijn griep kwijt te raken. De beurs voor meubelen en woning textiel, die Maandag a.s. wordt geopend, gaat door. De West-Duitse grenspolitie is van 10 tot 20.000 man uitgebreid. De carnavalsfeesten in Nijmegen zijn af gelast. De internationale bloementen toonstelling „Flora 1953" te Heemstede gaat door. Geruchten gaan, dat Annie de Reuver, zangeres bij de Skymasters haar medewerking aan de AVRO heeft opgezegd. Nederland mag 325.000 mark suikerwaren, 250.000 mark zoetwa tervissen en 150.000 mark boekweitmeel en grutten naar Duitsland sturen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3