BlOX Oud ZAANDAMMER beleefde BANGE nacht in Breskens Z.K.K.-concert ten dienste van het Nat. Rampenfonds Lading kwam goed van pas ///A Zaans idee: MOEDERSCHIP met vele sloepen a! onderweg 2 Dagblad voor de Zaanstreek „De Typhoon" van Donderdag 5 Februari 1953 Bulderende orkaan en kolkend geweld. GOLVEN ROLDEN OVER DE HAVEN Zaandam. „Het leed van de mensen in de rampgebieden valt met géén pen te beschrijven", zei ons gistermiddag onze oud-plaatsgenoot R. B. Hemmelder, die woonachtig is Noodplan A. 13 te Bres kens (Zeeuwsch-Vlaanderen). Dinsdag- - avond kwam de heer Hemmelder, liftend BgVia Antwerpen vol indrukken van de noodtoestand terug in zijn ouderlijke wo ning aan de Lijnbaanstr. 35. Gistermiddag 1 uur vertrok de oud-Zaandammer weer naar Breskens, omdat daar vrouw en kinderen verblijven. Van hem hoorden we, hoe de bewoners van Breskens zij-aan-zij in de beruchte nacht van Za terdag op Zondag vochten om de dijk te behouden. Laten we de heer Hemmelder aan het woord: „De bulderende orkaan, het slaan van de golven tegen de dijk, vermengd met een schril sirenegeloei, deed de bewoners van Breskens, dat aan de Noordkust ligt van Zeeuwsch- Vlaanderen, vroegtijdig ontwaken, voor zoverre er nog sprake was van slapen.... Om half drie was de toe stand kritiek. Het water sloeg over dijken, straten en pleinen. Huizen vulden zich met water". „Weldra stond het water een meter hoog. Heel de bevolking kwam in ac tie. Met man en macht werd er aan de dijken gewerkt. Gelukkig lagen er in pakhuizen enorme voorraden pakken en zakken met inhoud opgeslagen en zo konden we de dijk ophogen". „Een groot geluk is, dat over de dijk een betonweg loopt, die heeft het gehouden! Was het een klinkerweg, dan zouden de ste nen zijn weggespoeld en zou het leed niet te overzien zijn geweest. Meer dan duizend mensen werkten op die lange dijk, allen broederlijk bijeen met slechts één gedachte: we moeten het water tegenhouden. Het is ons gelukt na vele bange uren". Veel schade „Niettemin is er enorm veel schade aan de haven aangericht. De grondzeeën liepen op vijf verschillende plaatsen over de haven. Het water vloeide weg naar lager gelegen gedeelten, o.a. in de Duivelshoek, een pol- dertje, dat geheel overstroomd werd. Enige boerderijen verdwenen in de watermassa. De schade aan havenwerken e.d. bedraagt in Breskens ongeveer f 2.000.000. Een groot pakhuis, waarin de oogst opgestapeld was van een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, kwam onder water te staan. In de haven lagen schepen van Urker vissers, die tevoren ha ring hadden gebracht. De kracht van de natuurelementen was zo geweldig, dat een botter dwars over de dam werd gesmeten". De heer Hemmelder zei. dat de Urker vis sers, toen het weer minder hevig was. later menslievend werk hebben verricht. Zij gin gen Zondag naar Zierikzee om daar te hel pen. Veel schade kreeg ook een pakhuis met een grote voorraad cement. ,Ik schat de schade over geheel Zeeland en andere getroffen gebieden zeker op een milliard. Niemand kan zich een juiste in druk vormen, hoe verschrikkelijk de toe stand is in de rampgebieden". Onze oud-plaatsgenoot vertelde terloops nog wat er zou zijn gebeurd, indien de dijk bij Breskens geen stand had gehouden. .Zeker 1500 mensen zouden in het achter gelegen land geïsoleerd zijn geraakt en in een kolkende watermassa zijn verdronken". Het personeel van de firma P. M. Duy- vis, machinefabriek te Koog, staat 20% van zijn weekloon af. De directie vult dit met hetzelfde bedrag aan. Advertentie 1M. Steunt het NATIONALE RAMPENFONDS DEN HAAG - GIRO 9575 Adv. aangeboden door fabrikanten van LEKASIN en TONICUM NOURY. Voor het N.R.F. Nu al 53.000 te Zaandam ZAANDAM. Gisteravond is ten gemeentehuize nog een bedrag van f 5854.16 voor bet N.R.F. ontvan gen. Het bedrag, ingekomen door lijst- en straatcollectes, is hierdoor gestegen tot f 53.000. Alles is echter nog lang niet binnen. Verwacnt wordt, dat men met het eindbedrag niet ver van f120.000 zal blijven. Piano-recital Gerard Hengeveld Twee Zaanse ambulances naar de ramp Eaandam. Twee ambulances van de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis zijn resp. vertrokken naar Dordrecht en Voorne-Putten om hulp te bieden. Twee wagens zijn beschikbaar gesteld door de N.V. Polak en Schwarz en de fa. J. Schipper te Zaandijk. De ploeg voor Dordrecht bestaande uit vier leden van het Rode Kruis en de chauffeur staat onder leiding van de heer Mulder, de ander onder leiding van de heer Bree- ker uit Koog. Verwacht wordt, dat bin nenkort een derde ambulance zal worden opgeroepen. De wagens zijn geheel vol gens de eisen ingericht met brancards en geneesmiddelen. De „Stong" in Vlissingen: (Eigen bericht) ZAANDAM. Honderden rappe han den hebben gisteren vroeg in de mid dag in enige uren de Zaandamse goederen uit de Noorse „Stong" ge haald, die meteen daarop naar_ Ant werpen is doorgevaren. De penicilline, die meegegeven was, is ijlings overge bracht naar Tholen, waar er grote be hoefte aan bestond. De overige goe deren zijn in kleine vaartuigen naar Schouwen-Duiveland vervoerd- Knap werk dus: Dinsdag inzameling in Zaandam, Woensdag al distributie in het geteisterde Zeeland. De heren Voorthuizen en Rigter ko men vanavond via Antwerpen naar huis. DE REDDINGSPLOEG Aflet de Spes zijn vertrokken: ha- venloods H. J. Hekman, Apol- loplantsoen 29, Dick van Alten, ge meentehuis, M. D. Hiehle, Vlie landstraat 28, H. C. Gombert, Abeelstraat 24, J. J. van Raak, Dennestraat 17, K. de Wit, West zijde lb, K. van Dalsem, Kalf 20, C. Vethaak, Zuiddijk 352, J. de Jong, Jonge Arnoldusstraat 38, L. Poulain, Harenmakersstraat 2, R. P. de Jong, Dr. Schaepmanstr. 31, C. W. Bakker, Oostzijde 314e. J. Kraaij, Stuurmanspad 2, K. Anker, Herengracht 12a, P. Groot, Belgi schestraat 32, allen uit Zaandam. M. Timmer, werkzaam als semi- arts in het Gem. Ziekenhuis Zaan dam, woonachtig te Bloemendaal, P. B. Rozemeijer, Dorpsstraat 423, D. van het Kaar, Zandweg 41, bei den Wormer, J. Hoek, Wandelweg 124, P. Breedt Bruijn, Fröbelstraat 1, Wormerveer, C. L. P. M. Zon jee, Middelweg, M. van der Lee, Nieuw- land, Uitgeest, R. Paassen, Heiloo (werkzaam bij Van Gelder Zonen Wormer), J. H. W. en J. H. Koster, Velsen en W. van Dalen, Beverwijk. Zaandam. Het bestuur van de Zaansche Kunstkring had geruime tijd geaarzeld, in verband met de over ons land gekomen rouw, alvorens te besluiten het piano recital door Gerard Hengeveld te laten doorgaan. Men was tenslotte tot dit be sluit gekomen, in overleg met de heer Hengeveld. De recette van deze avond, met inbegrip van het honorarium van de solist, komt ten goede aan het Nationale Rampenfonds. De Doopsgezinde Ge meente stelde de kerk in de Westzijde, en Bender's Pianohandel de vleugel gratis beschikbaar. Aan de opbrengst zal door de Zaanse Kunstkring nog 'n bedrag uit de kas worden toegevoegd. De grootte hiervan is nog niet bekend, zodat wij pas binnenkort zullen kunnen publiceren, hoeveel uiteindelijk aan het N.R.F. zal worden overgemaakt. Gerard Hengeveld begon zijn recital, buiten het programma om, met de Ko raalbewerking van Bach, Jesu, meine Freude, in het bekende arrangement van Myra Hes en speelde vervolgens de Chro matische Fantasie cn Fuga van Bach in een grootse weergave. Deze pianist geldt terecht als een van de grootste Bach ver tolkers van deze tijd en hij leek ons dit keer wel bijzonder gedisponeerd, ook in Van Beethoven's Sonate in d kl. Op. 31 no. 2 (Der Sturm). Van Schumann, de meester van het kleine stemmingsstuk, hoorden wij de beui'telings dichterlijke en fijn-komische Papillons. Na de pauze speelde Henge veld de virtuoze en harmonisch nog steeds interessante Sonatine van Ravel en vier werken van Chopin, nl. Polonaise in Bes gr., Mazurka in b kl., Berceuse Op. 57 en Ballade in as gr. Op. 47. Op veler ver-zoek besloot hij zijn pro gramma met een deel uit de Suite Berga- masque, (Clair de Lune) van Debussy. Het was een avond, waarvoor wij Gerard Hengeveld en de Zaansche Kunstkring dankbaar kunnen zijn. De belangstelling was niet bijster groot, doch dit is in deze dagen verklaarbaar. ADRI MES De toneelavond van Buurt- en speel tuinvereniging De Uithoek, die Zaterdag zou worden gehouden, is uitgesteld tot Zaterdag 14 Februari vaqTYPHONIST Typhonist heeft gisteravond de film ge zien van de overstromingsramp. Eigen lijk twee films, want nog juist voor de voorstelling van 7 uur was het tweede deel aangekomen. En bij het zien van die hartverscheurende ellende heeft Typho- nist bij zich zelf geconcludeerd: wij hier op het droge weten in de verste verte nog niet wat er zich heeft afgespeeldwat daar in die gebieden is gebeurd. Wij heb ben er van gelezen en we horen er van, uur na uuren toch weten we het niet. De film geeft er n beeld van, 'n aangrij pend beeld en ge moet wel van steen zijn als ge de tranen weet terug te houden. Ook de filmoperateurs hebben lang niet alles kunnen zien, want zij kwamen toen de ramp zich al voltrokken had. Maar wat zij met levensgevaar op het celluloid heb ben gebracht, zal ieder moeten zien om te worden geconfronteerd met deze ramp. En als ge dan hoort van bandieten, die in dit brok verdronken land gaan roven, dan zoudt ge naar Den Haag willen schreeuwen: kondigt het standrecht af en schiet die kerels op de plaats van hun af grijselijke misdaad neer. Geen rechtzaak, maar snel recht. Schurken, die zich daar willen verrijken, mogen de naam mens en Nederlander niet meer dragen. Die moe ten worden uitgeroeid! Direct en zonder pardon! Is het niet verschrikkelijk te we- ten, dat redders wantrouwend worden be keken, omdat de stakkerds er dieven in menen te zienWaarom zijn er zovelen, die niet uit hun geteisterde huizen weg willen? Omdat zij weten, dat een legertje van menselijke ratten in staat is de hele boel leeg te halen. Daarom blijven die mensen vaak in de onvoorstelbare ellende zitten. Omdat zij nog weten van die tijd toen in de oorlog de landen waren onder gelopen. Ook toen zijn de bandieten ge komen en ze zijn er weer! Gelukkig dat de regering duizend man politie laat aan rukken. Standrecht afkondigen en onmid dellijk neerschieten, dat is de enige methode! Dat idee krijgt nog meer ge stalte als ge de ellende ziet, waarin een zo groot deel van ons landje is betrokken. Typhonist heeft die beelden gisteravond met verbijstering gezien. Weest er van overtuigd: wij weten niet alles en moge lijk zullen we het nooit weten. MANNEN VAN ZESSEN KLAAR: ZAANDAM. Na dc Stong is opnieuw een schip met hulpgoederen uit Zaan dam naar de noodgebicden vertrokken. Hedennacht voer de kleine kustvaarder „Spes" van kapitein Tichelaar uit Sneek van de Loswal af met behalve de be manning nog een 26 vrijwilligers aan boord, alsmede twaalf sloepen, vijftien buitenboordmotoren, een zendinstallatie cn een vracht voedsel voor zeker een veertien dagen. En daarbij dan de mankracht van dc voor het merendeel uit Zaankanters bestaande hulpploeg, die zal moeten bivakkeren in het ruim waarin gisteravond ook de sloepen waren geladen. Doel van dc reis is voorlopig het zwaar geteisterde Bruinissc, waar de Spes als moederschip ligplaats zal krijgen, eventueel zal rondvaren met de sloepen als uitzwermende reddingboten. Om 12.15 uur vertrok liet schip van de steiger bij de Nicolaasstraat en voer vervolgens naar dc Loswal om daar duizenden liters drinkwater in te nemen. Bericht was uit Hilversum gekomen, dat in Nigtevegt een auto zou staan om een aantal walkie talkies aan boord te zetten. Hier voer een schip weg met wakkere kerels aan boord, die niet zullen opzien tegen de ontberingen van de reis naar de ramp gebieden, mannen die op voorhand hebben gezegd, zich volledig te zullen inzetten voor hulp aan de slachtoffers. Als kok is Dick van Alten, zoon van de concierge van het gemeentehuis mee, als motortechniker Klaas Anker die beschikbaar is gesteld door de N.V. Garage Steemeijer en als radiotechniker Jan J. van Raak, employé van Radio Husslage. Dc heer Husslage heeft enorm veel werk verzet om technische hulpmiddelen mee le krijgen. Hij ontving gisteravond na einde loos telefoneren bericht, dat de P.T.T. in Den Haag hem een zendinstallatie be schikbaar had gesteld. De P.T.T.-ers, overtuigd van de belangrijkheid van dc expeditie, brachten het toestel met eigen wagen naar Zaandam. De „Spes" voer weg met vele vrijwilligers, boordmotoren en zendinstallatie ten te gebruiken door semi-arts M. Timmer, die ook aan boord stapte. Toen sneeuw en regen naar beneden vielen werden de sloepen aan boord van de „Spes" gehesen. Toen kwam het be richt: kapitein Boersma uit Wormerveer kan niet mee, want hij moet een half mil- lioen zakken en nog zo het een en ander naar het bedreigde gebied varen met zijn Trots Alles. De heer Boersma vertrok naar Wormerveer om zijn schip varens- klaar te maken. Hij zou jammerlijk ge noeg niet ver komen. U kunt daar elders over lezen. In het Havenkantoor stapten de vrijwilli gers binnen, arbeiders, boeren, die hun koeien overlieten aan de familie thuis, ambtenaren en stevige studenten, mannen met de plunjezak op de schouders, die hun naam opgaven voor de scheepsrol. Een hart- jjet plan is eigenlijk ontstaan in het brein van een bekende Zaandamse zeiler, hoofdfiguur van de vereniging Onderlinge Zeilers, die uit ervaring kon putten. Immers vele jaren achtereen voer een moederschip met leden en zeil schepen van de Onderlinge aan boord naar de Friese meren. Hij bedacht dat het in dit noodgeval zeker mogelijk moest zijn iets dergelijks te doen. Hij deelde zijn plan aan havenmeester C. J. Stelleman mee en deze was er direct voor te vinden. Ook het gemeentebestuur cn de heer M. J. Hille, wethouder en bestuurslid van de Zaandamse Gemeenschap, zetten zich on middellijk in voor verwezenlijking van dit plan. Hoofdzaken waren in het begin: een moederschip, sloepen en aanhangmotoren. Gedacht werd aan 't te Wormerveer liggen de m-s. Trots Alles van kapitein Th. Boers ma. Die W' side direct, doch moest mede delen. dat zijn schip voor deze expeditie niet geschikt was. Als er een groter schip zou worden gevonden wilde hij mee. Andere plannen werden ontworpen en toen kwam het idee: in de balkenhavcn lag de „Spes" en deze naam (Hoop) zou voldoende ver trouwen geven in het welslagen. Kapitein Tichelaar wilde best, maar wees op de vracht balken die hij nog in had. Er kwa men bootwerkers extra bij en na korte tijd was het schip leeg. Intussen stonden in het gemeentehuis (de heer Hille) en in het Havenkantoor (de heer Stelleman en ambte naar Huisman) de telefoons in vol bedrijf. In korte tijd moest een lijst van goederen worden besteld. De heer S. Vet (die al heel veel voor de organisatie voor de rampgebie den deed) reed weg met een auto om buiten boordmotoren te halen en hij kwam zelfs tot in Bergen. Mannen, die hun motor be schikbaar stelden, boden zich zelf aan voor hulp en na enige uren waren er twaalf aan hangmotoren in Zaandam. Met de vletten liep het ook goed, dank zij de medewerking van de stuwadoor C. G. dc Vries, en auto's reden aan voor het aanvoeren van voedsel, petroleum, 4000 liter benzine en medicamen- Sloepenleveranciers Sloepen zijn beschikbaar gesteld door de N.V. Houthandel v.h. Wil liam Pont (5), N.V. Houtschaverij en -Zagerij De Twee Gebroeders (1), heren Blauw (1) en Groot (2) allen te Zaandam, de N.V. P. Wij- tenkamp te Westzaan (2) en de heer J. A. Allen te Wormer (1) De laatste sloep is van een binnen boord motor voorzien. De overige sloepen krijgen een buitenboord motor. klompen, oud middel om warme voeten te houden, mannen in oliegoed en in brand weerjassen, dikke jekkers om de wind en het water van hel lijf te houden. Het goot van de regen en de wind blies over de ijs koude Voorzaan. De „Spes" werd geladen. Uit Assendelft kwam een Zaandamse bestel wagen met een beste vracht dekens en bran cards. opgehaald uit het magazijn van Be scherming Burgerbevolking. Goederen om de burgerbevolking inderdaad te bescher men. Dekens voor de mannen, die de nacht in het koude ruim zouden doorbrengen. Er kwam hooi om op te liggen en van alle kan ten zakten de vrachten voedsel in de kom buis. Vijftig autobanden werden gestouwd om de sloepen op te stoppen. Stevige mannen droegen motoren in het ruim. In het Haven kantoor meldden zich nog meer vrijwilli gers aan; zij gingen teleurgesteld heen toen zij vernamen, dat hun hulp niet nodig was. Een watertank werd in het ruim geladen. Hier kwam hulp uit Zaandam en naar het antwoord van de marinecommandant van de basis Rotterdam te horen, be schouwde men deze expeditie als een idee uit duizenden. Men had er zelf nog niet aan gedacht. Een moederschip met plat boomde vaartuigen, uitstekend geschikt om te varen over ondergedoken huizen en schuren, goed om mensen uit de wrak ke huizen te halen. Een idee van een par ticulier, waar officiële instanties nog niet aan hadden gedacht. Kort voor het vertrek riep burgemees ter Thomassen alle mannen op de stei ger bij elkaar. Havenloods Hekman las de namen af en daarna sprak de burge- roerend gezicht deze mensen, sommigen op meester een warm woord van bemoedi- Zaal In een gemeente dicht bij de Zaanstreek stelde een vereniging een feestelijke bijeen komst uit om redenen, die ons allen bekend zijn. Dit is geen tijd voor lol. Men kwam met opgaaf van redenen bij de zaalhouder en maakte het hem bekend. En toen is het on gelooflijke gebeurd. Deze :.'.aV-ïv i eiste van de vereniging de dubbele zaalhuur en f 100 voor derving van consumpties. Hij durfde dit zonder enige schaamte te vertellen. De ver enigingsmensen hebben er de politie bij ge haald en die besliste, dat men in deze droeve tijd niet was gebonden aan afspraken be treffende het huren van een zaal. zodat de zaalhouder met getergd gezicht terug kon zijn zaak. Ook dit is een Nederlan derEen beschamend idee, zo'n mens in ons midden te hebben. Dank Uit Zaandijk kwam een briefje van «e volgende inhoud: „Het is ons als slachtof fers van de watersnood, opgenomen bij de familie De Gast, Guisweg 77, Zaandijk, een behoefte onze hartelijke dank te be tuigen aan de bevolking van Koog en Zaandijk voor de helpende hand, die zij ons op het gebied van kleding toestak. Wij hebben versteld gestaan van de spontaneïteit, waarmee ons kleding- vraagstuk is opgelost." Het briefje was getekend familie Van Meer. Voor de zieken Zilverpapier enz. van Willy Borger, Burg. van de Stadtstraat, Cavia Meijns. Zuiddijk, Hennv van Zaane. Prins Hendrikstraat, Zaandam, Chr. Kleuterschool, Zaandijk. Van wie? Molevelt, Vergiliusstraat 11, vond een blauw met witte Noorse want; mevr. Erede- riks, Jonge Arnoldusstraat 63, een zwarte wollen handschoen; bij Van Diest. Zuiddijk 259b, liggen een linker bruine schoen met spekzool en een paar dames- of kinderwan ten; Frans Leurs, Dr. Roggertspad 3, vond een speelgoedrevolver; Cas Renken, Heijer- mansstraat 30. een horloge; Dinsdag een vul pen gevonden Halstraat 11. Allen Zaandam. Verliezersfront Gerda van 't Hof, Dampad 23, verloor een bruine portemonnaie met ritssluiting tussen huis en God. Gracht; mej. Koning. Gov. Flinckstraat 24, een zwart mutsje. Beiden Zaandam. Bij Zaandijk ZANDZAKKENSCHIP LIEP VAST Zaandam. Gisteravond laat kreeg bur gemeester W. Thomassen bericht van dp Commissaris van de Koningin in Noord holland, dat met de grootste spoed een vracht van een half millioen zakken ïd partijen-moest worden verzonden naar resp. Vlissingen, Tholen, Zierikzee, Ber gen op Zoom en Den Bosch. Voorts kwam de opdracht, zorg te dragen voor verzen ding van 400 schoppen. Voor verzending werd gerequireerd het m.s. Trots Alles van kapitein Th. Boersma uit 'Wormerveer. Als leveran ciers werden aangewezen (voor de zak ken) de bedrijven van de N.V. Zaan- landse Zakkenhandel en de N.V. P. Jon ker te Koog aan de Zaan. De Trots Alles kwam uit Wormerveer, doch de kapitein raakte op het Zaandijkerwijd zo door de hevige sneeuw verblind, dat zijn schip uit de koers liep en vast kwam te zit ten. Zo erg als werd vermoed bleek deze stranding niet te zijn, want na enige tijd kwam het schip vanmorgen los en voer voor de wal van de leveranciers. De Trots Alles kon echter bij lange na de vracht van een half millioen zak ken niet hebben en was met 142.293 stuks vol. Andere schepen zijn heden morgen gerequireerd om de rest op te nemen. Voorts zullen nog 250 paar wa terlaarzen worden meegenomen. ïk De VARA-avond van de afdeling Zaan dam, die Zondag in Krasnapólsky te Am sterdam zou worden gehouden, gaat niet door. ging tot de koude mensen. Hij wilde hen niet opwekken hun best te doen, want mannen, die op dit schip meevoeren, wa ren dat vast van plan. De heer Thomas sen deelde mee, dat. zodra er voedsel of goederen nodig zouden zijn, een auto naar hun gebied zou komen met alle ge wenste zaken. (Vervolg Zaandams nieuws pag. 6) Advertentie tM. KUNSTGEBITTEN Vakkundige reparatie Klaar, terwijl U wacht Dagelijks van 96 uur Ooievaarstr. 35, tel. 3579, Zaandam KAPPIE EN HET GEHEIM VAN DE ANNA-DIRKJE (9) „Kom mee!" riep Kappie. „Dit schip gaat achteruit va ren! Zo drijven we van de Kraak af. Hij holde met de Maat achter zich aan de machinekamer uit, het dek op. Inderdaad was de Anna-Dirkje al een eind van de „Kraak" afgedreven. Toch kon Kappie nog net met een behendige sprong zijn schip bereiken. Maar de Maat trof het slechter, doordat hij al hollend even gestruikeld was over een rol touw, die op het dek van de Anna-Dirkje lag. Toen hij dan ook bij de verschansing kwam, was de Kraak al zo ver weg, dat een sprong onmogelijk was geworden. „Ooooo! Help!" gilde de Maat, handenwringend. „Waarom sprong je niet meteen achter me aan?" riep Kappie. „Jij hebt altijd wat! Ik zal proberen die schuit in te halen! Hou je intussen kalm!" i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2