GISTEREN TIENDUIZENDEN GERED 1272 DODEN Maar honderden doden nog in huizen en boerderijen SCHUIMERS OP DE LOER Scandinavië, arm vooraan bij Italië én Duitsland hulpverlening Verzwolgen dorpen - Zondag Gedenkdag - 8e Jaargang No. 2433 Uitg Strchtuig .De lypQoon Bur Westzyde 35. Zaandam Telefoon 3641 (drie lynen) Redactie na 18 uur: 3491 329 (K 2982, 582 <K 399Ü) 306 (K 3984). 402b Hoofdredac tie 3085 Bankrelatie: De Twentsche Bank Zaandam en Postg 91910 Bijkantoor Wormerveer. Zaanweg 61 TeL 81603 Oplaag 13.300 ex. Donderdag 5 Februari 1953 Dagblad voorde zaanstreek Aooonementspr by vooruit betaling 10.45 p. week, fl.90 per maand. 15.65 per kwar taal, losse nummers 13 ct. Advertenties 1-15 ram. f3.10 elke meer f 0 Familieber. f 0.20 per mm. Raketjes t.m. 3 regels f 1.10 elke regel meer f 0 30. Ove rigens volgens contract-tar. (waarin opgenomen de Zaanlandse Courant, De "000, De Zaanstreek en het Wormer en Jisper Advertentieblad) Hoofdredacteur: C. MEIJER DE EVACUATIE VRIJWEL VOLTOOID Tl Tfet angst en vreze heeft men gisteravond het weersverloop gadegeslagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog watër en nieuwe ge vallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak geregistreerd. Heel Nederland heeft meegeleefd met de dramatische strijd in weer en wind om bij Haatnstede een dijkgedeelte te behouden. Het was een strijd tegen het horloge met inzet van vliegtuigen, die in allerijl zandzakken moesten uitwerpen. Bevolking, ingenieurs en soldaten hebben daar bewonderenswaardig werk verricht. Gisteren is het de grote dag geweest van evacuatie met alle mogelijke midde len. Boerderijen en huizen zijn systematisch afgezocht, een werk dat vandaag op Schouwen nog wordt voortgezet. Staaltjes van grote moed, die diepe bewonde ring wekken, worden daarbij aan de dag gelegd. Bij dit epos van een volk, dat strijdt tegen de ramp, geassisteerd door duizen den bondgenoten, springt het dodencijfer helaas nog dagelijks met honderden omhoog. Bange vrees vervult ons, dat als eenmaal de halans moet w orden opge maakt vele duizenden liet leven hebben gelaten en daarmee deze over stroming de meest verschrikkelijke in de geschiedenis van Europa is geworden. Uit Oude Tonge bijv. roept de burgemeester op om 200 lijkkisten, want daar drijven evenzovele doden bij de dijk. Hartverscheurend is dit. Rovers: van de koeien laten weglopen. Het eerste contact met Holland is gelegd Maandag- tiet ernstigst is de situatie op goe- ree-Ovcrtlakkee, St. Philipsland en Schouwen-Duiveland. De evacua tie van dit laatste eiland, dat zo lang verstoken is geweest van contact met de buitenwereld, is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners zijn geëvacu eerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men alle boerderijen en huizen systematisch algezocht naar achtergeble ven personen. Hetzelfde gaat men van daag doen op Schouwen. Dit is dan het sluitstuk van de overbx-enging van een groot deel van de bewoners van de eilan den naar het vaste land. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op som mige plaatsen staat het wa^er 2 tot 2% meter hoog. Het is wel zeker dat zich in en om de in dit gebied bevindende boer derijen en huizen honderden doden moe ten worden geboi-gen. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromin gen wordt het werk, dat duizenden ei landbewoners en hulpkrachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagen heid, vele boeren zijn practisch de ge hele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. In Haamstede, de Westpunt van Schou wen-Duiveland, bevinden zich op het ho ge en droge gedeelte, vele uitgewekenen. Er is daar ook veel vee, doch bij gebrek aan emmers moeten de boeren de melk Man gered: Zeventien uur aan een staaldraad In Zierikzee is dezex dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Rotterdam: De beperkende bepa lingen voor electriciteit zyn opgeheven. Beloning: Militairen, die helpen in de noodgebieden krijgen per dag 1 en een pakje sigaretten extra. Met terugwer kende kracht van Zondag j.l. E v a c u é's: Koningin Juliana heeft het paleis 't Loo voor evacué's aangebo den. België: Tientallen Belgen hebben aangeboden vluchtelingen uit ons land onder te brengen. Italië: 150 Brandweerlieden zullen naar ons land komen om te helpen bij de wederopbouw. morgen via de zendinstallaties van de bij de kust gestrande Finse boot „Bore". „Verwondert heeft het ons hier we", aldus burgemeester jhr. R. Roëll, „dai eerst Maandag tegen het middaguur voor het eerst een vliegtuig boven West- Schouwen verscheen en dat het daardoor tot Dinsdagochtend moest duren aleer de eerste steun ons van buiten al' bereikte Zijn ambtgenoot van Renesse, mr. C. F. Lunzingh Tonckens, deelde deze mening. „Men had moeten begrijpen", zo zeide hij, „dat door het lange uitblijven van enig bericht dezerzijds alle contact met de bui tenwereld verbroken was en dat de toe stand ernstig moest zijn." Van de ernstig bedreigde eilanden wor den of zijn de bewoners geëvacueerd. Gisteren waren dit er tienduizenden. Ker nen van de manneliike bevolking blijft achter voor werk aan dijken en wat dies meer zij, alsook politie om te waken te gen de schuimei's, die zich niet ontzien uit huizen te roven wat maar van hun gading is. In het zwaar geti'offen 's-Gravendeel zijn vijf onverlaten, die zich aan plun deren schuldig maakten, gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden van half zeven 's-avonds tot zeven uur 's-morgens zich op stx-aat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft op dracht gekregen na de eerste sommatie te schieten. Punters: Bij Bruinisse helpen 25 punters met bemanning uit Giethoorn bij het reddingswerk. Gift: Prinses Wilhelmina heeft 25.000 geschonken voor de slachtoffers. Rijkspolitie: Ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het getroffen gebied wordt ingezet in het rampgebied. Uitgave: Men kan zich reeds bij de boekhandel laten inschrijven voor het boekwerk „Watersnood 1953", dat binnen kort zal worden uitgegeven. Van de eerste oplage wordt 175.000 (geheel voor het rampenfonds bestemd) verwacht. Geen grenzen: Nederlanders, die via België naar de geteisterde gebieden gaan en geen paspoorten of andei-zins kunnen overleggen, kunnen zonder be zwaar de grens passeren. Ontroerende hulp uit alle werelddelen: Ononderbroken stroom geld en goederen uit binnen- en buitenland TVe deelneming met de slachtoffers uit ons zo zwaar getroffen land is zowel uit binnen- als buitenland niet alleen algemeen, zij is ook ontroerend. Wij zijn niet bezijden de waarheid als wij schrijven, dat practisch de gehele wereld, die met ontzetting kennis heeft genomen van de ramp, zich inspant haar deel bij te dragen tot leniging van de nood. Europa staat vooraan bij de hulpverlening Nimmer heeft het oude werelddeel in een treffender samenwerking gedemon streerd voor eenheid als het er omgaat mensen te redden. Nederland, brok ruige historie, hard werkend aan zijn opbouw na een vreselijke verwoesting, thans wéér getroffen, wordt zoetjes aan de oogappel van een werelddeel, tot helpen bereid. Zonder andere landen ook maar iets te kort te doen nemen met name de Scandi navische landen, Italië en Duitsland een zeer voorname plaats bij de hulpverlening in. De Zweden, eens de brengers van brood, offeren nu weer spontaan en met gulle hand. De medewerking van arm Italië, dat nog niet zo lang geleden zelt' de verschrikkingen van een watersnood meemaakte en dus meer dan enig an der land weet welk een groot leed over ons land is gekomen, is bovendien frappant. Duitsland nog zuchtend onder het leed van een verloren oorlog, spant alle krachten tezamen en helpt op een manier, die eigenlijk alle verwachting te boven gaat. Een diep gevoel van dankbaarheid maakt zich van ons meester als wij ook vandaag weer de ononderbroken stroom van gaven uit binnen- en buiten land mogen optekenen: weg met 300 kisten kleding. En de Ame rikaanse federatie ..Save the children" (Redt kinderen) zond 6 ton nieuwe kleding voor volwassenen af. Arbeiders en direc tie van ..Wilton-Feijenoord" in Rotterdam hebben f 250.000 bij elkaar gebracht. De Belgische jeugdbeweging zond 300 bedden, 300 matrassen en 600 dekens. :j: Bij het Ned. Rode Kruis in België komt al dagen lang een onafzienbare stx-oom goederen binnen. (Vervolg op pag. 4) Stavenisse en Oude Tonge: Op Goeree-Overflakkee (Z.H.) is Oude Tonge het zwaarst getroffen. Vermist worden ongeveer 260 personen, die hoogstwaarschijnlijk allen verdronken zijn. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kunnen bergen. Een gi'oot aantal doden drijft in het water langs de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen worden in gezet, omdat zij daartoe moreel niet in staat zijn. De burgemeester heeft drin- gend verzocht personeel te zenden om deze werkzaamheden te verrichten. Te vens verzoekt hij om toezending van voorlopig 200 lijkkisten of het daarvoor nodige hout, alsmede 200 lakens om de lijken in te vervoeren. De burgemeester van Sta venisse op Tholen heeft bericht dat in zijn ge meente niet 200 maar vermoedelijk 300 doden te betreuren zijn. Hij noemt Sta- venisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Geen enkel huis is onbescha digd. Een der ontvangstcentra voor vluchte lingen in Bergen op Zoom. „Als de Coöperatieve verenigingen in Zweden stel len een half millioen kronen beschikbaar, In Nieuw Guinea is een comité voor hulp verlening opgericht. Op Schiphol zijn 53 rubberboten met pagaaien, dollen en roei riemen uit Denemarken aangekomen. De Wieringermeer offerde f 11.75 per in- ler. Totaal werd daar f 86.000 ingezameld. Den Burg op Texel (zelf getroffen) bracht f 6500 bij elkaar. Venray adopteert Hontenisse. jj< Een Belgisch vliegtuig bracht 2'4 ton rubberlaarzen op Schiphol. De Amsterdamse Bank stort f 250.000 voor het rampenfonds. Provincie en gemeente Groningen brachten ruim f 1.000.000 bij el kaar. Noorse rederijen bieden f 10.000 aan. De Nederlandse sigaretten-industrie stelt ruim 3 millioen sigaretten beschikbaar. Holten in Overijsel (5200 inwoners) schonk gemiddeld f 28.per gezin. Totaal f 27.990.— werd opgebracht. jj; Franse boeren en land arbeiders is vei'zocht geld en kleren naar Engeland en Nederland te sturen.. De Luxemburgse regering schenkt 2500 dekens. Op Schiphol arriveerden twee Italiaanse vliegtuigen, die op de terugweg dakloze kinderen willen meenemen. Zweden zond 25000 dekens en 24 rubberboten af. Een vliegtuig van de KLM is uit Canada onder- "pe regering deelt mee: In verband met de ramp, die Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken besloten Zondag a.s. in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, gebed en offer. H. M. de Koningin zal zich om 1 uur die dag via de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. mensen hier aankomen," zo vertellen kapelaan Smits en de leider van de auto colonne Adema,' „zijn ze nog volkomen versuft en wij kunnen bijna geen woor den uit ze krijgen. De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmorgen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnengebracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. De mensen zijn dolge lukkig, wanneer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils". RAMPENFONDS: RUIM 7 MILLIOEN Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond 7 uur een bedrag van 1'7.131.000binnengekomen aan geld. Officieel, om 12 jiur: Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp is gestegen tot 1272. Wij geven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2: Brouwers haven 3; Bruinisse 1; Burgsluis 10; Ca- pelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15; Elf plaat 7; Fijnaart 46: Geersdijk 1; Goeree en Overflakkee 40; Goese Sas 7; 's-Gra- vendeel 57; Halsteren 17: Hellevoetsluis 5: Hëijningen 25; Hoedekenskei-ke 1; Hondsbossezeewerïng 1; Hontenisse (Kerkdorp. Samswaarde) 8; Klundert 13; Kortgene 40: Krabbendijke 4; Kruiningen 11; Maartensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nieuwendijk 3: Nw Neuzenpolder 1; Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13; Nieuwe Tonge 75: Nw Vossemeer 50; Numansdorp 67; Oosterland 40; Oosterschelde 4; Os- senisse 1; Ouddorp 1; Oudex-kerk aan de IJsel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; St. Philipsland 1; Raams- donksveer 2; Rilland 1; Rotterdam 1; Serooskerke 15: Stavenisse 200; Steen bergen 13: Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Strijen 20; Terneuzen 4; Texel 5; Veere 2; Vlissingen 3; Wagen berg 1; Willemstad 12; Wolfaartsdyk 9; Yerseke 10: IJsselmonde 3; Zierikzee 15; Zuidland 20. Advertentie LM

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1