Kruiswoordraadsel Communistisch China wenst dadelijk wapenstilstand in Korea Krijgsgevangenenkivestie pas later bespreken Engeland niet bijster enthousiast WEK DE GAL IN UW LEVER OP Medeleven van „Osservatore" Belgische kuststreek opnieuw in alarmtoestand Paus zendt trein met zuidvruchten ^frJo°^AN: Het spoor van het zwaarcL GOLF VAN MEDELEVEN Tienjarig Zweeds prinsesje houdt collecte op school Genua-expres bij Luik ontspoord hantage Vrijwel alle sport afgelast DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 Premier Tsjoe-en-Lai Tan communistisch China heeft gisteren verklaard, dat com munistisch China en Noord-Korea „bereid zijn onmiddellijk een wapenstilstand" op Korea te sluiten dat de kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen later geregeld zou kunnen worden. De uitwisseling van de krijgsgevangenen is de enige grote kwestie, die een wapenstilstand nog in de weg staat. Volgens radio-Peking heeft Tsjoe-en-Lai verklaard, dat de kwestie van de repatriëring der krijgsgevan genen naderhand besproken zou kunnen worden op een conferentie van de elf naties, die bij de oorlog betrokken zijn. Tsjoe sprak tot het nationale comité van de raadgevende conferentie der Chinese volksrepubliek te Peking. De Chinese premier daagde de V.S. uit de besprekingen in Pan Moen Jon onmiddellijk te heropenen en voegde er dreigend aan toe: „Indien de Ameri kaanse regering niet van plan is deze besprekingen te heropenen en de Ko reaanse oorlog wil uitbreiden, is Cliina volledig bereid verder te strijden." Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken is het voorstel van Tsjoe en Lai voor Engeland volkomen onaanvaard baar. Volgens hem is het in wezen het zelfde als het voorstel, dat vervat is in de Sovjet-resolutie over beëindiging van de strijd in Korea, die reeds door de Algemene Vergadering van de V.N. vóór Kerstmis werd verworpen. Het opmerkelijke is, dat de verkla ring van de Chinese premier komt nauwelijks twee dagen, nadat presi dent Eisenhower besloten had niet langer de zevende vloot in de Straat van Formosa te handhaven om China te beschermen tegen nationalistische aanvallen van Formosa uit. De natio nalisten hebben nu hun handen vrij om eventueel een invasie te doen op het Chinese continent. Volgens de Chinese nieuwsdienst zijn meer dan 580.000 georganiseerde anti communistische guerilla-strijders actief Oostenrijks vredesverdrag Russen komen toch naar Londen Morgen conferentie van plaatsvervangers De Russische autoriteiten hebben de uitnodiging van de Westerse drie aan vaard om morgen deel te nemen aan een conferentie van plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken in Londen om daar te spreken over een Oostenrijks vredesverdrag. Zij hebben echter zekere restricties gemaakt. Men neemt aan, dat Gromyko, de Sov jet-ambassadeur in Londen en Russisch onderminister van Buitenlandse Zaken, de conferentie zal bijwonen. De Sovjet-Unie weigerde een verleden week gearrangeerde bijeenkomst bij te wonen, omdat de Westelijke mogend heden weigerden haar ontwerp voor een verkort vredesverdrag in te trekken. De Westelijken hernieuwden daarop de uitnodiging om de besprekingen te her vatten zonder enige verbintenis van een der partijen. opgetreden op het Chinese vasteland. Gezegd wordt, dat de meerderheid van de suerïlla-strijders in contact was met het militaire hoofdkwartier op Formosa. Bovendien waren verscheidene duizen den mobiele eenheden van uiteen lo pende sterkte op het vasteland opge treden. Intussen heeft de gouverneur van Formosa, K. C. Woe via de „Voice of America" de Chinezen op het vasteland aangespoord lijdelijk verzet tegen het communisme te organiseren en de krachten van vrij China te ondersteu- Advertentie U aalt morgens „kiplekker" uit bed «prlngen. El» dag moet uw lever een üter gal m uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. V raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LHVERPXL- LETJES om die liter gal op te wekken eo uw spijsvertering en stoelgang op natuur- Ullte w}jze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen «romen- Eist Carter'» LeverpllTetje*. nen als zij een. tegenaanval op het vas' teland doen. Hij wekte de Chinezen op het vasteland op. zich aan te sluiten bij afdelingen guerilla-strijders en deze te helpen „verbindingen te vernielen en oorlogsmateriaal te vernietigen". Adspiraut •emigranten Faciliteiten voor de getroffenen Als onderdeel van de hulpverlening zullen aan adspirant-emigranten, die getroffen zijn door de overstromings rampen en in wier voornemen tot emi gratie geen wijziging is gekomen, zo veel mogelijk faciliteiten worden ver leend ten behoeve van hun vertrek. De mate van urgentie van ieder afzonder lijk geval zal hierbij de doorslag geven. Deze adspirant-emigranten kunnen zich in verbinding stellen met een van de aanmeldingskantoren der gewestelijke arbeidsbureaux of van de particuliere emigratie-organisaties in of nabij de plaats, waar zij zich bevinden. Indien dit niet mogelijk is, kunnen zij zich te lefonisch in verbinding stellen met de Stichting Landverhuizing Nederland in Den Haag, tel. K 1700-392380, toestel 55. Familie zeevarenden Berichten via de rederijen Het bestuur van de Nederlandse re dersvereniging heeft de naaste familie leden van zeevarenden uit de noodge- bieden, die de opvarenden van Neder landse koopvaardijschepen van hun toe stand in kennis willen stellen, verzocht zich in verbinding te stellen met de re derijen, waartoe het schip waarop zij varen, behoort. De betrokken rederijen zullen zorgen voor doorzending van deze berichten. Manifestatie van broederschap der volken (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend. Onder de titel „De tweede beproeving voor Nederland" heeft het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" gisteren een artikel gepubliceerd, waarin het na het land te hebben geprezen om zijn herstel van de oorlogsverwoestingen uitdrukking geeft aan zijn gevoelens van medeleven met het Nederlandse volle, dat opnieuw door een zware beproeving geteisterd is. De „Osservatore" herinnert allereerst aan het feit. dat Nederland tot die lan den behoort, die het meest geleden heb ben door de oorlog, die het land- van een derde van zijn nationale rijkdom heeft beroofd en stelt vervolgens vast, dat Nederland' in de afgelopen zeven jaar zich zo goed heeft hersteld, dat het een crediteurspositie heeft weten te be reiken in de Europese Betalingsunie en nog onlangs de Amerikaanse hulp heeft kunnen opzeggen. "„Na deze enorme krachtsinspanning" besluit dan het blad „kwam de ramp van de eerste Februari. Zo kwam een tweede beproeving voor Nederland. Maar ook deze catastrophe zal zeker dit volk niet ontmoedigen, dat in het monu- Ardennendorpen sinds dagen ingesneeuwd (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Woensdagavond. Een sterke wind waait vanavond aan de Beis!sche kust. Te Oostende de awaar- beproefde stad. is de alarmtoestand afdekondied. Politie en leeer wedden eeeon- signeera. Afdelingen van dertig verschillende brandweercorpsen uil alle hoeken van Belgie, uitgerust met meer dan 200 electrische pompen, zijn er na 52 uren van onafgebroken zwoegen in geslaagd Oostende van het water te bevrijden. ruimd. Het zal meer dan twee maanden duren om de bres van 100 meter te dich ten en van de huizen zal dan niet veel meer over blijven. Bijna 3000 soldaten en 2000 manschappen van de rijkswacht zijn bij de dijkenslag in België be. trokken. In de Ardennen werkt men nog steeds aan het ontzetten van de ingesneeuwde stadjes en dorpen. Na twee dagen van hard werken is men er in geslaagd Bastenaken opnieuw met de buitenwe reld te verbinden. Coo, Francheville en talrijke andere plaatsen zijn nog steeds omgeven met een sneeuwmuur, die door de sterkste bulldozers niet kon worden ingebeukt. Oostende weer droog Er hangt nog steeds een petroleum lucht over de stad, gevolg van het onderlopen van grote opslagplaatsen tijdens de eerste stormnacht. In het Visserskwartier worden ratten gesigna leerd. De Rode Kruis-diensten stellen alles in het werk om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. De politie heeft medegedeeld, dat alle honden, die vrij op straat lopen zullen worden afge maakt. Men is reeds goed opgeschoten met het ontsmetten van de ondergelopen kelders De telefoonverbindingen zijn er nog niet helemaal hersteld, maar de drink watervoorziening is bijna normaal. En kele van de geteisterde wijken ontvan gen opnieuw electrische stroom. Een 500-tal mensen zijn dakloos. De materi ele schade bedraagt volgens een wethou der van Oostende, de heer E. Wroome, drie milliard Belgische francs.. De zwaarste verliezen werden gele den door zakenlieden, en vissers, wier goederen niet tegen zeeschade zijn ver zekerd. Wethouder Wroome zeide, dat indien de staat niet in een of andere vorm financiële steun verschaft, honder den zakenlieden uit Oostende niet in staat zullen zijn hun zaken voort te zetten. Men schat, dat de stad over een maand weer haar normale cachet zal 'vertonen. De door de golven stukgesla gen badinstallatie zal in elk geval voor het komende seizoen zijn hersteld. Van de rest van het Belgische water front is het nieuws over het algemeen niet slecht. De Antwerpse havendien sten werken normaal en de verbinding met de Rijn is hersteld. Het zijn voor al de opslagplaatsen langs de kaai muren, die veel hebben geleden, even als de winkels van bakkers en slagers, wier in de kelders gelegen werkplaat sen zijn ondergelopen. Meer naar hel Noorden toe blijft de toestand station- nair. Tussen Antwerpen en de Neder landse grens werden niet minder dan achttien grote bressen in de Schelde- dijken geslagen. Lillo is het zwaarst getroffen. Drie mensen lieten het leven en 200 dieren kwamen om in de vloed. Te Callo moesten 1200 mensen hun huizen ontruimen. Te Doel wer den 140 hoeven en 310 arbeiderswo ningen een prooi van het water. Ten Zuiden van Antwerpen staat Bornem thans volledig blank. De spoorwegdijk van de lijn Mechelen- Terneuzen, die het water tegenhield, heeft het Dinsdagnamiddag begeven. Het dorpje Vlassenbroek in de omgeving van Dendermonde moest worden ont- ment op de grote afsluitdijk van de Zuiderzee kon schrijven: „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Tevens biedt deze ramp gelegenheid de inter nationale solidariteit te laten blijken en de broederschapszin van de volken te tonen, waarin de mensen zich één weten en die immers een onontkoombare voor waarde is voor een betere toekomst van de wereld, waarin geen afstanden meer tellen." Mgr. Lambertini besoekt overstroomde gebieden Nu de omvang van de ramp in Neder land. Engeland en België groter blykt te zyn dan aanvankelijk verwacht werd, heeft Z. H. de Paus besloten om in aan sluiting op zijn gift van f30.000 aan Nederland en op de andere reeds geno men maatregelen ten behoeve van de gezinnen, die van huis en haard verdre ven zijn, nieuwe hulpacties te treffen, aldus het K.N.P, Allereerst is besloten, dat het Pauselijk Hulpwerk een extra trein met zuidvruchten en andere pro ducten zal zenden, hoofdzakelijk bestemd voor de kinderen van de slachtoffers in Nederland en België. Het Pauselijk Hulpwerk heeft verder aan de katholie ke charitatieve organisaties in Neder land. Engeland en België mededeling gedaan, dat de katholieke kampen in Italië ter beschikking zuilen staan voor de getroffen gezinnen in deze landen. De Vicaris-Generaal van Vaticaanstad, mgr. Canisius van Lierde, heeft tot ai zijn diocesanen een oproep gericht om in de geest van christelijke naastenliefde en solidariteit te bidden voor de getrof fenen en om geld, kleding en andere goederen voor dit doel in te zamelen. Het hoofdbestuur van de Katholieke Actie in Rome is voornemens een me dische missie van katholieke Italiaanse artsen te sturen naar de getroffen ge- bieden. Naar het K.N.P. verder verneemt, heeft Paus Pius XII mgr. Lambertini, auditeur bij de Apostolische Nuntiatuur te Parijs, gelast, om uit zijn naam een bezoek aan Nederland te brengen en de overstroomde gebieden te bezoeken teneinde zich ter plaatse te overtuigen op welke wijze de H. Stoel nog verdere hulp aan Nederland kan verlenen. >-- 6. Voor Erwin kan antwoorden, geeft Tsaclta zijn beide reisgenoten een teken om af te stijgen, en tot zijn verbazing ziet de jongen hoe de drie vreemdelingen een buiging voor hem maken. „Ons oog is verlicht door blijdschap; vreugde heerst in onze zielen dat wij de eer hebben u te aanschouwen, o dappere zoon van de machtige Khan der Noor delijke krijgers," lispelt Tsacha onderdanig. Hoewel Erwin niet vergeet, dat deze man hem en zijn hond Wolf nog slechts enkele ogenblikken geleden naar het leven heeft gestaan, ontwapent dit plechtige begroetingsceremonieel hem, en gevleid, dat deze mannen hem zo naar waarde weien te schatten, tracht hij. hoewel enigszins onhandig, hun buiging te beant woorden. „Lang was onze tocht. Uit het verre Rijk van de Steppe komen wij om de mach tige Khan van het Noorden de vriendschap te betuigen van onze meester Bor Khan, voor wie de steppe beeft," mompelt Tsacha, terwijl hij Erwin tersluiks opneemt. Hij ziet, dat de jongen nieuwsgierig naar de vogel kijkt, die deoudste krijger op zijn hand houdt en wenkt de man op Erwin toe te gaan. „Ge doet ons de eer aan uw oog te richten op het nietswaardige geschenk, dat wij voor uw machtige vader met ons meevoeren?" „Het is een vogel," zegt de jongen. ,Maar ik heb er nooit zo een gezien." „Gij zult u zeker met hem vermaken. H\i doodt en jaagt op prooi op bevel." Tsacha lacht minzaam. „Onze heer Bor Khan heeft veel van deze vogels. Ze vermaken hem bijzonder!" Hij buigt opnieuw. „Wilt gij ons naar de tenten van uw machtige vader leiden, o zoon, wiens aanblik ons gelukkig maakt7" „Mijn vader heeft geen tent," zegt Erwin ernstig, terwijl hij zijn paardje weer beklimt. Tsacha komt eerbiedig naast hem rtiden, terwijl de twee andere krijgers en Arle hem volgenEnoin voelt zich bijzonder indrukwekkend, zoals hij daar aan het hoofd van een kleine stoet huiswaarts keert. „Mijn vader heeft een burcht en vele kriigers, en al het land is van hem," verklaart hij plechtig. Tsacha knikt. „De roep van uw machtige vader is zelfs doorgedrongen tot onze meester Bor Khan. heer over Duizend Tenten en Tienduizend Krijgers, wiens hand de dood regeert. Zeg mij, o zoon, is liet loaar, dat uw grote vader ieder zwaardge vecht wint?" Erwin knikt gevleid. Fadir is de beste zwaardvechter, die er ooit, geweest is, zegt hij trots. Hij ziet niet, hoe Tsacha's ogen zich een ogenblik vernauwen. „Dan moet. hij wel over een heel bijzonder zwaard beschikken." mompelt de Mongool, en ondanks de gemaakte luchtigheid, waarmee hij spreekt, ligt er een nauw merkbare spanning in zijn stem. „Vertel mij over het zwaard van de grot.e Khan van de Noormannen. Na de vliegtocht van het Corps Diplo matique boven de geteisterde gebieden heeft de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika zich telegrafisch tot de Zuid-Afrikaanse regering en het Zuid- Afrikaanse volk gewend. „De ramp is veel erger dan men zich heeft kunnen voorstellen", aldus de ambassadeur. Hij sprak de hoop uit, dat het Zuid-Afrikaanse volk met mil de hand zou geven. „Hier is grote ellende. Hul] is dringend nodig. Het Nederlandse volk, dat in het verleden zo dikwijls zyn hulp spontaan aan ons in tijden van nood heeft gegeven, zal uw hulp en sympathie ten zeerste waar deren". Vierhonderd afgevaardigden en vele honderden toehoorders rezen Woens dagmiddag van hun zetels op toen president dr. Hermann Ehlers de zit ting van de Bondsdag begon met een herdenking van de slachtoffers van de overstroming in Nederland. Engeland en België. De Bondsdag heeft eenstem mig een voorstel van alle partijen aan vaard, waarin de Bondsregering werd opgedragen zoveel mogelijk hulp naar de getroffen landen te zenden. Men begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondskanse lier, dr. Konrad Adenauer, dat de rege ring reeds haar hulp aan de drie lan den had aangeboden en dat de Neder landse regering de eerste geweest was, die deze hulp aanvaard had. „Wij be schouwen deze hulpverlening als een internationale taak. Het is in het bij zonder onze taak de helpende hand te reiken nadat wijzelf in zo grote mate hulp van het buitenland hebben onder vonden". aldus dr. Adenauer. Een golf van medelijden met de ramp, die Nederland heeft getroffen, gaat door Zweden. De tienjarige Prinses Christina heeft een bezoek gebracht aan de Nederlandse gezant en overhandigde de opbrengst van Drie lichtgewonden De tender en zes wagons van de GenuaAmsterdam-expres zijn gister middag bij het rijden over de brug over de Ourthe, ongeveer 20 km ten Zuiden van Luik uit de rails gelopen. Bij een eerste vluchtig onderzoek bleek, dat slechts drie van de 60 passagiers licht waren gewond door vallende bagage en doordat, zjj tegen de wanden van de compartimenten werden geslagen. Volgens spoorwegautoriteiten is het ongeluk waarschijnlijk het gevolg van de ontsporing van de tender op de oprit van de brug. De ontspoorde tender stuitte op een wissel, waardoor de vol gende wagons eveneens ontspoorden. De locomotief bleef gelukkig in hel spoor en trok de ontspoorde wagens tegen de brug op, waar zij tegen de leuning bleven hangen. De reizigers konden met een andere trein de reis naar Amster dam voortzetten. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EK GEMAKKELIJK IHNEMEH een collecte in haar school gehouden. Op verschillende adressen in Stock holm stromen de kledingstukken bin nen voor de getroffen Nederlanders. Aan het begin van de vergadering van de Zweedse volksvertegenwoordi ging hoorden de afgevaardigden staande een verklaring van de minis ter van Buitenlandse Zaken waarin uiting werd gegeven aan het mede leven met de ramp, aan. Van het Noorse Storting is een telegram bin nengekomen, waarin medeleven met de watersnoodramp wordt uitgedrukt. De Australische premier Menzies heeft boodschappen van medeleven ge zonden aan de regeringen van Neder land, België en Engeland. Premier Hol land van Nieuw Zeeland heeft bood schappen van meeleven gezonden aan de regeringen van Nederland en Enge land. waarin hij verzocht mee te delen, op welke wijze Nieuw Zeeland het beste hulp kan verlenen. Verder zijn tot nu toe betuigingen van deelneming binnengekomen uit Hongarije, Brazilië, Chili, de Sovjet- Unie. Mexico. Perzië en Siam. Dr. Loudon tijdens concert overleden Tijdens het concert, dat het Residentie Orkest Woensdagavond in K. en AV. te Den Haag gaf, is de voorzitter van het bestuur, dr. A. Loudon, oud-lid van de Raad van State en oud-ambassadeur te Washington, plotse ling overleden. Voor het begin van liet concert was de heer Loudon op een podium verschenen om verschillende mededelingen te doen in ver band met de watersnood. Hij deelde o.a. mede, dat dit concert zou worden ingeleid door het Air uit de D-dur suite van Bach en hij verzocht het publiek dit stuk zittend aan te horen en na afloop op te staan om met enkele minuten stilte de doden te her denken. Terwijl de heer Loudon zich naar de bestuursloge begaf, verscheen de Weense gastdirigent. Rudolf Moralt, voor het orkest, Bij het begin van het Air zag men de heer Loudon zijn plaats in de loge innemen, doch na afloop viel het op. dat juist hij. blijk baar zichzelf niet geheel meester, bleef zitten. Mevrouw Loudon echter stond wel op en met haar de gehele zaal. Na afloop van de stille minuten liet de heer Loudon zich door zijn vrouw uit de loge wegleiden Daarna verscheen de solist, Theo van de Pas. om de Burleske van Richard Strauss te spelen, doch verder is het niet gekomen. Vóór het volgende nummer zou beginnen, betrad de directeur van het Residentie Orkest, mr. E. Cornells, haastig het podium om mede te delen: „Degene, die zojuist voor U stond, is niet meer." Het concert werd onmiddellijk afgelast. Man gedood door helicopter Ongeluk in Oude Tonge Tijdens de door Engelse helicopters uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van drenkelingen is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hefschroef- vliegtuig aan de grond was gezet, één van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onop lettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propel lerbladen gegrepen en op slag gedood. Zeventien uur aan een staaldraad In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. door J. S. FI e f c h e r door en begon dan diep en lang te den ken. Om te beginnen, het testament was een deugdelijk testament, zoals Bartle had gezegd. Niemand kon er met een speld tussen komen. Het was absoluut geldig. Niet dat het opgesteld was in de termen, die een notaris zou gebruikt hebben, maar het gaf toch duidelijk en zonder omhaal aan, wat Jan Mallathorpe van plan was omtrent het besteden van Grange en de hele fabriek afgebroken hebben om het te vinden. En dan de uilwerking! Wat zou er ge beuren als hij het testament openbaar maakte? Pratt, zoals trouwens iedereen, dat sommige lui zich al bijzonder ge makkelijk aan nieuwe omstandigheden kunnen aanpassen, en dat mevrouw Mallathorpe, hoewel ze zich nu de air gaf van een gravin, toch niets meer J .-. bul ran CCJ1 gl a V ill, LUCU llTClü Jiicei- naa ae Mallathorpe-affaire met veel dan een verpleegster was geweest, voor belangstelling gevolgd. Alleen omdat het ze Richard Mallathorpe trouwde als een paal boven water stond, dat er Ook had Pratt de jonge Haróld wel geen testament was, had het zo weinig eens in de stad gezien, en hem benijd, ij f gekost om Harold en Vreemd, dacht hij, dat jonge lui die Hij wenste alleen te zijn, hij wilde zi->n- De aangewezen executeurs moesten .-..3 ii__ - nllnc fa opIHfi malrfln pn Hin crplrlpn Trrtl. zijn eigendom. Het kón niet duidelijker nalatenschap. En wat was die waard? Nesta de beschikking te geven de helemaal geen gaven hadden alles te gelde maken en die gelden vol gens een vast plan verdelen. Het was zo klaar als een klontje. Pratt was een goed kenner van de wet, en wist heel goed wat het Hof zou zeggen, als dit testa- nadenken, welke mogelijkheden" er uit konden voortkomen, en uitrekenen wat ze waard waren. Eén ding wist hij nu al zeker, het moest ten eigen bate aan gewend worden. Het was al over achten, toen Pratt ment ter besprekinj thuis kwam. Zijn hospita, die wist hoe worden, punctueel Pratt was. stond al op hem te wachten, en begon zodra zij hem hoor de haar verontschuldigingen aan te bie den als het eten soms wat te gaar zou zijn. Pratt, voor wie het diner de eni ge stevige maaltijd per dag was, ant woordde, dat hij vurig hoopte van niet, maar dat hij als het zo was, er deze keer wel genoegen mee zou nemen. Hij dacht nu aan heel wat anders dan aan eten en wat betreft de afspraak voor die avond, die had hij al afgezegd. Al zijn tijd, energie en concentratievermo gen moesten aan het geheim worden besteed. Het was daarom buitengewoon karak teristiek van hem, dat hij tóch nog toi let maakte, zich omkleedde, at, zelfs nog Ten tweede het was écht. Honderden konden zweren, dat dit Mallathorpe's handtekening was, of Gaukrodger's. duizenden konden getuigen voor de echtheid van die van Marshall, want als kassier werd zijn handtekening wijd en zijd verspreid. Neen, er behoefde maar één ding gedaan te worden, het testament in handen geven van de exe cuteurs en dan Op de derde plaats liet Pratt zijn ge dachten gaan over de twee executeurs Bekende lui in Barford, betrekkelijk jong. zo ongeveer veertig En werkzame kerels. Buitengewone voorstanders van goed onderwijs, dat was de reden waar- Wat voor een som zouden de executeurs aan burgemeester en wethouders hebben kunnen ter hand stellen, als het testa ment dadelijk bekend gemaakt was? volgens hetgeen hij zich nog kon zou voorgebracht herinneren, maakte een vlugge bereke ning. Hij meende, het zou om en nabij f3.000.000 geweest zijn. En ditnu was hij ten laatste waar hij wezen wil de, dit zouden die jongelui verliezen als hij de vonds openbaar maakte. Eigenlijk was het veel meer, want zij hadden de fabriek aangehouden en de stand of hart, zo rijk zouden worden. Harold was een doodgewone jonge vent. zag er niet eens erg slim uit, en Pratt had gehoord, dat hij nogal veel kwam in de paar chique hotels die Barford bezat. De dochter had hij nog nooit gezien; zover hij wist, was zij ver pleegster geweest, of gouvernante tot aan Jan Mallathorpe's overlijden. Daarna overwoog Pratt zijn eigen po sitie. Dat deed hij dikwijls, en altijd met het oog op zijn carrière. Hij wilde vooruit komen. Evenwel was er niemand om hem vooruit te helpen. Sinds zijn zaken schenen goed te gaan. Dus dit zeventiende jaar had hij voor zichzélf enorme bedrag zouden zij moeten mis sen, en wat zouden zij krijgen? Ieder zestig duizend gulden. Èen aardig som- gezorgd, zijn vader en moeder waren dood, broers of zusters had hij niet, de enige familieleden die hij wist. dat hij niets in vergelijking met bezat, ooms en tantes, woonden in Lon- de honderdduizenden die zij af zouden moeten geven. Maar er zou hen geen keus overblijven. Aan het testament viel niet te tornen. Toen liet hij zijn gedachten gaan over den of Canada, Hij was nu acht twintig en verdiende vijftig gulden in de week. Hoewel zijn zelfvertrouwen groot was. had hij toch nooit kans ge zien uit het gareel te komen. Neen, hel onaerwiis, Udl Wei» ue ICUCll waai- imcü uci. uij Pljll gcuaaacii goau i/va om Mallathorpe hén had uitgekozen. de drie mensen die benadeeld zouden was erg moeilijk om zonder opleiding naakte, zien omKieeaae. at. zetis not Wyatt had do autoriteiten jaren lang worden door de bekendmaking van het 'ft» te wordra in tochwas Bij een ogenblik het avondblad inzag, vóór lastig gevallen over het Opnchten van docent. hij het eigenlijke v/erk ter hand nam. Eindelijk had de meid de tafel afge ruimd en was hij alleen in zijn zitkamer. Toen stak hij een pijp aan. maakte handelsscholen. Charlesworth was een groot voorvechter voor ambachtsonder in hun fortuin hadden zij heel stilletjes wijs. Zij zouden huizenhoog springen aan de buitenkant van de stad gewoond. als zij hoorden, dat nd eindelijk de grogje klaar, de enige luxe. die hij zich nodige fondsen beschikbaar waren om eens in de vier en twintig uur veroor- hun idealen te verwezenlijken, en als loofde, en haalde het testament voor de zij geweten hadden, dat er een testa- dag. Driemaal las hij het zorgvuldig ment bestond, zouden zij Normandale Wat mevrouw Mallathorpe aangaat, hij had haar een- of tweemaal in haar rij tuig gezien. Bij die gelegenheid had een kennis hem verteld dat zij het was, en er met afgunst in zijn stem bijgevoegd, ker. En nu was hier zijn kans, een kans. zoals er maar zelden een in iemands leven voorkomt. Hij was gek. als hij er geen gebruik van maakte. Gebruik, dal wil zeggen, tot zijn eigen blijvend voor deel. (Wordt vervolgd). Ontwerp-Politiewet Van de Vereniging van Nederl. Gemeenten (Eigen bericht) Het reeds jarenlang op een oplossing wachtende politievraagstuk heeft de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten aanleiding gegeven zich tot de minister van Binnenlandse Zaken te wenden. De Vereniging constateerde, dat in de afge lopen jaren de kernpunten van het politievraagstuk zich hebben kunnen kristalliseren uit de phase van het chao tische discours en acht nu de tijd geko men om aan de oplossing van dit vraag stuk een ongekunstelde vorm te geven. De Vereniging biedt daarom aan een ontwerp-politiewet. Volgens dit ontwerp zal in elke gemeente de burgemeester het hoofd zijn van de plaatselijke politie; hij heeft het bevel over de gemeente politie of de in zijn gemeente dienstdoen de gemeentelijke politie. Regel zal zijn, dat in elke gemeente gemeentelijke poli tie aanwezig is. maar gemeenten met minder dan 10.000 inwoners of met een bebouwde kom van minder dan 5000 in woners kunnen door de Kroon worden aangewezen als gemeenten waarin de politie zorg door gewestelijke politie wordt uitgeoefend. De gewestelijke poli tie staat onder leiding van de Commis saris der Koningin. Voorts zal er nog zijn: rijkspolitie en een corps Konink lijke Marechaussee. Dit ontwerp van een politiewet wordt aan de regering ter overweging aangeboden. Kleding, dekking en voedsel uit Indonesië K.L.M..toestellen onderweg De K.L.M.-toestellen, die vanochtend van Kemajoran zijn vertrokken*, hebben in totaal vierenhalve ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood Nederland meegenomen. De lading t vat wollen dekens, wollen goederen, on dergoed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. De Skymaster ..Overloon". welke uit Australië terugkeerde van een charter vlucht, werd drie uur vastgehouden op Kemajoran, teneinde het inladen moge lijk te maken. Een deel van de zitplaat sen in het vliegtuig werd weggenomen om ruimte te maken. In totaal worden met dit toestel drieënhalve ton ver voerd. De Constellation „Soerabaja", die de lijndienst Djakarta-Amsterdam vliegt voert anderhalve ton aan goederen mee. De directies van het Indonesische dag blad „Pedoman" en van het weekblad „Siasat" hebben het comité Watersnood Nederland 1953 belangrijke bijdragen doen toekomen, welke met grote erken telijkheid zijn aanvaard. Katholieke Illustratie Het nummer van deze week beval een extra bijlage van acht pagina's mei de eerste reportages uit de gebieden, welke door storm en water zo verschrikkelijk zijn geteisterd. Dr. Aug. de Vries schetst de persoon en het leven van dr Schaepraan z.g. Voorts is er een fotoreportage over een bezoek van aartshertog Otto van Habs- burg aan de Duits-Oostenrijkse grensstad Passau en zijn begroeting aldaar door een paar honderd Oostenrijkse monarchisten, die over de grens waren gekomen. Als eer ste van een reeks van vier artikelen is. in dit nummer opgenomen een beschouwing van de toestand op de Philippijnen van de hand van William O. Douglas, lid van het Hoogste Gerechtshof der Verenigde Staten. Ook begint, onder de titel „De trein van negen uur vijftien" een boeiend feitenrelaas van het bekende geval van de Tsjechoslo- vaakse trein, die in September 1951 een Tsjechoslovaaks grensstation m volle vaart is voorbijgereden en naar de Beierse grens stad is doorgestoomd, een stout stukje. Ver der zijn er fotoreportages over syntheti sche textielproducten, over een trekkend Nederlands toneelgezelschap en over be scherming van het prairiehoen in Amerika. Artikelen worden gewijd aan de nieuwe voorzitter der K.A.B., de heer J. A, Mid delhuis, en aan Karei Lotsy. De bekende rubriek „Uit de Schatkamers van de Beel dende Kunst" zal voorlopig thema's be handelen. welke verband houden met het herstel der kerkelijke hiërarchie: deze serie begint met een causerie over de schuil kerk Onze Lieve Heer op Solder. Zondag geen handbal- wedstrijden In verband met de nationale ramp heeft het bestuur van de R.K.N.H.B. besloten, alle handbahvedstryden voor Zondag a.s. af te gelasten. Voor de organisatie van de Olympi sche Spelen in 1960 zal Tokio zijn can- didatuur stellen. Deelneming uit Scandinavië In verband met de nationale rouw dag, Zondag aanstaande, voor de slacht offers van de watersnoodramp, hebben de Kon. Ned. Hbckeybond, de Kon. Neü. Korfbal bona, de Nea. Tafeltennisbond en het Nederlands handbalverbond ille wedslrijden voor 7 en 8 Februari a.s. afgelast. Het bestuur van de K.N.V.B. komtheden m een oijzondere vergade ring bijeen, zoals wij in een deel van onze vorige oplaag reeds hebben te- richt. Het bestuur van de K. N. V. B. zal zich voorts beraden over hel orga niseren van een steunactie voor de ge troffen gebieden. Ook de wedstrijden van de afdelingen Den Haag en Rotterdam van de K. N. V. B. voor 7 en 8 Februari zijn reeds afgelast, evenals de zwemwedstrijden om de J. P. Hauserbeker, die de vereni ging „Dolfijn" voor a.s. Zaterdag m Amsterdam had georganiseerd. De heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense /oetbalbond. heeft een tele gram gezonden aan Karei Lotsy, waarin hij uiting geeft aan zijn medeleven met het door de ramp getroffen Nederland. Hij biedt aan, dat het Deense nationale elftal een wedstrijd in Nederland speelt ten bate van de getroffenen. Dat. zou kun nen zijn tussen 15 en 28 Maart op elke dag van de week. Ten bate van het Nationaal Rampen fonds organiseert de Nederlandse Wan- delbond 7 en 9 Februari wandeltochten te Amsterdam, Purmerend, Alkmaar, Kolhorn en Zaandam. In het Bisletstadion te Oslo zou gis teravond een internationale schaats wedstrijd worden gehouden Ten bate van het Nationaal Rampenfonds in Ne derland. Zoals men weet zouden Hjal- mar Andersen en Ivar Ballangrud hieraan ook deelnemen. Op het laatste moment heeft de Noorse Schaatsenrij ders Bond nieraan de goedkeuring ont houden. Wel heeft men zich oereid verklaard een dergelijke benefietswed strijd te organiseren na de wereld kampioenschappen te Helsinki. Dat zal waarschijnlijk 20 Februari zijn. De ijscluvan Sandefjord heeft nu het initiatief overgenomen. Kees Broekman, Huiskes en v. d. Voort zul len daar Vrijdag rijden. De Nederlan ders moeten Zaterdag echter uitkomen in de ladenwedstrijd tegen Zweden te Avesta. benoorden Stockholm. Maar ook deze moeilijkheden zijn opgelost. Op kosten van de club te Sandefjord gaan de Nederlanders nog Vrijdag avond met een extra taxi naar Oslo. Zaterdag vertrekt men dan per vlieg tuig naar Stockholm. Ook deze reis neemt de ijsclub voor zijn rekening. W ereldkampioenschap voetbal Veertig landen hebben ingeschreven Voor het tournooi om het wereldkam pioenschap 1954 (Coupe Jules Rimet waarvan de eindronden in Zwitserland worden gespeeld, hebben de volgende veertig landen ingeschreven: Zwitser land. Zweden, W.-Duitsland, Haïti, Oos tenrijk, Brazilië. Frankrijk, Engeland, Portugal. Finland, Ierland, Italië, de Saar, Ver, Staten. Luxemburg. Chili. Z,- Slavië, Korea. Polen, Egypte, Hongarije, China, India, Wales, Israël, Griekenland, Spanje, Mexico. België, Roemenië, Tur kije, Japan, Schotland, N.-Ierland, Peru, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Noorwegen, Vietnam en Uruguay. Om de Engelse beker Uitslagen overgespeelde wedstrijden De uitslagen van de wedslrijden, wel ke voor de vierde ronde van de F.A.- cup werden overgespeeld, luidden: Birmingham City—Sheffield United 3 1, Brentford—Aston Villa 12, Lulon Town—Manchester City 5—1. Tottenham HotspursPreston North End 1—0, West Bromwich AlbionChelsea 00 na ver lenging. HORIZONTAAL: 1. verzoek; 4. snel- schrift; 8. frisse lekkernij; 10. voorzet sel; 11. tijdsbepaling (afk.); 13. gram schap; 16. Gode zij lof (afk.); 17. in goede conditie; 19. wortel; 20. herkau wer; 21. knaagdier; 22. vaste uitdruk king; 23. persoonlijk voornaamwoord; 24. onderrichting; 26. spoedig; 27. Egyp tische zonnegod; 28. papierformaat; 30. bijwoord; 31- lidwoord; 32. voegwoord; 34. gezelschap; 35. droefheid. VERTICAAL: 1. plaats in Overijsel; 2. voorzetsel; 3. Europeaan; 5. metaal; 6 voegwoord; 7. plaats in Overijsel; 9. plaats in Overijsel; 12. godin der jacht; 14. voorzetsel; 15. noot; 16. papegaai; 18. stapel; 20. klein paard; 24, soort on derwijs (afk.); 25. noot; 28. tovergodin; 29. familielid; 31. noot; 33. noot. Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag D AL E R V E E N R BEELD-i-O AR+RIO+ME NET S-I-SAS G+EL+OP+T VEENHOF C+MI+ME+H ALS+K+DRA DO+PRO AL I P A A P S -I- T ZUIDBARGE

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4