Ruim zeven millioen gulden voor Nationaal Rampenfonds Gemeenten met gemiddelde van ruim tien gulden per inwoner Gehele wereld solidair met ons geteisterd vaderland IN NEDERLANDSE RUIM DRIEKWART ANTILLEN MILLIOEN Ook aan kerken zeer veel schade toegebracht Nachtelijke evacuatie op Goeree Grote spoed nodig bij Nieuwe Tonge AMPHIBIEWAGENS, vette slakken over verdronken land H.C. in Indonesië roept op tot hulp Ik durf niet Vier keer zo erg als Walcheren Reeds 500.000 dollar gestort bij Internationaal Rode Kruis Faciliteiten voor emigranten DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 ■■■Grens van het* rampgebied V/eerdienst weer in bedrijf Evacuaties Hulp door vliegtuigen ■k Geïsoleerd gebied gl8ie0 van oe overstromingen :Schtveninc lln Zuid-Holland zijn naar schafh'ng I P25.00Q mensen bij de ramp betrokken! :'s-Gravenha( Gouda "Gra>ffi;ar O Naaldwijk fcOELFLAND :HorkvHoMand/ tolmpener- flockanje rfVOORNE 1.000 Amerikanen l helpen in Middelhamis putten; ■^Zuidjand -LAND V. jALTENA jïJDuswn InZeeland zijn naar schatting 100.000 men sen bilde h ramp betrokken :G RE VELINGEN IDirkslar SCHELDE kMawiüsM -#Ooslkap5i^^^H iTmbura-, <-) BU WALCHEREN1 P Midd*lburo fa Kap el lei "plerseke: 3^ jNieuwdorp O 4-tvjnn.,-,nnrpnfnimf iZUID-BEIELaNj^afei^ :Vlissing« JVLAANDEREN Belgische troepen helpen inZeeuws- Vlaanderen «•werpen BELGIË Konden wij gisteren meedelen, dat na twee dagen een be drag van drie millioen gulden was binnengekomen bij het Nationaal Rampenfonds, Staten laan 81 te Den Haag, thans is de uitslag bekend van drie dagen vrijgevigheid. Een re sultaat, dat de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Want toen Woensdagavond om zeven uur de telling voor lopig weer werd afgesloten, kwam men tot een totaal van zeven millioen honderdeenendertigduizend gulden. En nog steeds blijft het geld binnenstromen via giro 9575. Bij het doorlezen van al de berichten, die ons bereiken uit diverse delen van het land, wordt men getroffen door zeer veel offerliefde. Kleine plaatsen, gehuchten soms, komen, vooral met het gemiddelde als basis, tot verbluffende cijfers. Ook het medeleven van ons Vorstenhuis is ontroerend. Vooral de reis, die Prinses Wilhelmina door de getroffen gebieden heeft gemaakt, heeft diepe indruk gemaakt en thans heeft de Prinses opnieuw blijk gegeven van haar be langstelling voor de getroffenen. Een bedrag van f 25.000 heeft zij ter beschikking van het Rampenfonds gesteld en bovendien heeft ze haar auto doen inrichten als zieken wagen. Uit de Zuidelijke IJszee kwam een mededeling van de „Willem Barendsz" en de vangstschepen. Er is reeds een geldinzameling gehouden, welkg f 14.385 heeft opge bracht. ÏVIgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een bedrag van f 10.000 beschikbaar gesteld. Tevens ontving mgr. Hui bers een telegram van Kardinaal Frings te Keulen, waarin werd aangeboden Nederlandse kinderen in de Duitse ge zinnen op te nemen. Het Nationaal Verbond en Diocesane bonden van dc K.A.J. hebben f5.000 geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. De Nederlandse gemeenten schij nen met elkaar te wedijveren in offervaardigheid Uit steden, dorpen en gehuchten stromen bij het Natio naal Rampenfonds de giften binnen, terwijl daarnaast het Rode Kruis te Den Haag overstelpt wordt met een nog steeds niet tc stuiten aanvoer van goederen. Al deze acties in de afzonderlijke plaatsen op te noemen zou een indrukwekkende lijst kun nen worden. Wij beperken ons tot de meest in het oog lopende giften en toezeggingen. Venray, dat de ge meente Hontenisse heelt geadop teerd, heeft f 30.000 bij elkaar ge bracht. Venlo bracht ruim f 1.3.000 bijeen, Horst ruim f 12.000. terwijl een huis-aan-huis-colleclc- in zestien van de achttien Noord-Limburgse gemeenten een bedrag van £140.000 heeft opgeleverd. Dat is gemiddeld ongeveer f4.50 per gezin. Bovendien heeft een arts te Venlo zijn vliegtuig ter beschikking gesteld. In Tilburg is het resultaat van de straat- en huiscollecte een bedrag van f50.000 Niet inbegrepen is hierbij wat op andere wijze is overgemaakt. De bevolking van Arnhem gaat nog steeds door met het tonen van ziin vrij gevigheid. Het totaal van de collecte is thans bijna f300.000. De gemeente Drummen in Gelderland heeft een totaal van f 82.000 bereikt. In Neder- hemert heeft de collecte ruim f23.000 (per gezin ruim f 20) opgebracht. In het Noorden van het land is in de provincie Groningen reeds een aanzien lijk bedrag bijeengebracht. Woensdag morgen beliep het totaal meer dan een millioen gulden. In de Friese gemeente Dantumadeel heeft de collecte f 60.001 opgebracht, op Ameland is bijna f 13.500 bijeenbracht, in IJlst f 4.600 en twee en een halve ton gieren. Ook Heerenveen leverde een uitstekend resultaat op: f35.000 of f 14 per gezin. Respectabele getallen De Noord-Hollandse gemeente Opper does kwam tot een totaal van f 9165 (ruim f30 per gezin), het zelf getroffen Bergen zamelde ruim f 10.000 in, de «treek Noordeïnde (26 gezinnen en 87 inwoners) leverde een prachtig resul taat met f 1077. dat is f41.42 per gezin of f 12.37 per inwoner. Katwoude over trof dit bedrag nog weer met f 13.50 per inwoner, terwijl in dc Wieringermeor f 86.000 bijeen is gebracht, dat is f1175 per inwoner. Een collecte in Den Burg op Texel, waar drie slachtoffers zijn gevallen, heeft f 6500 opgebracht. De ge meenteraad van Haarlem heeft voorts goedgekeurd een bedrag van f 15.000 be schikbaar te stellen. In het 3800 zielen tellende Oude water (Zuid-Holland) is f 10.000 in geld en voor f 20.000 aan goederen ingezameld. Voorts is plaats v.oor 400 evacué s aan geboden. terwijl honderd inwoners hulp verlenen in het getroffen gebied. Een collecte te Benthuizen heeft f 11.360 opgebracht (f 8.75 per inwoner), te Bergambacht f 25.000. gemiddeld f 30 per gezin, te Sassenheim is men tot een totaal van f 100.000 gekomen. Voorts heeft de gemeente Alblasserdam hon derdduizend gulden geschonken voor de geadopteerde gemeenten Oude en Nieuwe Tonge. De grote steden Uit de grote steden wordt, gemeld, dat Den Haag een comité voor hulpverle ning heeft ingesteld. Alle aanbiedingen kunnen bij dit comité. Kerkplein 3, ge schieden. Den Haag heeft onmiddellijk accommodatie geschapen voor 4000 eva cués. De residentie heeft op het mo ment 607 geëvacueerden onderdak ver leend. Vandaag wordt de collecte voor het Nationaal Rampenfonds gehouden. Arbeiders en schepen zijn naar de nood- gebieden vertrokken. Met ongeveer 10.000 bussen is in Am sterdam een tweedaagse straatcollecte gehouden. Nog steeds heeft men het to taalbedrag, zoals wij reeds in een deel van onze vorige opgave hebben gemeld, niet kunnen berekenen. Bij vage schat ting mag men echter aannemen, dat de opbrengst minstens drie ton zal zijn. De goedereninzameling zal dc gehele week voortgang vinden. Vooral de stu denten maken zich hierbij zeer verdien stclyk. De studenten-sociëteit lijkt nog slechts op een cóntinu-bedryf. Alleen Maandag al is een kwart millioen kle dingstukken verzonden. Op initiatief van de consul van Italië te Amsterdam is een comité gevormd voor het inzamelen van geld en goederen onder de Italiaan se kolonie. De Rotterdamse bouwvakarbeiders aangesloten bij de onderscheiden vak verenigingen in Rotterdam, hebben twee vacantiebons, dat is één snipper dag. beschikbaar gesteld voor de ge troffen gebieden. De Maasstad is uiter aard het centrum van de directe hulp verlening aan de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Evacué's stromen binnen en vooral aan de Willemskade legt het ene schip na het andere, vol met vluchtelingen, aan. Auto's en auto bussen staan gereed om ze naar de Ahoy-hal te brengen. De baten van de bazar in het gebouw van de Academie' van Beeldende Kunsten zullen geheel worden afgestaan. Maatschappijen Van de grote maatschappijen blijven de giften eveneens binnenstromen. De arbeiders en beambten van de N V. „Wilton-Fyenoord" te Schiedam heb- Nieuw probleem voor bisdom Haarlem ben ruim f 100.000 afgestaan, terwijl de directie er f 150.000 aan toevoegde. De directie van de B.P.M. stelde mede na mens de dochterondernemingen in Ne derland f 500.000 beschikbaar. De Neder landse Aardolie Mij. schonk f 25.000. het personeel van de werf Conrad en Stork- Hijsch N.V. heeft, aangevuld door de vennootschap, f 25.000 afgestaan, door A'irectie en personeel der N.V. Beynes is een bedrag van f 28.800 gestort. Het personeel van de N.B.M. te Zeist en de N.Z.H.V.M. in totaal 2231 personen heeft een dag betaald verlof geschon ken. De directies hebben de gift ver dubbeld. Ruim 300 los-arbeiders van de Scheepvaartvereniging Zuid hebben zich aangemeld om hulp te bieden in de ge troffen gebiede'n. Uit de provincie Noord-Holland i' naar de getroffen gebieden een zeer groot aantal schepen en platboomde vaartuigen met bemanningen, vracht auto's en autobussen gedirigeerd Een grote vrijwillige hulpactie voor inza meling van veevoeder onder leiding van de provinciale voedselcommissa- ris en de rijksveeteeltconsulent is in voorbereiding, de burgerlijke verdedi gingsorganisatie is voor hulpverlening met brandspuiten voor het leegpom pen ingeschakeld. De Provinciale Wa terstaat helpt met technisch personeel en goederen. Ook dc talrijke organisaties werken op alle mogelijke manieren mee aan de hulpverlening voor de getroffen gebie den. Het N.V.V. en aanverwante organi saties heeft het bedrag van f 100.600 ver hoogd tot f250.000. Verschillende vacan- tie-oorden zijn opengesteld voor eva cué's De handelaren in brandstoffen hebben f 10.000 geschonken. De bond van Ouden van Dagen schonk f 500, de Ne derlandse sigarettenindustrie een hoe veelheid van drie millioen. vijftigdui zend sigaretten. De werknemers in het bouwbedrijf zullen acht uur loon be schikbaar stellen, welk bedrag door de werknemers wordt verdubbeld. Men verwacht, dat de actie minstens een mil lioen opbrengt. Een cantinc-auto van de M.S.A. is voorzien van al het benodigde voor onbepaalde tijd naar Halsteren gezonden. Mededelingen Het provinciaal Opbouw Orgaan te Tilburg, het centrum voor de aan voer en afvoer van goederen, be stemd voor dc noodgebieden, heeft, naar het ons mededeelt, een tekort aan dekens, kinderkleding, mannen kleding, rubberlaarzen, matrassen, lakens en slopen. Aanbiedingen Til burg telefoonnummer K 41502654. Namens de beide centrale boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt meegedeeld, dat geëvacueer- den op hun spaarboekjes vr»n de Boerenleenbank f 250 per week kun nen opnemen bij alle genoemde centrales. Indien ook het spaar boekje ontbreekt, kan door de des betreffende boerenleenbank zo no dig een bijzondere regeling worden getroffen in overleg met de Centrale Bank, waaronder deze boerenleen bank ressorteert. De directie van de Bataafse in Wil lemstad heeft Woensdag f500.000 gulden laten overschrijven op de rekening van het Rampenfonds. In Curasao is thans 708.000 gulden bijeengebracht, terwijl in Aruba nog f 55.000 werd opgebracht. Naast de geldinzameling is Woensdag ook een inzameling van kledingstukken en andere gebruiksvoorwerpen begon nen. Een toestel van de K.L.M. is reeds vertrokken met de eerste zending. In de vroege ochtend van vandaag werd bericht, dat op dat ogenblik zo goed als de gehele bevolking van Goeree-Overflakkee was geëvacueerd. Een uitzondering is gemaakt voor een vrij beperkt aantal mensen, wier aanwezigheid gewenst en noodzakelijk is, en voor de inwoners van Melissant en Dirksland, wier evacuatie minder noodzakelijk is. Niet lang nadien liet de R.V.D. evenwel omroepen, dat de evacuatie van Nieuwe Tonge zeer dringend geworden was, en dat de reddings ploegen. die met de evacuatie van Oude Tonge doende waren, met alle beschik bare stormboten onmiddellijk moesten trachten naar Nieuwe Tonge door te drin gen. Dringend werd verzocht alle beschikbare zoeklichten op dat gebied te richten. Er werd ook alle aandacht geschonken aan een groep mensen, die zich op de dyk tussen Oude Tonge en Galatesesluis bevonden. Een sleepboot was in de nabijheid. 300 doden in Oude Tonge Woensdagavond is het oude gerucht, dat de burgemeester van Nieuwe Tonge omgekomen zou zijn, tegengesproken. Dc burgemeester van Oude Tonge heeft Woensdagmiddag medegedeeld, dat in zijn gemeente 260 (later aangevuld tot 300) personen vermist worden. Men moet aannemen, dat zij omgekomen zijn. Daarmede zijn vorige berichten, die spraken van 600 doden, gereduceerd. De werkelijkheid blijft ernstig genoeg. Vannacht heeft de burgemeester van Ooltgensplaat medegedeeld, dat zijn plaats werd geëvacueerd op een groot aantal mannen na. Friese vrijwilligers hebben er uitstekend werk verricht. Vermoedelijk zijn ook de mensen, die geïsoleerd waren op een dijk drie kilo meter ten Zuid-Westen van Den Bom mel, gered. Penning watersnood 1953 De Vereeniging voor Penningkunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heefj. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto-opbrengst zal ter be schikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevonden het ontwerp hiervoor te maken. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel op dit moment nog steeds de strijd om mensenlevens te be houden vooropstaat, begint men tevens de materiële ravage welke de stormramp heeft aangericht onder ogen te zien. Zo hebben volgens ter beschikking staande gegevens uiteraard nog geenszins volledig vry veel kerken in Zuid-Holland en Zeeland in meerdere of mindere mate ook dat staat nog niet vast van de ramp van deze week te ljjden gekregen. De Theresiakerk op Katendrecht te Rotterdam, heeft waterschade, In de kerk van de H. Bonifacius te Dordrecht het water tot aan de eerste treden li het altaar gekomen, De nieuwe kerk te Alblasserdam is gelukkig be houden, doch de eveneens nieuwe kerk te Sliedrecht heeft water tot aan de kozijnen binnengekregen. Veel water is ook binnengestroomd in de kerk te Hellevoetsluis (bijkerk van Den Brielle); toen de pastoor aldaar uit bed kwam moest hij in de kerk tot aan de knieën door het water waden. De ban ken waren tegen de muren gedreven. Over de kerk in Oude Tonge op Over- flakkee bestaat nog geen zekerheid. De kerk te Oud-Beijerland schijnt het er goed te hebben afgebracht. De kerk te Zierikzee alsmede van het katholieke ziekenhuis aldaar is gelukkig behouden De pas gerestaureerde kerk te Hans- weert daarentegen staat in het water. Inzake de kerk op Tholen wacht men op nader bericht, Te Vlissingen scheen de schade aan de kerk mee te vallen. Uit deze opsomming, waarbij de ker ken van het bisdom Breda nog buiten Militaire vliegers van vier naties, Nederlanders, Amerikanen, Britten en Belgen, speuren van het krieken van de ochtend tot de avond invalt over de waterwoes tijnen van Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, St. Philipsland en Tholen. Snelle jagers, zware transporttoestellen en amphibievliegtuigen. zeer lichte „Piper- cubs" en zeer fragiel lijkende hefschroefvliegtuigen, ongeveer honderddertig bij elkaar, doen hun werk krachtig en moedig, verbonden door krakende en gonzende radioverbindingen. Hier worden zandzakken, voedsel of medicamenten afgewor pen, daar duiken de verkenners diep naar het gore water. Een waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Veel gevallen van longontsteking onder de slachtoffers Ergens op een dak zit een eenzame mens, verkleumd, wanhopig te bidden. Langs een ladder, onder de nu stilstaan de helicopter, laat een man zich zakken. Hij helpt de eenzamen, de naamlozen 'en duizenden ellendigen. Een der redders moet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, achter blijven, omdat er voor hem in het vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hij wel weer opgepikt De naamloze van het dak is dan allang veilig. Overal ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden getranspor teerd, gezonden naar veiliger haven ge bracht. De verkenningsvliegtuigen diri geren ook de Ducks, de amphibiewagens, die als vette slakken over de verdronken eilanden kruipen. Deze varende wagens zijn een ware uitkomst bij het reddings werk. Velen kunnen thans bereikt wor den, die anders reddeloos verloren zou den zijn. Met veertig tegelijk kan men de slachtoffers snel en veilig vervoeren. Eerst ging het transport over de ondiepe wateren met roeiboten, doch ook deze staken soms nog te diep om geïsoleerde plaatsen te bereiken. Bij tientallen varen grote en kleine schepen op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse stromen. Duizenden en duizenden slachtof fers van de stormvloed worden van de eilanden gehaald. Duizenden ver lanen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Ook de Amerikanen sjouwen en sloven by het reddings- en herstelwerk. Zo doen ook de Britten, de Fransen, de Belgen en de Nederlanders. Zo zullen de hel pers van andere nationaliteiten doen, die thans in aantocht zijn. Grote colonnes stromen naar de uiterste randen der geteisterde ge bieden met voedsel, kleding, medi camenten en materialen. Daar wordt het transport voortgezet met boten, schepen en vliegtuigen, die dan weer beschouwing *ün gelaten, wordt wel duidelijk, dat ook in dit opzicht de stormramp ernstige consequenties zal hebben. Het bisdom Haarlem staat hier voor een nieuw probleem. De geleden schade betekent een zware druk op het diocesane kerkenbouwprogramma. Men zal er bovendien rekening mee moeten houden dat de capaciteit van de bewo ners der getroffen gebieden om finan cieel bij te dragen aan de kerkenbouw tot een minimum of nihil gereduceerd zal zijn. Spoedige verzending De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden over de ramp in Nederland. Hij deed een beroep op alle landgenoten zich in te denken in de ellende, die in het overstroomde land in ijzige koude en wind geleden wordt en hun hart te laten spreken en met milde hand te geven. Hij sprak over de vele spontane acties, welke reeds zijn opgezet Speciaal vermeldde hij het sympathieke medeleven van de- Indonesische studenten in Nederland en het ter beschikking stellen van het Studentenhuis in Nederland door de Indonesische vertegenwoordiger. Vele bedrijven en organisaties zijn bezig inzamelingen te houden, ook van steun in natura, waaronder kleding. Gepoogd wordt deze zo spoedig moge lijk naar Nederland te zenden. met tientallen ongelukkigen terug komen. Met het "uur zwelt deze stroom. Het menselijk uithoudingsvermogen is beperkt. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uit putting op zolders en daken gestorven. Vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen het vroor, zyn slachtof fers gevallen. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicopters gebracht naar geïsoleer de zieken, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behouden, de levens van hen. die van alle aardse be zit zijn beroofd. De taak die voor ons staat is vier keer zo groot als in 1945 toen Walcheren door de oorlogshandelingen een prooi van de zee was geworden, zo zei Woensdag de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir. Maris. Het wordt een ware slag, met mobilisatie van al het be schikbare materieel. Ir. Maris merkte op, dat vanzelfspre kend de omstandigheden veel gunstiger zijn dan in 1945, maar dat niet lang moet worden gewacht met het herstel werk cm te voorkomen, dat de in de dijken geslagen gaten door het getij zullen worden vergroot, zoals op Wal cheren destijds is gebeurd. „Ik durf niet", waren de enige woorden, die een Zeeuws jongetje sprak, toen hij over de loopplank moest van het schip, waarmee hij uit zijn verdronken land naar Dordrecht was gekomen. Vastgehouden door zijn redders kwam hij op zijn klompjes veilig aan wal. Het buitenland blyft voortgaan met het zenden van zijn gaven in talloze vormen. In ogenblikken als deze voelt de wereld zich toch plotseling één, één groot gezin waarvan iemand in nood verkeert. Bij het internationale Rode Kruis werd tot op heden een bedrag van 500.000 dollar gestort, waarvan Italië het leeuwenaandeel voor zyn rekening heeft gehouden. In de Verenigde Staten heeft de gemeenteraad van het stadje Zeeland in Michigan een telegram gezonden aan president Eisen hower met het verzoek een onbeperkt aantal Nederlanders, dat door de waters nood getroffen is, naar de Verenigde Staten te laten komen om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Tien Europese radio-zenders gaan een gezamenlijke oproep tot hulpverlening uitzenden. speciaal voor hulpverlening uitgeruste Zwitserse helicopter verwacht. Italië Nadat België eerst zo goed en zo kwaad als dat ging zjjn eigen nood heeft gelenigd, komt de hulp voor Nederland eerst recht los. Het natuurpark Hofstede bij Brussel heeft twee amphibie-voer- tuigen ter beschikking gesteld, die be reids in Zeeland werkzaam zijn. De ge meente Limet biedt onderdak voor 30 kinderen. De gendarmerie heeft wagens met radiozenders aangeboden. De Neder landse kolonie heeft weer een paar vrachtwagens met goederen gestuurd en een Nederlandse kapper biedt een col lega een volledige kapperssalon aan in Brussel. De Nederlandse consul-generaal in Antwerpen heeft een cheque van 150.000 gezonden namens het Antwerps hulpcomité. De Sabena heeft 2J£ ton rubberboten gebracht. Het Antwerpse Rode Kruis heeft een transport voedsel, kleding en medicamenten naar Bergen op Zoom gebracht. Het kampmateriaal van de Belgische jeugddienst wordt in Roosendaal en Bergen op Zoom ter be schikking van de hulpdiensten gesteld. De Benelux-commissie heeft de bevol king van België aangespoord nog meer voedsel, kleding en levensmiddelen naar Nederland te zenden. Kardinaal Van Roey en de vyf andere Belgische bis schoppen ondertekenden een herderlijk schrijven waarin alle Belgen wordt ver zocht met geld en alle mogelijke andere middelen te helpen. Luxemburg In Luxemburg heeft de Nederlands- Luxemburgse vereniging een inzameling georganiseerd, die reeds een pakhuis vol kleding heeft opgeleverd. Een militaire vrachtauto met 2.000 dekens is inmiddels in Nederland aangekomen. Frankrijk Het Franse Rode Kruis krijgt dagelijks talloze aanbiedingen om Nederlandse dakloze kinderen onderdak te verlenen. De boerenvakbond heeft zijn leden ver zocht om geld, kleding en voedsel ïn te zamelen voor Nederland en Engeland. Het Bretonse jeugdbeschermingscomité zond 50.000 francs. De organisatie van brandstofhandelaren heeft 300.000 gul den beschikbaar gesteld voor Neder landse collega's. Zwitserland Onze gezant in Zwitserland heeft de bevolking aangespoord om hulp te bie den. De „Glückskette" heeft een soort sneeuwbal ontketend, die reeds 850.000 opbracht. Het Zwitserse Rode Kruis heeft als zijn vertegenwoordiger in Nederland benoemd de heer W. Block- ensdorfer. Hij moet de Zwitserse hulp verlening in ons land coördineren. Gis- teren is er 1000 kilo rubberkleding aangekomen en vandaag wordt een De Italiaanse gezant in Den Haag heeft intussen verklaard, dat zijn land genie troepen en brandweerlieden beschikbaar houdt. 150 brandweerlieden zijn terstond beschikbaar. Vandaag komen weer drie Italiaanse vliegtuigen naar Valkenburg met kleding en medicamenten. De Ka tholieke Actie zal deskundigen op het gebied der hygiëne sturen. Een firma in Milaan biedt tien grote kantelwagens met gespecialiseerd personeel aan. Tal van kinderen wordt met hun begelei ders gastvrijheid aangeboden. Tirrenia wil 1000 a 1200 kinderen opnemen, Milaan 100. In Ivea wil een firma 100 kinderen opnemen, een organisatie biedt in haar kindertehuis plaats aan voor 30 jongens en 30 meisjes. De gemeente Verbanïa nodigt 20 kinderen uit. Spanje In Madrid is in de kapel van de witte paters een mis opgedragen voor de slachtoffers in Nederland. Nederlan ders in Spanje en Spanjaarden brach ten tot op heden 500 kilogram goederen bijeen, die door de K.L.M. gratis zullen worden vervoerd. Op de Nederlandse legatie in Madrid komen vele kleine giften of pakjes levensmiddelen en kle ding binnen Verscheidene grote win kels in de stad hebben contact opgeno men met de legatie. Denemarken Denemarken heeft nog een Catalina- vliegboot gezonden met door het Rode Kruis verzamelde goederen. Volgende week Zaterdag zal Willem van Otterloo in Kopenhagen een hulpverleningsconcert dirigeren. In de bioscopen en theaters staan collectebussen. De vliegtuigmaat schappijen en de spoorwegen vervoeren de ingezamelde goederen kosteloos! Er zijn tot nu toe 4 millioen kronen bij- eengebi-acht. Noorwegen Twee Noorse reders hebben ieder f 10.000 gestort voor het rampenfonds. Noorwegen heeft drie uitneembare hui zen gezonden. De gemeente Bergen heeft tal van dekens en kleren bijeengebracht, die reeds per vliegtuig in ons land zijn aangekomen. Zweden Zweden stuurt goederen per trein en per vliegtuig. Het wil ook kinderverzorg sters met volledige uitrusting sturen. Er zullen nog 50.000 Zweedse dekens komen. De coöperatieve vei-enigingen hebben het Zweedse Rode Kruis een half mil lioen kronen ter beschikking gesteld. Een vliegtuig heeft 24 rubberboten ge bracht. Saarland Saarland heeft een trein met steen kool en een met levensmiddelen gezon den. Er is een hulpfonds gesticht, waar in de regering bereids een millioen francs heeft gestort. Ook zijn er vracht- wagens met kook-accommodatie op weg Oostenrijk De stad Wenen schenkt 500.000 Schil ling, Tyrol geeft 100.000 Schilling. De christelijke partij heeft 120.000 Schilling uit haar verkiezingsfonds beschikbaar gesteld, de socialistische partij 100.000 Schilling. Kardinaal Innitzer heeft het Nederlandse Episcopaat 100.000 Schilling ter hand gesteld. De stad Innsbruck schonk 40.000 Schilling. Wenen wil bo vendien 1000 Nederlandse kinderen on derdak bieden. W est-Duitsland De West-Duitse „Bundespost" heeft communicatiemiddelen en vrachtwagens aangeboden, die de P.T.T. dankbaar aanvaard heeft. Uit Frankfurt is een vliegtuig met medicamenten en dekens vertrokken. Baden-Württemberg heeft ook een groot aantal dekens ter be schikking gesteld. De Bayer-fabrieken hebben voor f 28.000 medicamenten aangeboden. In Hessen hebben verschei dene artsen zich gemeld. De kranten hebben opgeroepen tot grootscheepse in zamelingen. De Bondsregering heeft nog meer boten toegerust. Het West-Duitse vakverbond heeft f 45.000 beschikbaar gesteld. Griekenland Koningin Frederica van Griekenland heeft Koningin Juliana. Koning Boude- wijn van België en Koningin Elizabeth van Engeland telegrammen van deelne ming gezonden. Voorts heeft Grieken land rozijnen, krenten en wijn beschik baar gesteld. De Commonwealth In Engeland heeft de gemeenteraad van Coventry 3000 ponden aan Neder land geschonken. Canada heeft faciliteiten aangekon digd voor aspirant-emigranten Er :'\jn 250 kisten met kleding naar ons land verzonden en er komen er nog meer. Dc protestantse kerken schonken 10.000 dollar. De Australische Premier heeft gisteren via zijn ambassadeur in Den Haag de Nederlandse regering gecondo leerd met de ramp. Een inzameling on der de Nederlandse immigranten in Australië heeft tot nu toe ruim 5000 Australische ponden opgebracht. In Zuid-Afrika worden talrijke giften bijeengebracht. A merlka In de Verenigde Staten heeft de stichting ..Voor het kind" zes ton kle ren voor volwassenen ter beschikking gesteld. De televisie wijdde gisteroch tend een speciaal programma aan de Nederlandse overstromingen. De stad Hays in Texas, die zelf twee jaar gele den werd overstroomd, zal een Neder landse stad adopteren. De .Care" geeft 4500 kilo dekens. Het Rode Kruis schenkt 100.000 dollar. Japan Ook in Tokio wordt onder leiding van de Nederlandse ambassadeur geld inge zameld. N.A.T.O. Generaal Ridgway heeft de Neder landse minister van Oorlog telegrafisch zijn medeleven betuigd. V.N. Het Kindernoodfonds van de V. N. heeft zijn aandeel in de inzameling van de commissie voor vluchtelingenhulp af gestaan voor het Nederlandse rampen fonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3