Be5000*"! HONDERDEN WILLEN ZICH VESTIGEN ER Kom van Beverwijk krijgt gestalte nieuwe Vissersvloot doet goed werk Velsen spant zich nog steeds in DONDERDAG 5 FEBRUARI 195b PAGINA 2 Beverwijkse cijfers Bevolking neemt gestadig toe Op het einde van 1sj2 bestond de be volking van Beverwijk uit 29204 inwo ners. Vergeleken met het begin van 1952 is het zielental met 541 vermeer derd. Deze aanwas is voor het overgrote deel toe te schrijven aan het geboorte overschot. Het aantal geboorten, zijnde 647, heeft het aantal overlijdens-geval- len. bedragende 202, met 445 overtroffen. Voor het overige is de bevolkingsver meerdering het gevolg van een vesti gingsoverschot. Er zijn namelijk 1751 personen in de gemeente gevestigd, ter wijl er 1655 zijn vertrokken, zodat er 96 meer zijn gevestigd dan er wegens ver trek zijn afgeschreven. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente had betrekking op 942 tin 1951: 945). Er zijn 215 huwelijken voltrokken, een cijfer dat in het voorgaande jaar 255 was. Bedenkelijk blijft het symptoom dat er, evenals in 1951, wederom 14 ge vallen van echtscheiding moesten wor den ingeschreven. Van degenen, die in de loop van het verstreken jaar uit onze gemeente zijn vertrokken, zijn er 267 naar het buiten land gegaan. Als emigranten gingen er 53 naar Canada (in 1951: 16), 88 naar Australië (in 3951: 37) en 25 naar Nw.- Zeeland (in 1951: 5). Een der allerbelangrijkste taken van gemeentelijke zorg moet nog steeds worden gezien die voor de verdeling van woonruimte. In het afgelopen jaar hebben B. en W. aan 556 gezinnen een woonruimte kunnen toewijzen. Dit cijfér was in 1951 539. Gaat men met het jaar 1947 als uitgangspunt na hoe in dit en in de daaropvolgende vijf jaren het beloop van dit cijfer is geweest, dan krijgt men een van jaar tot jaar stijgende lijn te zien. Met dien verstande echter, dat 1950 met 647 toewijzingen een piek vertoont. Er zijn in 1952 uit gereikt 389 vergunningen voor gehele woningen. 36 voor inwoningen en 131 voor ruilingen. Hoe was het beeld van de woning-situatie op het einde van 1952? Op dat tijdstip stonden er nog 773 woningzoekenden uit de eigen bur gerij ingeschreven tegen 800 op 31 De cember 1951. Zou onze administratie ook zijn overgegaan tot registratie van al degenen, die zich in Beverwijk willen vestigen, omdat zjj daar of in de onmid dellijke omgeving blijvend werken, dan zou het aantal aanvragers op dit ogen blik naar ruwe schatting ruim 3000 be dragen. Zoals bij een vorige gelegenheid reeds is opgemerkt, heeft het geen zin en zou het slechts overbodige administratie be tekenen ook deze woningzoekenden reeds in te schrijven. Evenzeer zou het nutteloos zijn bij het huidige grote tekort aan woningen over te gaan tot het inschrijven van aanvragers, die ge huwd zijn of in het huwelijk wensen te treden, doch de leeftijd van 25 jaar nog niet hebben bereikt. Reeds de omstan- HARTELIJK DANK Het bestuur van de afdeling Be verwijk van het Nederlandse Rode Kruis betuigt langs deze weg zijn welgemeende dank aan allen, die op zo uitnemende wijze hebben bijge dragen aan hei welslagen van de geld- en goedereninzameling voor de slachtoffers van de watersnood. De grote bereidheid waarmede tallozen geld. tijd en materiaal geheel vrijwillig en belangeloos hebben be schikbaar gesteld, zelfs tot diep in de nacht, stemt ons tot grote dank baarheid. De ingezamelde goederen zijn reeds heden verzonden naar Den Haag. De ingekomen gelden zullen aan het Nationaal Rampenfonds worden overgemaakt. Beverwijk, 4 Februari 1953 G. W. P. Stoutenbeek, voorzittter P. van der Esch, secretaris Goederen op bestemming Van het bestuur van het Rode Kruis vernamen wij hedenmorgen het vol gende relaas omtrent de Beverwijkse goederen, die naar de noodgebieden zijn verzonden. Gistermorgen vertrok een vijftal grote trucks naar Den Haag. Vandaar werden deze doorgestuurd naar Rotterdam, waar de goederen terstond werden uitgedeeld aan dege nen, die ze nodig hadden. Om 2 uur gistermiddag zijn opnieuw twee grote trucks met goederen vertrokken. Deze werden bij aankomst te Rotterdam di rect doorgestuurd naar Geertruiden- berg. Hedennacht is men daar na een lange en vermoeiende tocht aangeko men. Ook hier werden de goederen di rect aan getroffenen uitgereikt Omdat digheid, dat er nog 410 oudere gehuw den zijn wier huisvesting zeer onvol doende is, als mede, dat er nog 55 wo ningzoekenden zijn van 30 jaren en ouder en 173 tussen de 25 en 30 jaar, die wachten op de mogelijkheid om te trouwen, maakt dit duidelijk. Deze ou deren verkrijgen als regel voorrang bo ven de jongeren. Zij. die militaire dienst in Indonesië hebben verricht, genieten echter het voorrecht dat de duur van de aldaar doorgebrachte diensttijd bij him leeftijd wordt opgeteld. De woningbouw Terwijl in 1951 het aantal ter bewo ning opgeleveide nieuwe woningen 179 heeft bedragen, was uit cijfer voor 1952 270. Van dit aantal zijn er slechts 10 door particulieren gebouwd. Op het einde van het jaar waren echter nog 208 woningen in aanbouw. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat aan 120 gezinnen uit andere gemeenten zonder woningruil vestigingsvergunning moest worden ver leend. Dit zijn 26 gerepatrieerde gezin nen en voorts gezinnen, waarvan het hoofd wegens zijn werkkring bij een overheidsinstantie of bij de Nederlandse Spoorwegen zich beslist in de gemeente moest vestigen, pn eindelijk de gezin nen, die via de werkgevers in aanmer king worden gebracht voor zogenaamde migratie-woningen. Door vertrek naar andere gemeenten, emigratie of overlij den zijn in het verslagjaar 69 woningen beschikbaar gekomen. voor Kennemerland BEVERWIJK Donderdag 5 Februari Luxor: Voorstelling voor Rampenfonds, vertoning van „Achter de wolken", 8 uur. Kennemer: Optreden Willem Andriessen, Chopin-recital voor jeugd, te 3.30 u.; Eeet- hov-avoncf. te 8 uur. 't Centrum: Jaarvergadering K.A.B.O.. 8 u. K.S.A.: Jubileum-revue „Kindergeluk", 7.30 uur. Vrijdag 6 Februari Luxor: Die Czardas-fürstin, 7 en 9.15 uur. Kennemer: Crimson Pirate. 7 en 9.15 u. W.B.: Godin der Jungle. 8 uur. K.S.A.: Praatavond Kath. Middenstand, i Februari De Smet over ior de KA. Morgen is te laat, ir: Vergeten levens. VELSEN Donderdag Patronaat, 8 uur: D „Sexuele vraagstuk" v Rex-theater, 8 uur 14 jaar Thalla-theater, 8 u 18 jaar Vrijdag 6 Februari Raadhuis, 10.3011 30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën Cult. Centrum. 8 uur: Jaarvergadering K.A.B., IJmuiden-West. Herv. Jeugdgebouw, 8 uur: Santpoort's Bloei" De heer C. J. M. van der Hidde spreekt over „Zeeslepers". Rex-theater, 8 uur: Limelight, a. 1. Thalia-theater, 8 uur: Stormduiveïs. Alvertentie NACHT ZONDER MATRAS! Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. t 12.50, 2-pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Sanering binnenstad Toegangen open voor het wegverkeer Bij de jongste behandeling der begro ting heeft de burgemeester met grote naaruk gezegd, dat ér alles aan gelegen behoort te zijn om de thans bestaande stadskern zo snel mogelijk te reorgani seren. Zij moet onverwijld worden aan gepast aan de nieuwe eisen, welke het veel grotere toekomstig, geheel aan haar gaat stellen. Haar stratenplan is totaal niet berekend op het drukke verkeer, dat er dagelijks te verwerken zal zijn- Met gedurfde maatregelen moeten wij de nu nog bestaande gelegenheid in een dynamisch tempo benutten om de stad grondig en afdoend open te leggen voor het toekomstige verkeer. Daartoe zal het echter onvermijdelijk nodig zijn om de gehede financiële potentie in te zet ten en hetgeen veel minder belangrijk is maar te laten rusten tot dit doel vei lig is gesteld en zal zijn verwezenlijkt. Tegelijk mocht spreker er op wijzen, dat het evenzeer voor ons een levensbelang is om straks zo gunstig mogelijk door grote kunstwerken met de grote Rijks wegen en met het provinciale wegennet verbonden te worden. Hij acht dit alles zó belangrijk, dat hij er gaarne bij deze gelegenheid nog eens op teriig kwam. Het oude centrum van Beverwijk roept om radicale verruiming op menig punt. En zulks voor alles uit economische overwegingen. Andere steden, die een snelle en grote groei hgfiben doorge maakt, kunnen voor ons waarschuwen de voorbeelden zijn. In menig geval is niet tijdig en doortastend het oude ka rakter afgelegd. Men heeft het daarvoor gunstige moment, namelijk toen de ont- ZILVEREN DUIN- WIJKSCHOOL Sober, in verband met de Nationale Ramp, maar waardig, is gistermiddag het zilveren bestaansfeest gevierd van de Duinwijkschooj voor Chr. Nat. Ulo in de Duinwyklaan. Aan deze plechtig heid was tevens verbonden de opening van de nieuwe uitbreiding van de school met 7 lokalen, een natuurkundelokaal en een bibliotheek, een uitbreiding{ die een solide en moderne indruk gaf. De bijeenkomst werd bijgewoond door ds. IJzerman uit Apeldoorn, eerste voorzitter van het schoolbestuur, burge meester mr, H. J. J, Scholtens, wethou der N. Passchier, Inspecteur G. Vernooy, de inspecteur van het Chr. Nat. Onder wijs en een vertegenwoordiger van de Bond van de Chr. Ulo-scholen. De heer C. Dingier Sr. heeft de bij eenkomst met gebed geopend, waarna het hoofd van de school, de heer de Boer, in een toespraak de heer Dingier prees, die 27 jaar lid is van het school bestuur, waarvan 14 jaar als voorzitter. De burgemeester en de andere offi ciële personen voerden het woord. Na mens de ouders-vereniging werd een rookstel voor de bestuurskamer en een fraaie schoolbel aangeboden. De heren Visser en Smit en de aannemers over- nog verschillende goederen over wa- handigden een electrische klok, archi- ren. zijn de auto's doorgestuurd naar tect tón Bosch een schilderij. de fa. •nrtaal waar ?ii hedenmorgen Dingier een verlichte globe, de fa. van ïmaivtpn fïis- (jer Velden een boekwerk. Na de thee werden de nieuwe uit- Roosendaal, afgeleverd zijn aan geëvacueerden. Gis teravond laat is opnieuw een auto naar Den Haag gestuurd, terwijl vanmorgen de laatste zending uit Beverwijk is weggebracht. GIFTEN NOG WELKOM Het comité Rampenfonds te Beverwijk verzoekt ons te willen berichten, dat inwoners, die tijdens de geldinzameling niet thuis waren of door dc collectan ten werden overgeslagen, alsnog hun gitfen kunnen bezorgen ten kantore van de Amsterdamsche Bank, Breestr. 86a, waar een bus gereed staat ora de gel den in te deponeren. Men kan ook bij dragen storten op de rekening "an de Bank, no. 421269. BLOEMEN VOOR HET RAMPENFONDS 400 bosjes sneeuwklokjes, afkomstig van Texel, wei-den gistermiddag op de bloemenveiling verkocht. De eigenaresse had hierbij bedongen, dat de opbrengst aan het Nationaal Rampenfonds zou komen. De kopers lieten zich niet onbe tuigd, Totale opbrengst 326. Elders te Beverwijk wordt nog steeds geld bijeen gebracht voor het Rampenfonds, terwijl ook nog aanbiedingen van kleding, schoeisel en dekking binnenkomen. In de veilinghal van Kennemerland ligt nog veel opgeslagen. Tavido heeft de opvoeringen van „Het geheim van dr. Spencer" Vrijdag en Zaterdag in Kennemer-Theater afge last. De feestelijke prijsuitreiking van de Holland I beker in het tournooï van de bedrijfsontspanning Hoogovens Is afge last Districtsbestuurder Joh. de Lange van de K.A B., is verhuisd van Den Haag naar Lyceumstraat 72 te Alkmaar. breidingen in ogenschouw genomen. De heer N. Passchier. wethouder, voorzitter van het schoolbestuur van de Chr. school aan de Meeresteinstraat. wees er in een toespraak op. dat uit de schooi aan de Meeresteinstraat alle andere christelijke scholen ter stede ontstonden. Uit de gezamenlijke christe lijke scholen ontstond de Chr. Ulo. Jaarvergadering K.A .B. Onder heel matige belangstelling der leden werd in café „De Zon" de alge mene jaarvergadering der K.A.B. te Wijk aan Zee gehouden. Keurig verzorgde jaarverslagen gaven een gced beeld van de activiteit der vereniging in het afgelopen jaar. Even eens bleek uit de verslagen van de he ren Steman en Steenbakker de her leefde activiteit van het Kanunnik van Schaikfonds en Herwonnen Levens kracht, die thans weer behoorlijk op peil staan. De aftredende bestuursleden de he ren J. Holthaus, W. Paap en P. Vosse werden herkozen. Wegens bedanken van de heren S. Bol, J. v. d. Meij en J. Kunnen, de laatste wegens emigratie in het a.s. voorjaar, werden tot nieuwe be stuursleden gekozen de heren T. Brui- neberg, M. van Sponsen en B. Blokker. Met grote meerderheid van stemmen werd de heer J. Holthaus als voorzitter herkozen. Medegedeeld werd dat de zgn. rom- melpctavond, die Vrijdag a.s. gehouden zou worden, in verbana met de natio nale ramp niet doorgaat. „Morgen ben ik rijk" In Marquette Theater heeft de Kath. Filmactie Beverwijk-Heemskerk gister avond de film gedraaid „Morgen ben ik rijk". Kapelaan H. Jansen hield een inleiding, waarna dc vele aanwezigen met grote belangstelling deze boeiende film volgden. Er werd een inzameling gehouden voor de slachtoffers van de nationale ramp. wikkeling opkwam, voorbij laten gaan. En toen zijn de problemen onoplosbaar geworden. Men is er dientengevolge ge raakt in een noodtoestand, welke nau welijks meer kan worden opgeheven. Het zakenleven is er gaan kwijnen, om dat het zich niet meer kon roeren. Be verwijk heeft het gelukkig nog in de har.d om dit te ontgaan. Het kan. indien het direct aanpakt, zijn kansen nog ten volle benutten en de stad grondig en af doend open leggen voor het verkeer. In het bijzonder de zakenkwartieren die er reeds zijn en die er nog zullen ko men, moeten overal gemakkelijk bereik baar zijn en blijven. En verder behoren de toegangen tot de stad wijd open te liggen voor het wegverkeer. Het gemeentebestuur heeft zich de laatste tijd met deze problemen inten sief bezig gehouden. De nieuwe ge stalte voor de tegenwoordige kom van Beverwijk is reeds in grote lijnen vast gesteld in een schets voor de sanering van de binnentad. Dit overzicht zal in staat stellen volgens een vast stelsel te werken en de meest dringende sanerin gen partieel aanhangig te maken. De belangen, welke spreker nadruk kelijk naar voren bracht, mogen niet ge zien worden als belangen voor deze of gene, doch als levensbelangen voor de gehele Beverwijkse gemeenschap. Zij verdienen dan ook door de gehele be- bevolking zó te worden gezien. Ontwikkelingsmiddag In café Flora werd gisteren een ont wikkelingsmiddag gehouden op initiatief van de plaatselijke verenigingen van bloembollencultuur te Castricum, Heemskerk en Beverwijk. Op deze mid dag hebben de heren De Zoete en ir. L. C. Struys uit Lisse inleidingen gehou den over ziektebestrijding bij bolge wassen en over bemesting en bekalking van bloembollengrond. Advertentie Tuinbouw en Streek plan Gronden, die blijven Behalve hetgeen wij reeds over de tuinbouw hebben gepubliceerd uit de Nieuwjaarsrede van burgemeester mr. H. J. J. Scholtens, laten we thans nog onderstaand uittreksel uit de rede over dit onderwerp volgen. Ten aanzien van de aantasting van tuinbouwgronden. is er achter de schermen het nodige onder ogen ge zien- Met de grootste zorg en waak zaamheid is er door de tuinbouwdes- kundigen op toegezien, dat zoveel als mogelijk was in het streekplan de beste tuinbouwgronden werden ontzien. Een gevolg hiervan is. dat de tuinbouw gronden bewesten de Alkmaarseweg, de Kuikensweg en de Warande behou dens enkele langs die wegen gelegen stroken met rust worden gelaten, ja zelfs, dat er officieel een uitsluitend agrarische bestemming aan zal worden gehecht. De westelijke begrenzing van dat gebied zal de huidige binr.enduin- rand zijn. Alleen wanneer na verloop van bijvoorbeeld twintig jaren mocht blijken, dat de groei van Beverwiïk haar maximaal denkbare omvang zal gaan bereiken, zou waarschijnlijk ook het gebied, omsloten tussen Warande. Zeestraat. Creutzberglaan en Banken- laan en het gebied omsloten door de Kuikensweg, de Gladiolenlaan en de lunetten aan de stadsuitbreiding moe ten worden prijsgegeven. Bezuiden de Zeestraat zal echter op de duur geen tuinbouw stand kunnen houden. Van groot sociaal en economisch be lang is het, dat de betrokkenen overi gens tijdig ook zelf wakker uitzien naar andere oplossingen en vooral naar nieuwe bestaansmogelijkheden, in het bijzonder voor hun kinderen. In dit verband is het van uitzonderlijk be lang, dat zij terdege profiteren van een goede beroepskeuze-voorlichting. Reeds thans heeft onze gemeente voor dat doel een ruime subsidie verleend. Niet minder reikhalzend zal ook door velen van hen worden uitgezien naar het tot stand komen van de RK. Streekam- bachtsschool te Beverwijk. Jubileum-uitvoering Kindervreugd Hallé; Hallo; Wy doen het nu eens zo! Inplaats van een kinderoperette, wel ke veertig jaar lang de hoofdschotel vormde op onze jaarlijkse uitvoeringen, spelen wy nu eens een groots opgezette revue in twintig taferelen, luidde de aanhef van het feestprogramma dat de jubilerende vereniging Geheelonthou ders Kinderclub „Kindergeluk" gister avond in 't gebouw der K.S.A. ten uit voer bracht. En niemand zal durven beweren, dat dit geen aangename afwisseling was in 't gebruikelijke menu. Kosten noch moeite waren gespaard aan costuums, kapwerk en decor om 't geheel aan trekkelijk te maken. Een speciaal ver lichtingsapparaat maakte de verschil lende scènes tot kleurrijk geheel. Het eerste tafereeltje was in alle op zichten „Kindervreugd". Spel en dans om de „plakselman", die met kwistige hand de kwast hanteerde en voor de lol ook wel eens een streekje stijfsel op een jong snuitje deponeerde. Rie van Eist zong met haar partner (de conférencier van de avond) een ge zellig liedje over oud Beverwijk, dat al spoedig door de zaal werd overgeno- Aardige verzorgde danspasjes (inge studeerd door dansschool Dors) zagen we in ..Een avond van jool in Tirool" en in „Lente Symphonie". Dit onder deel was trouwens ovpr 't-algemeen beter verzorgd dan ;t vocale gedeelte.' Het element zang is bij „Kindervreugd" nog steeds zeer stiefmoederlijk bedeeld. Daar weet men blijkbaar nog geen op lossing voor. Wat is er leuker dan een schetteren de Katrijn, die haar dronken Jan Klaas- sen te lijf gaat? Natuurlijk had dit ta fereeltje succes Die Katrijn was er trouwens eentje, die bij uitzondering de zaal „mee kon krijgen" met haar kwink slagen. want over 't algemeen leden de teksten in de humoristische scènes op 't gebied van geestigheid aan hevige bloedarmoede Veel beter waren de ern stige gedeelten, zoals ..Vrede", die. mede door een keurige opstelling en kleur rijke costumering het onmiddellijk de den. Een bijzonder complimentje verdie nen zeker de „Dame" en „Heer" (tra- vesti) conferenciers voor hun dikwijls verzorgde uitspraak van de Nederlandse taal. LOU TERVOORT UITGEEST Uitstekende toneelavond De opvoering van het bekende Vlaamse stuk ,,'t Lammeken" door de R.K. Toneel vereniging „Genesius" voor een stampvolle grote zaal van De Ooievaar ten bate van de kankerbestrijding, is ten volle geslaagd. Dit Vlaamse stuk van simpele inhoud genoot een alleszins aanvaardbare vertol king. De regisseur van de vereniging, de heer A. Koning, gaf in zijn titelrol uitstekende creatie van de blijmoedige Dic-tus Diezei en mevr. Brandjes-Heijne als Pamela, zijn Ietwat zure zuster, deed in geen enkel opzicht voor hem onder. Ver der waren er nog Corrie Rasch als Char lotte. de vriendin van laatstgenoemde. Nel Klijn als Hanna, de a.s. echtgenote ,.'t Lammeken", alias Dictus Diezel. verder vader J. en zoon C. Goedhart als Voken Horks en Leander Jutte, resp. huisvriend en as. echtgenoot van Pamela, en Wim Rasch als de zeeman Evert Blazoen, neef van ,,'t Lammeken". Resumerende een stekende opvoering voor „Genesius" en voor de kankerbestrijding, aangezien zeker een aanzienlijk batig saldo hiervoor is bijeen gekomen Van te voren spraken de heren Brinks namens het plaatselijk mité voor de kankerbestrijding en Van der Leeuw, promotor van de Ned. Vereniging tot steun aan bet Koningin Wilhelmïna- fonris voor de kankerbestrijding. Door de heer H. G. Blom alhier waren veertig toegangskaarten verstrekt aan hel comité voor ouden van dagen en werd aan laatstgenoemden in de pauze koffie ver strekt namens genoemd comité. HEEMSKERK Brand spoedig geblust In de keuken van het woonhuis van de heer O. de R. aan de Jan v. Kuikweg was brand ontstaan doordat de gasslang was doorgebrand. De vlammen sloegen direct hoog op, maar de heer De R. had de tegenwoordigheid van geest een slang te leggen en wist zodoende, zelf de brand te bezweren. De schade in de keuken was enorm, Verzekering dekt deze schade. Personalia De heer P. Verdonk slaagde te Am sterdam voor diploma vakopleiding consumptieijs-bedrijf. CASTRICUM VOOR DE GETROFFEN GEBIEDEN In het Jeugdhuis aan de Overtoom is na de inzameling van Maandag reeds weer een grote voorraad kleding en dekking bijeengebracht die daar tot nader te bepalen bestemming zal worden opgeslagen. Het geldelijk bedrag is in middels gestegen tot ruim 44.000 en nog steeds komen de giften binnen. Plannen zijn er voor een vriendschap pelijke wedstrijd tussen C.S.V. en Vi tesse. waarvan de opbrengst dan ten goede zou komen aan hel Rampenfonds. Jaarvergadering L.T.B. Op de algemene ledenvergadering van de L.T.B. heeft de heer P. G. Pel, secre taris van de L.T.B., gesproken over de onteigening van cultuurgftinden. Voor zitter J. Dijkman heeft tevoren zijn deelneming uitgesproken met de bewo ners van de door de vreselijke ramp ge troffen gebieden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Hes, De heer G. Veldt, die wegens gevorderde leeftijd zich niet meer herkiesbaar stelde, werd op gevolgd door de heer J. Welboren. Tot het scheidende bestuurslid werden harte lijke woorden van waardering gespro ken. Damnieuws Om het persoonlijk kampioenschap van Kennemerland-Noord werden door de leden van de R.K. Damclub „St. Thomas" de volgende partijen ge speeld: A. de Zeeuw speelde in de hoofd klasse tegen P. Beentjes, welke partij in remise eindigde. C. Ory speelde in de eerste klasse tegen P Ruiter, waarbij laatstgenoem de als winnaar uit de strijd kwam. In de tweede klasse werden de vol gende partijen gespeeld: B- Louman—S. Groentjes 0—2 Ch. Staalv. Asch 11 P. Rietveldv. Hattum 11 A. DageletR. Stet 0—2 In de derde klasse: A. BakkerG. v. d. Wal 02 In de Jeugdklasse is het er ook span nend van langs gegaan: P. Nijman—C. Sprenkeling 11 P. SprenkelingN- Groen 20 J. de RuijterV. Nijman 20 Hoewel het sommige schepen van de vloot, die uit IJmuiden naar Zeeland te hulp snelde, niet vlug genoeg gaat, blijkt toch, dat deze schepen daar over het algemeen goed en nuttig werk kunnen doen. De schepen, die wegens de drukte moeten wachten, hebben merendeels hun sloep overboord gezet en zoeken op eigen gelegenheid de on dergelopen polders af naar mensen, terwijl andere schepen reeds zijn in gezet by het transport van evacué's. Door de veelheid van berichten is het niet gemakkelijk een duidelijk over zicht van de verrichtingen der vloot te verkrijgen, maar enkele sprekende cijfers kunnen wij, aan de hand van opgevangen berichten, toch vermelden. Zo was er een groep schepen, waar van de namen niet bekend zijn, die meldden. Woensdagavond in Dordrecht te zullen arriveren met circa 400 eva cué's. De Oceaan 7 was gisteravond op weg naar Dordrecht met zeven mensen, onder wie twee ernstige zieken De Arie SCH 2 had 14 geëvacueerden aan boord, bestemd voor Rotterdam. Daarna zou het schip onmiddellijk naar Zeeland terugkeren. De Maria Jacoba KW 73 meldde in de omgevin'g van Zierikzee een onbemande sloep verloren te heb ben. Vanmorgen seinde de Nehim 3 met zes Katwijkse loggers in Rotterdam te liggen met kledin;?. dekking en provi and voor 400 evacué's, wachtend op nadere orders. Intussen blijft de gemeente Velseri zich nog steeds inspannen om hulp te bieden. Vandaag begint de winkeliers actie. Overal in de winkels staan col lectebussen, waarin het overtollige geld gedeponeerd kan worden. Een mevrouw, die tijdens de geldinzameling niet thuis was. kwam persoonlijk haar bijdrage de post in de Abelenstraat afgeven. Daar stromen nog regelmatig de be dragen binnen. Ook een oud baasje, dat op een feestje „met de pet was rond gegaan", kwam eventjes ruim zeven ;ulden afdragen. Volgens een voorzichtige schatting heeft de inzameling van kleding en dekking in de gemeente Velsen ze ker een hoeveelheid van 50 ton aan goederen opgeleverd. De nieuwe op roep om matrassen, dekens en Ded- cregoed. en ook om handschoenen, sloeg nieuwe vrijgevigheid los en tal van telefoontjes kwamen vanmor- Dc politie rijdt af en aan om de goe deren aan de opgegeven adressen af te halen. Anderen brengen deze goederen zelf naar de Abelenstraat, waar vele dames zich beijveren om alles weer te sorteren. V/ant het is de bedoeling, dat nog vanavond een grote vrachtwagen met deze onontbeerlijke goederen naar het getroffen gebied wordt gezonden. Vrijwillige hulptroepen Aan de oproep, verschenen in de „Nieuwe Haari. Courant" van 3 Febru ari, is op vlotte wijze door de burgerij van Velsen gevolg gegeven, zodat ma terieel en personeel voor de samenstel ling van 4 hulpploegen van 50 man elk mogelijk is gebleken, terwijl door ver zending van vaartuigen naar het nood- gebied reeds daadwerkelijk hulp is ge boden. Aan de organisatie van de hulpploegen wordt verder gewerkt, alle vrijwilligers staan genoteerd en worden voor zover mogelijk in de hulpploegen ingedeeld. Uitzending zal echter eerst kunnen geschieden wanneer van hogerhand om de inzet van de hulpploegen wordt ver zocht. Op alle vrijwilligers wordt der halve een beroep gedaan eventueel ver der bericht geduldig af te wachten. Bevolkingsondersoek Over enkele dagen zal het bevolkings onderzoek op t.b.c. in IJmuiden zijn vol tooid. Er zal in IJmuiden alleen nog zitting worden gehouden in het gymnastiek lokaal van de Wilhelminaschool (b.l.o.- school) aan de Houtmanstraat te IJmui den. Daarna zal het röntgentoestel worden overgeplaatst naar Velsen-Noord voor hel onderzoek aldaar. Het is verheugend, dat de deelname aan het onderzoek vrijwel algemeen is. Bewoners van IJmuiden. Velsen, Drie huis of Santpoort, die verhinderd waren aan hun oproep voor het onderzoek ge volg te geven, wordt dringend aangera den van deze laatste gelegenheid ge bruik te maken. Zij kunnen zich alsnog, ook indien zij niet in het bezit zijn van een oproe- pingskaart. naar het hierboven vermelde onderzoeklokaal beseven, en wel op ds volgende dagen: Vrijdag 6 Febr. 912 en 25 uur; Zaterdag 7 Febr. 9—12 en 2—2,30 uur; Maandag 9 Febr. 25 en 79 uur; Dinsdag 10 Febr 912 en 25 uur; Woensdag 11 Febr. 912 en 24 uur. INDRUKWEKKEND De mensen, die daadwerkelijk meehel pen bij de inzameling in de gemeente eisen, kunnen niet anders zeggen dan diep onder de indruk te zijn van de gul hartige en sympathieke wijze, waarop overal wordt gereageerd. Voorbeelden: Een zakenman leverde eventjes 25.000 sigaretten. Er zijn zelfs giften van één winkelier tot een waarde van f 2.000. Drie binnenschippers gingen in een roei- vk-tje hun collega's af. Resultaat een be drag van f 1.132 en bovendien een gróte partij kleding en dekking. Bij de cen trale post voor de geldinzameling in de Abelenstraat druppelden nog een f 250 na. Bij de Rotterdamse Bank is thans op de rekening van het Nationaal Rampen-, fonds, inclusief de collecte, een bedrag van ruim f 30.000 gestort. Uit de visserij- wereld komen de eerste bedragen binnen. Rekent men daarbij dat de Hoogovens voorlopig een bedrag van f 50.000 recht streeks aan het Rampenfonds zond, dat papierfabriek Van Gelder Zonen een zelfde bedrag zond en dat de gemeente Velsen f 50.000 beschikbaar stelde voor de hulp aan Stellendam, dan is men daarmee tezamen met de toezeggingen uit visserij kringen, de f 200.000 reeds ge passeerd. En dan zijn er op de diverse bourijve» en diensten nog tal van acties onder het personeel gaande; 2 pet. van het maandsalaris hier, 10 pet. van het weekloon daar. Ook langs deze kanalen zullen respectabele bedragen bijéénko men. 1 Overeenkomstig de landelijke richt lijnen is Woensdagmiddag de inzameling van kleding en schoeisel gestaakt. Maar kort daarna ging de politie met de mobi lofoonwagen voor de zoveelste keer op pad om aan te dringen op het afstaan van dekens, matrassen eii beddegoed. Deze kunnen vandaag ingeleverd worden op het vex-zamelpunt in het gem. Ver gaderlokaal aan de Abelenstraat. Ook kan men daar of telefonisch onder nr. Consultatiebureau gesloten In verband niet de grote schade, die dooi de storm is toegebracht aan het consulatie- bureau voor t.b.c.-bestrijding te IJmuiden- Oost aan de Lorentzstraat. is dit bureau tot nader aankondiging gesloten. Nieuwe pa tiënten kunnen zich voor inlichtingen 's morgens tussen half 8 en half 9 vervoe gen bij Zr. Benus, Zeeweg 334, Driehuis of mej. Dobber, M. K. Hofstedestraat 38, IJmuiden. Ook K.Z.O.S. stelt uit De R.K. gemengde toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven", die Zondag 15 en Maandag 16 Februari in het Patro naatsgebouw te IJmuiden-Oost een op voering van het blijspel „Drie is te veel" zou geven, heeft dit in verband met de nationale ramp uitgesteld. Donateurs en verdere belangstellenden krijgen tijdig bericht omtrent de nog nader vast te stellen datum van uitvoering. VELSEN-NOORD Gidsen en Kabouters maakten propaganda Onder leiding van mej. C. van Hesse- lingen en in tegenwoordigheid van vele ouders, benevens de districtssecretaresse en aalmoezenier uit Castricum, hebben de Gidsen en Kabouters van de R. K. Jeugdbeweging in „Kindervreugd" een goedgeslaagde propaganda-avond gehou den. Het programma, dat geheel werd verzorgd dooi' de kinderen zelf, begon met een keurig uitgevoerde vlaggenpa- rade, waarmee direct het contact met de toeschouwers was gelegd. Doch ook de andere nummers deden het uitstekend, vooral de opvoering van het zangspelle tje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". ..Drie schuintamboers" en „Hoe St. Anto- nius de Vastenwet schond", sloegen in. In de pauze heeft de Aalmoezenier enkele woorden tot de aanwezigen ge richt en tevens de leidsters bedankt voor de zorg, door hen aan de Velsen Noordse Kath. jeugd besteed. De verschillende nummers werden aangevuld door het optreden van een „Zuid Afrikaans" kwartel met in hoofdzaak Krontjong- liedjes. waarmee het veel succes behaal de. Ook de wedstrijd in hersengym nastiek, tussen 10 dames en heren uit de zaal, had algemene belangstelling; de dames droegen de overwinning weg. De avond werd gesloten met een Maria- hulde, waarna kapelaan Schul de bijeen komst sloot. Feestavonden gaan niet door De tegen 7, 8 en 9 Februari aangekon digde feestavonden van de K.A.B. gaan in verband met de watersnoodramp niet door. KROMMENIE Bouwvakarbeiders bijeen Op de vergadering van de R.K. Bouw vakarbeidersbond „St. Jozeph" werd medegedeeld, dat de voorzitter der af deling, de heer E, Wortel, benoemd is tot gesalarieerd bestuurslid van de Bond, in het district Noord-Holland. Tot be stuurslid van de plaatselijke afdeling werd benoemd de heer J. Kruidenberg. De heer G. de Jong werd als penning meester herkozen. Uit het financieel verslag bleek een voordelig saldo van f314.62. Tot nieuw bestuurslid werd be noemd de heer Jb. Grootjen. In de kas- commissie zagen zich benoemd de he ren K. Zijp en N. Klous. Ongeval bij tafeltennis Tijdens de belangrijke tafeltennïswed- striid Rivalen—ZTTC in de Sociëteit, alhier, welke wedstrijd ging uitmaken welke van de twee clubs op de tweede plaats gaat eindigen op de competitie- ranglijst. overkwam de Zaandamse cap tain C. Schuddeboom een vrij ernstige voetblessure. In de eerste game van de wedstrijd tegen B. Baars (Rivalen), waarbij de Krommenieër met 1714 leidde, geraakte de Zaandammer bij een achterwaartse manoeuvre met zijn voet bekneld tussen de vloer en de zich tegen de wand bevindende smalle verwarmingsbuizen, waardoor de ZTTC- er een gapende hielwond kreeg, waar door hij de wedstrijd moest staken. De thuisclub bood hierna aan de wedstrijd tot nader orde uit te stellen, doch de overige ZTTC-ers verkozen door te spelen. Het ongeval drukte zijn stem pel op het verdere verloop van het spel. De Krommenieërs behaalden daardoor een onbevredigde 7—3 zege en nestel den zich hiermede vast op de tweede plaats, achter het Wormerveerse TTB. Jaarvergadering A.V. Lycurgus In zijn welkomstwoord deelde de voorzitter van A.V. Lycurgus, de heer D. Poll, mede. dat de vereniging dit jaar haar derde lustrum hoopte te her denken. welk feit op bescheiden wijze zal worden gevierd. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer D Mienes, bleek, dat het batig saldo bedraagt f 521.23. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. Mulder, gaf, evenals dat van de penningmeester, aanleiding tot een dankbaar applaus. Het ledental bedraagt momenteel 96. t.w. 37 dames en 59 heren. Voor het be langeloos beschikbaar stellen van de ter reinen werd het bestuur van W.F.C. een woord van dank gebracht. Voorts werd besloten een bedrag van f 25 beschik baar te stellen voor de geteisterde ge bieden. De prestatieprijs, bestaande uit een athletiekkoffer, kwam in han den van de heer S. vap der Kleij. De aftredende penningmeester, de Leer Mienes, werd herkozen en in plaats van commissaris A. Bus, zag de heer N. Koopman zich benoemd. Na afloop van de vergadering werden enige sportfilms vertoond. Revue gaat niet door De voor Zaterdag a.s. aangekondigde revue „Otel de Botel" gaat niet door. Het bestuur van „Uit Eigen Kring" heeft gemeend dit optreden te moeten verdagen in verband met de nationale ramp. CULTURELE AGENDA In de culturele agenda, die voor de gemeente Velsen werd gepubliceerd, zijn enkele onjuistheden vermeld. Men wordt verzocht met de volgende recti ficatie rekening te willen houden: 6 Februari organiseert de vereniging Santpoort's Bloei een lezing over het onderwerp „Zeeslepers", te houden door de heer C. J. M. van der Hidde. Deze lezing komt in de plaats van de aan gekondigde goochelavond. 6 Maart komt de schrijver Anthcnie van Kampen naar Santpoort om een le zing te houden over Nieuw-Guinea. Deze lezing komt op de datum waarop in de agenda de lezing van de heer Van der Hidde werd aangekondigd. Waterstanden IJMUIDEN Donderdag 5 Februari Hoog water: 7.24 u. en 19.40 u. Laag water: 2.59 u. en 15.20 u Vrijdag 6 Februari Hoog water: 8.02 u. en 20.20 u. Laag water: 3.30 u. en 15.54 u. Burgerlijke Stand GEBOREN: G. van Poorten—Nijssen, z., J, T. Cremerlaan 45, Santpoort; A. C. WijkerAntonisse, d., Velserduin- weg 54, IJmuiden (O,); M. C. van der HoekMeijer, d., Lorentzstraat 52, IJmuiden (O.); A. VisserDe Geus, d„ Terrasweg 57, Santpoort; C. A. Hen driksZwanenburg, z., Wijk aan Zeeër- 23, IJmuiden (O.); C. P. Haver Rutte, z., Boerhaavestraat 7, IJmuiden; G. MartensEichhorn, z., Terburg- straat 29, Santpoort; C. van der Steen- Binkhorst, z„ Homburgstraat 28 rd., IJmuiden; G. de Graaf—Witvoet, d.. Bakkerstraat 34, IJmuiden; T. Hafma De Man, d„ Zeeweg 180, IJmuiden-O.; A. M. LamersBurger, d., IJsselstraat 55, IJmuiden; A. ten Brinke—Harders, d., Tuindorpstraat 4, Velsen (N.): M. W. van der WurffDe Valk, d.. Oosterduin- plein 74, IJmuiden (O.); I. Godschalk Meijer, d., Zeeweg 305, IJmuiden (O.). OVERLEDEN: F. Timmer, 36 jaar. echtgenote van C. Duin, Arendsweg 142, Beverwijk; I J. Cornelissen, 77 j„ echtg. van G. Oosterwal, Ger. Doustraat 31, IJmuiden-O. Verbroken telefoon verbindingen Telefoneren met de volgende plaatsen is n i e t mogelijk, zo deelt de P.T.T. ons mee: Achthuizen, Alblasserdam, Anna Jacobapolder, Brouwershaven, Bruinis- se, Burgh, Haamstede, Colijnsplaat, Dreischor, Drogendijk, Duivendijke, Dirksland, EUemeet, Ellewoutsdijk, 's-Gravendeel. Hank, Heiningen (N.Br.) Herkingen, Hoge Zwaluwe, Kamperland, Kats. Kerkwerve, Kinderdijk, Kortgene, Lage Zwaluwe, Langeweg, Maasdam, Moerdijk, Nieuwerkerk (Zeeland).Nieu we Tonge. Nieuw Vossemeer, Noord- gouwe. Noordwelle. Numansdorp. Nieuw Lekkerland. Nieuwenhoorn. Nieuwen- dijk. Ooltgensplaat. Oosterland, Oud-Al- blas. Ouddorp, Oude Tonge. Ouwerkerk, St. Philipsland. Puttershoek, Poortugaal Renesse, Rilland. Scharendijke, Schud- debeurs, Serooskerke, Sirjansland, stad a/h Haringvliet, Stavenisse. Stellendam, Strijen, Tiengemeten. Waarde, Wel berg, Willemstad, Wissekerke. Wol- phaartsdijk, Zonnemaire. In Kruiningen zijn alléén de burge meester en het postkantoor bereikbaar, in Middelharnis alleen de burgemeester. De P.T T, wijst er met nadruk op, dat. met een groot aantal plaatsen, die in deze lijst niet voorkomen, uitsluitend officiële gesprekken gevoerd kunnen worden. In verband met een ernstige belem mering van het telefoonverkeer ten be hoeve van het reddingswerk, wordt par ticulier interlecaal telefoonverkeer naar en in de volgende gebieden stilgezet: Goeree Overtlakkee. Voorne Putte, Hoekse Waard, IJsselmonde en de Al- blasserwaard. Speciale watersnood postzegels Ten behoeve van de getroffenen zal de P.T.T. op zeer korte termijn een spe ciale watersnood-postzegel uitgeven in de frankeerwaarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De op brengst van de toeslag komt geheel ten goede van de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop daze zegels, die nog ge drukt moeten worden, verkrijgbaar zul len zijn, volgt nader bericht. ASSENDELFT INWONERS GAVEN MET GULLE HAND Een ongekend aantal kledingstukken, schoenen, wiegen, kinderwagens enz. enz. was «bijeengebracht in de werkplaat sen van het aannemersbedrijf van de fa. Van 't Veer. Leden van de Brand weer. Rode Kruis. EHBO en vele on dernemers in de gemeente, die over een auto beschikken, hadden deze overstel pende hoeveelheid aangevoerd. Met man en macht was men doende een en ander (e sortéren. Het is werkelijk fantas tisch, zoals de ingezetenen hebben ge geven. Zelfs nieuwe costuums, over hemden, babygoed en dameskleren, trof fen wij aan onder de enorme hoeveel heid. Om ongeveer 10 uur was alles gereed voor transport. Met twee lange Irallers werden de wagens naar Den Haag gereden. Voor het Rampenfonds De opbrengst van het gezamenlijk con cert dal Zondagavond is gegven door het R.K. Fanfarecorps ..Crescendo", het R.K. Kerkkoor en „Kunstgenot", zijnde f144, heeft pastoor Vermeulen geschonken aan het Rampenfonds. Beide benen gebroken Bij de werkzaamheden aan de CMC- fabriek viel een heistelling om waarbij de arbeider, de 67-jarige P. Heijne, werd getroffen en z'n beide benen op twee plaatsen brak. Het ongeluk wilde, dat toen men hem wilde vervoeren, de ladder waarop dit geschiedde, het be gaf zodat het slachtoffer weer ten val kwam. Hij werd per ziekenauto naar Zaandam vervoerd. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank te Haarlem heeft Dins dag 3 Februari 1953 failliet verklaard: N.V. Exploitatie Maatschappij „Xaisine Scott", Heemstede en kantoorhoudende te Bloemendaal, Bloemendaalseweg 98. Rechter-Commissaris: mr. H. J M. Co- kart. Curator: mr. H. Jonker, Haarlem. J. Vollenga, schilder. Heemstede, Drieherenlaan 28. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr, J. G. Rietkerk, Haarlem. A. Kruitbosch, zonder beroep, Over- veen, Oranje Nassaulaan 160. Rechter- Commissaris: mr, H. J, M. Cokart. Cu rator: mr. G. J. H. de Leeuw, Haarlem. M. Vellekoop, weduwe van J. Spaar garen sr., handelende onder de naam „Fa. J. Spaargaren en Zonen", Aals meer, Uiterweg 17. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Jansonius, Haarlem. De vennootschap onder firma Marga- dant en de Boer, handelende onder naam Elmar Fabrieken, te Hillegom, Hoofdstraat 92a, en haar firmanten E. J. E. Margadanl, Hillegom, v, d. Ende laan 76 en F. C. J. de Boer. Hillegom. Wilhelminalaan 44. Rechter-Commissa ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. O. H. van Wijk, Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: J Heertjes, aannemer. Santpoort, Brederoodseweg 90. Rechter-Commissa ris: mr. N. Smits. Curator: mr. C. Blankevoort, Haarlem. A. Roël jr.. Haarlem. Oranjeplein 21. Rechter-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. Chr. F. M. van Koppen, Haarlem. Beurs van Amsterdam 3% Nederl. 1948 3V4 pet. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel MH cert. A.K.U. Van Berkels Palent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon, Hoogovens eert. Unilever eert, Ned. Kabel Plulips Kon. Petroleum „Amsterdam' Rubber Hol). Amerika Ltln Kon. N, Stoomb. M Ned, Scheepv. Unie H.V.A. Deli MIJ. eert. 209 Va 160% 314% 37% 139 (2 139% Beurs van New Vork Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. Genera) Electric Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacilic Southern Railway Tidewater U S Stee) ex dlv. '32% ♦1T4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2