^3 o lk li igs-a cl in in is tra t ie wordt bijgehouden [MMIGE GEMEENTEN ZIJN UBBEL GEADOPTEERD Verzicht van de ingezette vliegtuigen Geen inzameling meer van kleding en meubilair Nieuwe dijkdoor braak in Brabant jiC'derlands nationale ramp overal in de wereld in de bioscopen yPolygoon-Profilti filmt met ^iedere beschikbare camera 220 vliegtuigen in actie Gen. Ridgway op Schiphol Wetsontwerp voor Europese Defensiegemeenschap Hulpverlening Onderkleding! Besprekingen over het Verre Oosten Tweedodendrie vermisten Lichte vorst DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 onze Haagse redacteur) Ie te voorkomen, dat door on- sterfgevallen en evacuaties de ^-administratie in nog verder- uisorde zou geraken dan reeds verloren gaan van plaatselijke O bevel." T~aeschied is, heeft de Rijksin- vermaken |cor de Bevolkingsregisters om machtige vjien de gemeentebesturen paardje j^aar zich evacué's bevinden andere krijn gegeven voor de administra hi] daar een burchlwer'an0 van deze nieuwe tij- :ha knikt, nwoners. <Pr krijg* het Centraal Sevol- 2ioaarJs.ter >n Den Haag eveneens een zicht in de omvang van de mu it geweest «lke zich hebben voorgedaan en [doen. Een reconstructie van de «&r^rTSregisters kan uiteraard nog J' de orde komen, doch men krijgt wijze althans de voornaamste j van overledenen geregistreerd. gegevens zullen tevens ter be- 'f worden gesteld van de Infor- SD(>?t van hel Rode Kruis, met _L lenst nauw wordt samengewerkt, jrdt echter op gewezen, dat de- pistratie nog niet zover gevor- dat aan belangstellenden die mJ;„Jen wensen informaties kunnen tfttfl/Mflperstrekt. lionate r< oor de slj hel de Kon. f tacli o-omroep verf een deell jitiek op Britse iadio-c «actie op watersnood K. N. het (iefonisch van onze Londense voor de correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Ie afdeliijwel het Engelse parlement als in an de Ki is ernstige critiek geuit over het ri zijn pt de Britse radio-omroep zoveel nwedstnire;lsecrde op de overstromings- e de vena" de Nederlandse radio, welke Zaterdajvo'sens de Enge,se bladen van V °P Zondagmorgen af er geen aan liet bestaan, dat men in Ne- te doen had met een nationale 'ft een jerwyl men in een groot deel van otsy. wise eilanden er zich niet van be deleven fas, dat er iets meer aan de hand Nederln een gewone winterse storm, natio sj zou art op Alknf' zou iden Ballanj ia: Werkloosheidsfonds ider toezicht van Soc. Verzekeringsraad al Ram ndeltociPciaIe Verzekeringsraad zal inder- ezicht gaan uitoefenen op de wij- arop het Alg. Werkloosheidsfonds k vervult, aldus de staatssecretaris :iale Zaken in de Memorie van Ant- de Eerste Kamer over de wets- ip oflk. "an Cle aersle reamer over cie wets- )en tot wijziging van de Werkloos wijziging van de Wet op de rzekeringsbank en de Raden van en tot wijziging van de Organisa- Sociale Verzekering. Aan de Me- fan Antwoord ontlenen we nog. dat [emeen Werkloosheidsfonds als uit- naatsei sorgaan van de Werkloosheidsver- gehandhaafrl blijft. Nochtans zal werkloosheidsfonds, in zijn hoe- efietsvi:id van uitvoeringsorgaan, de be- jeid moeten hebben controle uit te op de bedrijfsverenigingen. jn. hee uitkoi fi!° opgei sndef Vrij. gelai invoercommissie van de Bondsre ek heeft 2.3 millioen D. mark vrij- :n voor invoer uit Nederland, daar- 1.57 millioen mark bestemd voor 325.000 markt voor suikerwaren, weder'® markt voor zoetwatervissen en markt voor boekweitmeel en De Vereniging van Nederlandse Ge meenten tracht een plan op te stellen om te bereiken, dat bij adoptaties van de ene gemeente door een andere, in derdaad ook die gemeenten geadopteerd worden, die het ergst getroffen zijn. Het ware wenselijk, dat ook in dit opzicht bij de hulpplannen welke spontaan op gesteld worden, enige coördinatie be reikt zou worden. De grootste aandacht valt vaak op ge meenten waarover sombere berichten doorkomen, doch daarnaast kunnen an dere plaatsen niet minder ernstig getrof fen zijn; ook is het voorgekomen, dat een gemeente door twee andere gelijk werd geadopteerd. Grote behoefte cian dekensbedde- goed en matrassen Met grote ontroering heeft het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roods Kruis de massale stroom van goederen die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp, in ontvangst genomen. In verband echter met het feit. dat op het ogenblik hef. aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een derge lijke omvang heeft aangenomen dat in de eerste behoefte ruimschoots kan worden voorzien, moge met klem wor den verzocht de inzameling van deze goederen in het gehele land tot nader order stop te zetten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkre gen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is, zal uiteraard nog gaarne door de intendan Ook Kath. Actie houdt inzameling Kerkboeken, rozenkransen, enzovoorts De Katholieke Actie in Nederland doet een beroep, overal missaals, kerk boeken, rozenkransen en uitgaven van de H. Schrift in te zamelen ten bate van de geëvacueerden. Aan de plaatse lijke Katholieke Actie-groepen, afdelin gen van het Maria Legioen, Mariacon- gregaties, H. Familie, Derde Orde en jeugdbeweging wordt verzocht plaatse lijk met elkaar contact te zoeken tot het organiseren van een inzameling van ge- - oemde boeken en rosenkransen. Na de inzameling dient alles ter plaat se te worden gesorteerd en een lijst van de respectievelijke aantallen der inge zamelde voorwerpen te worden opge maakt. Deze lijsten met aantallen .dus alleen de aantallen) worden zo spoedig mogelijk ingewacht bij het Landelijk Secretariaat der Katholieke Actie. Post bus 2, Heemstede. Dit secretariaat zal dan aan de plaatselijke inzamelpostci berichten, waarheen de voorraden moe- ;n worden gezonden. Aanvragen voor missaals etc. kunnen dcor de evacuatiecentra worden gericht, aan het secretariaat der Katholieke Ac tie. Postbus 2, Heemstede. ronder volgt een overzicht van het tot dusverre ingezette vliegtui- vUprt Gilze-Rijen: 1 Anson, 11 Beech- 16 helicoptères en 39 Harvards. Op >asis Woensdrecht: 13 Austers en cubs. Deze luchtbases staan onder ?ldkaFreeks bevel van de bevelhebber -- ,e militaire afdeling waarin zij zijn „en. Op de andere vliegvelden zijn toestellen voor hulpverle- ingezet; Valkenburg; 5 Dakota's van 2 KLM-toestellen. 1 Domini. Op erberg: 5. Harvards; op Twenthe Bchcrafts en 3 Harvards, Volkel 1 lili. I ïcraft en 4 Harvards. op Leeuwar- ïgarjH Harvards. op Eindhoven 1 Beech- mlam en 2 Harvards. Tuk de Nationale Luchtvaartschool Pert toestellen ter beschikking gesteld. \veg05 Pipercubs, 2 Super-cruisers en 1 ihild op Ypenburg, 2 Pipercubs op Vliegveld bij Hilversum en 1 Piper- op Eelde. i Fokkerfabrieken hebben in op- van Prins Bemhard 2 Stinsons, 1 -lU%i en 1 Fokker S-13 beschikbaar ge- iandagmiddag zijn de eerste Meteor- wejljagers van de 2e tactische lucht- F.Afit op Eindhoven geland. Deze toe- en, uitgerust met fot'o-apparatuur. ted |thans doende alle getroffen gebie- Aitoite fotograferen. Men hoopt op deze :ihai)3 binnen enkele dagen een totaal We» van de ramp te hebben. Dit voor- v" al ten dienste van de herstelwerkzaam heden door de Rijkswaterstaat. De in cidentele luchtverkenningen en het ma ken van luchtfoto's door eigen lucht strijdkrachten dient in de eerste plaats om vast te stellen, welke wegen nog be gaanbaar zijn, waar geschikte vlucht- terreinen zijn. waar mensen zich nog steeds in nood bevinden en waar even tueel kleine landingsterreinen kunnen worden gevonden om door landingen met kleine toestellen directere hulp te kunnen geven. Inmiddels is een achttal helicoptères en vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht aangekomen, die onmiddellijk bij het reddingswerk zijn ingeschakeld. Deze luchtvloot voert onafgebroken nieuwe opdrachten uit. Mohammedaanse bidstond Bij de Indonesische H.C. Op aansporing van de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië zal d2 Mohammedaanse Raad in Nederland op Zondag, een bidstond houden op de re sidentie van de Hoge Commissaris, „Buc- kershagen" te Wassenaar, voor de slacht offers van de ramp. Tot de vertegen woordigingen van Pakistan, Perzië, Egypte en Turkije zal het verzoek wor den gericht deze bidstond bij te wonen. ce van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan dekens, beddegoed en matrassen, die alle ge stuurd kunnen worden naar de inden- dance van het hoofdbestuur van het N.R.K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Roode Kruis moge van deze ge legenheid gebruik maken om vast een eer ste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. Volkswagen ambulance- auto voor ons land D heer B. M. Pon. directeur van Pon's autohandel te Amersfoort, de importeur van de „Volkswagen", heeft de minis ter-president, dr. W. Drees, een „Volks- wagen'-ambulance-auto aangeboden. Zoals hi.i bij de overdracht, welke voor het kabinet van de minister-president geschiedde, te kennen gaf. wordt deze ambulance geschonken om te doen blij ken van de waardering jegens de per soon van ar. Drees. die Nederland in zo moeilijke jaren leidt, De heer Drees heeft het geschenk namens de regering, aanvaard onder betuiging van zijn gro te waardering. De auto, welke is ingericht voor het vervoer van twee zieken, is door de minister-president overgedragen aan de dienst der Volksgezondheid. Reeds he denmiddag zou het voertuig in Bergen op Zoom in gebruik worden genomen. Geld voor Rampenfonds in eigen zak gestoken De Groninger recherche heeft de 70- -jarige D. J. gearresteerd, die geld. dat hij ophaalde voor het Nationaal Ram penfonds. in eigen zak stak. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en zal voor de officier van Justitie worden geleid. Drie doden in Nieuwendijk In West-Noord-Brabant is. in het land van Heusden en Altena, Woens dagmiddag opnieuw by Nieuwendijk een dyk bezweken, de dijk waar over de verkeersweg loopt van Keizers- veer naar Sleeuwük (GorcumGeer- truidenberg). Er zijn daarby 3 slacht offers gevallen. Overigens is er ln de toestand in her. overstroomde gebied van Noord- Brabant, weinig verandering gekomen. Van winst in de strijd tegen het water' is nog geen sprake, al is dan het voornaamste gat in de dijk bij de haven van Willemstad gedicht. Aan gaten in vijf andere dijken ismen druk bezig. De oude Fynaart-polder en het Öudland van Standdaarbui- ten zijn tot dusverre vrij van water gebleven. ST. GREGORIUS- VERENIGING Contactmiddag uitgesteld De contactmiddag van de St. Grego- riusvereniging, die Zondag 8 Februari in Haarlem zou worden gehouden en waar toe ook de kerkkoren uit Noord-Holland en de Bollenstreek waren uitgenodigd, is in verband met de boetedag tot nader bericht uitgesteld. Beurs voor meubelen en woningtextiel gaat door Ons wordt medegedeeld, dat de beurs voor meubelen en woningtextiel, welke a.s. Maandag te Utrecht aanvangt in ieder ge val doorgaat. isej "fhans tweede serie der reportage Iet Iedere beschikbare camera legt Poly- in-Profilti de nationale ramp op duizen- i meters filmband vast. Deze ramp zal al zün oneindige droefheid voor het jeslacht. bewaard blijven, iinds Maandagmorgen wordt het kantoor Haarlem overstroomd met telegrammen, »rin filmmaatschappijen uit alle delen a de wereld dringend rcportagefilms van geteisterde gebieden vragen. Sinds landagmorgen worden die films per egtuig naar alle werelddelen gezonden. Nederlands nationale ramp trekt thans in honderdduizenden bioscopen overal-op de wereld als het voornaamste nieuws op het witte doek aan het publiek voorhij. Reeds Maandagmiddag werd in alle grote bioscopen van ons land de eerste zeven mi nuten durende film over de ramp vertoond, een extra editie van Polygoon-Profilti. Onmiddellijk na de vertoning van deze extra editie wórdt in de bioscopen gecol lecteerd. Niemand laat de bus passeren zon der iets te offeren. Woensdag draaide de tweede aflevering der reportage, waarin de eerste luchtopna men voorkomen. Men ziet er o.a. opnamen in van het zwaar getroffen Halsteren, van Papendrecht, van 's Gravendeel en van Zeeuwsch-Vlaandeven. Men ziet hoe grote verknochtheid aan eigen have en goed boerenfamilie er toe brengt slechts opa en oma aan de reddingsboot af te staan, ter wijl alle andere familieleden wuivend op de paar vierkante meter droge grond op hun hoeve achterblijven, hoewel ze vol komen door het water'zijn ingesloten. En men ziet hoe net verdronken vee wordt weggesleept, omdat het in het water rot tend een gevaar voor de volksgezondheid vormt. Op hoogspanning draaien de machines bij Polvgoon, waarmede afdrukken worden ver vaardigd. Die afdrukken gaan niet alleen naar alle bioscopen ter wereld, doch bo vendien naar de regering, die smalfilms heeft besteld voor alle Nederlandse ambas sades en gezantschappen. Woensdag, drie dagen na bun verblijf zijn de eerste reportagewagens even naar Haar lem teruggekeerd. „Ik heb moeten filmen", zegt de chef cameraman Piet Buis, „maar soms was het moeilijk om koelbloedig en nuchter je ca mera te richten op zoveel menselijk leed.' „Ik heb roeibootjes aan zien leggen, waarin ook honden waren meegenomen. Die beesten sprongen er uit, schudden het water uit hun vacht en sprongen dan weer het ijskoude water in om terug te zwemVnen naar hun huis. Onderweg werden ze weer door andere bootjes opgepikt en dan her haalde zich hetzelfde spelletje." „Zend ons drinkwater", staat er met grote ivitte letters geschreven op een der Rijnakendie vol vluch telingen op weg is van het geteis terde gebied naar het vasteland. (Luchtfoto K. L. M.) De Luchtmacht-Voorlichtingsdienst deelt mede: Het aantal bij het reddingswerk be trokken vliegtuigen neemt geregeld toe. Dinsdagmiddag 3 Februari bedroeg het totaal 124, Woensdagmiddag 150 en he den. Donderdagmorgen, is het totaal reeds aangegroeid tot. 220 stuks, waar van 25 hefschroefvliegtüigen. Uit het buitenland wordt nog een paar dozijn toestellen verwacht. Oproep van de K.V.P. Deelneming Belgische Christelijke Volkspartij Het dagelijks bestuur van de K.V.P. spoort zijn besturen en leden in de kringen en afdelingen der partij aan zich met kracht in te zetten bij de bestrijding van de watersnood en de hulp aan de getroffenen, zowel door een persoonlijke inzet als door een edel moedige materiële hulpverlening. Van het Nationaal Comité van de Bel gische Christelijke Volkspartij en de N.E.I. des Jeunes heeft de K.V.P. te legrammen van deelneming ontvangen. De Haagse gemeenteraad heeft zich ver enigd met het voorstel van B. cn W. tot de aanvrage van een crediet van f2.000.000 tot herstel van de schade aan de gemeente toegebracht. Vlucht boven de nood gebieden (Van onze verslaggever) Hedenmorgen om kwart over elf ar riveerde op Schiphol generaal Ridg way. Oe gea.lieerde opperbevelhebber in Europa. In zijn gezelschap bevonden zich o.a. Luchtmaarschalk Saunders, van de R.A.F., admiraal Lemonnier van de Franse marine, generaal Griethuysen van het Nederlandse leger en kolonel Wittock van het Belgische leger, voorts enige officieren van de SHAPE, Generaal Ridgway 'had met een Sky- master een vlucht gemaakt boven de overstroomde gebieden in Nederland. Bij de begroeting op Schiphol waren o.a. aanwezig de chef van de Generale Staf, Luit.-Gen. B. Hasselman, de com mandant van de Amerikaanse troepen, die momenteel zijn ingeschakeld bij de hulpverlening, generaal Hendrix. Ver der militaire attachés van de Britse en Amerikaanse ambassades in Den Haag. By zijn aankomst verklaarde de gene raal dat hij hier was gekomen om te zien wat er binnen zyn vermogen lag om het Nederlandse volk te helpen by deze grote ramp. Hy was via Ostende. Walcheren en West-Kapelle Dordrecht cn Rotterdam naar Schiphol gevlogen. Hij verklaarde dat hy een zeer duide lijk lieeld had gekregen van de enorme omvang van de ramp, die diepe indruk op hem heeft gemaakt. De generaal heeft vanmiddag besprekingen gevoerd met minister Staf en andere Neder landse rgerings-autoriteiten, betreffende de te nemen maatregelen. Generaal Ridgway zal vanavond nog terugkeren naar Parys. Tragisch zijn de toestanden waaronder vele vluchtelingen naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben zij dringend behoefte aan hulp, die hen daar liefderijk wordt geboden. Een oude vrouw van 90 jaar K. A. Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op.de voorgrond) de tocht uit het over stroomde gebied naar de ve'iligheid heeft gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten geholpen in de Ahoy-hal te Rotterdam. Een vijftal artikelen Het by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake de Europese Defen- siegemeènschap beslaat vijf artikelen: 1) Het verdrag tot oprichting van de E.D.G. 2) De overeenkomst betreffende de rechtspositie. 3) liet verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. 4) Het protocol by liet Nalo-verdrag nopens bystandsverplichtingen van de Nato aan de E.D.G. cn 5) Een algeme- maatregel van bestuur' in verband met eventuele wetswijzigingen- De re gering vraagt namelyk de bevoegdheid orji in spoedgeval by het vaststellen van algemene maatregelen van bestuur voor de uitvoering van het verdrag zo nodig af te mogen wijken van de gel dende wetten. Aan artikel één is een serie proto collen toegevoegd betreffende de duur van de diensttijd, toetreding tot internationale oorlogsrecht-conventies, rechtspraak, militair strafrecht, bezol- digingsvoorwaarden. betrekkingen tus sen Nato en E.D.G.. een militair en een financieel protocol, een gemeenschap pelijke verklaring over de duur van de Nato, notawisseling inzake strategisch kwetsbare gebieden, het accoord inza ke de controle van het commissariaat op alles wat verband houdt met de productie, in- en uitvoer van oorlogs- materieel, en een protocol betreffende de interimcommissies. Opgemerkt moet nog worden, dat inzake de betrekkin gen tussen Nato en E.D.G. wel gezegd wordt dat beide organisaties elke aan val op de ander als een aanval op zich zelf zullen beschouwen, doch dat de Nato-garanties geen verplichting, maar alleen de mogelijkheid van gewapende bijstand aan de E.D.G. inhouden. Dit De WestrDeutsche Fensterglas In dustrie biedt aan gratis te leveren naai de geteisterde gebieden drie wagons tuindersglas ter waarde van ongeveer 20.000 gulden. Ook in Friesland zijn sinds Zondag middag grote bedragen aan geld en omstreeks driehonderd ton levensmid delen. kleding en dekens bijeengebracht. Er zijn reeds tientallen vrachtwagens uit Friesland naar de noodgebieden ge rold. staat in verband met het feit, dat Amerika zich wettechnisch niet tot bijstand kan verplichten. Bij het verdrag tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.D.G. wordt de by- standsgarantie van het Pact van Brus sel (Westerse Unie) uitgebreid tot West-Duitsland en Italië. Volgens de militaire bepalingen van het E.D.G.- verdrag worden bepaalde „nationale eenheden" buiten het E.D.G.-verband gehouden. Dit zijn troepen, bestemd voor overzee, troepen voor de Verenig de Naties, de lijfwacht van het staats hoofd (welke militaire formatie in Ne derland als zodanig zal worden be stemd is nog niet bekend), de konink lijke marechaussee en afzonderlijk per soneel voor diensten buiten de E.D.G. Ook de voor integratie bestemde on derdelen kunnen aan de E.D.G. worden onttrokken: in geval van onlusten op het grondgebied van de betrokken staat, onlusten in overzeese gebieden waarvoor de betrokken staat verant woordelijk is en voor speciale interna tionale opdrachten. De evacué's van Schouwen en Duiveland, Tholen, Halsteren, Kra'o- beridijke en andere half en heel weggevaagde plaatsen uit de „omge ving" moeten vooral aan onderkle ding geholpen worden. „Laat ze ons ln uoasnaam zak- en handdoeken hemden en onderbroeken sturen", zei kapelaan Peters. Wij scheuren h'ier lakens in stukken om de men sen aan zakdoeken te kunnen hel pen. En vraagt u de verzame' ars om dameskousen en reiswiegen. Er komen hier vluchtelingen binnen met baby's in kartonnen dozen...." De heer Van den'Jïout wees os een stapel keurig verpakte goede ren van het Rode Kruis uit Meppel. „Zulke zendingen moesten ze alle maal sturen. Stevige dozen met la bels er aan, waarop de inhoud nre- Cies staat aangegeven. Het sorteren kost ons te veel lijd", zei hij. Deze opmerkingen kreeg het „rijdend pakhuis", vjaarmee één van onze verslaggevers meegetrokken is, in Bergen en Zoom te horen. In neven staand verslag kunt u er meer over lezen. Hoekse Waard houdt zich goed Uit de Hoekse Waard, waar de toe stand stabiel blijft, is nu een volledig overzicht van de toestand beschikbaar. 25 van de 40 grotere en kleinere pol ders (23.000 ha) staan onder water, 8 staan dras en slechts 5 zyn bijna geheel droog. Vier van de 14 gemeenten heb ben geen last van water. Het ergst ge troffen zyn Numansdorp (de 3500 Inwo ners zyn, op enkelen na. geëvacueerd; het water staat nog één tot anderhalve meter hoog), Strijen. 's-Gravendeel en Goudswaard. (Uit deze plaatsen en uit Heinenoord is de bevolking gedeeltelijk geëvacueerd). Voor zover thans bekend zijn -153 personen verdronken. Men vreest, dat. dit aantal nog zal stijgen, als overal nasporingen zijn verricht. Het laatst Is bekend geworden, dat ook in Heinen oord 2 slachtoffers zijn te betreuren. In de hoofdwaterkering zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilo meters breed. Het aantal gaten in de binnendyken is nog niet bekend. Er zijn honderden stuks vee verloren gegaan. De materiële, schade is zeer groot: boerderijen en huizen zijn inge stort. De bevolking heeft bijzonder hard gevochten om te behouden wat behou den kon worden. Dank zij een prach tige samenwerking kon o.m. Oud- Beijerland droog gehouden worden. Het is nu voorzieningscentrum voor het hele eiland. Men werkt hard aan herstel, ook ter voorkoming van verdere overstroming- De stemming is beheerst. Toestand op Tholen stationnair Het laatst gegeven overzicht over het eiland Tholen leidt tot de conclusie, dat de toestand daar stationnair is, en dat hard aan het herstel van de dyken wordt gewerkt. Het Westelijk deel van het eiland heeft veel van het water te lyden. het Oostelijk deel veel minder. Woensdagavond heeft men gevreesd, dat de aangekondigde storm ook voor dit deel onheil zou meebrengen, maar deze vrees is, voor zover de berichten thans reiken, niet bewaarheid. Het stadje Tholen is vry van water. Het ontvangt evacué's uit Stavenisse. Zwaargewonden en ernstige zieken zijn naar Bergen op Zoom overgebracht Poortvliet staat grotendeels onder water (ongeveer 2.000 'ha.). Bij laag water zyn Scherpenisse en Tholen te bereiken.' Er wordt hard gewerkt aan dykdichting met behulp van Scherpe nisse en Tholen. Er zijn geen slachtof fers. St. Maartensdijk. Alle dijken bezwe ken. behalve de laatste keerdijk voor de kom van de gemeente. Aan herstel en versterking wordt hard gewerkt. Zwakke plaatsen leveren nog gevaar. In de buitenpolder zijn vier slachtof fers. In Stavenisse, waar ruim 200 slacht offers zijn gevallen, had de vloedgolf zich rechtstreeks op de twee voor naamste straten van het dorp gestort. In St. Annaland is weinig water. Het raadhuis is beschadigd. Oud-Yosscmeer heeft zo goed als geen water. Dulles in Londen Geen nieuwe overeenkomsten (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisterochtend hadden Dulles en Eden eerst een gesprek onder vier ogen ln Londen, terwyl Harold Stassen een ont moeting had met de Britse Kanselier van de Schatkist. Daarna, voegden zich Stassen en de Kanselier van de Schat kist, R. A. Butler, by Eden en Dulles. Ook Lord Alexander, Brits minister van Defensie, en hoge ministeriële ambte naren namen aan deze conferentie deel. Churchill ontving de deelnemers na de ochtendbesprekingen ln Downlngstreet 10 voor het noenmaal. De besprekingen werden des middags voortgezet. In een gisteren gepubliceerd, weinig klemmend communiqué heette het dat de besprekingen niet tot doel hadden gehad te komen tot nieuwe overeen komsten. doch dat men slechts van me ning had gewisseld om te komen tot een volledig begrip van de positie, ingeno men door de beide regeringen aangaan de de tatryke wereldproblemen, waarin beide naties geïnteresseerd waren. Vol gens het communiqué waren beide par tijen overtuigd van het belang te vol harden in het defensiewerk van de NATO. zoals zij evenens overtuigd wa ren van de wenselijkheid dat snelle voortgang behoorde te worden gemaakt met de oprichting van de Europese De fensie Gemeenschap. Ten slotte ver meldde het communiqué dat men ook gesproken had over het Verre Oosten. Zuid-Oost-Azië en het Midden Oosten. I Militaire slachtoffers Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt ver mist de dpi. soldaat J. E. Willemscn, legemummer 320905414, afkomstig uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is 4 Februari tc Oude Tonge overleden de dpi. kor poraal L. N. van Polanen, legemummer 310419285. In totaal zün thans van de Kon. Land macht twee militairen om het leven ge komen; drie worden vermist. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die over Noorwegen en Zweden naar het Zuidelijk deel van de Oost zee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het Zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige Noord- Westelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken .afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over Bel gië. Frankrijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw- en ha gelbuien voor: Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activi teit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaakte enige luchtdrukdalingen op de Brilse eilanden, terwijl tegelijkertijd de barometerstanden in Denemarken wat ho ger werden. Dit had tot gevolg, dat de wind krachten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend. Abbenbroek op Voorne geëvacueerd Woensdagavond werd de toestand bij Abbenbroek zeer critiek geacht. Men is toen begonnen met de evacuatie van de duizend mensen, die er nog verble ven. Vanmorgen werd bericht, dat er nog slechts 75 mensen verbleven, die er beslist moesten zijn. Mocht de toestand slechter worden, aan zullen ook zij worden geëvacueerd. In Zuidland achtte'men in de afge lopen nacht geen gevaar, voor de in woners aanwezig. Er zal niet tot eva cuatie behoeven te worden overgegaan, zo werd medegedeeld. In Spykenisse was gisteravond de toestand vrij gunstig. Men wacht in spanning af hoe de provisorisch her stelde dijken het zullen houden. Aan de versterking er van wordt met man en macht gewerkt. Goudswaard is nu via Piershil weer over land te bereiken Wegenwacht thans Waterwacht (Van onze Haagse redacteur) Van de organisaties, welke zijn ingescha keld bij de hulpverlening aan de getroffen gebieden, zijn die, welke op verplaatsing zijn ingesteld, van bijzonder groot belang zijn. Dit geldt o.a. ook voor de Wegen wacht van de AN.W.B., die met rond honderd man plus inspecteurs is ingezet op plaatsen,waar grote nood heerst. De „Gele rijders" hebben vooral nuttig werk kunnen doen by het monteren en op gang brengen van buitenboord motoren. Woensdagochtend reeds werden vijfen twintig motoren op vaartuigen aange bracht. Drie technici zijn voor de verzor ging van deze motoren- meegevaren naar Scbiuwen-Duiveland, De Wegenmacht is orden. Daarnaast kan bij dag en bij nacht in en rond de noodgebieden goede diensten worden verricht by het sturen van hulp colonnes. De gewone dienst van de We genwacht in de rest van Nederland is uit gedund. Dë A. N. W. B. heeft echter'ge nieend er goed aan te doen de patrouilles met geheel op te heffen, omdat uit ver schillende hoeken van het land hulp naar Zuidwest Nederland onderweg is. welke assistentie kan behoeven. Ministers bezoeken getroffen gebieden De minister van Verkeer en Water staat, mr. Algera, heeft gisteren op zijn tocht door het geteisterde gebied Zierik- zee bezocht. De bewindsman en de auto riteiten van de Rijkswaterstaat, die hem vergezelden, hebben in het gespaarde 2oe-eeu\vse raadhuis een besDreking ge- nad met het college van B. en W. van Zierikzee. Men heeft de eerst noodzake lijke maatregelen voor het herstel van de dijken en de versterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een be spreking onderworpen. Dinsdagavond heeft de burgemeester in de gemeente raadsvergadering meegedeeld, dat het stadje voor de tweede maal in negen jaar geëvacueerd zou moeten worden. Alleen enige bewoners die nodig zijn voor het herstel van de dyken en voor het be stuursapparaat zouden achter moeten blijven. Vandaag hebben ook de ministers Zijl stra en van Thiel zich naar de getroffen gebieden begeven. Zy hopen behalve West-Brabant ook de provincie Zeeland te bezoeken, ten einde zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden die door hun departementen aldaar worden verricht. Belgische Raad v. State ED.G.-verdrag in strijd met grondwet De Belgische Raad van State is van mening, dat de beginselen van de Bel gische grondwet „niet in overeenstem ming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nationale ge zagsorganen machtigt tot het nemen van beslissingen zonder tussenkomst van de grondwettelijke lichamen". Ook de be. velvoering over het leger wordt de koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de controle op de defensiepolitiek, doordat het leger' op genomen wordt in het Europese leger. De grondwet kent slechts ontheffing van deze voorwaarden in geval van „dringende noodzaak". Men neemt aan dat de regering deze term aanwezig acht, aangezien minister Van Zeeland het ver drag Dinsdag by het Parlement heeft ingediend. Dc Raad van State is slechts een ad viserend lichaam. Het Parlement heeft de beslissende stem. De C.VJ?., die de absolute meerderheid heeft, zal waar schijnlijk het verdrag erdoor drukken, hoewel de socialistische oppositie op Kamerontbinding aanstuurt. De grond wet zou in dit geval pas gewyzigd wor den na de volgende algemene verkie zingen. België Koning Boudewyn is Difts- dag met de koninklyke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. De koninklyke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4