STAVENISSE GROTENDEELS WEGGEVAAGD WAAR STRIJD GESTREDEN EN LEED GELEDEN WORDT geld Een stroom van en goederen Begroting van Oorlog aangenomen Helpt! Donderdag 5 Februari 1953 DELFTSCHE COURANT Pag. 1, Tweede blad Aantal doden vermoedelijk tot driehonderd gestegen WAT wij gisteren, na onze tocht door westelijk Noord- Brabant, schreven over de toestand op Tholen, wordt volkomen bevestigd door de berichten welke ons thans van dat eiland bereiken. Stavenisse, het dorp op de westpunt, is wel bijzonder zwaar getroffen en, gelijk wij uit onze inlichtingen reeds meenden te moeten opmaken, zal het aantal slachtoffers er aanmerkelijk hoger zijn dan aan vankelijk werd gedacht. De burgemeester van Stavenisse heeft getelegrafeerd dat er in zijn gemeente vermoedelijk driehonderd doden te betreuren zijn en spreekt van „de zwaarst getroffen gemeente.-van Europa". Een groot gedeelte van het dorp is verwoest; geen enkel huis is onbeschadigd. Wat de overige gemeenten op het eiland betreft (Tholen St. Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet, St. Annaland en Oud- Vossemeer) zijn de berichten inderdaad heel geruststellend. Er zal echter geen storm moe ten opsteken, want de bescher ming geschiedt thans voor een groot deel door binnendijken. Er wordt alles gedaan wat mo gelijk is om deze te versterken. Daartoe zullen commandotroe pen en honderd man Franse ge nie naar het eiland vertrekken. Van de vijf genoemde plaat sen staat alleen Poortvliet voor een groot deel onder wa ter. De bewoners zijn door middel van uitgeworpen rub berboten en boten van Thoolse vissers uit de bedreigde boer derijen en huizen gehaald. Er zijn geen slachtoffers. Bij laag water komt een deel van de weg naar Scherpenisse vrij. Ook Tholen is met hoge wagens te bereiken. Met St. Maartensdijk. Oud-Vossemeer en St. Annaland is, zoals wij giste ren al schreven, verbinding met Tholen via de dijken. De toestand in Noord-Brabant Volgens opgave van de Pro vinciale Waterstaat Noord-Bra bant te 's Hertogenbosch is er over het algemeen weinig ver andering gekomen in de toestand van het water in de noodgebie- den. De waterstanden regelen zich naar eb of vloed en van winst in de strijd tegen het wa ter is nog geen sprake. De oude Fijnaart-polder en het Oudland van Standdaarbuiten in West- Brabant zijn tot op heden droog gebleven. Sinds Zondagavond wordt in de omgeving van Fijnaart ver mist de soldaat van het korps commandotroepen J. E. Willem- sen, legernummer 320905414, af komstig uit Didam (Gld.). Het gat in de dijk nabij de haven van Willemstad, waar Zondag de voornaamste dijk doorbraak geschiedde, is thans gedicht. Vrijwilligers zijn nog druk bezig vijf gaten in andere dijken te dichten. Overigens houden de dijken zich goed. Er is voldoende voedsel. Er staat echter nog water. Klundert is geheel geëva cueerd, zo meldde de A.N.P.- correspondent in deze gemeen te telefonisch. Het dorp Klun dert staat voor negentig pro cent onder water, doch het water is zakkende. Er is thans geen direct gevaar, maar hon derden mannen van de geni< en burgers werken aan de dijken. Veel huizen zijn inge stort en veel vee is verdron ken. Aan de dijk in Steenbergen zijn opnieuw 17 doden (vermoe delijk uit Nieuw Vossemeer) aangespoeld. In Zevenbergen is de toestand onveranderd, aldus deelde de burgemeester mee. Terugkeer van evacués kan nog niet schieden. Drie doden in Nieuwendijk De pastoor van Nieuwendijk in Noord-Brabant (Land van Keusden en Altena) heeft mee gedeeld dat er in deze plaats drie doden zijn te betreuren. Er is enorm veel schade aangericht. Een noodziekenhuis is ingericht in de gereformeerde pastorie. De huizen staan half onder wa ter. De dijken zijn op enkele plaatsen doorgebroken. In het land van Heusden en Altena is de dijk, waaover de verkeersweg loopt van Keizers- veer naar Sleeuwijk, uiterst zwak. Ook hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden. Zuidelijk van de Maas bij Sprang in de omgeving van Waalwijk, is eveneens nog een kritiek punt. In de loop van de dag. werden uit vliegtuigen zandzakken ge worpen op verscheidene plaat sen in de noodgebieden. De hulpverlening aan de slachtoffers wordt met een maximum aan inspanning voortgezet. De eva cuatie wordt in hoofdzaak gere geld van de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en 's Hertogenbosch uit. In het patronaatsgebouw te Bergen op Zoom, waar alle vluchtelingen na hun aankomst worden verzorgd alvorens door gezonden te worden naar Den Bosch, (de kazerne te Ossen drecht is nu .vol) heerst een grote bedrijvigheid. De slacht offers van de overstroming ont vangen hier kleding en eten, terwijl 'de medische staf de ge wonden verzorgt. Speciale ver pleegsters houden zich hier be zig met babies en jonge kinde ren. Men beschikt hier ook over een kortegolf ontvang- en zend toestel, waarmee Scheveningen wordt opgevangen. Verschrikkelijke toestanden „Als de mensen hier aanko men", zo vertellen kapelaan Smits en de leider van de auto colonne Adema, „zijn ze nog vol komen versuft en wij kunnen bijna geen woorden uit ze krij gen. De meesten verkeren in het onzekere over het lot van hun naaste familie. Woensdagmor gen werd een jongetje van 10 jaar uit Halsteren binnenge bracht, die zijn vader, moeder en 7 broertjes en zusjes voor zijn ogen had zien verdrinken. De mensen zijn dolgelukkig wanneer ze verder geëvacueerd worden, want zij wensen zover mogelijk weg te zijn van de plaats des onheils. Woensdagmorgen kwam een echtpaar aan, dat drie dagen zonder enige beschutting op en kele vierkante meters droge grond temidden van de klotsen de golven had doorgebracht. Het was alles kwijt en verkeerde in een toestand die iedere beschrij ving tart. De hefschroefvliegtuigen, die in Woensdrecht gestationneerd zijn, doen prachtig werk. In Engeland tot nu toe 242 doden Volgens de laatste officiële ge gevens hebben bij de overstro mingen in Zuid-Oost-Engeland 242 personen het leven verloren. Het is nog niet mogelijk precies het aantal vermisten te schatten. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, heeft een bezoek gebracht aan het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken om de deelne ming van de Nederlandse rege ring over te brengen met de ern stige ramp. Vanmorgen werd gemeld, dat in totaal 265 lijken zijn geborgen. Een deel van het zwaar getrof fen Stavenisse is met de grond gelijk gemaakt. GEDOOD DOOR STAARTSCHROEF VAN HELICOPTER Van een verslaggever) Tijdens de door Engelse heli copters uitgevoerde werkzaam heden tot steun en redding van de drenkelingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hef- schroefvliegtuig aan de grond was gezet een van de bewo ners van dit plaatsje, die de lan ding had gadegeslagen, door on oplettendheid achteruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snel heid ronddraaiende propellerbla den gegrepen en op slag gedood. Hellevoetsluis, zelf zwaar getroffen, evacueert Goeree-Overflakkee (Van een onzer redacteuren) WOORDEN, hoe weloverwogen ook gekozen, schieten te kort om de ellende te beschrijven die over een groot deel van ons land en volk is uitgestort. De best versneden pen is niet in staat neer te schrijven de helden moed van de duizenden dapperen die dag en nacht hun red dingspogingen voortzetten. En wie zal de angst en het leed te boek stellen van hen, die dagen en nachten doorbrengen in gèïsoleerde woningen en boerenhofsteden, verstoken van hulp, eten en drinkwater? Wie zal kunnen beseffen wat er omgaat in hen die op slechts enkele meters afstand een reddingsboot zien drijven, maar deze niet kunnen bereiken? Getuige de vele hulpkrachten en -middelen, die uit alle delen van het land beschikbaar worden besteld, kan men zeggen dat er bij het Nederlandse volk een hartelijk mede leven is met de in nood verkerende landgenoten. Maar hoe gróót de ramp is die ons volk heeft getroffen beseffen slechts weinigen. ALLE HENS AAN DEK We hebben gisteren een be zoek gebracht aan Hellevoetsluis waar aan het veerhoofd de hoofd- evacuatiepost is gevestigd voor de redding van de bewoners van Goeree en Overflakkee. Het vre dige plaatsje is plotseling uitzijn rust opgeschrikt door het ko mende water. Aan het haven hoofd is het een enorme drukte. Vrachtauto's met zakken zand, pompen, kledingstukken en le vensmiddelen rijden af en aan en talrijke autobussen en rode kruiswagens staan gereed om de evacué's, die per boot uit Goeree en Overflakkee aanko men, naar Den Briel over te brengen, vanwaar zij verder worden vervoerd naar Rotter dam en Utrecht. Juist op het mo ment dat we daar waren legde de boot aan bij de steiger met naar schatting ruim honderd vrouwen, mannen en kinderen aan boord. Eilandbewoners die het water uit ervaring kennen en met zijn grillen bekend zijn. Desondanks hebben zij slechts node afscheid genomen van huis en haard, van de akkers die reeds gereed lagen om het zaad te ontvangen voor de nieuwe oogst. Afgetobd door dagenlange ontberingen, koude en de aanblik van het steeds stij gende water, slepen zij zich de aanlegsteiger op naar de bus sen die hen verder zullen voeren, ver van het dreigende water naar een warme kachel en een warme maaltijd. Slechts enkelen heb ben in een kussensloop nog gauw iets bij elkaar gepakt. Veel van waarde is het niet. DAGENLANG IN TOUW We hadden een kort gesprek met de verbindingsofficier van de Kon. Landmacht, die met de evacuatie van het eiland is belast. Zijn gelaat verraadt dat de man hier geen achturige werkdag heeft. Van Maandagmiddag af is hij nu reeds in touw. Hij kan niet rusten voor alle naar schat ting vijftienhonderd eilandbe woners in veiligheid zijn ge bracht. „Voor zover bekend, zijn alle personen in geïsoleerde wonin gen naar Middelhamis gebracht", vertelde hij ons. „Daar zitten ze droog, maar hun evacuatie wordt dag en nacht voortgezet". Het wemelt aan het haven hoofd van mensen, auto s en ma terialen. Iedereen kent zijn taak, „want kijkers hebben we ge noeg", vertelde ons een Rode Kruisofficier. Nog even kijken we om naar de boot die inmid dels de mensen aan wal heeft ge zet en reeds voor een volgende tocht is vertrokken. De bevolking van Hellevoet sluis is vrijwel geheel bij het red dingswerk of bij het versterken van dijken ingezet. Het is nog GROTE HULP Uit alle landen wordt de hand toegestoken De hulp die uit alle delen van het binnen- en buitenland wordt aangeboden heeft langzamerhand zo'n omvang genomen, dat men het zich nauwelijks voor kan stellen. Voor een waarde van ettelijke millioenen aan geld en goederen stroomt in een onafgebroken reeks Nederland binnen en het ziet er naar uit, dat deze stroom nog een geruime tijd zal aanhouden, ja zelfs aanmerkelijk in omvang zal toenemen. Want er zijn vele landen die zich nog beraden of nog om advies hebben gevraagd over de wijze, waarop zo doeltreffend mo gelijk de helpende hand toegestoken kan worden. Wel in het brand punt der belangstelling staat de hulpverlening aan kinderen uit de getroffen gebieden. In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kronen, w.o. een konink lijke gift, ingezameld. In Zwit serland werd 1.198.000 francs bij eengebracht. Dertien landen schonken het internationale Ro de Kruis te Geneve ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift EERSTE KAMER DRIE soldaten en twee leden van het Marinepersoneel zijn bij de reddingsacties, die door het leger worden onderno men, omgekomen, (vandaag vernemen wij gelukkig, dat de twee leden van het Marine-personeel terecht zijn. Red.) aldus deelde minister Staf gistermiddag in de Eerste Kamer mede. Met grote waardering sprak de bewindsman over het optreden van de militairen. Zij werken met grote voortvarendheid en met de inzet van hun leven. „Wij kunnen de grootste waardering hebben voor de snelheid waarmede de militaire organisatie werkt". De militai ren zijn met grote spoed direct na de oproep naar hun onderdeel teruggekeerd. De enkelen die zijn achtergebleven zullen worden gestraft. Bij het opleggen van de straf zal rekening gehouden moe ten worden met de ernst van de situatie. De samenwerking tussen de verschillende organisaties noemde de minister uitstekend. Er zijn zeer bijzondere prestaties verricht en de vliegtuigen hebben: uitstekend werk gedaan. Met dankbaarheid sprak minister Staf over de buiten landse hulp. Reeds Zondag nacht arriveerde de eerste materiële steun van over de grenzen. Amerikanen, Fran sen, Belgen, Britten en Denen hebben vliegtuigen en een groot aantal motorvletten be schikbaar gesteld. De herhalingsoefening van de 44ste regiment gevechtsgroep, die op 1 Maart zou beginnen, gaat niet door. De kazernes in de noodgebieden worden ont ruimd en beschikbaar gesteld voor evacué's. Talloze goede ren uit de militaire magazijnen zullen bestemd worden voor de noodgebieden. De zeer grote bedragen, die gemoeid zullen zijn om de nood te lenigen en de herstellings werkzaamheden aan te pakken zullen opgebracht moeten wor den zonder dat de defensie in spanning verminderd kan wor den. Zo stond hoe kan het an ders ook bij de debatten over de Oorlogsbegroting de natio nale ramp in het middelpunt der belangstelling. Verschillende persorganen hebben de Eerste Kamer een verwijt gemaakt, dat zij het voorbeeld van haar „jongere" collega aan de over zijde van het Binnenhof niet heeft gevolgd. Wie men ook een verwijt wil maken over deze vergaderingen, de Eerste Kamer treft geen schuld. Voorzitter Jonkman heeft aan de ministers gevraagd wat zij wensen. De ministers v. d. Kieft, de Bruyn en Staf hebben zich op het stand punt gesteld liever hun ontwer pen te willen afhandelen. De hoofdmoot in dit debat was de vraag of „de ethische welzijnsverzorging" van het Humanistisch Thuisfront geen tenor t doet aan het zendingsbe vel der kerken. De A.R.-afge- vaardigde Algra vervulde stel lig de hoofdrol in deze belang rijke beschouwingen. Ook de heren Wendelaar (v.v.d.), Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.), In 't Veld (arb.) mengden zich in dit debat, dat wij wegens gebrek aan plaatsruimte tot onze grote spijt niet volledig kunnen weergeven. Minister Staf zeide toestemming te hebben gegeven tot het hou den van bezinningsbijeenkom sten om dit thuisfront in de hand te houden. Jaarlijks kunnen 4000 protestantse en 4000 rooms- katholieke soldaten vier dagen verlof krijgen voor bezinnings bijeenkomsten. Voor hen loopt de organisatie langs de nor male weg. Het Humanistisch Thuisfront mag deze bijeen komsten niet laten bijwonen. Overigens wees minister Staf erop, dat de hele kwestie van het Humanistisch Verbond een kwestie van regeringsbeleid wordt als men het optreden van dit verbond moeilijker wil ma ken, dan thans geschied. Wat de verdediging van ons grondgebied betreft merkte hij op, dat de vaste wil bestaat om het Nato-gebied integraal te ver dedigen. Er bestaan geen nati onale plannen. In vergelijking met andere bondgenoten biedt Nederland een redelijke finan ciële bijdrage. De begroting werd z.h.s. aangenomen. Alleen de communisten waren tegen. Volgende week Dinsdag komt de Eerste Kamer weer bij een om enkele wetsontwerpen en de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te behandelen. van 350.000 dollar. Bij de bank „Jordaan" te Parijs werd tot nu toe 2 millioen franc gestort. Kar dinaal-Aartsbisschop Innitzer van Wenen gaf 100.000 schilling. De bemanningen van de Amerikaan se torpedoboot jagers Bristol en Johnson, die in Amsterdam lig gen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 millioen lire bijeen gebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling beschikbaar. Op het Nederlandse consulaat te Marseille zijn vele aanbiedin gen om Nederlandse kinderen on derdak te verlenen ontvangen. De stad Hays in de Amerikaan se staat Kansas heeft aangebo den een Nederlandse stad te adopteren. Uit Frankfort in West-Duits- land is een vliegtuig met dekens en medicamenten naar Nederland vertrokken. Uit Rome vertrok ken hedenochtend vier vliegtui gen, die in Nederland bij evacua tie en opsporing zullen helpen en op de terugreis een eerste con- vooi kinderen meenemen. Uit Ar- pajon in Frankrijk zijn twee hef schroefvliegtuigen en een Dakota, met het benodigde rollend mate rieel, gezonden. West-Duitsland stelde vier motorboten van de douane en een groot aantal mo torreddingboten ter beschikking. Uit Geneve komt een colonne Rode-Kruisauto's. Zaterdag ver trekt uit Jönköping (Zweden) een colonne vrachtauto's met goe deren ter waarde van 100.000. Tien zenders van Europese ra dio-omroepen zullen een geza menlijke oproep tot hulp uitzen den. Paus Pius gaf de auditeur van de nuntiatuur te Parijs, mgr Lambertini, opdracht zich in Bel gië en Nederland te gaan over tuigen hoe de Heilige Stoel ver dere hulp kan verlenen. Canada zal speciale hulp verschaffen om gedupeerden naar Canada te ten emigreren. Tweehonderd en vijftig kisten met kleding die het Canadese Rode Kruis te Genève in opslag had, zijn op weg naar het Neder- landsche Roode Kruis, aldus deelt de Canadese ambassade mede. Ook een veertigtal kisten met dergelijke inhoud wordt uit Toronto naar Nederland gezon den. 24 rubberboten Zweden heeft 25000 dekens per trein naar Nederland gezonden. Een vliegtuig van de Zweedse luchtmacht is met 22 rubberboten vertrokken. Willem van Otterloo zal Zater dag 14 Februari a.s. het Deense nationale orkest dirigeren tij dens een uitvoering ten bate van de hulpverlening aan ons land. De Deense luchtmacht heeft een Catalina-vliegboot naar ons land gezonden met twee ton de kens en kleding aan boord, ver zameld door het Deense Rode Kruis. Een van de piloten is de in Nederland geboren luitenant- vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. Op het vliegveld Valkenburg worden blikken, gevuld met drinkwater, verpakt met auto binnenbanden, die de schok bre ken wanneer de blikken uit de vliegtuigen worden geworpen. maar enkele dagen geleden dat deze mensen zelf het water zagen komen over de kademuur, waar achter men zich veilig waande. De waterschotten werden voor de deuren geplaatst, maar het water steeg zienderogen. De be woners van het thans tot wo ningen omgebouwde voormalige Marinehospitaal vertelden ons hun ervaringen uit die verschrik kelijke nacht van Zaterdag op Zondag. ONTEMBAAR WATERGEWELD „Het is of het al weer weken geleden is", zei mevr. Buth van de Oosterkade. We werden op geschrikt door de sirenes en he tgeroep: „Het water komt!" Niemand had gedacht dat het zo'n vaart zou lopen. Met lap pen stof werden de sponnin gen van de ramen afgestopt om het binnendringen van het wa ter te voorkomen. IJdele hoop. Dit aanstormende water was niet tot staan te brengen. Het zocht zich een eigen weg. Met een hevige klap verbrak het de ruiten en stortte zich met on tembaar geweld in de wonin gen. In nauwelijks enkele mi nuten dreef alles wat maar drijven kon door de kamer. Zo onstuinig was het water dat de binnenmuren werden wegge drukt om voeding te geven aan zijn niets ontziende expansie- zucht. Nog was deze eeuwige vijand van de Nederlandse kus ten niet tevreden. Voort ging het in ontembare ijver. Zelfs het raadhuis kwam rondom in het water te staan, wat in Hellevoet sluis nog nimmer is voorge komen. Het hoogste peil tot dusver ge meten, dat van 1916, werd nog met een halve meter overtroffen. Mevr. Buth keeknogmaalsnaar de resten van wat eens haar gezellig ingerichte woonkamer was. „Van Zondag af ben ik nu bezig om de rommel op te ruimen, maar het helpt allemaal niets. In deze chaos is geen orde meer te schep pen", zegt ze wanhopig. We nemen afscheid en zeggen een paar onverstaanbare woor den. Wat moet men zeggen als men het water niet over de Ne derlandse dorpen heeft zien ko men in die verchrikkelijke nacht van 31 Januari op 1 Februari? Niet aan goede woorden, maar aan daden heeft men behoefte. Even later zitten we in de ar tistieke raadzaal van Hellevoet sluis. De raadzaal vanwaar stad houder Willem in indertijd ver trok voor zijn tocht naar Chat- tam. Het was in deze raadzaal ook waar de vijf lijkkisten opge baard hebben gestaan van hen die Hellevoetsluis aan het water heeft moeten offeren. De burgemeester is druk bezet maar wil ons wel even te woord staan. VRESELIJKE NACHT „Er is iets vreselijks gebeurt" zegt hij. „Hier hadden we niet op kunnen rekenen. Zaterdag- op Zondagnacht, het zal half drie geweest zijn. werd ik door de sluiswachter gewekt. „Bur gemeester, het water komt". Wat ongelovig stak ik mijn hoofd buiten de deur en zag een klein straaltje water over de straat langs mijn woning lopen. Ik schoot inderhaast wat kleren aan en in die korte tijd was het water reeds tot een decimeter gestegen. Enkele mi nuten later moest ik reeds tot de knieën door het water om het stadhuis te bereiken. Het is onvergetelijk de snelheid waarmee het water steeg. Het leek er op of alles zou worden verzwolgen. Het is een ver schrikkelijke nacht geworden". De burgemeester vertelde ons nog dat een bejaard echtpaar, dat tijdens de oorlog in Roekan je was terecht gekomen, herhaal delijk pogingen had gedaan om weer in Hellevoetsluis te komen wonen. De oudjes waren in Hel- letvoetsluis geboren en wensten er ook te sterven.- Een jaar ge leden heeft de burgemeester hen een woning toegewezen. Zondag, toen het water kwam, stond hun woning al spoedig vol. Enige uren hebben zij tot het middel in het water gestaan. Toen zij tenslotte een ladder kregen waanden zij zich veilig. De lad der viel echter om waardoor bei den zijn omgekomen. Een bewo ner van de Oosterkade, die hen nog trachtte te redden, is even eens verdronken. Nóg is het leed niet geleden. Voor de afgelopen nacht was een zware zuid-westen wind aange kondigd en in verband daarmee werden gistermiddag orders ge geven de dijk langs de oostkant van Voorne extra te versterken. 45 mill. - - 35 mill. - - 25 mill. -J 15 mill. 5 mill. h 50 mill. 40 mill. 30 mill. 20 mill. 10 mill. Rampenfonds ruim zeven millioen Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Ne derlandse Bank, de postche que- en girodienst, en aan contanten. Stort Uw bijdrage op giro 9575 of zendt een postwissel naar het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81, 's Gra- venhage. Veel moed had men er niet op. Men heeft gedaan wat men kon. De gehele dag hebben militaire vrachtauto's zakken zand aange voerd. Met man en macht is ge werkt. Zou deze dijk het begeven dan zou dit betekenen dat voor de gemeenten Nieuw Helvoet, Nieuwenhoorn en Voorne, die on geveer vier meter beneden A.P. liggen, de gevolgen niet te over zien zouden zijn. Bovendien heeft de burge meester een dringend alarm doen uitgaan aan alle boeren om ieder individueel op hun hoede te zyn. NIEUWE BEDREIGINGEN We verlaten Hellevoetsluis via een smalle weg naar Abbebroek, die normaal slechts voor boeren wagens is bestemd. Thans trek ken er de onafzienbare colonnes hulptroepen en materialen langs. Ten oosten van het Voornse ka naal is het één grote watermassa die men ziet. Gisteravond is reeds een groot aantal boten in de pol ders rondom Nieuw Helvoet, Nieuwenhoorn en Voorne ge bracht om bij het eventueel doorbreken van de dijk het red dingsmateriaal direct bij de hand te hebben. Zo is het één brok ellende wat men op een reis naar de getroffen gebieden aantreft. Hulpkrachten zijn er volop en tallozen staan overal in het land gereed om zich op het eerste sein in te zetten. Hulp krachten voor het in veilig heid brengen van de getrof fenen, hulpkrachten voor het versterken van de dijken om uitbreiding van de ramp te voorkomen. Zo gaat het dag in dag uit. Zo zal het voortgaan tot ook de laatste levende ziel is ge red en het water achter de dijken is teruggedrongen. Eerst dan zal er weer rust komen in de Nederlandse pol ders langs de zee. De schade zal worden hersteld en de akkers zullen weer worden bebouwd, maar de herinne ring aan deze grootste water snood in de Nederlandse ge schiedenis zal blijven bestaan zolang er een landje zal zijn aan de zee. ZEVENTIEN UUR AAN EEN STAALDRAAD In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Frappante staaltjes Door Zweden gaat een golf van medelijden met de catastro phe, die Nederland heeft getrof fen. De tienjarige prinses Chris tina, de jongste dochter van prinses Sibylla (de weduwe van wijlen de erfprins Gustaaf Adolf) en zusje van de zesjarige kroon prins, kwam een bezoek bren gen bij de Nederlandse gezant, de heer Daniels. Zij overhandig de de oprbengst van een collecte die op haar initiatief in haar school was georganiseerd. Een man, die op een der posten voor kledinginzameling hoorde, hoe zwaar de vloedgolf Neder land had geteisterd en wat daar nodig was, ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een bui ging naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm WATERSNOOD-POSTZEGEL Ten behoeve van de getroffe nen zal PTT op zeer korte ter mijn een speciale watersnood postzegel uitgeven in de fran keer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2