D Geteisterd Zeeland in directe verbinding met Zaandam O Amuscmcnip beschikbaafcr" Raad stelt vijf g? „HOOGSTRATEN" IN DE TUINSTAD-SLOTERMEER Bollenhandelaar reed in portier van Schiphol DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 f Bestellingen worden doorgegeven uitgevoerd Voor de slachtoffers De stand in de Zaanstreek is thans: en.... In het stadhuis van Zaandam gonst nog steeds de dreurt van een bedrijvige drukte. Burgemeester Thomassen en zijn wethouders staan volledig in dienst van het getroffen gebied. Verrast en bewogen door de enorme zending, die Zaandam op eigen risico maar naar Zeeland zond, waar de goederen en levensmiddelen op de dag van aankomst al gedistribueerd werden, heeft men in Zeeland begre pen, dat ze in Zaandam popelden om alle energie en hulpmiddelen ten dienste te stellen. Zo stuurde de Provinciale Waterstaat van Zeeland aan burgemeester Thomassen een telegram met inhoud: Zend 500.000 jutezakken. Drie uur na ont vangst van het telegram was de order uitgevoerd en een weinig tijd daarna kon het schip „Trots Alles" met schipper Boersma aan boord via de Zaan afvaren om de zending af te leveren. De gezichten glimmen van voldoe ning. als men hoort dat ook deze „ope ratie" geslaagd is. Burgemeester Thomassen geetf ons 'n specificatie van dit half millioen en dan blijkt dat Vlissingen er 70.000 van krijgt; Tholen 30.000; Bergen op Zoom 35 000 en 's-Hertogenbosch 150.000. Een verzoek om duizend schoppen te leveren wordt eveneens terstond ge honoreerd. Wethouder Hille schijnt het monopolie te bezitten van leveranciers op te duiken van wie geen mens het bestaan weet. In Zaandam begrijpt men de nood kreten over de radio niet goed. Hoe is het mogelijk dat een burgemeester van een gemeente in Zeeland noodkreet op noodkreet door de aether kan laten ho ren? De procuratiehouder van Polak Schwarz kan het niet langer uithouden en mèt de burgemeester en de haven meester wordt een „moederschip" ge charterd, „De Hoop", met schipper Hek man en in dat moederschip gaan twaalf vlets. en wat voor vlets. Alle zijn ze voorzien van een buitenboordmotor. Zes en twintig vrijwilligers laten zich re gistreren in het Havenkantoor; ze ko men van Beverwijk, Uitgeest, Wormer- veer en Zaandam en het wordt een team. waarvan de marinecommandant van Den Helder bewogen ze: „Had zo iets toch eerder gedaan; wat jelui doen dat hebben we nodig". Want deze ploeg mensen is uitgerust met zenders, ont vangtoestellen,. walkie-talkies, micro foons, medische uitrusting (desemi-arts Timmer ging ook mee) en zorgt voor eigen proviandering. Wij 7ijn getuigen geweest van het inladen. Een schouw spel om niet te vergeten: brancards van de B.B.. dekens van het Rode Kruis en alles in record-tempo En terwijl zich in de stad de activi teit voor de getroffen gebieden nog veel ruimer ontplooit, telt een legertje be lastingambtenaren. bijgestaan door be stuursleden van de Z. G„ onder wie wethouder Meulenkamp en inspecteur Rol. de gelden die blijven binnen stro men. De algemene penningmeester, de heer van Onselder, komt lachend vertellen dat het tastbare resultaat Woensdagavond om negen uur was: honderdtwintig duizend gul den! Zaandam houdt zich prima! Per inwoner staan we nu al op f Geen slecht resultaat. Maar cr komt nog meer. Want het blijkt dat de acties in de bedrijven een omvang gaan aannemen, die nie mand had durven vermoeden. In beide bioscopen gaan reeds de eerste journaals over de overstro"- ming. Het is een hartverscheurend gezicht en geen oog biyft droog. De beste reportage in de krant legt het af tegen een flits op de film. Inmiddels heeft het Rode Kruis twee ambulances weggezonden, uitgerust met alles, tot een grote lading Korea-rant- soenen toe. Het is opvallend hoeveel enthousiaste vrijwilligers zich kernen melden mèt auto's, zeilboten en andere nuttige voertuigen. WORMERVEER VOOR RAMPENFONDS De lijst- en buscollecte, die Dinsdag in onze gemeente werd gehouden, heeft een som van ongeveer f 20.000 opge bracht. Aan kleding, schoeisel, meubelen e.d. is door de Wormerveerse burgerij zo spontaan en royaal geofferd. dat niet minder dan 15 vrachtwagens de verzamelde goederen naar Den Haag hebben overgebracht. Hierbij dient nog te worden aangemerkt, dat meubelen, kachels e.d. voorlopig in onze gemeente worden opgeslagen, omdat deze thans nog niet worden gedistribueerd. Ingezetenen, die eventueel bereid zijn, evacué s op te nemen, worden verzocht, zulks op te geven aan het gemeentehuis. Ook voor het verlenen van andere diensten die momenteel nog niet ge vraagd worden vervoege men zich op het gemeentehuis. Toonzaal Gasbedrijf heropend Nu het bijkantoor van het gasbedrijf ZaanstreekWaterland is gereed geko men en in gebruik gesteld, is ook de toonkamer van dit bedrijf, tegenover het station, heropend. Het interieur is vernieuwd en doet gezelliger aan. om dat ook aan de achterzijde ramen zijn aangebracht. Een keur van nieuwe g&sapparaten staat in deze ruimte opgesteld. ONTSLAG VOOR 70 MAN Reeds meldden wij. dat de firma Jan Dexker aan het Gewestelijk Arbeids bureau toestemming had gevraagd 100 personeelsleden te ontslaan. Thans vernemen wij. dat toestemming is verleend voor ontslag aan 70 man, welk ontslag a s. Maandag (9 Februari) ingaat. Voor 16 personeelsleden heeft het Arbeidsbureau het gevraagde ont slag geweigerd; voor 9 personen moet de ontslagaanvrage nog nader worden onderzocht. Acht personen hebben reeds ontslag genomen, omdat zij elders een werk kring hebben gevonden. Burgerlijke Stand GEBOREN: M. Heijnis en F. Bleeker, z.; H. Aafjes en C. H. Bruijn, d.: C. Ragetlie en H. A. Pool. d.; H. Schut on A. M. Bras. d,: P. Catsburg en C. Lam- 9.- s- Brusche en M. C. Groot. z. ONDERTROUWD: H. J. Viskil en C Gerkens. OVERLEDEN: P. Corell. m. v. N. C. Woudenberg, .57 j.; G. Stelling, m v. N. Duinmeijer, 69 j. WEST ZAAN BIJNA TWINTIG MILLE Het geldvoor de noodgebieden blijft ook in Westzaan toestromen. Er was reeds voor f 17.514 getekend op de lijs ten terwijl de buscollecte f2249.94 heeft opgebracht, Er bestaat goede hoop dat 'estzaan met zijn 3500 inwoners de twintig mille zal overschrijden. De vrachtauto van ,.De Valk" houtwaren- fabriek is te Terneuzen gearriveerd met de enorme hoeveelheden kleding, schoei sel enz. Zaandam 120 000 Koog a. d. Zaan 14.650 Zaandijk 13.730 Wormerveer 14.527 Krommenie 11.200 Westzaan 20.000 Oostzaan 9.100 Jisp 1.840 Wormer collecteert heden Assendelft 13.672 Dit zijn bedragen, die de gemeenten zelf hebben geïncasseerd. Dus de gif ten, die rechtstreeks verzonden zijn, zijn hierbij niet inbegrepen. De burgerij had Woensdagavond de voldoening te weten dat wederom twee vaartuigen met goede gaven de weg gingen naar het land, waar thans ieders hart toeft. Hét gaat goed zo: Maandag twee scheepjes tde Bru 3 en de Bru 67); Dinsdag de Stong met tweehonderd ton levensmiddelen en kleding; Woensdag de „Spes" en de „Trots Alles". En dan niet te vergeten de talrijke vlets die reeds verzonden werden met onze trotse havenboten, waarvan „De Zaan" reeds 450 Zeeuwen gered heeft. De Maria-novene De novene-gebeden en het Lof worden des avonds half acht in de parochie kerk. gehouden. Er zijn nog tal van open plaatsen in de kerk, hoewel een extra gebed voor de dijken in Noord-Holland, vooral bij Westenwind, heus geen over bodige weelde is. EEN RECORD Het personeel van de gemeentesecreta rie bestaat uit 60 personen. Ook deze ambtenaren deden, onder leiding van de gem. secretaris, de heer K. Sikma, mede aan de collecte voor het Rampenfonds. Nadat ieder personeelslid goed bij zich zelf té rade was gegaan, bleek de uit komst eenvoudig verbluffend- Men of ferde per hoofd niet minder dan f 27,50. Hier is werkelijk sprake geweest van een offer, want verschillende leden vroegen of zij over dit bedrag drie maanden mochten doen, terwijl de ge meente het nu voor hen zou voorschie ten en dan regelmatig van net salaris in houden. Bravo! Royaal De dienst van wethouder Meulenkamp, Sociale Zaken, heeft besloten zijn gehele voorraad nieuwe kleding, zoals regen jassen. mantels, lakens en slopen etc. naar de getroffen gebieden te zenden. Een groot gedeelte kon reeds ingeladen worden in de coaster „Stong" en de prettige zekerheid werd nu al verkregen, dat deze goederen in handen gekomen zijn van evacué's van het eiland Goeree. Schip te Vlissingen Het schip uit Zaandam met 200 ton levensmiddelen en textiel aan boord is Woensdag met gejuich in Vlissingen ontvangen. De „Stichting Zeeland" die zich belast met de distributie der goe deren heeft onmiddellijk de lading peni cilline aan boord door laten zenden naar het eiland Schouwen. De heren S. Rigter en J. Voorthuizen, die nog al wat be leefd hebben onderweg, worden heden avond thuis verwacht. Inschrijving kermis In de Karseboom heeft de inschrijving plaats gevonden voor de komende ker mis. De animo was niet bijster groot; er waren slechts 100 inschrijvingsbiljetten binnengekomen. Reeds nu staat vast dat de omvang van de kermis kleiner zal zijn dan de vorige jaren. KOOG AAN DE ZAAN Zakken naar Steenbergen Jonker's zakkenhandel uit Koog aan de Zaan heeft 10,000 zakken kunnen vervoeren naar Steenbergen. Een dame heeft chauf feurs die naar Steenbergen gingen de op dracht gegeven met. 50 evacué s terug te komen. Zij zelf zal er twintig herbergen en voor de andere dertig betaalt zij. zo lang het nodig is. voeding en verblijf. Haar naam wenst zij met genoemd te zien. Jubileum De Muziekvereniging ..Zaanlands Kapel" hield in De Waakzaamheid" te Koog aan <fe Zaan haar 60e jaarvergadering. De lieer G. Dekker ontving ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap een sigarettenaanste ker. In het bestuur werd gekozen L. M. Koghee. voorzitter; J. Verveen, secretaris: Chr. Stork, penningmeester. Cursus fotografie De voorzitter van de Amateurf oiograf en - Vereniging „Zaanland" de heer C. Kelder, heeft in ..Ons Huis" een zes-wekelijkse cur sus in fotogratie gegeven. Een aantal deel nemers hebben met aandacht de wijze van voordracht en demonstraties met diverse camera's en de uitleg van glas en filmstro ken gevolgd. Mik-Wit K.C. De Koog-Zaandijker kolvers kan het kam pioenschap met meer ontgaan, zii staan nu met 4 gewonnen wedstrijden uit 5 aan de OOSTZAAN f 10.000 BESCHIKBAAR Het bestuur van de polder Oostzaan heeft m zijn vergadering besloten een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stel len voor de leniging van de nood in de overstroomde gebieden. De geldinzame ling gaat ook nu nog voort. Het voor- i°P'g resultaat in Oostzaan is ruim f7000. In de Ned. Herv. Kerk liggen grote hoeveelheden ingezamelde goede- On geval Mej. N. Boon uit de Kerkstraat is bij het collecteren voor de getroffen ge bieden tegen een passerende auto ge vallen. Zij liep een flinke hoofdwonde en een hersenschudding op. ASSENDELFT Beide benen gebroken Bij de werkzaamheden aan de CMC- fabriek viel een heistelling om waarbij de arbeider, de 67-jarige P. Heijne, werd getroffen en z'n beide benen op twee plaatsen brak. Het ongeluk wilde, dat toen men hem wilde vervoeren, de ladder waarop dit geschiedde, het be gaf zodat het slachtoffer weer ten val kwam. Hij werd per ziekenauto naar Zaandam vervoerd. Voor het Rampenfonds De opbrengst van het gezamenlijk con cert dat Zondagavond is gegven door het R.K. Fanfarecorps „Crescendo", het R.K. Kerkkoor en „Kunstgenot", zijnde f144, heeft pastoor Vermeulen geschonken aan het Rampenfonds. INWONERS GAVEN MET GULLE HAND Een ongekend aantal kledingstukken, schoenen, wiegen, kinderwagens enz. enz. was bijeengebracht in de werkplaat sen van het aannemersbedrijf van de fa. Van 't Veer. Leden van de Brand weer, Rode Kruis. EHBO en vele on dernemers in de gemeente, die over een auto beschikken, hadden deze overstel pende hoeveelheid aangevoerd. Met man en macht was men doende een en anriei te sorteren. Het is werkelijk fantas tisch. zoals de ingezetenen hebben ge geven. Zelfs nieuwe costuums, over hemden, babygoed en dameskleren, trof fen wij aan onder de enorme hoeveel heid. Om ongeveer 10 uur was alles gereed voor transport. Met twee lange trailers werden de wagens naar Den Haag gereden. KROMMENIE Bouwvakarbeiders bijeen Op de vergadering van de R.K. Bouw- vakarbeidersbond „St. Jozeph" werd medegedeeld, dat de voorzitter der af deling, de heer E. Wortel, benoemd is tot gesalarieerd bestuurslid van de Bond, in het district Noord-Holland. Tot be stuurslid van de plaatselijke afdeling werd benoemd de heer J. Kruidenberg. De heer G. de Jong werd als penning meester herkozen. Uit het financieel verslag bleek een voordelig saldo vat: f314.62. Tot nieuw bestuurslid werd be noemd de heer Jb. Grootjen. In de kas- commissie zagen zich benoemd de he ren K. Zijp en N. Klous. Ongeval bij tafeltennis Tijdens de belangrijke tafeltenniswed- -triid Rivalen—ZTTC in de Sociëteit, alhier, welke wedstrijd ging uitmaken welke van de twee clubs op de tweede plaats gaat eindigen op de competitie- ianglijst. overkwam de Zaandamse cap tain C. Schuddeboom een vrij ernstige voetblessure. In de eerste game van de wedstrijd tegen B. Baars (Rivalen), waarbij de Krommenieër met 1714 leidde, geraakte de Zaandammer bij een achterwaartse manoeuvre met zijn voet bekneld tussen de vloer en de zich tegen de wand bevindende smalle verwarmingsbuizen, waardoor de ZTTC- er een gapende hielwond kreeg, waar door hij de wedstrijd moest staken. De thuisclub bood hierna aan de wedstrijd tot nader orde uit te stellen, doch de overige ZTTC-ers verkozen door te spelen. Het ongeval drukte zijn stem pel op het verdere verloop van het spel. De Krommenieërs behaalden daardoor een onbevredigde 73 zege en nestel den zich hiermede vast op de tweede plaats, achter het Wormerveerse TTB. Geslaagd Onze plaatsgenote mej. D. C. Schol- tens slaagde dezer dagen voor het di ploma A Ziekenverpleging, welk exa men zij aflegde in het Stadsziekenhuis te Hoorn. Uit Waterland 1 LPENDAM Rond de watersnood Na het officieuze partiële tellings resultaat van Dinsdag, volgen nu de officiële bedragen uit onze drie dor pen voor de slachtoffers van de wa tersnood. Ilpendam f 2955, Den Ho f 1234 en Purmerland f 1987. Totaal dus een storting van 1 6176. Aan goe deren is zeer veel binnengekomen. Er kwam o.a. een schenking binnen van 50 paar klompen. In verband met de overbelasting in het gymnastieklokaal, zijn alle trainingen voorlopig opge schort. Dit geldt dus voor de gym nastiekverenigingen en voor R. K. S. V. S. De fanfarecorpsen „Volharding", „Willen 'is Kunnen'' te Ilpendam en „Door Eendracht Sterk" te Den lip de len mede, dat hun uitvoering resp. op Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari geen doorgang zal vinden. Ook de steun- avond van vandaag in café Geugjes, belegd door de Culturele Kring en de ..V. V. I.", gaat niet door. Bij de familie Arie Beider aan de Westerweg is telegrafisch bericht ge komen. dat zij zich met betrekking tot de toestand van de ouders van de heet Beider, die op Duiveland woonachtig zijn, op het ergste moeten voorbereiden. De Ilpendammers Bas en Jacques van Baarsen, die met hun echtgenoten te Renesse (Goeree) verbleven, waar zij werkzaamheden uitvoerden op een groot object- zijn onderweg naar Il pendam. N.K.J.B. In een vrij behoorlijke bezetting was de parochiële NKJB in Café Konijn bij een. Een bijzondere bijeenkomst rond Pasen te organiseren gaat niet door. Wel ligt het in de bedoeling de jaarvergade ring een extra feestelijk tintje te ver lenen. Er wordt gedacht aan een film programma. Omtrent de tijdsbepaling van de zomertocht waren de meningen nogal verdeeld. In ieder geval wordt reeds nu uitgezien naar een gunstig en interessant bezoek-object. Het „vlag-stadium" Dinsdagmiddag werkten de arbeiders van het aannemersbedrijf Vermeulen rond het dundoek. Een nieuw stadium werd ingeluid in de bouw van het nieuwe blok achter de Kanaalstraat. De constructie bleef door de storm onaan getast. Burgerlijke Stand GEBOREN: S. de Boer en T. Kool. z. GETROUWD: A. J. Reinold en G. Klaver. Let op een naaimachine- monteur! Er loopt thans door Amsterdam een man, ongeveer 40 jaar oud, lang postuur, donker achterover gekamd haar, gekleed in grijzen loden regenjas en sprekend met hese stem, welke man aanbelt, naaimachines repareert en geld steelt. Hij heeft dit gedaan in een woning aan de Pythagorasstraat, waar Bij een naaimachine had gerepareerd en een portemonnaie met f 10 heeft gestolen, en in een woning aan de Pasteurstraat, waar na zijn vertrek f 45 was verdwenen uit een schrijfbureau in de kamer, waar de man een schrijf machine had gerepareerd. ver twee weken zai in onze stad de Februaristaking van 1941 weer worden her dacht. Reeds zeer spoedig na de bevrijding hebben de communisten deze sta king, die als een spon taan protest van de hoofdstefdelijke bevol king tegen de deportatie van de Joodse medebe woners uitbrak, brutaal voor zich op geëist. En wie mocht menen, dat, na de herhaalde oproepen van onze bur gemeester om bjj deze herdenking het algemeen karakter te bewaren, de communisten zich gewonnen zouden geven, vergist zich daarin deerlijk. Het rode Comité Herdenking Februari staking 1941 heeft in samenspraak met vertegenwoordigers van een aantal be- drijfs- en buurtcomlté's besloten do Amsterdamse bevolking op te roepen over te gaan tot het stichten van her- denkingscomité's in buurten en bedrij ven en tot het inzamelen van gelden voor het leggen van bloemen bij hei monument en ter bestrijding van on kosten van het comité (dit vooral niet te vergeten!). Het comité deelt voorts mede. dat door een afgevaardigde tan het overheidscomité is meegedeeld, dat in de Amsterdamse overheidsbe drijven reeds tot vorming van een der gelijk comité is overgegaan, dat zich met een oproep tot de arbeiders jn overheidsdienst zal richten, om hen oP te roepen op Zondag 22 Februari een herdenkingsbijeenkomst 0p het Water- looplein te houden. Zoals ieder jaar het geval is geweest, aldus heet het m deze oproep, zal ook het Amsterdamse overheidspersoneel hierbij aanwezig zijn. Het zal dit in de eerste plaats als plicht beschouwen, omdat het Amster damse overheidspersoneel in deze sta king zulk een belangrijke plaats heeft ingenomen. Het zal herdenken die col lega's, die in de strijd tegen het bloe dige fascisme het hoogste gaven wat zij konden geven, hun leven. Onze eer bied. aldus de rode oproep, voor hen zou echter leeg en waardeloos zijn, wanneer wij niet in hun voetspoor de strijd, waarover zij gevallen zijn, voort zetten. Meer dan ooit is het nodig de strijd tegen het fascisme met alle kracht voort te zetten. Juist nu, nu de bedrei ging van een hernieuwd fascisme van uit West-Duitsland en ook in ons land de kop opsteekt. De strijd voor de vrijheid. legen de tirannie, dat is de zaak voor elke dag, voor elk uur, waarover wij beschikken. De herden king van de Februari-staking 1941 zal een massa-appèl moeten zijn. Om aan dit manifest de schijn van een zo algemeen mogelijk karakter te geven, is het ondertekend door vijf N.V.V.'ers, vier E.V.C.'ers, één ongeor ganiseerde arbeider en één K.A.B.'er. Hun namen worden in het communiqué, dat ons is toegezonden, echter niet ge noemd Wat die ene K-A.B.'er betreft, deze is óf een grote naïeveling, die zich voor het rode wagentje heeft laten spannen, óf een zwakke broeder, die de katholieke vanen ontrouw is geworden en zijn papieren lidmaatschap aan de communisten ter beschikking heeft ge steld om het als misleidend etiket op hun rode pamfletten te laten plakken. Voor het overigs vinden wij het boven aangehaalde manifest een ongehoord staaltje van brutaliteit van de rode De werkzaamheden 'in de Tuinstad- Sloiermeer schieten op. Een graafma chine in actie met op de achtergrond de nieuwe huizenrijen. heren, om de nagedachtenis van de Joodse slachtoffers in de algemene be langstelling te plaatsen. Deze brutali teit is des te schrijnender nu in de landen achter het IJzeren Gordijn een Jodenvervolging is ontketend, die in felheid en gruwzaamheid niet onder doet voor die, waarmede onze bezetters een oceaan van leed over onze Joodse stadsbewoners hebben gebracht. Het misbruiken van hun nagedachtenis door de communisten is zo grof, dat zij, die dit communistische spelletje nu nog niet door hebben, wel met een ijzeren bord voor hun hoofd lopen. Correspondentie voor en over deze rubriek gelieve men te adres seren: Dagblad „De Nieuwe Dag" rubriek „Onder de Westertoren" N.Z. Voorburgwal 65—73, Amster dam (C.). Uit Amstelland ABCOUDE VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS Dinsdag is in Abcoude en Baambrugge de inzameling door het Rode Kruis ge houden door de getroffenen van de wa tersnood. Al spoedig bleek dat er zoveel gege ven werd. dat naast het Jeugdgebouw in ae Stationsstraat ook het R.K. Jeugd gebouw en de Kegelbaan voor ontvangst der goederen in gebruik moesten wor den genomen. De lijstcollecte bracht in Abcoude f 4700 en in Baambrugge f3500 op. De kegelclub D.A.K. heeft afgedragen voor de getroffenen van de watersnood f 100. Het bestuur der Abcouder Harmonie heeft besloten de baten van de uitvoe ring op Maandag 9 Februari in het „Amsterdamsch Koffiehuis" af te dragen voor de slachtoffers van de watersnood. NIEUWKOOP Damclub „Nieuwkoop" Damclub Nieuwkoop heeft haar on derlinge competitie in café v. d. Bosch voortgezet. De uitslag is als volgt: D. KooleG. de Rooij 20 D. KooleW. Schellingerhout 20 N. v. Lith—W. Korver 0—2 J. v. Middelkoop—W. Korver 0—2 „In een andere, wereld" Zondag avond 8 en Zondagavond 15 Februari geeft de R.K. Toneelvereni ging in de zaal van de heer De Koker haar vastenavond-uitvoeringen. Opgevoerd wordt: „In een andere wereld", van Joh. Blaaser Sr. en Jr. Rijkspostspaarbank In de maand Januari is op het hulp kantoor der P.T.T. door 99 personen ingelegd 8.695.17 en teruggehaald door 25 personen 2.723.80. Er is dus meer ingelegd 5.971.37. Er werden 11 nieu we boekjes uitgegeven. TER AAR Haastige spoed Op de Weesperzijde is een 61-jarige bestuurder van een bromfiets tegen het portier van een personenauto gere den, doordat dit portier plotseling werd geopend. Hij kreeg een wonde aan zijn linkeroog en is naar het O. L. Vrouwe gasthuis gebracht. Op de Velserweg is een vijfjarige jongen, die plotseling de weg overstak, door een passerende aut0 gegrepen. Met verwondingen aan de benen is hij in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Woningbouw aan de Wibautstraat Aan de Raad wordt voorgesteld het Uitbreidingsplan-Wibautstraat te wijzi gen om de bouw van een ambachtsschool mogelijk te maken en van 120 woningen in vierhoogbouw. Voorts zal de Vrolik- straat ter hoogte van de Tweede Ooster parkstraat een verbinding met de Wi bautstraat. krijgen, waardoor op de hoek een garage kan worden gebouwd. Toch subsidie voor „Liet Ned. Volkstoneel" B. en W. hadden verwacht dat de Stich ting „Het Nederlands Volkstoneel'' zou worden geliquideerd, maar dat is niet gebeurd. Integendeel, het heeft met Kaj Munks „Het Woord" zelfs veel succes geoogst, aldus schrijven B. en W. aan de raad. Daar thans ook het Rijk subsidie aan dit toneelgezelschap geeft en het zich de medewerking van Albert van Dalsum als gastregisseur heeft verzekerd, stellen B. en W. aan de raad thans voor toch f 15.000 subsidie voor het seizoen 19521953 te geven. Groenteveiling VEILING TER AAR. 4 Februari Groente: witlof 1 3345 c., id. 2 2331, id. stek 417; spruiten 3341, id. B 24 28; uien 21—30. id. afw. 10: broeivet 45; andijvie 71, alles per kg; boerenkool 80 c. per kist; knolselderij 10—20 c. per stuk. DE KWAK EL St. Genesius Het bestuur van de R.K. Toneelver eniging St. Genesius verzoekt ons mede te delen, dat de aangekondigde uitvoe ring van het stuk „Het begeerde land", ten bate van de kleurschool op Zondag 8 Februari, -wegens de nationale ramp tot nader order is uitgesteld. K.A.B. Dinsdagavond hield de afdeling de Kwakei der K.A.B. haar jaarlijkse feest avond. De opkomst viel niet tegen, hoe wel de zaal niet geheel gevuld was. Het programma viel wel in de smaak. Tij dens deze avond is gecollecteerd voor het Nationaal Rampenfonds, welke col lecte f 102 heeft opgebracht. UITHOORN Burgerlijke Stand GEBOREN: P. M. A. van den Erandt en H. Klinkhamer, z.\ J. van Maare en A. Klerk, z.: A. van Toor en J. Seton, d. GETROUWD: J. G. A. Wilms en M. J. J. van Pierre. deh[ (3 in VRIJDAG 6 FEBRU Carré: Circus Stvassburger, de getroffenen). Centraal Theater: Via Lia De Kleine Komedie: Potasi moer, 8 uur. De Suite: Debora en Boukje Leidseplein Theater: Bibelot Nieuwe de la Mar Theater: met de grote voeten. 8 uur. getroffenen). Stadsschouwburg: G'schichU Wiener Wald. FILMS: Alhambra: Portrait of Jenn Apollo: Too young to kiss. a.( Muurbloem van het leger, a. 1.; In the rain, a. 1.; Capitol: De r\ 7 manen, 18 Cineac (DairecJs luttele working her way through college ,:cjt [e bi liefde), ontoelaatb.: Cineac (Re|J tualitciten. a. 1.; City: Wanda, "C'„ ontraden; Corso: Operatie CiceHoe neeI' Cultura: Als je pas getrouwdg, en do v( Desmet: Achter gesloten gordljiwieye vorn Edison: Starlift, a. I.: Hallen: De, unniiit de New Orleans, 18 j.: Cinema Holfl be9' dijk): De baron van Arizona. 14r V. I-lollandia (Nw.Herengr.) Vlamm dat die v 14 j.: Kriterion: Le Plaislr, owjen en 77 Liefde: Marie Antoinette, 18 aannam Zorg dat je er bij komt, a. 1j dl Operatie Venus, a. L: Nöggcrar® vermoord, 18 j.; Nova: De are: dagascar, 14 j.; Odeon: De verbo ontraden; Olympia: Het zwaard i ding, 14 j.; Parisien: De vrouw men, 18 j.; Passage: Hyena's gebergte, 14 j.; Plaza: Bureau z< sir. volw,: Rex: Als de avondkl den, 18 j.. Rialto: Als de avondki den, 18 j.; Roxy: De laatste gr et Royal: Verboden jungle, 18 j.; Var De zoon van Ali Baba. 18 j.; 1 Sterren stralen overal, a. 1.; TJltl galloping major. a. 1.: Victoria: T; show on earth. 14 j.; West-End: D Ali Baba, 18 jaar. De are# wïïïS /rouw n f~\ t na's va#—ï- Zei uii Twee maanden geëist Hedenmorgen moest zich voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden de 50-jarige bollenhandelaar T. C. N. uit Nieuwer-Amstel. Hem werd ten laste gelegd poging tot doodslag subs, zware mishandeling en bedreiging. Zondag 21 December van. het vorig jaar kwam hij met zijn Chevrolet aan een der ingangen van de luchthaven Schiphol. De portier, H. de G., weiger de hem de toegang, aangezien verdach te zich niet kon legimiteren. Er ont stond een korte woordenwisseling, tij dens welke de portier voet bij stuk hield. Verdachte vroeg toen aan de portier proces-verbaal op te maken en hem dan door te laten gaan, waarop de portier niet wilde ingaan, omdat hij het N. al eens meer moeilijkheden had gehad. Op anderhalve meter afstand vóór de auto ging de portier toen staan met de handen wijd uitgespreid, roe pende: ,-Ik laat u niet door". Verdachte liet 1 daarop de rem los. reed langzaam vooruit, doch gaf ineens zoveel gas, dat de portier zich in doodsgevaar waande en zich probeer de vast te houden aan de motorkap, terwijl hij met de knieën in een niet al te gemakkelijke positie' op de bumper lag en luid om hulp riep. Op de vraag van de president, mr. Reeling Brouwer, waarom hij toch nog 25 meter was doorgereden, kon ver dachte geen afdoend antwoord geven. De verklaringen van de hulpportier C H. R. kwamen in velerlei opzichten overeen met die van zijn collega, in te genstelling tot dié van de getuige N. W. N.. de. 16-jarige 'zoon'van verdachte, die tijdens het gebeuren op 21 Decem ber ook in de wagen zat - Deze ver klaarde. dat de portier vrijwel recht op de bumper stone" nadat hij er was op gesprongen. De zitting werd een mo- eerste fë De hoi betekeni In de Z' •mondingei Het spi izclf zegt ment geschorst, teneinde op dePjels',:Lep: plaats van het Paleis van J<flmatighei Chevrolet te bekijken en zich en tie van de portier beter te kuPiema' denken. male-abni De officier van justitie, rferreweg Burg. achtte de feiten, in de storm, zijl ding omschreven, wel bewezen,s hij in d tier had niet meer dan zijn pSrzien geA daan. Het gezag behoeft niet öjfelen he gaan voor "de burgers, de but-f er op z voor het gezag. Wegens pogoën, hoe zware mishandeling eiste de een orks twee maanden gevangenisstraf. L verbluf dediger was van mening dat vrzj;n mee zich alleen onbehoorlijk en kottn sp gedragen, maar dat hij toch zet „pn pei de bedoeling had gehad H. de G*. tif,k te mishandelen. Hij vond het trK 'UH gelegde wat dit betreft erg overt Hii vroes vriisnraak. )e mens hem ni idighede om o 1 "1 "I "1 w kunnen Burgemeester herdb't'L" slachtoffers ri'romvc Bij het begin van de raadsvergj|[gnenD{ van gistermiddag heeft burgci^ zeifbe Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 21 Februari. J ku i handi d'Ailly met enkele gevoelvolle n den de slachtoffers van de s'orlHer herdacht, het grote leed en omvat sdhade, die door de ramp veroo0, c z(jn. en 1 jrk gei Het hier te Amsterdam beskar alti Watersnoodfonds, in 1859 opgU ^et heeft direct 250.000 gld. beschikbavee(je.j. steld en later nog 140.000 gld. Dezorgd paard AMSTERDAM Ophoging tot slechts twee meter bespaart tien millioen gulden Het gemeentebestuur heeft eens na gegaan wat de gevolgen zijn en nog zullen zijn van het ophogen van de bouwterreinen in Tuinstad-SIotermeer tot slechts polderpeil (2 meter), in plaats van tot boezempeil (4 meter), zoals de rest van Amsterdam. Men heeft daarby ontdekt dat de werkelyke zakking bij de berekende is ten achter gebleven, hetgeen nu zal worden on dervangen door „hoogstraten" in de Tninstad-Slotermeer. De vertraging in de verzakking zal op de duur verdwijnen, maar men moet er nu natuurlijk rekening mee houden. Het bezwaar is n.l. dat het ter rein na het gereedkomen van de wo ningbouw te hoog ligt, waardoor de vloeren van de benedenwoningen hoger moeten worden gelegd dan nodig zou zijn bij de berekende zakking. Men kan nu het terrein dertig tot veertig centi meter gaan afgraven, maar dat is een kostbare maatregel en bovendien moet het dan toch naderhand weer worden opgehoogd als de vertraging in de ver zakking is ingehaald. Met de woning bouw kan intussen niet gewacht wor den, zodat de vloeren eventueel onder het straatpeil zouden komen te liggen als er geen maatregelen worden getrof fen. En dat heeft ook zeer grote bezwa ren. Daarom zal men de bestrating in de wegen voorlopig hoger leggen dan normaal en de buitendeuren van de woningen van een stoeptrede voorzien- Het gevolg is dat men geen extra zand voor de verzakkingen behoeft aan te voeren en men eenmaal minder behoeft te vergtraten dan normaal. Uitgerekend is hoeveel het ophogen tot 2 meter heeft bespaard tegenover een ophoging van 4 meter. Dat bedraagt naar schatting tien millioen gld., 17 procent van het totaal benodigde be drag voor het gereedmaken van de Tuinstad-Slotermeer! Het gemeentebestuur concludeert dan ook dat de ophoging van het terrein tot 2 meter voorshands bevredigend verloopt, geen extra-onderhoudskosten eist en financiële voordelen biedt, Daarom wordt aan de Raad voorgesteld om ook de bouwterreinen binnen de Ringspoorbaan tussen de Erasmus- gracht, de Jan van Galenstraat en de Sloterweg tot slechts 2 meter op te hogen, althans voorzover dat met het oog op het stadsbeeld mogelijk is (er moet natuurlijk een overgang zijn van de rest van de stad, die hoger ligt, naar deze lager gelegen wijken). Het scheelt millioenen kub. meters zand, zodat geen zand van elders behoeft te wor den aangevoerd, de kosten zijn veel lager (naar schatting acht millioen gld. minder) en er is een tijdwinst van anderhalf jaar. Alleen de waterwegen ondervinden bezwaar, maar het ge meentebestuur meent dat bouwmate riaal en dergelijke toch vrijwel uitslui tend per vrachtauto wordt aangevoerd, zodat die waterwegen nog slechts tot verlevendiging van het stadsbeeld be hoeven te dienen en dus ook een laag peil kunnen behouden. Dat scheelt weer aan allerlei kunstwerken (brug gen, sluizen, enz.). Een enkel bevaar bare waterweg is nodig, zodat het ver bindingslokaal langs de bestaande be bouwing van de Postjeswetering naar de Sloterweg op hoog peil. moeten wor den gebracht en de ontworpen water verbinding ter plaatse van de Theo- phile de Beekstraat eveneens- En bij de Heemstedestraat kan een sluis worden gebouwd. De overgang van de Weste lijke wijken naar de lager gelegen nieuwe buurten kan door middel van taluds geschieden. Men zal dan weinig van de hoogteverschillen merken. Woningbouw Het aantal woningen in Tuinstad-Slo termeer, waarvan de bouw is gegund, bedraagt 5722, waarvan 117 gereed zijn. Voorts zyn 523 woningen aanbesteed en is de bouw van 17 particuliere wonin gen begonnen. Voor de woningen van de fa. „Parti culiere Woningbouw", waarin een aan tal Amsterdamse particuliere bouw ondernemers zijn verenigd, zal Dinsdag 10 Februari om half drie de eerste paal worden ingeheid in tegenwoordigheid van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Inmiddels zijn bij de Raad plannen ingediend voor vier en twintig wonin gen voor ouden van dagen van de Alg. Woningbouwvereniging en 12 eenzelfde woningen van de R.K. Woningbouwver eniging „Het Oosten"; totale kosten i' 321.500. Het totaal aantal woningen van de complexen, waarvan de plannen zich in een meer of minder vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden, bedraagt 2.530. Polikliniek in West Aan de Raad wordt voorgesteld een stuk grond aan dc Corn. Dirkszstraat voor f 30.000 te verkopen aan de Ned. My. tot oprichting van Moderne Kli nieken N.V., die er een gebouw van drie verdiepingen voor medische en tandheelkundige klinieken zal vestigen. Voorts wordt voorgesteld voor f 3.137 tuingrond te kopen in het verlengde van het Surinamerplein om cr een weg le kunnen aanleggen naar de Tuinstad- Slotervaart. En voorts f 60.000 be schikbaar te stellen voor de aankoop van de grond in Sloten, waarop het kantoor van de Boerenleenbank Sloten en een dienstwoning staan, een en ander ter uitvoering van het uitbrei dingsplan ter plaatse. Tenslotte wordt voorgesteld om ruim 4 ha. grond tussen de Sloterweg en de Ringvaart aan te kopen ter uitvoering van dit Uitbreidingsplan. Op de grond zijn o.a. gelegen twee voetbalvelden, een clubgebouw en weiland en hij be hoort toe aan de St. Pancratiuspa-1 rochie te Sloten. mandant en de bemanning van defj rikaanse oorlogsschepen in de f hebben 1200 dollar en een pak geschonken. Voor een eventuele evacuatie pe j,ee inventarisatie van de beschikbare r than. te voltooid. Talloze gezinnen h|en ruimte beschikbaar gesteld. Rveerlc Op voorstel van B. en W. tveri^ ^et sloten vyf ton aan het Nationaal Z1?" penfonds te schenken. fiftimet De Raad begon daarna met de ben. E king van de 5 wederopbouwpkaard. (Bickerseiland. Nieuwmarkt, Jideelte buurt. Weesperstraat en Oostetistie! Eilanden). jfer ti Mr. Elsenburg (KVP) bracht hn nu aan de ontwerpers en wees op de1 van teken is van de Binnenring (Damn kw Rokin, Binnen-Amstel. Waterloop] het Valkenburgerstraat, Prins Hendrilijzigd de) voor deze plannen de financië he' zal ongeveer zestig millioen gld. erschi ten. Urgent is de A-oltooiing van Dit 1 Binnenring en de aanleg van toegaan m wegen tot de tunnel. Komen die op pi I klaar? 'erkei •oord Etalage van juwelierswinlPn: J 'aren bestolen iet s De ruit van een etalage van een welierswinkel in de Eerste Van denstraat is des nachts niet een st'e er vernield en uit de etalage zijn 13 h/as loges gestolen, 6 gouden damesrinjoeg,j en 1 doublé herenhorlogeband ter -\vai zamenlijke waarde van bijna duizfllerj ELECTRISCHE SPOORWEG Alhier heeft plaats gehad de overff dracht der terreinen door de Eluctrl-1/ sche Spoorweg-Maatschappij. noodiSr voor den bouw van electrische cen trale, remise en verder bijbehooren- de werken. Deze terreinen liggen ten Oosten van Halfweg, langs de» Amsterdamschen straatweg. Daar door, zegt de Iiaarl. Crt., is de voor bereiding voor den aanleg van de electrische spoorweg een belangrijker® schrede verder gekomen en de mo- gelijkheid geopend, dat nog vóór 't°p, voorjaar van 1904 de bouw voltooid?[r. en in Januari 1904 reeds de electri-gg sche spoorverbinding van de beide',- hoofdsteden van Noord-Holland tot lvi stand gekomen zal zijn. Te Amsler-ffti dam. begint de lijn in de Spuistraat, ,sv achter het Koninklijk Palcis. loopt langs de Raadhuisstraat en Wester- te markt naar de Kostverlorenvaart, Zf om van daar over Sloterdijk en Halfweg, meerendeels langs dubbel j v spoor, naar Ha.arlem te gaan. I Sl Beurs van New Yorlc Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General EJectrio General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp Repuhlic Steel Shell OU Southern Pacific Southern Railway Tidewater i Steel ex dlv. 3/2 4/2 1 44!£ 44% 56 >/4 55%'. 94H 33%; 6944 69 aj 16 ':l 16% 80I/2 80% 6144 61% 211.4 21%, 26*4 26% 48 47% 70% 70%, 45' 4 44 V 81% 82% 23;4 2374* 41V 41%

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2