MANNEQUIN OP DE BRES Ditmaal chauffeurs voor de kadi WEER EVACUÉ'S IN DELFT AANGEKOMEN 16 EN DA Pag. 2, Eerste blad DELFTSCHE COURANT Donderdag 5 Februari 1953 DELFTSCHE flü COURANT Onafhankelijk dagblad Waakt sedert 1841 over de belangen van Delft en Delfland Verwersdijk 6-8, Delft, telefoon 131 en 1360 Postgiro 578434 UITGAVE: DELFTSCHE COURANT N.V. Druk: Firma W. Gaade, Delft DIRECTEUR: M. KOOT Nassaukade 61, Rijswijk Z.H., tel. J8I976 HOOFDREDACTEUR: G. G. KUNZ Esdoomhan 18, Delft, telefoon 3020 WATER OOK gedurende de nacht gaat de bedrijvigheid in het verdronken land door. zij het dan in mindere mate dan op de dag omdat de duister nis het reddingswerk bemoeilijkt. In alle plaatsen in. het noodge- biéd zijn de raadhuizen centra van activiteit. Om een uur of drie 's nachts was ik in Steen bergen, waar in het gemeente huis beneden burgemeester De Gou en boven kolonel der vlie gers Anthony de scepter zwaait. Zij en hun medewerkers hebben sinds Zondagmorgen nog niet veel rust gehad. Alles bivak- keert er dag en nacht; ik zag er die op en onder de bureau's la gen te slapen,, terwijl hun col lega's de telefoon bedienden en bezoekers te woord stonden die zich 's nachts even goed als op de dag melden. Studenten en ar beiders, die aan de dijken wer ken, lagen te rusten in de gan gen. Het is .een beeld dat in vrij wel alle gemeenten hetzelfde is en herinneringen oproept aan de mobilisatiedagen van 1939. Dit doet ook de situatie in het rand gebied, waar de wegen overvol zijn met allerhande voertuigen, welke militairen, dijkwerkers en materieel naar de bedreigde plaatsen brengen. Zolang men al die bedrijvig heid om zich heen ziet hebben de gedachten afleiding.. Doch zij hebben dat niet wanneer men, over een verlaten dijk temidden van enorme watervlakten, van de ene plaats naar de andere rijdt. En daarom vond ik die ogenblikken het ergst. Want in de stilte van de nacht, waardoor de doodsheid en verlatenheid nog wordt geaccentueerd, denkt men onwillekeurig aan het vre selijkegeheim van dat water- Want iedereen in deze streken weet dat er nog veel mensen worden vermist. Dat er dode gezinnen zijn in de huizen, waarvan slechts een puntje van v het dak boven het water uit- steekt. En dat in sommige stal- L de koeien nog staan vastge- -b'önden. Want soms kwam het water zó snel opzetten dat er zelfs geen kans bestond om de dieren los te snijden. Dat geheim van het water is een verschrikkelijk geheim. En vooral in de nacht doet het hem, die zo ontzaggelijk eenzaam te midden van die onafzienbare watervlakten staat, het hoofd buigen. En hij slikt een paar keer krampachtig omdat hij als man niet wil huilen, maar de tranen in zijn ogen voelt bran den. Want het is zo erg. Zo on beschrijfelijk erg. JOOST PA AS VEE TENTOONSTELLING Evenals het vorig jaar wordt ook ditmaal in Delft- een paas- veetentoonstelling gehouden, en wel op Donderdagmorgen 26 Maart op de veemarkt. Gelegen heid tot aangifte bestaat t/m 14 Maart aan het secretariaat Heemskerkstraat 34 en Burgwal 43, waar ook programma's ver krijgbaar zijn. Telefonisch kan men zich opgeven bij G. Jonge- neel, (2034), P. Zeeuw (2415), Anth. Duyndam (515) en J. C. Paardekoper te Naaldwijk (4514). De stroom van goederen blijft aanhouden - Aan geld reeds J 75.000 bijeen DE offervaardigheid van de Delftse bevolking is be wonderenswaardig. Nog steeds stromen gelden toe voor de slachtoffers van de overstro mingsramp en ook in natura ko men vele artikelen binnen. Het doet goed steeds weer van nieuwe initiatieven te horen om geld en goederen bij elkaar te brengen. Een grote behoefte is nog aan wol, breinaalden, naaigerei en rookartikelen. Veel is reeds ont vangen maar er kan nog meer worden g ebruikt. Gisteravond en vanmorgen is juist weer een groot aantal evacué's in onze stad aangekomen, zodat er veel nodig is. Talrijke stadgenoten hebben zonder oproep reeds beseft dat er ook behoefte is aan speelgoed en hebben dit reeds beschikbaar gesteld. Reeds ƒ75.000,— De collecte onder de bui-gerij heeft thans 27.500 opgebracht en de inzameling bij de in dustrie bereikte reeds de 48.000,In totaal is dus thans bijeen ƒ75.500,We zijn dus al goed op weg naar de honderdduizend gulden. Het personeel van tal van fabrie ken heeft zich bereid verklaard een dag loon af te dragen voor het rampenfonds. De Delftse bakkers hebben elf honderd broden beschikbaar ge steld. Zij zyn gisteravond naar Rotterdam vervoerd, waar voor het verdere transport zou worden gezorgd. Voorts stelde Delft 350 paar rubber handschoenen beschik baar welke Woensdagmiddag met een vliegtuig zijn uitgeworpen boven Zierikzee. Voorts werden honderd paar klompen geschon ken voor Rozenburg. Op iedere radio-oproep om bepaalde artikelen reageert de Delftse bevolking snel en op royale wijze. De Delftse wasse rijen hebben aangeboden de kle ding van de evacué's gratis te wassen en te strijken. Evacué's aangekomen Wat de evacué's betreft, in de Ahoyhallen te Rotterdam bevon den zich gisteren dertienhonderd vluchtelingen. Hiervan zullen er duizend naar Delft komen. Gisteravond zijn er weer onge veer honderdvijftig aangekomen uit Schouwen Duiveland, Goeree Delftse hulpploeg naar Zeeland Vanmorgen om half acht is een technisch uitgeruste colonne van Openbare Werken onder leiding van de waterbouwkundige ir H. H. Vos vertrokken met voorlopi ge bestemming Hellevoetsluis om daar behulpzaam te zijn bij de reddingswerkzaamheden. Wethouder J. Bühler maakt de reis mee en zal nagaan of men in Zeeland nog assistentie van Delftse hulpkrachten kan gebrui ken. Tevens zal hij een onderzoek instellen naar 5e mogelijkheid om Dirksland door Delft te adop teren. De colonne zal Vrijdag in Delft terugkeren. Wie kan helpen? Voor het noodziekenhuis in j de lagere school aan de Huyter- I straat is dringend behoefte aan nachtkastjes, po's en nachtkle- dimg, speciaal voor kinderen, i Deze artikelen kunnen worden bezorgd aan het centraal bu reau in de voormalige school aan de Burgwal. Wie kan helpen? en Overflakkee en Nieuwe Ton- ge. Verscheidene van hen waren per helicopter uit hun netelige positie verlost. Vanmorgen om kwart over acht zijn weer evacué's aangekomen. Met korte tussenpozen arriveer den tot vanmorgen twaalf uur 265 evacué's. Gisteren hebben ambtenaren van de gemeente aan de evacué's welke zijn on dergebracht bij particulieren, een uitkering verstrekt waarvan zij een vergoeding kunnen geven vóór de huisvesting. Voor de evacuatietehuizen is een rege ling getroffen dat de geëva- cueerden een soort toeslag ont vangen boven hun huisvesting. Het noodziekenhuis in de la- gere-school aan de Huyterstraat is thans ingericht. Tweezijdige hulp Een stadgenoot bood aan om evacué's in zijn woning op te nemen. Dat is prachtig. Maar, omdat hij binnen kort gaat verhuizen, vroeg hij bij voorkeur een paar stevige jongemannen of flin ke meisjes te sturen. Hij meende dat hij hun hulp in de komende verhuisdrukte wel zou kunnen gebruiken. En die gedachte is minder mooi. Er zijn mensen die van hulpverlening rare opvattin gen hebben Ook de kappers helpen De Delftse kappers en hun personeel zullen 's avonds, wan neer de zaken gesloten zijn, in de evaeuatieverblijven beschik baar zijn om de evacué's gratis te knippen en te scheren. Woensdagavond hebben ze er voor gezorgd dat alle evacué's van toiletzeep werden voorzien, terwijl er spontaan vele toilet artikelen ter beschikking zijn gesteld. Kath. tuinarbeiders vergaderden bond. hield hieravona in liet bonds- gebouw haar jaarvergadering onder leiding van de voorzitter de heer A. Olsthoom, die in zijn openings woord een schrijven voorlas van het hoofdbestuur naar aanleiding van de watersnood om persoonlijk hulp der leden bij het herstel van de land bouwbedrijven etc. Na de jaarverslagen volgde .bestuurs verkiezing. Periodiek aftredénd en herkiesbaar waren: de heren J:Buij!ng, J. van Grinsveen en J, van Puffelen. Ook de vergadering stelde enige candidaten Gekozen werd de heer Nibbering en herkozen de heren J. van Grinsveen er, J. van Puffelen. De hoofdbestuurder de heer Panne bakker prak uitvoerig over de op zegging van het C.A.O. Voor het eerst sinds twee jaar was er in 1952 weer een contract voor de tuinbouw Voor het nieuwe contract vroegen de werk nemers: invoering vacantie-toesiag en loonsverhoging S 1.25 per week. De werkgevers hebben dit geweigerd. Momenteel zijn de tuinarbeiders nu zonder contract en deze aangelegen heid is thans in behandeling bij de afdeling Sociale Zaken van de Stich ting van de Landbouw voor advies. De afdeling heeft nu.een reisclub, welke binnenkort een bestuur zal samenstellen ter bespreking van de eerte reis in dë aanstaande zomer. Na een godsdienstig woord van de geestelijk-adviseur volgde sluiting. (Ingezonden Mededeling) WEK DE GAL IN UW LEVER OP V zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt Verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. 4186 INLICHTINGEN OVER DE RAMPGEBIEDEN In Delft zijn uit de navolgende plaatsen geëvacueerden aangeko men: Nieuwe Tonge, Oude Ton- ge, Zierikzee, Dreischor, Nieu- wekerk, Kerkwerve, 's-Graven- deel, Abbenbroek, Den Bommel,- Sommelsdijk, Herkingen, Noord- gouwe, Stavenisse, Oosterland, Oudehoorn, Ridderkerk, Middel- harnis, Ooltgensplaat, Stad aan 't Haringvliet, Schuddebeurs, Alblasserdam, Stellendam, Rot terdam, Zuid-land, Mijnsheeren- land, Made en Drimmelen. Diegenen die inlichtingen wen sen omtrent vermoedelijk naar Delft geëvacueerden, kunnen zich hiervoor vervoegen aan Westvest 7, telefoon 2901, toe stel 25 Er zijn mensen, die informaties inwinnen over familie in Zeeland bij amateurzendstations in onze stad. Dit is ten strengste verbo den. Men kan zich voor inlichtin gen omtrent familieleden in Zee land vervoegen bij de Middel baar Technische School te Rot terdam aan de G. J. de Jong- weg 6 (niet telefonisch). Deze school is het gemakkelijkst te be reiken met de trein (uitstappen Delftsche Poort) en daarna per tram (lijn 15). Deze tram stopt bij_ genoemde school. Het Centraal Inlichtingen bureau, waar men inlichtingen kan inwinnen omtrent alle ge troffen gebieden, is de Rijksin spectie van de Bevolkingsregis ters, Herengracht 23, Den Haag, telefoon 183480. Eerste lijst van omgekomenen Vanmiddag ontvingen wij van het Nederlandse Rode Kruis de eerste lijst met de namen van de omgekomenen in de volgende gemeenten. Dinteloord, Fijnaart, 's-Gra- vendeel, Halsteren, Hoedekens- kerke, Hontenisse, Klundert, Maassluis, Rilland Bath, Rotter dam, Veere, Vlissingen en Zaamslag. Het Rode Kruis kan, in verband met de omstandighe den waaronder de gegevens worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven inzake de betrouwbaarheid. Het is moge lijk dat achteraf nog wijzigingen moeten worden aangebracht." De lijst is op het bureau van ons blad te raadplegen. Vaten en emmers gevraagd De evacuatiepost vraagt open vaten en emmers voor brand beveiligingsmaatregelen. Melden of bezorgen bij het bureau van politie alhier. Calvé verzond veevoeder Eén van de belangrijkste opdrachten? die de Oliefabriek Calvé zich wat. de hulp aan de getroffen gebieden gesteld heeft, is de zorg voor de levering van voedsel voor het geredde vee. Reeds 's Zondagavonds kon eerst op andere wijze worden geholpen in de vorm van het beschikbaar stellen van duizend ledige zakken, waarom in Nieuwer- kerk aan de IJssel was verzocht, 's Maarndags werd op het bericht, dat veel vee in Slïedrecht was samen gebracht. een auto met 20.000 kg vee. voeder daarheen gezonden. Zeeuws. Vlaarnderen, op directe wijze onbe reikbaar ontving per auto's een zelfde hoeveelheid. Over Antwerpen rijden was onmogelijk in verband met. de watersnood. Dan maar over Brussel. Een oponthoud in Valkenswaard (ondanks geldige papieren) vertraagde de reis maar de chauffeurs slaagden er niettemin in 's ochtens om tien uur de daar zo hoog nodige lading af te leveren. Dank zij een schipper uit de wilde vaart die zijn diensten gratis aanbood werd Middelburg met hon derd ton veevoeder bevoorraad. Een schip met eenzelfde kwantum zal heden naar Breda vertrekken. Op het vliegveld van Valkenburg werd binnen het uur tien ton veevoeder afgeleverd, bestemd om te worden gedropped op Schouwen en Duiveland. GRENZEN VALLEN WEG De ambassade van België te 's-Gravenhage deelt thans mede, dat de Belgische douane- en grens-autori. teiten de gewenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Neder- landse nationaliteit, die zich uit Neder, land over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheden geen indentiteitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen transporteren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden. dcc r fanny ffuws l Daar was hij weer op 't chapi ter van het zul-je-me-ooit-ver- geven. „Het komt er per slot natuur lijk niet zoveel op aan. Iedereen weet toch dat je vrijkomt. Maar nu begrijp ik hóe het de Griekse gevangenen te moede 'moet zijn geweest, wien ze opdroegen hun eigen brandstapel onder zich te bouwen. Daar heb ik dikwijls aan gedacht. Zoiets heb ik nu ook gedaan". Wat deed het er allemaal toe? „Elke dag, sinds dit proces aan de gang is, heeft de officier van Justitie één punt na 't an dere van die verwenste artikels van mij onderstreept". Alsof het er wat toe deed. „En" elke keer dat hij dat doet, wilde ik wel dat de aarde mij met mijn artikels erbij ver zwolg". Weer die artikels en nog eens die artikels. Als Martin nu maar alsjeblieft wou ophouden daar over door te zeuren en met zijn getob nog dieper rimpels in zijn gezicht te groeven. „Orchis, maak je niet ongerust, kind' Ik smeek het je nu. Gun het openbaar ministerie zijn tijd. Hij draaft altijd aan 't begin van een proces enigszins door. Lief ste, als jij alleen je apathie wat wou laten varen. Deneen weet precies het juiste ogenblik te kiezen om met verpletterende feiten voor de dag te komen. Ik zelf ben als getuige niet veel waard, misschien zo hier en daar een flinke veeg uit de pan. De officier zal me niet aan 't woord laten komen, vrees ik. Maar er bestaat een uitweg. Enkel lieve ling, jij moet meewerken. Ik vraag je heus niet op effect te spelen voor het publiek, dat weet je wel, schat. Alleen, wordt levend. Ontwaak uit je lethar gie. Laat de jury je zien als. mens van vlees en bloed. Wat de kranten schrijven dat je zo ijskoud en onverschillig bent, heeft je tot nu toe geen goed gedaan, Orchis. Je moet denken dat die niet verstandig genoeg zijn om in te zien dat je verstijfd bent van ontzetting. Dat is 't wat Deneen bedoelt, als hij po gingen blijft aanwenden om die apathie van je af te schudden. Orchis, liefste, wil je niet, kun je niet een klein beetje ontdooi en, was het maar om mij?" ..Martin, 't is geen onwil. Dat weet je toch wel, schat. Ik wil graag, alleen, is 't niet vreemd, is 't niet verschrikkelijk? Ik ben niet in staat iets te voelen. Geen enkel besef dringt tot me door. Alleen, dat ik, hoe dat weet ik niet, op een gegeven ogenblik zal ontwaken en zal bevinden dat alles een droom is geweest". „Orchis, schat, kun je 't ook niet, als je bedenkt dat dit een kwestie is van leven' en van dood?" „Leven en dood?" „Zó bedoel ik het niet! Kon je je niet verbeelden dat het zo was? Zou dat niet helpen, als je de zaak eens zó bekeek? Liefste, laat ze alle dingen weten, die ik ook weet. En die Deneen weet. Toon de jury dat je onschuldig bent!" „Ik zal mijn best doen, Martin. Ik zal mijn best doen". „Weet je 't wel, Orchis, dat ze elke kleinigheid van je moeten weten. Houdt dat steeds voor ogen als je voor ze zit. Breng ze tot het besef dat je onmogelijk tot zo iets in staat zou zijn ge weest. Kijk mij maar aan, om je aan je plicht te herinneren. Helpt het je niet dat ik daar bij je ben?" „O ja. En dat mevrouw Her- rick er is. Martindenkt zij dat. „Je moet 't haar niet laten denken. Iedereen praat erover dat zij geen enkele zitting ge mist heeft. Er wordt zelfs be weerd dat zij er onaangenaam heden over gehad heeft met haar man. Hij wil niet hebben dat zij bij zijn zittingen tegenwoordig is. De meeste rechters kunnen geen familie om zich heen velen. Tot nu toe heeft zij het nooit ge daan, maar „Denk je Martin, dat zij denkt o, dat zou ik niet kun nen verdragen". „Overtuig dan mevrouw Her- rick van je onschuld, Orchis! Laat haar en de jury van je liefste kant zien. Je bent zo'n engel. Toon hun dat je absoluut niet in staat bent tot dingen als zij beweren. Dat zou helpen, Or chis, kind, dat zou helpen". Ik zal mijn best doen, Martin. Ik zou 't niet echt kunnen heb ben dat ze niet wist Zo de rechter en zijn vrouw al niet bepaald ruzie hadden gehad, het was er toch na aan toe geweest. Vreemd, die plotselinge, per verse belangstelling van Selene. Bij een zaak, waarin er hem buitengewoon veel aan was ge legen al zijn krachten in de vrije hand te hebben, werkte zij, die hem altijd onwankelbaar gehol pen en gesteund had, hem eens klaps tegen. Wat meer zegt, haar aandrang, waarvoor geen precedent was aan te wijzen, om bij zijn zit ting aanwezig te zijn, was niet alleen hinderlijk, maar zelfs be angstigend. Het deed de rechter denken aan de vreemde, per verse Selene in de jaren na het verlies van hun kind, toen zij rondzwierf in het oeverloze ge bied der zenuwziekte. Toen zij zes maanden lang in een sana torium had gewoond. Een vreem de was geweest voor hem en uren aan een stuk voor zich uit zat te staren in verpletterende stilte. En overtuigingen koes terde, die vaker wel dan niet waandenkbeelden waren ge weest. (Wordt vervolgd) (Ingezonden Mededeling) Kunst aan het Volk Het aangekondigde concert door het ROTTERDAMS PHILHARMONISCH ORKEST op Maandag a.s. GAAT NIET DOOR HET BIOCHEMISCH ONDERZOEK Bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool alhier heeft de heer W. Berends gistermiddag een voordracht ge houden over de ontwikkelings gang en uitkomsten van bio chemisch onderzoek. Daarin wees hij erop dat de belangrijkste practische resulta ten liggen op de terreinen van de voedingsleer en de genees kunde. Daar op de bereiding van voedings- en geneesmidde len een buitengewoon groot aantal industrieën in ons land en elders is gebaseerd, meende spr. af te kunnen van een recht vaardiging van de plaats voor de biochemie aan de Delftse hogeschool. Na het begrip biochemie te hebben verduidelijkt gaf de heer Berends een schets van de his torische gang van de biochemie. Uitvoerig stond hij stil bij de antibiotica en merkte op dat van de tot dusver toegepaste antibiotica penicilline beslist nog onovertroffen is. Het onderzoek naar nieuwe antibiotica is in een koorts achtig tempo uitgevoerd en nog lang niet afgesloten. Zocht men aanvankelijk in planten, bacteriën en schimmels, het accent ligt de laatste jaren op de antinomyceten. Vervolgens merkte spr. op dat er in het gebied van de antibio tica nog slechts weinig funda menteel onderzoek is gedaan. Men heeft nog maar enkele vage aanduidingen van de werking van sommige van deze stoffen. De heer Berends besloot zijn voordracht met de ontwikke lingsgang samen te vatten in een mechanisch beeld, en toe spraken tot een aantal personen, o.a. zijn directe chef ir F. G. Waller, directeur van de Kon. Ned. Gist- Spiritusfabriek te Delft. Van deze onderneming woon den verscheidene personen de plechtige ambtsaanvaarding bij. Reclametekenaar had compleet warenhuis Gedurende zes jaar had de 43-jarige reclametekenaar V. uit Den Haag er vrolijk op los gestolen in verscheidene plaatsen van het land. Vooral electrische locomotieven, transformatoren, diverse soorten speelgoed wa ren van zijn gading. In Decem ber j.l. werd hij in de Resi dentie op heterdaad betrapt en toen men eens in zijn woning ging kijken, bleek dat er van het gestolene nog maar betrek kelijk weinig was verkocht. De man, die in totaal voor meer dan ƒ20.000 stal, bleek ook in Delftse winkels zijn slag te heb ben geslagen. Behalve speelgoed en boeken deed hij ook een grage greep naar een twintigtal gramofoonplaten met pick-up en de waarde van de in Delft "gestolen goederen beliep een waarde van ï'ond 800. V. is, na door de Haagse politie aan Delft voor ondervraging beschikbaar te zijn gesteld, in het Huis van Bewaring opgesloten. Het personeel van de Delft sche Courant (fa W. Gaade) heeft ten bate van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 672,39 bijeengebracht. De beambten van de Kon. fabriek F. W. Braat N.V. heb ben voor het Nationaal Rampen fonds 2\', van hun vaste maandloon afgestaan, de werk lieden 10 van hun weekloon en de directie heeft dit bijeen gebrachte bedrag verdubbeld. - De vereniging Kunst en Ontspanning heeft besloten het jaarlijks bal-costumé dat op Maandag 16 Februari zou plaats vinden, niet te laten doorgaan. Het bestuur heeft besloten het voor dit feest uitgetrokken be drag te storten op rekening van het Nat. Rampenfonds. De leden zullen hierover nog bericht krij gen. Het personeel van de Zuid hollandse Cartonnagefabriek. zal een dagloon afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. Het personeel van de scheepswerf fa Timmer aan de Rotterdamseweg zal ten bate van het Nationaal Rampenfonds een dagloon (acht uren) af staan. Het personeel van de ma chinefabriek Van der Zee heeft voor het Nationaal Rampen fonds een bedrag van 289,31 ingezameld. Fabriek en kantoor van de N.V. Oliefabrieken Calvé-Delft Lezing voor Fotoclub Delft De heer C. J. Schotel, voorzit ter van de fotoclub Gouda, die gisteravond van de zustervereni ging in Delft een lezing kwam houden over „Humor in de foto grafie" is een verwoed vervaar diger van lantarenplaatjes. En wie zijn plaatjes heeft gezien, zal begrijpen waarom hij dit is, want lantarenplaatjes geven veel meer mogelijkheden dan vergrotingen, zij tonen vaak een schittering en brillance, die op geen enkele foto zó prachtig tot uiting kan komen. Waar het spreker bij deze lezing echter vooral om te doen was, was om in een fotoclub eens aandacht te vragen voor fotografie zonder problemen, plaatjes die het fami lieleven, de kinderen en hun speelgoed weergeven; geen „dro ge" fotografie, maar fotografie met durf om het zwaarmoedige ook eens achterwege te laten eri middels onverwachtse foto's iets aantrekkelijks te bereiken. Dit zoeken naar humor in allerlei si tuaties, het loeren op koddige voorvallen, kan bijzonder aardige resultaten geven. Spr. toonde hiervan geestige voorbeelden, zo als b.v. het fotografische grapje met de «es olifanten, de dame met de torenspits op haar. hoofd, het kind met de onmogelijk lange benen en de man met de.hajlk in zijn hoofd geschroefd. Aardige voorbeelden liet spr. ook zien van table-top fotografie, waarmede eveneens zeer aantrekkelijke re sultaten zijn te bereiken en waar mee men in de wintertijd gezellig thuis bezig kan zijn. Na de pauze liet. spr. ook een aantal „mooie" plaatjes zien.Frap pant waren de prachtige opna men in het park te Gouda, bij zonder fraaie interieur-opnamen van de kerken in Dordrecht en Gouda en de dia-direct plaatjes uit Oosterwijk. Wij geloven zeker, dat de spre ker velen enthousiast heeft ge maakt voor het vervaardigen van lantarenplaatjes. Het was alleen jammer dat, waarschijnlijk ten gevolge van de bijzondere omstan digheden, de belangstelling voor deze lezing heel gering was. Maar dit was. anderzijds volkomen be grijpelijk, want bij velen staat het hoofd nog niet naar iets an ders dan naar watersnood en zijn gevolgen. DE GROENE TAFEL Opnieuw was er de gebruike lijke serie verkeersovertredingen, die door de kantonrechter moes ten worden behandeld. Een bedrijfsleider alhier was op de Oostsingel plotseling over gestoken zonder richting aan te geven en was daardoor aangere den, waarbij hij twee ribben had gebroken, terwijl zijn fiets en die van een dame werden be schadigd. Ver dachte gaf zijn onvoorzichtige handelwijze volkomen toe en de kanton- rechter ver- oordeelde hem tot een boete van 3,- subs. 1 dag voor het niet aangeven van richtingver andering en 15,- subs. 5 dagen voor het niet vrijhouden van de rijbaan. Een chauffeur uit Zoetermesr had de bromfietsrijdster mej. F. uit Pijnacker met zijn auto „ge sneden". Verdachte gaf weinig blijk van begrip voor de ver keersregels en de ambtenaar achtte hem dan ook een groot ge vaar voor het verkeer. „U bent een bulldozer" voegde hij ver dachte toe. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot een boe te van 30,- of 10 dagen hechte nis en voorwaardelijke intrek king van zijn rijbewijs geduren de een half jaar met een proef tijd van één jaar benevens toe wijzing van de civiele vordering ten bedrage van 10,50. Een Vlaardingse automobilist stond terecht, omdat hij zich met de Shell-trekker op de rijbaan had bevonden en daardoor dè vrijheid van het verkeer had be lemmerd. De verdediger van verdachte voerde in zijn ver weer aan, dat uit de tenlasteleg ging geen feit bleek. Mag men zich dan niet meer op de weg bevinden? vroeg hij. De ambte naar zeide, dat verd. zijn wagen zó geplaatst had, dat de vrijheid van het verkeer zonder nood zaak werd belemmerd, en bo vendien nog verwarring had veroorzaak door slechts één kop- licht aan te hebben. De verdedi ger vroeg de ambtenaar, wat verdachte dan wél had moeten doen, doch de ambtenaar be streed dit fel en zeide, dat door de feiten wel gebleken was, dat de veiligheid van hét vègÉeër in gevaar was gebracht. De kantonrechter sprak ver dachte vrij van de ten laste gelegde verkeersbelemmering, maar veroordeelde hem wel voor het onverantwoordelijk ge bruik van de bermlamp, waar voor hij een boete oplegde van 50,subs. 20 dagen. Een Delftse chauffeur werd nog veroordeeld tot een boete van ƒ30,of 10 dagen wegens de door hem veroorzaakte aan rijding van een wielrijdster bij de Binnenwatersloot. Daar deze dame ook niet geheel vrij van schuld was, werd zij veroordeeld tot 15,of 5 dagen, waarbij de kantonrechter er rekening mee hield, dat zij zelf slacht offer is geworden en een ernstige beenwond had opgelopen. heeft binnen 24 uur een bedrag van 3500,bijeengebarcht. Er worden nog bedragen van de buitendienst verwacht. De di rectie zal eenzelfde bedrag stor ten en heeft zich bereid ver klaard ook op andere wijze financiële steun te verlenen. Het bestuur van de winke liersvereniging Choorstraat heeft haai- leden verzocht om twee pro cent van hun ontvangsten van Zaterdag 7 Februari af te staan voor het Rampenfonds. De sociëteit „Amicitia" te Delft heeft een bedrag van ƒ653,19 doen overmaken op de rekening van het Nationaal Rampenfonds. Wilton Feyenoord (directie en personeel) bracht 250.000 bijeen; het N.V.V. ook 250.000. Arbeidsbureau tot elf uur open Het kantoor Delft van het rijksarbeidsbureau aan de Oude Delft is 's avonds tot elf uur ge opend voor het in ontvangst ne men van aanvragen om arbeids krachten voor de noodgebieden. Schoenen uit opslagplaats gestolen De 28-jarige mevrouw K. uit Delft werd geverbaliseerd om dat zij uit een partij ingezamel de schoenen, opgeslagen in een school aan de Gasthuislaan, een paar schoenen weghaalde. DE GROENTEVEILING IN 'T VORIG DAAR Aan het jaarverslag van de Coöp. Warmoeziersvereniging „De Delftsche Groentenveiling" alhier over 1952 ontlenen wij dat het be trekking heeft op een jaar van verrassingen. Niet zonder vrees was men 1952 ingegaan. De productiekosten wa ren weer onrustbarend gestegen, zou het er wel uitkomen? Zou dit jaar, evenals het vorige, een ho gere omzet geven waardoor de hogere kosten gedekt zouden wor den? Niemand die het durfde te verwachten. Toch heeft 1952 ook op dit ge bied voor een verrassing gezorgd. De omzet werd 9.466,713,of ruim 642.000.— meer dan ii vorige jaar; een omzet waarop men, gezien de tegenslagen, niet had durven hopen. De export heeft weer het leeu wenaandeel en van de landen waarheen geëxporteerd werd, neemt Duitsland de eerste plaats in, terwijl Engeland weer teleur stelde. Zweden en ook enkele an dere landen namen wat meer af; van een goede invloed van de Be nelux was niet veel te merken. Niéuwe timmerloods Dit jaar nam het bestuur het besluit om een nieuwe timmer loods te laten bouwen. Er is nu een flinke loods met een betonnen zoldervloer, waarvan een gedeelte voor archiefbergplaats is inge richt. Ook besloot het bestuur de weg op de kop der havens te laten verbreden, om losplaats voor het binnenland te verkrijgen die men elders was kwijtgeraakt. Enige cijfers. Het aantal leden per 31 Decem ber 1952 bedroeg 429. Aangevoerd werden 2.938.961 kisten met product (1951- 2.698.648), dus meer aangevoerd 240.313. Er werden 220 veilingen gehou den. De hoogste dagomzet op 26 Mei was 189.495,de hoogste weekomzet in de week van 5 tot 11 Juni 835.110,—. De balans toont een bruto batig saldo van 281.595,61. Fotowedstrijd T.N.O. 1953 Traditiegetrouw werd ook dit jaar een foto-wedstrijd door de Centrale Organisatie T.N.O. on der haar medewerkers uitge schreven. De uit alle delen van ons land ingezonden foto's zijn thans van 1 tot en met 7 Februa ri, 's avonds van 1921 uur, gra tis te bezichtigen in de tentoon stellingszaaltjes van de Delftse Kunstkring, Koningsplein 81a te Delft. Zondag 1 Februari en Za terdag 7 Februari 1953 ook des middags van 14 tot 17 uur. Onder de ruim 70 foto's bevinden zich zeer mooie werkstukken met als onderwerp het landschap, de ar chitectuur, beelden, dieren vacan- tie en vanzelfsprekend het Toege past Natuurwetenschappelijk On derzoek (prachtige laboratorium opnamen en micro-foto's). Eén collegiaal gebaar van de fotografen is, dat er ook een ruimte werd afgestaan aan de schilders, etsers en tekenaars. In een aangrenzend zaaltje kunnen ook hun prestaties worden be keken. ZAKENNIEUWS Receptie Fa W. Th, van Hulst Zonen Ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van zyn brood- en banketbakkerij aan de Bras ser skade 112 heeft de heer W. Th. van Hulst gistermiddag een receptie gehouden, welke druk werd bezocht. Zakenrelaties, aanverwante- en -collega's gaven o.a. van hun belangstelling blijk en voorts sierden vele bloem stukken en ook fruitmanden de zaak. De heer W. Th. van Hulst zet zijn bedrijf voort onder de nieuwe firmanaam W. Th. van Hulst Zonen. GEEN SPORTLEIDERSCURSUS. De sportleiderscursus van drs Hèrmans gaat hedenavond niet door. Donderdag 5 Februari CITY: De kleine wereld van Don Camilïo (Le petit monde de Don Camillo) met Fernan- del en Gino Cervi, 7 en 9 uur (a. 1.) DELFIA: Het is middernacht dr Schweitzer (II est minuit dr Schweitzer) met Pierre Fresnay en Jeanne Mor eau, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De gevangene van Mandorra (The brigand) met Anthony Dexter, 7 en 9 uur (14 j.) DOELEN KINO: De duivel was de laatste gast (Le visiteur du soir), 7 en 9 uur (18 j) FLORA: De menseneter van Kumaon, met Sabu, 7 en 9.15 uur (14 j.) ROXY: Vivere in pace, met Aldo Fabrizi, 7 en 9 uur. Vrijdag 6 Februari CITY: The greatest show on earth, met Betty Hutton, Cor nel Wilde, Dorothy Lamour en James Stewart, 2.30 en 8 uur (14 j.) DELFIA: Zó zijn we niet ge trouwd (We're not married) met Ginger Rogers, Fred Allen, Paul Douglas e.v.a., 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) DOELEN KINO: The drum, met Sabu, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) FLORA: De Frisco-lady (The San Francisco-story) met Joel McCrea en Yvonne de Carlo, 7 en 9.15 uur (18 j.) ROXY: De gifbeker (House on Telegraph-hill) met Richard Basehart en Valentina Cor- tesa, 2.30, 7 en 9 uur (18 j.) CONGREGATIEGEB., 8 uur: Concert voor slachtoffers wa tersnood. MUSEA: „Het Prinsenhof" en „Huis Lambert van Meerten", 105 uur en ..Paul Tetar van Elven". 114 uur: Perma nente tentoonstelling; Kunst handel W van Bokhoven, Wijnhaven 13, 96 uur: Aqua rellen van F J. Alkemade (Zondags gesloten). AGENDA DEN HAAG Vandaag ZEISS PLANETARIUM „Haag- sche Courant", 8 uur: „Een reis langs de planeten". KON. SCHOUWBURG, 8 uur: „Als 't kindje binnenkomt", door Haagsche Comedie. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. Morgen ZEISS PLANETARIUM „Haag sche Courant", 3.45 uur: „Een reis langs de planeten". KON SCHOUWBURG, 8 uur: „Ondine" door Haagsche Com. DILIGENTIA, 8 uur: Concert Spaanse muziek. KLEINE COMEDIE, 8 uur: „Als een Phoenix" en „Toevallige ontmoeting" door Comedia. BURGERLIJKE STAND Geboren: 2 Februari Adriaan, z. v. W. J. van Dijk en A. van Rijswijk, Kloosterkade 210. 3 Februari Josianne Marie, d. v. M. van Galen en J. A. M. Gayet, Carthuyzerstraat 17. Johanna Wilhelmina, d. v. P. A. van Eeden en A. Glaser, Hip- polytusbuurt 43b. Clemens Gerardus Maria, z. v. L. A. Kester en A. M. Tou- sain. Naaldwijk (Maasdijk), Leeweg 25a. 4 Februari Leonardus Pieter, z. v. L. P. Hoek en E. Krijgsman, Pru nuslaan 75. Maria Johanna Catharina, d. v. D, A. van Eijk en W. J. van der Helm, Nootdorp, Veen- weg 83. Anita Alyda Maria, d. v. J. Plat- jouw en A. L. van Grem- berghe, Voorstraat 9b. Overleden: 3 Februari Maria Jozina Luteijn, 52 j., ge huwd met A. Groeneveld, Buitenwatersloot 142. Verenigingsnieuws Mandolinevereniging „Voorwaarts" In verband met de nationale toestand wordt onze feestavond, welke op a.s. Zaterdag 7 Februari gehouden zou worden, uitgesteld tot Zaterdag 7 Maart a.s., eveneens in „Ons Huis". Vanzelf sprekend blijven de reeds verkochte toegangskaarten geldig voor de datum van 7 Maart. „Grafische Studieclub in Unie- verband" Mede op verzoek van de L.V.T.C. hebben wij gemeend, de studie-avond, met als spreker de heer A. B. W. van Beek. tot nader orde uit te stellen. Deze zal dus hedenavond geen doorgang vinden. Chr. Oratoriumvereniging „Halleluja" Hedenavond geen repetitie. Clubhuis „De Haven" Heden avond half acht gaat het zwemmen wèl door. „Fedeiatie Wandelsport Delft" Vrijdag 6 Februari wordt een film avond gegeven voor leden en donateurs van Delftse wandelsportverenigingen in het St. Joris Gasthuis, ingang Koningsplein 27. Aanvang acht uur. Toegang gratis, alleen op vertoon van contributiekaart of diploma. D.G.V. „P.L.A.T.O." De contact avond van 7 Februari is wegens de nationale ramp uitgesteld tot 28 Febr. De kaarten blijven geldig. Chr. Korfbalvereniging „D. E. S." Onze feestavond op 18 Februari a.s. in zaal Van Mullem gaat niet door. Nadere berichten volgen. R.K.V.V. „Vita Nostra" In ver band met de watersnood gaat het carnaval op 16 Februari niet door. Chr. W.S.V. „Excelsior" Vrijdag avond a.s. geen training, maar film avond, aanvang acht uur in zaal van „St. Joris". Koningsplein 27. Toegang op de contributiekaart. Zaterdagmiddag vertrek het clubje per fiets kwart voor twee van het station; die per tram ook kwart voor twee van Delfia naar „Het Paviljoen", Rijswijkseplein, voor de eerste wandeltocht van de Voorjaars serie. Allen warm aangekleed! T.H.P.V. „De Brug" De eerste lustrum-avond hedenavond in Stads Doelen gaat niet door.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2