DAGBLAD ZUTPHENS AANTAL SLACHTOFFERS STIJGT MET HET UUR NOORDWESTER BLIES WEER OVER RAMPGEBIED VELUWEZOOM Droeve lijst ALLES VLUCHT VAN GOEREE EN OVERFLAKKEE ZONDAG GEDENKDAG Schouwen-Duiveland het zwaarst geteisterd Het Weer VOOR DE GRAAFSCHAP EN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 ADMINISTRATIE (voor adver tenties en abonnementen}: HOUTMARKT 66 - ZUTPHEN Tel. K 6750—2112. Girorek. 565007 Abonnementsprijs f 6.10 per kwartaal. 47 ct. per week Bankrelaties: Ned. Middenstandsbank N.V. Rotterdamse Bank N.V. DERTIENDE JAARGANG No. Directeur A. VERWEÏ Hoofdredacteur G. WERKMAN Chef Red. L. KRAAIJENZANK Redactie: Groenmarkt 1921 Zutphen Tel. K 6750—4113 Druk: W. J. THIEME Cie. N.V. ER WORDEN BIJNA 1300 DODEN GEMELD Van uur tot uur stijgt het aantal slachtoffers van de natuurramp, die ons land heeft ge troffen. Telkens komen er nieuwe meldingen uit hef rampgebieddie ons met schrik en ontsteltenis vervullen. Naarmate de uren en dagen verstrijken blijkt met een verschrik kelijke zekerheid welk een catastrofe de kustgebieden heeft geteisterd. Werd gisteren in de loop van de dag nog hef cijfer 900 dod en opgegeven, in de late avond steeg het met een grote sprong tof bijna 1300. Op ieder moment van het etmaal kan men nu men enigszins een inzicht krijgt in de omstandigheden in de overstroomde gebieden nieu we droeve cijferreeksen verwachten. Zo kwam gistermiddag de schokkennde tijding, dat in Oude Tonge op Goeree-Overflakkee 240 doden te betreuren zijn. Nieuwe Tonge, iets Noordelijker gelegen, meldt 75 doden. Zo blijkt Overflakkee tof de zwaarst getroffen gebieden te behoren. Maar welk eiland heeft niet onmetelijk geleden Met angst in het hart wacht men de meldingen af. En alsof de natuur nog niet zwaar genoeg had toegeslagen stak in de loop van gistermiddag opnieuw een Noord wester op. Weer striemden de woedende vlagen over de grauwe vlakten, weer sloegen de golven tegen de moede dijken, tegen huizen en boerderijen itl het hopeloos verslagen land. Onnoemelijk zwaar werd het voor de duizenden, die nog op redding wachtten, op zolders, op dijken, samengedromd op een klein plekje, dat het water drooggelaten heeft. On noemelijk zwaar werd het ook voor de redders, die zwoegend in hun kleine bootjes het water zijn prooi trachtten te ont rukken. Een ijskoude, natte sneeuw verkleumde hen tot op het gebeente. Het was een hel, gisteravond en vannacht op de wilde watervlakten, waar kreten om hulp door het duister klonken, commando's snerpten, zoeklichten de nacht doorboorden. „Op drie kilometer ten Zuid-Westen van den Bommel op Overflakkee bevinden zich drie mensen, geïsoleerd op een dijk". Een klein, schokkend bericht uit de baaierd van onheilstijdingen, die spreken van duizenden in nood verkerende Zeeuwen, Zuid-Hollanders en Brabanders. En die gelukkig ook vertellen van een internationale hulp, die Nederlanders, Amerikanen, Britten en Duitsers schouder aan schouder hee ft gebracht. Een hulp, welke moet voorkomen, dat er 'nóg honderden de dood vinden in de golven of ten prooi vallen aan 'het barre wéér. 240 SLACHTOFFERS IN OUDE TONGE Het kon niet uitblijven. De Noordwes ter. die opnieuw verraderlijk was komen opzetten, joeg de golven weer bruisend de zeegaten binnen. Weer vrat het wa ter aan huizen en dijken en opnieuw werd de toestand critiek. Het leek er op, of een tweede ramp de eerste zou komen vergroten en met angst en vreze ging men de nacht in. Toen ruimde de wind naar het Noordoosten en voorlo pig was het gevaar geweken. Maar reeds hadden wind en water opnieuw toegeslagen. In de reeds ge dichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bospolder, waarin een gat: was ge slagen van 60 meter, sloeg opnieuw een bres. Op Schouwen-Duiveland bij den Burgh stond de dijk op doorbreken. Dropping van zandzakken werd ver zocht. Tussen Zierikzee en Brouwersha ven moest men eveneens naar de dijk snellen, omdat een nieuwe ramp dreig de. In het gebied, dat onder water zou komen te staan, bevinden zich vele mensen. Fel wordt er ook op Tholen en in het land van Huisden en Eltena tegen het water dat de dijken bedreigt gevochten. Terwijl wij deze berichten schrijven in de nacht van Woensdag op Donder dag zijn nog geen bizon derheden be kend. Men kan slechts hopen, dat de afflauwende wind het gevaar heeft doen verminderen en dat de lange lijst van slachloffers vandaag geen nieuwe schrikbarende stijging te zien geeft. Stavenisse meldt 300 doden s-GRAVENHAGE. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp was van morgen gestegen tot 1272. Wij geven een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn ge vallen. Abbenbroek 1, Brandwijk 2. Brou wershaven 3, Bruinissen 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischoor 15, Fijnaart 46, Gcersdijk 1, Goeree cn Overflakkee 40, Goese Sas 7, 's-Gravendeel 57, Halsteren 17, Hei- nenoord 2, Hellevoet sluis 5, Heijningen 25, Hoeksewaard 7, Hoedekenskerke 4, Hondsbossezeewiering 1, Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8, Klundert 13, Kortgene 40.' Krabbedijke 4, Krui- mngen 11, Maartenzdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena) 3, Nw. Neuzen- polder 1, Nieuwerkcrk (Oudekerk) 13, Nieuwe Tonge 75, Nw. Vossemeer 50, Numansdorp 67, Oosterland 40, Ooster- schelde 4, Ossenisse 1 Ouddorp 1, Ouderkerk aan de IJsel 2, Oudelande 2. Oude Tonge 300, Papendrecht 1, St. Philipsland 1. Raamsdonkveer 2, Ril land 1. Rotterdam 1, Serooskerke 15, Stavenisse 200, Steenbergen 13, Stel lendam 27. Sliedrecht 1. Stormpolder 6, Streijen 20, Terneuzen 4, Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 12, Wolfaarlsdijk 9, Iersekc 10, IJsselmonde 3, Zierikzee 15. Zuid- land 20, Vanmorgen werd een telegram ont vangen van de burgemeester van Sta venisse, waarin hij mededeelt, dat in zijn gemeente vermoedelijk 300 doden Ie betreuren zijn. Hy noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest, geen enkel huis is onbescha digd. Het is niet duidelijk of n.a.v. deze melding het totaal aantal der slacht- Prinses stelde auto beschikbaar Prinses Wilhelmina heeft haar par ticuliere auto, een Cadillac, ter be schikking gesteld van het ziekenver- voer. De wagen is inmiddels geladen met levensmiddelen naar de geteis terde gebieden vertrokken. OMVANGRIJKE EVACUATIE IS THANS AAN DE GANG De gespannen aandacht gaat op het ogenblik uit naar het eilnnd Goeree- Overflakkee, dat in nood verkeert. Al le vrouwen en kinderen zullen van dit Zuid-Hollandse gebied worden geëva cueerd. Dit betekent, "dat nog maar zeer weinige bewoners op het eiland zullen overblijven. Reeds waren velen vertrokken, een duizendtal ging naar Den Bosch, een groot aantal evacu eerde naar Utrecht via Middelharnis. De commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. Kesper, die van zijn va cant ie in Zweden terugkeerde, begaf Zich onmiddellijk naar het eiland. Er worden op Goeree-Overflakkee ongeveer 260 personen vermist, die waarschijnlijk allen zijn verdronken. Tot nu toe heeft men slechts 12 do den kunnen bergen. Een groot aantal lijken drijft, in het water langs de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen der lijken worden ingezet, omdat zij daartoe moreel niet meer in staat zijn. Er is dringend om perso neel verzocht om deze werkzaamhe den te verrichten. Tevens is om toe zending van lijkkisten gevraagd. Er liep een gerucht, dat de burge meester van Nieuwe Tonge zou zijn omgekomen. Dit gerucht blijkt echter niet juist te zijn. GEZIN MET ZEVEN KINDEREN OMGEKOMEN In Klundert, waar 13 doden te be treuren zijn, is een gezin met zeven kinderen omgekomen. De woning van de lieer Leen van Wensen aan de Buitendijk te Klundert werd na de dijkdoorbraak geheel weggesleurd. Hy, zyn vrouw en zeven kinderen werden onder het vallend puin, dat later door water overspoeld werd, bedolven. BIJ PAPENDRECHT VORDERT MEN GORINCHEM. - Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend verlopen. Het gat is nu reeds gehal veerd en de werkzaamheden vorderen uitstekend. De binnenkomende hoe veelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandig heden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan Donderdagavond de toestand be reikt zyn. waarbij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. 's GRAVENHAGE. De regering deelt mede: In verband met de ramp, welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. De Koninging zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. ZIERIKZEE. - Van de situatie in Zeeland werd ons vannacht de vol gende ruwe schets gegevenSchou wen Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord Beveland voor de helft, St. Philipsland geheel. Tholen voor een derde deel en Zuid Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaanderen staat weinig wa ter meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog ge bieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schou wen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch af gezocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuwsch Vlaan deren zijn gedeeltelijk geëvacueerd. De meeste slachtoffers in Zeeland zyn vermoedelijk te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen Duiveland. Het gebied achter de Wes telijke duinen reeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaat sen staa het water twee tot twee-en- een halve meter hoog. Hoewel hier omtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk, dat zich in en om de in dit gebied bevindende goederyen en huizen hónderden doden moeten worden geborgen. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat dui zenden eilandbewoners en hulpkrach ten aan de open geslagen dyken ver richten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele hoeren zijn practisch de gehele veestapel kwijt geraak en men treurt over het ver lies van familieleden, buren en vrien den. De voerwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken zyn door de zware golfslag totaal weg gevaagd. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland nie door de waters nood is getroffen, is bepaald onjuist, wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Vóór de parlementsverkiezingen in Wenen Een lankmoedig volk houdt het hoofd nog koel; partij-politiek De wereld van dag tof dag OP 22 FEBRUARI zuUen dc burgers van Oostenrijk voor dc derde keer onder dc ogen van de vier bezettende mo gendheden een nieuw parle ment kiezen. Daar dc Gealli eerde Raad in Wenen zodanig geconstrueerd is, dat alleen eenstemmigheid de werkzaam heden van de Oostenrijkse Bondsregering kan verlammen, zullen de democratische spel regels van het Westen onder de ogen van de Sovjets toege past worden. Het is hier dus zo, dat de stadhouders van het Kremlin heel goed weten, wat wij allemaal onder persvrij heid, geheime verkiezingen, vrijheid van spreken en der gelijke. verstaan. Als ze des ondanks over het algemeen nagelaten hebben plompe aan vallen op dit staatsapparaat te ondernemen, dan geschiedde dit, omdat, ze er alle reden voor hadden te vermijden, dat Oostenrijk aan dc Enns in tweeën gedeeld zal worden. Toch doen ze natuurlijk hun uiterste best om hun Oosten rijkse partijvrienden tenmin ste aan een pi-estigesucces te helpen. Hun VO-teken, de af korting voor het als „Volks- oppositic" betitelde linkse blok, is met dit oogmerk op alle muren en schuttingen in het land aangebracht. In het kies district van Wiener Neustadt zullen de Russen bovendien alles doen wat ze maar kun nen om de „Volksoppositie" aan een grondmandaat te hel pen. omdat ze anders hun over blijvende stemmen bij de ver deling van de mandaten zou den verliezen. De uit 165 zetels bestaande Nationale Raad bestaat op het ogenblik uit 77 vertegenwoor digers van de Burgerlijk- Christelijke partij van de Bondskanseliev Figl, uit 67 so ciaaldemocraten, 16 onafhanke- lijken en 5 communisten. De sociaaldemocraten. behaalden met de verkiezing van hun candidaat generaal Körner tot staatshoofd voor de duur van de zittingsperiode van de par lementen een duidelijk suc ces, dat ze in de eerste plaats te danken hadden aan de on enigheid in het burgerlijke kamp. Want de onafhankelij ker die de „Grootduitse" tra ditie voortzetten, hebben meer gemeen met de OVP dan met de socialisten. Uit de partij Figl scheidde zich bovendien als splinterpartij de jonge voor uitstrevende vleugel af onder leiding var .trachwitz idder- kruisdragcr :n lid van ie Na tionale Rast di« de d r hem geleide „ad met de „Bond van de onaiiio. en" tot een „Sociale Vern ngsbe- weging" heeft same: iolten Onder het leken L Jat als symbool voor *»i- -a, Een dracht, Erneuei uoi (vernieu wing) en Enteric (be slissing) bedoeict is. ze de strijd, zodat men nu verschuivingen in het burger lijke kamp kan verwachten. Men rekent erop, dat' de ou- afhankeiüken in plaats van met zestien minstens met 25 a 30 zetels in het parlement zullen terugkeren. Hierdoor zouden de socialisten in plaats van de OVP misschien de sterkste partij worden. Sinds 1945 wordt Oostenrijk geregeerd door een coalitie van de twee grote partijen, waarin beide trachten hun pro gramma te verwezenlijken, zo dat het land tegenwoordig ge deeltelijk volgens de principes van de geleide economie, ge deeltelijk volgens die van dc vrije economie bestuurd wordt. De spiraal van lonen en prij zen werd in beweging gehou den, zolang de Verenigde Sta len met aanzienlijke dollartoer vijzingen de longen van de Oostenrijkse staathuishouding ippompten. Sinds de dollar zegen begint te verminderen en er geen kans meer bestaat het grote gat in de handelsba lans te stoppen door grotere exporten, strijdt het burgerlijke kamp-wanhopig te genade in flatie. terwijl de socialisten de deficitaire economie onder het aantrekkelijk devies van d'e volledige werkgelegenheid wil len voortzetten. De echt Oos tenrijkse aanleg tot „voorttob ben", die een regeringsmaxime geworden was, vond geen uit weg meer voor het budget voor 1953. Er komt nog bij, dat het coalitiesysteem in Oosten rijk geleid heeft tot een bezet ting van alle posten en baan tjes volgens het proportionate systeem, met het gevolg, dat blijkens een officiële statistiek het aantal arbeiders met der tien procent, het aantal zelf standigen met tien procent ge daald is, maar het aantal kan toorbedienden met 44% toe nam. Iedere zesde Oostenrijker is in dienst van de staat. Verbazingwekkend blijft bij dit alles de lankmoedigheid van de bevolking, die zich nauwelijks in de war laat brengen bij het uitbri haar stem. Deze foto toont bewoners van 's-Gra- vendeel, die met grote rubbervlotten gered werden. Giffen Rampenfonds vrij van heffingen (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE. Geen belas tingen zullen geheven worden van de schenkingen, hoe groot of hoe klein ook. aan het Nationaal Rampenfonds Mits de schenker een kwitantie of ander schriftelijk bewijs kan overleg gen mogen zijn giften van zijn inko men of winst worden afgetrokken: ook zal in dit geval geen schenkings recht worden geheven. Zij die een gedeelte van hun loon, hetzij uit gewone arbeid, hetzij uit overwerk, aan het Nationaal Rampen fonds afstaan behoeven over deze be dragen geen loonbelasting te bétalen Van aan het Nederlandse Rode Kruis ter beschikking gestelde goede ren zal geen omzetbelasting, op tabaks artikelen geen accijns verschuldigd zijn. De uit bedrijfsvoorraad geschon ken goederen kunnen voorts ten laste van de fiscale winst worden gebracht. De Federatie van Bedrijfsverenigin gen. de Rijksverzekeringsbank, de Ver eniging van Raden van Arbeid cn de Ziekenfondsraad stellen zich op het standpunt, dat over de verdiensten uit overwerk ten bate van het Rampen fonds geen premie ingevolge de sociale verzekeringswetten is verschuldigd en dat zij ook niet voor de berekening van uitkeringen ingevolge deze wet ten in aanmerking komen. PRINS VLOOG BOVEN RAMPGEBIEDEN Pruis Bernhard heeft Woensdagmor gen met 'zün Dakota, die hy zelf be stuurde, een vlucht gemaakt over de getroffen gebieden. De prins steeg oni kwart voor elf van het vliegveld Soes- terberg op en zette allereerst koers naar de Alblasserwaard. Vervolgens vloog hij over de Moer dijk, Tholen, Zuid-Beveland, Zeeuws- Vlaanderen en daarna terug over Wal cheren, Noord-Beveland, Schouwen eri Duiveland en Goeree Overflakkee. Via Rotterdam ging de prins terug naar Soesterberg. Hij vloog op een noogte van zes honderd meter, zodat hy een goed overzicht kreeg van de ramp. Hy was bizonder onder de indruk van het geen hy aanschouwde. Woensdagmiddag is de prins in aan wezigheid van de ministers Beel en Van Thiel geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur heeft daarna terstond zyn werkzaamheden aangevangen. Gladheid bemoeilijkt evavueringswerk 's-GRAVENHAGE. Een harde wind. die vergezeld ging van natte sneeuw buien bemoeilijkte het reddingswerk ten zeerste. Doch dit was niet de enige handicap. Later werden dc wegen in het Westen des lands spiegelglad. Daar door strandden veie evacuatiecolonnes, vooral in Brabant en in de omgeving van Rotterdam. VV ecrsverwach ting, m edegedceld door het KNMI te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. (Opgemaakt te 10 uur). Vannacht lichte vorst Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. In de nacht cn ochtend voornamelijk in liet bin nenland lichte vors). Morgen overdag ongeveer dezelfde tempo ratuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1