Men vreesde voor nieuwe gisteravond doorbraken Biedt allen hulp! j CENTRUM THEATER I Decentralisatie van de emigratievoorlichting Beroep op onze lezerskring NIJMEEGS DAGBLAD rvnout^c, Hedenavond 11 uur SPECIALE NACHTVOORSTELLING I OPBRENGS1 I NED.ROODEKRUIS CHARLES CHAPLINS „LIMELIGHT" (WATERSNOOD) Tevens filmreportage „WATERSNOOD55 j GELDERS DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Waarschijnlijk moeten nog honderden doden worden geborgen DE SITUATIE IA ZEELAND werd ons vannacht de eigende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, INoord-Beveland voor de helft. St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. lo Zeeuwsch-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk ziJn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Ter- neuzen, Breskens, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere nlaatscn staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewo ners van Schouwen Duiveland zijn ge- evacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven perso nen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevol king is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden die allerwegen reeds zijn begonnen. Met angst en vrezen heeft men gis terenavond het weersverloop gade ge slagen. Door de aanwakkerende wind vreesde.men voor hoog water en nieu we gevallen van dijkdoorbraak. Geluk kig is de wind later op de avond gaan liggen. De meeste slachtoffers In Zeeland zyn vermoedelijk te betreuren in het middendeel van het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige piaasen staat het wa ter twee tot twee-en-een-haive meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men 't- waarschijnlijk dat in en om de zich in dit gebied bevindende boerderyen en hulzen honderden doden moeten worden geborgen. Door Zweden gaat een golf van medelijden met de cata strophe, die Nederland heeft ge troffen. Een onbekende Zweed, die op een inzameladres hooi'de, hoe zwaar de vloedgolf Neder land had geteisterd en wat daar nodig was, ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een. buiging naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm. Zware strijd tegen koppige water In het land van Heusden en Al- tena is de d\jk, waarover de ver keersweg loopt van Reizersveer naar Sleeuwyk, uiterst zwak. Hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestreden. In de loop van Woensdag wer den uit vliegtuigen zandzakken geworpen op verscheidene plaat sen in de nootlgebieden. De hulpverlening aan de slacht offers is met een maximum aan in spanning voortgezet. De evacuatie is in hoofdzaak gere geld van de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en 's Hertogenbosch uit. De evacué's wordt zo dicht moge lijk bij hun woonplaatsen onderdak verschaft, 's Hertogenbosch is voorlo pig het laatste opvangcentrum. De ge meente Eindhoven blijft in reserve, of is eveneens gereed om ongeveer 1200 evacué's op te nemen Een groot aan tal gezinsverzorgsters staat in Bra bant gereed, om straks, wanneer het vviter verdwenen zal zijn, met de ge- ëvacueerden terug te gaan en hen de helpende hulp te bieden. Het provin ciaal opbouworgaan heeft 15 centrale magazijnen voor goederen ingericht. Dnor.de vele aanbiedingen van rollend materieel kunnen de goederen onmid dellijk worden verzonden. In duizen den gevallen werd reeds op efficiënte wijze hulp geboden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goede ren. Het verkeer naar en van de nood- gebieden is dikwijls door deze karava nen belemmerd. Als opslagplaats van dekens, spontaan aangeboden goede ren, zijn de veemarkthallen in Den Bosch aangewezen. De dood waart rond in Oude Tonge In Oude Tonge, waar, zoals gisteren in een deel onzer edities reeds ver meld, ongeveer 260 personen zijn ver dronken, heeft men weinig doden kun nen bergen. Lijken drijven in het water langs de dijken. Er is gevraagd om toezending van 200 lijkkisten. Van het vee is weinig gered. Het aantal ronddrijvende cadavers wordt geschat op 500 k 600 stuks. VRIJ VERKEER DOOR BELGIË- De Belgische douane- en grensauto- riteiten verlenen de gewenste facilitei ten aan personen van Nederlandse na tionaliteit, die zich uit Nederland over België naar de geteisterde gebieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheden geen identi teitsbewijzen of paspoorten kunnen overleggen. Men -heeft op Schouwen-Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Dooi de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulp krachten aan de opengeslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Vele boe ren zijn practisch de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de waters nood is getroffen is bepaald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha. tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha. grootte polder Schou wen geheel blank, maar ook de Katte- polder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een. staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Plaatselijke aanmeldingscommissies worden geïnstalleerd (Van onze Haagse redacteur) Qp Zaterdag 7 Februari zal in Groningen de officiële 'nstallarie plaats hebben van de, vanwege de Algemene Emigratie Centrale ingestelde, plaatselijke aanmeldingscorumissjes in de provincies Groningen, Fries land en Drente. In de volgende weken zullen, zij hel minder jfie-eel, de commissies in de andere provincies worden geïnstalleerd. In totaal zullen, over het gehele land verspreid, 76 cömm:.--tés van wege de Algemene Emigratie Centrale het belangrijke werk der hulp verlening aan adspirant-emigranten ter hand nemen. Er werken op het terrein van de emigratie vele organisaties, maai het behoeft nauwelijks betoog dat, wan neer al die organisaties -ip zichzelf zouden blyven bestaan, het eigenlijke werk door een vérgaande versnippe ring zou worden geschaad. De wet stelt wel bepaalde eisen aa i de orga nisaties, die in 'de emïgratieraad ver tegenwoordigd zijn, name'.rik dat zrj zich bezig houden met de emigratie in volle omvang, maar wat wil men wanneer veertien organisaties het zelfde doen voor niet, of nauwelijks van elkaar te onderscheiden groepe ringen. De practyk heeft uitgewez in dat or ganisaties, als de Katholieke, en de Christelijke Emigratie Centrale, voor de gestelde taken berekend waren. Na heeft zich in het voorjaar van 1852 een geruisloze bundeling vertrokken van de veertien overblijvende organi saties. Deze bundeling is misschien wel een van de belangrijkste ontwikke lingen in dë na-oorlogse emigratiege- sehiedenis. Het moge hier worden vastgesteld, dat 'deze gang van zaken wel zeer bevorderlijk moet zijn voor de vesti ging van onze reputatie in het buiten land. De verhoudingen in Canada en n Australië zijn nu eenmaal orders dan in Nederland en men lean zich. daar ou eenmaal moeilijk een juiste voorstel ling maken van en een begrip vormen over, de -vaak wél :rg engë en eng- Landbouw wil een vacantiedag geven TTet dagelyks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de wijze,, waarop op korte termjjn In het agrarisch bedrijfsleven de door de Stichting van de Arbeid voor gestelde maatregelen ter voorzie ning in de ontstane nood kunnen. worden verwezenlijkt. Het'verrichten van overwerk ten bate van het Nationale Rampenfonds in de landbouw is in deze tijd van het jaar niet wél mogelijk. Mede daarom gaan de gedachten van de Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter beschikking stellen van de vaarde van één vacantiedag. Voor de vaste arbeiders zou dit kunnen worden jerealiseerd via de werkgever, die te zijner tijd de vacantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stelt van het nationale rampenfonds. Voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschikking stel len van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon. Zeer binnenkort hoopt de Stichting voor de Landbouw een concrete op roep hieromtrent ter kennis van dé be- drijfsgenoten te brengen. Namens de beide Centrale Boerenleenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueerden op hun spaar boekjes van de Boerenleenbank 250 per week kunnen opnemen bjj alle plaatselijke Boerenleenban ken. hartige Nederlandse ven mdingen. Daarvoor heeft men in Nederland ook wel eens te weinig oog m de bunde ling. zoals die in de Algemtne Emi gratie-Centrale is verkregen, is ook voor Nederland zelf een voorbeeld. Een gewichtige stap vooruit wordt nu gemaakt door de vor ming van de emigratie-commissies in die plaatsen Aan Nederland, waar de Gewestelijke Arbeids- bureaux gevestigd zjjn en met welke instellingen een vruchtbare samenwerking mogelyk zal zyn. Op deze wjjze kan gestreefd wor den naar een grote efficiency, maar vooral kan door deze de centralisatie een betere belangen behartiging worden nagestreefd, lerwyl ook het menselijke element, dat by de emigratie-voorlichting een zo voorname rol speelt, beter tot zyn recht zal kunnen komen. Hoekse Waard betaalde .zware tol De Hoekse Waard met haar 28.000, ha cultuurgrond, pl.m. 40 grote en kleinere polders, veertien gemeenten en verscheidene buurt schappen met gezamenlijk 40.000 Inwoners, is zeer ernstig getrof fen door de watersnood. 25 grote en kleinere polders zjjn geheel overstroomd; 8 polders staan dras en slechts 5 nog geheel droog. Vier van de 14 gemeenten hebben geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zrjn Numansdorp, Stryen, 's-Gravendeel en Goudswaard getrof fen. In de drie eerstgenoemde gémeen- ten zijn vele slachtoffers- te betreuren. In Numansdorp telt men thans meer dan 67 doden, allen bewoners van de polder Het Hogezand, waar de hoofd- waterkerihg over een lengte van pl.m. 2 km. is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf werden ver rast. In 's-Gravendeel zijn 57 slacht offers en in Stryen is het aantal reeds boven de 20 gestegen. In totaal zijn in Hoekse Waard, voor zover thans bekend is, pl.m. 150 per sonen verdronken. Dit. aantal stygt, nu overal naspeuringen worden ver richt. In de hoofdwaterkering, die de Hoekse Waard moet beschermen, zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in do binnendijken is nög niet bekend. Maar het is zeer groot. Door propeller gegrepen en gedood Iïydens de door Engelse helicop- tères uitgevoerde' werkzaamheden tot steun en redding van de drenke lingen op 'Schouwèn en Duiveland is, t nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding ge laden hefschroefvliègtuig aan de grónd was gezét, één va.n de be woners van' dit plaatsje, die de landing had; gadegeslagen, door onoplettend heid achteruit op de staartschroef in gelopen. De man werd do.or de met razende .snelheid ronddraaiende pro- pelierbladen gegrepen en op slag ge dood. Tiengemetefl blank De commandant van een Oxford van de marine-luchtvaartdiénst, die boven liet eiland Tiengémeten vloog, vertelde hét volgende: Het hele eiland, behoudens enkele plekken, staat onder water. In het dorpje Tiengemeten zag 'hij de bewo ners naar. buiten komen toen het vliegtuig rondcirkelde. Op een' klein stukje grond langs het dorp was vee samengedreven. Bij de ingang van dé haven was eén scheepje over de dijk geslagen. Een boerderij teVluchtheuvel in de Middenpolder was" door het water Stukgeslagen. Er werden daar geen mensen waargenomen. Op .de uiterste Oostpunt van. het eiland, waar enige huisjes staan, hangt de was buiten. Ook hier. werd echter geen teken van leven gezien. Qntzaglijk is de nood, die door de. overstromingsramp ;n hel Zuid westen van ons land is veroorzaakt. Heel ons volk moet tiaar ver mogen bijdragen om daariu te voorzien. In overleg mei bel Nationaal Rampenfonds stellen wij ons administra tief oigaan beschikbaar voor de inzameling van gelden. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze le/ers uit ons bun gift-te doen toekomen door: 1. storting aan de 'ukellen van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij de Fwentsche Bank, te Nijmegen; 3. overschrijving of storting op onze giro-rekening No. 91743. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan het Nationaal Rampenlonds, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiuiii!iii Oproep voor familieleden van zeevarenden Het bestuur der Nederlandse Re- dersverenigïng verzoekt de naaste familieleden van zeevarenden uit de noodgebieden, die de opvarenden van Nederlandse koopvaardijschepen van hun toestand In kennis willen stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waarop zij varen, behoort. De betrokken rede rijen zullen zorgen voor doorzending van deze berichten. Verslagenheid onder de Nederlanders in Canada „Onder de Nederlandse emigran ten in Canada heerst diepe ver slagenheid over de ontzettende ramp, die het vaderland heeft ge troffen", zo luidt een telegram van het centraal katholiek emi- gratlebüreau té Ottawa, aan het Katholiek Nederlands Persbureau, waarin tevens uiting wórdt ge geven aan het medeleven der emi granten met de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen wat in hun ver mogen ligt, om het leed in het vader land te verzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerkelijke organisaties onder alle Ne derlanders van Nova-Scotia te British Columbia inzamelingen begonnen voor het „Netherlands Flood Relieffund". Te Ottawa werd een plechtige requiem mis opgedragen voor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door pater Jan van Wezel S. C. J., besluit met de woorden: „God zegene de ge troffenen en beware alle landgenoten voor verdere.rampen". Advertentien Gevraagd voor direct: Administratieve kracht (Vr.) Leeftijd 1823 jaar, go-ed kunn. typen en op de hoog te met fabr. adm. Brieven onder opg. van verl. salaris, leeftijd etc. aan NIJS VALE, Thymstraat no. 25. Nijmegen. DE VEREEN1G1NG BIO ZATERDAG, ZONDAG, DINSDAG en DONDERDAG FILM Het programma wordt morgen bekend gemaakt. Bij Levensverzekerings-Maatsehappy bestaat gele genheid tot PLAATSING van een AGENT-INCASSEERDER te NIJMEGEN, voor welke functie sollicitanten worden opgeroepen. Zij, die de leeftijd van 35 jaai nog niet hebben bereikt, in staat menen te zijn een afdeling goed te beheren en tot uitbreiding te bren gen en over een waarborgsom van .1 1000,be schikken, gelieven te solliciteren onder no. 7325 bureau van dit blad. Drukwerk tl uwe lijk «3 Jubilea Dankbetuigingen in verschillende modellen en lettertypen Broeckhuysenstr. 26 Nijmegen Politieman zwaar mishandeld Voor de Arnhemse Rechtbank stond Dinsdag de Pannerdense steenfabrieks arbeider W. terecht, die een politie man zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. De wachtmeester B. 3. kwam omstreeks sluitingsuur in het café van v. W. te Pannerden, om de bezoekers met een gemoedelijk woord te bewegen naar huis te gaan. Men gaf daaraan gehoor, maar buiten be gon een van de bezoekers, zekere Th. J., de politieman scheldwoorden toe te roepen, Even later werd de wacht meester door verdachte W. bespron gen. Hij wist zijn belager evenwel af te weren. Ter hoogte van het woonwagenkamp deed de inmiddels arrestant geworden W. weer een uitval en ditmaal trof hij de politieman dusdanig, dat deze met een zware hersenschudding en ander lichamelijk letsel bleef liggen. Een ijlings te hulp snellende mare chaussee overmeesterde W. en sloot hem in. De ol'fcier van justitie, mi. C. L. van IJsendijk, eiste 'egen deze onver laat één jaar gevangenisstraf met aftrek. Voorts had zich te verantwoorden vooi de rechter de jeugdige G. W. K., ondergebracht in het rijksopvoedings- geticht te Doetinchem. Alen had hem, om het weer eens met hem te probe ren, tewerk gesteld bij de firma B. te Doetinchem. Maar lner ging verdachte weer het verkeerde pad op. Hij benadeelde de firma voor 300, door op de kassa minder aan te slaan, dan hij voor geleverde goederen ont ving. Öok knoeide hij met kassabons. De eis luidde één jaar en negen maanden jeugdgevangeniss-.raf. Warmtekleding en voedsel. Deze hummels (locn liet. goed. Een kinder hand is gauw gevuld; zelfs na alle ellende verschijnt er onder de goede zorgen al weer een spoor van een lach op de kindergezichtjes. MAARSE VIERDE TE DRONTHEIM Gerard Maarse is te D'ronthelm vier de geworden tijdens internationale schaatswedstrijden, welke werden ge wonnen door Haugli (Noorwegen Offenberger (Oostenrijk) en de Noor Stene werden tweede en derde. Eg- bert van 't Oever eindigde als zeven de, Wim Schulei als achtste en De Graaf als veertiende. OVERGESPEELDE CL'P- WED STRIJDEN De uitslagen van de wedstrijden, welke voor de vierde ronde van de F. A. Cup werden overgespeeld, luid den: Birmingham CitySheffield Uni ted 31; BrentfordAston Villa 12; Luton TownManchester City 51: Tottenham HotspurPreston North- end 10. Westbronnvich Albion Chelsea 00 na verlenging". DENEMARKEN WIL VOETBALLEN TEN BATE VAN SLACHTOFFERS De heer Ebbe Schwarz, voorzitter van de Deense Voetbalbond heeft een telegram aan Karei Lotsy gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn mede leven met het door de ramp getroffen Nederdland, tevens biedt, hij aan een wedstrijd in Nederland te spelen ten bate van de slachtoffers. Alle Zon dagen tot 15 Maart en alle weekdagen tot de week die 28 Maart eindigt zyn hiervoor, wat de Deense voetbalbond betreft,- beschikbaar. 'i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3