ERGSTE VERMOEDENS WORDEN BEVESTIGD Vreselijke geruchten over Schouwen-Duiveland Goeree-Overflakkee wordt geëvacueerd Dodencijfers op Schouwen-Duiveland en in Stavenisse blijken nog hoger te zijn DAGBLAD VOOR DELFT EN DELFLAND Minister Algera in Zierikzee ZONDAG ALGEMENE GEDENKDAG Nog honderden doden moeten zich in boerderijen bevinden Slachtoffers Nieuwe dijkdoorbraken bij Noordgouwe, Zonnemaire en Brouwershaven Weinig wind, maar lichte vorst 113e JAARGANG DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 No. 30 BUREAUX: Verwersdijk 68, Delft Tel. 131 en 1360, Postgiro 578434 ADVERTENTIES: prijs der advertenties: 15 regels (15 mm) f2,25, elke mm meer 0,15. Kleine advertenties tot 20 woorden f 0,50, elke 5 woorden meer f 0,15. Bewijs nummer f0,10. ABONNEMENTSPRIJS: (bij vooruitbetaling) per kwar taal 6,per week f 0,47. DILHSCII COURANT VANNACHT LICHTE VORST Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. In de nacht en ochtend voorname lijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. DE Nederlandse territoriale bevelhebber heeft medegedeeld, dat de laatste dijk bij Noordgouwe op Schouwen-Duiveland ten noorden van Zierikzee) is doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk hierheen te begeven om te helpen bij de evacuatie. Nader is gebleken, dat er drie dijken zijn doorgebroken, namelijk die ten noord-oosten van Zonnemaire, die ten oosten van Brouwershaven en die op onge veer een kilometer ten westen van Noordgouwe. Van de zijde van het Ned. Roode Kruis vernemen wij nog dat de westpunt van Schou wen, het hooggelegen gedeelte in de duinstreek, veilig is. Het is echter geheel geïsoleerd. De ziekenhuizen te Noordgouwe en Zierikzee waren niet meer te bereiken en daarom heeft het Rode Kruis in Renesse en Haamstede noo dziekenhuizen ingericht. Een chirurg en medi camenten werden overgebracht per vliegtuig, dat in Woensdrecht was opgestegen en op het strand van Schouwen landde. In het hooggelegen deel van Schouwen zijn nog enige duizenden mensen achtergebleven. In hoofdzaak hebben zij gebrek aan brandstoffen, omdat de electriciteit is uitgevallen en men daarop vrijwel uitsluitend was aangewezen. ,VerwarmiqG, ook van de noodzieken geeft de grootste zorg. Van de zijde van het Rode Kruis maakt men zich grote zorg over de honderden diercada- vers, die in de overstroomde gebieden, vooral op Schouwen-Duiveland, ronddrijven. Als deze cadavers niet zeer spoedig worden weggevoerd, is het gevaar voor het uitbreken van epidemieën zeer groot. gaten als bomtrechters, waaruit vernielde gas- en waterbuizen omhoog steken en besmeurd meubilair als het ware achte loos is neergesmeten. Hier en daar zijn over de diepste gaten planken gelegd. Maar hoe geschokt de bevol king van Zierikzee door al deze vernielingen is en hoe groot de gevaren ook mogen zijn, die haar nog bedreigen: er is maar weinig bereidheid onder haar om vrijwillig te evacueren. De er varingen van negen jaar gele den zijn nog niet vergeten.. Vijftien doden heeft Zierik zee als tol aan het water moeten betalen. Betrouwbare cijfers over het aantal slachtoffers bui ten Zierikzee zijn er nog niet. Honderden mensen zijn door moedige reddingsacties gered kunnen worden. Een wel zeer uitzonderlijke prestatie leverde de mosselenschipper, die met een roeiboot 150 mensen in veilig heid wist te brengen. Slecht op één terrein is de schade tot nu toe meegevallen: van de veestapel hebben duizen den dieren de ramp overleefd. (Van een speciale verslaggever) De eerste gemeente, die de minister van Verkeer en Water staat mr J. Algera op zijn tocht door de geteisterde gebieden gis teren heeft bezocht was Zierik zee. De bewindsman en de auto riteiten van de rijkswaterstaat die hem vergezellen, hebben een bespreking gehad met het col lege van B. en W. van Zierik zee. Men heeft dc eerst noodza kelijke maatregelen voor het herstel van de dijken en de ver sterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een bespre king onderworpen. De bespreking werd gehou den in het vijf eeuwen oude stadhuis van Zierikzee, dat ge heel gespaard is gebleven. Ook vele andère huizen en gebou wen in het centrum van Zierik zee hebben het geweld van storm en water doorstaan. De vroede vaderen van Zie rikzee zijn. Dinsdagavond in ver gadering bijeen geweest. De voorzitter, burgemeester jhr mr J. Schuurbeque Boeije, deelde mee, dat Woensdag het zwaar getroffen stadje voor de tweede maal in negen jaar zou moeten worden geëvacueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblij ven. Deze personen zijn noodza kelijk voor het dijkherstel en het bestuursapparaat. Het groot ste gedeelte van de bevolking blijkt zeer gekant te zijn tegen de evacuatie. Zij verlaten het eiland liever niet. Vele dorpen op Schouwen en Duiveland zul len geheel moeten worden ge- evacueerd. In een onderhoud, dat wij met de gemeentesecretaris van Zie rikzee, de heer Mulder, hadden, vertelde deze, dat hij onmoge lijk een schatting kon maken van de aangerichte schade op het eiland. Hij verzekerde, dat in tegenstelling met vele ver onderstellingen de veestapel niet geheel verloren is gegaan, hetgeen als een schraal lichtpunt wordt beschouwd. Op de Noorderdijk zijn 3000 stuks vee bijeen gedreven. Het aantal slachtoffers in Zierikzee bedraagt 15. Het eiland staat voor viervijfde deel onder water. Het aantal slachtoffers on het gehele eiland is nog niet bekend. Gevreesd wordt, dat dit zeer hoog zal zijn. ALS NA EEN BOMBARDEMENT De zware schade, die het ge weld van het water in Zierikzee heeft aangericht in de straten direct achter de haven, staat in schrille tegenstelling tot de gro tendeels ongeschonden huizen en gebouwen in de daarachter ge legen wijken. Om het stadhuis te bereiken moest de minister door een opening, waar eens een grote spiegelruit was geweest, in een café klimmen, van waaruit via de kelder in een straat werd geklommen, die aan beide zijden werd geflankeerd door geheel vernielde huizen en waarvan het plaveisel was verdwenen. Een zwaar bombardement zou wellicht een effect kunnen heb ben, dat met deze ravage kan worden vergeleken. Van een ho tel aan de haven is een groot deel van de gevel weggerukt. De binnenmuren en een gedeel te van de plafonds zijn nog in tact, de vaste wastafels op de logeerkamers, die van de straat af zichtbaar, zijn, zien er uit alsof men maar aan de kraan hoeft te draaien om water te zien stromen. Alle straten, die de verbinding vormen tussen de haven en de daarachter gelegen delen van het stadje zijn veran derd in modderpoelen met diepe DOKDICHTING BO PAPENDRECHT Het plaatsen van het tweede zinkstuk in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend ge slaagd. Het gat is nu reeds ge halveerd en de werkzaamheden vorderen uitstekend. De binnen komende hoeveelheden water zijn reeds belangrijk minder en indien de weersomstandigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tij geen grote moeilijkheden biedt, kan hedenavond de toe stand bereikt zijn, waarbij geen water van enige betekenis meer binnenkomt. Bij Poortvliet (Tholen) wordt een gat in de dijk met zandzak ken gedicht. Radiotoespraak' van de Koningin De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamen lijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. 0 H. M. de Koningin zal zich om één uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit dat alge meen in het openbare leven met het bijzondere karak ter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Vijf doden op Texel De burgemeester van Den Burg, mr C. de Koning heeft gisteravond medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf bedraagt. Het vijfde slacht offer is de landarbeider W. Bernardus uit De Waal. Er wordt nog steeds één persoon op het eiland vermist. In verband met de opnieuw opgestoken storm heeft de bur gemeester van Den Burg het no dig geoordeeld de centrale post in het gemeentehuis weer te be trekken, ten einde voorbereid te zijn op eventuele nieuwe moei lijkheden. Op de dijken, die nog niet definitief waren hersteld, zijn wachten geplaatst. Voorts wordt een groep wer kers, die direct aan de arbeid kan gaan, in reserve gehouden. De burgemeester heeft huis aan huis in de polder het Noorden door waarschuwing laten me dedelen, dat het verstandig wordt geacht het vee uit deze polder te evacueren. Toen Zondag j.l. de dijk van polder de Eendracht bezweek, werd de noorderdijk, een vrij zwakke zanddijk, aangewezen tot bescherming van de polder het Noorden. (Van een speciale verslaggever) Van de situatie in Zeeland werd ons vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland staat voor vier vijfde deel onder water, Noord-Beveland voor de helft, St. Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaay&K.'staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijii daar gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, Breskens en Ossenisse alsmede Kruiningen op Zuid-Beveland en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.00» van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men giste ren alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achter gebleven personen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaam heden die allerwegen reeds zijn aangevangen. In Zierikzee, Re- nesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de be volking nog aanwezig. De eva cuatie is geschied vanuit Brui nisse, Zierikzee en Brugsluis. De geëvacueerden zijn getrans porteerd naar Rotterdam, van waar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van het over brengen van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Hol land. Ook enkele plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen zijn ge deeltelijk geëvacueerd. Met angst en vrezen heeft men gisteravond het weersverloop gade geslagen. Door de aanwakkeren de wind vreesde men voor hoog water en nieuwe gevallen van dijkdoorbraak. Gelukkig is de wind later op de avond gaan lig gen. Er werden geen nieuwe ge vallen van dijkdoorbraak gere gistreerd. SCHOUWEN-DUIVELAND De meeste slachtoffers in Zee land zijn vermoedelijk te betreu ren in het middendeel van het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de westelijke dui nenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaat sen staat het water twee tot twee en een halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat zich in en om de in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden bevinden. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kun nen dichten. Door de sterke stro mingen wordt het werk, dat dui zenden eilandbewoners en hulp krachten aan de open geslagen dijken verrichten, zeer bemoei lijkt. Alom heerst grote versla genheid. Vele boeren zijn nage noeg de hele veestapel kwijt ge raakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag gegaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaat sen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. ZIERIKZEE De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizen blokken zijn door de zware golf slag totaal weggevaagd. De hoofd poortstraat, de Nieuwe Boogert- straat en de Venkelstraat bieden de meest troosteloze aanblik. Maar ook elders is het een chaos. Onder andere is het antieke Vrijpoortje en het aangrenzende uit 1753 daterende pand de „Witte Zwaan" geheel ingestort. De bevolking van Zierikzee is verzameld in de kom van de ge meente, die vrijwel geheel is drooggevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter wa ter. De gas- en watervoorziening zijn uitgevallen en een gedeelte van Zierikzee moet het ook zon der electriciteit stellen. Drinkwa ter wordt aangevoerd. Men is bij zonder enthousiast en dankbaar voor de droppings, die zijn ge schied. Van de ongeveer 300 polders in Zeeland staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit .op het eerste gezicht zou kunnen trek ken, dat het grootste gedeelte van Zeeland niet door de waters nood is getroffen is bepaald on juist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders va rieert van 20.000 ha. tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha. grote polder Schou wen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. Extraatje voor de helpende militairen De minister van Oorlog heeft goedgekeurd, dat militairen, die daadwerkelijk optreden in de noodgebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zullen ontvangen van een gulden, als mede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. VEERDIENST MAAS SLUIS—ROZENBURG De veerdienst MaassluisRo- zenbux-g is tot nader order voor pai-ticuliei-en gesloten. De dienst fungeert alleen voor officiële instanties. NIEUWE DIJKBREUK BIJ RENESSE De burgemeester van Renesse meldt, dat bij Renesse een nieu we dijkdoorbraak is geconsta teerd. De toestand is thans zeer precair. Het dorp Renesse ligt aan de noordkust van Schouwen. Een gedeelte van de gemeente Renesse, waaronder het dorp, ligt hoog, zodat het hier het pol dergedeelte betreft ten oosten van het dorp. SCHURKEN Vijf onverlaten, die zich te 's-Gravendeel aan plunderen schuldig maakten, zijn gearres teerd en ingesloten in het huis van Bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's-avonds tot zeven uur 's morgens zich op straat te begeven, als men geen toestem ming heeft. De politie heeft op dracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Straf te licht! De politierechter te Rotterdam heeft een 26-jarige timmerman vei-óordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden zonder aftrek wegens diefstal van drie jassen, enige dagen geleden ge pleegd in de Ahoyhal uit goede ren. bestemd voor vluchtelingen uit de geteisterde gebieden. De officier had eveneens zes maanden geëist. Hij zei dat „het hem speet niet meer te kunnen eisen tegen deze man, voor wie iedere kwalificatie te gering is." Er werd een wetsartikel toege past, dat normaal niet veel onder de aandacht komt. nl. een artikel betreffende diefstal bij waters nood. De Groninger recherche heeft gearresteerd de 70-jarige D. J. Hij heeft, geld dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds in eigen zak gestoken. Enkele Groningers maakten de politie attent op zijn malversatie, toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af. Generaal Ridgway kwam kijken Onverwacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht ge neraal Ridgway, opperbevelheb ber van de NATO-strijdkrach- ten. uit Parijs in Nederland aangekomen. De generaal, die vanmiddag besprekingen in Den Haag zou =voeren over mogelijke hulpvei-- lening, zou daarna onmiddellijk terugkeren naar het SHAEP- hoofdkwartier in Parijs. Het bezoek stond uitsluitend in verband met de watersnood. Toestand in Nieuwe-Tonge niet onrustbarend, zegt burgemeester De burgemeester van Nieuwe-Tonge heeft medegedeeld, dat men daar de toestand volkomen in handen heeft. Er bestaat geen reden tot ongerustheid. Hedenochtend vroeg had de militaire commandant te Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe- Tonge gelast. Nieuwe-Tonge zou bij deze ontruiming voorrang heb ben. Klaarblijkelijk is deze evacuatie niet nodig voor nieuwe-Tonge. Gisteren werd gemeld, dat alle vrouwen en kinderen van Goeree en Overflakkee zullen worden geëvacueerd. Dot betekent dat er nog maar zeer weinig bewoners op het eiland zullen overblijven. Er zijn reeds vele bewoners van het eiland geëvacueerd. Een dui zendtal is naar Den Bosch gegaan. Een groot aantal is naar Utrecht geëvacueerd via Middelharnis. De commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, die van zijn vacantie in Zweden is teruggekeerd, begaf zich gisteren naar het eiland met een mobilofoonwagen, teneinde zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen en maat regelen te nemen. Vandaag gaat hij weer naar het eiland. OOLTGENSPLAAT De burgemeester van Ooltgens- plaat heeft aan zijn collega van Willemstad medegedeeld, dat de gehele burgerbevolking van Oolt- gehsplaat wordt geëvacueerd. Een- groot aantal mannen blijft echter achter. Ooltgensplaat heeft, drink water gevraagd, Dordrecht zal hiervoor zorgen. De gemeente Willemstad zal lichtaggregaten, injectienaalden, dekens enz. zen den. De bevolking van Ooltgens plaat is ingeënt tegen typhus. De ploeg van vrijwilligers uit Friesland heeft in Ooltgensplaat bewonderenswaardig werk ver richt, aldus heeft de burgemeester medegedeeld. Enkele Friezen zijn thans op weg naar Bruinisse en Hellevoetsluis om daar de cada vers te bergen» IN OUDE-TONGE Via Scheveningen-Radio ont vingen wij gisteren het volgende bericht afkomstig van de burge meester van Oude-Tonge: Ver mist worden ongeveer 260 perso nen, die hoogstwaarschijnlijk al len verdronken zijn. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kun nen bergen. Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen der lijken worden ingezet, omdat zij daartoe moreel niet in staat zijn. Dringend wordt verzocht perso neel te zenden om deze werk zaamheden te verrichten. Tevens wordt verzocht om toezending van voorlopig 200 lijkkisten of het daai-voor nodige hout, alsmede 200 lakens om de lijken in te ver voeren. Deze zijn inmiddels reeds uit Groningen verzonden. Verzocht wordt voorts toezen ding van personeel en materieel voor het bergen en onschadelijk maken van de ronddrijvende ca davers van het vee, waarvan het aantal geschat wordt op 500 a 600 stuks. Van het vee is slechts weinig gered. Voor het te zenden personeel dient scheepsruimte ter legering te worden meegezonden. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp is vol gens de cijfers van hedenmid dag gestegen tot 1333. Wij geven op verzoek een ge heel overzicht van alle plaat sen waar slachtoffers zijn ge vallen. Abbenbroek 1 Brandwijk2 Brouwershaven3 Bruinisse 1 Brugsluis 10 Capelle 3 Dinteloord3 Dreischor 15 Fijnaart 46 Geersdijk 1 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Heinenoord 2 Hellevoetsluis 5 Heusden en Altena3 Heijningen 25 Hoeksewaard 7 Hoedekenskerke 1 Hondsbosse zeewering 1 Hontenisse 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Maartensdijk4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk-Ouderkerk 13 Nieuwe Tonge 75 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Ouderkerk a. d. IJsel2 Oudelande2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St. Philipsland1 Raamsdonkveer 2 Rilland Bath1 Rotterdam 1 Serooskerke 15 Stavenisse 300 Steenbergen 1,?. Stellendam 27 Sliedrecht 1 Stormpolder 6 Strijen 20 Terneuzen4 Texel 5 Veere 2 Vlissingen 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdijk 9 Yerseke 10 IJsselmonde 3 Zaamslag 1 Zierikzee 15 Zuidland 20 Ministers naar noodgebieden Behalve minister Zijlstra is ook de minister van Maatschappelijk Werk mr Van Thiel, vanmorgen vertrokken om de noodgebieden te bezoeken. Beide ministers zou den, behalve naar Brabant, zo mogelijk ook naar Zeeland gaan om zich op de hoogte te stellen van de werkzaamheden hun de partementen betreffende. Herstelde routes Het veer tussen Breskens en Vlissingen vaart weer normaal. De route Breskens, via Sluis naar de Belgische kust is goed berijdbaar, evenals de verbin dingsroute dwars over Zeeuws- Vlaanderen van Breskens via Sluiskil naar Hulst, vanwaar via St. Niklaas naar Antwerpen kan worden gereden, waar de ver- keerstunnel onder de Schelde weer in gebruik is. Voorts is het mogelijk om van Vlissingen via Middelburg naar Goes te rijden en voorts naar Kruiningen, na welke plaats de weg echter overstroomd is. Een depressie, die over Noor wegen en Zweden naar het zui delijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag in het zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige noordwestelijke tot noordelijke winden. Koude uit de Poolstreken af komstige lucht dringt nu steeds vei'der naar het zuiden over Bel gië, Frankrijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre weinig activiteit vertoonde, naar het zuiden. Deze storing veroorzaakte enige lucht- drukdaUngen op de Britse eilan den. terwijl tegelijkertijd de ba rometerstanden in Denemarken wat hoger werden. Dit had tot gevolg, dat de windkrachten in het Noordzeegebied nu weer klei ner zijn geworden. Daar er de ko mende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voorkomen, moet vooral in het binnenland op lichte vorst worden gerekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1