De toestand op de Zuid-Hollandse Eilanden: vreeselijk Chefarine „4 Van alle kant daagde de hulp op In en rond Dordrecht is er weer uitzicht In de Alblasserwaard is de toestand verbeterd Honderden doden op Goeree en Overflakkee Eindelijk is er weer verbinding met Goeree Overflakkee. Dwars door striemende hagelbuien heen baande de Koninklijke Marine zich met vlet ten en rubberboten een weg over het onstuimige Haringvliet. 34.000 Mensen wachtten op het eiland nu op hulp van de buitenwereld. Zij waren samengedrongen op enkele minder zwaar getroffen punten, als Ouddorp, Mlddelharnis en Sommelsdyk, ofwel ze kleumden in bittere eenzaamheid op vlieringen, daken en in de bomen. Over een enkele on beschadigde djjk bij Middelharnis stroomde zoveel mogeljjk materiaal van vlotten en vaartuigen het eiland op. Meer, veel meer vaartuigen zjjn echter nodig om midden op het eiland te kunnen komen. Het aantal slachtoffers op dit eiland is angstwekkend groot en moet in de honder den lopen. Stellendam dodendam Het aantal doden te Stellendam wordt op minstens 100 geschat. Vele slachtoffers zijn nog door nie mand gezien en daardoor ongetelde doden. Van Oude- en Nieuwe Tonge, welke gemeenten zeer laag gelegen zijn, en van Herkingen, dat de eer ste woedende kracht van de water wolf heeft gevoeld, is nog betrek kelijk weinig gehoord. Deze ge meenten hebben 5 meter onder wa ter gestaan en er dreigt voor het hele eiland nu het grote gevaar voor besmettelijke ziekten. De vee stapel is nagenoeg geheel verdron ken en de langzamerhand tot ont binding overgaande cadavers, drei gen het water te vergiftigen met misschien gevolgen van typhus. Men hoort op het eiland geruchten, dat het enige middel hiertegen de evacuatie van alle inwoners zou zyn. Vanuit Hellevoetsluit op Voorne is de aanval op het geteisterde eiland ingezet. Marinepersoneel uit Rot terdam, Amsterdam en Den Helder, rukte aan met radarboten, een aan tal vletten en vlotten en later een aantal motorschepen. Bij Middel harnis bleek de aanlegsteiger van de veerboot gehavend, doch bruikbaar. Aan 'beide zijden van de zeehaven waren de dijken echter over hon derden meters lengte doorboord, zo dat de wegen minstens één meter onder water staan. Een dijk die vanaf de veerhaven naar Middel harnis leidt, is echter gespaard. De kruin van deze dijk droeg de eerste verkenners royaal en later toerden diverse auto's met goed gevolg over de dijk heen en weer. Een groep studenten uit Utrecht ging over naar Middelharnis om de kruin met alle mogelijke middelen te ver harden. De dijk is de draad, waar aan voorlopig het gehele wegver keer naar Middelharnis hangt. Deze dijk moet en zal in tact blijven. Verwoeste straten In Middelharnis liggen de enkele straten, die boven water uitsteken, met een decimeter dikke laag slib en met meters grote kuilen en af brokkelingen. Deze straten bieden een aanblik, welke huiveringwek kend is. Koeien, paarden en var kens staan tegen de huizen aange drongen of lopen schichtig heen en weer. Koeien, die niet tydig gemol ken kunnen worden, loeien hart verscheurend en overstemmen de hamerslagen, veroorzaakt door mannen ,die van vier lege tonnen en een aantal planken wankele vlotten maken. Met deze vlotten pogen zy de in de stad opgesloten mensen te be vrijden. Tussen deze geluiden door dringt het huilen van vrouwen en kinderen .die zoeken naai- mannen en vaders. Dezen zijn echter meest al druk in de weer om te redden waar te redden valt. Oud en jong. vreemd en eigen bloed. Een hoog op de wielen staande tractor ploegt langs het geheel in het water staande gemeentehuis de straten in. Uit vensters en kozijnen stap pen zoveel mensen op de achter zijde van de tractor over als het voertuig maar kan dragen. De tractor is met levensgevaar voor de bestuurder zeven en een halve kilometer ver door het water gereden naar Dirksland. Men smeekte daar om brancards, ge neesmiddelen. dekens en eten. doch er zijn te weinig vaartuigen om dit te brengen. De verhalen over de slachtoffers zijn smartelijk eenvou dig. Een oude gamalenvisser, met moeite uit Stellendam gered en naar Hellevoetsluis overgebracht, trok met een van de eerste boten weer terug naar Middelharnis. Zijn vrouw en drie kinderen waren ver dronken en hij wilde met medogen- loze zekerheid weten, hoe het met de rest van de familie stond. Bij Middelharnis werden Zondag nacht drie mannen van de Rijks politie door het water overvallen. Zondagmiddag zijn zij gered, en hervatten direct de dienst. In de polder bij Middelharnis werd een woonwagen met vier inwonenden door het water verrast, opgetild en voortgejaagd. De mensen klommen op het dak en klampten zich hier aan vast. De hulp was voor de twee wouwen nog op tijd; zij werden in een roeiboot afgehaald. De twee mannen .die de beste plaatsen aan de vrouwen hadden gegeven, waren toen al van het dak gespoeld. Stellendam ontruimd Dit alles verzinkt echter In het niet bij de harde slag, welke Stel lendam heeft getroffen. Gelegen in de „nek" van het eiland, Is het be sprongen aan twee kanten van het eiland, doordat zowel de noordelijke als de zuidelijke dijk brak. Tiental len huizen zjjn binnen luttele kwar tieren tjjds weggevaagd en het water steeg tot anderhalve meter boven de kruin van de enorm hoge zeedijk. Tal van huizen liggen vol komen onder het water en de ge spaarde woningen zjjn onbetrouw baar. Dit 2000 zielen tellende plaatsje wordt geheel ontruimd en de vluchtelingen gaan naar Roekan- je, Hellevoetsluis, Nieuw-Helvoet en Den Brie!. Het aantal slacht offers is hier zeer groot; een bewo ner heeft in zjjn naaste omgeving 70 doden. Dat niet meer slachtoffers zfjn gevallen, komt doordat honderden mensen him heil hebben gezocht op de Stellendamse visserschepen. Da gen lang hebben zij tegen elkaar geperst op en in deze schepen ge staan, het water lijdzaam langs en over zich heen laten gaan. Aan liggen viel niet te denken en de uitgeputte mensen moesten als zij dit wilden en konden staande slapen. De Koninklijke Marine bracht ook daar redding. De meeste vissers schepen waren niet al te zwaar be schadigd en konden naar Helle voetsluis koersen om de mensen daar af te zetten. Marineschepen voeren de dijkgaten binnen en de onvermoeibare Jannen redden uit huizen, van daken en schuttingen nog tientallen mensen. Het totaal aantal slachtoffers zal hier rond de 100 liggen. Hulp van alle kant Het aantal schepen en toeschie tende helpers neemt steeds toe. Uit Rotterdam rukten steeds meer Marine- en drie grote rondvaart- 4 krachtige middelen tegen griepin 1 tablet Chefarine „4" beval 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwak ke maag niet van streek raakt. 'n 4tye doet wonderen! (Advertentie) Dordtse Biesbosch onder gelopen Tot hun ontzetting hebben de landbouwers van de Dordtse Bies bosch hun prachtige polder, een gebied van 1400 1500 ha, Maan dag toch nog verloren zien gaan. naast de Biesbosch gelegen Prinsenpolder is Zondag al over stroomd. De scheiding tussen de Prinsenpolder en de Dordtse Bies bosch, een kade, die de Oude Voor weg wordt genoemd, is doorgebro ken, zodat het water uit de Prin senpolder in de Dordtse Biesbosch stroomt. De polder staat blank en de schade is, evenals overal elders op het eiland van Dordrecht, enorm. Alle polders ten Zuiden van Wleldrechtse zeedijk zijn nu verloren. De gieren op het slagveld 't Is wel zeer minderwaardig als len in deze tijd van nood zich ver grijpt aan de goederen, die voor de erlupeerden zijn bestemd. Niette- lin heeft de 26-jarige Rotter dammer I. van der S„ een zeer be kende van de politie, het niet kun nen nalaten een bezoek te brengen aan de Ahoy'hal om te zien, of er iets van zijn gading bij was. Eerst nam hij een demi weg, maar toen hij later een regenjas kwam ha len" werd hij op heterdaad betraipt. De politie heeft deze we] zeer on sympathieke man gearresteerd en naar het hoofdbureau ^gebracht. Hier zit ook nog een 38-"arige sol deerder, die ervan wordt verdacht een paar schoenen te hebben wil len wegnemen. Bij zijn aanhouding vertelde hij de politie het paar voor een ander te moeten passen, maar dit werd niet zomaar ge loofd. Terwijl het volk lijdt De Amsterdamse politie heeft Maandagnacht in een perceel aan de Sloestraat 11 personen aange houden wegens hazardspel. Twee personen zijn in bewaring gehouden. De overigen zyn na ver hoor op vrge voeten gesteld. boten van de SPIDO aan, Utrecht leverde studenten als dijkwerkers en burgers voor de eerste hulp, evenals Amsterdam. Tonnen erw tensoep en bakken boter gingen in ladingen van grote omvang het wa ter over. Verkenningsvliegtuigen van de luchtstrijdkrachten en de Konink lijke Marine legden de situatie vast om de beste reddingswegen vast te stellen. Uit de vliegtuigen werden rubberboten geworpen aan para- chuten en in blikken daalden boven de totaal geïsoleerde dorpen voedsel en medicamenten neer. Zo maakt men hulp gemakkelijker Voor hen, die goederen afstaan, geven ter zake kundigen de vol gende aanwijzingen: ieder paar schoenen thuis met een knoop aan elkaar binden, zorgen dat paren kousen en sokken bij elkaar blij ven, jas, broek en vest van een costuum met een touw door de knoopsgaten aan elkaar binden (niet met lussen). Gevallen van in nood verkeren de dieren kunnen worden doorge geven aan het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, tel. 112755 ln Den Haag. Deze vereniging doet op dieren vrienden een beroep om financiële hulp giro 25685. De Alg. Ned. Pluimveeteeltveren. te Utrecht vraagt haar leden medewerking om gedupeerde pluimveehouders van levend materiaal te voorzien. Aanmeldingen en aanvragen Schil lerlaan 13, Utrecht. HELE WERELD HELPT Van Scandinavië tot Nieuw-Zeeland en van Noord-Amerika tot Berlijn worden Nederland helpende handen toegestoken. Levensmiddelen, kleren, dekens, bouwmaterialen, gespecialiseerde arbeidskrachten, bulldozers, machines, vlotten, rubberboten, motorboten, landingsvaartuigen, genees middelen, vliegtuigen en hefschroefvliegtuïgen worden aangeboden door Zweden, Noorwegen, Denemarken, West-Duitsland, België, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Zwitserland, Zuid-Afrika, Engeland en Canada. In de meeste van deze landen worden collecten gehouden voor giften in geld. De Amerikaanse regering overweegt uit het fonds, dat voor de militaire hulpverlening aan het buitenland is bestemd, een bedrag uit te trekken voor de geteisterde gebieden in Nederland. Generaal Manton Eddy, op perbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa, heeft zijn hoofd kwartier tijdelijk naar Den Haag overgebracht. Van daaruit leidt hij de Amerikaanse militaire hulpverlening, die bestaat uit waterzuiverings eenheden, enkele compagnieën met amphibievaartuigen en vliegtuigen. Hij heeft gezegd „Voor de millioen Nederlandders, die in nood verke ren, zullen wjj zo veel en zo snel mogelijk alles doen, wat in onze krach ten ligt". Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft alle vertegenwoordigers van Nederland in het buitenland opdracht gegeven inzamelingen te hou den voor de slachtoffers van de watersnood. Op de eerste plaats wordt daarbij gedacht aan giften van in het buitenland vertoevende Nederlan ders. Het is echter de bedoeling, dat wordt getracht, ook de bevolking van de verschillende landen in te schakelen. Luchtfoto van Brouwersha ven op het eiland Schouwen Ook het buitenland steunt spontaan Op 1 Februari 1958 werd Nederland door een ontzaglijke stormramp getroffen en op 2 Februari reeds was er een verweer tot stand gekomen van een zo indrukwekkende grootte en met zulk een energie, dat toen reeds gezegd kon worden, dat de Nederlandse natie niets van haar taai heid in de strijd tegen het water had verloren. Zo zal men later onge twijfeld kunnen getuigen in de historie van de watersnood, die nu weer ons land heeft getroffen. Op de avond van de eerste dag na de ramp zijn de berichten over de actieve hulp in het getroffen gebied en over de hulp in geld en natura in het gehele land zo talloos en zij geven een indruk van een eensgezinde offerbereidheid, zo overweldigend, dat een juich kreet nauwelijks te onderdrukken is. De door Engeland ter beschik king gestelde vier helicopters zijn op Gilze-Rijen geland. Zeven Sche- veningse vissersschepen togen op weg naar Zierikzee. Behalve twee compagnieën met amphibievaartui gen rukt ook een deel van de aan- voerafdeling van het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland uit. De ze manschappen zyn deskundig op het gebied van het verpakken van goederen, die per parachute worden neergelaten. De beide compagnieën Franse ge nietroepen, die hulp zullen verlenen, zijn te Bergen op Zoom aangeko men. Belgische eenheden nemen reeds deel aan het reddingswerk in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ongeveer honderd schepen, waar bij vier mijnenvegers van de mari ne, zyn naar Zeeland vertrokken. Nadat toe de vorenstaande berich ten hadden genoteerd, kwamen nog veel meldingen binnen van nieuwe, steeds groeiende hulp uit het bui tenland. Zo zendt Engeland nog ze ven helicopters. Bergen werk Op het vliegveld Valkenburg zyn bergen werk verzet. Grote hoe veelheden geconserveerde levens middelen, brood, rubberboten en ve le andere artikelen en materialen zijn in eendrachtige samenwerking door vliegtuigen van de marine- luchtvaartdienst, de LSK, de rijks luchtvaartschool, de KLM en door twee vliegboten van de Amerikaan se luchtmacht boven de overstroom de gebieden afgeworpen. Het schip „De drie gebroeders" bevindt zich by Zierikzee met 30 geredden aan boord. Twee boten van de Haagse reddingsbrigade met ze ventien ervaren roeiers hebben tij dens storm, regen en hagelbuien 28 mensen gered in de Nieuwenhoom- se polder. De hulpcolonne uit Sche- veningen heeft ongeveer 700 men sen op het eiland Putten gered. Van IJmuiden zijn alle schokkers, kot ters en loggers te hulp gevaren. De regering van de Westduitse staat Noordrijnland-Westfalen heeft hulp aangeboden in de vorm van ar beidskrachten, pompen, bouwmate rialen en graafmachines. De West- berlynse artsenvereniging heeft hulp van Berlijnse dokters aangebo den. Een ton eerste-hulp-uitrusting is door het Noorse Rode KruiB naar Nederland overgebracht. De Nieuwzeelandse Rode Kruis vereniging heeft een som van dui zend pond sterling naar Nederland overgemaakt. Het Deense Rode Kruis heeft, per vliegtuig goederen gezonden. Zaterdag zal ten bate van de ge troffen gebieden in de mynen twee uur extra worden gewerkt. Ook bij Philips zal deze week twee uur wor den overgewerkt. Het Chr. Nat. Vakverbond heeft 80.000.- ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds gesteld. Tal van Nederlandse gemeenten hebben reeds gemeenten in de ge troffen gebieden geadopteerd. Curasao helpt Het personeel van de oliegemeen schap op Curacao heeft reeds een kwart millioen gulden byeenge- gebracht. Een der directeuren van een pletterij heeft uit eigen midde len 100.000 Curagaose guldensge schonken, wat neerkomt op onge veer twee ton. De aartsbisschop van Parijs heeft onderdak aangeboden aan 3000 Ne derlandse kinderen. Het Italiaanse Rode Kruis is bezig een eerste zen ding hulpgoederen te verzorgen. Het hoofdkwartier van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Mid den-Europa heeft een konvooi trei- lers met verbindingsspecialisten en voorraden naar Antwerpen gezon den. Zij zullen beginnen een nood- telefoonverbinding tussen Antwer pen en Den Haag aan te leggen Het Amerikaanse Rode Kruis heeft via zijn bureau in Genève hulp van deskundigen toegezegd. De millioenen kinderen omvattende jon gerenafdeling heeft aangeboden zo nodig geschenkpakketten en leer middelen te sturen. Het Canadese Lagerhuis heeft een resolutie aangenomen om goederen naar Nederland te zenden. De Amerikaanse regering over weegt een deel van de tegenwaarde fondsen van de Marshallhulp vrij te geven voor leniging van de nood. In Djarkarta wordt onder leiding van de Nederlandse Hoge Commis saris. mr W. F. L. graaf van By- landt, een hulpcomité gevormd. In Surabaja zijn Nederlanders reeds begonnen met een mzamei;ng. Ruim 10 per inwoner In een van de kleinste gemeenten. Blankenham in Overrjsel, dat 532 in woners telt, is 5.519 ingezameld, Van de Alblasserwaard is het Zuidwestelijk gebied ondergelopen. Het Oosten en Noorden is nog droog. Veel hangt er van af of het grote gat in de dijk tussen Katend recht en Alblasserdam zal kunnen worden ge dicht, aan welk karwei met man en macht wordt gewerkt. Dordrecht herademt en men schept er welgemoed het water uit de kelders, emmer tje na emmertje. Terwijl de bevolking haar ondergelopen straten weer ziet en zelfs al druk doende is de ravage te herstellen, beseft zy als door een wonder gespaard te zjjn van een ramp, die nabijgelegen, veiliger lijkende streken wel trof. Had de stormvloed, die het Dordtse eiland Zondagnacht besprong, nog één uur aangehouden, dan zou de Merwe- stad onherroepelijk zjjn verzwolgen door millioenen kubieke meters wa ter. Het bleef bij een enorme golf, die het water tot de keel, maar nog net niet verder bracht. Van dit alles is Dordrecht zich reeds thans aan het herstellen. De stad vindt reeds de tyd hulptroepen door te sturen naar verder strijdende gebieden. Zelfs worden maatregelen genomen om de zandzakken, die hun weck hier hebben gedaan, onverwijld door te sturen naar Zeeland, Alblasserwaard of waar zij ook nodig kunnen zyn. Te midden van het water toonde Dordrecht een opmerkelijke eigen schap: het behield het koele ver stand. Café „Burgergezelschap' werd in de hachelijke uren het cen trale punt, vanwaar uit de politie reddingswerk en evacuatie leidde. Zaterdagavond had het gemeente bestuur klei en planken gedistribu eerd om zo drempels en kieren dicht te maken. Natuurlijk hielp deze maatregel slechts ten dele. Het winkelcentrum van de stad. de Voorstraat, die ge bouwd is aan weerszijden van een kerende dijk. was goed beveiligd, maar door de kelders en onder de huizen door penetreerde het opge stuwde water met massa's tege lijk. Van de andere kant leverden drie gaten in de Noorderdijk ge vaar op voor totale overstroming. Aan dit alles kan de Dordtenaar nu al terugdenken met de glimlach van een bejaarde memoire-scbry- ver. Géén doden, géén gewonden snel zakkend water, dat winke liers 36 uur na de overstroming toestond zoekgeraakte voorwerpen uit het slib onder de toonbanken op te vissen. Elders hingen bewo ners al zeilen, vloerkleden te dro gen. Ook valt er sneeuw. „De verkoop gaat door", staat te lezen bij een modemagazijn, waar een etalagepop in wanhopige toestand op de grond ligt, met het prijskaartje naar beneden. De schade? Zeker vier ton. Japonnen zijn half doorweekt bij V. en D., waar winkelmeisjes het slijk met stoffer en blik weghalen. De scha- Een half millioen. Etaleurs en knechts ontruimen de door de kracht van het water ingedrukte ruit bij C. en A. De schade? Ruirn een half millioen. ruim tien gulden per inwoner. Utin- geradeel (Friesland) met 5200 in woners, bracht 37.400 op. Iemand, die onbekend wenste te blijven, heeft aan een afdeling van het Rampenfonds, de in 1852 opge richte Commissie tot leniging van rampen door watersnood te Am sterdam, een bedrag van honderd duizend gulden geschonken. DE STORM IN BELGIE 150 millioen schade Het aantal slachtoffers van dri watersnood in België is gestegen! tot 22. De voornaamste wegen langs de kust, waarbij ook de grote weg van de Nederlandse naar de Fran se grens, zjjn onbegaanbaar. Zij staan onder water of zijn, zoals bij Zeebrugge, door de golven vermeld. De stad Ooostende werd 't zwaarst getroffen. Hele wijken zijn onderge- stroomd. De gaten in de dijken zijn evenwel gedicht, en langzaam wykfc het water. In Oostende vreest men het uit breken van ziekten nu méér dan de vernielingskracht van het water. In. Antwerpen, waar de havenwijken zyn ondergelopen, begint het leven weer een normaal aanzien te krij gen. De tunnel onder de Schelde, die Zondagavond onder water liep, ia weer voor het verkeer opengesteld. In Antwerpen zowel als Ooostende zijn de telefoonverbindingen binnen de stad lamgelegd en grote delen van de steden beschikken niet over electriciteit. In Ldllo, een dorpje in de omgeving van Antwerpen, is de toestand nog zeer ernstig. De hoge vloed van Maandagmorgen heeft de dijkbreuk verergerd. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade in de Belgische kuststreek 150 millioen gulden. In Frankrijk zijn honderden men sen geëvacueerd uit de laaggelegen delen van Duinkerken, die zyn on dergelopen. De schade in het gebied van Duinkerken en Calais wordt ge schat op vele millioenen francs. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De gehele nacht van Zondag op Maandag heeft men ge werkt aan het dichten van twee gaten in de zeedijk, een van 100 en een van 60 meter breed. De haven van Duinkerken, die ernstig getrof fen is, staat voorlopig slechts in be perkte mate voor de scheepvaart open. Bij Calais zijn honderden hec taren vruchtbaar land overstroomd,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5