Iwifsaletfei Goeree-Overflakkee vlucht met vlag half stok Enorme vloot te hulp 5000 Amerikanen met materiaal TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 No. 16 Verbijsterend nieuws uit Oude-Tonge Verschrikkelijke toestanden heersen op de Znidhollandse eilanden Goe- ree en Overflakkee. De burgemeesters van verschillende gemeenten schatten het totale aantal slachtoffers op ongeveer 600. Gemeenten als Stellendam, Herkingen en Battennoord zyn geheel verdwenen; ofwel weggevaagd door het water ofwel ingestort en geheel overspoeld. De eerste berichten uit Oude en Nieuwe Tonge maken melding van min stens 300 doden; er wordt getracht met vlotten contact met deze ge meenten te maken. Juiste doden-cyfers zullen echter geruime tyd nog niet beschikbaar zyn, omdat aan de evacuatie van geheel Flakkee wordt gewerkt. Langs de dijken steken trieste figuren af, die moeizaam voortsjokken, kinderen, dekens of draagbaren gedekt door lakens torsen. Scheepjes varen af en aan; bedroevend dikwijls met de vlag halfstok, omdat er stoffelijke resten aan boord zyn. Honderden mannen met bootjes zoeken het eens zo rijke eiland af naar overlevenden. Tientallen volkomen inge sloten en in levensgevaar verkerende boeren weigeren hun bezit in de steek te laten. Militairen en politiemannen redden deze mensen met geweld. Van de vroege morgen af stroomt een enorme vloot hulpschepen de benarde eilandbewoners van Zuid-Holland en Noord-Zeeland te hulp. Convooien vissersschepen uit Den Helder, Urk, Wieringen en Enkhuizen zjjn binnendoor en buitenom toegesneld. 9000 stuks vee verdronken Sleepboten en rondvaartboten trekken zolderschuiten, vletten, sloe pen en pleziervaartuigen op top snelheid door het water. De Ko ninklijke Marine zond uit Den Hel der en Amsterdam een macht van materiaal; tientallen vletten, sloe pen, landingsvaartuigen en zelfs vijf mijnenvegers. Het eerste materiaal gezonden door het Engelse Kjjnle- ger heeft de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren bereikt; landings vaartuigen voeren amphibievoer- tuigen, rubberboten en kano's aan. Ieder schip brengt dekens en voed sel mee, terwijl tanks met drink water worden aangevoerd. Boven de rivieren en eilanden kruisen Spit fires van de luchtmacht en amphi- bïevliegtuigen en vliegboten van de Marine. Hefschroefvliegtuigen uit Engeland zijn geruime tijd in de weer geweest- om met haken aan touwladders mensen van daken en uit bomen te redden. De resultaten zijn verhoudingsge wijs gering; velen hebben na twee etmalen koude geen kracht meer om de haken onder de oksels vast te maken. Andoren zijn op de da ken van ontbering gestorven, of zitten dood of levend opgesloten in de geïsoleerde woningen. De voed seltoestand op Goeree en Overflak kee is niet ongunstig; er is op de zolders van de gespaarde woningen vrij veel koren en spek bruikbaar gebleven. Uit vliegtuigen werpen tientallen handen voorraden levens middelen uit op een drooggelopen stulc grond. Het contact met enkele gebieden is eveneens iets beter ge worden. Militairen met radio-instal laties zijn op enkele punten van de eilanden aan land gegaan en in en kele haventjes liggen te hulp ge roepen schepen eveneens met radio installaties. Trieste revue In een oneindig trieste rij rijgen de lotgevallen der geredden en nog te redden slachtoffers zich aan een. Een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen huiveren al sinds Zondagnacht op een dijk, door doorbraken in de dyk onbe reikbaar en door het water volko men ingesloten. Pas vanmiddag is men hierachter gekomen, omdat de vader met de neergeworpen rubber boot voedsel is komen halen. Het hele gezin tegelyk durft met deze rubberboot niet te vluchten. BESTRIJD DIE GRIEP! «nel de snel en feilloos werkende: Advertentie Tengevolge van het langzaam zakken van het water lopen deze iubberbotén gevaar lek te scheuren op pas- en prikkeldraad van afras teringen. welke nog ondér het wa ter verborgen zijn. Door ontberin gen verdwaasde mensen uit de Ju- lianastraat te Oude Tonge verhalen over de twee slapeloze nachten, doorgebracht op de zolders van hun woningen. Van twee zyden van de van om erbarming huilende kinde ren op. Maandagnacht kwamen de bewoners van de woningen aan een zijde van de straat op droevige wij ze tot rust: bij het doorbroken van het eerste licht zagen de bewoners van Oude Tonge nog maar huizen aan één kant van de straat, aan de andere zijde waren alle huizen inge stort en weggespoeld. Op enkele percenten na is de ge hele veestapel van Goeree en Over flakkee, ongeveer 90D0 stuks, ver loren. Midden in de grauwe wijd heid staat soms onverklaarbaar een koe, tot aan de buik of schouders In liet water op een hoger gelegen plekje. Sinds de nacht san Zater dag op Zondag staat de koe daar, bewegingloos wacttend op de dood. K«pton en varkens, welke de dijk hellingen hebben opgezocht, zijn gedoemd te sterven. De koeien worden niet gemolken, terwijl de varkens van de aanspoe lende en in ontbinding verkerende cadavers. Rede Min. Pr. DREES Aan een Maandagavond door Min.-Pres. Dr. Drees gehouden ra dio-rede ontlenen we: „Twee dagen lang heeft een be angstigend aanzwellende stroom van berichten ons doen beseffen welk een ramp over Nederland is gekomen door het samentreffen van een springvloed en van een or kaan uit ongunstige richting. Ih behoef u de droevige bijzonderhe den niet opnieuw te schetsen. Het zal u allen duidelijk zyn geworden, dat heel onze Westkust, van Texel tot Zeeuw-Vlaanderen geteisterd is, en dat in 't bijzonder de Zeeuw se en Zuidhollandse Eilanden, West- Brabant en nog enkele delen van het vasteland van Zuid-Holland zwaar getroffen zijn. Groot zijn helaas de verliezen aan mensenlevens. De volle om vang daarvan is nog niet bekend, maar zeker zijn honderden omge komen. Daaronder velen bij pogin gen om anderen te redden. Wij berdenken hen met diepe eerbied en onze gevoelens van meeleven gaan uit naar de nabestaanden van wie slachtoffer werden van het watergeweld. Nog beklemmender is het feit, dat anderen wellicht nu nog in angstige afwachting uitzien of redding komt opdagen. Met alle middelen van de moderne techniek wordt het menselijk mogelijke ge daan om hen op te sporen, te be reiken en te redden. Verheugend temidden van deze ellende is de geest, waarmee ons volk dit alles tegemoet treedt, en de daadwerkelijke sympathie, die wij van alle zijden, ook uit de Over zeese Rijksdelen, en het buitenland, mogen ondervinden. Het ging en gaat er voor het ogenblik in de eerste plaats om, mensen in veilig heid te brengen, onderdak en verder hulp te verschaffen. En daarnaast alle krachten in te spannen, waar nog afweer van het water moge lijk is en waar vee en voorraden worden geborgen. Uit de berichten zult gij. -ver trouw ik, hebben begrepen, dat ge meentelijke. provinciale en rijksor- ;anen zich daarvoor onmiddellijk ten volle hebben ingezet. Prachtig is daarnaast de geestdriftige be reidwilligheid van zeer velen om zich te melden, BELASTINGACILITEITEN Van regeringswege is een inter departementale commissie inge steld, die de werkzaamheden van de verschillende rijksorganen coör dineert en het contact met het Rampenfonds zal onderhouden. In de Staten-Generaal heeft de Min.- Pres. Dinsdag nadere mededelingen gedaan over de toestand en over de verdere voornemens, ten aan zien van de hulpverlening, de fi nanciering van het herstel en de voor de giften te verlenen belas tingfaciliteiten enzovoorts. Thans moet ik my bepalen tot een zeer kort algemeen woord. Maar de be trokkenen kunnen rekenen op een krachtige aanpak, waarbij de re- jering zich gesteund weet door u allen. Er Is een vaste wil om gezamen lijk de slachtoffers te helpen, om gezamenlijk weer de dijken te slui ten en wat verwoest werd opnieuw te herstellen. Blijv.e deze wil u al len bezielen als ook verder op Twee paarden, ergens op een weg op Walcheren, temidden van de vloed, verlaten en waarschijnlijk verloren. Deze opname werd uit de lucht gemaakt door een Engelse foto graaf, die met een vliegtuig uit Londen voor een vlucht over Walcheren was opgestegen. (luchtfoto Anp) Dodental in Oude Tonge stijgt (196) In Oude Tonge, op het eiland Goeree-Overflakkee, is het aantal doden van 180 tot 196 gestegen. Dit werd medegedeeld door een vlieger, die met zyn helicopter komende uit Oude Tonge een landing maakte bij Bruinisse op Schouwen-Duiveland. Hefschroefvliegtuigen blijven in Ouden Tonge voortdurend mensen van de daken halen. Het reddings werk wordt echter belemmerd door dat de overlevenden na de derde koude nacht op het dak hunner wo ning van koude verlamd zijn. Slechts met de grootste inspanning sla gen de vliegers erin de mensen in de cabine te hijsen. Op de dijk wordt de toestand on houdbaar. Maandagavond is de af voer met amphibiemachines begon nen. Er zijn thans nog 1500 mensen op de dijk. Hun laatste hoop hebben zy gevestigd op de 15 Amerikaanse n Engelse amphibievliegtuigen. Wereldomroep, KRO, NCRV en VARA werken samen De NCRV, KRO en VARA ver zorgen gezamenlijk programma's over beide Hilversumse zenders. Hierin zal voorrang worden gege- en aan de mededelingen van de Regerings" Voorlichtingsdienst. Be houdens enkele godsdienstige uit zendingen is het gewone program ma vervallen. De reportagediensten van NCRV, KRO. VARA en We reldomroep zijn gecombineerd voor het brengen van reportages uit de getroffen gebieden. Commandant van Makassar doodgeschoten De plaatselijke militaire garni zoenscommandant van Makassar, kapitein W. E. Soemati, is in zijn huis doodgeschoten door vijf onbe kenden. De aanvallers stopten met een jeep voor zijn huis, waarna twee hunner het huis binnengingen en drie vuurstoten uit automatische wapens gaven. Een luitenant, die zich in huis bevond, werd eveneens gedood. Zijn vrouw werd gewond. Het deel der werknemers in de leniging van de nood Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in spoedver gadering beraden over de eerste hulp welke het Nederlandse be drijfsleven in al zyn geledingen zal kunnen verlenen aan de slachtof fers van de nationale ramp, wel ke ons land heeft getroffen. Het bestuur van de stichting van de Arbeid besloot een dringend be roep te doen op alle Nederlandse werkgevers en werknemers als eer ste bjjdrage in de nood die over zo veel tienduizenden is gekomen, de navolgende maatregelen tot uitvoe ring te brengen: le. Door alle werknemers zal nog deze week via hun werkgevers een bijdrage worden gestort het nationale rampenfonds ten bedrage van tenminste 1 uur loon van het salaris, welke bij drage door de werkgevers met een gelijk bedrag wordt ver hoogd. 2e. Op een bedrijfstaks- of onder nemingsgewijze te regelen ma nier zal op korte termijn zo mo gelijk door alle werknemers ten minste acht uur worden overge werkt. Hetgeen daarmede ver diend wordt zal verhoogd met een gelijk bedrag van de zijde van de werkgevers eveneens wor den afgestaan aan het nationale rampenfonds. In geval overwerk niet mogelijk is dient er naar te worden gestreefd op andere wij ze door een beiderzijds offer een geldelijke bijdrage van on geveer gelijke grootte aan dit fonds af te dragen. Het bestuur van de stichting van de Arbeid is zich ervan bewust dat het op deze wijze bijeen te brengen bedrag slechts in zeer beperkte ma te aan de werkelijke nood tegemoet komt. Het besloot derhalve zich te zijner tijd nog verder te beraden over eventuele verdere maatrege len. Het bestuur van de stichting van de Arbeid doet bij deze gele genheid tevens een beroep op de werkgevers, wier ondernemingen tengevolge van de overstromings ramp tijdelijk zijn stilgelegd indien mogelijk het dienstverband met hun werknemers te laten voortbestaan. Overwerk toegestaan Voorlopig stelt men zich op het ministerie van Sociale Zaken op het standpunt, dat onmiddellijk materi ele hulp aan de slachtoffers van de ramp voorop moet staan. De fi nanciën zyn op het ogenblik slechts bijzaak. Op zeer korte termijn zal men intussen de nodige regelingen treffen. Het is te verwachten, dat de uit voeringsorganen van de verschillen de sociale verzekeringen zowel de berrijfsverenïgingen als de Ra den van Arbeid en de ziekenfond sen ten aanzien van de slachtof fers de grootst mogelijke soepelheid zullen betrachten. Welke regelingen precies getrof fen zullen worden, is thans nog niet bekend, omdat de autoriteiten uiteraard eerst enig overzicht van de situatie dienen te verkrijgen. Voor het overwerk ten behoeve van de getroffenen heeft het minis terie van Sociale Zaken reeds ver gunning verleend. In ondernemin gen, waarin werkzaamheden wor den verricht ter voorziening in behoefte ran de getroffenen mag bij algemene vergunning langer worden gewerkt en wel tot het maximum van 60 uren per week, dat de Arbeidswet van 1919 toe staat. Eventuele steunacties vallen ook onder deze vergunning, die geldt voor alle arbeiders vanaf 16 jaar en die van kracht blijft tot en met 14 Februari. Afsluiting gewaagd van zeegaten De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft het volgen de telegram gestuurd aan de pre sident van de Raad van ministers, waarvan een afschrift is gezondeu aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat: ,,De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning, rekening houdend met de mogelijkheid, dat de om vang van watersnoodrampen als de huidige aanmerkelijk beperkt kan worden door afsluiting van zeega ten in het Zuidwesten des lands en door landaanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders het Noorden des lands, dringt er bij de regering op aan, de besluit vorming hiertoe en de noodzakelij ke voorstudie zoveel mogelijk te ZES SLACHTOFFERS Rubberboot raakte in prikkeldraad De toestand op Voome en Put ten schijnt enigszins stabiel te zijn geworden. Het water stijgt prac- tisch niet meer en in enige polders is zelfs val te bespeuren. Bij Zuidland verloren Woensdag nacht zes mensen het leven, toen een rubberboot in het prikkeldraad geraakte. De volkshogeschool Olaertsduyn te Rockanje is ingericht als nood hospitaal voor de evacué's. Op dit moment zijn ongeveer 10.000 per sonen van Voome en Putten ge- evacueerd. Ver. Ned. gemeenten regelt adoptie By de Vereniging van Nederland se gemeenten in Den Haag hoopt men zo spoedig mogelijk een rege ling te kunnen treffeD inzake het adopteren van getroffen gemeen ten. Talloze gemeentebesturen over het gehele land hebben te kennen gegeven een getroffen gemeente te willen adopteren. Om te voorko men, dat er gemeenten zullen zijn, die van deze vorm van hulpverle ning op langere termijn verstoken zouden blijven, heeft het bestuur van de Vereniging het plan opge vat de aanbiedingen te kanaliseren. Instructies voor de gemeentebestu ren zullen zo spoedig mogelijk vol- OOK TEXEL HERADEMT Zeven mannen spoelden weg Texel mag nu op verder behoud hopen na een dagenlange strijd aan zyn Noordoostelijke flank. Mari niers met zoeklichten uitgerust, hebben de wacht overgenomen van de uitgeputte bevolking. Eén dode en zes vermisten, die het laatst ge zien zijn toen de zee zich op de Eendrachtpolder wierp, zijn de ho- prjjs voor deze redding. Maar Texel is nog als een patiënt, die van een zware ziekte is opgestaan, maar voor wie één zuchtje wind noodlottig kan worder. Want de dyk aan de Waddenzijde is poreus en wankelt op zijn basis. Water sijpelt er traag en dreigend door been naar de Eierlandse polder, het hart van het eiland. Eén duw van de watermuur, die nu door de gun stige wind is teruggezakt en van Texel zal niets anders over zijn dan een schrale strook duin, hei en bos. ROUW IN DE WAAL De ramp heeft op Texel zware rouw gebracht in zeven gezinnen van het dorpje De Waal. Vanuit plaats trok in de vroege och tend van Zondag een groep man nen naar de plek, die zij als de zwakste stee kenden: de Een- drachtsdijk. Zij wisten niet dat dit bouwwerk op doorbreken stond en door anderen haastig opgegeven was. Zy vonden een stille verlaten dijk, die juist bij hun komst uiteen week als een poort, die met geweld wordt opengeworpen. Zeven man nen verdwenen in de cascade van modder en water. Twee boerderijen en'drie arbeiderswoningen werden in dezelfde woedende aanloop mee gesleurd. Doesburgse jongens redden 266 mensen De burgemeester van Doesburg deelt mee, dat Zondagmorgen in de ze gemeente direct contact is opge nomen met de Doesburgse zeilver eniging, die ogenblikkelijk een paar vletten met buitenboordmotoren heeft afgestaan. Deze zrjn onmid dellijk op een vrachtwagen geladen en, vergezeld van een bus vol men sen, naar Bergen op Zoom gestuurd, waar het de eerste daadwerkelijke hulp was, die daar aankwam. De jongens hebben tot Dinsdagavond 266 mensen het leven kunnen red den. Woensdag zyn ze weer ingezet in Steenbergen. Weersverwachting Ook Engelsen en Canadezen schoten toe De Amerikaanse militaire hulpverlening aan Nederland is groots in gezet. Gisteren reeds waren 5.000 Amerikaanse soldaten druk aan het werk in de noodgebieden. In de loop van de dag arriveerden nog meer troepen met grote hoeveelheden materiaal zoals amphibie-vaartuigen, landingsboten, bulldozers, kipauto's en verbindings- en waterzuiverings detachementen, Ook hebben de Amerikanen 9 hefschroefvliegtuigen. 7 piper-cubs en 4 transportvliegtuigen van het type C-119 ter beschik king van de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood gesteld. De organisatie van deze hulpactie werkte zo perfect dat in 24 uur alles in orde was. Ook zijn sterke en goed uitgeruste afdelingen medewerking en uw offervaardig- Engelsen en Canadezen aangekomen; zy hebben het reddingswerk direct heid een beroep wordt gedaan", aangepakt. KOUD EN NAT Geldig tot Donderdagavond; Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbui en. Matige tot krachtige en langs de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk uit het Westen, 'later draaiende naar N.W. Minder koud overdag, iater on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. VERDERE VOORUITZICHTEN Een opkomende depressie brengt ten onzent grotere luchtdrukven. schillen en daardoor toenemende wind uit Westelijke richtingen, rui mende naar N.W. Daarachter wordt koude Pooilucht aange voerd: hagel- en sneeuwbuien moe. ten hier en daar worden verwacht. Achter de depressie komt weer stijging van luchtdruk voor. WATERSTANDEN Keulen2.84, onveranderd Loblth: 11,52, was 14 Borgharen: 41.59, val 91 DE ZON o.dag 5 Febr. op 8.14, ond. 17.85 Vr.dag 6 Febr. op 8.12, ond. 17.37 Za.dag 7 Febr. op 8.11, ond. 17.39 DE MAAN Do.dag 5 Febr. qp ond. 9.48 Vr.dag 6 Febr. op 1,12, ond. 10.04 Za.dag 7 Febr. op 2.29, ond. 10.27

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3