Mogelijkheden voor de Nertsfokkerij WANT IEDERE GOEDE WINKELIER HEEFT ZE./ EN PAT VOOR.'. CULEMBORG Dienst des Woords Naast de aangekondigde dienst van de Herv. Evang. op G.G. he denavond om half acht in het ge bouw van de Chr. Fröbelschool aan de Ridderstraat, waarin ds. Dorsman uit Staphorst zal voor gaan, houdt de - Chr. Geref. Kerk Vrijdagavond des avonds om 7 uur een extra dienst die wordt geleid door ds. P. v." d. Bijl uit Drieber gen. Uitvoeringen en lezingen afgelast De verschillende vastgestelde uitvoeringen en lezingen w.o. die van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vonden door de natio nale ramp geen doorgang. Zendingsavond Geref. Zendingsboiwl Ds. J. Batelaan, directeur van de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk te Utrecht, zal Dins dag 24 Febr. a.s. 's avonds om half acht in de Chr. Kleuterschool aan de Ridderstraat komen vertellen over het Zendingswerk in de To- radjalanden van Midden-Celebes. Het ligt in de bedoeling aan de ze avond de jaarvergadering te verbinden en de pauze eventueel te benutten voor het kennisnemen van de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester en het hou den van de bestuursverkiezingen. Santpoort 2 en Sportbar 4 kampioen Twee teams wisten in de club kampioenschappen biljarten de ere titel te verwerven t.w. in de twee de klas Santpoort 2 en in de derde klas Sportbar 4. De gespecificeer de uitslagen luiden: Klasse I: Ons Gen. 1Ceintuur 1 62; De Man 1Santpoort 1 6 2; Sportbar 2Vr.schaar 2 8 0; Vr.schaar 1Sportbar 1 44. Klasse II: Santpoort 3Victoria 1 44; De Man 2Ceintuur 2 6 2; 't Hoekje 1Santpoort 2 08. Klasse III: Sportbar 5't Hoek je 2 44; Ceintuur 3Sportbar 4 0—8; Ons Gen. 2—De Man 3 2—6. Ruim 5000 voor getroffenen De hulpactie o.l.v. burgemeester Van Koningsbruggen in samen werking met het Rode Kruis ge organiseerd werkt voortreffe lijk. De collecte heeft niet minder dan 5000 opgebracht. Hierbij is niet het bedrag gerekend, dat dooi de industrieën beschikbaar wordt gesteld. Een kleine colonne van zeven man sterk is naar Wlllemsdorp vertrokken om hulp te verlenen. De goederen-actie schenkt alle re den tot tevredenheid. Een groot aantal stuks vee werd bij de boeren in Culemborg en om geving ondergebracht. Hoewel Dinsdagmorgen pas een oproep tot de bevolking' werd gericht voor 't doen opnemen van vluchtelingen, meldden zich Dinsdagmiddag tal rijke burgers aan het stadhuis met de mededeling over een plaats te beschikken voor een of meer ge troffenen. De verschillende acties worden met kracht voortgezet. ACQUOY Uitvoering gaat niet door Het in ons blad van Zaterdag jl. per advertentie aangekondigde optreden van het Leerdamse mond accordeonorkest ,,The Hohner Boys" in „De Schakel" gaat i.v.m. de nationale ramp niet door. BEESD Bidstond Heden Donderdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier een bid stond worden gehouden. Aanvang 7.30 uur. Zie advertentie in dit nummer. Voor de Getroffenen Voor het Rampenfonds is alhier in totaal 5013.25 bijeen gebracht en wel In Beesd 3302.50 en Rhe- noy 812.40 en Acquoy 898.35. Vergadering Oranjevereniging Vrijdagavond heeft de Oranjever. vergaderd ter bespreking van haar plannen voor dit jaar. Het bestuur overweegt het hou den van een nieuwe bazar. Overigens zullen er dit jaar uit sluitend kinderspelen worden ge organiseerd. De heer C. de Vaal be pleitte het houden van volksspelen uitsluitend 's avonds. De spelen zouden in de maand Juli kunnen plaats hebben. Ook voor de kinderen. De heer Puntman wilde een ge zellige avond voor de leden van de Oranjever. organiseren, waartegen de vergadering geen bezwaren naar voren bracht. Getracht zal worden tijdens de kinderspelen een draaimolen te krij gen op zo billijk mogelijke voor waarden. De heer Van Herpen gaf een overzicht van het werk in het ver leden jaar. De heer v. d. Burg gaf een fi nancieel verslag, een wat laat in gekomen rekening was echter nog niet ingeboekt, zodat de kascom- missie dit de volgende dag nog even moest controleren. Alles bleek volkomen in orde, zodat het kassal do van ruim 172.juist bleek. Uitvoering „De Bataaf" De Gymnastiekver. „De Bataaf" heeft j.l. Zaterdag een uitvoering gegeven in gebouw „Irene". De zaal was goed bezet en het grote toneel bleek maar juist groot genoeg voor het grote aantal jeug dige en zeer jeugdige gymnasten. Allerlei aardige oefeningen wer den gedaan en er was een duide lijke vooruitgang merkbaar in de prestaties. Met de jongsten werd begonnen en zo volgde groepsgewijze de ver schillende leeftijden, meisjes en jon gens. Later op de avond toonden ook de ouderen hun kunsten. De uitvoering duurde tot laat in de avond en velen zullen zeker uitermate hebben genoten van dit zeer uitgebreide repertoire, dat was samengesteld en werd geleid door de heer W. de Wit. ZALTBOMMEL Beroepen Door de Geref. Kerk (art. 31) al hier is beroepen candidaat Z. G. v. Oene te Kampen. DEIL Van het goede pad Een zware Diesel met aanhang wagen, geladen met enkele tonnen fruit, die van de veiling te Gelder- malsen op weg was naar Den Haag jeraakte in de Beemdsteeg ter hoogte van de boerderij van dhr. R. van de weg en kwam terecht In de wetering. Het kostte de grote kraanwagen veel moeite om de ge strande wagen weer op het goede pad te krijgen. De chauffeur gaf als oorzaak van zijn vreemde manoeuvre op, dat hij verblind was geworden door de koplampen van een tegenligger. HAAFTEN Hulp voor de Rampgebieden Ook in deze gemeente zal ge tracht worden hulp te bieden aan de getroffen gebieden. Door de Bur gemeester H. A. van Willigen is een vergadering belegd om te ko men tot de vorming van een plaat selijk comité. Er werd besloten om naast een lijstcollecte voor het in zamelen van de nodige gelden eveneens kleding, dekking enz. in te zamelen. De inzameling is nog in volei gang en het eindresultaat zal volle gang en het eindresultaat zal gemaakt. Nader vernemen wij nog. dat door het personeel der N.V. Steenfabrieken van Lookeren Cam pagne reeds onderling een inzame ling is georganiseerd. TRICHT Koe doodgeschoten Eén van de geëvacueerde koeien uit de Alblasserwaard, die alhier werden ondergebracht en dol was geworden wist bjj de ontlading te ontsnappen en is in het veld door de politie dood geschoten. Goede daad Door het bestuur van de „Tricht- se Oranjevereniging" is besloten de gehele winst van de gehouden ba zar, welke aanvankelijk bestemd was voor een in dit jaar te houden groot Oranjefeest ten bedrage van 500, geheel af te staan aan de gemeente 's-Gravendeel, die wel mee tot de zwaarst getroffen plaatsen kan worden gerekend. Voorwaar een pracht voorbeeld van menslievendheid. GELDERMALSEN Ontwikkelingsdag voor loonsproeiers Ter vergadering Donderdag in hotel Stockeij door de Bond van Agrarische loonbedrijven (B.O. V.A.L.) in samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst gehouden en bedoeld als ontwikke lingsmiddag voor loonsproeiers, sprak dhr P. Zondervan, technisch ambtenaar van de Plantenziekte- kundige dienst te Wageningen over de chemische bestrijding van on kruiden in land- en tuinbouwge- wassen, waarbij veel aandacht werd besteed aan de nieuwere metho den. Het gesprokene werd door middel van een projectielantaarn toegelicht. Deze inleiding gaf aanleiding tot een levendige discussie, waarbij tal van practische vragen werden ge steld. Tweede spreker was dhr. C. Jonge, assistent bij de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Gelder- malsen. Hij behandelde het sproei- schema voor 1953, daarbij de vraag stellende wanneer en op welke tijd stippen en met welke middelen de schurftzwam bestreden moet wor den. Indien de plantenziektekundigè dienst via pers en radio waar schuwt dat de ascosporen vrij ko men, gaat men deze allereerst te l\jf met koperoxy-chloride, in de 2e plaats met kwikpraeparaten en verder met zwavelmiddelen of car- bamaten of T.M.T.D.-praeparaten. terwijl men voor de insectenbestrij- ding Parathion of D.D.T. en H.C.H. werden aanbevolen. Verder noemde spreker enige nieuwe middelen ter bestrijding van spint: Shel-anti- Ook hierna meldden zich veel vra- spintolie, P.C.P.B.S. en E.P.N. 300. genstcllers aan. Tenslotte werd namens de Shell 'n film gedraaid, waarbij de levens wijze van het spint en die van de groene appeltakluis getoond wer den. Namens het Rijkstuinbouwconsu- lentschap Gcldermalsen wees dhr. Spit op het belang van goede sa menwerking tussen voorlichting en bestrijding. De bijeenkomst werd geopend en gesloten door dhr. Hamel, die in zijn slotwoord de sprekers en de vertegenwoordiger van de Shell dank bracht voor de verleende me- dewerldng. Afgelast Blijkens een advertentie ln dit blad van de Bond voor Staatspen- sionnermg, afd. Geldermalsen, zal de propaganda-feestavond, die te gen hedenavond was vastgesteld, niet door gaan en dit t. z. t. be kend zal worden gemaakt. Bescherming Burgerbevolking Wij herinneren er aan ,dat Maan dag a.s. in de zaal Stockeij een ver gadering zal worden gehouden ter organisatie van de Bescherming Burgerbevolking. De gemeente Geldermalsen is verdeeld iu vijf blokken waarover een blokwachter is gesteld. Hoofden zijn de heren v. Soelen, plv. v. d. Valk; Van 't Veldt, plv. Rombout; De Vree ,plv. v. Hooff; v. Erkom, plv. Koenen en v. Mou- rik. plv. v. d. Burg. Een groot aantal vrijwilligers, dames en heren, is nodig om verschillende diensten te doen mar cheren en de aanbevelingen in dit blad zijn reeds zo uitvoerig en drin gend geweest, dat het niet nodig is nogmaals op te wekken de verga dering te bezoeken. De kringcommandant, dhr. Suer uit Tiel, zal de werkwijze van de B.B. uiteenzetten en met films zal het gesprokene worden toegelicht. Afgelast De voordracht, welke j.l. Dins dag Mevrouw H. J. v. Nijnatten Doffegnies over eigen werk voor Nutsdepartement zou houden, werd in verband met de noodtoestand in de geteisterde gebieden afgelast. Hulpverlening Reeds maakten we er melding in, dat de toneelgroep „Elckerlyc" m toneelavond zal verzorgen, waarvan de baten bestemd worden voor de ramp welke ons land heeft getroffen. Nader vernemen we. dat ook het Ned. Herv. Kerkkoor, dat de 10e dezer een kerkconcert geeft, de recette voor dit doel beschik baar stelt, terwijl de buurtvereni ging Burgemeester Verweijlaan, de reeds vastgestelde feestavond heeft afgelast en een bedrag van f 200. aan het Nationaal Rampenfonds heeft afgedragen. BUURMALSEN—TRICHT Stormschade De orkaan, die in de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. woedde en zulke grote rampen heeft veroor zaakt, heeft ook in onze gemeente zijn sporen nagelaten. Aan vele woningen (vooral daken), schuren, hooibergen, enz. is schade toege bracht, terwijl ook diverse bomen het moest ontgelden. Daarbij is een zeer grote lindeboom ontwor teld, die wel een paar honderd jaar oud kan zijn. De inzameling De inzameling van kledingstuk ken en schoeisel is alhier een groot succes geworden. Er is ontzettend \eel ontvangen en vele dameshan den hadden dan ook druk werk om een en ander te sorteren. BUURMALSEN Binnenbrandje Zondagmorgen ontstond in de woning van dhr. M. v. d. H. alhier, een begin van brand, waarbij de vlammen reeds uit de schoorsteen sloegen. De brandweer heeft met brandblusapparaten het vuur weten te stuiten, waardoor verder onheil werd voorkomen. BUREN Collecte Rampenfonds Van gemeentewege werd ons me degedeeld, dat de collecte voor 't Rampenfonds in totaal tot Dins dagmiddag reeds had opgebracht de prachtige som van 5830, welk bedrag voorlopig reeds was over gemaakt op giro 9575 van dit fonds. In Buren werd gecollecteerd 3048, in Asch 1360 en in Eri- cheip 1422. De nertsfokkerij heeft bewezen ook in ons land mogelijkheden te bezitten. Het is een lonend bedrijf, al moet worden vooropgesteld, dat deze fokkerij thans niet door ieder een kan worden bedreven. Het is stellig niet de eerste keer, dat na een bezoek aan een nertsfokkerij of na schriftelijk ingewonnen in lichtingen de aanvankelijk gunsti ge verwachtingen ten aanzien van de fokkerij in teleurstellingen om sloegen. Zoals gezegd, moet deze fokkerij onder de huidige omstandigheden voor een bepaalde categorie perso nen blijven gereserveerd, hetgeen, naar Ir P. J. Wijk Pzn., Rijkspluim veeteeltconsulent, onlangs yoor. de microfoon aangaf, betekent, dat alleen zij, die buiten wonen en bo vendien nog een andere bron van inkomsten hebben, in deze fokkerij kans van slagen hebben. Nemen we bijvoorbeeld de Scandinavische lan den, dan zien we, dat daar de pels- dierenfokkerij voor 70 wordt be dreven door personen, die werk zaam zijn in de landbouw; dit zijn zowel de boeren als de landarbei ders of de werknemers van een coöperatie, terwijl o.a. ook pluim veehouders en vis-industrieën zich op de fokkerij toeleggen. Nu zijn de omstandigheden in ons land zeker even gunstig, zo niet gunstiger. Al leen een goedkope voedselvoorzie ning, in het bijzonder wat slacht afval, lever, vlees en vis betreft, blijkt nog wel eens moeilijkheden te geven. De nerts behoort tot de familie van de marters, waartoe o.a. ook de bunzing, de wezel en het herme lijn behoren. Zij zijn iets groter dan de bunzing: de reuen zijn, zon der staart gerekend, 60 en de teven 45 cm lang. Hoe groter en forser de dieren zijn, des te beter. Dit mag echter niet ten koste van de pels kwaliteit gaan. Er wordt vereist een volle onderbeharing, voorzien van gelijkmatig dicht bovenhaar, de zgn. grannen. De nertsen leven in Noord-Amerika in het wild; daar naast kent men ook een Europese nerts, die o.a. nog in Ltibeck voor komt, maar deze heeft een gerin gere pelswaarde. De nertsen, die in gevangenschap worden voortge- teeld, zijn dan ook Noord-Ameri kaanse nertsen, waarvan aanvan kelijk de Quebee-stam ingang vond. Omdat deze zéér vechtlustig is hetgeen vooral tijdens de paring tot uiting komt, daar de dieren el kaar dan soms doodbijten wordt momenteel uitsluitend de Yukon- stam gehouden. Men kan ze echter niet met de blote hand aanpakken; in een minimum van tijd heeft men een beet te pakken. Het zijn vlugge roofdiertjes! Behalve de kwaliteit speelt ook de kleur van de pels een behoor lijke rol. De pastelkleurige, een meer lichtbruine iets melkchocola de kleur, worden door de pelshan- del zeker gewaardeerd. Dan kent De gemiddelde bijdra,7- woner, (aantal 2143), bedraagt derhalve 2.75. Met grote toewijding werd deze collecte Maandag jl. door de col lectanten (trices) ter hand geno men, terwijl nog steeds giften ten gemeentehinze ingeleverd worden. Uit Almkerk kwamen een paar gezinnen over, om bij familie on derdak te vinden, doch deze kon den inmiddels weer naar hun haard steden terugkeren. Een aantal koeien en Jong vee uit het overstroomde gebied werd in deze gemeente bij verschillende in- landbouwers ondergebracht. men de SHverblue of Platina, een prachtige, lichtblauwe kleurslag, maar nog vrij duur in aanschaf, terwijl tenslotte kan worden ge noemd de Brath os Spring, iets lichterblouw van kleur dan Silver- blue, terwijl de buik veel lichter van kleur is. Deze dieren worden nimmer zuiver doorgefokt, aange zien ze San te licht van kleur wor den. Men paart ze dan ook met de Platina. In Amerika bestaat mo menteel veel belangstelling voor de genoemde kleurslagen en andere zoals bijvoorbeeld de Saffier. Dit heeft tot gevolg, dat de handel van de diverse nertspelzen levendig blijft en de Standaard-kleur dit is de oorspronkelijke kleur (donker bruin) niet wordt uitgebreid,, zo dat voorlopig geen overproductie ontstaat. Wat de verzorging van de dieren betreft, neemt de voeding een zéér belangrijke plaats in. Zo zal men moeten zorgen voor de no dige variatie in het voeder. Aan gezien het roofdieren zijn, moet de voeding in hoofdzaak uit dierlijke producten bestaan, dus slachtafval, zoals pens, boekmaag, lever, bloed, gesexte jonge haantjes, dode kui kens in de dop, vis en visafval. Het voeder wordt fijn gemalen en ver mengd met 15 foktoomhoender- meel. Verder zorgt men voor de nodige vitaminen, terwijl een wei nig gemalen groente en een tomaat zéér gunstig werken. Men zij ech ter gewaarschuwd tegen het voeren van zoetwatervis of vetrijke zeevis, zoals haring, terwijl ook slachtaf val van kippen, die gevoerd zijn met een anto-schildklier-hormoon- preparaat of die met een vrouwe lijk hormoon zijn ingespoten, moet worden vermeden. Drinkwater moet steeds ter beschikking staan. De paartijd valt in begin Maart; de jongen worden tussen 26 April en 18 Mei geboren, de teven heb ben geen vaste draagtijd, maar de meeste jongen worden op de 53e dag na de tweede paring geboren. Zieken komen natuurlijk ook on der de dieren voor, maar bij een zorgvuldige behandeling niet meer dan bij elk ander levend wezen. Het pelzen van de dieren geschiedt in de maand December. Laat men tenslotte het licht val len op de vooruitzichten van de nertsi'okkerjj, dan kan worden op gemerkt, dat hierbij velerlei facto ren, zoals o.a. de koopkracht van het publiek, overproductie en mode, een rol spelen. Men kan echter vrij gerust zijn, want de nerts levert prima bont, waar veel vraag naar is. Op de veiling te Oslo van 11 De cember j.l., brachten de Standard pelzen gemiddeld 47 gulden per stuk op. de hoogste prijs bedroeg 90 gulden. Ook op de veiling te Kopenhagen werd 80 direct ver kocht, dus een levendige markt. Uit de prijzen blijkt echter, dat men dieren van prima kwaliteit moet fokken en hieraan zijn volle aan dacht moet besteden, zodat men boven het gemiddelde uitkomt. De vooruitzichten zgn bovendien zodanig, dat men de eerste drie jaar niet op inkomsten kan reke nen, uitgezonderd die uit de ver koop van reuen. Men moet het be drijf nog opbouwen en gedurende deze jaren dus steeds meer kapi taal in het bedrijf investeren. Daar na kunnen de verdiensten pas be ginnen. Het is een bijzondere teelt, die de nodige zorgvuldigheid vereist. In dien men zich daartoe in staat acht en de nodige risico's durft te aan vaarden, dan kan men met deze teelt beginnen. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2