GECOMBINEERDE DE Toestand Zeeuwse Eilanden: „Betrekkelijk hopeloos" Schouwen Duiveland, N. Beveland en Tholen zwaarst getroffen. OOK MORGEN. VRIJDAG. VERSCHIJNT ONS BLAD IN EXTRA EDITIE Aantal slachtoffers reeds ver over de duizend De redding thans in volle gang Stevige luchtbrug geschapen Totaal overstroomd 175.000 Hectaren Drukkerij en Uitgeverij Ter fctaar Schuijt N V TOT HOGER STREVEK waann opgenomen „De Geldennalser", „Burensche Courant", „De Leerdammer", Nieuwe Culemborgsche Courant", „Maas en Waalbode" „De Lek", „Vianensche Courant", „De Lingebode", „Zaltbommelsch Nieuws, „Asperensche en Heukelumsche Courant" Bnrvan De Gecombineerde. Leerdam, TeL oS HoofdredacteurL. E. MOKVELD Donderdag 5 Februari 1953 No. 16 62e Jaargang nuuuueioeuisprQS 2.50 per 3 maanden franco per post Advertentieprijs 13 cent p. mm p. editie SO cent in beide edities Verschijnt Dinsdag-. Donderdag, en Zaterdagmorgen: in twee editie* voor de beide a r grenzende delen van Gelderland en Zuid-Holland van Gorinchem tot Tlel tussen Lek en Linge. Maas en Waal In samenwerking met de Nieuwe Tielsche Courant AANTAL DODEN REEDS 1223 Het aantal slachtoffers van de watersnood was gisteren reeds Gestegen tot 1223. Hier volgen de getroffen plaatsen met de doden ,dle zy volgens voorlopi ge opgaven van onze verslagge vers ln de noodgebieden betreu- Willemstad 46; Moerdijk 13; Hontenisse 8; Krabbeöijke 4; 's-Gravendeel 55; Dinteloord 3; Temeuzen 4; Vlissingen 3; Hoe- dekenskerke 1Hondsbossezee- wering 1; Sliedrecht 1; Maas sluis 1; Halsteren 17; Kruispol der 8; Rotterdam 1 Nieuwneu- zenpolder 1; Heyningen 25; Nu- mansdorp 67Anvemege 17 Hellevoetsluis 5; Texel 7; St. Philipsland 1; Veere 2; Kortge- ne 40; Raamsdonksveer 2; Hoek sewaard 7; Oosterschelde 4; Kruiningen 11; IJselmonde 3; Brandwijk 2; Abbenbroek 1; Oudelande 2; Ouddorp 1; Rilland 1; Stormpolder 6; Burch 10; Zie- rikzee 19; Kloosterzande 9; Fijnaart 46; Goese Sas 7; Oude- kerk a.d. IJsel 2; Papendrecht L; Wolf aartsdijk 6; Geersdijk 1, Klundert 13; Ierseke 10; Stave- aisse (Tholen) 200; Goeree Dverflakkee 214 (waarschijnlijk orj Oude en Nieuwe Tonge) Burghsluis 10; Krimpen a. d. IJsel 6 Nieuw Vossemeer 50 Duwerkerk 50; Bruinisse 1; Os- senisse 1; Zuidland 20; Brou wershaven 3; Capelle 3. In doodsangst op het dak van hun huls staande, temidden van het woeste water, seinden deze mensen met een vlag naar 't toe stel, waarin de Engelse foto graaf, die deze foto maakte toen hy Maandag over Walcheren vloog, zat 5000 AMERIKANEN SNELDEN TOE MET NEGEN HELICOPTERS, ZEVEN PIPER-CUBS, VIER TRANSPORTVLIEGTUIGEN EN BOTENMATERIAAL Gisteren, Woensdag, stond het vast, dat het aantal slachtoffers van de overstromingsramp de duizend reeds ver had overschreden en dat helaas enkele honderden thans nog ongetelden, aan de verlieslost zullen moeten worden toegevoegd. Het reddingsioerk is thans in volle gang en voltrekt zich in snel tem po, nu van alle kanten manschappen met uitnemend materiaal zyn toe gesneld. Gemobiliseerd tot uiterste hulpvaardigheid ontdekt het verbijs- sterde vaderland van uur tot uur méér hoe v:reed de dood heeft toege slagen. Het verliescijfer stijgt en stijgt. Terwijl lucht- en landmacht voet aan wal zetten op het benarde Duiveland, evacueert een rampzalig Flak- kee met de vlag in rouw. Terwijl iti stad en dorp de rinkelende collecte bus het straatrumoer overstemt, het verkeer stagneert door huizenhoog met kleding en dekking bevrachte auto's en door van over de grenzen aanrollende militaire hulpcolonnes, terwijl de laatste van 5000 Rode- Kruishelpers naar de tragische vloedlijn snélt, trekken in tegenoverge stelde richting duizenden evacué?s naar veiliger steden. De eersten van vijftigduizend in eigen land ontheemden. Te land, ter zee en in de lucht vecht een vólk tegen wat het de presi dent van zijn Kamer „de gruwel der verwoesting" hoorde noemen. En blijvend gekluisterd aan de radio, hoort men noodkreten en jobstijdingen en de laatste het meest. Naarmate de avond valt wordt de kreet om hulp hartverscheurend. „Vliegtuigenom gods wü vliegtuigen naar Bruinis se En hulp, want Zierikzee vergaat. Men realiseert zich de doods angst der gekwelden wéér een bitter koude nacht te moeten ingaan. Maar nauwelijks herademd bij het officiële bericht, dat de paniek in Bruinisse betrekkelijk ongegrond is „Wij hebben de toestand vast in de hand huivert men bij de melding van Scheveningen Radio dijk doorbraak midden in het Flakkese dorp Den Bommel. Maar het reddingswerk gaat door. Een internationale luchtbrug staat gespannen, de Prins der Nederlanden zélf klom Woensdagochtend in een transportvliegtuigde Koningin en de Landsmoeder, die al zóveel water vloeden zag, zijn in de voorste linie. En daar is de vloot; die van de marine, de vissers en de mosselmannen. Vijfduizend vaartuigen, vijfdui zend reddende top-lichten. Redders dalen in Zierikzee Het was de luchtmacht, die bij het aanlichten van de vierde onheils dag op het benarde Schouwen-Dul- veland het eerste bruggenhoofd der redding sloeg. Een hefschroefvlieg tuig liet zich zakken en de eerste die vanuit het vliegtuig op de ui terst kleine maar droge landings plaats sprong, was de burgemeester van het naburige Burch. In zyn rugzak staken geneesmiddelen en hy was vergezeld van een chirurg en een waarnemer van het Rode Kruis. Ook de landmacht was bij het aanbreken van de dag in actie ge komen. Verkenningspatrouilles van het K.N.M.I.-regiment Prins Alex ander onder aanvoering van luite nant Kohutniki onderzochten tussen St. Philipsland en Schouwen-Duive- land de kansen voor een doorbraak naar het overrompelde gebied. Om drie uur in de middag stuurden com mandotroepen uit Roosendaal onder aanvoering van overste Beets hun eerste motorsloepen in de richting van Oosteriand, waar op daken en zolders 1500 deels versufte mensen nauwelijks de kracht hadden de af daling naar de vaartuigen te maken Soms wendde een harde Korea-man sün blikken af. Over de kale stak" der bomen rustte menig lichaam. Terwijl hefschroefvliegtuigen van vier nationaliteiten als spinnen bo ven de huizen hingen en de buiten boordmotoren der sloepen bromden over de waterspiegel, volgde achter de commandotroepen de infanterie. En 's avonds verdreven de zoeklich ten van de genie de duisternis bo ven dit stille gebied, waar de vuren der soldaten branden als bakens in een lijdensnacht. Tegen 7 uur, toen kotters en kor- boten met voedsel beladen op de laatste vloedstroom de haven van Zierikzee binnenvielen, koersten Ur- ker vissers met kunst en vliegwerk door gijpende dijkgaten de onder gelopen polders binnen. Met vletten en sloepen haalden anderen, die voor de kust achter de zandbanken moesten blijven, tientallen ver kleumde evacué's van de Schelde- dijken. Van Zierikzee tot Ooster iand en van Bruinisse tot Brouwers haven. Een vloot v. 30 IJmuider en Katwijker trawlers ging voor dit kustgebied voor anker. Eén radio-oproep van de Urk 104 „De Vriendschap", die de spontane invasie voor Zierikzee per radio leidde, was voldoende geweest om de vissersvloot van IJmuiden te mo- liseren. Tegen 9 uur werd een IJ muider trawler, „De twee gebroe ders", als hulpbaken in deze radio keten op de Oosterschelde ingescha keld. Terzelfder tjjd had d vloot van Ierseke met enkele tien tallen boten het rampzalige Stave- nisse op Tholen bereikt, waar hon derden evacué's aan boord werden genomen. Toen de mannen van Ier seke, die zelf nog tegen het water vechten, met hoog ty de droogge vallen haven konden verlaten, was Stavenisse eindelijk ontruimd. Slechts enkele tientallen dorpelin gen zyn achtergebleven in het dorp, dat ten dele Is weggevaagd. Tegen twaalf uur ging ook een grote evacuatievloot van Rotter damse binnenschippers en sleepbo ten voor de haven van Zierikzee voor anker. Zij zullen in de komen de dagen in georganiseerd verband (om te beginnen) 10.000 van de 24.000 eilandbewoners naar veiliger oorden wegvoeren. KONINKLIJK MEDELEVEN H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina laten niet af van haar troostende bezoeken aan de getrof fen gebieden. Met een schip van de Waterstaat bezocht Koningin Ju liana o.m. het stadje 's-Gravendeel, dat zo diep in rouw is gedompeld. H. M. mengde zich onder de aan vankelijk zwijgende, maar eerbie dig groetende bevolking. Zij was gekleed in bontmantel. gedekt met een hoofddoekje en zij droeg rubberlaarzen. Tot de 64-jarige burgemeester Van Heesen, die H. M. met tranen in de ogen opwacht te. zei de hoge bezoekster: „Leid mij rond". Overal stond zij even stil en ze praatte met allerlei mensen, wien droeve verhalen zij met spanning beluisterde. Er zijn 60 doden in deze plaats. Prinses Wilhelmina H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft enige dagen achtereen in Zeeuws Vlaanderen vertoefd, waar zy o.a. Kloosterzande bezocht. Het was een zeer ontroerend ogenblik, toen prinses Wilhelmina, nadat het gemeentebestuur aan haar was voorgesteld, de gevoe lens van deelneming van koningin Juliana overbracht aan mevrouw De Smet. waarvan 4 familieleden bij Duivenhoek, na de doorbraak van de dijk, de dood vonden in de golven. De prinses onderhield zich eveneens met het 80-jarig echtpaar Van Huffel uit Baalhoek, dat op de dag, dat het zyn gouden bruiloft dacht te kunnen vieren, door het water uit zijn haardstede werd verdreven. Nadat prinses Wilhelmina een kopje thee had gedronken, vertrok zij naar Terneuzen, vanwaar zij per boot naar Hoedekenskerke in Zuid- Beveland overstak. Prins Bernhard Gisteren is Prins Bernhard uit Amerika op Schiphol teruggekeerd, waarmee hij zyn missie in New York heeft onderbroken. Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft de nieuwe fiets, die haar op haar verjaardag door een rijwielhandel in Soestdijk werd aangeboden, spontaan aan de hulpacties voor het Rode Kruis geschonken. De „Piet Hein-' Op koninklijk beVol is bet. ko ninklijke jacht „Piet Hein" dat op de rijkswerf te Den Haag in revi sie lag, met man en macht vaar klaar gemaakt. Het schip vertrok ma naar Amsterdam. Het zal als noodhospitaal worden inge richt. Hoog de solidariteit Giro no. 9 5 7 5 Nationaal Rampenfonds Een schuur met 180 gestapelde doden HELICOPTERES EN MOTORVLOTTEN INGEZET De situatie op de Zeeuwse eilanden wordt in vele gevallen „betrek kelijk hopeloos" genoemd. Eindeloze watervlakten vormen het sombere beeld. Uitgestrekte gebieden z(jn door het door de dijken gebroken zee water verzwolgen. Omtrent het lot van Tholen was ernstige ongerust heid ontstaan. Omdat alle verbindingen waren verbroken, ontbrak tot Maandagavond elk nieuws van dit eiland met bijna 16.000 inwoners. Door waarnemingen uit de lucht stond één ding vast: Tholen ls een on dergelopen gebied. Met Tholen schijnen Noord-Beveland en Schouwen en Duiveland het zwaarst van de Zeeuwse eilanden door de ramp te zijn getroffen. Schouwen staat, de duinen uitgezonderd, geheel onder water. De stroming is hier zo sterk, dat de door vliegtuigen uitgeworpen rub berboten afdrijven. Maandagavond bracht een uitgeputte koerier op het vliegveld Woensdrecht in opdracht van Oude Tonge's burgemeester de verbijsterende tijding dat in een schuur op Goeree-Overflakkee nog 180 Uehameri liggen opgestapeld. Op de dijk, zo meldde de wezenloze man, wachten nog 1500 mensen in panische angst voor de derde maal de nacht af zonder drinkwater, zonder geneesmiddelen voor de sterven den. De dokter van de vliegbases Woensdrecht kon niet anders ver klaren dan dat dit gruwelijke toneel door de ooggetulgenverklaringen der twee helicopter-bcstuiirders van de vliegbasis werd bevestigd. De koerier van Oude Tonge arriveerde op Woensdrecht met de laatste vlucht van de 26, die het hefschroefvllegtiiig van uit Woensdrecht sinds Maandagochtend tussen de boerderijen en de dijk op Goeree-Overflakkee had uitgevoerd. 47 Mannen, vrouwen en kinderen, die in bomen, tele foonpalen en op de daken der boerderijen met hun laatste krachten nog een greep deden naar het leven, werden naar de dijk gebracht. Want het tijdrovend vervoer naar de vaste wal moest wijken voor de onmid dellijke veiligheid van hen, die op het punt stonden onder de geleden ontbering te bezwijken. Slechts de koerier kreeg gelegenheid tijdens de laatste vlucht naar Woensdrecht te gaan. stuurder van de enige helicopter, die Nederland bezit en adelborst- vlieger eerste klasse Mulder wa ren de eersten, die hulp boden. On der moeilijke omstandigheden trok ken zy met een leer de mensen in hun cabine. ONDENKBAAR LEED Met roodomrande ogen en 'n be haard gezicht hing de 31-jarige Ma- rius van Rees, die de tocht van dit eiland der verschrikkingen naar de veilige wereld als organisator van de hulp had gemaakt, in de stoel. Om half drie Zondagochtend be gonnen de noodklokken te luiden en om drie uur stond het water al tot aan de nokken der huizen. Toen het licht werd zagen we pas hoe veel mensen en dieren verdronken waren." •Zee Idzerd» be- Vrouw en 12 kinderen verloren Een man van 46 jaar kon wor den gered, alleen, want zyn vrouw en 12 kinderen leven niet meer. 32 Mensen kon luitenant ldzerda bren gen naar de dyk, waar de toestand echter hopelozer wordt. Omringd door alleen maar water smeken de mensen bier om iets te drinken. Van een dak van een huis redde adelborst Mulder een vrouw, die elk ogenblik haar kind verwacht. Haar 3-jarig dochtertje was by haar. Achter de boerderij dreef het ontzielde lichaam van haar 10-ja- rig zoontje. De bestuurder van het hef- schroefvliegtuig stond in voortdu rende verbinding met de basis in Woensdrecht en met andere vlieg tuigen. die aanwijzingen gaven waar hulp geboden was. Amphibie- vliegtuigen zyn in het vaarwater bij Oude Tonge geland. Een helicopter zou by het aanbreken van de dag onmiddellijk een vlucht maken naar het land rond Oude Tonge, om stervenden te halen, die daar in een auto wachten. Zo was het beeld bij Oude Ton ge; wie zal bevroeden hoevelen het zelfde lot getroffen heeft? Halste ren zocht naar zijn doden in het besef, dat minstens 60 bewoners, die nu nog „vermist" worden ge noemd, vermoedelijk hun dood in het water hebben gevonden. Over het lot van Schouwen en Duive land is nog weinig bekend. Van al le kanten dringt de tragiek zich op aan hen die in deze dagen moei zaam door deze gebieden trekken. Leed, waarbij elk woord vervaagt. Uit de armen van een moeder werd de kleine weggeslagen, die zij in veiligheid trachtte te brengen; in schuren en stallen die tot lijken huis zijn ingericht, liggen de licha men van volwassenen en kinderen wier namen nog niet hekend zijn en waarnaar radeloze bloedverwanten ergens zoeken. Met 't uur wordt het duidelijker dat zich geen mens ooit kan voorstellen wat in Neder land nu al twee nachten en dagen lang aan het gebeuren is. Eerste globale schatting 300.000 Mensen ernstig getroffen Hoewel juiste cyfers moeilijk te geven zijn. schatten deskundigen de oppervlakte van het overstroomde gebied in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant op 175.000 hectaren. In Zeeland heeft zeker twe-vijfde van de brv - •••-■■ naastebij honderdduizend mensen, ernstig van de overstroming t? i. Op de Zuidhollandse eilanden en in de waarden zal dit aantal 125.000 en ln het Westbrabantse gebied ongeveer 60,000 bedragen, zodat het totale aantal ernstig door de watersnood getroffenen ruw geschat op 300.000 kan worden gesteld. Het aantal minder erstig getroffenen is minstens zo erroot.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1