Het is middernacht dr. Schweitzer Kroniek van de stad: Arnhem doet wat het kan CLOWNTJE RICK Met üw geld hun nood te lijf Negen vijf zeven vijf! Beroep op alle Huisvrouwen Vier dijken braken door Het ramp-boek in drie talen GELDERS DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 TTET vastleggen van karakteradel in beelden is altijd een moeilijk werk. De Vendor-films te Parijs heb ben van dr. Schweitzer de vergunning gekregen om een film over zijn leven te maken. Een aanbod van Ameri kaanse zijde sloeg dr. Schweitzer af, omdat hij vreesde, dat er te veel „bom barie" ingelast zou worden. De film „Het is middernacht, dr. Schweitzer" is een vrije biografie geworden over de eerste periode in het leven van deze zo bekende Elzasser dokter, theoloog, filosoof, musicoloog. Ze behandelt de historie van Schweitzer toen hij nog In de Elzas vertoefde, langzaam een schitterende carrière opbouwde en toen gegrepen werd door het leed daar ginds in het hete Afrika, waar het zwarte volk al eeuwen lijdt. Men kent in brede lagen van ons volk de ge schiedenis van deze grote man, die naar Lambarene is vertrokken en daar zijn krachten hoeft gegeven aan de zwarte mensheid. De zwarten hebben hem in het begin niet erg vertrouwd en het had maar een haar gescheeld of de „blanke tovenaar" zou het slacht offer zijn geworden van de zwarte ma gie indien niet op het nippertje een doodzieke patiënt, die hij had behan deld, „er door" was gekomen. Toen zwenkte het wantrouwen om in on begrensde bewondering, die zich o.m. uitte in het feit, dat men de doden bij zijn hospitaal neerlegde, in de hoop dat deze grote tovenaar hen levend zou maken Schweitzer heeft met enorme moeite, zorg en uithoudingsvermogen daar een kolonie opgebouwd, die het cen trum is geworden voor medische hulp. Over de eerste opbouw-jaren handelt deze film; over de periode, die werd afgebroken, toen deze nobele mens in de verschrikkelijke oorlog van 1914 1918 door de Fransen tot „vijand" werd verklaard en moest worden ge ïnterneerd. Om middernacht moest deze vreedzame mens, wie het hart pijn doet als hij een dier zou doden, vertrekken vanwege zijn „vijand schap". De film, waarvan het scenario eenvoudig is en geenszins scherpzin nig, toont in dit een nuchter verwerkt levensverhaal. Maria de verpleegster, die slechts met veel moeite op haar benen kan staan, voorts pater Charles, die vriendschap sluit met de grijze Schweitzer, maar later door stammen wordt vermoord, en anderen. Alle exponenten van dit altruïstisch leven zijn Verwerkt en ze hebben samen een bescheiden monument ge tekend van de dokter in het oerwoud. Er ligt een grote rijkdom van gedach ten in de Schweitzer-film. Pierre Fres- nay, die öok de rollen vervuld heeft in „God heeft de mensen nodig" en „Monsieur Vincent" is eén goede keus geweest. Zijn typische Elzassisch- Franse uitspraak past by de figuur van de jonge Schweitzer en zijn allure is in het algemeen in overeenstemming met de bescheidenheid van de werke lijke Schweitzer. Men ga de technische zyde van de film niet zo zeer bezien er zijn vrij originele opnamen van negerzangen maar zien haar vooral om het werk van deze grote mens en zyn arbeid. F. Zwervende huisdieren in. de noodgebiedcn Naast de vele rampzalige mensen, die getroffen zyn door de watersnood, zijn er ook vele huisdieren, die dak loos rondzwerven en hulp behoeven. Hoewel het „Nationale Park" te Amerongen nog niet tot stand is ge komen, wil de Stichting Amivedi trachten de thans noodlijdende dieren zoveel mogelijk te helpen en roept zij daarvoor de medewerking in van hen, die begrijpen, dat ook de dieren moeten worden geholpen. De Stichting heeft de beschikking gekregen over een paar schuren in Amerongen en is bezig te trachten de nodige hokken in bruikleen te krijgen of te huren. Zij, die bereid zouden zijn de Stich ting te helpen met hokken, manden, voedsel enz. en eventueel met het transport, worden vriendelijk ver zocht dit per omgaande op te willen geven aan: Stichting Amivedi, Ant. Duyckstraat 6, Den Haag. Tel. 556137, kengetal 1700. Men wordt verzocht geen artikelen in te zenden. AGENDA DONDERDAG: Stadsschouwburg, 9.30 en 11.15 uur: jeugdvoorstelling door de toneel groep „De Witte Vogel" van „De mantel van de zonnebloem". Stadsschouwburg, 20 uur: Jan Musch in „De Vrek". Musis Sacrum, 9 uur: Vergadering Gelderse Mij. voor Landbouw. Musis Sacrum, 20 uur: Abonn. concert door het Gelders Orkest o.l.v. Leo Fappenheim. Soliste Clara Haskil, piano. V.U.-gebouw, Rijnstraat, 20 uur: Stry- bos: Onbekend Spanje. VRIJDAG: Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel met „Daar moet je vrouw voor z\jn". Abonn, voorst, serie E-4. FILMS: Luxor: „Do eerbiedige lichtekooi" Toegang 18 jaar. Aanvang der voor stellingen: 14.30, 18.45 en 21 uur. Zon dag boven 16.30 uur. (Geprolongeerd). 50-minutenfilm dagelijks 11 uur 's Zondags 12 uur. Saskla: „De Verboden vrucht", toegang 18 Jaar. Vooistellingen als in Luxor. (Geprolongeerd). Palace: „Starllft". Toegang alle leeftij den. Voorstellingen ala in Luxor. Zondag 1 Febr., 12 uur: „Op hoop van zegen" (voorstelling ten bate van het hospitaalschip „De Hoop"). Toegang 14 jaar. Donderdag 5 Febr.: „Arsenicum en oude kant". Toegang 18 jaar. Arnhems: „De kloof der verschrikking". Toegang 14 jaar. Voorstellingen als ln Luxor. MUSEA: Gemeentemuseum: Geopend van 10— 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bronbeek: 1015 uur. Burgers Dierenpark: geopend van 8 uur tot zonsondergang. APOTHEEKDIENSTEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten worden t.m 6 Febr. waargenomen door Apotheek Herens v.h. Boom, Kastanjelaan 5, telef. 25425 en Apotheek Brongerma, Apeldoornseweg 70, tel. 23618. De Gemeente-Apotheek is open op werkdagen van 8.30 tot 22 uur. Op uren dat de Gemeente-Apotheek ge sloten is, kunnen spoedrecepten wor den aangeboden in een dienstdoende apotheek. Geneesk. dienst: tel 24446 (b.g.g. 22267). Dokterspost Velperweg 27, teL 22902, Morgeit en overmorgen grootscheepse collecte Arnhem verstaat dat „neen" niet niet bestaat. Onze burgemeester vertelt, dat niet alléén via de geluids- wagen die door (le stad rijdt maar ook vla de radlo-distrlbutledienst. Als U Vrijdag thuis geen collectant ziet, dan behoeft U zich niet onge rust te maken want Zaterdag zyn de collectanten opnieuw actief en zullen U dan zeker niet vergeten. Maar moet U de deur uit, vergeet dan niet langs Arnhems prominenten met lmn helpers te gaan. De busconducteur zal dank baar zijn voor alles maar hy ziet nu toch liever grotere bedragen dan het dubbeltje waar hij anders tevreden mee Is. En dan het Vitesse-elftal. zy vinden dat nu de beurt aan U is om goals te maken. Hoe meer hoe liever ls hun slagzin. De brandweerlieden zien toe boe IJ nu de in noodverkerenden helpt. Zo zouden wij door kunnen gaan. Waar U ze vinden kunt? Op het Land van de Markt, Willemsplein, op drie punten van de Hommelstraat o.a. bij liet Velperplein, in de Vijzelstraat hoek Hema, by het Station en op tal van andere plaatsen. Zorgt Arnhemmers, dat de collec tanten met moeite hun bus kunnen torsen want „Neen" bestaat niet! Nationaal Rampenfonds- Comité Arnhem. Nationaal Rampenfonds Bijdragen ingekomen bij de Arn- hemsche Courant op 4 Februari 1953. M. B. Arnhem 25; Reisver. „El kander Gevonden" Arnhem-O 100; v. d. G. Arnhem 10; „Stuiverspotje Arnhem 5; Bewoner v. Versehuer- plein ƒ2; J. H.W.Arnhem ƒ15; N. H. Arnhem ƒ5; N. L. L. Arnhem 25; E. R. Arnhem 10; Gr. Arnhem 10; „Avondrust" Arnhem 115; N. N. Arnhem 10; mej. de H. Arnhem ƒ50; Fam. T. Arnhem 50; Q. X. Arnhem 100; Arnh. Mannenkoor 100; A, v. G. Arnhem 25; J. de H. Arnhem 10; „Invaliden Kon. Mil. tehuis Bron beek" 342,75; R. v. d. M. Arnhem 10; J. H. Tr. v. O. Arnhem 25; C. M. H. Arnhem 10; mej. C. C. v. G. Bennekom 5; N.V. Cojo, H. J. Arn hem 500; mej. B. J. S. v. W. Arn hem 20. Drie ton gepasseerd Gisteren heeft Arnhem de drie ton gepasseerd. Het totaalbedrag voor het Rampenfonds bedraagt thans 304.805 gulden. Gisteren kwam 45.322 gulden bin nen: giro 10.000 gld., bank 16.420 gld., Arnhemse dagbladen 1802 gld. en bij zondere giften 17.100 gld. Arnhemmers: nog zeven ton! Een l eraar van het Stedelijk Gymnasium heeft een bijzondere „straf" bedacht voor leerlingen, die voor zijn les hun boek vergeten hebben: Zij zullen voortaan een „boete" moeten betalen door een zeker bedrag te storten in een pot, ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Dit bedrag varieert van vijf cent tot een kwartje, naarmate het een hogere klas betreft. Hij heeft zijn leerlingen op het hart ge drukt, vooral niet te vergeten hun boek te vergeten, onder het motto: „Vergeet, opdat gij niet vergeet!" Het bedrag dat ontslaan is door dit vergeten, zal aan liet einde der cursus aan het Nationaal Rampen fonds worden afgedragen. DE KAARTPOT: Drie dames, werkzaam in een grote zaak, alhier, kaartten 's mid dags na het eten en maakten van de winst een potje om samen een gezellige avond te hebben. De 'ia- mes hebben echter spontaan beslo ten: hun pot van veertig gulden gaat naar het Nationaal Rampen fonds. BRIEF VAN EEN ZOON: Een ingezetene van Arnhejn ont ving gisteren een brief uit Breda van zijn zoon, die bij de directe hulpverlening was ingezet. Hij schrijft: Wat ik de laatste twee dagen heb meegemaakt, zal ik niet licht ver geten. Ik had niet gedacht dat wa ter zo'n enorme kracht kan ont wikkelen. Maar ik zal by het begin beginnen: Zondag, liftend om half vier in Breda, metéén in een werkpak en een camouflage-jas, met groepen van 50 man telkens weg. Wy gin gen om 7 uur in twee auto's naar Lage Zwaluwe; tenminste wat Lage Zwaluwe wès. Het was nu één zee. We hebben daar alleen mensen ge- evacueerd, want er was al veel hulp, en daarna gingen wij terug om 10 uur. We waren toen de enige 50 man in de kazerne. Toen kwamen de berichten over afgesloten Zee land. Om twaalf uur vertrokken wij ln stikdonker naar Antwerpen, waar we om 2.30 met hulp van de Belgische Genie met pontonboten op twee sleepboten naar Zierikzee moesten gaan. Een tocht van twee uur op de Schelde, die een kokende hel leek. Om 4.30 u. waren wy bij Rllland- Bath, waar al hulp was. Toen via Hansweert door kanaal van Zuid- Beveland. De sluizen konden echter niet open want die waren verwron gen. Toen maar naar Kruiningen. De Belgische sleepboot kon niet verder en wy in de pontons. Het werd al wat lichter en wij voeren over huizen, tuinen, links en rechts dood vee dry vend, een ravage en een ellende als ik niet gedacht had. We hebben daar nog flink wat kunnen doen; soms tot de nek in het water. 's Middags bij eb, zakte het water ongeveer 8 meter! We hebben toen nog huisraad etc. opgehaald, maar wij waren zo bekaf dat we terug gingen. Maandagavond om twee uur naar bed; allen gekleed en vanmorgen om 9 uur op; dat is nu, ik schrijf dus even, we kunnen ieder ogenblik weer weggaan, onbekend waarheen. Op die tocht naar Zeeland heb ik wel 20 dijken kapot gezien. Het is iets wat je je niet in kunt denken, water, water overal. Er wordt be hoorlijk geholpen door iedereen. COLLECTE BINNENSTAD: Mogen om negen uur begint de grote aanval op de beurzen der Arn hemmers. Op drie punten wordt op grote schaal gecollecteerd, op hei Land van de Markt, de Vijzelstraat (hoek HEMA) en op de Hommel straat hoek Velperplein. Voorts is er de huis-aan-huis collecte. Op het Land van de Markt be ginnen morgen om negen uur de busconducteurs en in de Vijzelstraat stellen zich de diensters, kellners, koks en piccolo's op. De busconducteurs worden om half e^f afgelost door de politie en deze op hun beurt door diaconessen en verpleegsters. De Horecaf-men- sen staan in de middaguren hun plaatsje af aan de brandweer. Zaterdag zijn de hele dag van half negen tot zes uur prominente spelers van Vitesse op het Land van de Markt in actie en in de Vij zelstraat achtereenvolgens oudge dienden van Bronbeek en militairen. V.U. BESCHIKBAAR: De lokalen van het V.U.-gebouw worden de gehele verdere week door de Volksuniversiteit beschikbaar gesteld voor de collectanten. Daar zal hun tevens gratis koffie en thee worden aangeboden. CHRONIQUEUR Het Propaganda-Comité Arnhem Nationaal Rampenfonds. Neen bestaat niet Nog dringender dan voorheen moeten wij u dat aan de vooravond van de collecten toeroepen. Ruw geschat zijn één milloen landgenoten getroffen. Driehonderd duizend zijn er zwaar, ge troffen. Zij zijn alles maar dan ook alles kwijt. Huis, inboedel, kleding, land, vee, werktuigen zullen nodig zijn om hun weer aan het dagelijks brood te helpen. Stadgenoten rekent u even met ons mee? Als deze driehonderd duizend landgenoten ieder honderd gulden ont vangen dan is er dertig millioen no dig. Ontvangen zij ieder duizend gul den dan moet er driehonderd millioen gulden komen en dan nog is het niet voldoende. Arnhem is de drie ton gepasseerd. Roeit u mee naar het millioen? U twyfelt of het kan? „Neen" bestaat niet. Luistert u maar verder. De heer V. is de tweede stadgenoot die één cent voor iedere gulden die Arnhem opbrengt zal afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. Dat bete kent dat èn de heer N. èn de heer V. vandaag ieder meer dan drieduizend gulden schuldig zijn. De heren willen meer bijdragen en u hebt het m de hand dat te bevorderen. Maar ook de kleinere bijdragen komen steeds bin- ;n. EVANGELISATIE ARNHEM Het bestuur van de Evangelisatie Arnhem hoopt Vrijdag 6 Februari tij dens de Dienst een extra collecte te houden voor de noodlijdende bevolking in het Westen. Beddegoed en geld nodig TIE HULPACTIE IN ARNHEM is begonnen. Al een paar dagen geleden. Maar toch is dit pas het begin, want de finish is nog nergens te zien. Na de aanvankelijk wat onzekere en verwarde start, loopt thans de zaak op rolletjes: het binnengekomen goed is gesorteerd en grotendeels ingepakt, er is een centrale canlinc voor de helpsters en helpers en men weet vrijwel waar men in Arnhem op het ogenblik aan toe is. Aan helpende handen is er geen gebrek. Ook kleding en voedsel is in voldoende male althans voorlopig ontvangen. Alleen is er behoefte aan zakdoeken, scheerzeep, heddegoed en geld, geld en nog eens geld. De anders zo rustige en gezellige Sociëteit voor Ouden van Dagen heeft een ander aanzien gekregen. Nu brjna alle kleding daar is gesorteerd en opgeslagen in de G.T.W.-loods, heeft men het gebouwtje aan het Roer mondsplein bestemd als eethuis voor de helpsters, helpers, chauffeurs, co lonnemensen en alle anderen die op een of andere manier actief bij het werk zijn betrokken. U.V.V.-dames, met behulp van leer lingen van dc Huishoudschool, staan dag en nacht klaar om de binnenko menden te voorzien van eten of drin- kén. Men heeft wat kleding in de „soos" achtergehouden om even tuele evacué's te kunnen helpen. Dat dit nodig was, blykt uit het feit, dat er reeds twintig evacué's van kleding zyn voorzien. Overigens zal Arnhem voor- lopig geen evacuatiecentrum worden, doch alleen mensen op vangen, die in deze stad familie hebben. Op de Roode Kruis-post aan de Vel perweg is het een buitengewone drukte. Mensen komen en gaan. Or ders werden gegeven en instructies ontvangen. Alles marcheert echter prima. Ii. s-Gravendcel, Strijen-Sas en Dor drecht is de draadloze dienst van het Roode Kruis afd. Arnhem ln actie ge komen. Dank zy de gewaardeerde hulp van beambten van de P.G.E.M. func- tionneert de dleust uitstekend. Gister ochtend is ir. Van 't Blik met enige service-wagens van Arnliemse garage houders naar Zevenbergen vertrok ken, waar zy hulp verlenen by het red den en bergen van vee. Wederom ls gisteren door de Arnhemse bakkers een 1000-tal broden naar Rotterdam verzonden. Een geïmproviseerde can- tinewagen is met U.VV-st-rs naar Dinteloord vertrokken om voor de sol daten te koken. De andere wagen is er al en verleent vooral diensten aan de politie. Want het komt voor, dat men de redders vergeet en alles con centreert op de geredden. Dokter Visser is gisteravond laat met een colonne uit Tholen teruggeko men. Dokter Miete heeft zijn werk daar weer overgenomen. Het bovenstaande geeft een (onvol ledig) beeld wat de Arnhemmers prestelen op het gebied van hulpver lening. Wat de aanmeldingen op het Gewes telijk Arbeidsbureau betreft, deze wor den genoteerd, doch men komt pas in actie na een officiële oproep van het Rijksarbeidsbureau te Den Haag. Gelukkig is men in Arnhem, dat aan den lijve ondervonden heeft wat evacu eren is, doordrongen van het feit, dat hier hulp geboden moet worden. Welnu, hetgeen waar men thans hel meest behoefte :xn heeft is geld. Daarnaast kan men nog beddegoed (dekens, matrassen, lakens en slopen) gebruiken, vele zakdoeken en enkele staven scheerzeep. Kleding is er voor lopig genoeg. Ook emballage heeft men voldoende. Bedenkt, dat als U helpen wilt, U het beste Uw geldelyke steun kunt verlenen. De Dienst van Reiniging, Ontsmet- smetting en Landelijke Eigen dommen van de geemtente Arnhem, welke belast is met het inzamelen en distribueren van afvallen van levens middelen doet een beroep op alle inge zetenen de aardappelschillen af te ge ven aan de door B. en W. aangewezen vergunninghouders. De nationale ramp die over ons land is gekomen heeft grote aantallen ge red vee op plaatsen bijeen gebracht waar men voor een groot deel reeds aangewezen w.^op aardappelschillen. Vanzelfsprekend is de vraag uit deze gebieden vele malen gestegen, vanwege het schreeuwend gebrek aan veevoeder. Deze dienst doet wat mogelijk is, doch het is schrijnend te weten, dat in onze gemeente nog pl.m. 10.000 kg aardappelschillen verloren gaan, door dat dit kostbare veevoeder grotendeels, zonder enig nut. in de kachel terecht komt, deels in de vuilnisemmer ver dwijnt, hetgeen overigens bij gemeente verordening verboden is. Wij zijn ons bewust dat deze vernietiging geheel argeloos zonder bepaalde opzet ge schiedt en meer voortkomt uit gemak zucht en door onbekendheid van de grote voedingswaarde van aardappel schillen als veevoeder. Het is daarom dat vorengenoemde dienst de ingezetenen van Arnhem verzoekt alle aardappelschillen mede te geven aan de ophalers. Nu meer dan ooit heeft elke schil waarde. Eventuele klachten over op halers welke 2 x per week bij u aan huis moeten komen, worden gaarne in gewacht aan het bureau Landbouw- straat 1, telefoon 26541. Vooral onder de huidige omstandig heden vertrouwt deze dienst op uw aller medewerking. DE DIRECTEUR Schoolkinderen gaven O spontaan De leerlingen van de Van Limburg Slirumschool hebben spontaan een collecte gehouden voor de rampge bieden; zij brachten een bedrag van 430.bijeen. Bravo! De kinderen van de school voor voortgezet lager onderwys deden in spontaneïteit niet onder. Zij gingen collecteren op hun school Onder de Linden en mochten het genoegen smaken een bedrag van 100.af te dragen. De leerlingen van de Christelijke school aan dc Prinsessestraat no. 30. hoofd de heer Dykerman, besloten eensgezind om hun spaarpotten etc. eens na te kijken en brachten hun penningske mee. Het resultaat was, dat zij ƒ261.50 konden afdragen. Een der kinderen had een bedrag van 7.in zyn spaarpot en dat ging er uit, want de slachoffers moesten eerst geholpen worden! De Centrale ULO-school bracht ƒ430.97 bij elkaar. Voorbeelden die navolging ver dienen! ERNSTIGE VAL Op de Frans Halslaan viel dezer da gen een 13 jarige jongen van een stil staande auto Hy liep vermoedelijk een hersenschudding op en is in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. CAECILIA-CONCERT Het Caccilia bestuur deelt ons mede, dat het programma van het concert van a.s. Maandag in verband met de huidige omstandigheden in zoverre wordt gewijzigd, dat de „Bolero" van Ravel wordt vervangen door de derde „Leonore Ouverture" van Beethoven. De verkeerspolitie verzoekt hen, die per auto komen vooral tijdig aanwezig te zyn. CON BRIO De Arnhemse Accordeon Vereniging Con Brio stortte heden een week con tributie van haar leden in het Natio naal Rampenfonds. Neen beslaat niet. Op naar 't millioen Een driemanschap van vooraanstaan de Arnhemmers ls al aan het werk aan een geldinzamelingsactie, die haar weerga niet kent. De ramp, die ons volk heeft getroffen, is van een om vang zonder weerga: hier valt zoveel nood te leningen, dat ccn ieder, die zo prettig hoog en droog is biyven zitten, op de Arnhemse heuvels, uit de vol heid van zyn gemoed moet geven. Ge ven, niet alleen uit plichtsbesef, maar geven om redenen van dankbaarheid, mededogen en van naastenliefde, om talloze andere overwegingen meer. Geven. „Neen" besta&t niet. Hoeveel geld zal er noalg zün? Nie mand die liet kan beramen. Een mil liard? Minstens. Zou één millioen voor Arnhem te veel gevraagd zyn? Aan de Arnhliemse burgerij liet antwoord. De Arnhemmer kan dat antwoord geven iedere keer dat hem dit spontaan op welt, iets af te staan, (giro 9575) hy kan het geven, wanneer Vrydag of Zaterdag huls aan huls gecollecteerd wordt, wanneer geziene persoonlykhe- den, te midden van yverige collectan ten, op een van die dagen op centrale punten rondgaan. Geziene persoonlyk- lieden: de burgemeester en andere magistraten, populair buspersoneel, bekende figuren van de verkeerspolitie, liet eerste elftal van Vitesse. Geven: In eigen groep, de bakkers, slagers enz. voor hun vakgenoten. Geven: de grote bedryven door In zamelingen. Geven: bij herhaling, dit ls geen actie, waarbij men na één keurig re sultaat op zijn lauweren mag rusten. Het ls een lange weg naar het mil lioen. Een onbereikbaar doel? De toe komst zal Ieren, of de Arnhemmers zijn overschat of onderschat. De twee ton is al na twee dagen in zicht! Wat niet doorgaat De Gymnastiekvereniging „Thor" heeft haar uitvoering van Zaterdag 7 Februari in Musis tot nader order uitgesteld. De toegangsbewijzen blij ven geldig. Het Padvinders-zwemfeest van Zon dag a.s. in het Sportfondsenbad ls eveneens tot nader order uitgesteld. De clubavond van de Arnhemse Reddingsbrigade op Maandag 9 Fe bruari is afgelast. De feestavond van de Buurtvereni ging „Het Spükerkwartier" vun Za terdag a.s. is tot nader order uitge steld. De Oostelijke bokskanipioenscliap- peii, welke voor 8 Februari waren uitgeschreven, werden voorlopig voor veertien dagen uitgesteld. Een snipperdag Het gehele personeel van Stokvis bood aan een snipperdag af te staan ten behoeve van het Nat. Rampen fonds. Door deze geste kon gisteren een be drag van 4.000,worden afgedragen aan loon, salaris en bijdrage van de N V. zelve. Daarnaast werd door velen nog persoonlijk bijgedragen in geld en kleding en in Zeeland werden reeds 200 electrische zaklantaarns afgele- verd. PUBLIEKE VEILING In de Dinsdagmiddag gehouden vel ling van vast goed in het Venduhuis der Notarissen, werd ten overstaan van Notaris P. H. Roes verkocht: Be neden- en bovenhuis Sw. dc Landas- straat 37-39. ingezet voor 7.577. ernynd met 250.en verkocht voor 7.827.—. Huls aan de Bildcrdykstr 16. ingezet voor 5.200.—, gemijnd met 550.cn verkocht voor 5.750. Beneden- en bovenhuis aan de Naëil Tynegieterstr. 50-52, ingezet voor *6.677.gemijnd met 400.en verkocht voor 7.077.3 Bouwter reinen aan de Orchislaan, ingezet voor 35.553.gemijnd met 25.000. en verkocht voor 60.553.Ten overstaan van Notaris J. P. van Lonkhuyzen 3 huizen aan de Herm. Heyermanstr. 19-23, Ingezet voor 13.189.gemijnd met 200.en verkocht voor 13.389. HERMANDAD STAAT VOOR 1000 Onder het politiepersoneel, waaron der dat der Reserve Gemeentepolitie, erd reeds een geldinzameling voor de slachtoffers van de watersnood ge houden. Aan het Nationaal Rampen fonds kon worden medegedeeld, dat oorlopig al op een bedrag van duizend gulden kan worden gerekend. BIDSTOND IN SYNAGOGE Zondagmorgen a.s. om elf uur zal in de synagoge aan de Pastoorstraat alhier een bidstond worden gehouden. Oproep Arnliemse Midden stands-Centrale Nu de bevolking van ons vaderland zich allerwege opmaakt om de nood, tengevolge van de nationale ramp, die ons volk heeft getroffen te leningen, spreekt het vanzelf, dat ook Arnhem deze actie met kracht steunt. Het bestuur van de Arnhemse Mid denstandscentrale wekt namens alle middenstanders ter plaatse op om zo veel als hun mogelijk is te offeren voor dit nationale doel. Het ligt niet in het voornemen een zelfstandige actie te onwikkelen, omdat versnippering van kracht het bereiken van het be oogde doel slechts kan belemmeren. Het meest gewenst is, dat de stroom van giften geleid wrrdt naar het Na tionaal Rampenfonds. En dan onder gif en te verstaan: werkelijke offers. Met het oog op de door de Regering verleende belastingfaciliteiten ver dient het aanbeveling de bijdragen over te maken per bank of giro. Uitstel van „Persbal" Het door de Vereniging Arnhemse Pers te Arnhem in Musis Sacrum op 14 Februari te houden „Persbal' ls om begrijpelijke redenen tot nader order uitgesteld. FRUIT- EN GROENTEN VEILING. Op de Gelderse Fruit- en Groenten- veiling te Arnhem werden 4 Februari 1.1. de volgende prijzen genoteerd: Voor fruit: dubb. Bellefleur 3; Br. Bellefeur 49; Eng. Bellefleur 326 Gieser Wildeman 510; Goudreinet 431: Lemoenappel 511; Lunters Present 312; Notarisappel 1013; Present van Engeland 324; Franse zure appels 412; St. Remy 58. Winterjan 39; Sterappel 16; IJsbout 3; Jonathan 337; Campanezoet 312. Voor groenten: bieten 1112; andij vie 6771; boerenkool 3234; kool rapen 56; knolselderij 9—22; kroten 13; gekookte bieten £526; gele kool 915; rode kool 1415; savoyekool 24; prei 1633; spruiten geschoond I 5970; idem H 3750; idem onge- schoond 2546; witlof I 4452; idem II 29—44; veldsla 68—127; uien 2633; wortelen 813. Burgerlijke Stand 3 Februari Overleden: W. Garritsen, 51 j., geh. met C. ter Burg; M. Hoekstra, 86 j; J. J. Polman, 24 j.; M. A. Hondeveld, 4 maanden; G. Kamps, 63 j., geh. met W. C. C. Harlé; W. van Brakel, 78 i„ geh. met B. Derksen, M. Honders, 60 j„ geh. met J. H. Haverkamp; G. J van der Stroom, 82 j., geh. met H. M. Winkel; F. P. de Greijff, 77 j., geh. gew. met M. W. Vlot. Bevallen: A. G. H .Frieling-Kemper- man, d.. M. P. J. Geurts-van Wanrooy, d.; P. N. van der Oord-Veldhuizen, z.; H. F. M. van Geffen-van Gruythuijsen, 2 zoons; G. H. Boekhorst-Goossens, d.; G. H. L. M. Huuskens-Sol, z.; E. O. Tssi-Winkler, d.; B. J. Wiessing-Spoo- renberg, d.; J. Tromp-van Laar, d.S. Büsselmann-Kamphuizen, d.; M. B. Scheen-Wubbolts, d.; A. Vastenholt- van Damme, z.; G. van der Veer-Vis, z.; S. E. Jansen- Tuma, d.; J. Vink- van Kalkeren, z.; G. Antema-Endemö., d.; T. M. Primus-Ruiter, z.; J. Zoest- bergen-Smit, d.; E. W, Jonkers-Gèrrit- sen, z. Gehuwd: J. J. van den Bergh en C. H. A. Neijènhuis. 4 Februari Gehuwd: G. Slotemaker en A. J. Kasberg; H. H. Sillekens en E. D. C. van Wijck; F. N. J. Nathans sn M M. H. Thomassen, H. Holthuysen en E. H. E. Boekhorst; J. Scharrenberg en T. J. Jordens; J. G. de Groot en C. F. Kramer. Bevallen. C. H. StephanusBam- bach, z.M. J. M. KustersGrooi Antlnk, z.; H. W. Lootenv. d. Berg. d.; J. P. de Goede—Kalden, z.; J. B. LeiftingSiep, d.; M. van Diepen Spiering, z. Overleden: H. van de Kamp, 86 j„ geh. gew. met J. Gertzen, T. P Ver- heij. 53 j., geh. gew. met H A. Fre- deriks; C. J. van Hommeien, 51 j. By KB. ls toegekend de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver aan: A. van Daalen te Arnhem, afde lingschef by N.V. Motorenfabriek Tho massen te De Steeg, gemeente Rheden mejuffrouw M. H. Brienen, huis houdster by jlir. E. H. J. Storm van 's-Gravensande te Bennekom, gemeen te Ede. 5 Februari Gehuwd: W. Wohlgefahrt en R. Plö- ger; H. J. te Riet en J. F. Degen; G. F Schretjenberg en H. Burgers; H. Kannlnga en E. Beurs, G. L. Goossens en W. Evers; C.' Frentz en C. D. J. Keesmaat. Bevallen: N. J. C. Vrintevan Aalst, d.; A. M. SteenhuisGeerdink, z.; J. A. van StratenGeelhoed, d.; S. HullekcsWillemsen, z.; A. E. van Toespraak burgemeester. Neen bestaat niet Stadgenoten, Ik doe een zeer ernstig be roep op U. 4 In het door rampen getrof fen vaderland is zeer veel menselijk leed. Machteloos staan wij tegenover net verlies van de levens van vele hon derden medeburgers. Doch niet machteloos staan wij tegenover de materiële schade toegebracht aan eigen dommen van zovele mede vaderlanders, die tot schier ongekende bedragen zal lo pen. Wij Arnhemmers kunnen geld bijeen brengen. Veel geldenzeer veel gel den, die medeburgers hunnen helpen opnieuw te beginnen. Vrijdag en Zaterdag a.s. zal de Arnhemse geldinzameling worden gehouden. Dan zal op U een beroep worden gedaan. Ik weet dat geen enkele maal dat beroep tevergeefs zal zijnhet „neen" zal niet uit gesproken worden. Bij de huis-aan-huis-col» lecte, bij de inzameling bij bedrijven enz. zal telkenmale een nieuwe bijdrage een bouwsteen vormen voor het verwoeste huis van één Uwer landgenoten en herstel van andere geleden schade. Daarom, burgers van Arn hem, Vrijdag en Zaterdag a.s.: HELP, ZOVEEL !N UW VERMOGEN LIGT! - Laatste nieuws In aansluiting op het bericht over de nieuwe dijkdoorbraak op Schou wen blijkt thans, dat vier nieuwe dijken zijn doorgebroken, namelijk de dijk ten Noordoosten van Zonne- maire, die ten Oosten van Brou wershaven en die op pl.m. 1 "vin ten Westen van Noordgouwe. Hedenmiddag is bij Renesse eeu dijk doorgebroken. De toestand is zeer precair. Renesse ligt op Schou wen aan de Noordkust. Het ligt in de bedoeling van de Ver eniging ter Bevordering van de Belan gen des Boekhandels haar uitgave Watersnood 1953" tot een waarlijk nationaal album te maken. Dit natio nale karakter wordt verhoogd door het feit, dat H. M. de Koningin de toezeg ging heeft gedaan een voorwoord in het boek te zullen schrijven. Als titel van de uitgave heeft de vereniging gekozen „De Ramp". Zij is voornemens een uit gave te doen verschijnen in Franse, Duitse en Engelse tekst. Ook bestaan er plannen voor een Zuidafrikaansa uitgave. Zoals bekend zyn de baten van het boek bestemd voor het nationaal rampenfonds. Zondag geen Schouwburg?, Het bestuur van de Vereniging van Schouwburgdirecties in Nederland dringt er bij haar leden sterk op aan Zondag geen voorstellingen te geven ln verband met de nationale herden king voor de slachtoffers van de wa tersnood. Tongeren-Stalenhoef, z.; H. G. van der HeldeBosch, z. Overleden: G. Heuvelink, 70 j., geh. gew. met G. Nagel; G. W. Post, 60 j., geb. met A. van den Broek; H. M. van Arum, 78 j, geh. met N. Peters; J C. van Egmond. 42 j„ geh. met H. J. de Vries: J. W. Coenen, 51 j.; E. H. Klaassen, 85 j., geh. gew. met E. de Greef; J. de Melker, 57 j. 547-548 Dat ivas weer 'n heel bijzondere reis voor Rick en Runkie, zo in dat mooie vliegtuig. Heel wat anders, dan met 'n ballonnetje, zoals laatst! Nu zaten ze heel gemakkelijk op fijne bankjes, met leer bekleed en naast hen waren venstertjes, waardoor ze naar buiten konden kijken. Vinden jullie 't leuk, vliegen? vroeg Oepoetie, Nou! zeiden ze glunder. 't Gaat hard, hè? lachte Oepoetie. In 'n paar dagen zijn we *'n Speel- goedstad! Fijn, dat jullie ook tnee gaan! Vervelen deden ze zich niet. Er was telkens wat anders te zien terwijl het vliegtuig boven de wolken z'n reis voortzette. Beneden zich zagen ze de glinsterende golven van de zee. Als het etenstijd was, kregen ze lekkere broodjes met vlees en bekers melk; en als het donker werd, konden ze de bankleuningen achterover laten zakken, dan lagen se net zo zacht als in 'n bed En eindelijk wezen ze elkaar opgewonden naar beneden; daar waren huizen en bomen! J Dat is ons land, zei Tripje. Nu zijn we thuis!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4