"Oorlam Schepen varen door gaten in de dijk het eiland binnen om mensen cp te nemen Schouwen en Duiveland in doodsnood DE Bevolking van Zierikzee wordt tijdelijk geëvacueerd ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 3 ZOALS in de oorlog de stryd op twee fronten het werkelijke front en het thuisfront werd gevoerd, zo zijn er ook in deze noodweer tegen de elementen der natuur twee werelden. Daarbuiten, temidden van het nog steeds dreigende water, voert een Nederlandse, tezamen met een geallieerde strijdmacht, een verbeten kamp. Zo mogelijk voor iedere duimbreed gronds, maar bovenal voor ieder mensenleven wordt hier ge vochten en weer gevochten. Het zijn grotendeels jonge mensen in de „dienst plichtige" leeftijd al worden zij allen tot vrijwilligers en vrijwilligsters in deze dienst aan de medemens die hier him uiterste krachten geven voor iedere winst op de dood. Zij varen, zij staan pal, zij vliegen zij aan zij, de soldaten, de matrozen, de schippers, de verpleegsters, de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, het personeel van het Rode Kruis en al die duizenden, die thans dag en nacht vrijwel zonder slaap in de weer zijn om gekwelde medemensen op het allerlaat ste ogenblik de redding te brengen, die beslissend kan zijn over leven en dood. Daarnaast staan de organisatoren van het achterland, de ongetelden, die via de verbinding door de lucht, door het water en over de weg, het de redders in de rampgebieden mogelijk moeten maken hun barre en gezegende werk te doen. Zonder de steun van de grotendeels ge- improviseerde organisatie van dit thuis front, kan ook het reddingswerk ter „plaatse" hetgeen bij nog steeds nieuwe doorbraken en nieuwe overstro mingen een wrang begrip is niet de hoogste resultaten bereiken. Want men vergete toch niet: ook op d i t ogenblik zien er mensen reikhalzend naar redding uit. DAT zich bij deze reddingen tonelen afspelen, waarvan wij in onze huis kamers en bureaux slechts een flauwe voorstelling hebben, men behoeft slechts enkele sobere gesprekken te voe ren met ooggetuigen om zich hiervan scherp bewust te zijn. Het verradeljjke water en de niet minder verradelijke on diepten, die ook het reddingswerk zelf tot een improvisatie moeten maken. Boe ren, trouw aan hun land, trouw aan hun vee, die met de pistool in de vuist „in naam der Koningin" gedwongen moeten worden hun vege lijf te redden: dokters vrouwen, die haar kinderen vooruit sturen om zelf met het zo hoog nodige medische werk ter plaatse voort te gaan en die op haar beurt wellicht reeds ge dwongen zijn geëvacueerd. Het vormt alles een epos van onbeschrijfelijke ellen de. waarbij de betrokkenen geen seconde hebben om zich af te vragen, tot welk uiterste zij hier hun plicht moeten doen. Zijn wij dus thans nog steeds in het stadium, dat redden en evacueren tot de alles overheersende taken behoren, het opvangen van deze drenkelingen van een schipbreuk-te-land eist van allen en niet het minst van de hoogste gezag dragers een organisatie en concentratie, waarvoor doortastendheid èn creatief vernuft onontbeerlijk zijn. Aan de stich ting der evacuatiecentra, waar de slacht offers worden opgevangen, aan de nood- organisatie der medische verzorging en aan de voorbereiding der huisvesting geven rappe vaderlandse handen en geesten hun beste krachten. Zoals op hun beurt „daarbuiten" honderden in de weer zijn met het dichten van gaten en het met man en macht versterken van een ten dele ondergraven dyk. AL deze verzamelde activiteit, waarbij aanzienlijke buitenlarfdse hulptroe pen een prachtige versterking leve ren van een tot het uiterste strijdend vredesleger tegen de nood, biedt een, prachtig staal van menselijke samen werking. Met het voorbeeld van onze Koningin en de leden van ons Vorsten huis voor ogen, toont thans de gehele bevolking van dit land zich van haar allerbeste zijde. De actie tot steun en nog eens steun aan het Nationaal Ram pen Fonds, welke gisteravond door dr Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, op zo suggestieve wijze werd ge voerd, onderschrijven wij van ganser harte, al schijnt het nauwelijks nodig, gezien de millioenen-gaven, welke in zo korte tijds reeds zijn bijeengestroomd. Toch mag, vooral in de toekomst van het hoogste belang, deze offervaardigheid niet verslappen. Wanneer de storm van deze ramp zich zal hebben gelegd, en wanneer men de tragische verliezen aan mensenlevens en materie kan overzien, dan, juist dan, komt het op de niet af latende kracht van het thuisfront aan. Het ene na het andere dorp wordt ontruimd, voorlopig voor de tijd van twee maanden (Van een onzer verslaggevers) Zierikzee, Woensdag PEN uitvoerig relaas over de buitengewone reis met de loodsboot Zeezwaluw van Vlissingen buitenom naar Zierikzee moet achterwege blij ven. Het was kort gezegd een onvergetelijke reis met schipper Gort en een aantal Waleherse ver- pleegsterkens, die toezicht hielden op een grote collectie ingezamelde kledingstukken en een doos vol met medicamenten. Tijdens deze tocht hebben wij talloze aantekeningen gemaakt over wat er onderweg te zien en te horen viel. Over de be schadigde duinen van Walcheren, over ver dwenen gasboeien, over wriemelende mensjes op het strand van Noord-Beveland, die bezig waren een gevaarlijk gat te dichten. Al die aantekeningen verloren opeens haar waarde toen wij voor het eerst sinds onze aan komst in het zwaar beproefde Zeeland kennis maakten met de volle actuele verschrikking van deze ramp. Terwijl wij naast het stuurhuis van haven dan van Zierikzee. Een ge zicht om nooit te vergeten. Hoe dikwijls zijn wij er aangekomen en hebben ons verlustigd in de wereld van dijken met wuivende kinders en grazend vee. Nu, achter een wachtend water vliegtuig, een vele malen doorbroken dijk; brede gaten, snelstromend of kol kend water, watervallen zelfs, een grijze zee in de verte, waaruit daken opsteken: Schouwen-Duiveland in doodsnood. Het is moeilijk de boot door het hevig in be roering zijnde water dat uit de dijk- gaten perst, binnen te brengen. de dansende boot stonden uit te kijken naar de monstertoren van Zierikzee, die uit het grauwe Scheldewater opdook, zagen wij opeens pakken stro voor ons drijven, een aantal balken en plan ken, een grote staldeur, twee dode koeien. Nevelig strekte zich aan bakboord de kust van Schouwen uit, een golving van duinen, een lage, dunne streep en het bekende torentje, waarvan het Zeeuwse rijmpje zegt: „Westen-Schouwen mag vergaan, de plompe toren zal blijven staan." Al die tijd, dat we langs de kust voeren, waren er vliegtuigen in de lucht. Ze kwamen uit het Zuiden en Zuidwesten, beschreven grote cirkels boven Schouwen-Duiveland en boven Noord-Be veland. Allerlei soorten vliegtuigen, geweldige kisten, z.g. vliegende verhuiswagens, die we ons nog zo goed herinneren uit de tijd van de voedsel- pakkettenregén in de laatste oorlogsdagen, en ook kleine Marinetoestellen met drijvers en heli copters. Sommige kwamen heel laag over de wa teren aanzetten. Onze Zeezwaluw naderde het vertrouwde sil houet van Zierikzee: de Reus van St. Lievens, de bolle spits van het stadhuis, de torens van Haven- en Nobelpoort, de rosse daken. Schipper Gort voerde gesprekken door de boordmobilofoon, gesprekken met andere sche pen, met de reddingboot Wiersma, met de Roei- erswacht in Vlissingen enz. Was de haven van Zierikzee vrij? Daar ging het om. „Hallo, hallo, voor de schipper van de Zeezwa luw. Schepen kunnen alleen de haven binnen als ze een diepgang hebben van niet meer dan 1.80 m. En als ze niet langer zijn dan 50 meter. Hebt U dat verstaan? En nou gaan ik eens naar U luisteren. Over." Schipper Gort zei gewoon: „Mijn schip heeft een diepgang van 2.65 meter. Als het niet kan zou ik graag een kleine schuit voor de ingang van de haven hebben, die mensen en goederen overneemt, maar ik zal wel zien wat of ik doe. Over!" goeds uit voortkomt. En sinds vanavond zie ik er een beetje tekening in komen." Wg horen namen: kol. Van Bantng van de Onderzeedienst zorgt voor het prachtige werk, dat door vletten en amphibievaartuigen wordt verricht. De heer J. van der Gaats is de man. die de afdeling leidt welke elke binnen komende evacué registreert. En nota ris Heering is chef van de evacuatie. Mannen van groot gezag, mannen wier namen in de geschiedenis van Zierikzee zullen voortleven. Zij slapen geen ogen blik, zij werken de hele dag door. Welk een uithoudingsvermogen kunnen som mige mensen ten toon spreiden in tijden van nood! TJJE gaan het raadhuis uit, de Meel- straat door. Daar is de Grote KerJc. Naast de kerk onder bomen staan tien tallen koeien in de koude nachtwind te bulken. Het is een naar geluldKalfjes drukken de snuiten tegen het moeder lijf. Zwijgend verheft zich de ontzag lijke. toren op de achtergrond. Uit de hoogte klinkt uilengekras. Iets huive ringwekkends hangt hier: het is ver schrikkelijk donker op het pleindat Balie heet. Maar in de kerk is het licht. Daar worden alle goederen, die men naar Zierikzee zendt, opgeslagen. Mensen komen binnen met briefjes: goed voor één gezin, vijf personen, één zieke. Een stempel erop van de ge meente. Onder het orgel" liggen bergen rubberlaarzen. Tegen de herenbanken liggen broden. Onder de preekstoel ber gen biscuits, sinaasappels, geeonfijte vruchten, vis en vleesconserven. Ber gen, bergen van alles. Vissers en boeren in bemodderde lies laarzen, zorgelijk uitziende vrouwen met doekjes om het hoofd, krijgen broden, pakjes margarine, worsten, fruit. En jonge vent komt de kerk bin- (Ingez. med.-advertentie) ZttH UUUt ütNtVcK cuatie, maar de mensen gaan niet vrij willig weg. De Schouwenaars zijn erg aan hun geboortegrond gehecht. Schepen varen thans door de gaten in de dijk het eiland binnen, om overal mensen op te pikken, die ln nood ver keren. Zo werd o.a. het dorp Ouwer- kerk geëvacueerd. „We zitten hier alleen om de mensen te registreren, die werkelijk weg willen. Vanmiddag zijn we er mee begonnen. Het zijn er ongeveer 50. Morgenochtend vroeg vertrekken we naar Rotterdam. Op het ogenblik wordt Bruinisse ont ruimd. De toestand in Bruinisse is van daag sterk achteruitgegaan, doordat vanochtend weer een dijk bezweek onder de waterlast." Juist tenvijl we die inlichtingen op tekenen komt notaris Heering het vertrek binnen. Hij kan nog meedelen dat morgen een begin zal worden gemaakt met de evacuatie van Zierik zee. Eerst de ouden van dagen die vóór 2 uur weg moeten zijn. Het zal een voorlopige verplichte evacuatie zijn voor de tijd van twee maanden. De oudjes zullen dan naar Dordrecht Op een stuk dijk, ten Oosten van de haveningang, staan twee vrouwen met opgeheven armen, de rokken fladderend in de wind. Juist als onze aandacht op deze figuurtjes is ge vestigd ze zijn aan alle kanten door water omgeven daalt een helicopter met fonkelende lichten midden op de dijk. Beide vrouwen snellen er heen. Redding! Een ont roerend moment. Nu zien wij achter de dijk een boer derij diep in het water staan. Een deel van de voorgevel is al ingestort. Maar dit is slechts een begin, die ene ramp zalige boerderij! Zierikzee was een droevig weerzien. De haven is tjokvol schepen en schui ten. Aken zijn gevuld met stromatras sen. We stappen over de dekken van enige boten heen en klimmen op de kade. Wirwar van losse keien. Hotel Smalheer een ruïne. Voorgevel afge scheurd. de eerste verdieping, met slaap kamers met meubilair, hangt scheef ho ven een grondeloze kuil. Vreemde ner veuze drukte op straat. Soldaten dragen een brancard met een ziekbed. Vrouwe lijke militairen, helpen een moeder met; een kind van een steile loopplank. Koeien en kalveren staan op het omgewoelde plaveisel. Alle straten, die naar de' bin nenstad leiden, zijn diepe onbegaanbare geulen geworden. De fundamenten dei- huizen liggen bloot. Vele huizen zijn in gestort of staan op het punt om te vallen, Huisvrouwen doen de was op de stoep. TN bijna 'lege huiskamertjes branden akelige olielampjes. De avond valt, het is druk in Zierikzee. Het Havenpark heeft geen bomen meer, die zijn, horen we, gisteravond ge veld omdat het plein er naast als vliegveld voor helicopters dienst moest doen. Grote vuren werden er gestookt op het plein. De vliegers Deze maatregel is nodig tot het ogenblik waarop de dijken weer voldoende zijn versterkt (Van een onzer verslaggevers)' Ierseke, 4 Februari MET moeite weggekomen uit Zierikzee. Een overvolle haven, de schepen liggen zij aan zij. De kade is onbeschrijfelijk druk. Auto's brengen evacué's aan, vrouwen en kinderen gaan voetje voor voetje de planken over en verdwijnen in de ruimen der schuiten. Soldaten, schippers, ver pleegsters helpen. Vliegtuigen scheren over de daken. Eindeloos. Helicop- tères landen aan de lopende hand, achter de grote witte molen De Waal. Het is er een gekke boel. Alles moet worden geïmproviseerd. De hele morgen door hebben we ons best gedaan een schipper te vinden, die ons naar Zuid-Beveland zou willen brengen. Eindelijk vonden we een vissersschuit naar Ierseke, maar het duurde uren voor we konden varen. moesten wat zien. Er is nu geen straatverlichting. Rubberboten en pakketten werden gedropt. De men sen wisten niet wat ze moesten doen van blijdschap. Bevrijding! Het ver geten eiland was niet langer vergeten Enkele meters van de oude Koren beurs ligt een huis in puin. Het was een van de aardigste oude geveltjes van Zierikzee. Het carillon van de stadhuis toren speelt het lied: „O Nederland let op uw saeck". Roezig is het in de Meel- straat voor het stadhuis. Er staan mili taire wagens met sterke koplampen, het plaveisel is bedekt met papier, carton, houtwol, modder. Daar zien we de burgemeester, de heer Schuurbeque Boeije. voorbij snel len. Hij neemt ons mee het stadhuis bin nen, De ongelijke stenen trappen op naar de electrisoh verlichte bodekamer, die nu als keuken is ingericht. Op keuken stoelen bij een tafel vol kopjes en vaat doeken zetten wij ons neer. In korte zinnen vertelt de burgemees ter van de catastrophe, die van zijn stad achttien mensenlevens eiste. Zondag om 5 uur verwachtten wij de vloed en om half twaalf zat ik met de politie in een der bovenkamers van het hotel Smal hier te confereren. Opeens een hevig gekraak; iemand zegt: „als de bliksem weg!" Wij de noodtrap af en achter mijn rug stort het hele hotel in elkaar. De eerste uren na de ramp wist niemand wat er gebeuren moest. De mensen waren nog verlamd van schrik. Niet alle mensen gelukkig. Daar is die flinke schipper B. Schot, die er dade lijk met zijn boot op uit trok om men sen te redden. Tachtig boeren! Prach tige vent. deze voorzitter van de vei- eniging Helpt Elkander. Urker vissers, die toevallig in Zierikzee vertoefden, gingen met roepers over het hele eiland om de bewoners te waarschuwen. De burgemeester vertelt allerlei over de nood op het eiland. Het gevaar is nog lang niet geweken. Als bij een vol gende storm de Langedijk tussen Brou wershaven en Scharendijk breekt, en dat gevaar is zeker niet denkbeeldig, zal er van Zierikzee nietveel meer overblijven dan een stad van een kilo meter omtrek. Zowel van Noord als van Zuid is Zondag het water Zierikzee toege vloeid. Waar beide stromen elkaar ontmoetten was de verwoesting het grootst. Dat was bij het gehucht Capelle onder Zierikzee. Een jonge man, die zijn verloofde had thuisge bracht en op zijn motor wilde weg rijden, moest ijlings het huis van het meisje binnenvluchten. In enige mi nuten klom het water tot aan de dak goot, de verloofden moesten zich een weg banen door het dak, ze hingen daar één nacht en een halve dag. De man zag hoe zijn ouderlijk huis met alles erin, ineenzakte, daarna een grote villa, een koffiehuis. Het gehele gehucht werd verzwolgen, aille mensen weg. Schouwen-Duiveland verkeert nu in dezelfde toestand als waarin Walcheren in 1945 verkeerde. Maar de hulp, die van alle kanten wordt geboden, is overwel digend. De grote vraag is nu of wij alles moeten distribueren, zegt de burgemees ter. Er zijn vele slachtoffers gevallen op het eiland. In het Saspoldertje, even buiten Zierikzee, kwamen in enkele ogenblikken 22 mensen om het leven, zijnde drie gezinnen. Stromen vluchtelingen hebben in de stad onderdak gevonden. Ze zijn in de Geref. Kerk, in het Weeshuis en in het gebouw van het Leger des Heils onder gebracht. Gistermiddag is Prinses Wilhelmina namens de Koningin op bezoek geweest. De bevolking heeft dat op hoge prijs gesteld. H.K.H. heeft veel gezien. Zij heeft met eén bestuurder van een heli copter staan praten, daarna is zij naast de chauffeur in een bestelauto zittend de stad rondgereden, op het Havenplein stapte zij uit en onderhield zich met stedelingen en geëvacueerden uit de boerendorpen. Vervolgens wandelde zij naar het stadhuis. „Wij zijn er zeer dankbaar voor", zegt de burgemeester warm. Het is een kort maar indrukwekkend interview in deze stadhuiskeuken. De burgemeester haast zich dan weg omdat hij een belangrijke vergadering moet bij wonen. Hij is een sterke figuur. Door zijn duidelijke woorden is Nederland wakker geschud. En toch, wat heeft ook hij niet moeten lijden: zijn huis, even buiten Zierikzee, is ingestort. Hij woont bij vrienden in. „Mijn woning da nu het stadhuis van Zierikzee", zegt hij. Anton van Beveren, bediende ten stad- huize, is nadat de burgemeester afscheid -an ons heeft genomen, onze gastheer. Hij lepelt vette soep In wijde kom- nen. „Eet maar", noodt hij vriendelijk, ..journalisten moeten hier hafd wer ken. Er valt veel te schrijven." Met grote mO&ta heeft hij Zondag vrouw en kind door het dak van zijn zolder moeten ophijsen. Zijn vader en moeder zjjn beneden onder een val lende muur gedood. Hij vertelde, dat als Iemand, die droomt. En dan neemt hij ons mee de stenen trappen op. naar het Stedelijke Museum. „Pas op. het is aarde-donker. Val niet over die maquette van de.Grote Kerk. Denk om het afstapje." In de hoek van het museum zitten zes militairen van de verbindingsafdeline te Utrecht. Zij hebben hier een centrale post ingericht vanmorgen. Wat zij nu doen Verbindingen verzorgen, ten dien ste van het evacuatie-werk. Zij roepen de helicopters uit Woensdrecht op. Wij geven hun alle cigarelten waarover wij beschikken. Het zijn brave kerels, zij slapen niet. Zij doen. en als zij vannacht wat. gaan rusten, zullen zij de moede leden uitstrekken op de harde banken van de museümvloer. onder de houten gewelven, grillig verlicht door een nood- lampje. Weer gaan we naar de schemerig verlichte raadszaal, waar muziek uit de radioluidspreker komt. Een fuga van Bach. Er is hoog bezoek gekomen. Capt. Casement van het Britse Rijnleger uit Krefeld. Hij komt zeggen, dat buiten gaats 23 landingsschepen liggen te wach ten op instructies, om bij evacuatie be hulpzaam te zijn. De heer. die hem de weg naar het stadhuis heeft gewezen, is dr Van Leeuwen, bedrijfsarts van de P.T.T., die met het kabelschip „De Poolster", is gearriveerd. Dr Van Leeuwen is lange tijd prakti serend arts in Zierikzee geweest. Hij Naast ons op de treden van het raad- 'zadlpodium zittendvertelt hij iets over de toestand op Schouwen. De lieer G. J. Franke, thans regeringscommissaris in dit gebied, heeft de opdracht gegeven, dat morgen Brouwershaven zal worden geëvacueerd. Alleen die mensen, die niet gemist kunnen worden, mogen er blij ven. Brouwershaven is veel te vol. De- mensen lopen er elkaar voor de voeten en over een paar dagen zal het er ge vaarlijk worden voor de gezondheid. Het land is bezaaid' met drijvende kadavers. „Prachtig werk", zegt de dok- „verrichten de helicopters van de U.S.A.F. en de Sabena. Vanochtend kwam zo'n hefschroefvliegtuig op het Havenplein aan, met een echtpaar, net jes op" de vleugels vastgebonden." Terwijl we zitten te praten, komt dr Van Hoorn langs, de leider van het Rode Kruis in Zierikzee. Hij is doodop en valt naast ons neer: „Wat wilt u weten, ik weet niet meer wat ik zeggen moet." „Zijn er veel zieken", vragen we. „Nee, de gezondheidstoestand is goed, maar het gevaar komt later. Alle bed- legerigen, ongeveer 50 mensen, hebben Zierikzee al verlaten. Tot nu toe zijn er weinig gewonden. Maar wie weet wat er nog allemaal op het eiland is, waar we niets van weten. Het ziekenhuis te Noord-Schouwen is van alle kanten door water omringd. Morgen zal het worden geëvacueerd, ofschoon er geen onmid dellijk gevaar dreigt. Er zijn geneesmiddelen ln overvloed. En we hebben 10 a 15 artsen tot onze beschikking. Een leger verpleegsters en helpers. Waar het ons aan ontbreekt is leiding, organisatie. Ik kan er soms nijdig van worden", zegt hij. „Zoals bij iedere ramp is het hier een Janboel, maar toch er wordt zoveel gedaan, dat Wat een menselijk leed op de kade! Stille bedroefde vrouwen op klompen, Zondagse hoed op het hoofd, baby's ln dekens gewikkeld, naaimachines, natte matrassen; daar loopt een oude man met zijn trouwe hond. Vanmorgen vroeg al werden we ge wekt door overvliegende helicopters. Wij zijn toen op pad gegaan om te trachten een brief weg te krijgen. Op straat bij de kerk grote drukte. Nog altijd loeien daar de koelen. Groepjes mensen lezen papleren, die door ge- meent ewerklui aan de muren, worden geplakt. Een korte oproep van het waterschap Schouwen, een oproep voor krachtige mannen, die zich vóór 12 uur moeten melden voor werk ter verster king van dijken. En dan opeens de grote oproep, de zeer belangrijke waaromtrent autori teiten gisteravond laat nog de grootste geheimzinnigheid betrachtten De burgemeester brengt ter algemene kennis, dat ten gevolge van het nog steeds bestaande ernstige dijkdoorbraak- gevaar een tijdelijke algehele evacuatie van de bevolking noodzakelijk is. Deze tijdelijke evacuatie is nodig tot de dijken weer voldoende versterkt zijn. Van de Rijksivaterstaat is de toezeg ging verkregen dat het herstel van de dijken ten spoedigste zal geschiedenDe tijdsduur van de evacuatie lioudt nood zakelijkerwijs verband met de genoemde werkzaamheden. Vanwege de minister van Binnenlandse Zaken zal voor ver voer en goede huisvesting worden zorg gedragen, tenzij men daarin zelf kan voorzien. Verslagen leest de bevolking deze oproep. Intussen cirkelen nieuwe hef- schroefvliegtuigen boven de stad. We horen van de piloot van een der toestel len dat het een verschrikkelijk gezicht is, Schouwen en Duiveland uit de lucht te zien. Alleen de vorm van het eiland is nog waar te nemen. De randen slechts, en daartussen is alles water, water en nog eens water, met enkele droge eilandjes erin. De duinstreek van Wester-Schouwen, Brouwershaven, Noord-Schouwen, Zierikzee en meer niet. En dan de talloze boerderijdaken vergane schepen in één grijze zee. kent dit eiland van haver tot gort. er op de een of andere manier toch iets nenstappen. „Ik bin hier met vier duuzend brojen". Nog meer bergen. Er is een schip uit Rotterdam aangekomen. Allemaal brood in papier verpakt. Brood om te bewaren, brood om mee te nemen, brood dat'vers blijft. Wij vragen ons af: hoe zullen dat de Zierikzeese bakkers vinden? Er valt vöor hen niets meer te verdienen. De Zierikzeese melkhandelaren Maar de Zierikzeese melk wordt nu op de Appel markt verkocht. En als die melk op is komen de geschonken flessen aan de beurt. Trouwens dat moet wel, want de Schouwense koeien hebben niet gegeten en daarom is de melkpositie erg aan het verminderen. Tientallen, honderdtallen koeien lopen op de dijken. Die zijn blijven staan. „Af maken. afmaken", zeert veearts Van den Akker. „Zoveel mogelijk slachten". An derzijds moeten er ook koeien blijven voor de toekomstige melkvoorziening, want Nederland kan niet eeuwig voort gaan met het sturen van melik naar het eiland. Er werden gisteren duizend koeien opgevangen. Daarvan moeten er veel gevoederd worden. We wandelen door de donkere straten terug naar de Oude Haven. Oppassen is de boodschap. Er zijn overal kuiltjes in het plaveisel. UIT de huizen schijnt ellendig petro leumlicht. Daarginds in de St Domusstraat ligt een 4,5 tons vrachtauto uit Rotterdam tegen een kapot huis aamgekwakt. Het water heeft een ongelooflijke kracht. En dan weer praten, praten. Met de Marinemannen, die de evacuatie te water leidden, met de heren van de Evacuatiecommissie, in de voorkamer van het prachtige patri ciërshuis tegenover de witte Haven- poortibruig. Een grootse schim in de duis ternis. Hier is nog geen verplichte eva- Zierikzee, evacuatiecentrum. van- Schouwen en Duiveland. Daar het stadje een getijhaven bezit, dient het scheepvaartverkeer met zorg te ivor- den geregeld (Luchtfoto Anp) CINEAC STEUNT HET RAMPENFONDS In de periode van Vrijdag 6 tot en met Donderdag 12 Februari a.s., staat de Handelsblad Cineac, Reguliersbree- straat, 20% van de recette af aan het Nationaal Rampenfonds. Het program ma bevat een uitvoerige filmreportage van de door de stormvloed geteisterde gebieden. In verband met de Nationale ramp, e o.m. de inschakeling van een groot onzer studentenleden bij de hulp- deel verlening noodzakelijk maakt, aldus het bestuur van de Stichting Amsterdamse Filmliga, is besloten de openingsvoor stelling van het 25-jarig jubileum als mede het verdere programma tot nader aankondiging af te gelasten. Een helicopter staat óp het. punt in Zierikzee te dalen op een door para chutes gemarkeerde plek. Rechts de rook van een juist ontplofte rookbom (Luchtfoto Anp) varen en de andere evacué's gaan naar Bergen op Zoom. Ten slotte zijn we nogmaals naar het stadhuis geweest. Laat in de avond nog. Op de trap naar de raadzaal ontmoet ten we de regeringscommissaris Frank, die op ons herhaald aandringen enige mededelingen deed omtrent de evacuatie ten dienste van onze lezers, die familie op het eiland Schouwen-Duiveland heb ben. Dit zijn de feiten: De inwoners van Noordwelle, Elle- meet en Elkerzee zijn geëvacueerd naar Renesse. Die van Serooskerken naar Haamstede. Zij, die woonden in Rengerskerke en Vianen zijn naar de vastewal gegaan. In de loop van de dag zijn de inwoners van Oosterland, Geert Jansland naar Bruinisse ge gaan. Die van Dreischor en Zonne- maire zijn voorlopig ondergebracht in Brouwershaven en die van Noord- schouwen zowel naar Brouwershaven als naar Zierikzee. De 300 mensen die in de dorpskom van Nieuwerkerk zitten, gaan heden naar de vastewal. In het holst van de nacht tegen 2 uur, terwijl wij deze brief schrijven in de con versatiezaal van het hotel Van Oppen, gaat de telefoon. De vroiuv van de hotel houder zegt: „Ik heb geen gas, alleen een oliestel. Ik kan geen 30 eieren voor de heren bakken; en koffie Maar dan moet ge een uur geduld hebben. Ik zal de ketel wel zelf naar het stadhuis bren gen. Wat moet. dat moet." Hetgeen dus betekent, dat in het Zierikzeese stadhuis de hele naóht wordt doorgezwoegd. En het carillon speelt altijd maar door met „O Nederland, let op uw saeck". En de koeien bij de verlichte kerk loeien altijd maar door (Nadruk verboden) De gemeente Amsterdam schonk half millioen (Van onze raadsoverzichtschrijver) TDIJ het begin van de zitting van de gemeente raad van Amsterdam, gistermiddag, heeft de burgemeester een bewogen rede over de nationale ramp gehouden, die door alle aanwe zigen staande werd aangehoord. De burgemeester vervolgde met een overzicht van wat .er reeds Zondag te Amsterdam is gedaan: hij deelde daarbij o.mmede, dat het te Amsterdam ge vestigde en bij het Nationaal Rampen fonds aangesloten Watersnoodfonds terstond 250.000 ter beschikking heeft; officieren en manschappen van twee in de haven liggende Amerikaanse oorlogsbodems hébben onmiddellijk 1200 dollar en kleren geschonken. Na een bijzondere voldoening over de betoonde hulpvaardigheid, de levende krachten en de eenheid onder de be volking te hebben uitgesproken, besloot de heer d'Ailly met een herinnering aan het Luctor et Èmergo" en het verzoek aan de raad, het bedrag van f 500.000 voor de nodige maatregelen ter beschik, king te stellen, hetgeen men stilzwij gend goedkeurde.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2