Midden in Terneuzen ligt wrak van een roeiboot Jeugd speelt er mee Y luchtelingen-ellende Gehele dorpen op Goeree-Overflakkee door water verzwolgen Aantal slachtoffers moet zeer hoog geraamd worden GELDERS DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 De omgeving van het plaatsje Kings lieren. In een voor het doel overhaast Lynn in Engeland staat onder water, ingericht klasselokaal worden de eva- Velen zijn uit dit gebied gevlucht naarcué's verzorgd door Roode Bruis-zus- hcn plaatsje, waar zij roerden onder- Iers. Een ba,by krijgt de fles, een oude gébracht in scholen en bj particu- vrouw wordt in bed gehclpen. Nooit had dit zestienjarige meisje uit Den Haag gedacht, dat zij nog eens in staat zou zijn een baardige Zeeuw als een volleerd „kapper" te scheren.- Maar, in tijden van nood wordt het onmogelijke mogelijk, als de goede wil maar daar is.' Marjj Timmer uit Den Haag doet haar best. Foto tweede van boven: Tragisch zijn de toestanden waaronder vele vluchtelingen naar de Ahoy-hal te Rotterdam komen. Allen hebben i) dringend behoefte aan hulp, die hen daar liefderijk wordt geboaen. Een oude vrouw van 90 jaar K. Ai .Mangs uit Oude Tonge, die met haar dochter (op de voorgrond) de tocht uit het overstroomde gebied naar de veiligheid heeft gemaakt in een bootje, wordt door enige soldaten ge holpen, in de Alioy-hal te Rotterdam Foto links: Aan het herstel van de Sloedam wer ken 150 studenten en ongeveer een zelfde aantal arbeiders. In de polder, vullen de mannen de door vliegtuigen afgeworpen zakken met klei. Via een geïmproviseerde trap brengen z\j hun vracht naar het dertig meter brede gati Foto onder: De gehele bevolking van de gemeente Kruiningen op Zuid-Beveland evacu eert. In lange r\j trekken de voertui gen, waarop de inwoners van het stadje met slechts weinige van hun bezittingen hebben plaats genomenig naar veiliger oordeiu In het vacantiedorpje Jayvdck nabij Clacton in Essex, verloren 8 mensen het leven en werden duizenden dak loos door de overstromingen. Op som mige plaatsen, in de omgeving van Jaywick, staat het, land van 10 tot 12 voet onder water. Ieder, die daartoe ',n staat was, moest helpen, kinderen, ou den van dagen, vrouwen en mannen te redden! Brandweerlieden brengen in woners van Jaywick in veiligheid. De jeugd van Amemuiden laat zich bij de werkzaamheden voor het herstellen van de dijk niet onbetuigd. IJverig werken de jongens mede aan het vullen van de zakken met zand, waarmede het gat in de dijk gedicht zal worden. Zeeuwsch-Vlaanderen is situatie meester (Van een onzer verslaggevers) jyjIDDEN IN EEN STRAAT VAN TERNEUZEN, de hoofdplaats van Zeemvsch-Vlaandcren, ligt. 't wrak van een roeiboot. Deze was over de dijk geslagen. Jongens en meisjes spelen er in. Zij spelen .Mensen- reddertje". Hun spel is vol overgave en pijnlijk natuurgetrouw. Het décor zou niet passender kunnen zijn. De regie was in goede handen bij een frisse, donkere jongen, die voortdurend de anderen vei toonde, hoe zijn vader en moeder, broers en zusters uit de bovenverdieping van een huis werden gered. De anderen zagen gespannen coe. En toen wij even later uitkeken over de Wester-Schelde, die bijzonder goedmoedig voorbij stroomde, hoorden wij in de straten van Terneuzen de hinderen lachen en schreeuwen. Tja, wij keken gistermorgen om half twaalf over de Wester-Schelde. Aan de overzijde baadde Zuid-Beve land zich in de eerste schaaise zon van het jaar 1953. Een wachtmeester van de Rijkspolitie volgde onze blik. ,.Hoe zou het daar zijn?" vroeg hij. Het kijken over de Wester-Schelde, het (niet te vermijden) knipogen te- Honderden horren gered DE kerels van Van den Tak's ber gingsbedrijf doen prachtig werk op Schouwen-Duiveland. Met een en kele vlet hebben twee bergers tijdens daglicht niet minder dan 130 mensen die op de daken of zolders van geïso leerde boerderijen zaten gered en vei lig in Zierikzee aan wal gebracht. Van der Tak heeft direct na de ramp drie van zijn vier4bergingsblazers naar Zeeland gezonden, nadat de bur gemeester van Zierikzee het bedrijf om hulp had gevraagd. Een van deze scheepjes die radio-telefoon heeft aan boord, heeft alleen al 130 mensen ge red, die op de daken en zolders van boerderijen in een van de Duivelandse polders zaten. De anderen hebben ook reddingen op hun naam staan, maar het is nog niet bekend hoeveel. gen de zon-bestraalde golfjes, dat zijn eenvoudige gebaren. Maar voor de uitvoering daarvan zijn vele kilome ters rijden nodig. Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen via Antwerpen te bereiken. De verbindingen over Neerlands grond gebied zijn totaal verbroken. Deze toe stand zal nog wel even blijven duren. Zowel de Belgische als de Nederland se douane verstaan hun plicht echter uitstekend. Zij legden de passanten op weg naar het noodgebied geen moei lijkheden in de weg. Vanuit Gelderland is de route naar Zeeuwsch-Vlaande ren ongeveer 300 kilometer land. Behalve de reeds eerder opgesomde noodplaatsen, die een ondergelopen opper vlakte van 3027 ha beslaan, is alles droog gebleven in Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadat aanvankelijk het uitblijven van alle berichten ongerustheid had doen ontstaan is thans vastgesteld, dat dit deel van Zeeland er niet het slechtst afgekomen is. Wanneer men bij Roosendaal de Bel gische grens passeert op weg n Antwerpen om vandaar via St. Niklaas Terneuzen te bereiken komt 'men tal van Nederlandse auto's tegen. Zij voe ren een kenteken mee op de voorruit: Vluchtelingenhulp Her zijn veelal evacué s van Walcheren, die via Bres- kens naar veiliger oorden op het vaste land worden afgevoerd. De eigenaars van de wagens zijn dankbaar, dat zy dit werk mogen doen Onophoudelijk trotseren z\j de Belgische „kinder hoofdjes", waarmede ook de grote we gen bestraat zijn. In Terneuzen is iedereen er trots op, dat de geregelde veerdienst met Hoedekenskerke, Zuid-Beveland, weer hersteld is. Sinds enige dagen varen de veerboten weer over de Schelde. In de straten van het stadje sch\jnt <le zon. IJlt. het overvloedi ge zand, <lat na liet vallen van het water (het was anderhalve meter hoog In de oude binnenstad) ach terbleef, steeg damp op. Er wa ren weer mannen, die een vrolijk liedje floten. De lucht boven ZeeuwschVlaanderen is opge klaard. Moge deze helder blijven. Plunderaars in s-Gravendeel Avondklok ingesteld In het zwaar getroffen 's-Gra vendeel bevinden zich 1000 In woners, die of niet geëvacueerd wilden worden of terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zyn gearresteerd en opgesloten ln het huls van bewaring te Dordrecht. Alen heeft zich genoodzaakt ge zien in 's-Gravendeel een avond klok in te stellen. Het is verbo den om zich van half zeven 's avonds tot zeven uur 's mor gens op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schieten. Was ik maar dood", huilt wedu we Een Groningse kustvaarder had on geveer 450 evacué's uit Stavenisse, waarbij tien zieken, aan boord. Het heeft aanvankelijk nog enige moeite gekost de mensen te bewegen aan boord te komen. Na al het leed, dat het water hen had aangedaan, schenen zij er een tegenzin in te heb ben, zich aan een schip toe te ver trouwen. Het hopeloze van de toestand inziende het hele dorp staat onder water en vrijwel alle huizen zijn inge stort hebben deze 450 mensen, zij het node. van hun geboortegrond af scheid genomen. Een vrouw, die zich enige uren in een lantaarnpaal had vastgeklemd, moest daaruit met geweld worden weggehaald. Het verdriet om hun verloren bezittingen of erger nog om hun man of vrouw of andere bloedver wanten, sprak de mensen uit de rood behuilde ogen en telkens wer den jonge en oudere vrouwen doer de smart overmand. Was ik maar dood, huilde een jonge vrouw; mijn man ls ver dronken... Er waren meer jon ge vrouwen, sommige met een ba by bU zich, wier echtgenoten wa ren omgekomen. In Stavenisse waren ongeveer een vijftig mensen achtergebleven. Velen hunner zitten in afgelegen boerderijen, die per schip niet bereikbaar waren. Hier brachten de 20 ducks, die de ma rine naar dit gebied heeft gezonden, redding'. Men trachtte deze geïsoleerden, die op ongeveer 12 km. van het dorp wo nen, met vlotten te bereiken, doch dat was haast onbegonnen werk. De ontscheping van de 450 mensen, die in hoofdzaak in het ruim waren ondergebracht de babies en hun moeders hadden in de kajuit mogen verblijven geschiedde vlot, dank zij de vele hulpvaardige handen. Een zieke jongen van een jaar of tien, die gedurende deze twee dagen van verschrikking angstvallig zijn herdershond bij zich had gehouden, werd naar het Coolsingelziekenhuls overgebracht. Zijn hond ging mee Ook bij de aankomst van ander-e schepen hetzelfde triest beeld van mannen, vrouwen en kinderen in doffe berusting, als het ware verdoofd na al de smart, die hen is overkomen. Wat m< i nog had kunnen redden was met het schip meegekomen: in lakens ge wikkeld beddegoed en kleding, kinder wagens, babywiegjes-en zelfs een mo torfiets. (Van onze speciale verslaggever) eerste geëvacueerden uit Middelharnis, gelegen op Goeree-Over flakkee, liehben pas nu een beeld kunnen geven van de rainp, welke zich in de nacht van Zaterdag op Zondag heelt voltrokken. Uit hetgeen zij hebben meegedeeld, valt af te leiden dat de plaatsjes Oude Tonge. Nieuwe Tonge en Stellendam vrijwel geheel door het water zijn ver zwolgen. Aan deze gemeenten steken alleen nog maar de spitsen van de kerktorens boven water uit. Met een enorme kracht beukte de zee tegen de dijken op Goeree, die omstreeks halfdrie in de nacht op verschillende plaatsen werden doorbroken. Inmiddels hadden ook de dijken in het Haringvliet het onderspit moeten delven tegen het geweld van het water, waardoor het gehele eiland in practisch een kwartier van twee kanten door liet water werd overweldigd. De mensen in Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stellendam en Dea Rommel hebben geen kans meer gezien zich in veiligheid te brengen. nendijk enigermate werden beschermd en deze plaatsjes hoger liggen dan de andere gemeenten, konden de bewo ners hiervan zich op de hoogstgelegen punten in veiligheid brengen. Met evacuatie van de bewoners van die gemeenten is men in versneld tem po begonnen. Gevreesd wordt namelijk dat door de aanwakkerende Noord westelijke wind de binnendijk, die Me- lïssant cn Middelharnis verbindt waaraan omdat hij practisch geen dienst meer deed geen bijzondere zorg meer is besteed, het tegen het op dringende water niet meer zal kunnen houden. Ongeveer 2000 mensen worden nu met al het beschikbare botenmate- riaal weggevoerd naar Helievoetsluis. Boven de bedreigde gebieden cirkelen onophoudelijk marinevliegtuigen, die Aangenomen moet daarom wor den dat hier liet aantal slachtof fers misschien wel het grootste zal z(jn van de gehele watersnood. Volgens schatting van deskundi gen is de vrees gewettigd, dat het totaal aantal mensen, dat hier het leven heeft verloren, de 800 zal overschrijden. Dank zij het feit dat Middelharnis, Dirksland en Melissant door een bin- De bewoners van tal van gemeen ten in het overstroomde gebied zijn thans reeds geëvacueerd. Numans- dorp, om daarmee de rij te openen, ligt geheel verlaten: 3500 inwoners zijn naar veiliger oorden vervoerd. De gehele bevolking van Ooltgens- plaats is weggetrokken. De evacuatie van Brouwershaven en Dreischor is nagenoeg voltooid. Almkerk wordt gedeeltelijk geëvacueerd wegens ge vaar voor dijkdoorbraak. Ook Klun- dert is geheel „leeg". Men kan zeg gen dat practisch alle bewoners van Goeree-Overflakkee zijn weggebracht. Er z(jn er duizend naar Den Bosch vertrokken. Een groot aantal is voorts geleid naar Utrecht en een deel naar Rotterdam, welke twee plaatsen de opvangcentra voor eva cué's zyn. Extraatje voor helpende militairen Militairen, die daadwerkelijk optre den in de noodgebieden, krijgen tot nader order een extra zakgeld van een gulden per dag alsmede een pakje si garetten, zulks met terugwerkende kracht van Zondag 1 Februari af. de schippers van de ter hulp snellende vaartuigen radiografisch de nodige aanwijzingen verstrekken. Het water van het Haringvliet is var. een zo onstuimig karakter, dat het reddingswerk onder wel uitermate moeilijke omstandigheden moet plaats vinden. De vluchtelingen van het eiland, die wij te Helievoetsluis hebben zien arriveren, hadden vrijwel alle maal drie dagen zonder water en met een geringe hoeveelheid voedsel gezeten. Mariniers en soldaten, die sinds .Maandag ln Middelharnis zjjn ge arriveerd en actief- aan het red dingswerk deelnemen, zjjn met man en macht aan het werk ge gaan om do ongelukkigen van drinkwater en voedsel te voor zien. Velen van hen, die ln de ha ven van Helievoetsluis aankwa men, verkeerden ln een staat van volkomen uitputting. Vooral de ouden van dagen waren er erg aan toe In Helievoetsluis zelf, dat geheel als evacuatiecentrum is ingericht en waar honderden autobussen en vrachtauto's bij het station zijn gestationneerd, heerste grote bezorgdheid voor de ko mende nacht. De kanaaldijk Oostzjjde verkeert namelyk in een zodanige toe stand, dat gevreesd werd dat het wa ter, bij opkomend tij, gepaard gaande met harde wind, kans zou zien door te breken. Tot de gemeenten, die dan be dreigd zouden worden, behoren Roc- kanjc. Den Briel, Zwartewaal en Nieuw Hellevoet. Alle beschikbare krachten werkten gisteren aan de dijk, waartegen het water met steeds sterkere golfslag aanklotste. En de oppervlakte van dat water was nog maar een halve meter bene den de top van de dijk! Terwijl intussen op verschillen de plaatsen in Helievoetsluis koortsachtig werd gearbeid, gin gen honderden dorpsbewoners te voet achter een lange ry rouw- auto's, die de eerste slachtoffers van de ramp naar hun laatste rustplaats brachten. Een uur lang luidde de kerkklok, evenals zy dat in de nacht van Zaterdag op Zondag had gedaan, haar weemoedige zang.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3