Men vreesde gisteravond voor nieuwe doorbraken Biedt allen hulp! Leniging der ellende r Decentralisatie van de emigratievoorlichting Beroep op onze lezerskring G. v. cl Ley: voorspoedige financiële ontwikkeling Bezorgdheid t.a.v. de waarde der garantieprijzen GELDERS DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Waarschijnlijk moeten nog honderden doden worden geborgen AN DE SITUATIE EN ZEELAND werd ons vannacht de eigende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder ■water, Noord-Beveland voor de helft. St. Phillpsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. la Zeeuwsch-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Ter- neuzen, Breskeus, Ossenisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewo ners van Schouwen Duiveland zijn ge ëvacueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch afgezocht naar achtergebleven perso nen. Hetzelfde gaat men vandaag doen op Schouwen. Een deel van de bevol king is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden die allerwegen reeds zijn begonnen. Met angst en vrezen heeft men gis terenavond het weersverloop gade ge slagen. Door de aanwakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieu we gevallen van dijkdoorbraak. Geluk kig is de wind later op de avond gaan liggen. De meeste slachtoffers In Zeeland zyn verruoedeljjk te betreuren In het middendeel \an het eiland Schouwen-Duiveland. Het gebied achter de westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaasen staat het wa ter twee tot twee-en-een-halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men 't waarschijnlijk dat in en om de zich in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden moeten worden geborgen. Hoekse tl aard betaalde zware tol De Hoekse Waard met haar 23.000 ha cultuurgrond, pl.m. 40 grote en kleinere polders, veertien gemeenten en verscheidene buurt schappen met gezamenlijk 40.000 Inwoners, is zeer ernstig getrof fen door de watersnood. 25 grote en kleinere polders zyn geheel overstroomd; 8 polders staan dras en slechts 5 nog geheel droog. Vier van de 14 gemeenten hebben geen last van het water, In de tien andere zyn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Numansdorp, Stryen. 's-Gravendeel en Goudswaard getrof fen. Li de drie eerstgenoemde gemeen ten zijn vele slachtoffers te betreuren. In Numansdorp telt men thans meer dan 67 doden, allen bewoners van de polder Het Hogezand, waar de hoofd waterkering over een lengte van pl.m. 2 km. is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf werden ver rast. In 's-Gravendeel zijn 57 slacht offers en in Stryen is het aantal reeds boven de 20 gestegen. In totaal zijn in Hoekse Waard, voor zover thans bekend is. pl.m. 3 50 per sonen verdronken. Dit aantal stygt, nu overal naspeuringen worden ver richt. In de hoofdwaterkering, die de Hoekse Waard moet beschermen, zijn minstens 30 breuken, op -ommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de binnendijken is nog niet bekend. Maar het is zeer groot. Door Zweden gaat een golf van medelijden met de cata strophe, die Nederland heeft ge troffen. Een onbekende Zweed, die op een inzameladres hoorde, hoe zwaar de vloedgolf Neder land had geteisterd en wat daar nodig was, ontdeed zich van zijn winterjas, maakte een buiging naar de sorterende dames en verdween weer in de kou van Stockholm. Zware slrijd tegen koppige water In het land van Heusden en AJ- tena Is de dyk, waarover de ver keersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuwyk, uiterst zwak. Hier wordt een zware stryd tegen het koppige water gestreden. In de loop van Woensdag wer den uit vliegtuigen zandzakken geworpen op verscheidene plaat sen In de noodgebieden. De hulpverlening aan de slacht offers is met een maximum aan In spanning voortgezet. De evacuatie is in hoofdzaak gere geld van de vier grote centra Bergen op Zoom, Ossendrecht, Breda en 's Hertogenbosch uit. De evacué's wordt zo dicht moge lijk bij hun woonplaatsen onderdak verschaft, 's Hertogenbosch is voorlo pig het laatste opvangcentrum. De ge meente Eindhoven blijft in reserve, of is eveneens gereed om ongeveer 1200 evacué's op te nemen Een g^oot aan tal gezinsverzorgsters staat ln Bra bant gereed, om straks, wanneer het w iter verdwenen zal zijn, met de ge- ëvacipc-rden terug te gaan en hen de helpe. de hulp te bieden. Het provin ciaal opbouworgaan heeft 15 centrale magazijnen voor goederen ingericht. Door de vele aanbiedingen van rollend materieel kunnen de goederen onmid dellijk worden verzonden. In duizen den gevallen werd reeds op efficiënte wijze huip geboden. Uit alle delen van het land komen karavanen met goede ren. Het verkeer naar en van de nood gebieden is dikwijls door deze karava nen belemmerd. Als opslagplaats van dekens, spontaan aangeboden goede ren, zijn de veemarkthallen in Den Bosch aangewezen. Men heeft op Schouwen-Duiveland nog geen dijken kunnen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulp krachten aan de opengeslagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Vele boe ren zyn practisch de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland niet door de waters nood is getroffen is bepaald onjuist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha. tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha. grootte polder Schou wen geheel blank, maar ook de Katte- polder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Plaatselijke aanmeldingscommissies worden géinstalleerd Qp Zaterdaj hebben van de, (Van onze Haagse redacteur) Februari zal in Groningen de officiële >nstallu:i plaats anwege de Algemene Emigratie Centrale mg».pielde, plaatselijke aanmeldingscommissies in de provincies Groningen, Fries land en Drente. In de volgende weken zullen, zij bet minder Viceel, de commissies in de andere provincies worden geïnstalleerd. In totaal zullen, over het gehele laud verspreid. 76 comin>-ies van wege de Algemene Emigratie Centrale bet belangrijke werk der hulp verlening aan adspirant-emigranten ter band nemen. Ér werken op het terrein van de emigratie vele organisaties, maat Hét behoeft nauwelijks betoog dat, wan neer al die organisaties op zichzelf zouden blijven bestaan, het eigenlijke werk door een vérgaande versnippe ring zou worden geschaad. De wet stelt wel bepaalde eisen aa i de orga nisaties, die in de emigratieraad ver tegenwoordigd zijn, namelijk dat zij zich bezig houden met de emigratie in volle omvang, maar wat wil men wanneer veertien organisaties het zelfde doen voor niet, of nauwelijks van elkaar te onderscheiden groepe ringen. De practyk heeft uitgewez ;n dat or ganisaties. als de Katholieke en de Christelijke Emigratie Centrale, voor de gestelde taken berekend waren. Nu heeft zich in het voorjaar van 1952 een geruisloze bundeling v\trokken van de veertien overblijvende organi saties. Deze bundeling 'is misschien wel een van de belangrijkste ontwikke lingen in de na-oorlogse emigratiege- schiedenis. Het moge hier worden vastgesteld, dat deze gang van zaken wel zeer bevorderlijk moet zijn voor de vesti ging van onze reputatie in het oaiten- Iand. De verhoudingen in Canada en n Australië zyn nu eenmaal aroers dan in Nederland en men kan zich daar ju eenmaal moeilijk een juiste voorstel ling maken van en t en begrip vurmsn over, de vaak Wel rg °nge en eng hartige Nederlandse ven uidingen. Daarvoor heeft men in Nederland ook wel eens te weinig oog en de bunde ling, zoals die in de Algemene Emi gratie-Centrale is verkregen, is ook voor Nederland zelf een voorbeeld. Landbouw wil een vacantiedag geven TTet dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de wy-e, waarop op korte termijn in het agrarisch bedryfsleven de door de Stichting van de Arbeid voor gestelde maatregelen ter voorzie ning in de ontstane nood kunnen worden verwezenlijkt. Het veri-ichten van overwerk ten bate van het Nationale Rampenfonds in de landbouw is in deze tijd van het jaar met wel mogelijk. Mede daarom gaan de gedachten van de Stichting voor de Landbouw uit naar een oproep tot het ter beschikking stellen van de aarde van één vacantiedag. Voor de vaste arbeiders zou dit kunnen worden gerealiseerd via de werkgever, die te zijner tijd de vacantiedag zou moeten doorbetalen en een bedrag tot dezelfde hoogte ter beschikking stelt van het nationale rampenfonds. Voor de losse arbeiders zou hetzelfde kunnen worden bereikt door het ter beschikking stel- van enige vacantiebonnen ter waarde van één dag loon. Zeer binnenkort hoopt de Stichting voor de Landbouw een concrete op roep hieromtrent ter kennis van de be- drijfsgenoten te brengen. Namens de beide Centrale Boerenleenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeeld, dat geëvacueerden op bun spaar boekjes van de Boerenleenbank 250 per week kunnen opnemen bij alle plaatselijke Boerenleenban ken. Door propeller gegrepen en gedood Tijdens de door Engelse hellcop- tères uitgevoerde werkzaamheden tot steun en redding van de drenke lingen op Schouwen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding ge laden hefschroefvliegtuig aan de grond was gezet, één van de be woners van dit plaatsje, die de landing had gadegeslagen, door onoplettend heid achteruit op de staartschroet in gelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende pro pellerbladen gegrepen en op slag ge dood. Een gewichtige stap vooruit wordt nu gemaakt door de vor ming van de emigratie-commissies rn die plaat" van Nederland, waar de steljjke Arbeids bureaus ge. 'C'gd zijn en met welke instellingen een vruchtbare samenwerking mogeljjk zai rijn- Op deze wijze kan gestreefd wor den naar een grote efficiency, maar vooral kan door deze de centralisatie een betere belangen behartiging worden nagestreefd, terwjjl ook het menselijke element, dat by de emigratie-voorlichting een zo voorname rol speelt, heter tot zijn recht zal kunnen komen. Verontwaardiging over A.V.R.O.-voorzitter Het landelijk comité van actie van de A.V.R.O.-leden heeft het on derstaande telegram verzonden aan de minister van O.. K. en W., onder wie de radio ressorteert: „Het landelyk comité van actie van de A.V.R.O.-leden heeft met veront waardiging kennis genomen van de weigering door de voorzitter van de A.V.R.O. om de berichtgeving betref fende de noodgebieden op bepaalde voorwaarden te coördineren met de andere omroepverenigingen. Het ver zoekt Uwe Excellentie met klem zo danige maatregelen te nemen, dat de bedoelde weigering in geen enkel op zicht schade kan doen aan de uiterst belangrijke taak die de radio heeft ter leniging van de nood en ter verzach ting van het leed". Chinees voorstel tot staking vuren Tsjou en Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke sta king van het vuren in Korea voorge steld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn over eengekomen. Het staken van het vuren zou meteen worden gevolgd door een poli tieke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, al dus meldt Radio-Peking, overleggen. Vaar onze schepen zijn Blitar, SydneyR'dam, 4-2 te Ant werpen. Bonaire, A damW.-Indië, 4-2 1380 m. N.O. Barbados. Gri>ote Beer, 4-2 van R'dam te New York verwacht. Grote Kerk, A'damO.-Afrika, 4-2 v.m. van Lor Marques naar Beira. Hector, A'damMiddell. Zee 4-2 van Tiëst naar Venetië. Hersilia, 4-2 van A'dam naar Antwer pen. Joh. v. Oldenbarnevelt, A'damTj. Priok, pass. 4-2 Kaap BonPort Said. Loenerkerk, CalcuttaR'dam, 5-2 te Bombay. Madoera. PriokA'dam. pass. 4-2 Pantellaria. Mentor, A'damMiddell. Zee, 4-2 van Lissabon naar Tunis. Xigerstritom, A'dam—W.-Afrika 4-2 te Bordeaux. Oranjestad, A'damCristobal, pass. 4-2 ten O. Martinique. Rempang, IndonesiëA'dam, pass. 4-2 Finisterre. Rol tl, A'damIndonesië, 4-2 van Be- lawan naar Priori. iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiii Qntzaglijk is He nooH. die Hoor He overstromingsramp :n het Zuid- ons land is veroorzaakt. Heel ou9 volk moet naar ver westen va mogen bijdragen om daar ln overleg mei hel Matin tief oigaan beschikbaar vo i te voorzien. aal I lampen fonds stellen wij ons adm:nistra- r de inzameling van gelden. iniiiiiiniiiiiiiinuiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii De (lood waart rond in Oude Tonge In Oude Tonge, waar, zoals gisteren in een deel onzer edities reeds ver meld, ongeveer 260 personen zijn ver dronken, heeft men weinig doden kun nen bergen. Lyken drijven in het water langs de dijken. Er is gevraagd om toezending van 200 lykkisten. Van het vee is weinig gered. Het aantal ronddrijvende cadavers wordt geschat op 500 k 600 stuks. NIEMAND BLIJVE ACHTER! Alle giften, groot en klein, zijn welkom. Wij nodigen onze le/ers uit ons lnin gift te doen toekomen door: 1. storting aan de kelten van onze bureaux; 2. overmaking op onze rekening bij Van Ranzows Bank *e Arnhem; 3. oversell rij ving of ctorting op onze giro-rekening No. 276432. De ontvangen gelden worden in ons blad verantwoord en afgedragen aan hel Nationaal Rampenfonds. lll!lllillll!llllllllllllllllllt!!llllt'!ll|llllllltllllllllllliUll!l!llillllllllllli:ilinillllllllinililllllllllllllllKIIII Verslagenheid onder de Nederlanders in Canada „Onder de Nederlandse emigran ten in Canada heerst diepe ver slagenheid over de ontzettende ramp, die het vaderland heelt ge troffen", zo luidt een telegram van het centraal katholiek emi gratiebureau te Ottawa, aan het Katholiek Nederlands Persbureau, waarin tevens uiting wordt ge geven aan het medeleven der emi granten met de algemene nood in Nederland. Zij willen alles doen wat in hun ver mogen ligt. om het leed in het vadei"- land te verzachten. Onder leiding van de Nederlandse ambassade zijn de kerkelijke organisaties onder alle Ne derlanders van Nova-Scótia te British Columbia inzamelingen begonnen vooi het ..Netherlands Flood Relieffund". Te Ottawa werd een plechtige requiem mis opgedragen voor de omgekomenen. Het telegram, dat getekend was door pater Jan van Wezel S. C. J., besluit met de woorden: „God zegene de ge troffenen en beware alle landgenoten voor verdere rampen". Tiengemeten blank De commandant van een Oxford van de marine-luchtvaartdienst, die boven het eiland Tiengemeten vloog, vertelde het volgende: Het hela eiland, behoudens enkele plekken, staat onder water. In het dorpje Tiengemeten zag hij de bewo ners naar buiten komen toen het vliegtuig rondcirkelde. Op een klein stukje grond langs het dorp was vee samengedreven. By de ingang van de haven was een scheepje over de dijk geslagen. Een boerderij te Vluchtheuvel in de Middenpolder was door het water stukgeslagen. Er werden daar geen mensen waargenomen. Op de uiterste Oostpunt van het eiland, waar enige huisjes staan, hangt de was buiten. Ook hier werd echter geen teken van leven gezien. Oproep 1 van oor familieleden zeevarenden Het bestuur der Nederlandse Re de: svereniging verzoekt de naaste familieleden van zeevarenden uit de noodgebieden, die de opvarenden van Nederlandse koopvaardijschepen van hun toestand in kennis willen stellen, zich in verbinding te stellen met de rederijen, waartoe het schip waarop zij varen, behoort. De beti-okken rede rijen zullen zorgen voor doorzending van deze berichten. MAARSE VIERDE TE DRONTHEIM Gerard Maarse is te Drontheim vier de geworden tijdens internationale schaatswedstrijden, welke werden ge wonnen door Haugli (Noorwegen); Offenberger (Oostenrijk) en de Noor Stene werden tweede en derde. Eg- bert van 't Oever eindigde als zeven de, Wim Schulei als achtste en De Graaf als veertiende. OVERGESPEELDE CUP WEDSTRIJDEN De uitslagen van de wedstrijden, welke voor de vierde ronde van de F. A. Cup werden overgespeeld, luid den: Birmingham City—Sheffield Uni ted 3—1; Brentford—Aston 'lila 1—2; Luton TownManchester City 5—1; Tottenham HotspurPreston North- end 10. Westbromwich Albion Chelsea 00 na verlenging. In de winter van 1926 werd Nederland ook geteisterd door een watersnood. Het hele volk offerde met milde hand en de ernstigste gevolgen konden worden opgevangen. Nu is de nood veel en veel groter! Nu gaat het om bedragen, die een veelvoud zijn van die van 1926. Ruim 25 jaar geleden verstond het Nederlandse volk zijn taak. Nu zal Arnhem weer zijn plicht doen. Vrijdag en Zaterdag trekken de collectanten er weer op uit. Offer dan! Geef meer dan u missen kunt! Kan getroffen Arnhem I millioen opbrengen? Tiet moet! Stel ons Vrijdag en Zaterdag niet teleur. Het Propaganda-comité Arnhem Nationaal Rampenfonds. Algemene vergadering G. M. v. Landbouw In de heden In Musis Sacrum ge houden I14e algemene vergadering Nan de Gclderschc Maatschappij van Landbouw heeft tie voorzitter, de heer G. v. d. Ley, alvorens zyn openings rede nlt te spreken, degenen, die de maatschappij in 1952 ontvielen, hei- daoht en zijn deelneming betuigd met de slachtoffers van de watersnood. Hij opperde hierbij de mogelijkheid om als Gelderse afdeling \an de Stichting van de Ivandbouw een bepaald district te adopteren en deed het \oorsteI om een dubbele contributie te heffen om de leden van de Zeeuwse maatschappij te ontlasten. Dit voorstel zal In de afde lingen worden behandeld. In zijn openingsrede, die ln tegen woordigheid van burgemeester Matsei van Arnhem werd uitgesproken, heeft de heer v. d. Ley er aan herinnerd, dat het precies een jaar geleden was. dat hij in zijn openingswoord voor de 113e algemene vergadering de aandacht vestigde op de optimistische toon, die er te beluisteren viel uit de mond van vooraanstaande figuren u:t het be drijfsleven ten aanzien van de econo mische en financiële aspecten van het jaar 1952. Wij kunnen nu op grond van de feiten vaststellen, aldus spr., dat deze verwachtingen vervuld zijn. In financieel opzicht is de ontwikke ling zelfs zo voorspoedig geweest, dal men spreekt van het wonder van Ne derland. Met een overschot van tw e milliard op de betalingsbalans ei. een goud- en deviezenreserve die- bijna twee keei zo groot is. is Nederland gaan behoren tot de beter gesitueer den onder de volkeren. Helaas bloeit er op dit ondermaanse geen roos zonder doornen. Tot deze laatste rekende spr. de toenemende werkloosheid. De in de Stichting voor dc Landbouw samenwerkende werkge vers en werknemersorganisaties leve ren hun bijdrage m de bestrijding van de werkloosheid onder de landarbei ders door de uitvoering van z.g. Boe renwerken. Met de per 1 Januari jl. in onze pro vincie aangevraagde of in uitvoering genomen boerenwerken (B 1 en B 2) is een loonbedrag van ongeveer 3 mil lioen gulden gemoeid. Tot de doornen, die in de agrarische sector bloedende wonden veroorzaakt hebben, behoort zeker ook de slechte gang van zaken in de fruitteelt. Maar over het geheel genomen is 1952 voor land en volk en niet minder oor onze agrarische bedryven. een goed jaar geweest. En wat zijn nu de verwachtingen voor 1953? Ook nu geven vooraan staande figuren uit de kringen van handel en indusrie uiting aan een op merkelijk vertrouwen in de toekomst. Van een dergelijk optimisme be speurt men echter in land- en tuin- bouwkringen heel weinig. De stem ming is veeleer gedrukt en wordt ge kenmerkt door gemis aan vertrouwen. De akkerbouw maakt zich ongerust over de graanprijzen, die al sinds bijna een jaar almaar dalen. Het laat zich niet aanzien dat het dieptepunt reeds RHEDEN Opbx-engst collecte Rheden: 41.503 gld. In de gemeente Rheden is gisteren en eergisteren gecollecteerd voor het Rampenfonds. Blijkens mededeling van de gemeente-ontvanger is de op brengst, ongeacht de giften en op brengsten van afzonderlyke acties, 41.503 gulden. bereikt is. Bij de veehouders hebben de sinds verleden najaar opgetreden moelykheden met betrekking tot dc afzet van varkens een gevoel van on veiligheid gewekt. By de zuivel is het de pocderexport,-die al maanden aan leiding geeft tot ernstige bezorgdheid, terwijl de kaasmarkt in dit wintersei zoen opvallend onstabiel is. De bezorgdheid concentreert zich rond de vraag, w elke waarde men nog kan toekennen aan de garantieprijzen in moelyke tyden. Het is inzonderheid de beslissing, die de regering genomen heeft met betrekking tot de garantie prijs van de melk, die dit tot een brandende Maag gemaakt heeft. Wat doet gij. 'it Tfct leven yaat voort. ot Muur ook de stryd om 't behoud van het leven gaat voort. In de grau we dagen en inktzwarte nachten vechten duizenden om het levens behoud van honderden. Met de inzet van hun eigen leven. Wat doet gij? Gij deed al iets. Gij ofjerde geld en goed. En misschien be kruipt u het gevoel, dat gij al reeds Uw liefdesplicht hebt ge daan. Maar deze liefdesplicht kent geen grenzen. Want na de redding komt de opbouw van 170.000 ha. land met steden en dorpen. De verwoeste gebieden zullen heir ijzen. En dat, -uilen wj doen! En dat doet ook gij! V. Arnhemse kunstenaars staan werk af Arnhemse kunstenaars hebben werk afgestaan om te verkopen ten bate van de hulpverlening. Bij Gescher en Kemper in de Ketel straat wordt dit werk ten toon gesteld en Vrijdag zal't verkocht worden. Er is gezorgd voor de nodige variatie, zo wel in aard, afmeting als prijs der af gestane werken. P.V. „DF POSTJAGER" ARNHEM Vitesse: 1. C. Kooy; 2. J. v. Maanen Jr.; 3. H. P. Hutjes; 4. P. J. Lotens; 5. B. J. Kamphuis. Midfond: 1. A. P. Rijkaart; 2. J. v. Maanen Jr; 3. J. Jansen; 4. C. Kooy; 5. D. Visser. Fond: 1. J. Tuyten; 2. A. S. Herm- sen; 3. W. J. Abbing; 4. J. v. Maanen Jr; 5. A. Hollander. Jonge Duiven: 1. H. M. van Leur; 2. J. v. Maanen Jr; 3. W. J. Abbing; 4. C. Kooy; 5. W. M. Groenhout. Navlucht: 1. J. Jansen; 2. W. J. Ab bing; 3. B. J. Kamphuis; 4. D. J. Man- demaker; 5. A. Hollander. Generaal: 1. J. van Maanen Jr; 2. W. J. Abbing; 3. A. F. Rykaart; 4. A. Hol lander; 5. C. Kooy. WATERSTANDEN Mannheim 251 0,04; Trier 228 0,12; Koblenz 263 0,15; Keulen 272 0,12; Ruhrort 516 0,10; Lo- bith 1147 0,05; Nijmegen 924 0; Arnhem 912 0,03; Eafde 476 0,19; Deventer 369 0.15; Namen la Piante 162 0.20: Borgharen 4173 -f 0,14; Bel fel d 1270 0,50; Grave 549 0,64. VELP WIXTERL'ITVOERING VELPSE HARMONIE UITGESTELD De jaarlijkse winteruitvoering van de Velpse Harmonie, die Zaterdag avond in De Vereeniging zou plaats vinden, gaat wegens de vamp niet door. AUTO VERBRIJZELDE WINKELRUIT Hedennacht is wegens de gladheid een personenauto, komende uit de richting Dieren, in de hoofdstraat ge slipt en tegen de pui van de galante- i ie-winkel van de firma H. terecht ge komen. Dc ruit werd geheel verbrij zeld, ook de auto liep ernstige schade op. Actie te He te ren De geldelijke inzameling ten hoeve vna de slachtoffers van watersnoodramp In Heteren heeft een vlot verloop gehad. Nadat des Zon dags de berichten steeds alarmeren der werden, werden reeds door de Overheid de nodige suggesties door gegeven voor een geld- en goederen- inzameling. Burgemeester Knoppers nam ter stond die maatregelen, welke vereist werden om de collecte nog Maandag te doen slagen, gedachtig het spreek woord: „Men moet het ijzer smeden als het heet is". Zo was reeds om half negen in dc vroege morgen een actie-comité samengesteld, onder pre sidium van de burgemeester, bestaan de uit de heren wethouders en de geestelijkheid der gemeente, aange vuld met de heren A. Schouten en A. G. C. van Lomwei, als resp. secreta ris en penningmeester. Om goed 12 uur waren de huis-aan-huis-circulai res bezorgd, dank zij de vriendelijke medewerking van de schoolhoofden, waarbij de inwoners werden uitge nodigd hun offer evenredig te doen zijn aan de grootte van de ramp en waarbij tevens gegadigden werden opgeroepen om als collectanten op te treden. Zij konden zich daartoe op een bepaalde plaats en uur melden om de lijsten en instructies ln ont vangst te nemen. Overweldigend was de reactie. Gehele drommen mensen boden zich spontaan aan, zodat om goed 3 uur in de namiddag de inza meling in volle werking was en de nobele actie was ingezet. Hoog ge spanen was de verwachting en ra mingen werden gemaakt. Afgespro ken was dat des avonds om 10 uur dc lysten ten gemeentehuize zouden worden ingeleverd en de gelden zbu- den worden afgedragen. Prompt werd hieraan door allen de hand ge houden, zodat om half elf de resul taten konden worden medegedeeld. De stoutste verwachting werd verre overtroffen. De eindtelhng noteerde het overweldigende bedrag van ƒ7.814,45, een opbrengst als nooit te voren. Randwijk, hoewel de kleinste in inwoneraantal, triomfeerde met 3000, Heteren kwam daarna met 2.532,40 en Driel met 2.282,05, welke gelden aan 't Nationale Ram penfonds kon worden overgemaakt. Deze actie heeft wederom getoond dat in tijden van nood ons volk als één man gereed staat de helpende hand te bieden. Er heerste een onge kende spontaneïteit en een ieder, zon der onderscheid, heeft zijn beste krachten gegeven. Oprecht dank voor de vorstelijke, geldelijke bijdragen, maar ook niet minder voor de een drachtige samenwerking van de ge hele Heterense bevolking, waaronder mede te verstaan ook onze mensen uit Driel en Randwijk. De goederen-inzameling schijnt eveneens vlot te verlopen en staat onder leiding van de heer J. Lokhorst te Driel. voorzitter van het Roode Kruis, afdeling Heteren. Ook hij on dervindt ieders medewerking Tot slot nog een paar cijlers. Per gezin werd ruim 7.50 en per inwo ner ruim .1 1.50 geofferd. Aan de ƒ3000 van Randwijk ont brak nog 0.50. Een dame trok haar portemonnaie en deponeerde deze 50 cent ter afronding.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3