r Kapitalen voor het Rampenfonds In Flakkees verdronken land Buitenland schonk al voor millioenen Zee sloeg drie bressen in boulevard, maar het overschot hield stand Verlieslijsten Roode Kruis Stellendam: een verschrikking Broekman en kornuiten reden voor getroffen landgenoten 4 gelders dagblad donderdag 5 februari 1953 Vlissingen werkt reeds aan herstel Walcheren doorstond ramp (Van een onzer verslaggevers "yUSSING-EN had twee boulevards. Genoemd naar zeehelden uit vroe ger eeuwen: De Ruyter en Evertsen. De boulevards schenen even sterk te zijn als deze grote Nederlanders. Maar een springvloed met zware storm heeft aan de illusie van alle Vlissingers een einde gemaakt Drie grote gaten zijn er in de boulevards geslagen. Geweldige blokken steen werden slukgereten door de woedende zee. Toch neeft Je zee op Walcheren haar doel niet bereikt. De aanval werd afgeslagen, voorlopig afgeslagen. Voorlopig, want de zorgen blijven. Naar deskundigen ons meedeelden, schijnt de duinenrij bijzonder zwak te zijn. Dit kan ge vaarlijk worden. gen wij meer dan een meter water in de huizen. Voor de derde maal Niet via' de Boulevards veroverde het water de oude binnenstad van Vlis singen. Wel werden er drie bressen ge slagen in dit bolwerk van louter steen, maar het overschot bleek stand te hou den. Via de Vissershaven stroomde het water de straten van Vlissingen bin nen. Met donderend geweld. Verder dan de oude binnenstad kwam het water echter niet. En wij zrjn zeer dankbaar daarvoor, aldus de waar nemend gemeente-secretaris, die ons op het stadhuis ontving. Al is. zo ging hij voort, de ravage in de binnenstad groot. In 1906 leed Vlissingen voor de eerste maal in de twintigste eeuw on der het water. In 1944 ten tweeden male, thans voor de derde keer. Op 17 December van het vorige jaar viel er bij een klein stormpje een gaatje in de Boulevard Evertsen. Dit is een van de zwakke punten gebleken. In de nacht van Zaterdag op Zondag ont stond op deze "plaats, die toch al ge repareerd was. een groot gat. Er kwa men nog twee gaten bij. De gemeente-secretaris staakte zijn verhaal even. Hij keek uit het raam, waar de waterwagen van Vlissingen ledereen hielp aan het kostbare nat. De begeleider van de tankwagen han teerde met fors gebaar een bel. De inundatie van 1944 moge langer geduurd hebben, de huidige doorbraken zg'n in de a'anvang rampzaliger ge weest. In 1944 steeg het water ge leidelijk. Wij hadden tijd om te evacu eren. Thans stortte het water zich met donderend geweld door de bressen in onze verdediging. In korte tijd kre- Deze evacué uit Kruiningen, die llians in Goes verblijft, kan al weer glim lachen; zijn gehele gezin is gespaard gebleven. Op Tholcn Onze zegsman wachtte even. Buiten ratelden de klinkhamers van de werf „Dë Schelde". In de stad waren leer lingen van de zeevaartschool, marine mannen, brandweer, politie en natuur lijk de particulieren bezig 'le huizen en de straten schoon te maken. Een klein voorbeeld: Achter het gebouw van de „Provinciale Zeeuwse Courant" Zo heeft de Vlissingse Boulevard te lijden gehad van de zee. ligt 60 ton papier te vergaan. De Zeeuwse Courant zal thans in Rotter- dam, op de persen van het Rotter dams Nieuwsblad gedrukt worden- Het water Is nu grotendeels \erdwe- nen in Vlissingen, nadat het twee da gen drie en een halve meter hoog had gestaan. Uit alle macht wordt er gewerkt in Vlissingen. Duizenden helpen moe om de zaak te ordenen. De stemming is gematigd optimistisch. Hier en daar zelfs opgewekt. Wal cheren is er trouwens over het alge meen goed doorgekomen. Het is ver blijdend te vernemen dat er ook plaat sen in Nederland zijn, die een. de om standigheden in aanmerking genomen, opgewekte en enthousiaste indruk geven; De troosteloosheid is ditmaal niet in Vlissingen te vinden. Wij zijn allen diep dankbaar, dat er zo weinig slachtoffers zijn gevallen op Walche ren, aldus verzekerde men ons her haaldelijk. Bovendien weten wij zo langzamerhand, hoe men zoiets bestrij den moet. Zo zagen de straten in Vlissingen er uit, toen het water weg ivus. He fEDEN GEEFT? het Ne<l. Roode Kruis een eerste verlieslost, uit, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, waarvan verluidt dat zö om het leven zou den zijn gekomen of vermist worden. Deze lijsten, aldus de directeur van het. Informatiebureau van het Roode Kruis, de heer J, van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uit gegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zijn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwan ten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zijn, dat re kening moet worden gehouden met het feit. dat de verwant mogelijk iets is overkomen. De lijsten liggen ter inzage op de plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis. Men gelieve deze afdelingen niet op te bellen voor informaties. In Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Roode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Men hoort verschrikkelijke verhalen over die rampnacht, toen het wassen de water hen overviel. Toen Stellendam van twee zijden door het water werd besprongen, eerst van het Zuiden, ging men met sirenes door het dorp. Wachtmeester Breur was bij de waarschuwere. Hij hooide boven het bulderen van de orkaan plotseling een suizend geluid. Op het zelfde moment werd hij door een vloed golf opgepakt en tegen een schutting gesmeten. Hij stond op de plek waar de dijk doorbrak. Hij wist uit de kolk te komen, kroop de dijk op en zag on danks de duisternis hoe een giganti sche waterstroom van alle kanten het dorp besprong. Binnen twee minuten stond het wa ter een meter hoog en het bleef door stijgen. Hij zag mensen in nachtkle ding. waanzinnig van angst uit hun huizen komen, het water tegemoet lo pend en verzwolgen wordend of in de goede richting lopend en tegen de dijk opklauteren. Daar was voorlopig veiligheid. Dc meesten vluchtten, overrompeld door de vloed, de trap op naar de zolder verdieping. Daar bleven zij bijeen zit ten tot eindelijk het daglicht kwam. Toen kwamen de helden van Stellen dam in actie, kerels, vooral de vissers. Er «aren geen boten. Ze gjngen te water, dikwijls tot hun nek toe en graaiden losgeslagen huisdeu ren en planken bij 'elkaar. Ze maakten er wankele vlotjes van die ze, door het water wadend, door de straten trokken. Berst tie huizen die op instorten stonden. Een mens telkens op zo'n wankel vlotje sleepten zjj naar de dyk. Nu zeggen ze: hadden we die eer ste dag magjjviiibborboteri en touw gehad. Dan 'hadden we Ijjnen door de straten gespannen, de mensen naar de dyk getrokken en hadden we er tientallen meer kunnen red den. Anderen vertellen dat Breur met zovele tientallen anderen bovenmen selijk werk deed. Twee dagen en drie nachten achter elkaar zonder een ogenblik rust. De benen der Stellen- damse vissers waren gezwollen. Als ze uitgeput op dc dijk aankwamen, u den ze vol jenever gegoten, dat hield hen op de been. En weer gingen ze het water in om te redden. Honderden za gen kans over de dijk naar de haver te vluchten en aan boord van de schok kers tc komen. Na twee dagen vond men in een boom een vrouw van 62 jaar. Zij zat hoog in de takken en men wist haar in een boot te krijgen. Ze leefde toen nog, maar kon geen woord meer spreken. Drinkwater was er niet; alleen maar jenever. Het was vreselijk. ll/TET GROTE ENERGIE helpt Nederland zijn getroffen landgenoten. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond :even uur een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Neder- landsche Bank. de postcheque- en girodienst en aan contanten. Dit bedrag groeit dagelijks verblijdend snel. De directie van de Bataatsche stelde namen9 de in Nederland gevestigde docbteronderiitmingen 500.000 beschikbaar. De Nederlandse Aardolie Mij. 25.000. De doch ter-mij.en van de Koninklijke Shell-grocp op de Antillen hebben reeds 250.000 ingezameld. De arbeiders van Wilton Feyenoord te Schiedam stonden 100.000 af; de directie voegde er 150.000 bij. Dc bouwvakarbeiders zullen acht uur loon beschikbaar stellen en een gelijk bedrag de werkgevers. Deze ac tie in het bouwbedrijf zal zeker een millioen opleveren. De sigaretten industrie gaf ruim 3 millioen siga retten aan het P.oode Kruis. Het N.V.V. en zijn organ-'satïes zul len het bedrag van 1 ton verhogen tol 250.000. Indien werkgevers en werii- nemers eensgezind zijn inzake het overwerken etc. verwacht men dat 50 millioen in het Rampenfonds zal kunnen worden gestort. De ouden van dagen zijn niet achtergebleven in hun solidariteit en gaven 500. Op de „Willem Barendsz" heeft men de slachtoffers niet vergeten: de beman ning schonk 14.385. Prins-s Wilhël- mina heeft 25.000 geschonken en. zoals reeds per radio gemeld, haar Ca dillac disponibel gesteld. De centra'es van overheidspersoneel overwegen een procent van hun maandsalaris over Februari of 1 ceilt over vier weken af te staan. Personeel der Buurt spoorwegmij. te Zeist schor.k 1 dag betaald verlof. Uit alle plaatsen komen berichten, die spreken van een grote offervaar digheid. In Oudewater (3000 zielen) is voor 10.000 en 20.000 aan goe deren bijeen gebracht. Een co.lecte :n Nederhemert (Bommeleiw.) bracht ruim 23.000 op, dat is per gezin ruim 20; Holten in Overijssel (5200 zie len) gaf 27.990, d.i. 28 per gezin. De gemeenten in de provincie Gronin gen hebben reeds het millioen over schreden. Weerrapporten De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur over weer, wind m/s, tempera tuur en neerslag in de afgelopen 24 u. luiden als volgt: Oslo: geh. bew., N.N.O. 8. —10, 0,4. Stockholm: geh. bew., O.N.O. 10, —7, 6. Kopenhagen: sneeuw, N. 8, 2, 0.3. Londen: onbew., N.N.W. 5, 2, 0. Amsterdam: 'licht bew., N. 7, 2, 5. Brussel: hagelbui, W.N.W. 5, 1, 1. Parijs: onbew., windstil, 0, 0. Bordeaux: nevel, N.N.O. 5, 4. 0. Nice: onbew.. W.N.W. 1. —1. 0. Warschau: sneeuw. Z.Z.W. 2, 2, 0.3 Berlijn: sneeuw, W.N.W. 2, 1, 10. Frankfort: sneeuw, W.Z.W.4, —1, 0.1 München: sneeuw, W. 9, 3, O.3.. Wenen: zwaar bew., Z.Z.W. 4, 2, 0. Medeleven Aan buiten landse kerken De moderator van de kerk van Schotland heeft liet volgende tele gram gezonden aan de praeses van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk „In het gemeenschappelijk lijden, dat ons thans getroffen heeft door de verwoesting van dc watersnood, ik u, hoogeerwaarde heer, verzekeren var het medeleven en de voorbede van heel de Schotse kerk". Dc Evangelische Gesellschaft te Stuttgart heeft telegrafisch aan de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk verzocht óm mede te delen, welke wijze zij kan helpen in het leni gen van de nood van de slachtoffers van de watersnood. Heerenveen, dat 2500 gezii.nen telt, bracht 35.000 bijeen. In de kleine gemeente Drummen gaf man tot dus ver 82.000. In Dantumatteel i Fries land). groot 1500 zielen, f 60.000. Een collecte op het kleine Ame'and bracht 13.269.22 up. In 16 van de 18 Noordlimburgse gemeenten is voor rond 140.000 naar het Rampenfonds overgemaakt. Benthuizen n Noord- Holland gaf 11.358.66, ofwel .1 8,75 per inwoner. Opperdoes, dat 12550 ?ie- lcn groot is, gaf ruim 7 30 pei gezin of .1 9.165, In Katwoude, een cier klein ste gemeenten van Noder'and. gelegen bij Volendam, heeft een collecte ondei dei 250 inwoners 3400 'pjeleverd, ofwel 13.50 per inwoner. In ij 1st 'e f 6400 ingezameld. Noordemde. groot 26 gezinnen, 87 inwoners, schonk 1077.dit is 41.42 per gezin, »f 12,37 per inwoner. De Wiero germeei droeg tot op heden J 86.000 af: f 11,75 per inwoner. Middelharnis verbindings plaats (Van onze speciale verslaggever) 0\ ER DE DIJKEN van Flakkee bewegen zich groepjes zwarte stippen. Zij steken af tegen dc lichtgrijze lucht. Ze trekken moeizaam voort, als tenminste geen dijkgat hen een halt toeroept. Het /.iju de inwoners van de overstroomde dorpen, op weg naar de enkelé haventjes, waarvan zij hebben gehoord dat er schepen liggen, die lieu in veiligheid zuilen brengen. Zij hebben dagen en nachten op de zolders doorgebracht, tot enkele kerels met een roeiboot in de huurt kwamen en hen naar de ('ijk brach ten. Zie maar dat je verder komt. Maandag kwamen de marine-vletten in de polders rond de dorpen in de Zuid-Oost-hoek. In Oude Ton ge roeiden ze voor liet eerst in de straten en werd een aanvang gemaakt met de evacuatie. Toen kwamen de berichten binnen hoe zwaar dit dorp is geteisterd en hoeveel doden men daar te betreuren heeft. De zeedijk langs dc Zuid- cn Zuid westzijde van het eiland Tholen is weggeslagen. Op de Noordpunt van het eiland, bij het Mastgat, is een gat geslagen. Voor het merendeel komt de bescherming van het eiland neer op de binnendijken. Enkele polders op Tholen zijn nog droog gebleven. Stavcnisse werd zwaar getroffen, omdat by de dijkdoorbraak eeii vloed golf zich recht op de twee voornaam ste straten van het dorp stortte. Slachoffers in andere gemeenten zijn vrijwel uitsluitend te zoeken in de pol ders. Het werkelijk deel van het eiland heeft veel van het water te lijden; het Oostelijk deel (waarin Tholen en Oud- Vossemecr) veel minder. De dijk aan die kant werd gered doordat Zondag ochtend de dyk aan de Brabantse zijde polder Halsteren het 't eerst begaf en het water uit de Een dracht die polder binnenstroomde. In het stadje Tholen is nog steeds geen water. Het ontvangt evacué'a uit Stavenis5e. Als men langs het eiland vaart met een schip, op weg naar Zieiikzee, om daar eerste hulp te brengen, lijkt het of achter de dijken alles uovmaal is. Maar men ziet niet hoe achter die waterkering een ong breder water is dan de wijdheid van het Volkerak, de Krammer of de Grevelingen en de zee armbreedte van het Hollands Diep. Dat is het verdronken land van Flak kee. Torenspitsen steken nog boven de dijken uit. Hoge daken van boei de- rijen zijn nog zichtbaar. Men ziet dijk breuken waar de vloedgolf de zware waterkering, die liet eeuwenlang uit hield, tot de voet wegvaagde. Het getij stroomt in en uit en de dijk kalft ver der af. Ei zijn ook breuken die m i.der ern stig zijn en snel hersteld kunnen wor den. Daar was de bazalten dijkvoet be stand tegen het geweld en wtrd alleeD het met klei bedekte zandlichnam weg geslagen. Bij normale vloed kan bet water deze polders niet meer binnen stromen. Van die galen ziet men er enige, als men door het Zuiddiep tus sen Tiengemeten en de Hoekse Waard trekt. Zo'n gat is er ook even ten Westen van Willemstad. Daai komt geen water van buiten.mee bij. Als men dan later in Mie delharnis aan land gaat, staat men verslagen voor een van de grootste vernielingen, die men zich kan indenken. Onafzien bare watervlakten, slechts hier en daar gebroken door een dijkje, dat de/kruin nog even erboven uit .".leekt, liét daK van een boerderij of een groeuie bo men. In de verte 'iggen als donkere' plekken tegen water cn hen: elf afste kend, de woongemeenschappen, dorp jes, waar de welvarendheid in één klap is weggevaagd door water, dat zich door de dijken brak. Een triest gezicht. Men ploetert over het drassige dijk je langs het kanaal naar Middelharnis, want de naastliggende weg staat on der water. Men komt groepen vluch telingen tegen die toestemming heb ben gekregen naar de haven te gaan, omdat er weer een evacuatieschip is aangekomen. Vermoeide, teneergesla- gen mensen, de meesten maar met wat schamele bagage, de enige bezittin gen, die men heef weten te redden. Zij zijn van alle kanten naar Middelhar nis gekomen, omdat hier de beste ver binding' met de overkant is. Men bereikt het dorp dat bij de ha ven, hoog gelegen als het is, droog ligt, maar direct achter de dijk onder water staat. En weer er buiten zijn het slechts de dijken die als droge lin ten door de watervlakte slingeren, dt enige verbindingen met de andere de len van het eiland, voor zover er geen ;aten' in. zyn geslagen. Daar liggen ;letten van de marine om de vluchte lingen langs het obstakel te brengen, tot zij weer vaste grond onder de voe ten krijgen. Dierenleed. Langs de dijkberm liggen bij tiental len de verdronken koeien en varkens. Opgeblazen cadavers. Een varken dat de dijk wist te vinden, loopt wroetend door het as naar voedsel te zoeken. Niemand bekommerd zich om het dier. Iedereen die passeert heeft genoeg aan zyn eigen zorgen. Een akelig loeien komt nog uit sommige stallen. Daar staan de koeien, vastgebonden, tot 'de buik in het Water. Na meer dan twee dagen leven z'ij' nog, zij zijn iiiet te be reiken. Men kan alleen hopen dat het koude water nu spoedig een eind aan hun lijdeii brengt. Op een hek in' het land zitten enkele kippen kouwelijk met de kop tussen de veren gedoken. Ook die leven nog. maar zijn ten dode opgeschreven. Verderop komt een jong kalfje aan huppelen als het een mens ziet. Schuw is het niet, alleen maar angstig en bet loopt met de mens mee als een bond die smeekt om bescherming. Na een paar honderd meter blijft het staan, klagelijk zacht loeiend. Overal ziet men op de droge plekken schuwe kat ten wegsluipen. JJE GIFTENSTROOM uit het buitenland blijft aanhouden, litt is on doenlijk alle bijzonderheden over de overstelpend grote hulp te e+-msmpr< :- zijn liu apreren, doch enkele feiten willen we niet onvermeld laten. Overal zijn Tiulpcomité's gevormd. De emigranten in Australië maakten reeds 5000 Australische Bonden over. Het Duitse Vakverbond gaf f 45.000. Ecu hulpcomité 'je Antwerpen stuurde na ccn dag actie reeds 150.000 francs weg. De Zweedse toöpera lieve verenigingen hebben het Roode Kruis een half millioen Kronen disponibel gesteld. Saarland stuurt een trein met steen kool en een trein met levensmiddelen. Het Canadese Rode Kruis, dat in Ge neve 250 kisten met kleding in depot h:.J, heeft deze laten versturen naai Nederland. Uit Toronto zijn 40 kisten met kleren gestuurd. Een stichting voor het kind in Amerika zond 6 ton aan nieuwe kleren. De gemeente Nice gaf een half millioen francs; Cannes schonk een millioen francs. Uit Rijn- land-Westfalen zijn ambulances naai Nederland verzonden. Duitse steden wille., kinderen onderdak verlenen. Re ders te Boulogne-sur-Mer rusten voor ons een treiler uit. Tien zenders van Europese radio- omroepen roepen op tot hulp. Canada biedt slachtoffers van Engeland en Nederland aan naar Canada te emi greren. De primaat van België, kardi naal van Roey, ondertekende een schrijven, waarin wordt verzocht aan alle Belgen om te helpen. Genéve stuurt een colonne Rode Kruis-auto's. Fabrieken in Hessen en Hamborn zen den ploegen voor reparatiewerkzaam heden aan gas, waterleiding, etc. Een club te Jönköplng (Zweden) stuurt een particulier vliegtuig met melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van iPOOO kro nen. Uit Jönköping vertrekt een vrachtauto met goed ter waarde van 100-000 Kronen. Zeeland (In Michigan) wenst getroffenen op zijn kosten te laten emigreren. By een bank te Pa rijs is tot op heden 2 millioen francs Een Nederlandse kapper in Brussel heeft via de regering een complete inrichting van een kapsalon aangeboden voor een gedupeerde kapper in het ramp gebied. Opklaringen, lichte vorst Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die over Noorwegen en Zweden naar het Zuidelijk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte in de nacht van Woensdag op Donderdag ui het Zuidelijk deel van de Noordzee stormachtige Noordwestelijke tot Noor delijke winden. Koude, uit de Poolstre ken afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Franlerijk en Duitsland door. In de koude lucht komen sneeuw- en hagel buien voor. Langs de Noorse kust trekt eeil storing, die tot. dusverre weinig uctiviteit vertoonde, naar het Zuiden. Deze storing veroorzaakte enige lucht- drukdalingen op de Britse eilanden, ter wijl tègeljjhertijd de barometerstanden ui Denemarken wat hoger werden. Dit had tol gevolg, dat de windkrachten m het Noordzeegebied, nu weer kleiner zijn. Daar er de komende nacht in ons land flinke opklaringen zullen voor komen, moet vooral in het binnenland op Lichte vorst worden gerekend. Herstelde routes in Zeeland Naar de toeristenbond A.N.W.B. van een van zyn wegemvaclit- inspecteurs verneemt, vaart liet veer tussen Breskens en Vlissin gen weer normaal en vervoert zeer veel voertuigen. De route Breskens via Sluis naar de Belgische kust is goed heryu- baar, evenals de verbindingsroute dwars over Zeeuws-Vlaanderen vil. Sluiskil naar llulst. Vandaar kan vla St. Nicolaas naar Antwerpen worden gereden, waar de verkeerstunnel onder de Schelde weer in gebruik is. Ook de verbinding Sluiskil-Temeu- zen is hersteld. Voorts is bet mogelijk om van Vlissingen via Middelburg naar Goes te rijden en voorts naar Kruiningen, na welke plaats de weg echter overstroomd ls. Op initiatief van een der bladen uit Oslo zou Woensdagavond in het Bisletstadlon een internationale wed strijd worden gehouden, waarvan de netto opbrengst bestemd zou zyn voor de hulpverlening aan de getrof fen gebieden in Nederland. Men kon natuurlijk rekenen op de medewer king van de Nederlanders, voorts op die van Hjalmar Andersen, die voor dit doel gaarne bereid zou zyn ge weest de Noren in letterlijke en fi guurlijke zin aan te trekken. Maai de Noorse Schaatsenrjjdersbond kon zich met deze wedstrijd, die niet op de kalender voorkwam, niet vereni gen. Wel hebben de Noorse officials in beginsel zich bereid verklaard na de wereldkampioenschappen, welke 14 en 15 Februari te Helsinki wor den gehouden, ^een datum vast te stel len Voor een benefietwedstrijd In het Bisletstadibn te Oslo. De mogelijk heid is groot, dat deze wedstrijd 'nog op 20 Februari zal plaats' vinden. Toen nam de ijsclub van Sande- fjord het initiatief over. Sandefjord is een stadje, dat 30 km ten Zuiden van Tonsberg ligt. De voorzitter van de ijsclub, de heer Reidar Thilert, heeft Woensdagavond een langdurig onderhoud gehad met Klaas Schenk. Hij stelde onzo landgenoot voor, dat Kees Broekman, Anton Huiskes en Wlm van der Voort Vrijdagavond in Sandefjord zouden rijden en dat de gehele opbrengst ten goede zou ko men aan de getroffen gebieden in Nederland. De rijders konden zelf hun afstanden kiezen. Zo trokken Kees Broekman, Wim van der Voort en Anton Huiskes Woensdag van Hamar naar Tons berg, ten Zuiden van Oslo gelegen, waar de plaatselyke club elk seizoen een belangrijke wedstrijd organiseert. Natuurlijk moest Kees Broekman voor het behalen van de titel een ere- ronde rijden. Talrijk zgn de geluk wensen, welke onze landgenoot de laatste dagen telegrafisch in ont vangst heeft' genomen. Hjallis Ander- Dr. Loudou lijflens concert overleden Tijdens een concert van het Residen tie- Orkest in het gebouw vooi Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gisteravond overleden dr. A. Loudon, secretaris-generaal van het Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-Orkest. Voor de aanvang van het concert bad dr. Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort vcor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijci later overleed hij in de bestuurs kamer. 1-Iij is zestig jaar oud geworden. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen aan de Leidse universiteit en promoveerde daar m 1927 op het proefschrift „Verdeling van bevoegdheden in enkele middel puntzoekende samengestelde rechts gemeenschappen". In 1920 werd hij attaché bij het Nederlandse gezant schap tc Londen, in 1922 tweede ge zantschapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezantschaps secretaris te Madrid, in '32 tot gezant- schapsraad en zaakgelastigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordigei van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur m de Amerikaanse hoofdstad. Na zyn terugkeer m Neder land in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei 1952 werd hij secretaris-ge neraal van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag, als opvolgei van wijlen jhr. mr, A. M. Snouch Hurgronje. gestort. Kardinaal Innitzer van We nen schonk 100.000 Schilling, Tirol gal eenzelfde bedrag. De stad Innsbruck 40.000 Schilling. Halsteren krijgt een M.S.A.-cantine, self-supporting. In geheel Denemarken wordt gecol lecteerd. En zo gaat het maar door. sen en diens echtgenote zonden hem een kort telegram met slechts drie woorden: „goed, beter, best". Zelfs was er een telegram met gelukwen sen binnengekomen van de beman ning van de „Oslo Fjord", het enkele jaren geleden in Nederland gebouwde Noorse passagiersschip. Firm Hodt noteerde 43 sec. over de 500 mete", hetgeen een nieuw baan record betekende en Roald Ronsmo werd tweede in 43,7 sec., een nieuw persoonlijk record. Huiskes was de snelste Nederlander met 45,1 sec., dank zij het inspirerende rijden van Pat McNamara, met wie hg samen- reed. Op de 3000 nieter zou Kees Broek man zeker 5 min. 5 sec. hebben ge noteerd Indien een rukwind hem in de laatste rondo niet had gehinderd. Met 5 min. 08.8 sec. eindigde hij op de eerste plaats met Anton Huiskes, de wereldrecordhouder op deze af stand, als tweede In 5.11.8. Er heerste natuurlijk een sportieve rivaliteit tussen beide landgenoten, want nu Kees Broekman in een latere serie startte dan Huiskes, precies anders om dan 10 dagen geleden te Davos, zei de Europese kampioen: „Ik sla je nu met seconden, Anton", hetgeen dan ook vlot gebeurde. In het algemeen klassement heeft Finn Hodt de leiding met Anton Huiskes op de tweede plaats, de Amerikaan McNamara als derde en Kees Broekman als vierde. Wim van der Voort staat achtste. Aantal doden verdeeld over de plaatsen Het aantal slachtoffers van de over stromingsramp is gestegen tot 1372. Wij geven op verzoek een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1; Brandwijk 2; Brou wershaven 3: Bruinisse 1; Burgsluis 10; Capelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15; Elfplaat 7; Fijnaart 46; Geersdyk 1; Goeree en Overflakkee 40; Joese Sas 7-, 's-Gravendeel 57; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Heijningen 25; Hoe- dekenskerke 1; Hondsbosschezeewering 1; Hontenisse (Kerkdorp, Samswaar- ile) 8; Klundert 13; Kortgene 40; Krabbedijke 4; Kruiningen 11; Maar tensdijk ,4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nieuw Neuzenpolüer 1; Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13; Nieuwendijk 3; Nieu we Tonge 75; Nieuw Vosseineer 50; Numansdorp 67; Oosterland 40: Oos- terschelde 4; Ossenisse 1; Ouddorp 1; Ouderkerk aan de IJssel 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papen drecht 1; St. Fhilipsland 1; Raamsdonckveer 2; Rilland 1; Rotterdam 1; Serooskerke 15; Stavenisse 300; Steenbergen 13; Stellendam 27; Sliedrecht 1; Storm- polder 6; Strijen 20; Terneuaen 4; Texel 5; Veerc 2; Vlissingen 3; Wa genberg 1; Willemstad 12; Wolfaaits- dijk 9; Yerseke 10; IJssel monde 3; Zïe- rikzee 15; Zuidland 20. Totaal 1372. Versterking politie in het rampgebied De ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken delen mede, dat ter versterking van de Kyks- politie in Vt rampgebied onge veer 1UO0 man Rijkspolitie uit het niet getroffen deel van het tand zyn opgeroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds «50 man ui het rampgebied, terwyl de overige ge reed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blyken, dat de Rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer gevonden zou kunnen worden in de Rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaats vinden uit de gemeentepolitie. Daartoe zullen dan tijdig in overleg tussen de depar tementen van Justitie en van Binnen landse Zaken aanwijzingen worden ge geven. zodat zelfstandige aanbiedingen aan de noodgebieden uit gemeenten met gemeentepolitie hoezeer de goede bedoeling daarva wordt ge waardeerd in het elang van de goede gang van za i achterwege dienen te blijven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2