Na spontaneïteit: organisatie FiRMAMINT LAXEERAKKERTJE5 De moeilijke tweede ronde Voorkom BESMETTING Zware straffen tegen leden van Enschedese smokkelbende geeist Congres van Atlantische Gemeenschap te Den Haag Eerste maal op 't Europese vasteland Mel VELPON zie je er geen barsl van! SIROOP Vio r 100jaar Voornaamste Beursnoteringen GELDERS DAGBLAD DONDERDAG 5 FEBRUARI 19S>\ JjK SPONTANE HULPVERLENING is overweldigend. Maar nu slaan wij voor de vraag: hoe koml alles op z'n plaats en «nel? In de cersle verwarring kwam liet voor, dal in .Noord-Brabant bij voorbeeld de wegen overbelast waren, dat een te zwaar type vrachtwagen zich een weg moest zoeken over een wankele dijk. Wegen raakten verstopt en het materiaal kwam achteraf bezien op de verkeerde plaats. Daarom is organi satie thans een eerste vereiste, op verkeersgebied niet bet minst, zo ver telde ons de verkcersinspectcur van bet district Gelderland, die regel matig contact onderhoudt met zijn collega's in de „frontlinie'', van Noord-Brabant, Zuid-Holland cn Utrecht. IX ARNHEM, waar wij in de achter hoede van de étappedienst der hulp verlening' zitten, deden zich de gevol gen van te spontaan optreden ook ge voelen. Ofschoon bij de Rijks Verkeers Inspectie alle rijdend materieel boek staat en de oereidheid tot mede werking van eigenaars en 'bestuurders niets te wensen overlaat, bleek het op een gegeven moment, toen er uit Roo sendaal een dringende oproep kwam om kipwagens te sturen, opdat een dijk behouden zou kunnen worden, dat v schillende van dit toch reerls schaarse type wagens op eigen initiatief reeds her en der uitgezwermd waren, met alle gevolgen van dien. Stagnatie kan in zo'n geval een nieuwe ramp betekenen. Daarom slaakte de inspecteur deze hartekreet: Laat iedere organisatie die aan hulp-vervoer doetcontact opne men met de R.V.I. en laai ieder die terugkeert zich afmelden, met het oog op de juiste administratie. In- Zuid-Holland heeft het niet op volgen van deze regel reeds ernstige gevolgen gehad. Hoe groot de bereidwilligheid tot helpen is, bleek uit menig staaltje. Een eigenaar antwoordde mj oproep ,.Ik heb juist de kop van de motor eraf voor reparatie, maar ik zet hem er nu meteen weer op." Een grote vrachtwagen, die vol met r-tatie-pa- pier geladen stond om te vertrekken, werd eenvoudig weer afgeladen om hulp te kunnen bieden. Het bezoek van Prins Bernhard aan New-York X)rins Bernhard heeft Maandag- V avond de historische tentoon stelling ter gelegenheid van liet driehonderdjarig bestaan van New York als gemeente In het Metro politan Museum of Art en het museum van de stad New York geopend. De tentoonstelling bestaat gedeelte lijk uit kunstwerken en historische do cumenten, verzameld door het ge meentelijke museum van Den Haag en uitgeleend door de Nederlandse rege ring. Onder andere is er de beroemde brief van Pieter Schagen aan üe Sta- ten-Generaal uit het jaar 1626, waarin gewag gemaakt wordt van de aankoop van het eiland Manhattan van de In dianen door Pieter Minuit voor zestig gulden. Doctor Wijsenbeek, directeur van het Gemeentelijk Museum van Den Haag, heeft een historisch over zicht van de door Nederland uitgeleen de collectie gegeven. Na de officiële opening had een re ceptie plaats in het museum. Onder de enkele honderden aanwezigen bevon den zich de Nederlandse ambassadeurs Van Royen en Von Balluseck alsmede de Nederlandse consul-generaal De Vos van Steenwijk. Het opzetsvsteem van de aannemers De advocaat-generaal bij de 1-Ioge Raad, prof. Langemeijer, nam giste- rer conclusie in de zaak van de aan nemer G. te Mijdrecht, die vorig jaar door het gerechtshof te Amsterdam als enige van een aantal inschryvers werd veroordeeld voor het bij aan besteding van het tehuis voor bejaar den „Avondlcht" aldaar toegepaste op- zetsysteem. Prof, Langcmejjer merkte op, dat hij het oordeel van het Hof voor on juist zou houden indien dit zoals requirant betoogt had uitgemaakt, dat prijsvorming met een „opzet" zon der uitzondering in strijd is met het prijsvormingsbesluit, ook bij onberis pelijk resultaat. Het Hof heeft echter beslist, dat de prijs in dit geval een bestanddeel bevatte, dat geheel staat buiten de kosten van het werk, daarin begrepen het aannemersloon. Z. i. heeft het Hof met het volste recht uit feiten kunnen vaststellen, waaruit het de conclusie kon trekken van een wijze van prijsvorming, dit uit haar aard een met het algemeen belang strijdig resultaat moest hebben. De advocaat- generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Maart. Maar met alle bereidwilligheid ver wacht men in deskundige kringen toch dat de moeilijkste lijd nog aanbreekt op transportgebied: de tweede ronde. De chauffeurs, die vaak tevens eige naar zijn en hun wagen zelf in handen houden, raken vermoeidAlleen een goed lopende centrale organisatie kan deze gevaren bezweren. Zoals te verwachten is, werkt thans ook het Roode Kruis nauw samen met de R.V.I. Eeuwfeest C. J. M. Y. De viering van het 100-jarig bestaan van het C.J.M.V. zal aanvangen op Dinsdag 12 Mei met een bijeenkomst voor de 2000 afgevaardigden in de Ju- lianakerk te 's-Gravcnhage, des avonds om 7 uur. Op Woensdag 13 Mei wc des morgens een plechtige herdenking gehouden in de Willemskerk o.l.v. de Haagse jeugdpredikant ds. G. van Leeuwen. Op Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) wordt begonnen met kerkdien sten in een drietal kerken, waarna in de Houtrusthallen een bijeenkomst is. De dag wordt besloten met een taptoe op het plein. Critick van de A.F.L. op Eisenliowefs boodschap Het dagelijks bestuur van het Ame rikaanse vakverbond A. F. L., dat te Miami bijeen is, heeft verklaard dat Eisenhowers boodschap over de toe stand van de V. S. aantoont, dat de president „veeleer de mening van de meerderheid in het congre-s, dan zijn eigen opvattingen vertolkt". Het be stuur oefent critiek op de beschikkin gen der regering ten aanzien van de controle op lonen en prijzen. Voorts worden de aanbevelingen van de pre sident betreffende de sociale voorzie ningen „zwak en onvoldoende" ge noemd. De mond. en keelonhnielleiide tabletten De Enschedese koopman G., de man, waarvan gezegd wordt dat hjj met sigaretten en bioscoop kaartjes de slagbomen langs de grens omhoog kon laten gaan, zal zeer waarschijnlijk tienduizend gulden boete moeten betalen, en bovendien een jaar en drie maan den in de gevangenis moeten door brengen. nadat hij al ongeveer een half jaar in voorarrest gezeten heeft. Deze straf, plus verbeurdverkla- van twee auto's heeft de officier van Justitie, rar. Messchaert, Dins dag tegen hem geëist, indat de Meervoudige Economische K.amer van de Zutpliense rechtbank van 's morgens tien tot 's avonds half zeven de grootste smokkelzaak van na de oorlog behandeld had. H. zeide van niets te weten. De 250 mantels, die hij clandestien zou hebben uitgevoerd, had hij in Holland gekocht en weer verkocht, waarna ze door een ander waren uitgevoerd om vervolg weer door H. teruggekocht te zijn, be weerde hij. Van de 46.000 sjaals, die hij gesmokkeld zou hebben, had hij een factuur. Maar bij het onderzoek bleek, dat dit papier op een machine van een Duitse fabriek waarmee hij zaken deed getikt was. Bovendien klopte er meer niet bij de „Agenturenhandel Centrum", welke naam boven de reke ning stond. Het huisnummer kwam in de Sarphatistraat in Amsterdam niet voor, het telefoonnummer was van een niets kwaads vermoedende architect en het gironummer van een dame, die maar één sjaal had. Smokkel van 95.000 kilo koffie was iets waarvan H. helemaal niets w Wel noemde hij allerlei namen van ge heimzinnige mensen, die n.cmand ooit heeft kunnen vinden, maar van wie 'erdachte „weet", dat zij de schuldi- en zijn. Een zekere B. was er een van en Jan was een ander. Die Jan belde drie weken geleden nog op, vertelde een tweede verdachte, mevrouw L.-B. uit Enschede. Zij was het, die de kof fie thuis opsloeg totdat H. haar kwam halen en zij nam af en toe ook tele foontjes aan. De geheimzinnigheid om dat alles werd betracht omdat de „Hamsterwet" zich er anders mee ging bemoeien, vertelde deze verdach te. H. had het zo verteld en hij geloof de cr op de zitting blijkbaar nog aan. Mevrouw L. kan zich van de zaak niet veel meer herinneren. Zij herroept telkens vroeger afgelegde verklarin- ge.n Zij is in vrijheid, nadat zij twee maanden gezeten heeft. Nu eiste de officier drie maanden met aftrek. Haar man, een textielfabrikant, had mantels, doeken en sjaals afkomstig van smokkel in voorraad er, vervjperde koffie voor H. Vroeger haalde hij die uit België. Hij dacht dat alles in orde was met de handel, maar hij had wel gezien, dat het vervoer onder de mo torkap van de auto van H. geschiedde. Allemaal voor de Hamsterwet! Hy is in Den Bosch ook al eens voor koffie- smokkel veroordeeld en nadien wilde hij niet meer meedoen. Maar toen kreeg hij ruzie met zijn vrouw en dus bleef het zo. Tien maanden met aftrek plus vei-beurdverklaring van de auto was de eis. De raadsman vroeg nietig verklaring van de dagvaarding op grond van het feit dat de plaats van handeling daarin niet vermeld was. Voordat de hoofdverdachten aan bod kwamen was een lange, rij kjeinere /smokkelaars al voor de v'crdach ten- bank gewandeld. Er werden straffen geëist variërend van vier dagen tot acht maanden. Alle voorbereidingen voor de carnavalsviering in Brabant en Lim burg zijn gestaakt. 17. De twee spionnen knoopten hun veters vast en loerden intussen naar Pat en Panda, die niets vermoe dend doorliepen, „Achter -ze aan!" siste de kleine, „kom". De grote haalde een klein model ma chinegeweer uit zyn zak. „Zal ik ze meteen maar evenopperde hij. „Kletchka!" antwoordde de kleine driftig, jij doom! Wij afwachten, waar die geheime agenten heen gaan!" Ondertussen legde Pat O'Nozel breedvoerig aan Panda uit, wat een goede detective moet doen en laten. „Een goede speurder", zei hij, moet opmerkzaam zijn; hij moet dadelijk in de gaten hebben of hij achtervolgd wordt door verdachte personens." „Van achtervolgen gesproken", zei Panda, „weet u, dat wij door twee mannen worden gevolgd? Ik zag ze eerst by het Ministerie; nu zyn we dicht bij de haven en ze lopen nog steeds achter ons aan!" „Bekorrah!" riep Pat, „dat is dan een goede gelegenheid om je te leren, hoe je in zo'n geval moet handelen! We beginnen met ons verdekt op te stellen..." Dit zeggende liep hij op een Slch/o- kisten en vate i toe en trok er een tussen uit. „We verbergen ons onder een kist..." begon hij, maar verder kwam hij niet, want met krakend ge weld stortte de hele stapel over hen heen. „Onder één kist?!" kon Panda nog juist uitbrengen. Landhaaien beroofden dronken man Een ergcrlyk geval van beroving noemde de officier van Justi tie by de Arnhemse Arrondisse mentsrechtbank, mr. C. L. van JJsendijk, Dinsdag de zaak tegen de Arnhemse rijkswerkman Th. J. J. en de Zevenaarse familie v. K., bestaande uit de getrouwde jonge zuster E. v. K., de minderjarige zuster J. v. K. en (le minderjarige broer D. v. K., die omstreeks half Augustus van 1951. een onder in vloed van sterke drank verkeren de gast te hunnen huize van f 300 aan contant geld ltcbben beroofd. Het slachtoffer, de Zevenaarse bak ker G. G„ was vanuit een café mee naar huis getroond, waar de verdach ten hem op geraffineerde wijze zijn portemonnaie en zegelring ontfutseld hebben. De bakker, die als getuige voor de rechtbank verscheen, ver klaarde dat hij tamelijk beschonken bij de Van K.'s is weggegaan. Hij heeft zich met een taxi naar huis laten rij den en kwam pas de volgende ochtend tot de ontdekking, dat hij zijn porte monnaie met geld kwijt was. Op de avond van de twaalfde Augus tus had hij in het café van B. te Ze venaar de verdachte J. en v. K. Sr. ontmoet, die hem vroegen mee naai de woning van v. K. te gaan. Hij deed dat cn trof daar de familie v. K. 8 bestaande uit de beide zusters en een broer van 19 jaar. Er werd voorgesteld, dat er wat drank gekocht zou worden en G. verklaarde zich bereid daaraan mee te betalen. Uit zyn portemon naie, waarin driehonderd gulden aan bankpapier zat, gaf lijj spontaan 25,— Hoogstwaarschijnlijk hee.ft bij deze gelegenheid zijn welge vulde beurs de aandacht getrok ken. In dc loop van het samenzijn begon verdachte J. de portemonnaie onge merkt uit de heupbroekzak van G. te y Advertentie Inwendige zniverneid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee (Van onze parlementaire redacteur) ^uder auspiciën vau de Vereniging voor Internationale Rechtsorde en Nederlandse Raad van de Europese Beweging komt op 6 en 7 Fe bruari in Den Haag een congres van de Atlantische Gemeenschap Lijeea. Het is dc eerste maal dat een dergelijk congres op het Europese vasteland wordt gehouden en aangezien de bestudering van de vragen, betreffende de Atlantische Gemeenschap, van Amerikaanse oorsprong is, spreekt het wel vanzelf, dat men in de Ver. Staten benieuwd is, Roe Europa zich 'n deze discussie zal honden. Men zou de vraag kunnen opwerpen: Waarom komt dit corgres juist nu bijeen? Men heeft toch kunnen voor zien, dat er met het optreden van Eisenhower als president van de Ver. Staten bepaalde koerswijzigingen zou den komen, die voor de verhouding AmerikaEuropa wel eens minder be vorderlijk konden zijn. Nu is dat in menig opzicht wel wat meegevallen, maar toch heeft Foster Dulles over de Europese aangelegenheden enige op merkingen gemaakt, die voor ons we relddeel bepaald niet prettig waren. De reacties in Frankrijk waren dan ook onbehaaglijk. Dulles heeft daa.na wel iswaar weer wat olie op de golven ge gooid, maar helemaal recht en glad Advertentie ZO G0E0 LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT zijn de plooien nog niet. Intussen is het slechts toeval dat Foster Dulles zijn bezoek aan Nederland juist brengt op 6 en 7 Februari, samenvallend dus met het congres in de grafelijke zalen van het Binnenhof te Den Haag. De -conferentie van Den Haag draagt zeker niet een zo spectaculair karakter als destijds het congres van Europal Dat toch was min of meer representatief voor wat er toen op het terrein der Europese samenwerking levend was. Sindsdien heeft men wel wat geleerd zich een weinig matiging op te leggen, De permanente raad van de NAVO heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de volgende ministeriële bijeenkomst van de Noordatlantische Verdragsorgani- satie op 23 April in Parijs zal begin nen. Volgens de bekendmaking zal de conferentie waarschijnlijk niet langer dan drie dagen duren. Kou,Hoesten,Ziek Vooral dan Uw kinderen beschermen (tegen de gevolgen! Snel en zeker helpt: werken, maar slaagde daarin niet ge heel en al. Toen kwam de uudste zus ter, die aan de andere kant zat, er aan te pas en zij wist het begeerde object te bemachtigen. In de gang werd de buit verdeeld. J. nam de gestolen portemonnaie in ont vangst en gaf de succesvolle dievegge daaruit 75 gld. en op haar beurt gaf de vrouw haar broer daarvan 50 gld, mee. Intussen was G. ook zijn ze gelring kwyt geraakt. Het jongste zusje J. v. K. zou deze even aanpas sen. Zij gaf hem later aan haar broer. De officier, mr. Van IJsendrjk, zeide deze beroving een buitengewoon ge mene streek te vinden. Over de ge trouwde zuster E. v. K., is geen gun stig reclasseringsrapport uitgebracht. De eis tegen haar luidde twaalf maan den gevangenisstraf mot aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Zij zal zich voorts onder toezicht van het Leger des Heils moeten stellen met de bijzon dere voorwaarde daarbij, dat zij zich bereid zal verklaren zich in een kamp te laten opnemen, zolang het Leger des Heils dat nodig acht. Tegen de verdachte J., die het hem ten laste gelegde strak ontkende, eiste de officier acht maanden gevangenis straf met aftrek zonder meer. De ne gentienjarige broer hoorde een straf van zes maanden, waarvan vier maan den voorwaardelijk, tegen zich eisen en eveneens onder toezicht stelling met bijzondere voorwaarden. Het minder jarige zusje J. v. K., 16 jaar oud, werd als getuige gehoord. Zij had van haar broer ook nog wat geld gekregen, waarvan een tas gekocht werd. De raadsman van verdachte J. acht te het bewys tegen deze niet helemaal rond en drong bij eventuele veroorde ling op een voorwaardelijke straf aan. Verdachte is in 's Rijks dienst en zal bij een op te leggen gevangenisstraf, zijn betrekking verliezen. Bovendien is zijn gezondheidstoestand niet zo best. Uitspraken over 14 dagen. Cang der koersen (A'damse effectenbeurs, 4 Februari) De ware animo ter beurze ontbreekt nog steeds en ook vandaag was de be- langsteling van het publiek gering. De activiteit bleef dan ook beperkt, doch de stemming was verbeterd en aan de vaste kant. Geen enkele rubriek bleef achter. Na onveranderde openings koersen ging het in opwaartse i-ich- ting. Twee textielbedrijven hebben het dividend over het verstreken boekjaar bekend gemaakt. Wyers betaalt 9 pro cent over 9 procent over 1951-1952 uit de dividendreserve (de vooruitzichten worden gunstig geacht) en Kemo- Corset, een nieuweling op de beurs, stelt 9,4 pet. voor over 3 952. Beide dividenden hebben een bevredigende indruk gemaakt, vooral dat der laatst genoemde, die drie punten hoger was op 128. De internationale soorten trokken vanmiddag 2 tot 4 punten aan, scheep- vaartwaardeu eveneens beter. Cultu- •es toonden een vaste ondergrond met hogere prijzen. In staatsfondsen ging uiterst weinig om, op vrywcl onveran derde koersen. Advertentie Rtieumatischo Pijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Krusch'ens zes minerale zouten nebber een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, Als die weer met jeug dige energie hun bloedzuiverende i ak verrichten, weet N van geen rheuma tische pijnen meer. Want de oorzaak: onzuiverheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en, begin morgenochtend die heilzame kuur. Brits koningspaar op reis Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen, naar officieel wordt medegedeeld, 23 November per vlieg tuig naar de Bermuda-eilanden en ver volgens naar Jamaica vertrekken, om daarna op het passagiersschip „Gothic" via het Panama Kanaal naar Nieuw- Zeeland te varen. Onderweg zullen zij de Fidji-eilanden en de Tonga-archipel bezoeken. Na een verblijf van vijf weken in Nieuw-Zecland zullen zij op 30 Januari 1954 naar Australië gaan, waar zij op drie Februari zullen aankomen, In Australië zullen zij twee maanden doorbrengen. Op 1 April vertrekken zij naar Ceylon, waar zij van 10 tot 21 April zullen verblijven, Nederlandse musici naar Engeland (Van onze Londense correspondent). COR DE GROOT zal van 3 tot 12 Februari pianoconcerten geven in Birmingham, Leeds en Leicester, ter wijl hij ook tweemaal voor de B.B.C. zal optreden. Het Nederlandse strijkkwartet, be staande uit Nap de Klijn (viool), Jo- han van Helden (viool), Paul Godwin (altviool) en Carel van Leeuwen Boomkamp (cello) zal van 18 tot 28 Februari in Engeland concerteren. Het is de tweede maal dat dit kwartet de Noordzee oversteekt. Behalve in Lon den, waar twee concerten worden ge geven. treedt het kwartet op in Boston, Leicester, Wolverhampton en King's Lynn, terwijl verder twee recitals voor de B.B.C. op het programma staan. In April komt het Röntgen-kwartet voor een aantal concerten naar Enge land. Theo Olof zal op 27 Mel met Liza Fuchsova een recital in Londen geven, terwijl hij ook nog voor andere con certen geëngageerd is. Eduard van Beinum dirigeert thans gedurende zes weken het Londens phil- harmonisch orkest. Geen sabotage aan boord van „Queen Elizabeth" Vastgesteld Is, dat de (beperkte) brand in het reusachtige Britse pas sagiersschip „Queen Elizabeth", welke in dc afgelopen week plaats vond, niet door sabotage is veroorzaakt. Onze courant berichtte een eeuw geleden: In de vergadering van de Royal-Society, dezer dagen te Lon den gehouden, is eene mcdedeeling van kapitein Denham, welke met het rijksvaartuig Herald eene we tenschappelijke reis doet, ingeko men, betrekkelijk eene in het vaar water van Rio-Janeiro naar de Kaap de Goede Hoop op 36 graden z.br. en 37 graden en 6 minuten w.lengte gedane peiling der zee. Daarbij heeft men, met eene tot dat onderzoek ingengte lijn, aan welke een gewigt van 5 pond gehecht was, eerst op 7706 vademen den bodem der zee bereikt. Dit is de grootste diepte die tot dusver gepeild is; zij staat gelijk met eene lengte van 7,7 mijlen van 60 op een graad. De hoogste top van het Himalaya-ge- bergte wordt gerekend op 28.000 voet, of 4,7 van die mijlen. Voor dat neerlaten van het dieplood, terwijl de lijn van een rondsel afliep, heeft men bijna negen en een half uur noodig gehad. Bij het ophalen is de lijn, 140 vademen beneden den wa terspiegel, gebroken, en daarmede is een thermometer verloren ge gaan, die op 3000 vademen met de zelve was neergelaten. Zonder salaris. Er wordt da delijk verlangd voor eene Jufvrouw van de P.G.. eene betrekking bij eene Dame of bij een Heer tot op passing of Geselschap, of bij Kin deren die de Moeder missen in Arn hem, Nijmegen of in die omstreken. Brieven franco onder Lett. N.N. D-lrein naar Amsterdam bij Luik ontspoord De D-trein van Bazel naar Amster dam via LuikMaastricht is 20 km. voor Luik ontspoord. Er zyn geen do den of zwaar gewonden, wel werden enige reizigers licht gewond. Of zich hieronder Nederlanders bevinden, is nog niet bekend. De reizigers van de ontspoorde trein zyn per extra trein naar Nederland vervoerd. Het bestuur van het district Utrecht van de Bond van garagehou ders heeft besloten de getroffen col lega's van het eiland Tholen te adop teren. 3/2 4/2 J.-Ch.-Paketv. 121 121g Staatsleningen Kon. N. St. M. 138 1394 Ned. '51 oi'/o 99V,s Kon- Paketv. 119} 1203 Ned. '48 (34) 9315/15 Rotterd. Lloyd 126 1273 Ned. '47 (34) 3 95* 95i Schcepv. Unie 129 130* Ned. '37 3 95'/lfi 95'/]0^t. Mij. Ned. 147} 148 Dollar '47 3% 94i 944 H-V.A. 964 974 Invest, cert. 3 953/xg 95ï Java Cult. Mij. 434' 444 Ned. '62—'64 N-I. S. Unie 832 84 z. bel. fac. 95ia/16 96 Ver- v-c- MÜ- Ned. '62'64 f 250, 500 A 20 201s/,B m. bel. fac. 95i5/lfl 96 Deli Bat. Mij. 1114 113} N.W.S. 24 752 78"/Ift Deh MlJ- 81 Indië '37 A 3 94i 942 Sentmt>ah ?4g 7°i Grootboek 1946 95i/l6 951/is Met-actieve Aandelen Actieve Aandelen C.-, H.- en I. Bank Nat. Hand.b. N.H. My. A.K.U. Bergh's Jurg. v. Berkel Calvé Fokker v. Gelder Hoogovens Ford 53 544 A'damse Bank 169 170 Escomptobank 60i 614 Holl. B. Unie 1894 190 Mij. Fin. Nat. Herst. pref. Rotterd. Bank 160 161 lbIi Twentse Bank, *1'* eert. v. aand. 166 167 f'i Rott. B. Cons. 207 207 Heineken 184 184} 120 120 106 107 Stokvis Zn. 125 127 Stork Co. 135} 1354 Unilever 6% Cum., pref.. 1304 1301 Unilever 4% Aflosb. o.p. 96 96 Werksp. s. A 1294 1292 Wijers' Ind. en Hand.ondern. 139J 1404 Zwanenb. Org. 164 1644 Borneo Sumatra Handels Mij. 106} 1068 Cur. Hand. M. 202 202} Linde Teves 142 141 Mol. Hand.ver.- 574 Oost-Borneo 56 54 Sedep 66 68} Tel. Patengan 252 25j Ngombezi Cult. Mij. 127 128 Albert Heyn 167 168 Walvis 75 74 nr>u Hero Conserv. 108 108 Hollandse Bet. 1644 168 looi 100 Hollandse Draad 1584 1594 en Kabtl 186 189} intern. Gew. Ned. Kab.fabr. 209i 20b Betonbouw 126 Philips 1603 1624 Ned. Gist- en Unilever 183} 1864 Spiritusfabr. 198 Wilton 166 1674 Kon. N. Zout 269 270 Bill it. Ie rubr. 236 238 Kon. Pharm. dito lie rubr. 173 1734 Brocades 363} 164 Dordtse Petr. 2943 297 Kon. Ver. Tap. 146 1454 Kon. Petr. 314} 3174 Kon. Zxvavelz. A'dam Rubber 86 873 Ketjen 1551 156 Bandar R. 92 922 T,yempf 429 130 Dell Bat. R. 983 984 Ned.-Am. Autob. Kend. Lemboe 632 644 Vredestein 1354 1354 284 Ned. Scheepsb. 1554 1561 96 Nyma 1614 164 Padang Portland 411 Cement Oost-Java R. 284 Oostk. C. My. 954 Serbadjadi Sum. Rubber Spoorwegen Deli Sp.w. Mij. 3S4 39 Ned.-lnd. Sp.w. 94 9g Sem. Joanna lj Hi/l8 Sem. Cheribon 2 2 Amerikaanse fondsen Am. Bemberg Am. Smelting 413 445 Anaconda 43} 43i5/., Beth. Steel 5513/. 551 Chrysler 8 Gen. Motors 68} 68i3/a Int. Nickel 45; 45- Kennecott 79 80 Rep. Stel 47J 47t/16 Stand. Brands 27} 27} U.S. Steel 42} 42 North Am. 223 23i Cities Service 92} 93 Cont. Oil 59j 59i Midcont. 63'3/t 634 H.A.-Lijn 138J 1394 Rott. Dr. Mij. 309 Philips Shell Union Tide Water 61} 6I2 76} 69» 22'silt 22 i Uit het Engel» vertaald 1 ,E('C Door Jan* England Fiona keek haar argwanend aan. „Soms lyk je heus menselijk", zei ze met een frons. „Hetgeen niet bepaald van '0.1 ge zegd kan worden, als je onhebbel yke dingen beweert", zei Constance onbe wogen. „Hoe kan ik anders dan onhebbe lijk tegen je zijn, als ik de indruk heb, dat je onder één hoedje speelt met die ellendeling", zei Fiona fel. Ze trok de rode kimono strak om haar slanke meisjeslichaam en volgde Con stance naar haar slaapkamer. „Je zou kunnen proberen een an dere houding tegenover mij aan te nemen", zei Constance, terwij) ze de electrische kachel aanstak. „Tenslotte heeft 't geen zin om zo maar tegen iemand, die je nauwelijks kenj, on hebbelijk te zijn, vind je wel?" „Och, soms worden mensen er door afgeschrikt", antwoordde Fiona kop pig- „Mij schrik je er niet in 't minst mee af, dat heb je zeker al wel ge merkt", zei Constance rustig. Ze liep naar haar toilettafel en pakte een sigarettenkoker. „Bovendien ls het misselijk om onhebbelijk te zijn tegen iemand, die in dienst is van je tante en die dus niet vrij is om zo maar weg te wandelen of om onhebbelijk terug te zyn." Er kwam een vuurrode kleur op Fiona's wangen en ze keek even ver legen voor zich. Daarna installeerde ze zich met gekruiste benen op Con stance's bed en mompelde iets van excuses „Maar, wat kun je verwach ten", riep ze tenslotte weer fel uit, ..als je met Peter Phlpps samenspant tegen ons?" „Ik span met niémand samen", zei Constance met engelengeduld. „Zeket niet tegen Neill en jou. En om je de waarheid te zeggen, geloof ik niet, dat Peter Phipps vanavond om geld by mevrouw Flncham behoefde te ko men, omdat ik er toevallig achter kwam, dat hij gisteren nog een chèque van je tante heeft gekregen. Misschien had ik je dit niet moeten zeggen, maar waarschijnlijk weet je 't wel, dat zij hem zo nu en dan finan cieel een beetje steunt." „Zo nu en dan!" riep Fiona ver ontwaardigd uit. „Goed, regelmatig dan, als Je dat liever wilt", zei Constance. „Waarom doet ze 't eigenlijk?". Fiona haalde haar schouders op. „Ik weet 't' niet. Hij springt handig met haar om. Philip zegt dat hij een geboren gigolo isHij komt wel meer 's avonds heel laat binnenslui pen. Mary heeft 't zelf gezien. Mary zegt echter, dat hij alleen maar komt om wat te drinken te krijgen. Ze zegt, dat hy altijd zo geweest ls, dat hij al- tyd klapliep om een gratis-borrel..." „Juist", zei Constance peinzend. Ze leunde achterover in haar stoel en keek naar de rook van haar sigaret. Het was haar heleméial niet duidelijk! Ze wou, dat ze ergens een lichtpuntje zag. Ze dacht aan Philip Bagnets sigaretten-aansteker op de schoor steenmantel in mevrouw Finchams kamer en aan het gebruikte glas Ze zag hem ln gedachten naar het buffet lopen en zich iets inschenken. Ze zag een lok van zyn rode haar over zijn voorhoofd vallen en zijn sterke m"nnelijke handen, die het glas vast hieldenPhilip Bagnet zou mee dogenloos kunnen zijn. Dat was over duidelijk. Hij zou er toe in staat kun nen zijn om een onplezierige oude vrouw ten eigen voordele uit te buiten, alsals hij tenminste de inslag van een schurk had. En dat laatste wilde er bij haar niet ln. Ze kon hem ónmo gelijk als een schurk zien. Hij mocht arrogant zijn en agressief en zo nu en dan volkomen onmogelijk, maar een laaghartig karakter meende ze niet in hem te kunnen ontdekken. Of wilde ze 't niet en hield ze hem tegen beter weten in de hand boven 't hoofd, om dat ze eigenlijk onweerstaanbaar door hem werd aangetrokken? Ze verwierp dit Idee onmiddellijk als tè bespotte lijk. Maar als die nachtelijke bezoeker alleen maar Peter Phipps was geweest, die om een drankje kwam bedelen, pie kerde ze verder, waarom had mevrouw Flncham er dan zo verslagen uitge zien, als een verschrikte oude vogel...? „Ik weet 't niet zeker", zei Fiona opeens, „maar ik heb er zo'n idee van, dat Peter Phipps op de een of andere manier een familielid van haar is. Dat zou 't verklaren, waarom ze hem steunt. En misschien neemt hij zo nu en dan» die kleine kostbaarheden weg en beleent die ergens. Tante Chloë zou cr dan waarschijnlijk alles van weten en niet willen, dat de politie erin ge mengd wox-dt, omdat ze het zwarte schaap van de' familie wil bescher men „Allemensen, Fiona", zei Constan ce, „wat een fantasie „Er zijn wonderlijker dingen ge beurd", zei Fiona met het air van een vrouw met ervaring. „Maar dan had ze m ij toch niet aangesteld!" riep Constance uit. „Nee," gaf Fiona spijtig toe. „Dat zegt Philip ook- Ik heb hem my'n idee verteld, En hij vond het niet aanvaard baar. Hij zei, dat als ik gelijk had, ze nooit zou willen riskeren, dat iemand er achter kwam." „Precies," zei Constance. „O, ik wou datze hield abrupt op.'Ze had zich bijna versproken over Parkinsons verblijf in Amerika, waarover ze nog niemand iets had gezegd. Ze bedacht zich echter bijtijds en eindigde vaag: „O, ik wou, dat ik hier nooit was ge komen." „ja, het is zeker geen pretje voor je", gaf Fiona toe. „Maar het is je eigen schuld. Je had zo'n afschuwelijk soort baantje toch niet behoeven aan te nemen!" „Uit de mond van kinderen en gek kenzei Constance spottend „Je zegt inderdaad de waarheid. (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2