Eerste Kamer besprak Oorlog en Marine Overa! zoeken en helpen de vliegtuigen SCHERPE HOEST ABDIJSIROOP Ook in Aiblasserwaard is gevaar nog niet geweken Eerste kamer waardeert de hulp van militairen Bij reddingswerk kwamen reeds vijf soldaten om Men moet geen ijzer met handen willen breken Springtij, springvloed en stormvloed Donderdag 5 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tv/cc Je blad Verkenningstocht over waterwoestijnen Deel van zeedijk op Flakkee weggeslagen Goeree weer een apart eiland geworden (Van een speciale verslaggever). GILZE RIJEN. Militaire vliegers van vier naties, Nederlanders, Ameri kanen, Britten en Belgen, speuren van het krieken van de ochtend tot dal de avond invalt, over de waterwoestijnen van Goeree-Overflakkee, Schouwen- Duiveland, St Philipsland en Tholen. Snelle jagers, zware transporttoestel len en amphibievliegtuigen, zeer lichte Pipercups en zeer fragiel lijkende hef- Bchroefvllegtulgcn, ongeveer 130 bij elkaar, doen hun werk krachtig en moedig, verbonden door krakendfe en gonzende radioverbindingen. Hier wor den zandzakken, voedsel of medica menten afgeworpen, daar duiken de verkenners diep naar het gore water, een waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Ergens op een dak zit een eenzame mens, ver kleumd, wanhopig te bidden tot het eindeloze watervlak. Langs een ladder, onder de nu stil staande helicopter, laat een man zich zakken. Hij helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Een der redders raoet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, ach terblijven, omdat er voor hem in het vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hij wel weer opgepikt. De naamloze van het dak is dan allang veilig. Overal ziet men de vliegtuigen zoe ken en helpen. Zieken worden ge transporteerd, gezonden naar veiliger haven gebracht. De verkenningsvlieg tuigen dirigeren ook de ducks", de amphibiewagens, die als vette slakken over de verdronken eilanden kruipen. Deze varende wagens zijn een ware uitkomst bij het reddingswerk. Velen kunnen thans bereikt worden, die an ders reddeloos verloren zouden zijn. Met 40 tegelijk kan men de slacht offers snel en veilig vervoeren. Bij tientallen varen grote en kleine sche pen op de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen. Het weer was gistermiddag nog kalm. Vele schippers, die met deze wateren niet bekend zijn, hebben hun weg niet kunnen vinden. Sommige bo ten zijn vastgelopen, enkelen blijken bij eb boven op een zandbank te zitten. Schip in nood. Rondom het middaguur klinkt een noodkreet van het Haringvliet: schip in nood. Verkenners, helicopters en een amphibievliegtuig spoeden zich er heen om assistentie te bieden. Zo wer ken schepen, vliegtuigen en ducks aan alle kanten samen om te helpen, waar nood heerst Als de polderdijken er zwak en afgekalfd uitzien, werpen vliegtuigen er balen met zandzakken af. Men ziet de bevolking graven van hun nog van de vloed verschoonde grond om ze te vullen, die dijken moe ten versterkt worden. Over grote trajecten Is de zeedijk van Flakkee weggeslagen. Op enkele stukken gespaarde poldèrwijken gra zen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, die her en der met van het water opgeblazen lijven tegen de dij ken gespoeld liggen. Enorme hoeveel heden wrakhout, stro, dode kippen en varkens, kleren en huisraad werden Koning Boudewijn naar Nice BRUSSEL. Koning Boudewijn is met de koninklijke familie naar Nice vertrokken. De vorst zal in Nice her stel zoeken van een griep, die hij ver leden week heeft opgelopen. De ko ninklijke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres". INGEZONDEN MEDEDELING. maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKER'S s Werelds beste hoestsiroop - door de wind tegen de dijken en hui- zenresten geblazen. De lijken der be woners zijn zoveel mogelijk uit deze rampzalige ravage gevist. Stellendam ligt achter zijn haventje levenloos tus sen water en slijk. Deze door Urk geadopteerde vissersplaats is noch aan het Haringvliet, noch aan het Sprin- gersdicp meer door dijken beschermd. Goeree is daardoor weer een apart eiland geworden, waarvan de duinrand nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen-Duive- land bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij na, die tot on geveer Renesse, Haamstede en Burgh reikt, vrijwel totaal door de zee ver zwolgen is. Brouwershaven, Zierikzee, Bruinisse en alle andere plaatsen daar tussen zijn geheel of gedeeltelijk over stroomd. Hulpverlening en evacuatie zijn in volle gang. En tegen de duinen en dijkresten ligt de zee, die als een bruut beest, gezweept door de felle orkaan, al deze ellende veroorzaakte Bleskensgraaf, Papendrecht en Oud-Alblas worden geëvacueerd (Van onze speciale verslaggever) ALBLASSERWAARD, 4 Febr. Het leek er aanvankelijk op dat de bewoners van de Aiblasserwaard, die in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari door de overstromingsramp getroffen werden, Dinsdag het ergste leed geleden hadden. Een groot gedeelte van de polder stond onder water, huizen waren vernield, vee was verdronken, maar het water scheen niet verder op te dringen. Toch bleef de toestand erg gevaarlijk. Bij Papendrecht Is een gat in de dijk geslagen van zeventig meter breed en tien meter diep. Hoewel hard gewerkt wordt om het gat te dichten, denkt men een dag of tien nodig te hebben om het werk zover klaar te krijgen, dat de dijkbreuk geen bedreiging meer vormt. Inmiddels stroomt het water zelfs bij laag tij nog door het gat. Het blijft lang zaam stijgen, waardoor men vreest, dat een slaperdijk bezwijken zal en nieuwe delen van de Aiblasserwaard zullen onderlopen. Met het oog daarop zullen de bewoners van Bleskensgraaf, Oud-Alblas en Papendrecht, voor zover zij gevaar lopen, geëvacueerd worden. In Alblasserdam, waar wij de Rode Kruispost, het middelpunt van het hulpverleningswerk, bezochten, ver wachtte men een stroom van evacué's. De burgemeester van Alblasserdam heeft Den Haag om een bailybrug verzocht, teneinde een verbinding te krijgen van de hoger gelegen weg over de Noord naar het lager gelegen dorp. Er zijn uit deze streek reeds men sen geëvacueerd, doch men doet de ervaring op, dat een aantal boeren bij een hunner stond het water tot aan de bedstee weigeren te ver- Oostduitse zuivering gaat verder BERLIJN. De Oostduitse premier Grotewohl heeft in de Duitse Volks kamer bij de behandeling van de be groting voor 1953, een hevige aanval gedaan op de minister van Financiën, dr Hans Loch. Hij verklaarde, dat op het ministerie van Financiën op bu reaucratische en kapitalistische wijze wordt gewerkt, hieraan toevoegend: De misdadige verraders in regerings kringen zullen worden ontmaskerd, ongeacht de door hen beklede positie. Voor de eerste maal sprak de Oost duitse premier ook over de vluchte lingenstroom uit de Sovjet-zone naar het Westen. Hij verklaarde, dat deze massale uittocht een gevolg is van een tegen de Sovjet-Unie gevoerde zenu wen- en leugenoorlog! Zelfs wordt ge poogd, vervolgde Grotewohl, leden der Oostduitse regering door beloften en bedreigingen naar het Westen te lokken. Hij drong er bij de gevluchten op aan naar Oost-Duitsland terug te keren. trekken. Hun koeien willen zij op de zogenaamde „waterzolder" zetten, maa rof deze, doorgaans oude zolders, de vracht zullen kunnen dragen, is de vraag. Men is voornemens de mensen te dwingen in hun eigen belang de hof steden te verlaten omdat daar hun leven niet meer zeker is, In Oud-Alblas was de toestand De Prins voorzitter het Rampenfonds van DEN HAAG. Prins Bernhard is gistermorgen in het ministerie van Binnenlandse Zaken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampen fonds, in tegenwoordigheid van o.a. de ministers Beel en Van Thiel. Het bestuur van het Nationaal Rampen fonds heeft terstond zijn werkzaam heden aangevangen. Dinsdagmiddag critiek. Men had er behoefte aan ziekenauto's, brancards enz. Voortreffelijke hulp heeft men ge kregen van het Rode Kruis in Delft, dat de Aiblasserwaard geadopteerd heeft en met veel materieel is ver schenen. De te evacueren mensen gaan, voor zover zij niet rechtstreeks naar fa milie kunnen trekken, naar de cantine van de Nederlandse Kabelfabriek in Alblasserdam vanwaar voor verder transport gezorgd kan worden. Het vee zal men afvoeren naar Alphen, vanwaar men mededeling heeft ont vangen, dat er talrijke koeien opge nomen kunnen worden. Alblasserdam zelf heeft ernstig ge leden, doch men is er de toestand meester. Een vrouwtje stond er al weer in alle gemoedsrust haar straatje te vegen Beurs voor meubelen en woningtextiel gaat door. UTRECHT. De beurs voor meu belen en woningtextiel welke Maan dag a.s. in Utrecht aanvangt gaat in ieder geval door. De evacuatie-centra hebben een stroom van vluchtelingen te verwer ken. Een tafereeltje van enkele U.V.V.- dames, die de verzorging can de babies op zich hebben genomen. (Van onze parlementaire redacteur) In aansluiting aan verschillende afgevaardigden gaf minister Staf Woens dagmiddag in de Eerste Kamer uiting aan zijn bijzondere waardering voor het door militairen van elke rang en stand gepresteerde bjj de bestrijding van de watersnood en zijn gevolgen. Hij betuigde voorts zjjn deelneming met de nabestaanden van hen, die bjj de uitoefening van hun zware en somtijds bovenmenselijke taak waren gevallen. Drie soldaten en twee leden van het marine-personeel zjjn öf omgekomen öf worden reeds langdurig vermist. Maatregelen volgen tegen achterblijvers Minister Staf gaf nogmaals een be knopt overzicht van de van militaire zijde genomen maatregelen. Niets dan lof had hij voor de snelheid, waarmee verreweg de meeste militairen Zon- (Van onze parlementaire redacteur) De kernvraag inzake de Nederlandse legeropbouw is of wij einde 1954 redelijkerwijze aan de bestaande plannen hebben voldaan. Nakaarten over vroegere fouten heeft thans geen zin meer. Aan de andere kant moet men geen ijzer met handen willen breken. Aldus betoogde minister Staf Woensdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Oorlog en Marme. De begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de gebruikelijke communistische aantekening. Humanistisch Transport in discussie De hoofdmoot van het debat werd gevormd door een zeer principiële dis cussie over het humanisme en de werkzaamheden van het Humanistisch Thuisfront. Minister Staf wilde in deze kwestie de principiële zijde evenmin uit het oog verliezen. Hij zal waken tegen een aantasting van humanisti sche kant van de Christelijke waarden. In dit verband noemde hij de door de heer Algra (A.R.) geciteerde gedeelten uit officiële uitgaven van het Humanis tisch Verbond ontstellend. De minister is niet van plan het Hu manistisch Thuisfront gelijkstelling met de kerken te geven noch een mo nopolie voor de buitenkerkelijken. Hij zal zich op de hoogte doen houden van het besprokene in de bijeenkomsten van dit Thuisfront teneinde misken ning van Christelijke waarden tegen te kunnen gaan. Daar er over de begrippen «pringtij en springvloed en stormvloed bij velen enige verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari a.s. te verwach ten springtij, wordt ons hier over van de zijde van het K.N.M.I. het volgende mede gedeeld: Er zijn twee oorzaken waar door eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le. De wisselende samenwer- werking van zon en maan. 2e. De werking van de wind op de Noordzee. De maan en de zon be- invloeden beide het eb- en vloed verschijnsel, doch de maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samenwerkt, 't zwakst als de zon de maan tegen werkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de. twee weken optreedt. Het bestaat uit een spring vloed en een springeb, of een springhoogwater en een springlaagwater. Een springvloed of spring hoogwater is dus een hoog water dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwater. Doch het wordt ook onmid dellijk gevolgd door een springlaagwater. dat lager is dan het gemiddelde laag- water. Nu komt hier echter de in vloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een opho ping van water in het Zui delijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederland se kust veroorzaakt. Is deze verhoging van waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van een storm vloed. Treft nu een uitzon derlijk zware en langdurige Noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog sa men met een springvloed, dan kunnen de gevolgen ca- tastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam, door die uitzonderlijke storm. Deze bijeenkomsten zullen voorts slechts twaalf maal per jaar met ten hoogste dertig deelnemers mogen wor den gehouden. Minderjarige militairen behoeven de toestemming van hun ouders; alleen positieve aanhangers van het humanisme zullen verlof krijgen de bijeenkomsten te bezoeken. Voortdurende waakzaam heid geboden. Voor het overige herhaalde of ver duidelijkte minister Staf vele van zijn vroegere uiteenzettingen. Tegen mal versatie zullen zonder aanzien des per- soons strenge maatregelen worden ge nomen, Nederland heeft als brugge- hoofd in het kader van de Westeuro- pese verdediging grote betekenis; de ministeriële raad van de Noordatlanti- sche Verdrags Organisatie is vast be sloten geheel West-Europa integraal te verdedigen. Voor een militaire dicta tuur over die ministeriële raad behoeft niet te worden gevreesd; het zal een lange, lange weg zijn om tot*een supra nationale NAVO te komen. Voortdurende waakzaamheid en krachtsinspanning is en blijft geboden. De paraatheid tegen strategische over vallen op vliegvelden en havens wordt opgevoerd; binnenkort zal een gedeelte der troepen ook tijdens de weekends op zijn post blijven. De territoriale verdediging bevindt zich in een toe stand van gestadige opbouw. Minister Staf hoopte tenslotte op een spoedige ratificatie van het Europese Defensie-Gemeenschapsverdrag, maar wilde wel iets meer over de Franse plannen tot aanvulling of wijziging van dit verdrag weten. Prins Bernhard zag geteisterd gebied Prins Bernhard is gistermorgen te 10.45 uur van het vliegveld Soester- berg opgestegen voor het maken van een oriëntatievlucht over de getroffen gebieden. Do Dakota, die de Prins zelf be stuurde, vloog op een hoogte van on geveer 600 meter, zodat hij een goed overzicht verkreeg... De Prins was bij zonder onder de indruk van het beeld, dat hij aanschouwde. Tijdens de vlieg tocht zag men bij Vreeswijk de Piet Hein, die als hospitaülschip op weg is naar de geteisterde gebieden. De Prins neemt inmiddels deel aan de bespre kingen over de hulpverlening. dag aan de oproep terug te keren ge hoor hadden gegeven. Met de heer Algra (A.R.) hekelde de minister de uitzonderingen. Tegen deze militairen zullen de nodige maatregelen worden genomen; bij de op te leggen straffen zal In aanmerking worden genomen de noodtoestand waarin ons land zich bevond. Over het karakter van het mili taire optreden sprekend, onderstreepte minister Staf, dat leger, vloot en luchtmacht bijstaand aan de burger lijke autoriteiten verlenen. Laatstge noemden houden het heft in handen. Sinds Dinsdag staan alle buitenlandse hulptroepen onder het commando van de territoriaal-bevelhebber, generaal Buurman van Vreeden'. Na het uitnemende werk van de in gezette vliegtuigen en hun bemannin gen te hebben gememoreerd, gaf de minister een „vluchtige en volledige opsomming" van de militaire bijstand van Amerikanen, Belgen, Britten, Denen en Fransen. Deze hulp is voor de getroffen gebieden van uitzonder lijk grote betekenis. Namens ons volk bracht hij onze bondgenoten warme dank. Tot slot deelde minister Staf mee, dat aangezien alle kazernes in of bij het bedreigde gebied voor reddings doeleinden zijn vrijgegeven de op 1 Maart a.s. te beginnen herhalings oefening van het 44ste regiment ge vechtstroepen niet doorgaat. Prinses stelt auto beschikbaar Gift van 25 mille DEN HAAG. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft haar particuliere auto, een Cadillac, ter beschikking gesteld van het ziekenvervoer. De auto is Inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrokken en was gevuld met levensmiddelen. Voorts heeft de Prinses aan het Nationaal Rampenfonds een gift van 25.000 geschonken voor de getrof fenen in de geteisterde gebieden. Tijdens concert overleden DEN HAAG. Tijdens een concert van het Residentie-Orkest in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Den Haag, is gisteravond over leden dr A. Loudon, secretaris-gene raal van het Permanente Hof van Ar bitrage en voorzitter van het Resi dentie-Orkest. Voor de aanvang van het concert had dr Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort vóór de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurskamer. Hij is zestig jaar oud geworden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5