Amerikanen en Engelsen helpen met helicopters P.T.T. werkt met man en macht Georganiseerde hulpverlening van de Kon. Landmacht HART Donderdag 5 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede tolafl Voor de hefschroefvliegtuigen is het werk bijna gedaan (Van een speciale verslaggever.) WOENSDRECHT, 4 Febr. Volgens de berichten, die van terugkerende vliegers op Woensdrecht wörden ontvangen, bevinden zich in de over stroomde gebieden op Schouwen en Duiveland en Goeree Overflakkee vrijwel geen personen meer op daken of in bomen. Er worden nu hoofdza kelijk mensen van zolders gehaald. Men heeft hier de indruk, dat, wanneer hard doorgewerkt wordt, dc taak van de hefschroefvliegtuigen, voor wat Schouwen en Duiveland betreft, vandaag grotendeels zal worden volbracht. Verder wordt op het hoofdkwartier van de luchtbasis te Woensdrecht vernomen, dat de toestand in Oosterland minder ernstig is, dan het zich aanvankelijk liet aanzien. De hefschroefvliegtuigen, die door Engeland en Amerika ter beschikking werden gesteld, blijken wel zeer belangrijk bij het reddingswerk in noedgebieden te zijn. In enkele uren tijds hebben de Ame rikanen en de Engelsen gisteren verscheidene honderden mensen van daken en uit bcmen in de getroffen gebieden gehaald. Prachtige huip Dinsdagmiddag arriveerden op de vliegbasis Woensdrecht acht Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen, die elk drie personen kunnen vervoeren een groot Amrikaans toestel met een vervoercapaciteit van acht personen. Vijf minuten hadden de Amerikanen nodig om benzine te laden en onmid dellijk daarop zijn zij vertrokken naar de punten waar hun hulp dringend nodig was. De Amerikanen werken door totdat ze juist voldoende benzine hebben om de terugreis naar de basis te maken. Een der toestellen bleek bij het in vallen der duisternis al zijn benzine opgebruikt te hebben. Bij Zijpe werd een noodlanding gemaakt en de be manning heeft daar temidden van de geëvacueerden de nacht doorgebracht. De hefschroefvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht kunnen betrekke lijk weinig benzine medenemen. Reeds na ongeveer een uur moet het red dingswerk worden gestaakt en de te rugreis naar de basis worden ge maakt. Om het tijdverlies, dat het la den van brandstof met zich brengt, zoveel mogelijk te beperken, heeft men te Melissant, dat in de onmid dellijke nabijheid van het operatieter rein ligt, een benzinedepöt ingericht. Van Woensdrecht uit opereren voorts zeven Engelse hefschroefvliegtuigen, terwijl er in de loop van gisteren nog vier toestellen werden verwacht. Het reddingswerk van de luchtmacht is thans volledig georganiseerd. De hefschroefvliegtuigen brengen de men sen, die zij uit hun geïsoleerde po sitie hebben verlost, naar droge plek ken in de omgeving, vanwaar de ge redden met boten of amphibievoertui- gen worden afgehaald. De boten en de amphibievoertuigen worden door klei ne toestellen met een geringe snel heid, of Pipercubs, de weg gewezen naar de kritieke punten. Het mate rieel van de Nederlandse luchtmacht, dat te Woensdrecht aanwezig is, be staat bijna uitsluitend uit lestoestel- Indonesië en de overstromingsramp Rede van Hoge Commissaris DJAKARTA. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. Graaf van Bylandt, heeft Woens dagavond voor radio Republlk Indo nesia in het Nederlandse deel van het programma een rede gehouden over de ramp in Nederland. „Wij allen heb ben hiervan met verbijstering en groeiende ontsteltenis kennis ge nomen." Hij deed een beroep alle land genoten zich in te denken in de el lende, die in het overstroomde land in ijzige koude en wind geleden wordt en hun hart te laten spreken en met milde hand te geven. Hij gewaagde van de vele spontane acties, welke reeds zijn opgezet. Speciaal vermeld de hij het sympathieke medeleven van de Indonesische studenten in Ne derland en het ter beschikking stellen van het studentenhuls in Nederland door de Indonesische vertegenwoordi ger. Vele bedrijven en organisaties zijn bezig inzamelingen te houden. Ook van steun in natura. o.m. kleding. Ge poogd wordt deze zo spoedig mogelijk naar Nederland te zenden. m Kerkmetms^mm NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijssen: H. G. Abma te Rotterdam-Delf shaven. Aangenomen naar Ousterhaule (toe zegging): H. Nijeboer, vicaris te Holten. GEREF. KERKEN. Beroepen te Giessen—Rijswijk: Z. C. Veisluys. candidaat te Geldermalsen; te Winschoten (2e pred.pl.): M. J. Mul der ie Sprang; te Makkum: B. P. Suur- mond te Oppenhuizen. Aangenomen naar Wieringerwerf: H. van Benthem te Holwerd. GEREF. KERKEN ONDERII. ART. 31 K.O. Aangenomen naar Musselkanaal: M. van Dooien, candidaat te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen.la Amsterdam-Noord: A. W. Drechslei;, candidaat te Amsterdam. len, die voor de hulpverlening moei lijk te gebruiken zijn. Men doet uiter aard wat men kan. Er worden ver kenningsvluchten boven het getroffen gebied gemaakt. Enkele toestellen heb ben landingen op het strand bij Haam stede gemaakt om personen te eva cueren. Er bevinden zich hier verder nog twee hefschoefvliegtuigen van de Sa bena, die op eigen initiatief aan het reddingswerk deelnemen. Rode-Kruis: Stuuri geen kleding en meubilair meer 's-GRAVENHAGE. Met grote ontroering heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis de massale stroom van goederen, die het Nederlandse volk bijeen heeft willen brengen ten behoeve van de slacht offers van de watersnoodramp, in ont vangst genomen. In verband echter met het feit, dat op het ogenblik het aantal ontvangen gedragen kledingstukken en gebruikt meubilair een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat in de eerste ruim schoots kan worden voorzien, moge met klem worden verzocht de inzame ling van deze goederen in het gehele land tot nader order thans stop te zet ten, opdat ook een eerste overzicht kan worden verkregen van datgene wat ontvangen is. Wat reeds tot nu toe ingezameld is. zal uiteraard nog gaarne door de intendance van het N.R.K. in ontvangst worden genomen. Wel is er grote behoefte aan de kens, overig beddegoed en matras sen, die alle gestuurd kunnen worden naar de intendance van het N. R. K., Fluwelen Burgwal 19, Den Haag. Het Ned. Roode Kruis moge van deze gelegenheid gebruik maken vast een eerste woord van warme dank te uiten voor de opofferingsgezindheid van het Nederlandse volk. De Postverbindingen Amateurzenders deden prachtig werk DE GEHELE P.T.T.-dienst is in de weer om de postale- cn communicatieverbin dingen zo mogelijk te herstellen. Kun nen de bestaande verbindingen niet hersteld worden, dan wordt op grote schaal geïmproviseerd, waarby uiter aard de mobilifoon juist in deze dagen bewijst van welke enorme betekenis hij kan zijn. Waar in telefooninstalla- ties de electrische stroom is uitgeval len, brengt In vele gevallen een nood- aggregaat redding. De aanvoer van deze apparaten is echter uiterst moei lijk. Zo drijft bijv. de communicatie met Zicrikzee en Ouddorp geheel op mobilofoon- cn amateurzendinslalla- ties. P.T.T. wijst er nogmaals met de meeste nadruk op, dat het particuliere telefoonverkeer met de geteisterde ge bieden, in verband met de belangen van de hulpverlening beperkt moet blijven tot de werkelijk noodzakelijke gevallen. HET PRACHTIGE WERK, dat de amateurzenders in deze dagen ver richten, wordt geleid en gebundeld door de bijzondere radiodienst van P.T.T. Dit onderdeel heeft veel van zijn technisch personeel naar de ge troffen gebieden gezonden om ama teurs en mobilofoonposten bij te staan. Ook de centrale werkplaats staat onder hoge druk. Daar wordt bijv. met man en macht gewerkt aan het Rheumatische Fijnen? Stram en stijf vóór Uw tijd? Neem dan toch Kruschen Salts en jaag zo de rheumatische pijnen uit uw leden. Kruschens zes minerale zouten hebben een wonderbaarlijke aansporende werking op lever, nie ren en ingewanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiveren de taak verrichten, weet U van geen rheumatische pijnen meer Want de oorzaak: onzuiverheden in uw bloed worden radicaal verwijderd, regel matig, iedere dagKoop vandaag Kruschen bij uw apotheker of dro gist en begin morgenochtend die heilzame kuur. I gereedmaken van met de hand bedien- de telefoonposten en telefoontoestel len. De P.T.T.-kabels hebben het hard te verduren gehad. Het kabelschip de Poolster is naar Zierikzee gezonden met een arts, een E.H.B.O.-staf en een zeer grote hoeveelheid medicijnen en verbandmiddelen aan boord, alsmede mobiele radio-installaties. DE POSTAUTO van Voome en Put ten zal normaal post afleveren met uitzondering van enkele plaatsen (Oudenhoorn en Zuidland). Een tweede auto gaat naar Hellevoetsluis met post voor Goeree. Deze auto zal trachten naar dit eiland te komen. De postauto naar Beijerland en de Hoeksche Waard 'is over de Oude Maas heen en circuleert over het eiland. Zowel Dordrecht al? de Kmnpencr- waard is normaal per auto bereik baar. De postdienst naar Sliedrecht.' Gorin- chem en Leerdam' wordt per auto uit gevoerd. 's Morgens vertrekt een postauto naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De post wordt verder me.t de boten Terneuzen Hoedekenskerke en Breskens—Vlis- singen verzonden naar Walcheren en Zuid-Beveland. Noord-West-Brabant wordt, zover dit mogelijk is, per auto bediend. De post voor Tholen en Schouwen en Duiveland wordt gereed gehouden om te worden overgebracht. OMVANG VAN DE RAMP Kon. Marine was direct actief 's-GRAVENHAGE. Bij het aan breken van de noodtoestand werd het Marinepersoneel onder bevel van com mandant zeemacht Nederland Zondag voormiddag opgeroepen. Dit personeel werd ter beschikking gesteld van de plaatselijke militaire autoriteiten. Thans is ca 2000 man van de Ko ninklijke Marine bij het reddingswerk ingeschakeld. Tevens werd onmiddel lijk begonnen met het gereedmaken van alle voor het reddingswerk be schikbare kleine vaartuigen van de Koninklijke Marine. De Rijkswerf heeft hieraan tot nu toe nacht en dag voortgewerkt. Reeds op Zondag kon den de vaartuigen, die zich bevonden in inrichtingen der K. M. nabij het rampengebied worden ingezet, terwijl de vaartuigen die elders vaarklaar lagen naar het getroffen gebied wer den gedirigeerd. Thans zijn 100 motorvaartuigen van de Kon. Marine reeds bij het reddings werk betrokken of daarheen onder weg. Nog 22 motorvaartuigen worden gereedgemaakt. In totaal zijn 12 mijnenvegers in geschakeld. Sinds 2 Februari is het zwaartepunt van de activiteit verlegd naar Schouwen-Dulveland en Stave- nisse. Scheveningers hebben 2000 mensen gered De Scheveningse vissers, die uitge rust met 19 sloepen, hulp hebben ver leend aan de inwoners van Abben- broek, Oudenhoorn en Zuidland, heb ben hun taak volbracht. Zij zijn in Scheveningen teruggekeerd en wach ten daar op nadere instructies. Zij hebben in de afgelopen dagen naar schatting van de burgemeesters ruim 2000 mensen uit het verdronken gebied rondom genoemde gemeenten op het eiland Putten gered. De geredden zijn overgebracht naar Rotterdam. Nog slechts een kleine aantal mensen ver blijft in Abbenbroek en Zuidland. De centra van deze plaatsen zijn water- vrij. In het gehele gebied zijn militai ren thans bezig om het nog levende vee op de droge gronden te brengen. De Scheveningers hebben tijdens hun reddingsacties hier en daar weerstand ondervonden van de bevolking in het verdronken gebied. Enkeiep wensten niet te evacueren. Militair verdronken. DEN HAAG. Tydens de hulpver lening aan slachtoffers van dc waters nood is op 1 Februari de dpi. soldaat A. Kasan, legcrnr 260724210 van het regiment zware 'uchtdoclartillerie Waalhaven naby Klundert ten gevolge van verdrinking het leven ge komen. Hy was afkomstig uit Amster dam. Bij dit ongeval zijn t,.ee militairen van hetzelfde onderdeel vermist. Het zijn de dpi. soldaat N. F. Berg, legernr 3i0401011, afkomstig uit 's-Gra- venhage en dpi. soldaat A. Zwarts, legernr 310501440 afkomstig uit Delft. Josjida eist Sachalin en de Koeriilen TOKIO. Premier Josjida van Ja pan heeft verklaard, dat h(j alles in het werk zal stellen, om de terugkeer van Zuid-Saehalin en de andere voor malige Japanse gebieden te bewerk stelligen. Deze verklaring heeft te Tokio des te meer verrassing gewekt, daar een woordvoerder van bet Ja panse ministerie van Buitenlandse Za ken onlangs verzekerde, dat Japan geen aanspraken zou laten gelden en niet op herziening van het vredes verdrag van San Francisco zou aan dringen. In diplomatieke kringen in de Ja panse hoofdstad trekt men een verge lijking tussen de toestand aan de Duitse Oostgrens met de Oder-Neisse- linie en de positie van de Koeriilen en Zuid-Sachalin. HOU en GR ff BP kunt U bestrijden met dc zo krachtig werkende INGEZONDEN MEDEDELINGEN. HET OUWEl-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKElliK.IKHEMEH Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken ■en 'braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air.Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. °°R MENS^ NEUS Luchtbrug raet het noodgebied 3 Route naar hetnoodqebiecIF vi"on?uiaene.rUgkergna6 tifechipho|/ G Vliegveld F^^LValkTnburg s' Gravenhagen Sf I Centrum v.d rar hulpverlening I uit de lucht /t Rotterdam Jeugdige inbrekers zwaar gestraft MAASTRICHT. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak te gen drie jongelui, die door opwinden de films van de kook gebracht, zich hadden schuldig gemaakt aan een in braak in een magazijn in de late' avond •van 8 op 9 December jl. Daarbij roofden zij voor een waarde van f 2500 aan goederen. De hoofddaden-, de 17-jarige loopjongen A. H. van L., die de inbraak had opgezet, werd conform de els tot anderhalf jaar jeugdgevan genis veroordeeld. Zijn mededader, de 18-jarige stof feerder F. H. S. en de 24-jarige .tim merman F. H. V.. die bij de inbraak op de uitkijk had gestaan, werden ver oordeeld tot één jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen hen was de eis eveneens anderhalf jaar jeugdgevangenis geweest. Inwendige zuiverheid j is het behoud van Uw gezondheid. I Neem eens per week één of twee Pi Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind bedreigende gevaren bestrijden mct:j Engelse critiek op de B.B.C. LONDEN. Twee Britse bladm hebben critiek geleverd op de wijze, waarop in Engeland gewaarschuwd is voor overstromingen. De critiek is vooral gericht legen de B.B.C. The Daily Sketch stelt de Nederlandse ra dio, die een zender ter beschikking van de regering heeft gesteld, ten voorbeeld. In Nederland, aldus het blad, werd niemand ook maar enigs zins in het ongewisse gelaten. Men kan veilig zeggen, dat in Engeland millioenen niets van dc overstroming afwisten, voordat zy hun Mhandag- ochteudkrant ter hand genomen had den. De Daily Mirror is van mening, dat de B.B.C. haar program had moeten I onderbreken om de bevolking te waarschüwen. Het blad eist een onder zoek naar de redenen waarom de mensen niet bijtijds gewaarschuwd werdén. Tussen tien- en twintigduizend militairen in actie 's-GRAVENIIAGE. Nadat reeds gedurende de eerste dag van de ramp en in de nacht van 1 op 2 Februari in vele bedreigde plaatsen duizenden Nederlandse militairen van de Ko ninklijke Landmacht een aandeel had den geleverd in de hulpverlening en de bcstryding van het water, Is men in de loop van Maandag tot een meer georganiseerde hulpverlening kunnen overgaan. Aanvankelijk was het Ini tiatief veelal aan de garnizoenscom mandanten overgelaten, doch spoedig werd door dc volledige inschakeling van land-, zee- cn luchtmacht onder de staf Ned. territoriale bevelhebber tot coördinatie van (1c hulpverlening over gegaan. FEUILLETON Als het spreekt... door RENéE SHANN HOOFDSTUK X Er gebeurde de volgende dagen heel wat. Mevrouw Melrose ging de flat in Londen bezichtigen, vond ze naar haar zin en huurde ze dadelijk. Een rijke Amerikaan, speciaal bij de kolonel geïntroduceerd, noemde Lawnslde ideaal en bood een fantastische prijs voor het recht om daar de zomer door te brengen. Alles kon, naar hij zei, heel eenvoudig worden geregeld. Hij, zijn vrouw en dochter zouden trekken zodra het echtpaar Melrose en hun gezin het verlieten. Juist zoals de kolonel had ge hoopt, konden enkele kamers onaangeroerd blijven. Mevrouw Melrose had het voorstel slechts schoor voetend aanvaard en „het gezicht gered" door aan vrienden en zelfs familie te vertellen, dat ze alleen wille van Heathers gezondheid naar Londen gingen. Toen zc van haar tocht daarheen weer thuis gekomen, had de kolonel haar na 't diner ge vraagd, of ze een ogenblik voor hem had. In de studeerkamer had hij daarop de financiële toestand uiteengezet. Eerst hadze geweigerd te geloven, dat de situatie zich zo slecht liet aanzien, maar de over- bewijzen en brieven van de zaakwaar nemers, die de noodzakelijkheid van spaarzaamheid aantoonden, lieten geen twijfel meer over. „Zie je, kindlief, als we nu een tijdlang het land goed verhuren, kunnen we misschien tegen de herfst onder betere omstandigheden terugkeren. Maar als we zo voortgaan...." Het geluk had gewild, dat hij juist de volgende dag tegen een rijke Amerikaan was aangelopen. Een week later zat de kolonel in de nachttrein naar Schotland, was zijn gezin te Londen gevestigd en keek mevrouw Melrose, buiten zijn weten, uit naar advertenties, waarin een buitentje aan de Theems of mogelijk aan de kust te huur werd aan geboden. Daar zouden ze dan voor de weekeinden heen kunnen! Weldra ging het leven zijn geregelde gang. Drie maal per week begaf Heather zich naar Harley Street de straat te Londen, waar vele specialis ten zetelen om zich te laten behandelen. Bijna onmiddellijk begon haar toestand te verbeteren. Ze kon gemakkelijker lopen, had minder pijn, voelde zich over alle linies beter en vrolijker. Of dit nu enkel en alleen aan de behandeling was te danken? Haar moeder schreef een belangrijk deel van de goede resultaten toe aan de geregelde bezoeken «ran Jinks Charrington. En Barbara was van dezelfde mening. Zij zelf had Jinks niet onder vier ogen gesproken sinds hij haar naar het dorp had gereden. Wanneer hij nü kwam. had ze steeds bijzonder veel te doen. „Ik zal jullie maar samen laten babbelen", of: „Heather, je neemt het me zeker niet kwalijk, dat ik nu verdwijn. Ik moet een boodschap doen voor je moeder". Of wel: „Het spijt me, meneer Char rington, maar ik heb op zoveel dingen te letten". In werkelijkheid vreesde ze zijn bezoeken, de klank van zijn stem als Janet hem binnen liet of aan de telefoon, wanneer hij naar Heather vroeg. Eens had hij gevraagd: „Ontwijk je me met opzet?" en een andere keer: „Waarom wil je me niet ergens ontmoeten, Barbara?" Ze had „ja" gezegd; ja, ze ontweek hem en ook „neen"; ze wilde geen ontmoe ting onder vier ogen. Heel dikwijls ging ze nu met Bryan uit vaker dan zijn moeder wel wist, ofschoon nóch zij, Bar bara, noch hij er openlijk voor uitkwamen, dat dit hun bedoeling was. In haar vrije tijd placht ze Lucie op te zoeken en Bryan had de gewoonte aan genomen haar daar te treffen en dan mee uit dineren te nemen. „Vindt zijn moeder het niet goed, dat hij je mee neemt?" had Lucie eens gevraagd. „Ik weet het heus niet. Maar het is misschien verstandiger er niet over te praten". „Hij heeft ernstige bedoelingen, geloof ik", had Lucie verder opgemerkt; „ik zeg het maar voor 't geval je dat zelf niet gezien hebt". Bij deze woorden had Barbara gelachen en ge zegd, dat ze het niet geloofde. Hoe dan ook, Bryan Melrose was geen man om het lang ernstig te menen met een meisje. „Daar zou ik niet zo zeker van zijn. Die soort krijgt het tenslotte 't ergst te pakken. Als hij hier komt en jou ziet, is er iets in zijn blik Toen had Barbara beweerd, dat jucie er maar een roman van maakte. Ze waren maar enkel goede vrienden en ze vonden het prettig samen uit te gaan. (Wordt vervolgd,) Op 3 Februari waren van de lc mi litaire afdeling bijna 5000 militairen rechtstreeks by dc hulpverlening be trokken. De Koninklijke Marechaussee had een aandeel bij Rotterdam en Abben broek. Bijzonder flink hebben zich o.a. ge weerd de jonge militairen van de on- derofficiersschool uit Weert, die na een tienurige tocht uit België met 300 man in de omgeving van Terneuzen hun steentje bijdroegen. Het Reg. Veldartillerie Prins Fre- derik werkt met detachementen bij Bergen op Zoom, Rilland Bath en Hal sleren. Dit regiment heeft met behulp van zijn High Speed tractors (rups voertuigen, waarin de motor hoog is ingebouwd) uit overstroomde delen van Brabants Noordwesthoek talrijke mensen uit hun benarde positie kun nen bevrijden. Van het derde regiment genietroe pen gelegerd in Wezep zijn eveneens grote afdelingen met zwaar materieel naar het noodgebied gedirigeerd. Het totale aantal ingezette militairen van de K. L. wisselt natuurlijk voort durend, maar het schommelt steeds tussen de 10 en 20.000. Van en over Indonesië SOEKARNO TE MAKASSAR President Soekarno, die een reis maakt door Celebes en Borneo, is Dinsdag in Makassar zeer enthousiast ontvangen. In een rede, die hij voor n 100.000 toehoorders hield, wees hij op de grootheid van Indonesië en op de mogelijkheden, indien het volk erkelijk een is en er veiligheid heerst en indien hard en gestaag wordt gearbeid aan de opbouw. Het herstel van rust en orde kost de Indonesische regering honderd millioenen rupiahs, die besteed zouden kunnen worden aan de bouw van scholen, wegen en zie kenhuizen, zo zei Soekarno.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3