Schouwen-Duiveland en Flakkee zwaarst geteisterd Ontsteltenis bij 40 diplomaten na vlucht boven overstroomd gebied Goeree vrijwel geheel van Flakkee gescheiden Grote verwoesting in Zierikzee Donderdag 5 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Algemeen beeld van rampgebied (Van een speciale verslaggever) ZIERIKZEE, 4 Febr. Schouwen, Duiveland en .Flakkee zijn practisch door het water verzwolgen. Het eiland Schouwen-Duiveland staat voor viervijfde deel onder water en men vreest, dat daar nog honderden slachtoffers zijn te betreuren. Vanmorgen is bericht, dat de laatste dijk bij Noord-Gouwe ten noorden van Zicrikzee is doorgebroken. Het woest geweld van het water heeft Goeree geheel van Flakkee gescheiden. Het gehele eiland is practisch geëvacueerd. Van de situatie in Zeeland werd ons vannacht de volgende ruwe schets gegeven: Schouwen-Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord-Beveland voor de helft, St Philipsland geheel, Tholen voor een derde deel en Zuid-Beveland ongeveer voor een achtste deel. In Zeeuwsch Vlaanderen staat weinig water meer. Bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de kruis polder is reeds drooggemalen. Alleen bij Terneuzen, De verwoesting in Zierikzee is ver schrikkelijk. Gehele huizenblokken zijn door de zware golfslag totaal weg gevaagd. De Hoofdpoortslraat; de Nieuwe Boogertstraat en de Venkel straat bieden de meest troosteloze aanblik, maar ook elders is het een chaos. De bevolking van Zierikzee is verzameld in de kom van de ge meente, die practisch geheel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter water. Tholen: Stavenisse 300 doden Een correspondent te Delft is zo juist teruggekeerd uit West-Brabant, waar hij een onderzoek instelde naai de situatie op Tholen. Stavenisse is zwaar getroffen, 't Aan tal doden wordt thans op 300 geschat. Bij dijkboorbraak stortte een vloed golf zich recht op de twee voor naamste straten van het dorp. Slachtoffers in andere gemeenten vrijwel uitsluitend te zoeken in de HOE wordt geholpen In IJlst is zes cn veertighonderd gul den, dat is ruim drie gulden per in woner, gecollecteerd. Twee en een halve ton kleren werd bijeengebracht. De gezamenlijke Nederlandse siga rettenindustrie heeft ruim drie mil- liocn sigaretten aan het Rode Kruis beschikbaar gesteld. Wilton-Feyen- oord in Schiedam heeft een kwart mil- liocn gegeven. Op Schiphol zijn twee en een halve ton rubberlaarzen uit B.ussel aangekomen. Velsen-IJmu.- den heeft Stellendam geadopteerd. De in Heerenveen gehouden inzame ling heeft vijf en dertig mille opge bracht. De N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties zullen het bedrag van honderdduizend gulden, nat zal worden afgedragen aan het Nationaal Rampenfonds, verhogen tot tweehonderd vijftig duizend. Het Duitse Vakverbond heeft als bewij: van soliditeit 45.000 gulden overge maakt. De radioactie De Hond in de pot van de A.V.R.O., om gelden in te zamelen voor blindegeleidehonden. is omgezet in de actie Zoden aan de dijk, ten bate van het Rampenfonds. Philips heeft de mobiele clcctrische centrale van haar rijdende tentoon stelling met een vermogen van 120 kw met bediening voor gebruik aange boden. De grootloge van Noorwegen van de vrijmetselarij heeft een vlieg tuig met dekens naar 't Ncderlandsche Roode Kruis gezonden. Een Neder landse kapper in Brussel heeft een complete inrichting aangeboden voor ren gedupeerde collega in het rampen- gcb'cd. De gemeente Oost-Kapellc heeft de gemeente Burgh geadopteerd. Vcnlo heeft ruim dertien mille bij eikaar gebracht. De streek Noord- einde behorende tot de gemeente Graft (N.H.) welke 87 inwoners telt heeft 1077 ingezameld. Ede bracht ruim een ton bijen. Sassenheim heeft een bedrag van honderdduizend gulden afgestaan. In Drummen en Dantumadcel zamelde men 142.000 gul den in. Venray heeft de gemeente Kontenisse geadopteerd en dertig mille bijeengebracht. Het nog niet in ge bruik genomen revalidatiecentrum De Hoogstraat zal uitsluitend voor het opnemen van zieken ter beschikking worden gesteld. De Britse radiover eniging heeft alle Britse radioamateurs verzocht tot nader order niet uit te zenden op de golflengten tussen 3680 cn 3720 kilocycles teneinde liet nood- verkeer ten behoeve van de reddings werkzaamheden in Nederland niet te storen. Ruim driehonderd losse ar beiders van de Scheepvaartvcreniging Zuid hebben zich spontaan aangemeld om hulp te bieden in de getroffen ge bieden. De Volkswagcnfabricken hebben door bemiddeling van hun Ne derlandse vertegenwoordiger aan de Nederlandse regering een Volkswagen- ambulance aangeboden. De Alge mene Bond van Ouden van Dagen heeft een bedrag van vijfhonderd gul den uitgetrokken. polders. Van Tholen uit zijn over de dijken te bereiken Oud-Vossemeer en St Annaland en St Maartensdijk. Het Westelijk deel van het eiland heeft veel van het water te lijden. Het Oostelijk deel (waarin Tholen en Oud- Vossemeer) veel minder. Stadje Tholen: geen water, ontvangt evacué's uit Stavenisse. Zwaargewon den en ernstig zieken zijn in amphibie- voertuigen naar Bergen op Zoom ge bracht. Oud-Vossemeer: nagenoeg geen wa ter. St Annaland: raadhuis beschadigd, weinig water. St Maartensdijk: bij de haven sloe gen twee huizen weg tijdens hoog water. Dorp is thans droog. Poortvliet: gedeeltelijk onder water. Goeree-Overflakkee: Evacuatie vrijwel voltooid Met uitzondering van een aantal personen wier aanwezigheid ter plaatse gewenst en noodzakelijk is, is thans practisch geheel GoereeOver- flakkee geëvacueerd. Alleen de be volking van Dirksland en Melissant is achtergebleven. Evacuatie van deze gemeenten is voorlopig minder nood zakelijk. In Oude-Tonge zijn 260 per sonen verdronken. Op de dijk tussen Oude-Tonge en Galathesesluis zou zich nog een aantal mensen bevinden. Men zou trachten deze groep te red den vanuit Dordrecht en Winteroord. Ftaekse Waard Toestand stabiel fn de Hoekschewaard en op Voornc Putten is de toestand stabiel. In Roc- kanje is men gerust. In Abbenbroek verblijven nog 75 mensen, die ter plaatse aanwezig moeten zijn. Mocht de toestand slechter worden dan zul len ook zij naar elders 'worden over gebracht. Tiet contact over land met Gouds- Breskens, Ossenisse, Kruiningcn en enkele andere plaatsen staan nog gebieden onder water. Het ernstigst is de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland zijn geëvacueerd naar veiliger oorden maar er moeten nog honderden (loden worden geborgen. Op Duiveland heeft men gisteren alle boerderijen en huizen systematisch afge zocht naar achtergebleven personen. In Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwezig. De geëvacueerden zijn getransporteerd naar Rotter dam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse eilanden naar Holland. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaat sen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. waard is hersteld. Via Piershil kunnen auto's dit dorp bereiken. De Hoekschewaard met haar 23.000 ha cultuurgrond, plm. 40 grote en kleinere polders, veertien gemeenten en verscheidene buurtschappen met gezamenlijk 40.000 inwoners, is zeer ernstig getroffen door de watersnood; 25 grote en kleinere polders zijn ge heel overstroomd, 8 polders staan dras en slechts vijf geheel droog. Vier van de 14 gemeenten hebben geen last van het water. In de tien andere zijn vele woningen overstroomd. Het ergste zijn Numansdorp, Streijen, 's-Gravendeel en Goudswaard getrof fen. In de drie eerstgenoemde gemeen ten zijn vele slachtoffers te betreuren. In Numansdorp telt men thans 67 overledenen, allen bewoners van de polder het Hogezand, waar de hoofd waterkering over een lengte van plm. 2 km is doorgebroken en de bewoners door een grote vloedgolf moeten zijn verrast. In 's-Gravendeel zijn 57 slachtoffers en in Streijen is het aan tal reeds boven de 20 gestegen. In totaal zijn in Hoekschewaard, voor zover thans bekend is, plm. 150 personen verdronken. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeuringen zijn verricht. In de hoofdwaterkering, die de Hoeksche waard moet beschermen, zijn minstens 30 breuken, op sommige plaatsen kilo meters breed. Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Op het Ooste lijk gedeelte heeft een aantal bewo ners zich nog kunnen handhaven. Dank zij een prachtige samenwerking kon o.m. Oud-Beyerland droog gehou den worden, welke gemeente thans het voorzieningscentrum van het feiland is, waar levensmiddelen, brand stof, materiaal, materieel enz. worden aangevoerd. ■■M Grens van hef rampgebied Veerdienst weer in bedrijf Evacuaties «J-t Hulp door vliegtuigen Geïsoleerd gebied Overal hetzelfde beeld: in-troosteloos Aan boord van de DC6 (Abel Tasman). Met ontsteltenis hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld, gisteren vanuit de lucht waargenomen van welke enorme afmetingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en verraderlijke watervijand ons land heeft toegebracht. Door hen heeft de gehele wereld gezien hoe dit kleine, lage land aan dc zee, dat aller bewondering afdwong om de kracht en vastberadenheid, waarmee het na-oorlogsc herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloedt aan duizenden wonden. Men wist dat de ramp verschrikkelijk, meer dan verschrikkelijk was. Maar niet een was er, die niet nog meer onder de indruk kwam. Dat de ramp van zulk een geweldige afmetingen was, dat ons land zo hevig getroffen was, dat had men zich eigenlijk niet kunnen realiseren. Fteusden en Altena: Zwakke dijk In het land van Heusden en Altena is de dijk, waarover de verkeersweg loopt van Keizersveer naar Sleeuvvijk, uiterst zwak. Hier wordt een zware strijd tegen het koppige water gestre den. In de loop van de dag werden uit vliegtuigen zandzakken geworpen op Men zag dat alles met ontzetting en met groot meeleven. De diplomaten maakten de vlucht verscheidene plaatsen in de noodge- bieden. De evacuatie wordt in hoofd zaak geregeld van de vier grote centra Bergen op Zoom. Ossendrecht, Breda en 's-Hertogenbosch uit. Het ligt in de bedoeling de evacué's zo dicht mogelijk bij hun woonplaatsen onderdak te verschaffen. Uit alle delen van het land komen karavanen met goederen. Het verkeer naar en van de noodgebieden wordt dikwijls door deze karavanen belemmerd. Als opslagplaats van dekens en spontaan aangeboden goederen, zijn de vee markthallen in Den Bosch aange wezen. van bijna twee uur op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zij werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toe stand gaf. In 's-Gravendeel was er nogal enige beweging op de wegen en dijken. Er blijkt hard te worden gewerkt. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote watergebied, dat het Westelijk deel van Noord-Brabant is geworden maak te diepe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Rillanc Met man en macht is men da.g nacht in touw om de dijk aan de Noordwest-punt van Noord-Bevelmd te dichten. Bath vloog men over een deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en men reali seerde zich, dat de aangebrachte ellen de niet onder woorden te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg, op enkele plaatsen een paar ver loren stuks vee op een paar gras sprietjes, die nog niet onder het gele, modderige water zijn gekomen. Maar overal heerst hetzelfde beeld: water: soms bruinig geel, een enkele maal een violette schijn, enkele toppen van bomen, daken, ingestorte huizen en schuren. Troosteloos is de aanblik welke Schouwen-Duiveland geeft, dat met uitzondering van een klein gedeelte in het westen geheel is overspoeld. Dan Goeree-Overflakkee. Het wordt nog stiller in het vliegtuig. Onbe schrijflijk is hetgeen het water dit eiland heeft aangebracht. „Ontstellend". IndrTikken der diplomaten? Zij zijn alle dezelfde, „ontzettend", „verschrik kelijk", „dat had ik me niet kunnen voorstellen", ,,'net is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds bij Dordrecht of in Noord-Brabant per soonlijk had gevormd". Er wordt gesproken over het einde van de Mar$hall-hulp aan ons land. Het eerste, dat zich met alle kracht en opofferingen zo had hersteld, dat daar van kon worden afgezien, Nederland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag, waarvan de draagwijdte niet is te overzien. Men is er zich van be wust, dat ons land op de een of andere wijze weer in die boot zal moeten terugkeren, want het herstel van Ne derland "is ook een deel van het Euro pese herstel. Vijf doden op Texel TEXEL. De burgemeester van Den Burg heeft medegedeeld, dat het dodencijfer op Texel thans vijf be draagt. Er wordt nog steeds één per soon op het eiland vermist. Walcheren: vrijwel normaal Leven De Provinciale Zeeuwse Courant, die thans te Goes wordt gedrukt, zal van Dinsdag af gaan draaien bij het „Rotterdams Nieuwsblad" te Rotter dam. De drukkerij in Vlissingen is door het water zwaar beschadigd en 60.000 ton papier ligt in het water. In de Vlissingse binnenstad heeft van Zondagmorgen 4 uur lot Maandag morgen 3ti m water gestaan, dat ech ter nu voor een belangrijk deel weer is verdwenen. De boulevard is op vele plaatsen zwaar beschadigd, doch voor het overige is Vlissingen, gezien de omstandigheden een der meest be voorrechte plaatsen in Zeeland. Het leven is er vrijwel normaal. In Middelburg lopen de water kranen helemaal niet, daar is het wa ter gerantsoeneerd. Het wordt via tankwagens gedistribueerd. Walche ren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood merken, als het er niet vol was van doortrek kende evacué's, die via Zeeuwsch- Vlaanderen afgevoerd worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2