Apeldoorn helpt! Rijkspolitie versterkt LAATSTE berichten Rampenfonds: ruim 7 millioen Centraal bureau van Roode Kruis in Apeldoorn Vandaag verschijnt eerste verlieslijst van Rode Kruis Sonderdag 5 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURAN Eerste blad Voor Uw BRIL naar DEKKER "'."."Wi Rampenfonds 1953 Gestort aan kassa N.A.C. 5 Februari: Toneelvereniging „Ons Genoegen" 90.— Voetbalver. N.A.C. 50.— Visgrooth. Jac. Hoeve en personeel 280.— A.P.K.V. (Pluimvee- en Kon. teelt) 100.— Studieclub „Algrafia" 10. Directie en personeel „Amefa" (Apeld. Messenfabriek) 2500.— N N. 50.— Dalhuisen, Osseveldweg 14, 5.— Personeel en Directie PSK, Eendrachtstr. 24 180.— Fam. Van Zwol en mevr. Hoof, Arnhemseweg 172, 10.— Bond Groenten- en Fruith. „Ons Belang" en Chr. Bond O 1 0 1 Mevr. S. P. Hekker, Beekbergen, 1000.— H. Mulderjj, Koningstraat 72, 2.— Voetganger door auto aangereden Op het kruispunt Hoofdstraat Paslaan deed zich hedenmorgen half twaalf een ongeval voor, waarbij een voorbyganger werd aangereden. Om trent de toestand van het slacht offer is nog niets naders bekend. Van de richting Kerklaan kwam een vrachtwagen met matige snelheid en wilde linksaf de Hoofdstraat opre den. Op dat zelfde moment kwam uit de richting der stoplichten een personenwagen. De chauffeur van de vrachtwagen, de heet; B., remde, doch de remmen weigerden. Door snel te reageren kon hij de wagen naar rechts trekken, maar moest daarbij zover uitwijken, dat hü genoodzaakt was over het trottoir te rijden, met het gevolg dat een voorbijganger, die juist bü de firma Noteboom de hoek om wilde slaan, door de vrachtwagen werd gegrepen. Het slachtoffer is de 25-jarige Surinamer H. J. te Apel doorn. Per ziekenauto is hij naar het Juliana Ziekenhuis overgebracht. De politie heeft de vrachtwagen in be slag genomen. Bijbelteritoonstelling een succes De te dezer plaatse in Irene gehou den tentoonstelling „Het altijd nieuwe Bock", welke georganiseerd werd door het Ned. Bijbelgenootschap, is een succes geworden. Meer dan 1700 per sonen bezochten de expositie. (Advertentie) Steunt bet Nationale Rampenfonds Den Haag. Gire 9575. Adv. aangeboden door fabrikanten van LEKASIN en TONICUM NOURY HET WEER IN EUROPA Weerrapporten van hedenmorgen 7 a. Wind Ma x temp Steden Weer m. s. en neersl (mmi Dslo geh. bew. nno 8 -10 0.4 stockh. geh. bew. ono 10 -7 6 Sopenh. sneeuw n. 8 -2 0.3 Londen onbew. nnw 5 2 0 Amsterd. licht bew. n 7 2 5 Brussel hagelbui wnw 5 1 1 Parijs onbew. windstil -0 0 Bordeaux nevel nno 5 -4 0 Nice onbew. wnw 1 -1 0 Warschau sneeuw zzw 2 -2 0.3 Berlijn sneeuw wnw 2 -1 10 Frankforl sneeuw wzw 4 -1 0.1 München sneeuw w 9 -3 0.3 Wenen zw. bew. zzw 4 -2 - Burgemeester Des Tombe naar Zeeland Hedenmorgen is do burgemeester van Apeldoorn, mr A. L. des Tombe, per auto naar Zeeland Vertrokken. Hij zal daar besprekingen voeren in verband met de plannen een ge meente (Krulningen) te adopteren. Postverbinding Apeldoorn- Zeeland Ten gerieve van lezers, die familie leden hebben in getroffen gebieden, berichten wij, dat de postverbindin gen, voor zover mogelijk, zijn blijven bestaan. De P.T.T. onderhoudt het contact met boten en vliegtuigen. De firma Duursma, aan de Brink laan, deelde ons mede. dat zij giste ren brieven ontving van relaties uit Spijkenisse, Krimpen aan de IJssel, Lekkerkerk en Ouwezande. Dit wa ren antwoorden op Zondagavond ter post bezorgde brieven. Van de meeste relaties die de firma in de getroffen gebieden heeft is echter nog geen bericht binnen gekomen. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Januari heb ben in het ressort Apeldoorn, behalve Vaassen, 3099 spaarbank-inleggingen plaats gevonden tot een bedrag van f 233.856.93 en 1832 terugbetalingen tot een bedrag van f 245.243.08. Er werden 131 nieuwe boekjes uitge geven. Veiling. Bij de Dinsdagmiddag ten overstaan van notaris P. A. J. Breedijk gehou den veiling is het woonhuis met tuin, gelegen aan de Kleine Vossenweg 15, groot 3.51 are, ingezet'op -f 3800.—. Ten overstaan van notaris Van Brimmelen is bij toeslag verkocht het huis met tuin, Willem van Huutweg 25, groot 5.50 are, voor f 3805.—; het dub bele huls met schuurtjes en tuin, Lijs- ierbesweg 8 en 10, groot 3 are, voor f 6605.—; het huis met grond, 3e Sluis- weg 19, groot 22.55 are, voor f 3100. Is ingezet het dubbel huls met schuur en tuin, Blekersweg 48 en Jachtlaan 275, groot 5.55 are, op f 5200.— Jammer! Tengevolge van de gladheid is gisteravond 'op de Amcrsfóortseweg de vleesauto van de Apeldoor'nse Slagersvereniging, welke wagen met 400 pakketten levensmiddelen op weg was van Apeldoorn naar Zee land, waar dó pakketten hedenmor gen vroeg gelost Zouden worden, van de rijweg afgeraakt en op de berm omgevallen. De auto, welke zwaar beschadigd was, is door een militaire kraanwa gen naar Apeldoorn terug gesleept. Hier zijn de pakketten overgeladen en toch nog naar Zeeland vervoerd. Onvoorzichtige jongens. In de Molenstraat, bij de Deventer- straat, waren een paar jongens aan het spelen op hun rijwiel. Zij letten niet voldoende op het verkeer, met het gevolg, dat een van de jongens, de 15-jarige F. B., door een vracht auto werd gegrepen. Met een zware hersenschudding en een ernstige vleeswonde aan de hals moest de knaap naar het Prinses Julianaziekenhuis worden overge bracht. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 4 Februari. Geboren: Derk Jan, zoon \an D. J. v. d. Bosch en C. ten Hoove; Theo Jan, zoon van J. J. Schakel en D. I. Wie- renga; Johanna, dochter van M. Dene kamp en A. G. Schimmel; Theresia Agnes, dochter van A. H. Brouwer en M. L. 'Linthorst. Overleden: J. W. J. Scholten, 10 mnd., m.; M. E. Brevé, weduwe van J. A. Olie, 82 jaar; B. Ziegenhardt, geh. met H. v. Ernst, 80 jaar, vr. Voorlopige informatie De lijsten zullen ter inzage liggen op de plaatselijke afdelingen van het Rode Kruis. Men gelieve deze afde lingen niet op te bellen voor infor maties. In Zeeland en de Zuidhollandse eilanden zijn speciale functionarissen van het Rode Kruis bezig met het verzamelen van gegevens. Sommige daarvan zullen verstrekt zijn door nog ter' plaatsê aanwezigeautoritei-. Hulp uit Gelderland Alles is in gereedheid gebracht ARNHEM. De Arnhemse be volking heeft reeds een bedrag van f 295.483 bijeen gebracht. Alles is in Gelderland in ge reedheid gebracht om evacué's te ontvangen. Aan tienduizenden gezinnen kan een goed onderdak worden verschaft. Naar Den Haag en het ont vangstcentrum Rucphen in Bra- barit zijn 100 ton goederen afge zonden uit Arnhem. Een detachement van de Arn hemse politie assisteert thans in de gemeente Hoedekenskerken, die door Arnhem is geadopteerd. Nog 1000 man naar rampgebied 's-GRAVENIIAGE. De ministers van Justitie en van Binnenlandse Za ken delen mede, dat ter versterking van de rijkspolitie in het rampgebied ongeveer 1000 man rijkspolitie uit het niet getroffen deel des lands zijn op geroepen. Van dit aantal bevinden zich reeds 650 man in het rampgebied, terwijl de overige gereed staan om naar behoefte te worden ingezet. Mocht blijken, dat de rijkspolitie in het rampgebied nog verdere verster king nodig zou hebben en deze niet meer gevonden zou kunnen worden in de rijkspolitie in het overige deel des lands, dan zal aanvulling plaatsvinden uit de gemeentepolitie. Daartoe zullen dan tijdig in overleg tussen de depar tementen van Justitie en van Binnen landse Zaken aanwijzingen worden gegeven, zodat zelfstandige aanbiedin gen aan de noodgebieden uit ge meenten met gemeentepolitie hoe zeer de goede bedoeling daarvan wordt gewaardeerd in het belang van de goede zaken achterwege dienen te blijven. ten, andere afkomstig van ooggetui gen, evacué's, militairen en burgers, die helpen aan de bestrijding van de ramp en haar gevolgen enz. Daar het onder de huidige omstandigheden on doenlijk is de verstrekte gegevens alle op korte termijn te controleren en op hun betrouwbaarheid te toetsen, kun nen genoemde verlicstlljsten dus al leen beschouwd worden als een voor lopige informatie, die voor correctie vatbaar is. „Een huismoeder, die onbekend wenst te blijven" heeft een idee. Zij vraagt alle huismoeders van Apel doorn öm gedurende twee dagen, in deze week geen belegging in de vorm van kaas, spek of zo op de boterham* men te doen en de uitgaven daarvoor, welke zij voor haar gezin schat op f i.per dag, te willen overmaken aan het fonds voor noodlijdende ge bieden. Als begin zond de huismoeder ons twee briefjes van een gulden. Men kan dat voorbeeld volgen. Het giro nummer van de N.A.Crt. is 14 18. De fa Van Gelder Zonen N.V., hoofdkantoor te Amsterdam, heeft een bedrag van f 50.000.— overgemaakt aan het Rampenfonds. Naar wij vernemen, zal de plaatse lijke papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. bovendien nog een belangrijk be drag overmaken aan het Apeldoornse comité, welk bedrag voor de helft zal bestaan uit een volle dag loon, ver kregen uit extra arbeid door het ge hele personeel. De overige helft is een aanvulling Van de plaatselijke leiding. De Apeld. Wandelsportver. De Trek vogels heeft besloten de uitvoering van „De Rattenval" a.s. Zaterdag 7 Febr. niet te laten doorgaan. De datum der uitvoering zal later bekend worden gemaakt. De arbeiders van de Gem. dienst van Sociale Zaken, werkzaam op de vaalt, aan het kanaal, hebben f 120 bijeengebracht voor het Nat. Rampen fonds. Het personeel van dê Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken heeft een bedrag \an f 280.— ter beschikking gesteld van het Nationale Rampen fonds. Uit het magazijn van vorenver- melde dienst is reeds Maandagmiddag een grote zending kleding en schoeisel, w.o. 1130 paar klompen, naar een der kledingdepots in Rotterdam gezonden. 40 Jaar geleden 5 FEBRUARI 1913. Een net oppassend persoon, oud 37 jaar, P.G. wenscht kennis te ma ken met een net oppassend meisje van ongeveer denzelfden leeftijd of met een jonge weduwe, liefst zonder kin deren, die ook een huwelijk wil aan gaan. Stipte geheimhouding ver zekerd. Te koop of te huur. Een net burger woonhuis, omgeving Deventerstraat— Deventerbrug. Groote .tuin. Huurprijs f 200.— per jaar. Tito naar Ankara. Het Zuid- slavische persbureau deelt mee, dat maarschalk Tito in de loop van dit jaar een bezoek aan Turkije zal brengen. Ten politieburele is f 750.bijeen gebracht voor de slachtoffers vaii de watersnood. De directie en het personeel van het Apeldoorns Ziekenfonds A. en O. bracht f 400.— bijeen. De A.P.K.V., Apeld. Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging, heeft be sloten om, wanneer de toestand in dé getroffen gebieden weer zo is, dat de bewoners kunnen gaan denken aan hun liefhebberij, een vereniging in dit gebied te adopteren, zodat deze men sen ook hun sport weer kunnen be oefenen. Miscchien voor meer verenigingen een voorbeeld ter navolging. Het besluit is doorgegeven aan de Raad van Beheer en Toezicht op de Pluimvee- en Konijnenteelt. Hoewel er, onder toezicht van het Nat. Rampencomité mét man én macht gewerkt is om goederen in te zamelen, zijn er uit de aard der zaak nog adressen, waar men nog een ên ander klaar heeft staan en die niet zijn bereikt. Bewuste goederen kunnen worden afgegeven aan de Zwilsalfabriek, aan de Deventerstraat. Als men geen gele genheid heeft om te brengen, dan belt men 3545 op, toestel 67 en de góederen, worden gehaald. De Bal-Masqué-avond van de Apel doornse Operettevereniging vastgesteld op Zaterdag 14 Februari a.s., gaat niet door. Hulp uit de buitenbuurten. Het bestuur der L. R. Wilhelmina- ruiters heeft besloten in varband met de watersnood de uitvoering in 't ge bouw voor Chr. Belangen te Béêfnte op a.s. Zaterdagavond te houden, ten bate der watersnood-slachtoffers. Na aftrek der noodzakelijke onkosten komt de opbrengst van de avond ge heel ten goede van de slachtoffers. De te Beemte, Broekland, Wenum en Ankelaar gehouden collecte is ge slaagd. De buurtschappen waren in wijken verdeeld en een dertigtal col lectanten heeft alle bewoners bezocht. Het totaal bedrag der collecte bedroeg f 4222.Bovendien is een hoeveelheid goederen bijeengebracht en een partij levensmiddelen. HOENDERLOO bracht f 2360,10 bijeen, het reeds eerder genoemde bedrag, van f 2300,— is niet alleen van de Stichting IToendcrloo afkomstig. Het desbetref fende bericht berustte op een misver stand. Het Verbondbestuur van het N.V.V. heeft het Troelstra-Oord in Beekber gen ter beschikking gesteld voor het onderbrengen van evacué's. De Algemene Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelfde doel zijn vacantie- oorden in Uddcl en in Ellecom aange boden en de Algemen Bond Mercurius heeft het vacantie-oord in Lunteren beschikbaar gesteld. TWELLO. De inzameling voor de troffen gebieden heeft tot gisteren in de gemeente Voorst f 22.300,— opge bracht. Dit bedrag zal nog hoger worden, daar de opbrengst van de inzameling in het dorp Klarenbeek nog niet bé kend Is. wWal is er le doen Centraal-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „De mijnen van ko ning Salomo", prol-, alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag 14.30 uur. Mlnerva-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Tranen over Johan nesburg", 14 j„ 19 21 uur. Woens dag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer „Caroline Cherie", 18 j„ 18.30 en 20.45 uur. Tivoli-Thoater, van 30 Jan.—5 Febr. hoofdnummer Othello", 18 j. 14.30, 18.45 en 21 uur. Donderdag alleen 14.30. Café-restaurant Marktzicht, Show-or kest Jossy Huygens. Donderdag 5 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, Ruiteravond Apeld. Ruiter- club. Opv. van „Het geheim van dr Spencer", door de Candelaer, ten bate van het Nat. Rampen-comité. Donderdag 5 Febr. Minerva-Theater 18.45 en 21 uur extra voorstellingen. Donderdag 5 Febr. Tivoli-Theater, 14.30 en 21 uur hoofdnummer De dijk is dicht; alle leeft. Zaterdag 7 Febr. Centraal-Theater 23.15 hoofdnummer: Merijntje Gij- zens Jeugd; 14 j. Woensdag 11 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur Tijdrede van ds P. van Oossanen. Dinsdag 17 Febr., Bordelaise 20 uur. Filmavond Passage-bureau Sterckel. Ter voorkoming van misverstand eD teleurstelling diene, dat Id de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie ln de £M. A. Crt. zijn aangekondigd. Drie nieuwe dijkdoorbraken op Schouwen. Thans blijkt, dat drie nieuwe dijken op Schouwen zijn doorgebroken, na melijk ten noordoosten van Zonne- maire, die ten oosten van Brouwers haven en die op pl.m. 1 km ten wes ten van Noordgouwe. Thans nog geen verlof aan militair personeel. DEN HAAG. De chef Marine Staf, de chef Generale Staf en de chef Luchtmacht Staf maken bekend, dat het thans niet ve antwoord is aan mi litair personeel verlof te verlenen. Zodra echter de toestand is gestabi liseerd en er tekening is gekomen in de evacuatie en de registratie zal aan al het militair personeel in werkelijke dienst bij zee-, land- cn luchtmacht, afkomstig uit de door de nationale ramp getroffen gebieden een buiten gewoon verlof inct familiebezoek wor den verleend van vior dagen. Zo spoedig mogelijk zuilen hiervoor nadere regelen worden vastgesteld. Ridgway in ons land. SCHIPHOL. Onverwacht is van morgen om 11.29 uur in eelt Skymas- tcr van (1c Amerikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbevelhebber van de NATO-strjjdkrachtcn, .uit Parijs in ons land aangekomen. De generaal zal na besprekingen in Den Haag met minister Staf over mo gelijke hulpverlening. onmiddellijk terugkeren naar het Shape-hoofd- kwartier in Parijs. Hij was vergezeld van zéven officieren o.w. vertegen woordigers van verscheidene landen. Vanmorgen toen we over het getrof fen gebied vlogen, aldus de generaal, van Östende naar de punt van Wal cheren, vervolgens naar West-Kapélle, waar wij naar het Oosten Zijn afge draaid en later via Dordrecht en Rot terdam hebben we al een zeer duide lijk beeld gekregen van de enorme omvang der overstroming. Indonesië helpt Nederland. De K.L.M.-toestellen, die gisteren van Kemajoran z(jn vertrokken, heb ben ln totaal 4% ton goederen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland meegenomen. Deze goede ren waren met grote snelheid door de Huievrouwenverenlging in Dja karta en een aantal zaken in Dja karta bijeengebracht. De lading om vat wollen dekens, wollen goederen, ondergoed, handdoeken, een ton rijst en een hoeveelheid thee. Do directies van het Indonesische dagblad „Pedoman" en Van het week blad ,,Siasat" hebben aan het co mité Watersnood Nederland 1953 belangrijke bijdragen doen toekomen. Evacuaties in vele plaatsen gelast DEN HAAG. Hedenochtend vroeg heeft de militaire commandant te Den Bommel, de onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nicuwe-Tonge gelast. Nieuwe-Tonge heeft bij deze ontrui ming voorrang. Alle vrouwen en kinderen zullen van Goeree en Overflakkee worden geëvacueerd. Er zijn reeds vele bewoners van het eiland weggevoerd. Een 1000-tal is naar Den Bosch gegaan, een groot aantal naar Utrecht vla Middclharnis. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, begaf zich naar het eiland met een mobilo foonwagen, teneinde zich persoonlijk van de loesland op de hoogte le stel len. Blijkens een van de R.V.D. afkom stig bericht, is de situatie in Abben- broek zeer kritiek. Met de evacuatie moet worden begonnen. Er bevinden zich duizend mensen in het dorp. Twee militairen omgekomen, drie worden vermist, DEN HAAG, Officieel wordt mede gedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist dc dpi, soldaat J. E. Willemscn (reeds gemeld) uit Didam. Ten gevolge van een ongeval tijdens de hulpverlening is op 4 Fe bruari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen. In totaal zijn thans van de Konink lijke Landmacht twee militairen om het leven gekomen. Drie worden ver mist. WAT ZEGT Roel! uut d'n Enk Help! Bijdragen op giro 1418 Verwachting Tot Vrijdag avond: VANNACHT LICHTE VORST Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het bin nenland lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust tijdelijk krach tige wind in hoofdzaak tussen Noord en West. 6 FEBRUARI. Zon op 8.12, onder 17.37. Maan op 1.12, onder 10.04. DEN HAAG. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond zeven uur een bedrag van 7.131.000 gulden binnengekomen aan geld, gestort via de Nederlandse Bank, de postcheque en girodienst, en aan contanten. De voorzitter van de Tweede Kamer dr L. G. Kortenhorst zal elke avond voor de radio meedelen hoeveel er is ontvangen. Hij doet dit aansluitend aan het nieuws van zes, zeven en acht uur. f Nu de collecte en de inzameling van kleding en dekking ten j behoeve van de slachtoffers van de natuurramp heeft plaats gevonden, en de bereikte resultaten welke inmiddels de twee ton hebben overschreden, met trots mogen worden genoemd, gevoelt het dagelijks bestuur van de afdeling Apeldoorn van het Roode j Kruis zich gedrongen, een woord van dank te richten aan allen, S voor de succesvolle en belangeloze wijze, waarop zij zich van de l hun toebedeelde taak hebben gekweten. Ter kennis van de bevolking wordt gebracht, dat het bestuur van de afdeling Apeldoorn van het Nederlandschc Roode Kruis met ingang van heden een centraal bureau heeft ingericht, dat is gevestigd aan de Hoofdstraat 105 (boven het kantoor van de Rotter damse Bank). Dit bureau is geopend alle werkdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur (op Zaterdagen van 9 tot 12 uur). Op dit bureau is te allen tijde een van de bestuursleden der afdeling Apeldoorn van het Nederlandsche Roode Kruis aanwezig. Het bureau stelt zich tot doel als coördinatie-bureau te dienen van alle taken, welke in verband met de natuurramp aan het Roode Kruis zijn toebedeeld, Het Dag. Bestuur Afd. Apeldoorn van het Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. Vandaag zal het Ned. Roode Kruis een eerste verlieslost uitgeven, waarop meer dan honderd namen voorkomen van personen, van wie verluidt, dat zg om het leven zouden z(jn gekomen of vermist worden. Deze lösten, zo vernemen wjj van de directeur van het informatiebureau van het Roode Kruis de heer J. van de Vosse, zullen zoveel mogelijk dagelijks worden uitgegeven. De gegevens, die daarop voorkomen, zjjn ongecontroleerd. Zij kunnen voor familieleden en verwanten van daarop vermelde personen dus hoogstens een aanwijzing zyn, dat rekening moet worden gehouden met het feit, dat de verwant mogelijk iets is overkomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2