NIEUWE APELDOORNSE COURANT Noodtoestand verergerd door nieuwe dijkdoorbraken Evacuatie Schouwen-Duiveland in kritiek stadium 1272 Doden Vermoedelijk nog enkele honderden slachtoffers in overstroomd gebied rondom Zonnemare Goeree vrijwel verzwolgen Ontroerende hulpacties over de gehele wereld Helders Dagblad Donderdag 5 Februari 1953 50e Jaargang No. 16287 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels t 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener'» Couranten Concern N.V. - Dir. J. Q. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 De noodtoestand in Neerlands rampgebied, die even onmetelijk is als de watervlakten, die mensen, have en goed hebben bedekt, is -iog verergerd. Klonk gisteren nog uit tal van geïsoleerde gebieden de roep om hulp, vanmorgen werd bekend, dat het koortsachtige reddingswerk op het zwaar getroffen Schouwe en Duiveland wanhopig, zo niet hopeloos is geworden doordat de laatste dijk bij Noord Gouwe, ten Noorden van Zierikzee is doorgebroken. Schepen, die in de buurt zijn, is verzocht zich on middellijk daarheen te begeven om bij de evacuatie te helpen. Het is thans wel zeker dat de meeste slachtoffers zijn te betreuren in het middendeel van Schouwen en Duiveland, op Flakkee (en in 't byzonder te Oude Tonge) en op Tholen, waar het dodencijfer van Stavenisse vermoedelijk van 200 tot 300 zal stijgen. In Oude Tonge zijn 300 doden. Volgens de opgave van hedennacht is het aantal slachtoffers gestegen tot 1273. Op Schouwen Duiveland is de toestand thans zeer kritiek. Viervijfde deel van het eiland staat onder water. Het gebied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water thans nog twee tot twee en een halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk, dat zich in en om de zich in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderdenden doden moeten worden geborgen. Men kan zeggen dat het eiland Goeree practisch is verzwolgen. Het is van Flakkee gescheiden. In Oude en Nieuwe Tonge is de bevolking thans voor het grootste deel geëvacueerd. Er zyn zeker driehonderd doden in deze plaatsjes te betreuren. Tot nu toe heeft men slechts 12 doden kunnen bergen. Een groot aantal ljjken drijft in het water langs de dijken. De beschikbare plaatselijke krachten kunnen niet voor het bergen van de slachtoffers worden ingezet, omdat zij daartoe moreel niet meer in staat zijn. Er is een dringende oproep van de burgemeester uitgegaan om personeel te zenden voor deze werkzaam heden, alsmede voor het onschadelijk maken van de ronddrijvende cadavers van het vee, waarvan het aantal wordt geschat op 500 a 600 stuks. Het eiland Tholen staat voor de helft onder water. Een onzer verslaggevers heeft gisteren met het schip „Maria" een. bezoek aan het eiland kunnen brengen. Hij telefoneerde ons, dat de toestand met uitzondering van Stavenisse niet ongunstig is. De burgemeester van Stavenisse, mr A. J. van der Hoeven, deelde hem echter mee, dat het aantal doden in zijn gemeente niet 200, maar vermoe delijk 300 zal bedragen. Hij noemde Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Geen huis is onbeschadigd. Het kustvaartuig „Crescendo" is in Rotterdam aangekomen met 470 vluchte lingen uit Stavenisse. Een ontroerend moment was het toen een der Rotterdamse agenten in het vaartuig plotseling zijn oude moeder en vader terug vond. Maar vele andere wachtenden bleven in onzekerheid verkeren. De toestand te Abbenbroek op de Zuidhollandse eilanden Voorne en Put ten is gisteren eveneens kritiek ge worden. De met tienduizenden zandzakken versterkte dijk langs het Voornse ka naal en de afsluitdamp te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet wordt de toe stand evenwel zeer hachelijk. Doordat het water in de Heenvlietse 's-GRAVENHAGE. - Het aan tal slachtoffers van de over stromingen is, volgens een op gave van hedennacht 3 uur, gestegen tot 1272. Wij geven hier een geheel overzicht van alle plaatsen waar slachtoffers zijn gevallen. Abbenbroek 1 Brandwijk 2 Brouwershaven 3 Bruinisse 1 Burgsluis 10 Capelle 3 Dinteloord 3 Dreischoor 15 Frjnaart 46 Geersdijlc 1 Goeree en Overflakkee 40 Goese Sas 7 's-Gravendeel 57 Halsteren 17 Hellevoetsluis 5 Nieuwendijk (Land van Heusden en Altena, (definitief) 3 Heijningen 25 Eefplaat. gem. Poortugaal 7 Hoedekenskerke 1 Heinenoord 2 Hondsbossezeewering 1 Hontenisse (Kerkdorp, Samswaarde) 8 Klundert 13 Kortgene 40 Krabbendijke 4 Kruiningen 11 Maartensdijk 4 Maassluis 1 Moerdijk 13 Nw. Neuzenpolder 1 Nieuwerkerk (Ouderkerk) 13 Nieuwe Tonge 75 Nw. Vossemeer 50 Numansdorp 67 Oosterland 40 Oosterschelde 4 Ossenisse 1 Ouddorp 1 Ouderkerk aan de IJsel 2 Oudeland e 2 Oude Tonge 300 Papendrecht 1 St Philipsland 1 Raamsdonkveer 2 Rilland 1 Rotterdam 1 Serooskerke 75 Stavenisse 200 Steenbergen 13 Stellendam 27 Sliedrccht 1 Stormpolder 0 Strcijen 20 Tcrneuzen 4 Texel 5 Vcere 2 Vlissingcn 3 Wagenberg 1 Willemstad 12 Wolfaartsdyk 0 Icrsckc 10 IJssclmonde 3 Zierikzee 15 Zuidlancl 20 (In deze lijst zijn enige cor recties op vroegere opgaven verwerkt. Red.) Ook buitenlandse legereenheden heb ben zich ter beschikking gesteld van het reddingswerk. Hier brengt een rubberboot geredden naar een Ameri kaanse vliegbool. Ze zijn zojuist per helicopter uit de ondergelopen polder bij Ouwerkerk aangevoerd. De heli copter landde op de vlakbij gelegen punt van een strekdam. polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wiel- dijk bij Nieuwesluis (Z.H.) zeer ernstig. Men vreest deze dijk, waar het water thans reeds op enkele plaatsen over heen spoelt, ondanks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet te kun nen behouden. Uit de achterliggende polder wordt het vee weggevoerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt" de enige verbinding van de eilanden Voorne en Putten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze dijk, doch dit moet nu reeds levensgevaarlijk worden geacht. In totaal bevinden zich thans onge veer duizend mensen in het drooglig- gende centrum van het dorp, maar het drinkwater raakt op en ieder ogenblik kunnen de laatste waterweringen het begeven en een ramp zou onvermijde lijk zijn. Paleis 'tLoo voor evacué's DEN HAAG. - De hofmaarschalk, majoor R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, heeft namens H.M. de Koningin het Paleis Het Loo voor geevacueerden aangeboden aan het Nederlandsche Roode Kruis. Majoor Zinnicq Bergmann is aangeraden, hierover contact op te nemen met de centrale evacuatie-commissie. Met het paleis wordt een volledig buta- gas-apparaat, de keukenuitrustig en een kok ter beschikking gesteld. H. M. Koningin Juliana heeft de ge troffen gebieden bezocht. Zij hield zich langdurig op bij de vluchtelingen en de hulpinstanties. Na haar gesprekken verlaat H. M. de Koningin hier het gemeentehuis van Fijnaart. Zondag algemene gedenkdag DEN HAAG. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen hebben de gezamenlijke kerken be sloten Zondag a.s. in de kerk diensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag voor de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepver enigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwach ting uit dat algemeen in het open bare leven met het bijzondere ka rakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. PLUNDERAARS IN 'S-GRAVENDEEL DORDRECHT, 4 Febr. In het zwaar getroffen 's-Gravendeel bevinden zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden of terugkwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunde ren schuldig maakten, zijn gear resteerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genoodzaakt gezien in 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verboden om van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens, zich op straat te begeven, als men geen toe stemming heeft. De politie heeft op dracht gekregen om na de eerste som matie te schieten. Geld en goederen stromen binnen Zeer groot zijn de medewerking, de hulp en het medeleven in het buitenland. Ontroerend zijn de grote hulpacties over de hele wereld. Van heinde en verre stromen gelden binnen. Doch niet alleen gelden, maar ook voor duizenden en nog eens duizenden kilo's aan goederen, in de vorm van kleding, medicamenten, voedsel en beddegoed. De naasten liefde. vaak zo ver te zoeken, komt plotseling in alle grootheid naar voren. Talloos zijn de aanbiedingen om hulp te verlenen en van vele kanten biedt men onderdak aan voor kinderen. De hoeveelheden goederen, naar ons land onderweg, zijn niet meer allemaal op te noemen. De telegram men met innige deelneming stromen binnen. Inzonderheid bij de Neder landse immigranten in Australië, Nieuw-Zeeland en Canada is de ont roering groot. Allen organiseren hulpacties. Op de Antillen is al een half millioen bijeen gebracht. Antillen: al een half millioen In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kro nen, waaronder een koninklijke gift. ingezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. Dertien landen schonken het internationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Italiaanse gift van 350.000 dollar. Bij de bank „Jordaan" te Parijs werd tot nu toe twee millioen francs gestort. De Nederlandse ambas sade te Washington ontving Dinsdag in totaal 1000 dollar. Kardinaal aarts bisschop Innitzer van Wenen gaf 100.000 schilling. De bemanningen van de Amerikaanse torpedoboot jagers Bristol en Johnson, die in Amsterdam liggen, gaven 1200 dollar. In geheel Italië is 15 millioen lire bijeengebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de gemeente raad van Innsbruck 40.000 schilling be schikbaar. Op het Nederlandse consulaat te Marseille zijn vele aanbiedingen om Nederlandse kinderen onderdak te ver lenen ontvangen. De socialistische ver eniging Kinderfreude heeft 1000 Neder landse kinderen naar Wenen uitgeno digd. Ook de gemeenteraad van Wenen nodigde 1000 kinderen uit. De stad Hays in de Amerikaanse staat Kansas heeft aangeboden een Ne derlandse stad te adopteren. Eenzelfde besluit werd genomen door de Abel Tasman-club te Hobart, Tasmanië. Uit Frankfort in West-Duitsland is een vliegtuig met dekens en medica menten naar Nederland vertrokken. Uit Rome zijn vier vliegtuigen vertrok ken, die in Nederland bij evacuatie en opsporing zullen helpen en op de te rugreis een eerste convooi kinderen zullen meenemen. Uit Arpajon in Frankrijk zijn Woensdag twee hef- schroefvliegtuigen en een dakota, met het benodigde rollend materieel ge zonden. West-Duitsland stelde vier mo torboten van de douane en een groot aantal motorreddingboten ter beschik king. Uit Genève komt een colonne Rode-Kruisauto's. De fabriek van Thyssen te Hamborn en de gasmaat- sghappy van het Ruhrgebied te Essen zullen mobile ploegen voor het repare ren van water-, gas- en electriciteits- leidingen sturen. De Leeuwenclub te Joenkoeping (Zweden) stuurt een par ticulier vliegtuig met genoeg melkpoe der voor 10.000 liter melk en bontjas sen ter waarde van 15.000 kronen. Za terdag vertrekt uit Joenkoeping een kolonne vrachtauto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. Tien zenders van Europese radio-om roepen. in Duitsland, Oostenrijk, Bel gië, Frankrijk, Nederland, Italië, Lu xemburg, Monte Carlo, Saarbrücken en Zwitserland, zullen een gezamenlij ke oproep tot hulp uitzenden. Bijna alle buitenlandse radio-stations wijden dagelijks enige reportages aan deze ramp. Niet alleen onze radio-ver- slaggevers bevinden zich momenteel in de noodgebieden, maar ook vele bui tenlandse. De bekende radio-reporter Merrill Weddwill heeft een tweedaags bezoek gebracht aan enkele van de zwaar gtroffen gebieden en later aan de evacué's in de Ahoy-hall in Rotter dam. Aan het eind van zijn reportage zei Weddill, dat de Amerikaanse troe pen momenteel hard aan hel inzamelen zijn, om gelden voor de getroffen ge bieden bijeen te brengen. Het doet ons Nederlanders warm aan, dat er in het buitenland zoveel voor ons wordt gedaan. De berichtendienst van de regerings- inlichlingsdienst tenslotte, welke, zoals men weet alle meldingen betreffende de reddingsactie, over de radio bekend maakt, heeft gisteravond een afzonder lijk telefoonnummer gekregen: Den Haag K 1700—116130.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1