Utrecht voelt Utrechts volle hart stroomt over niet veel voor adoptie Vergeefse strijd van dorp tegen zee Giften en overwerk ,Er is gevaar bij uitstel" Bescherming Bevolking' roert de werftrom Industrie steunt M.T.S. SIROOP Aldus zegt burgemeester gesloten Een Zuilenaar was ooggetuige De i Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 5 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 236 Pagina 7. Utrecht blijft met milde hand geven. De stroom houdt aan: Het personeel van batterycnfa- briek Herberhold verricht twee we ken overwerk voor het Rampenfonds. De directie heeft dit bedrag verdub beld en tezamen met geld. bijeenge bracht door een collecte op het be drijf aan het U.N. overhandigd, ter doorzending aan het Nat. Rampen fonds. dat hierdoor met een bedrag van 5809.31 is verblijd. Het personeel van de Nederlan den van 1845 zal circa 10 000 bijeen brengen. De directie van deze instel ling stelt een ton beschikbaar. Een dag loon wordt afgestaan door het personeel van Rosenthal's Bouwbedrijf te Utrecht De directie zal het bedrag verdubbelen. Het personeel van de N-V. Machi nefabriek Frans Smulders, Croese- laan 20. zal een dag betaald verlof af staan aan het Nat Rampenfonds. Ook hier zal de directie het bedrag ver dubbelen. Het personeel te Utrecht van de fa Albert Heyn heeft 372.50 geschon ken. Bonden en instellingen van de KAB, afdeling Utrecht, hebben 75000 beschikbaar gesteld. Hel 'oruidshuis „Hilmo", Catha- rijnesingel 18, verhuur van gelegen heidskleding, stelt 25 van het door ieder betaalde bedrag beschikbaar. Het bestuur van het district Utrecht van de bond van Garagehou ders heeft besloten de getroffen col lega's van het eiland Tholen te adop teren. Het tandtechnisch laboratorium J. L. Schappert aan de Da Costakade 46 stelt gratis tandprothesen beschik baar voor de getroffen geëvacueerden. De gezamenlijke opticiens hebben Stichtse Boulevard houdt dekenactie De Winkeliersver. „De Stichtse Boulevard" is op de Voorstraat, Wittevrouwenstr. en de Biltstraal een dekenactie begonnen waarvoor nu reeds f3.000.aan dekens is aangeschaft. De baten van de zil verpapieractie van do „Stichtse Boulevard" worden thans afgedra gen ten behoeve van de noodgebie- oen. Zilverpapier is in te leveren Voorstraat 70 te Utrecht. Boerenleenbanken verstrekken gelden aan getroffenen Namens de beide centrale boeren leenbanken (Utrecht en Eindhoven) wordt medegedeed. dat geëvacueer. den op hun spaarboekjes van de boerenleenbank 250 per week kunnen opnemen by alle plaatseiy- kc boerenleenbanken, aangesloten bij een der beide genoemde centra les. Indien ook het spaarbankboekje ontbreekt, kan door de desbetref, fendc boerenleenbank zo nodig een byzondere regeling worden getrof fen in overleg met de centrale bank waaronder deze boerenleenbank res. sorteert. Werkloosheidswet geëvacueerden Hel. Gemeenschappeiyk Admlni. stratiekantoor te Utrecht maakt bekend, dat geëvacueerde personen, die via het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor aanspraak kun nen maken op uitkering krachtens de Werkloosheidswet of de Ziekte wet, zich zo spoedig mogelijk moe ten wenden tot de dlchtstbyzynde correspondent van het Gemeen schappeiyk Administratiekantoor in hun huidig» huidige verblijfplaats. Het adres van deze correspondent kan onder meer worden geïnfor meerd by het dichtstbijzijnde kan toor van het Gewestelijk Arbeids- Bureau. Voor de stad Utrecht is het adres van de correspondent: Ge bouw St. Jan, aan het Janskerkhof, hoek Boothstraat. Ideeën over Cervantes El Molino de Viento had gisteren een wel zeer toepasselijke lezing. Prof. dr Don Manuel Criado de Val, een Madrileens philoloog, gaf voor de aanwezige leden een nieuwe critiek op en nieuwe ideeën over Cervantes en zyn werk. Uitgebreid kwamen daarbij natuuriyk ter sprake de fi guur van Don Quijote en die van San- cho Panza, die twee uiterste verzin nebeelden in het Spaanse karakter. De meeste Spanjaarden hebben van beiden iets: van Don Quijote, de vuri ge idealist, en van Sancho Panza, de practische man die van de dagelijkse dingen van het leven weet te genieten. Wat het boek zo beroemd heeft ge maakt zijn niet in de eerste plaats de avonturen die beiden samen beleven, maar weleer de fijnzinnige en scher pe dialogen die de personen en situa- tie's altijd zo goed tekenen. Dit maakt toneel- en filmbewerkingen moeilijk, zo niet geheel onmogelijk. Natuuriyk gaf spreker ook zijn commentaar op het gevecht togen de windmolens, een van de bekendste hoofdstukken van Don Quijote, waar- naai- ook de vereniging is genoemd. Don Quijote bindt op zijn tochten de strijd aan tegen een groep windmo lens, in de mening dat het mensen zijn. Cervantes wil hiermee zeggen, dal wij vaak alleen maar tegen illusle's vech ten. Tegen het einde ziet Don Quijote van zyn zwervend leven af en helt meer over naar de levenswijze van Sancho, die op zijn beurt veel quijo- teske manieren aanneemt. Briefkaarten met adres Aan geëvacueerden, die onderdak hebben gekregen wordt verzocht, per briefkaart aan hun naaste familie leden te berichten op welk adres zij £jjn ondergebracht. besloten aan geëvacueerden gratis brillen te verstrekken en voorlopig reparaties aan brillen gratis te zullen uitvoeren. Kapper v. d. Graaf aan de Blauw- kapelseweg 7bis zal geëvacueerden gratis knippen en scheren. Een dag loon geeft ook het perso neel van de fa. Schonenberg N.V.. me- taalwarenfabriek, Oudegracht 34-40. Het personeel van de Muinck Kei zer Staalfabrieken in Utrecht en Ble- ik steunt de inzameling van het Na tionaal Rampenfonds door het afstaan van een snipperdag. Het bedrag, dat op deze wijze wordt bijeengebracht, wordt door de N.V. verdubbeld. Ver wacht wordt dat in totaal ca. 40.000 kan worden afgedragen. Het personeel van „Super-Neon", Singelstraat 11, Utrecht, heeft na het afstaan van een halve dag loon aan het Rampenfonds, het besluit geno men, met hel oog op de laatste berich ten. achtuur extra over te werken. De directie van de firma zal de gift met een gelijk bedrag verhogen. Met de hulpactie voor de natio nale ramp valt samen de actie voor de Bescherming Bevolking, welke niets anders is dan een orga nisatie voor een mogelijke ramp. Het moge wreed klinken, maar het ts niet minder waar. Het in allerijl organiseren van de hulpverlening voor de watersnood toont pijnlijk duidelijk voor U en mij aan, hoe ontzettend nodig de B.B. nu stevig op poten moet komen staan Laat een ieder beseffen de waarheid van de oude spreuk „Er is gevaar bij uitstel". Gij moet U melden: Gij behoort er bij. Iedere taak naar zijn gaven, maar met enthousiasme, geboren uit het besef der noodzaak. De bestrijding van de gevolgen van de overstromingsramp zou zeker minder vlot verlopen, indien organi saties als Rode Kruis, E.H.B.O. en landelijke evacuatie-bureaux al ien in het kader van de B.B. niet reeds geruime tijd in grotere staat van paraatheid waren gebracht. Daarom denkt niet: „het kan nog wel even wachten, er is nu wat an ders te doen". Meldt U nog heden bij de wervings- bureaux'. C. J. R. DE RAN1TZ, Burgemeester van Utrecht. .Weest voorbereid te allen tijd!' iauim vijfhonderd Utrechters heb ben zich gisteren bü de aanmeldings- bureaux van de dienst „Bescherming Bevolking" als vrijwilligers opgege ven. Onder deze vijfhonderd bevond zich de hoogleraar Hijmans v. d. Bergh, die in de oorlogsdagen van Mei 1940, toen hij nog te Rotterdam woonde, blokhoofd was by de lucht bescherming. In die fel-bewogen Mei dagen heeft hij in de Maasstad veel meegemaakt; wat hem echter destijds als een pijnlijk gemis trof, was het ontbreken van een goed georganiseer de hulpverlening en vooral van een goede voorlichting aan de bevolking: men had behoren te weten wat er koa gebeuren, zodat het tydig treffen van de nodige maatregelen velen had kun nen beschermen. Ziehier de drijfveer van prof. Hij mans v. d. Bergh's aanmelding: zijn voorbeeld moge velen tot navolging nopen en hen bewegen, zich als vrij willigers te melden bij de B.B. Want het is wel zeker, dat indien deze organisatie enige maanden vroe ger tot stand gekomen ware, en dus een groot aantal inwoners van ons land een gedegen opleiding in het ver richten van beschermingswerk had genoten, de ramp. die ons thans ge troffen heeft, minder slachtoffers zou hebben veroorzaakt, en dat veel menselijk lijden voorkomen had kun nen worden. Het spreekt wel vanzelf, dat ook een goed georganiseerde dienst tot be scherming van de bevolking geen na tuurrampen als deze kan voorkomen, doch een goed functionerend hulp- UITGAVE „STORM OVER NEDERLAND" INGETROKKEN De voorgenomen uitgave van het boek van Go Verburg „Storm over Nederland", welk boek bij Callenbach te Nykerk zou verschijnen, is door de uitgever in overleg met de Vereni ging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels geannuleerd. Zoals bekend gaat deze Vereniging, die de gehele wereld van het Nederlandse boek overkoepelt, een boek over de nationale waterramp uitgeven, waar van de totale opbrengst bestemd is voor het Nationaal Rampenfonds. verleningsstelsel had door tijdig in grijpen stellig veel leed kunnen min deren, respectievelijk voorkomen. Het gebeurde zy ons een les: een les die ons moge bewegen, in groten ge tale ons te melden bij de B.B., welke instelling gebaseerd is op hulpverle ning in het geval van de ergste ramp, die ons volk zou kunnen, treffen nl. een oorlog. Aanmelding kan dc gehele dag ge schieden aan het Hoofdbureau van Politie aan het Paardeveld en voorts heden- en morgenavond: zomede Za terdagmiddag a.s. aan de aanmel- dingsbureaux, vermeld in ons blad. Een ieder zij indachtig aan het „Weest voorbereid te allen tijd!" Nog geen evacué's in Zuilen Tot gisteravond waren nog geen eva cué's in F.uilen aangekomen. Het aantal aanbiedingen om huisvesting te verle nen Is van dien aard. dat verdere aan biedingen niet nodig zijn. Het bestuur van de Accordeon- en Amusementsvereniging „Ons Genoegen" deelt mede. dat de voor a.s. Zaterdag aangekondigde feestavond in het P.S.- huis niet doorgaat Ook op de diverse scholen in Zuilen wordt een geldinzameling onder de jeugd gehouden. Het bedrag, dat zal worden ontvangen, zal worden gevoegd bij het bedrag van I M60. dat de huis- aan-huis collecte Dinsdag heeft opger bracht. Meubel, en textielbeurs gaat in elk geval door Ons wordt van de zijde van de Jaar beurs medegedeeld, dat de Bears voor Meubelen en Woningtextiel, welke a.s. Maandag te Utrecht aanvangt in ieder geval doorgaat. BENOEMING PACHTKAMER Voor de tyd van vyf jaren is be noemd tot eerste lid van de pacht- kamer van het kantongerecht te Utrecht, de heer J. A. Sturkeboom, thans plaatsvervanger van het eer. ste-lid van genoemde pachtkamer. OPENBARE LES De openbare les van de heer A. L. I. Sivirsky, benoemd tot privaat-docent in de Hongaarse taal te Utrecht, wordt Vrijdag 20 Februari in de aula dezer universiteit gehouden. Het spaarpotje j Zondag bioscopen Onder grote belangstelling trad he in het huwelijk Leni Gerrietsen, lid van Kracht en Vlugheid en deel uit makende van de Olympische turn- ploeg met Wim Lens, bestuurslid en leider van Kracht en Vlugheid. Het bruidspaar bij het verlaten van het Stadhuis. foto U. N.) van Teuni Op ons bureau staat een roodge lakt busje, met aardige kaboutertjes erop. Het is een spaarpot van een ne genjarig meisje uit dc Nepveulaan in Zeist, Teuni van IJzendoom. Ze wilde* hem helemaal afstaan voor het Rampenfonds, en om de spaarpot nog wat waarder te ma ken is ze er mee rondgegaan bij vrienden en kennissen. Nu staat hij op ons bureau, rood, glimmend en zwaar, Teuni kan niet meer vertellen, hoeveel er in zit en dus kunnen wij het ook niet zeggen. Teuni, wij maken dit busje niet open. We willen het mooi en onge schonden laten en we zullen het zó, ongeopend naar het Nat. Rampen fonds sturen, waar de mensen zitten, die het geld onder de getroffenen moeten verdelen. (Van een verslaggeefster) Gistermiddag werd ten stadhui ze te Utrecht in een vergadering door industriëlen in principe besloten over te gaan tot het constitueren van een stichting gevormd door in dustriëlen tot steun der Utrechtse M.T.S. voor de mechanische tech nologie. Het is de bedoeling, dat deze s'khting het contact tussen de schoolopleiding en de industrie zal stimuleren en zo nodig morele en financiële steun za! verlenen. Drie vooraanstaande fabrikanten uit de metaalnijverheid n.l. van de Demka, de EMI en Werkspoor heb. ben reeds toegezegd zitting te wil len nemen in het voorlopig bestuur van de Stichting. De vergadering vond plaats in de kamer van de wethouder van on- derwys de heer H. v. d. Vlist en stond onder diens leiding. Het is echter de bedoeling, dat deze stich ting een particulier karakter zal dragen. De directeur van de MTS, de heer Niermans gaf een uiteenzetting, waarom hij een dergelijke stichting gewenst achtte. Hy wees er o.m. op. dat een nauw contact met de industrie er toe kan leiden, dat de MTS de ont- wikkelingstendenzen in de industrie beter zal kunnen volgen. Marktberichten Ver. Groenten en Vruchten veiling „Utrecht en Omstreken" Veilingbericht van 4 Februari 1953. KnoHelderië 11—37 p. st; Sla 18—25 p. Ft: Andijvie 63—67.p. kc; Bieten 4—S; Bieten, gekookt 16—28: Boerenkool 13— •17. G'-lekool S—12; 'Groenekool 6—SO: Rodekool 915: Prei 11—45: Rapen 5—9: Spruiten 15—57: Uien S—28: Was- peen S—2S; Winterpeen 7—14: Witlof- li—52. Nuchtere kalvermarkt Utrecht Aanvoer 145 stuks. Prijzen 35-42,50. Handel flauw. (Advertentie) Bescherm Uw Kinderen Bij gevatte kou direct de Uw kind ibedreigende gevaren bestrijden met:' Burgemeester De Ranitz ver strekte na zyn rouwrede in de Utr. raad nadere gegevens over de hulpverlening. Ten getale van 900 hebben de Studenten geholpen. Ook nu nog zyn er tientallen, misschien honder den aan het werk, o.m. de afd. Utrecht van het Veteranenlegioen, talrijke arbeiders, etc. Er zijn' vele teleurstellingen ge weest, omdat de hulp niet kon wor den aanvaard, zoals b.v. de aan bieding van 250 M.T.S.-leerlingen. Het lijkt, alsof soms a^rn de cen trale leiding iets heeft ontbroken. Doch we mogen daarentegen niet vergeten, dat geen chaos, ook by de hulpverlening, mocht ontstaan. De inzameling heeft zeer veel succes gehad. In dit verband roem de spr. speciaal de Oranjevereniging in Oog in Al en de Padvinders. Maandag is de officiële inzame ling begonnen. De sortering is terstond ter hand genomen door de Vrouwelijke Hulp verlening" en talrijke vrijwilligers. Er zijn reeds goederen verzonden De zeggenschap over de goederen be rust sinds korte tyd onder mijn ver- arftwoordelijkheid, aldus de burge meester. De geldelijke inzameling is ook met kracht aangepakt. Dinsdag heeft een collecte plaats gehad op alle scholen. Ongeveer 1000 van de 1800 collectan ten, die zich aangeboden hadden heb ben gisteren gecollecteerd. Tot nu toe heeft deze opgebracht 96.000.(de telling is nog niet voltooid), afgezien van de 130.000,b.v. die via de Rot terdamse Bank is gestort. Ook tal van andere banken en instellingen heb ben gelden ontvangen voor het N.RF. Het college van B. en W. heeft twee speciale vergaderingen gehouden, bijgewoond door vertegenwoordigers van de belangrijkste hulporganisa ties. in welke vergaderingen men de verschillende hulpacties heeft voor- bereid. Zondag is een eenheid van de brandweer naar Rotterdam vertrok ken. Door het G.E.B.R.U. zijn bussen beschikbaar gesteld. De wagens van de Gemeentereiniging hebben vee vervoerd. Schoppen e.d. zijn door de femeente aan de studenten beschik- aar gesteld. Vanmiddag is een troep van dertig geschoolde krachten naar Heenvliet vertrokken voor werk ter versterking van de dijken aldaar. Spr. vroeg zich af of de gemeente thans nog meer kan doen. Een gift uit de gemeentekas wilde spr. niet aanbevelen. Voor Utrecht zou een dergelijke gift een claim voor een hogere bijzondere uitkering van het Ryk betekenen. Ook adoptie van een andere ge meente, hoe sympathiek ook op het eerste gezicht, meende spr. te moe ten afraden. We moeten aannemen, dat de ver deling van de hulp rechtvaardig zal geschieden. Adoptie zou bevoorrech ting van één bepaalde gemeente be tekenen. Maandag is begonnen met de voor bereiding van de ontvangst van eva cué's. Op het ogenblik kan Utrecht vol gers de opgaven minstens 5000 eva cués opnemen. Utrecht zal door gangscentrum zijn van 25.00 evacué's. Intussen zijn nog niet vele eva cuees gearriveerd; 285 zijn er Dins dagavond. gisteren ongeveer 60 en naderhand nog 35 zieke kinderen aangekomen. Zo juist zijn er nog zeven grote autobussen gekomen. We kunnen constateren, dat onze activiteit de komende weken op de ontvangst van uitgewekenen is gericht. Spr. zeïdc dat dit overzicht niet volledig was en had met opzet geen persoonsnamen genoemd. Per soonlijke eerzucht en ydelheid mo- Het hoofdbestuur van do Neder landse Bioscoopbond heeft bepaald, dat met het oog op de algemcr gedenkdag, de bioscopen Zondag S Febr. in het gehele land gesloten Winst op rokertjes naar Rampenfonds Dc eigenaar van een sigaica:na^a- zijn in Hoosraven heelt besloten 50 procent van zijn bruto-winst van deze week af te staan aan het Nationaal Rampenfonds Dames van het colltc- te-comité lelden de verkoop. Zeker zijn er door ons fouten gemaakt. Alles moest worden ge ïmproviseerd. De goede wil was echter alge meen aanwezig en ook in Utrecht is treffende toewijding en grote op- opofferingsgezindheid aan de dag gelegd. Hierna werd door gemeentebe stuur en raad enige ogenblikken stilte in acht genomen ter nage dachtenis van de slachtoffers. De heer Swane (KVP) be klemtoonde hierna, dat de raad en de gehele gemeente Utrecht alles bezagen in het licht van de naas tenliefde er. dat hH ervan overtuigd was, dat alles wat B. en W. in dit opzicht deden, misschien met over schrijding van hun bevoegdheid de volledige goedkeuring .van de raad had. Na de behandeling van de ingeko men stukken, zeide spr. dat hij gaarne een afscheidswoord tot mej. De Waal gericht had. Zy" heeft echter, in ver band met de watersnood er thans van afgezien de raadsvergadering te be zoeken, omdat zy in deze omstandig heid het niet prettig zou vinden ge lukwensen voor haar eigen persoon te moeten in ontvangst nemen. Spr. noemde haar vertrek een ver lies voor de raad en meende dat het departement van O.. K. en W. zeer ze ker in mej. De Waal een kundige per soonlijkheid had gevonden i applaus). Enkele voordrachten-gingen hierna vlot onder de hamer door. De heer Van Zeeland (PvdA) bracht de dank van zyn fractie over voor de voordracht van B. en W. tot het mbeginsel deelnemen met dc ge meenten Amersfoort, Culemborg, Woerden en Zeist aan de verwezen lijking van het plan, omschreven in het rapport van de technische com missie inzake de gasvoorziening van Centraal Nederland. Dit nadat de heer Derks (KVP) enige bezwaren te berde had ge bracht. (De vergadering duurt voort) HET VERHAAL VAN STKUEN Het is een bewogen verhaal, dat de heer J. W. Wijnman uit Zuilen, St Bernulfustraat 4. ops doet over de overstromingsramp, waarvan hy en zijn vrouw en kind to> toevallig tuigen waren. In de rampzalige Zaterdagnacht, welke geheel Neder land in diepe rouw dompelde, lo geerde hij juist by familie in Stryen-Sas, een verdroomd plaatsje gelegen temidden van wat eens de polders van de Hoekse Waard wa ren. Feuilleton door JOS IODEWIJKS Die ouwe kunnen we d'r niet inlui zen, om zo te zeggen. Kijk, toen we bij je geweest zijn in je winkel en juist voor we je geholpen hadden met je ijskast, toen waren we zo'n beetje aan "net end, begrijp je? Voor iedereen komt er wel eens een dag waarop hij geen raad meer weet, zie je. En aangezien we gezworen kame raden zijn, Kees en ik, kwam die dag voor ons allebei tegelyk. We hadden genoeg van dat gegap en die politie- grapjes aan ons hoofd, en wij spra ken af dat we eens wat fatsoenlijker aan de kost zouden proberen te ko men. Maar weet jij wel hoe moeilijk dat is, Joris? Wij wisten het ook niet, maar nou hebben we het in de gaten gekregen. En toen zijn we naar de ouwe Klaverman gegaan. We hadden geen geld meer, en geen dok boven ons hoofd. En we dachten: Misschien kan die ouwe ons een beetje op gang helpen. We wisten dat er een nieu we directeur was, die niet met zich liet spotten en bij dié durfden we niet aan te komen. We wachtten de ouwe Klaverman op toen hy de stal len ging sluiten (weet je nog Joris, we mochten -.vel eens met hem mee.en hij kende ons direct". ,Ja waarachtig'', kwam Kees er tussen. „Kijk eens aan. daar hebben we Kees ook nog," zei hy! „Wc vroegen hem om raad en hij stond maar zyn hoofd te schudden on te zeggen: Jongens nog an toe, jongens nog aan toe Maar hij stuur de ons niet weg. Neen, weet je wat hij deed? Hij liet ons slapen in dc stal van dc geiten en hij bracht ons een pak boterhammen zoals we in drie maanden niet bij elkaar hadden gezien. Zie je, zo is Klaverman. Maar hij zei: Jongens, mondje dicht! Want als hy het te welen komt, vlieg ik eruit, zo oud als ik ben. En als je voorzichtig doet kan je nog wel eens een nachtje terugkomen. En ik zal ondertussen eens horen of Ik wat voor jullie kan doen. wat fatsoenlijk w erk betreft of zo. En die avond toen we bij jou weggingen, na dat gerü met die kar. heboen we ln de stal van het Huis geslapen, dat was onze derde nacht daar en we hadden het reuze naai' de zin. Maar hoe kunnen we dat nou tegen de politie vertellen? Nou, zeg zelf „Nee. dat kan je niet doen", Huls* i terde Kees er achter aan cn zijn stem klonk zo oprecht, dat Joris tranen in zijn ogen voelde komen. Hemeltje lief! Wat een stelletje stomme, goeie ouwe vrinden! Kees en Sjakie, boeven en landlopers, afgestompt en brutaal, zeiden dat „ze dat niet konden doen". Ze draaiden zich in een warboel van misère en ellende, als twee domme idioten om de oude Klaverman te redden Het duurde geruime tyd voordat Joris iets zei. Wat viel er te zeggen? Hij had kunnen lachen met hun dwaze sentimentaliteit, met hun bui tensporige. bijna potsierlijke ridder lijkheid. Hij had misschien kunnen zeggen dat ze krankzinnig leken om zichzelf op een dergelijke dwaze ma nier in moeilijkheden te brengen zon der de consequenties ervan te besef fen maar Joris zei niets van dat alles. Hij zei zelfs niet datgene wat hij op zijn weg hierheen beschouwd had als de vinnigstc pijl, waarmede hij hen zou kunnen treffen: Dat zij door hun manier van doen hemzelf in de grootste narigheid hadden ge bracht. Hy zei enkel: „Neen, dat konden jullie natuurlijk niet doen...." Inspecteur Tak liet de politie-auto tot vlak over de brug rijden en stapte toen uit met de twee agenten. De chauffeur bleef in de wagen achter en liet zijn motor doordraaien, om snel te kunnen starten als het nodig was. „Kom", zei Tak zacht. „Naar de ba rak, jongens. Kloppers, jij weet de weg. Knap werk van je dat Jc dlo Helleboom het kunnen volgen, zonder dat hij het merkte. Ik hoop alleen dat ze 'm niet gesmeerd zijn intussen". ..Welnee", fluisterde agent Kloppers terug. „Ik kon de barak in de gaten houden terwyl ik in die cel opbelde. Die cel hebben de twee bandieten na tuurlijk ook gebruikt om Helleboom hierheen te krijgen. Goed idee van u om hem te laten schaduwen. Kijk, daar is de barak. Nu langs de zykant, inspecteur. Doorlopen maar, stil In de dikke duisternis slopen de drie mannen onhoorbaar langs de zijwand van de houten schuur. Kloppers stond stil bij de kleine deur, die ogenschijnlijk stevig ge sloten was. Hy duwde de inspec teur en de andere agent voorzich tig terug en drukte zichzelf tegen de houten wand. juist voorby de deur. Zo stonden de drie mannen geruime tijd doodstil. Door de plan ken drong het zwakke gemompel van stemmen tot hen door. Plotseling hield dat geluid op. cn even later werd er aan de binnen- zyde van de deur 'gemorreld. De drie politiemannen maakten zich zo klein mogelyk tegen de wand en wachtten met ingehouden adem. Zy zagen hoe de deur uit haar ge bint werd genomen en ergens bi nen gedeponeerd. Toen dook een donkere figuur door de opening naar buiten, gevolgd door een twee de en een derde. De laatste man droeg de deur, die hy met veel moeite weer in haar vorige stand terugbracht. Hy was er nog mee bezig toen drie felle lichtstralen op hem en zhn met gezellen vielen. „Hemeltjelief!" zei Joris geschrok ken, maar verder bracht hy het niet. Er was een snelle, hevige worsteling naast hem, waarby hygende zuchten en onderdrukte verwensingen klon ken. Het gebeurde allemaal in een kort ogenblik toen voelde Joris de greep van een stel stevige vingers om zyn pols en werd hij met geweld de kant van de weg opgeduwd. „Wel, wat zegt u ervan, mynheer Helleboom?" vroeg Tak sarcastisch toen ze met z'n zessen onder 't flakke rende licht van een straatlantaarn stonden aan de kant van de weg. Op korte afstand gloeiden de kleine kop lampen van de politie-auto. „O. bent u het, mijnheer Tak", zei Joris met bevende stem. „We zijn in ieder geval in goede handen, zie ik. Dat doet me plezier. Ik had juist van avond nog naai- u toe willen komen, dus dat treft prachtig". Tak liet een kort lachje horen, dat allerminst klonk alsof hij zich amu seerde. „Ja. dat geloof ik dadelijk", zcl hij. ,.U had naar mfj toe willen komen en me vertellen dat uw twee lieve vrien den zich beschikbaar stelden om af gehaald te worden in de barak?" „Ja, inderdaad", zei Joris verwon derd. „Hoe weet u dat?" „Verdomd als het niet waar is", gromde Kees riwaadaardig. „Hou je mond maar dicht verder. Joris. Die smeris houdt je voor het lapje. Laat hem naar de pomp lopen". ZEVENDE HOOFDSTUK „Ik zeg niet dat Joris een misaadi- gerstype is, dat hoor je mij niet be weren, lieve,wierp de heer Kamer- lingh voorzichtig tegen, doch zyn dochter was niet meer tot bedaren te brengen. Haar ogen fonkelden en haai- wangen hadden weirode blosjes van pure boosheid. .Bah, wat een misselijke houding", zei ze met een minachting, die een koningin waardig zou zijn geweest by het veroordelen van het gekuip harer hovelingen, „wat een min gedoe is dat hier in huis. Eerst is het Joris hier en Joris daar, er wordt gesmeten met beste jongen en goeie kerel en ik weet al niet, en zo gauw komt hij in moeilijkheden, of er worden achter bakse opmerkingen gemaakt over zijn afkomst en over die dingen waar hij part noch deel aan heeft gehad. Is dat nou onze beroemde humani teit? Ik weet wel dat Joris in een weeshuis is opgevoed en ik weet wel dat hij zijn ouders nooit gekend heeft, maai- wat verandert dat in 's hemelsnaam uan zijn karakter? Is het soms voor zijn lol geweest dat hy zyn jeugd heeft doorgebracht tus sen vier muren en in gezelschap van een stelletje verdoolde kinderen, ter- wyi andere jongens door hun moeder werden verwend en in bed gestopt en weet ik het allemaal meer? Kan je nu niet één ogenblik eens aan hèm den ken zoals hij daar in die cel zit, in plaats van te zeuren over wat de men sen er wel van zullen zeggen? Bah! 3. Nadat Panda wat was uitgerust \an al dm geren en gedraaf, keek hij oens om zich heen cn... staarde midden in liet vergrootglas van de onbekende, die faü mcvmló eindelijk te zijn ontlo pen. Wat'!.' Ben daar al wee:-."' gild. l.ij. leiwljl hij van schrik con luchtsprong maakte. ..Wat wil Jc van mor! Waarom volg je ute steeds?:" Zondor to antwoorden bloei do ander Panda brutaalweg door zijn wrgroot- glas opnemen. „Signalement wollige, v.-.nt" orens." mompelde hij. draagt sen bril. gegevens noteren.' Kn. lil) -■■M Vervolgens onderwierp hij met zijn ver grootglas Panda's neus aan een iutens ondersoek. Dit werd Panda te bari i„Schel uit::" schreeuwde hij ctamp- voctcnd. ..ga wég met in vortTOOtg'.a.. on laat me met rust. Stil, bekorrah!" antwoordde de onbekende geprikkeld. ..je onderbreekt, mijn gadachtens. ik sta op het runt grote ontdekking tc doen." Èn zvj:: geweldig vergroot oog bleet Panda m t minderde nauw- MtenilliM.I oim. n Om twee uur in de ochtend waarschuwde dc öykwachl: „Het water staat gevaarlyk hoog," en tallozen verlieten toen al hun bed. den om te helpen als dat nodig mocht zyn: aan een vloedgolf dacht toen nog niemand Om half negen stortte de zee zich als een allesvernietigend monster over het land van Stryen-Sas. Om vyf uur was het water ge stegen tot de rand van de dijk. Toen plotseling vreugde: het peil daa'de tien centimeter. Even later was daar het bericht: ,De Maria- polder is ondergelopen." Weer steeg echter de razende zee. Om half zes stroomde het zilte nat over de dyk, vlak by het Rentmeesters, huis, dat aan de sluis grensde. Zak ken zand werden opgestapeld op het bedreigde punt. Velen vluchtten naar het hoger gelegen sluiswach- tershuis, anderen brachten zich in vei'igheid op de zolders van hun woning. Maar nogmaals viel het water terug. Ditmaal doordat dc drjken van de aan Stryen grenzende Johannapolder het hadden begeven- Een half uur daarna was de toe- stand weer kritiek. Andere polders bleken evenwel minder bestand tegen de opdringende zee. De Auer- landDo'dcr stroomde vol en het peil bij Stryen zakte. Doch het was slechts uitstel, ofschoon velen dach ten dat de dyk het pleit had ge- wonnen. Om zeven uur vertrok die Zon dagochtend de burgemeester van de tot dat ogenblik behouden gemeen te. de heer Bolman, met zyn veld wachters in acht autobussen. d;e voor noodgeval'en in Stryen waren gestationneerd. Het gevaar was ge weken. zo zei hy, en'ieder kon zich weer rustig naar bed begeven. En inderdaad, de zee scheen afgezien te hebben van deze prooi. Het wa ter steeg niet meer en velen waan den zich veilig, Hoe hadden zy zich vergist. Slechts enkele uren later het was toen half negen stroomde de zee onstuimig over de dyken. Een vloed van veertig centimeter hoosde het leek wel haast een ..wal" van water s'eurde al het klc-ne vee met zich mee. Een tachtigtal mensen, waaron der de familie Wynman had reeds eerder een veilig onderkomen ge. vonden in het huis van de sluis, wachter. Zii zouden daar moeten bliiven tot Maandagmiddag, versto ken tenslotte zowel van eten als drinken. Een pontonniersboot ver loste de getroffen bevo,king uit haar isolement. Slechts zieken, go. wonden cn een tweetal families, O-W. dc Wynmans. vertrokken :n dc schuit, welke hun snel naar drogere oorden vervoerde Slachtoffers helpen slachtcffers D« opvarenden van het s.s Carthage uit Tun<*. dat tiidenr het stormffSiige w°er op het strand vbn Seher n'naen is ge- toom-n en daar thans muur vast lipt. hebben hun medele ven betoond met de slachtof fers in de overstroomde gebie den. Zij hebben een oe!din:a- melitip pehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4