Twee kinderen gered Het drama van Tholen Diplomaten vlogen boven met Oranjesjerp nog om, Italië wil Daar komen de boten! Gat bij Papendrecht gehalveerd Evacué's doen K.N.M.I. over springtij, spring- en stormvloed MILLIGENENSTROGM UIT BUITENLAND HDÜDT AAN 2000 kinderen verzorgen TWEE MILLIOEN STORMSCHADI TE GELD VOOR RAMPENFONDS IN EIGEN ZAK GESTOKEN overstroomde gebied „Ontzettend - dat had ik me niet kunnen voorstellen" Maar: het herstel UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 5 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 236 Pagina 5 „Dan wordt het Burgsluis, mannen" (Van een speciale verslaggever) Aan boord van de „Ouderzor g". Toen door de radio de dringende oproep van de burgemeester van Burgh klonk om hulp voor de vele evacué's in zijn ge meente, onder meer in Burgsluis, keek in de kajuit van de „Ouderzorg" de vlootpredikant Ds van de Wall de rond hem geschaarde marine-officieren en artsen veelbetekenend aan. „Dan wordt het Burgsluis, mannen," zei hij. Een zwijgend knikken was het instemmende antwoord van de aanwezigen: Burgsluis, inplaats van de oorspronkelijke bestemming Zierik- zee. Hoe juist dat van deze energieke jonge predikant gezien was, werd enkele uren later op treffende wijze onderstreept. mannen op deze weg tot hun spijt slechts tot het geringste beperkt. De inwoners van Burgsluis. van wie van een totaal van 150 mensen, tien de dood vonden in de kokende golven van de Oosterschelde. waren n.l. al len naar het naburige Haamstede ge- evacueerd, waar zij (de omstandig heden in aanmerking genomen) op prima wijze werden verzorgd. Luite nant van Westen kon dan ook temid den van deze zo trieste aanblik bie dende onder water gelopen lande rijen en huizen, waar men in de loop van Zondag twee nog in leven zijnde en met oranje sjerp (ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Bea trix) omhangen kinderen uit de om- stuimige watermassa opviste, weinig anders doen dan burgemeester van Citters zijn scheepsruimte aan te bie den voor het vervoeren van getroffe- en „De Vertrouwen" en de „Ouder zorg" namen 60 personen elk aan boord Er viel aanvankelijk weinig an ders te doen, dan zich achter de ge stadig groeiende rij van wachtende schepen aan te sluiten. In de haven bleek er namelijk niets meer bij te kunnen, als gevolg van de enorme stroom schepen, die Zierikzeewaarts waren vertrokken. In het zwaar beschadigde haventje van Burgsluis lag echter slechts één scheepje, het eerste, dat sinds de wa tersnood het Westen van Schouwen Duiveland had aangedaan. Het was de SCH 11 „Willem Arie". die de eerste hulp van dit zeer geteisterde gebied voor zijn rekening nad geno men. En kort na de aankomst van de Scheveningse treiler zagen de een voudige Burgsluisers opnieuw een verblijdend licht in de voor hen zo donkere dagen verschijnen, toen met enkel schrille tonen van de stoom fluit de met vele waardevolle en bruikbare artikelen geladen „Ouder zorg" en later de „Vertrouwen" bin nenvoeren. Niet zodra waren de schepen gemeerd of de medici, be staande uit vier artsen gingen met een uitgebreide apotheek naar Haam stede. Naar deze plaats bleken na melijk de uit vele omliggende onder water staande dorpen de vluchtelin gen te zijn overgebracht, in totaal ongeveer 500 personen. En enkele ogenblikken later trok Ds. van der Wall, luitenant ter zee 2e klasse van Westen en enkele matrozen er op uit om hulp te bieden, daar waar die mogelijk was en waar die gevraagd werd. Ver behoefde zij niet te gaan, want op nauwelijks 100 meter af stand was men druk doende uit ver schillende woningen de schamele resten van de huisraad op een wa gen te laden. Hier is scheepsruimte Toch bleef de actie van de marine- Het plaatsen van het tweede zinkstult in de bres van de dijk bij Papendrecht is uitstekend geslaagd. Het gat is nu reeds gehalveerd en de werkzaamheden vorderen uit stekend. De binnenkomende hoe. veelheden water zijn reeds belang rijk minder en indien de weersom standigheden niet al te ongunstig zijn en ook het tjj geen grote moei lijkheden biedt, kan Donderdag avond de toestand bereikt zijn, waarbij geen water van enige bete kenis meer binnenkomt. PENNING WATERSNOOD 1953. De Vereeniging voor Penning kunst heeft besloten een penning uit te geven, die de watersnood 1953 tot onderwerp heeft. De penning wordt algemeen verkrijgbaar ge steld en de netto-opbrengst zal ter beschikking van het Nationaal Rampenfonds worden gesteld. Prof. L. O. Wenckebach is bereid gevon den het ontwerp hiervoor te maken. Waarom zo laat hulp? In Haamstede, dat de grote stroom van vluchtelingen uit Serooskerke, Scharrendijke, Noordwelle, Elemeet en Eikerzee te verwerken kreeg, heeft men een goede organisatie op gebouwd. Onder de energieke leiding van burgemeester Jhr. R. Roëll re- quireerde men scholen en gebouwen en men heeft vele particulieren inge schakeld om de uitgewekenen onder dak te bieden. In de Landbouwhuis- houdschool werd een keuken opge richt om alle mensen van voedsel te voorzien. En het is ook in zijn ge meente, vanwaar constant de heli copters opstijgen om de in Ooster- land en omgeving nog steeds op bo men en daken bevindende mensen op te vissen en in veiligheid te brengen. Van Haamstede uit via de zendin- staljatïes van de op de kust gestran de „Finse boot „Bore (vi)" ook het eerste contact met Holland gelegd, uit welke stad thans de militaire ver bindingsdienst met morse en mobilo foon geheel Schouwen is volkomen van electriciteit verstoken wordt onderhouden. „Een groot probleem", vertelde de burgemeester, „vormt de afvoering van het gedode vee. Bo vendien levert de voeding van de le vende have grote moeilijkheden op, als gevolg van gebrek aan voeder en het feit, dat de voederputten onder water staan. Voorts moeten de boe ren. wegens gebrek aan emmers, all melk van de koeien laten wegloper Verwonderd heeft het ons hier wel", aldus de heer Roel, „dat eerst Maan dag tegen het middaguur voor het eerst 'n vliegtuig boven West Schou wen verscheen en dat het tot Dins dagochtend moest duren, voor de eerste steun ons van buiten af be reikte. Zijn ambtgenoot van Renes- se, Mr. C. F. Lunzingh Tonckens, deelde deze mening. Men had moe ten begrijpen", zo zeide hij. „dat door het lange uitblijven van enig bericht dezerzijds alle contact met de buiten wereld verbroken was en dat de toe stand ernstig moest zijn". Overigens is Renesse zelf behoorlijk gespaard gebleven dank zij het feit dat dit dorp 4^2 meter noven de zeespiegel ligt. Wèl heeft de buitenkant van de gemeente veel waterschade geleden en is veel vee omgekomen. EXTRA VERSTREKKINGEN AAN HULPVERLENENDE MILITAIREN Minister Staf heeft goedgekeurd^ dat militairen, die daadwerkelijk op treden in de noodgebieden, tot nader order per dag een extra zakgeld zul len ontvangen van één gulden, als mede een pakje sigaretten, zulks met terugwerkr-nde kracht van Zondag 1 Februari af. ontstellende verhalen - Hedenmorgen om ongeveer 11 uur zijn te Bergen op Zoom de eer ste 500 vluchtelingen uit Stavenisse aangekomen, de zwaarst getroffen gemeente op het eiland Tholen, waar naar schatting 300 doden te be treuren zyn. Ztf werden ontvangen door leden van het Roode Kruïs, die hen in autobussen overbrachten naar het patronaatsgebouw, waar zij, na geregistreerd te zijn, een maaltijd ontvingen en vai* nieuwe kleding werden voorzien. Hierna werden zij verder geëvacueerd naar Den Bosch en Breda. In het patronaatsgebouw speelden zich hedenmorgen ontroerende tone len af, Familieleden, die met aken waren aangevoerd, en op het ogen blik van de ramp door de vloedgolf van elkaar waren gescheiden, ont moetten elkaar hier weer voor het eerst en wij waren getuigen van de vreugde van een man uit Stavenisse, die zijn vrouw en beide kinderen 4e- rug vond. De molenaar Hoek uit Oosterland op Schouwen en Duive land was zelf met een kind door middel van een amphibievaartuig van het dak van zijn woning gered, waar op hij twee dagen en nachten in een huilende storm en een ijzige koude een toevlucht had moeten zoeken. Neem Ier bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HEI OUWELCACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEH Daar er over de begrippen spring tij en springvloed en stormvloed bij velen verwarring blijkt te bestaan, zodat sommigen zich zelfs ongerust maken over het op 16 Februari te verwachten springtij, zegt het K.N. M.I. hierover het volgende: Er zijn twee oorzaken waardoor eb en vloed langs onze kusten niet altijd gelijk zijn: le. De wisselende samenwerking van zon en maan. 2e. De werking van de wind en de Noordzee. De maan en de zon beïnvloeden beiden het eb. en vloed-verschijnsel, doch de maan het meest. Derhalve zijn eb en vloed het sterkst als de zon precies met de maan samen werkt, het zwakst als de zon de maan tegenwerkt. Het eerste geval treedt altijd kort na volle maan en kort na nieuwe maan op. Men spreekt dan van een springtij. Het tweede geval treedt altijd kort na eerste kwartier en kort na laatste kwartier op. Men spreekt dan van doodtij. Een springtij is dus een normaal verschijnsel, dat om de twee weken optreedt. Het bestaat uit een spring vloed en een springeb. of een spring- boogwater en een springlaagwater. Een springvloed of springhoogwa- ter is dus een hoogwater, dat wat hoger is dan het gemiddelde hoogwa ter, doch het wordt ook onmiddellijk gevolgd door een springlaagwater, Doch nu komt hier de invloed van de wind bij. Het is bekend, dat een storm uit het Noordwesten een op hoping van water in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dus tegenover de Nederlandse kust veroorzaakt. Is deze verhoging van water waterpeil door de storm groot, dan spreekt men van stormvloed. Treft nu een uitzonderlijk zware en langdurige Noordwesterstorm over de Noordzee bovendien nog samen met een springvloed, dan kunnen de gevolgen catastrophaal worden. Dat nu was het geval in de nacht van 31 Jan. op 1 Febr. Het bijzondere was dus niet het springtij van die nacht, doch wat daarbij kwam: door die uitzonderlijke storm. Nu zy'n ook zonder de wind de springvloeden niet alle precies even hoog. Zo zou, zonder wind, de spring vloed van die bewuste nacht door de werking van maan en zon iets min der hoog geworden zijn dan de voor afgegane springvloed van 18 Jan. en dan de volgende van 16 Febr. Dit be tekent dus: le. Dat de stormvloed nog hoger geworden zou zijn als dezelfde storm op 13 Jan. of 16 Febr. opgetreden zou zijn. 2e. Dat bij het eerstvolgend springtij, indien de wind geen com plicaties geeft, het hoogwater en het Zijpe, aan de Noordoost punt van het eiland Duiveland, was reeds zwaar door de overstromingen geteisterd en ondervindt, thans weer verhoogde ellende door de hedenmorgen gemel de nieuwe doorbraken. Hoe groot de ravage is blijkt duidelijk uit deze uit de lucht, genomen foto. (Luchtopname A.N.P.-foto) De verheugenis over het weerzien, die men hier en daar waarneemt, wordt echter verre overschaduwd door het leed dat op de gezichten van de meesten te lezen valt. Ervaringen van Opa Brouw De 70-jarige opa Brouw uit Stave nisse vertelde ons dat het gehele dra ma zich in een goed kwartier afspeel de. In 5 minuten stond het water 1.50 meter hoog. Binnen een kwartier was het tot 3.50 meter gestegen om daarna langzaam de maximum stand van 5'/è meter te bereiken. De achterkant van het huis van de familie Brouw werd reeds door de eerste vloedgolf weg gespoeld. en men moest zich op het dak redden. Toen het water dit dak dreigde te overspoelen en het gehele huis op instorten stond, was men ge dwongen zich naar een hoger gele gen woning te begeven. Hierbij ver loor Opa Brouw zijn dochter en zag hij verscheidene leden van zijn aan getrouwde familie voor zijn ogen verdrinken. „Ik heb slechts mijn twee honden, die trouw met mij meezwom- men. kunnen redden", zegt hij met gesmoorde stem, terwijl de tranen hem opnieuw in de ogen komen. Onbeschrijfelijk is het wat zich i op Tholen hóeft afgespeeld. Een ge. 1 zin van 6 personen dreef op een weggeslagen dak door de water massa's. Langzamerhand braken er stukken van dit vlot af en iedere keer werd een der overlevenden meegesleurd door de golven. De enige die levend van het vlot af kwam was een jongeman, die zijn huisgenoten stuk voor stuk door dc golven zag verzwelgen. Op een stuk djjk, waarop 7 huizen overeind stonden, bevonden zich ongeveer 40 mensen. De dyk werd op een gege ven ogenblik weggeslagen en dc mensen werd bedolven onder het puin. AJ het vee uit d eens zo wel varende polder is verdronken op 10 paarden na. In het ontvangstcentrum te Ber gen op Zoom zagen wij nog een drie jarig kindje. Het zat met grote ver baasde ogen naar de drukte om zich heen te kijken met een grote pop in de armen geklemd. „Gisteravond heeft zij erg gehuild om haar vader en moeder", zo vertelde ons een der Roode Kruis-verpleegsters, maar ze zal die niet weerzien Verscheidene mensen hebben een zenuwaandoening en men vertelde ons dat enkele personen zelfs krank zinnig zijn geworden of het gebruik van hun stem hebben verloren. De amphibievaartuigen hebben in de bo men op het eiland Tholen mensen ge vonden, die daar van koude en ont bering waren omgekomen. Een iden- iificatiecommissie is thans bezig de by de overstroming te Stavenisse omge komenen ter plaatse te registreren. Terwijl de vluchtelingen uit Stave nisse hedenmorgen in de haven van Bergen op Zoom aankwamen werden op een andere kade in een lichter hon derden geïmproviseerde doodkisten ingeladen met bestemming Stavenis se... In Zweden zijn tot nu toe 564.000 kronen, w.o. een koninklijke gift, ingezameld. In Zwitserland werd 1.198.000 francs bijeengebracht. JJertien landen schonken het inter nationale Rode Kruis te Genève ruim 500.000 dollar, w.o. een Itali aanse 'rift van 350.000 dollar. Bü de bank „Jordaan" te Parijs wem tot nu toe 2 millioen franc gestort. Kardinaal Aartsbisschop Innitzer van Wenen gaf 100.000 schilling. In geheel Italië is 15 millioen lire bij een gebracht. Het provinciaal bestuur van Tirol stelde 100.000 schilling en de ge meenteraad van Innsbrtick 40.000 schilling beschikbaar. De fabriek van Thyssen te Hamborn en de gas maatschappij van het Ruhrgebied te Essen zullen mobile ploegen voor het repareren van water-, gas- en electriciteitsleidingen sturen. De leeuwenclub te Joenkoeping (Zwe den) stuurt een particulier vlieg tuig met genoeg melkpoeder voor 10.000 liter melk en bontjassen ter waarde van 15.000 kronen. Zater dag vertrekt uit Joenkoeping een colonne vrachtauto's met goederen ter waarde van 100.000 kronen. Tien zenders van Europese ra dio-omroepen. in Duitsland, Oos tenrijk, België, Frankrjjk, Neder land. Italië, Luxemburg, Monte Carlo, Saarbruecken en Zwitserland zullen een gezamenlijke oproep tot hulp uitzenden. Paus Pius XII gaf de auditeur van de nuntiatuur te Parijs, mgT. Lambertini, opdracht zich in België en Nederland te taan overtuigen hoe de Heilige toel verdere hulp kan verlenen. De Canadese minister voor emigratie, Harris, kondigde aan dat speciale hulp zal worden verschaft, om ge dupeerden van de watersnood in Engeland en het Europese vaste land naar Canada te laten emigre ren. RUIM 3 MILLIOEN SIGARETTEN VOOR RODE KRUIS. Het Ned. Rode Kruis deelt mede. dat de gezamenlijke Nederlandse sigaretten industrie een hoeveelheid van 3.050 000 sigaretten aan het Rode Kruis beschik baar heeft gesteld ter. behoeve van de slachtoffers. Onder voorzitterschap van Bernhard vergaderde gistermiddag in het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag, het bestuur van het Nationale Rampenfonds. Foto: tijdens de vergadering v.l.n.r. dr. M. J. Prinsen (secr.-gen. van Binnen landse Zaken), prof. dr. L. L. M. Beel (minister van Binnenlandse Zaken), Z.K.H. Prins Bernhardt mr. F. J. van Thiel (minister van Maatschappelijk Werk), mr. Werner (staatssecr. van Maatschappelijk Werk). Het volk herinnert zich de hulp van toen.... (Van onze Romeinse correspondent Italië is tliep geschokt door de ramp. welke Noordwest-Europa, en vooral Ne derland. heeft getroffen. De Italiaanse bevolking herinnert zich het Neder landse medeleven ten tijde van de wa tersnood ln Italië en zij is dan ook zeer gul met haar bijdragen voor de door het Rode Kruis en de radio georgani seerde inzameling. Bij de opening van het Parlement heeft de regering de dramatische gebeurtenissen in Neder land herdacht en medegedeeld, dat een bedrag van 200 millioen lire aan het Rode Kruis ter beschikking is gesteld voor de aankoop van dekens, kleding, marmelade en fruit. De eerste drie mi litaire vliegtuigen, alsmede het parti- Prins I cuiiere vliegtuig van de president zijn (Van onze Haagse redacteur) De gemeenteraad van Den Haag heeft Woensdag een buitengewone vergadering belegd. Hoewel de in Den Haag aange richte schade op zichzelf aanzien lijk is. geloofde de burgemeester toch, dat de kosten van herstel in eigen kring kunnen worden opge bracht. De schade, ontstaan aan de Scheveningse boulevard, de haven hoofden. de binnenhaven, de werken van het Afvoerkanaal en het bad- strand bij Kijkduin, beloopt naar schatting twee millioen gulden, welk bedrag door de raad z. h. st. werd beschikbaar gesteld. Speciale postzegel voor watersnood Ten behoeve van de getrof fenen zal P.T.T. op zeer korte termijn een speciale waters nood-postzegel uitgeven in de frankeer-waarde van 10 cent met een toeslag eveneens van 10 cent. De opbrengst van de toeslag komt geheel ten goede aan de slachtoffers. Omtrent het tijdstip waarop deze zegels, die nog gedrukt moeten wor den verkrijgbaar zullen zijn, volgt nader bericht. bereids naar Nederland vertrokken. Bo vendien hebben zich parachutevliegers uit Triest, die zich indertijd zo hebben onderschelden bij de ramp in Italië, voor onmiddellijke hulpverlening aan geboden. Het Italiaanse leger heeft een compagnie genie-soldaten plus 150 brandweerlieden, uitgerust met ampht- bische vervoermiddelen, beschikbaar gesteld. Het autonome gewest Sicilië schonk één millioen lire. De Italiaanse gemeen ten, die verleden Jaar zo zwaar door overstroming werden geteisterd, orga niseren bijzondere inzamelingen. Milaan is bezig met de vorming van een hulp comité. Dc voorzitter van dit comité, namelijk de burgemeester van Milaan, heeff reeds aangeboden om duizend Nederlandse kinderen op te nemen. Het genootschap van Italianen in het bui tenland heeft besloten vacantiekolonies ter beschikking te stellen voor nóg eens duizend kinderen. Daarnaast worden noe talloze andere initiatieven ontwik keld. Onze gezant heeft te Rome de Ita liaanse pers verzocht de dank der Ne derlandse regering over te brengen. Ons gezantschap organiseert verder inzame lingen onder dé in Italië wonende Ne derlanders. Een van deze landgenoten, wonende te Milaan, tekende daarbij als N.X. in voor 10 millioen lire. Door de Groninger recherche is aangehouden een" 70-jarige man. Hij heeft geld, dat hij ophaalde voor het Nationaal Rampenfonds, in eigen zak gestoken. Enkele Gronin gers maakten de politie attent op zijn daad toen hij bezig was te collecteren. Hij legde een volledige bekentenis af en zal voor de Offi cier van Justitie worden geleid. EVACUATIE TEXELS VEE Als voorzorgsmaatregel is de boe ren van de Texelse polder het Noor den in overweging gegeven het vee uit deze polder te evacueren. Toen Zondag de dijk van polder de Een dracht bezweek, werd de Noorder- dijk. een vrij zwakke zanddijk, aan gewezen tot bescherming van de pol-, der het Noorden. PAUS ZENDT SPECIALE AFGEVAARDIGDE De Paus heeft Mgr. Lambertini, auditeur bij de pauselijke nuntiatuur te Parjjs aangewezen in België en Ne derland kennis te nemen van de grote nood en na te gaan op welke wijze de heilige stoel nog zou kunnen helpen. OVERZICHT VAN BE WA1ERSN00D IN ENGELAND. NEDERLAND EN BELGlE HULP UIT BOUWBEDRIJF In het bouwbedrijf is ook een actie begonnen. De werknemers zullen acht uur loon beschikbaar stellen. De werkgevers zullen een gelijk bedrag eraan toevoegen. De gezamenlijke organisaties van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben verklaard, dat deze actie tenminste een millioen gulden zal opbrengen. laagwater verwacht moeten worden ongeveer even hoog te zullen zijn als het hoogwater en het laagwater op IS Jan. Wel moet verwacht worden, dat de getijstromen van het in- en uit trekkende water sneller zullen zijn dan gemiddeld. Militaire slachtoffers Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dpi. soldaat J. E. Willemsen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens de hulp verlening is op 4 Februari te Oude- Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen, legernummer 310419285. In totaal zijn thans van de Ko ninklijke Landmacht tweemilitai ren om het leven gekomen. Drie worden vermist. Met ontsteltenis hebben de diplomatieke vertegenwoordi gers van een veertigtal landen, uit alle delen van de wereld. Woensdag uit de lucht waargenomen van welke enorme af metingen de ramp is, die de immer gevaarlijke en verrader lijke watervijand over ons land beeft gebracht. Door hun ogen heeft de gehele wereld gezien hoe dit kleine lage land aan de zee, dat aller bewondering afdwong om de kracht en vastberadenheid, waarmee het na-oorlogse herstel werd aangepakt, thans opnieuw werd geslagen en bloedt aan duizenden wonden. Men vloog vervolgens Oostwaarts in een lus over de Biesbosch, om over 's-Gravendeel weer terug te keren en vervolgens het overstroomde deel van Westelyk Noord-Brabant in ogen schouw te nemen. In 's-Gravendeel was er nogal enige beweging op de wegen en dijken. Er blijkt hard te worden gewerkt. Steeds groter werd de ontsteltenis der buitenlandse diplomaten. Het grote watergebied dat het Westelijk deel van Noord-Brabant is geworden, maakte diepe indruk. Het werd steeds stiller in het vliegtuig, want over Ril land Bath vloog men over een deel van Zeeuws-Vlaanderen en men reali seerde zich dat de aangebrachte ellen de niet onder woorden te brengen is. Hier en daar een paar auto's op de weg. op enkele plaatsen een paar ver loren stuks vee op een paar gras sprietjes. die nog niet onder het gele, modderige water zijn gekomen. Dan gaat het naar Walcheren, Men laat Vlissingen en Middelburg links liggen, om over Arnemuiden naar Noord-Beveland te vliegen. De eerste reactie van velen boven Walcheren is, dat dit eiland gelukkig niet in die mate getroffen is als vele andere. Want ook bij de buitenlandse diplo maten leeft nog de herinnering aan hetgeen Walcheren in de oorlogsda gen heeft ondergaan en hoe het zich heeft hersteld van Nederland is deel van Europa's herstel! Men zag het gisteren, op een dag, die alles een bedrieglijk ongevaarlijk voorkomen gaf. De zon scheen af en toe over het land, het water in de stromen en over de uitgestrekte gebie den rimpelde zachtjes. Maar die rust en die stilte gaven een beklemming. Zij maakten allen in de „Abel Tas man". de DC 6 van de KLM waarmee gevlogen werd „koud". Wij willen hier niet alle uitroepen aanhalen, die in vele talen klonken. Men was diep onder de indruk, men zag dat alles aan met ontzetting en in groot meeleven met het zo zwaar getroffen volk en land. De diplomaten maakten de vlucht van. bijna twee uur. op uitnodiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat vertegenwoordigd was door mr J. Visser en dr E. O. Baron van Boetzelaer. In het vliegtuig hadden ongeveer 40 ambassadeurs en gezanten plaats genomen. De diplomaten werden vergezeld van dr ir J. van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat, die tijdens de vlucht en daarna een uiteenzetting van de toestand gaf. De vlucht Van Amsterdam vloog men over Den Haag. waarbij men langs de kust de eerste vernielingen zag en waar men het bij Scheveningen gestrande schip nog rustig op het strand zag staan. Men volgde de spoorlijn Delft Schiedam, waarna men Rotterdam zag liggen en vervolgens over IJsselmon- Walcheren Het doet bij alle tragiek, ook voor Walcheren, even goed, want men be grijpt uit zo'n spontane reactie, hoe de buitenlandse vertegenwoordigers bewondering hebben gehad voor dat herstel en warme sympathie voor ons land, om thans nog dieper getroffen te zijn door de ontzaglijke ellende, die is teweeggebracht. Overal hetzelfde beeld: water, soms bruinig geel. een enkele maal een vio- de en Hoekse Waard vloog, op Moer j iette schijn, enkele toppen van bomen, dijk aan. Boven 's-Gravendeel zag daken, ingestorte huizen en schuren, men de grote vernielingen, welke We vliegen langs Veere. dat geheel hier door het water werden veroor- ligt ingesloten en waar men drukte zaakt. in enkele straten ziet. Boven Noord-Beveland vliegen en kele helicopters, zoekend om hulp te bieden. We steken de Schelde over naar Tholen en komen boven het zwaar getroffen Stavenisse, waar vele huizen zijn vernield door het water. Hier is er in de omliggende wateren een grote concentratie van allerhan de vaartuigen. Het Westelijk deel van Tholen is geheel overstroomd. In- troosteloos is de aanblik, die Schou- wen-Duiveland geeft, dat met uit zondering van een klein gedeelte in het Westen geheel is overspoeld. Ook hier ziet men in de wateren vele sche pen en vliegen helicopters. Ergens tus sen twee boerderijen een wit geschil derde sloep, die mensen uit hun be narde positie bevrijdt. Dan Goeree-Overflakkee. Het wordt nog stiller in het vliegtuig. Onbe schrijfelijk is hetgeen het water dit eiland heeft aangebracht. Over Put ten en Voorne eenzelfde beeld van ellende wordt langs de kust terug gevlogen naar Schiphol, waar men nog ergens een schip op het strand ziet staan als in Scheveningen. Indrukken Indrukken der diplomaten? Zij zy'n alle eender. ..Onszettend", „verschrik kelijk", „dat had ik me niet kunnen voorstellen", „Het is nog veel erger dan het beeld, dat ik me reeds bij Dor drecht of in Noord-Brabant persoon lijk had gevormd". We praten met vertegenwoordigers van de landen, die onder het Europe se herstelprogramma de wederop bouw na de oorlog ter hand namen. Ei wordt gesproken over het einde van de Marshall-hulp aan ons land. Nederland stapte als het ware uit de boot. Thans deze slag. waarvan de draagwijdte niet is te overzien. Men is er zich van bewust, dat ons land op de een of andere wijze weer in die boot zal moeten terugkeren, want het herstel van Nederland is ook een deel van het Europese herstel. Grenzen vallen weg De ambassade van België te 's-Gra- venhage deelt mede. dat de Belgische douane- en grensautoriteiten de ge wenste faciliteiten zullen verlenen aan personen van Nederlandse na tionaliteit. die zich uit Nederland over België naar de geteisterde ge bieden van Nederland begeven en die in de huidige omstandigheden geen identiteitsbewijzen of paspoor ten kunnen overleggen. Faciliteiten zullen eveneens worden verleend aan die personen welke goederen trans porteren die bestemd zijn voor hulp aan deze gebieden. WEER VAN DORDT NAAR GORINCHEM Van heden af zullen voorlopig slechts tijdens daglicht weer treinen rijden op het baanvak Dordrecht- Baanhoek. De bedoeling is deze trein dienst op een autobusdienst tussen Baanhoek en Gorinchem te doen aan sluiten. waarmede de verbinding Dordrecht-Gorinchem is hersteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3