Algra leidde in Prmcipiele controverse tussen Engeland en de Ver. Staten Chinees voorstel tot staking van vuren in Korea Dr. A. Loudon tijdens concert overleden Het oude stadje moet worden ontruimd Protesten Dulles bij België en de E.D.G. DR. MUEHLENFELD DUITS AMBASSADEUR? Spanning langs grens van Israël en Jordanië Ook Senaat toont veel voor min. Staf debat over Humanisme Dagvaarding in ramp van de „Faustus" Veertiendoden in België Vele verzetten zich hiertegen Lichte vorst te wachten UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 5 Februari 1953 60e Jaargang No. 236 Pagina 4 (Van onze Londense correspondent) De controverse tussen En geland en Amerika over For mosa, welke bestaan heeft van het ogenblik af dat de Ameri kanen Tsjang Kai S.iek mili tair gingen steunen, heeft na Eisenhowers beslissing zijn hoogtepunt bereikt. De Britse regering vreest dat dit besluit om Tsjang Kai Sjek los te laten op het Chinese vasteland al is hij waar schijnlijk alleen maar tot spel- deprikken in staat onge wenste politieke gevolgen zal hebben, zonder dat daar mili taire voordelen tegenover zul len staan. Toen de beslissing ophanden was, heeft Engeland in Wash ington daartegen geprotes teerd. Gisteren heeft Eden zijn protesten herhaald tegenover Dulles. Eden wil Dulles de verzekering laten geven dat Engeland bij be langrijke beslissingen, welke Ame- rika's bondgenoten zo nauw raken, niet opnieuw zal worden gepas seerd. De door Eisenhower ge wenste eenheid in het Verre Oosten wordt thans zo ziet men het in Londen door hemzelf in gevaar gebracht, indien hij beslissingen als deze neemt, zonder overleg met an dere regeringen. Een ernstig punt van critiek is ook dat de Britse regering in het duister is gelaten over de verdere door Amerika beoogde actie, indien er al enige actie zal volgen. Men acht het in Londen mogelijk dat het hele geval niet meer zal betekenen dan dat Tsjang Kai Sjek thans officieel gerechtigd zal zijn de kleine raids op het vasteland voort te zetten, welke hy reeds in November was begonnen. In dat geval, zo redeneert men hier, zal het militaire voordeel volkomen nihil zijn. Een grote aanval van be tekenis zal slechts met Amerikaan se hulp en materiaal kunnen wor den uitgevoerd. Als consequentie hiervan vreest men dat China dan zo goed als zeker een beroep zal doen op Rus land, op grond van het tussen China en de Sovjet-Unie bestaande ver drag van wederzijdse bijstand. Indien de Ver. Staten nu tot een blokkade van de gehele Chinese kust zouden besluiten een oude wens van de republikeinen zou den zy wel degelijk eerst met Enge land overleg dienen te plegen in verband met de aanwezigheid van Britse oorlogsschepen in de Stille Zuidzee en met de positie van Hongkong. Ook de aanwezigheid %ran Russische onderzeeërs is een factor, waarmee Amerika rekening dient te houden. Tsjang Kai Sjek zal echter waar schijnlijk zijn vloot en luchtmacht gebruiken voor aanvallen op voor China bestemde schepen, zoals hij dat vóór 1950 deed. Moeilijkheden zijn te verwachten Indien aanvallen worden gedaan op Britse en andere schepen van de Verenigde Naties. De indruk in Londen is, dat Ei senhowers besluit vooral genomen is met het oog op de binnenlandse politiek. Tegenover de mening van hen, die de betekenis van Tsjang Kai Sjek, als bondgenoot, kleinéren, staat bijvoorbeeld de „Times", die er aan herinnert dat Tsjang Kai Sjek door vele landen nog steeds erkend wordt als het hoofd van de wettige Chinese regering en dat zijn vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad zit. Hoe meer hij op de voorgrond komt, hoe geringer ech- ter de kans op een wapenstilstand in Korea. De „Times" is evenwel van mening dat degenen, die Ame rika tot andere gedachten trachten te brengen, bereid moeten zijn zelf meer hulp naar Korea te zenden. Op verzoek van Herbert Morrison I zal het Lagerhuis vandaag een de bat houden over de kwestie Formo sa en de politiek in het Verre Oos- ten. Senator stelt voor De democrat:sch..- senator Ful- bnght heeft, naar A.F.P. meldt, Woensdag in een verklaring voor de pers voorgesteld, dat de V.S. vliegtuigen aan de Chinese nationa listen ter beschikking stellen, opdat zij de verbindingen van de commu nisten in China zouden kunnen bombarderen. Hoewel de senator toegaf, niet op de hoogte te zijn van de militaire problemen, die een der gelijke maatregel zou meebrengen, ver-klaarde hij niet in te zien waar om hij niet zou kunnen worden toe gepast, daar de Russen de Chinese communisten voorzagen van jacht- toestellen en toestellen voor de op leiding van vliegers. Hij voegde er evenwel aan toe, Koning Boudewijn in Nice Koning Boudewijn is Dinsdag met de koninklijke familie naar Nice ver trokken. De vorst zal in Nice herstel zoeken van een griep, die hij verleden week heeft opgelopen. De koninklij ke familie heeft voor veertien dagen haar intrek genomen in de villa „Les Cedres". Maarschalk Tito dit jaar naar Turkije Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg deelt mee, dat maarschalk Tito in de loop van dit jaar een be zoek aan Turkije zal brengen, indien zijn werkzaamheden het toelaten. In zijn advies op het wetsontwerp houdende goedkeuring van het ver drag der Europese Defensie Gemeen schap, dat Dinsdag ter goedkeuring bij de Kamer van Volksvertegenwoor digers is ingediend, komt de Belgi sche Raad van State tot de conclusie, dat de principes van de Belgische grondwet „niet in overeenstemming te brengen zijn met de bepalingen van dit verdrag, dat supra-nationale gezagsorganen machtigt tot het ne geert Amerikaanse piloten voor j men van beslissingen zonder tussen- '"~vt komst van grondwettelijke lichamen". Ook de bevelvoering over het leger wordt den koning door dit verdrag ontnomen en de Kamers verliezen de controle op de defensiepolitiek, door dat het leger opgenomen wordt in het Europese leger", zo heet het verdrag. De Raad van State is dan ook van oordeel dat de grondwet zich verzet tegen goedkeuring door het parle ment van bedoeld verdrag. „Slechts een dringende noodzaak, zoals de handhaving van 's lands onafhanke lijkheid zou de goedkeuring door de wetgevende Kamers van het verdrag der Europese Defensie Gemeenschap zonder voorafgaande herziening van de grondwet, kunnen rechtvaardi gen." luchtaanvallen op Chinees gebied te willen gebruiken. De senator zeide ook gekant te zijn tegen het begin sel van eventule steun van de Ame rikaanse vlootstrijdkrachten voor nationalistische aanvallen tegen de Chinese kust. Een aantal Amerikaanse Con gresleden heeft uiting gegeven aan zijn ongenoegen over de in Britse kringen uitgesproken vrees met betrekking tot de aangekondigde deneutralisatie van Formosa. De republikeinse afgevaardigde Short en zjjn democratische collega Ri chards verklaarden, dat het Huis van Afgevaardigden geenszins ge neigd is, zich door de Britse hou ding te laten beïnvloeden. ..De Engelsen proberen eenvoudig Hongkong te redden en hun han delsbelangen in China", aldus Ri chards. „Hoe eerder zij beseffen, dat zij een illusie najagen, hoe be ter." Volgens Short, die voorzitter is van de commissie voor de strijd krachten van het Huis, zijn „vele leden van het Congres" van mening „dat wij genoeg concessies aan En geland gedaan hebben." Almkerk moet evacueren De burgemeester van Almkerk In het land van Heusden en Altena heeft in een proclamatie de bevol king aangespoord zoveel mogelijk te evacueren. De dijk aan de kant van de Biesbosch is zó slecht, dat door braak dreigt, waardoor het land van Heusden en Altena hoog onder water zou kunnen komen te staan. In Den Haag agrément aangevraagd De Westduitse regering heeft het voornemen dr Hans Muehlenfeld. de fractieleider van de Duitse Partij in de Bondsdag, te benoemen tot am bassadeur in Den Haag. Alhoewel het in Bonn betreurd wordt, dat berichten over dit voornemen voor tijdig zijn gepubliceerd, wordt niet ontkend dat aan de Nederlandse re- Van „luchtjes" gesproken... niemand hoeft zich meer te ergeren aan de lucht van tabaksrook of een nasmeulende sigaar of cigaret. Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl neemt alle luchtjes weg. '0°<t een '"'•'"f neus Westelijken zien echter geen nieuwe gezichtspunten Tsjoe en Lai, Chinees premier en minister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag een onmiddellijke Klachten ingediend bij bestandscommissie Er heerst spanning langs de Isra- elisch-Jordaanse grens. Er heeft In de laatste tijd een aantal grensinci denten plaats gevonden. Eén hier van Is het, in de nacht van Maan dag op Dinsdag jl., nabü dc Jordaan se grens opblazen van een Israëli sche goederentrein. Vijf wagons werden hierbij vernietigd, doch er vielen geen slachtoffers te betreu ren. Na dit incident hebben Israël en Jordanië beiden klachten ingediend by de bestandscommissie voor Pa lestina der Verenigde Naties. De Israëlische minister-president en minister van landsverdediging, Ben Goerion, die met vacantie was, is, in verband met het uitschrijven van een buitengewone bijeenkomst van het Israëlische kabinet, waarop de gespannen toestand langs de Is- raëlische-Jordaanse grens zal wor den besproken, naar Jeruzalem te ruggekeerd. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Sjaret heeft de volksvertegenwoordiging W oensdag medegedeeld dat de Israëlische re gering de gebeurtenissen langs de Israëhsch-Jordaanse grens „waak zaam volgt". „Wij zijn vastbesloten de noodzakelijke stappen te nemen, om een herhaling onder aanvallen op ons grensgebied te voorkomen", verklaarde hij. In Israëlische militaire kringen wordt gezegd dat Israël „drastische maatregelen zal nemen, om een ein de te maken aan het overschrijden van onze grens door kleine groepen gewapende Arabieren, afkomstig uit onze buurstaten". Uit Londen wordt gemeld dat een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken de rapporten over de spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens bestu deert. alvorens te reageren op het Jordaanse verzoek om hulp „ter be scherming van de grenzen van Jor danië tegen Israëlische overschrij dingen". Jordanië heeft Groot-Brittannië. op grond van het in 1948 gesloten Brits-Jordaanse verdrag, om hulp verzocht, Groot-Brittannië hand haaft op grond van dit verdrag troe pen en een kleine luchtmacht in Jor danië. staking van het vuren in Korea voor gesteld op de bestandsvoorwaarden, die reeds met de verbondenen zijn overeengekomen. Het staken van het vuren zou moe ten worden gevolgd door een politie ke conferentie van elf landen over de nog onopgeloste kwestie van de repatriëring der krijgsgevangenen, aldus meldt radio-Peking. Tsjoe deed dit voorstel Woensdag op de vierde zitting te Peking van het politieke volkscomité, het voornaam ste politieke orgaan tot de bijeenroe ping van een Volkscongres (parle ment) het volgende jaar. Hij verklaarde, dat dit voorstel de weg zou openen tot besprekingen over een bestand in Korea en andere problemen in het Verre Oosten. Mao Tse Toeng is voorzitter van het comité. De bijeenkomst werd door 140 leden bijgewoond. Het voorstel is gedaan binnen 48 uur na president Eisenhowers mede deling, dat hij besloten had tot ophef fing van de neutraliteit van Formosa. Tsjoe zeide, dat de bestandsbespre kingen te Panmoenjon onvoorwaar delijk heropend dienen te worden. Hij voegde er aan toe, dat, „indien de Amerikaanse regering niet van plan is deze besprekingen te herope nen en de Koreaanse oorlog wil uit breiden, China volledig bereid is ver der te strijden." Reactie In kringen te Washington is men van oordeel dat het voorstel van de Chinees-communistische minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai geen nieuwe gezichtspunten opent. Het schijnt, zo zeldc men, hetzelfde voorstel te zijn, dat in December door de Russische minister van buiten landse zaken, Wysjinsky, bU de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties is ingediend. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het voorstel van Tsjoe en Lai voor Engeland volkomen onaan vaardbaar. gering om het agrément voor dr Muehlenfeld is verzocht. Dr Muehlenfeld is een der voor aanstaande figuren in de Bondsdag, waar hij in 1949 zijn intrede deed om spoedig de leiding van de kleine fractie der Duitse Partij op zich te nemen. De Duitse Partij is de klein ste der drie regeringspartijen en een der partijen, die zich erop hebben toegelegd een nieuw politiek tehuis te worden voor de vroegere natio- naal-socialisten. Dr Mlihlenfeld be hoort evenwel tot de conservatieve politici, die de zeer gematigde vleu gel in de partij vormen. Hij is een der oprichters van de Nedersaksi- sche Lanöspartij, bijgenaamd de Welfenpartij, omdat vele van haar aanhangers sympathieën hadden met het oude koningshuis van Hannover. Uit deze Welfenpartij, waarvoor Mühlenfeld in 1947 afgevaardigde in de Landdag van Nedersaksen was, is by de vorming der Bondsrepu bliek de Duitse Partij gegroeid. Dr Mühlenfeld is 51 jaar en geboren Hannoveraan. Hij woont thans in Isemhagen nabij Hannover. Hij stu deerde rechten en staatsweten schappen in Goettingen en deed pas na de oorlog zijn intrede in de poli tiek. Behalve afgevaardigde in de Landdag was hij voor de vorming der bondsrepubliek lid van de eco nomische raad voor de Brits-Ameri kaanse zone in Frankfort. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde ons, dat het agré ment is gevraagd. (Van onze parlementaire redacteur) Ondanks gemaakte fouten en ge bleken tekortkomingen is er geen aanleiding voor défaitisme, maar voor gematigd optimisme, dat wy een redelijke defensie kunnen op bouwen. Dat zeide minister Staf Woensdag In de Eerste Kamer by de verdedi ging van zijn begroting. Hem en de staatssecretarissen ge werd van alle zijden in de Kamer veel waardering voor het gevoerde en uitgestippelde beleid voor de opbouw van de krijgsmacht. Slechts van com munistische zijde was er, zoals te doen gebruikelijk, critiek. De heer G e u g j e s, die de plaats van de heer Van Santen inneemt, overtreft deze weliswaar in demagogisch ver nuft, maar bepaald niet in kennis en ir. Staf had dan ook niet veel moeite, zich de benjamin van de Eerste Ka mer van het lijf te houden. Al valt 's ministers verdediging van het aan militairen uitgereikte geschrift een zakelijke uiteenzetting van wat een militair behoort te weten mis schien niet in alle opzichten gelukkig uit. Met klem heeft de minister nog eens gewezen op het gewicht van de deelneming van West-Duitsland aan de E.D.G. Hij deelde voorts mede, dat op de NATO-conferentie in Parijs uitdruk king is gegeven aan de vaste wil, het gehele NATO-gebied integraal te ver dedigen. In April zal in behandeling komen de vraag van Ridgway om ho ger bedragen voor de verdediging be schikbaar te stellen. De Nederlandse regering zal naar vermogen mede werken, maar de minister liet niet na, er met betrekking tot de financiële consequenties op te wijzen .dat Ne derland in vergelijking tot andere lan den een redelijke bijdrage levert en dat gezocht moet worden naar even wicht in de militaire inspanning en het economisch en sociaal welvaarts peil. De Kamer heeft de begroting goed gekeurd, met aantekening dat de C.P.N. tegen was. GEEN VERLIES AAN MENSEN LEVENS IN POORTVLIET De burgemeester van Poortvliet meldt: Er is in Poortvliet geen ver lies van mensenlevens. De omgeving van het plaatsje King's Lynn in Engeland staat onder water. Velen zijn uit dit gebied gevlucht naar het plaatsje, waar zij worden ondergebracht in scholen en bij par ticulieren. In een voor het doel over haast ingericht klasselokaal, worden de evacué's verzorgd, door Rode In Senaat behield Staf echter het veld De behandeling van de Oorlogsbe groting In de Eerste Kamer heeft ge lijk te verwachten was. een bijzonder accent gekregen door een debat ove.r de geestelijke verzorging van de mi litairen. De kwestie is geenszins nieuw, maar door de deining, welke mede als gevolg van de beantwoording door minister Staf van de vragen van mag. dr. Stokman over de bezinningsbij eenkomsten van het Humanistisch Thuisfront is ontstaan, heeft zij een nieuwe en ook politiek feller ge kleurde inslag gekregen. Vertegenwoordigers van alle frac ties hebben aan het debat deelgeno men. Het best, althans het uitvoerigst, gedocumenteerd kwam daarbij de A.R.-senator Algra voor de dag. Het was niet de eerste maal dat deze afgevaardigde zich mengde in een debat over het Humanisme en hij deed het ook nu sterk bewogen, scherp tegenover elkaar stellend zijn Christelijk belijden en de afwijzing dier belijdenis door de Humanisten. Hij verscherpte dit betoog door cita ten uit de humanistische literatuur. En al stelde mr. In 't Veld daar tegenover dat hij veel van wat in de ze citaten werd geschreven niet kan onderschrijven, wat de heer Algra stelde maakte in de Kamer wel diepe indruk. KVP in 1949 en nu Politiek belangwekkend was, dat de heer Algra er aan herinnerde, dat reeds in 1949, toen de geestelijke ver zorging van de D.U.W.-arbeiders in het geding was. door zijn partijgenoot Schippers het afwijzend standpunt zijner fractie t.a.v. het Humanisme ten principale was gesteld. Destijds heeft de K.V.P. er het zwijgen toe ge daan en daarom is het des te meer verrassend, dat men zich nu zo te weer stelt. Minister Staf zette uiteen wat er met betrekking tot het Humanistisch Kort na oproep tot steunverlening Tijdens een concert van het Re sidentie-orkest in het gebouw voor K. en W. in Den Haag is Woensdag avond plotseling overleden dr. A. Loudon, sec.-gen. van het Permanen te Hof van Arbitrage en voorz. van het Residentieorkest. Voor de aanvang van het concert had dr. Loudon de bezoekers opgeroe pen tot steun aan de slachtoffers van de nationale ramp. Kort voor de pau ze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurs kamer. Hij is zestig jaar oud gewor den. Tijdens de uitvoering van het „Air" van Bach, is dr. Loudon overleden. Het concert werd afgebroken. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen te Leiden. In 1920 werd hij attaché bij het Neder landse gezantschap te Londen, in 1922 tweede gezantschapssecretaris te Buenos Aires en later te Washington. In 1926 werd hij benoemd tot eerste gezantschapssecretaris te Madrid, in 1932 gezantschapsraad en zaakgelas tigde aldaar. In 1934 volgde zijn benoeming tot gezant te Bern en vertegenwoordiger van Nederland bij de Volkenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington. Van 1942 tot 1947 diende hij ons land als ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad. Na zijn terugkeer in Ne derland in 1947 werd hij lid van de Raad van State. In Mei van het vorige jaar werd hij sec.-gen. van het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag. als opvolger van wijlen jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje. Sinds eind 1948 was hij voorzitter van het Residentieorkest. Naar wy vernemen zal de Staat der Nederlanden dezer dagen de dagvaarding uitbrengen aan de Pa namese rederij, die eigenares is van de „Faustus" welke in de nacht van 6 op 7 November j.I. in de Nieuwe Waterweg by Hoek van Holland is vergaan. Het bestunr van deze rede ry bezat twee schepen, waaronder de „Faustus". Het andere schip is in Januari j.I. verkocht. De eigenaren van deze redery schynen Grieken te zijn en wonen in Engeland. De staat vordert nader vast te stel- len schadevergoeding wegens het stukvaren van de dyk en het weg werken van het wrak. Door staartschroef op slag gedood Tijdens de door helicopters uitgevoer de werkzaamheden tot steun en red ding van de drenkelingen op Schou wen en Duiveland is, kort nadat op Oude Tonge een met medicamenten en warme kleding geladen hef- schroefvliegtuig aan de grond was gezet, één van de bewoners van dit plaatsje, die de landing had gade geslagen, door onoplettendheid ach teruit op de staartschroef ingelopen. De man werd door de met razende snelheid ronddraaiende propellerbla den gegrepen en op slag gedood. Dr. A. Loudon Thuisfront eigenlijk aan de hand was. Vooraf lichtte de heer In 't Veld nog- eens zyn op 14 Januari verdedigde standpunt toe. Deze achtte ,n openhar tig en eerlijk gesprek beter dan het langs elkaar heenpraten. De heer In 't Veld zag wel degelijk een mogelijk heid tot overeenstemming te komen. Men heeft 't voorgesteld, zo zeide mi nister Staf. alsof iedere soldaat die vrije dagen wil hebben vrij kan krij gen voor het bezoeken van bezïn- ningssamenkomsten van het Huma nistisch Verbond. Men moet het ech ter zien in de juiste verhouding: 12 bijeenkomsten, elk voor 30 man, per jaar. Aan de gestelde taak voor de gees telijke verzorging: de Christelijke waarden te bewaren en te versterken wordt onverkort de hand gehouden en. door de activiteit van het Huma nistisch Thuisfront mogen die waar den niet dubieus worden gesteld. Van gelijkstelling geen sprake Van enige gelijkstelling van het werk van het Humanistisch Thuis front met dat van de kerken is geen sprake. Bij subsidiering van de thuisfron ten moet worden vastgesteld dat in de verschillende uitingen niet tegen de Christelijke waarden zal worden in gegaan. De bezinningsbijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront mo gen niet worden bezocht door mili tairen uit kerkelijk milieu. Minder jarigen mogen alleen deelnemen met schriftelijke toestemming van ouders of voogden. De minister kan zich overigens ook wel verenigen met de opvatting van de heer Algra. die gesteld had, dat de kwestie der geestelijke verzorging een zaak is van regeringsbeleid. En daarmede is deze kwestie voor lopig weer van de baan. De bewoners van Oostende hebben in de vroege ochtenduren van van daag een angstige tijd doorleefd. De vloed bereikte zijn hoogtepunt en een harde wind deed de golven tegen de kruin van de dijk slaan, die Oostende tegen de zee beschermt. De zee zag echter geen kans het terrein dat zij sedert het weekeinde verloor, te her winnen. In het geheel zyn voorzover heden ochtend bekend was, veertien perso nen bij de overstroming in België omgekomen: zeven in Oostende, vijf in de monding van de Schelde bij Antwerpen en twee in de omgeving van Termonde. De materiale schade bedraagt vol gens een wethouder van Oostende, de heer E. Wroome, drie milliard Belgi sche francs. De zwaarste materiële verliezen werden geleden door zakenlieden en vissers, wier goederen niet tegen zeeschade zijn verzekerd. Wethouder Wroome zeide dat, indien de staat niet in één of andere vorm financiële steun verschaft, honderden zakenlie den uit Oostende niet in staat zullen zijn hun zaken voort te zetten. DE PRINS VOORZITTER RAMPENFONDS Prins Bernhard is gistermiddag in het Ministerie van Binnenlandse Za ken geïnstalleerd als voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, in te genwoordigheid van o.a. de Ministers Beel en van Thiel. Minister Algera in Zierikzee De eerste gemeente, die Minister Algera, op zyn tocht door de geteis terde gebieden gisteren heeft bezocht is Zierikzee. De bewindsman en de autoriteiten van de Rykswatcrstaat die hem vergezellen, hebben een be spreking gehad met B. en W. van Zie rikzee. Men heeft dc eerst noodzake- iyke maatregelen voor het herstel van de dijken en de versterking van de dijk, die nog wordt bedreigd, aan een bespreking onderworpen. De bespreking werd gehouden in het stadhuis van Zierikzee. dat geheel gespaard is gebleven. Ook andere huizen en gebouwen in het centrum van Zierikzee hebben het geweld van storm en water doorstaan. De vroede vaderen van JZierikzee zyn ook in vergadering bijeen ge weest. Burgemeester Jhr Mr J. Schuurbeque Boeije, deelde mee, dat het zwaar getroffen stadje voor de tweede maal in negen jaar zou moe ten worden geëvacueerd. Een kern uit de bevolking zal achterblijven. Deze personen zyn noodzakelijk voor het dijkherstel en het bestuurappa- raat. Het grootste gedeelte van de be volking blijkt zeer gekant te zijn te gen de evacuatie. Zij verlaten het eiland liever niet. Vele dorpen op Schouwen en Duiveland zullen ech ter, zo vernemen wij geheel moeten worden geëvacueerd. De gemeentesecretaris de heer Mulder, vertelde dat hy onmogelyk een schatting kon maken van de aan gerichte schade op het eiland. Hy verzekerde, dat in tegenstelling met vele veronderstellingen de veestapel niet geheel verloren is ge gaan, hetgeen als een schraal licht punt wordt beschouwd. Op de Noorderdyk zyn 3000 stuks vee byeen gedreven. Het aantal slachtoffers in Zierikzee bedraagt ge lijk bekend 15. Het eiland staat voor 4/5 deel onder water. Het aantal slachtoffers op het gehele eiland is nog niet bekend. Gevreesd wordt, dat dit zéér hoog zal zyn. HERHALINGSOEFENINGEN 44e REG. GEVECHTSTROEPEN AFGELAST. (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer heeft minister Staf gisteren meegedeeld, dat de in Maart te houden herhalings oefeningen van het 44ste Regiment Gevechtstroepen zyn afgelast in verband met beschikbaarstelling van kazernes en legergebouwen in West-Brabant ten behoeve van de evacué's. ATLANTISCHE CONFERENTIE UITGESTELD De Atlantische Conferentie, geor ganiseerd door de Ned. Raad der Europese Beweging en de Ver. voor Int. Rechtsorde, die op Vrijdag 6 en Zaterdag 7 Februari zou \Uorden gehouden in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage, is in verband met de nood toestand uitgesteld. Getracht zal worden de Atlanti sche Conferentie te doen doorgaan op Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Maart a.s. Het K.N.M.I. deelt roede: Een depressie, die over Noorwegen en Zweden naar het ZnidelUk deel van de Oostzee trok, veroorzaakte In de nacht van Woensdag op Donderdag in het Zuidelijk deel van de Noordzee storm achtige Noordwestelijke tot Noordelijke winden. Koude uit de poolstreken afkomstige lucht dringt nu steeds verder naar het Zuiden over België, Frankrijk cn Duits land door. In de koude lucht komen sneeuw- en hagelbuien voor. Langs de Noorse kust trekt een storing, die tot dusverre wei nig activiteit vertoonde. naar het Zui den. Deze storing veroorzaakte enige luchtdrukdalingen op de Britse Eilan den. terwijl tegelijkertijd de barometer standen In Denemarken wat hoger wer den. Dit had tot gevolg, dat dc wind krachten in het Noordzeegebied nu weer kleiner zijn geworden. Daar er de komende nacht in ons land flinke op klaringen zullen voorkomen, moet voor al ln het binnenland op lichte vorst worden gerekend.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3