Naamloze van het dak veilig gesteld Crisis nog niet overwonnen 300 Mensen in Oude Tonge verdronken? Staf over het aandeel der bondgenoten WIJ VLOQEN MEE IN EEN HELICOPTER Tegen de dijkresten ligt er de zee, als een bruut beest Die ogen van dankbaarheid Bonn herdenkt slachtoffers Nieuwe storm Lof voor onze militairen Berichtendienst werkt perfect 50 millioen van alle werkers in Nederland? 'DELOUPE Nieuwe koers UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Donderdag 5 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 236 Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever) Militaire vliegers van vier naties, Nederlanders, Ameri kanen, Britten en Belgen Bpeuren van het krieken van de ochtend totdat de avond invalt over de waterwoestijnen van Goeree Overflakkee, van Schouwen Duiveland, St. Phi- lipsland en Tholen. Snelle ja gers, zware transporttoestellen en amphibievliegtuigen, zeer lichte „Pipercups" en zeer fra giel lijkende hefschroefvlieg- tuigen, ongeveer 130 bij elkaar, doen hun werk krachtig en moedig, verbonden door kra kende en gonzende radiover bindingen. Hier worden zandzakken, voedsel of medicamenten afgeworpen, daar duiken de verkenners diep' naar het gore water. Eén waarschuwing, en kort nadien komt een helicopter aan. Ergens op een dak zit een een zame mens. verkleumd, wanhopig te bidden tot het eindeloze, eindeloze watervlak. ,,Was hij eerst ook al leen, daar op dat dak?" vraagt men zich af. Misschien. Misschien ook niet Langs een ladder, onder de nu stil staande helicopter, laat een man zich zakken. Hij helpt de eenzamen, de naamlozen en duizenden ellendigen. Ben der redders moet op de plek, waar een slachtoffer gevonden wordt, achterblijven, omdat er voor hem in het vliegtuig dan geen plaats meer is. Later wordt hij wel weer opgepikt. De naamloze van het dak is veilig. Hij kan geen woord uit brengen. maar die ogen van dank baarheid Overal ziet men de vliegtuigen zoeken en helpen. Zieken worden getransporteerd en naar veiliger ha ven gebracht. De verkenningsvlieg tuigen dirigeren ook de „ducks" de amphibiewagens, die als vette slak ken over de verdronken eilanden kruipen. Deze varende wagens zijn een ware uitkomst bij het reddings werk. Velen kunnen thans bereikt worden, die anders reddeloos ver loren zouden zijn. Met 40 tegelijk kan men de slachtoffers snel en vei lig vervoeren. Eerst ging het trans port over de ondiepe wateren met roeiboten, doch ook deze staken soms nog te diep om geïsoleerde plaatsen te bereiken. Vele schippers met deze wateren onbekend hebben hun weg niet kunnen vin den. Sommige boten zijn vastgelo pen, enkele blijken bij eb boven op een zandbank te zitten. De bange vraag Rond het middaguur klinkt een noodkreet van het Haringvliet: 6chip in nood. Verkenners, helicop ters en een amphibievliegtuig spoe den zich erheen om assistentie te bieden. Zó werken schepen, vlieg tuigen en ducks aan alle kanten sa men om te helpen, waar nood heerst. Ons verkenningsvliegtuig, bestuurd door een jonge kundige vlieger, 6cheert over Flakkee. Van Ooltgens- plaat tot voorbij Middelharnis en Sommelsdijk is dit een watervlakte, waaruit de daken van boerderijen, huizen en schuren, of zeer vaak slechts de resten daarvan, steken. Tussen Dirksland en Neliszand zien wij een droog poldereiland. Gered? Het is de vraag, want de polderdij ken. die het niet hielden, zien er zwak en afgekalfd uit. Vliegtuigen werpen er balen met zandzakken af. Die dijken moeten versterkt worden. Rampzalige ravage Over grote trajecten is de zeedijk van Flakkee weggeslagen. Op enke le stukken gespaarde polderwijken grazen hier en daar wat runderen. Hun aantal wordt verre overtroffen door de cadavers, die her en der met van het water opgeblazen lijven te gen de dijken gespoeld liggen. Enor me hoeveelheden wrakhout, stro. dode kippen en varkens, kleren en huisraad werden door de wind te gen de dijken en huizenresten ge blazen, De lijken der bewoners zijn zoveel mogelijk uit deze rampzalige ravage gevist. Stellendam bijv. lijkt achter zijn haventje levenloos tussen water en slijk. Deze door Urk ge adopteerde vissersplaats is noch aan het Haringvliet, noch aan het Sprin- gersdiep meer door dijken be schermd. Zijdie alle ellende gaf Goeree is door de stormramp weer 1 een apart eiland geworden, waar van de duinrand nog slechts boven het water uitsteekt. Verkenning boven Schouwen-Dui- veland bevestigt de berichten, dat dit eiland op de duinenrij na, die tot ongeveer Renesse, Haamstede en Burgh reikt, vrijwel totaal door de zee is verzwolgen. Brouwershaven, Zierikzee. Bruinisse en alle andere plaatsen daartussen zijn geheel of gedeeltelijk overstroomd. Men kent ze aan de kerktorens en de vage vormen van de havens. Het eiland biedt hetzelfde beeld als Flakkee met zijn rampzalige plaatsen als Oude- en Nieuwe Tonge. De havens liggen vol schepen. Vliegtuigen speuren en helpen. Roeiboten ducks cn ook rubberboten trachten geïso leerde stakkers te bevrijden .Hulp verlening en evacuatie zijn in volle gang. En tegen de duinen en dijk resten ligt de zee, die als een bruut beest, gezweept door de felle or kaan. al deze ellende veroorzaakte. Duizenden en duizenden slachtof fers worden van de eilanden ge haald. Andere duizenden verlenen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Ook de Amerikanen sjou wen en sloven bij het reddings- en herstelwerk. Zo doen de Britten, de Fransen, dc Belgen en natuurlijk ook de Nederlanders. Zo zullen de helpers van andere nationaliteiten doen, die thans in aantocht zijn. Grote colonnes stromen naar de uiterste randen der geteisterde ge bieden met voedsel kleding, medica menten, en materialen Met het uur zwelt deze stroom. De rampzaligen ontvangen kleding, voedsel, medi sche zorg en gaan dan slapen. Na dien vertrek naar een evacuatie oord. Zo geldt het in de opvangcen tra, waar artsen, verpleegsters, het Rode Kruis, militairen van alle wa penen en andere vrijwilligers van diverse organisaties dag en nacht in de weer zyn. Ondanks de onver vaarde aanpak, ondanks de hechte nationale en internationale samen werking, is toch nog de hulp voor velen te laat gekomen. Longontsteking Het menseljjke uithoudingsver mogen is beperkt. Na dagenlang wachten zijn mannen, vrouwen en kinderen van uitputting op zolders en daken gestorven. Vooral in de nachten toen 't vroor, zijn honder den slachtoffers gevallen 't Aantal gevallen \an longontsteking is groot. Artsen worden met helicop ters gebracht naar geïsoleerde zie ken, die dringend hulp behoeven. Iedereen spant zich tot het uiterste in om levens te redden en te behou den; de levens van hen, die van alle aardse bezit zijn beroofd. Ruim zeven millioen voor Rampenfonds Bij het Nationaal Rampen fonds was tot gisteravond ze ven uur een bedrag van 7.131.000 binnengekomen aan geld, gestort via de Neder landse Bank, de Postchèque en Girodienst, en aan contan ten. Vierhonderd afgevaardigden en velen honderden toehoorders rezen Woensdagmiddag van hun zetels op toen president dr. Hermann Ehlers de zitting van de Bondsdag begon met een herdenking van de slachtof fers van de overstroming in Neder land, Engeland en België. De Bonds dag heeft eenstemmig een voorstel van alle partijen aanvaard, waarin de bondsregering werd opgedragen zo veel mogelijk hulp naar de getroffen landen te zenden. De Bondsdag begroette met applaus van alle banken de mededeling van bondskanselier dr. Konrad Adenauer, dat de regering reeds haar hulp aan de drie landen had aangeboden en dat de Nederlandse regering de eerste geweest was, die deze hulp aanvaard had. „Wij beschouwen deze hulpver lening als een internationale taak. Het is in het bijzonder onze taak de helpende hand te reiken nadat wij zelf in zo grote mate hulp van het buitenland hebben ondervonden", al dus zeide dr. Adenauer. De kanselier voegde er aan toe, dat nog meer Duit se rivierboten naar Holland zouden worden gezonden. Tevoren had de president van de bondsdag de slachtoffers van de ramp herdacht. Hij vertolkte daarbij het „diepe medegevoel van het Duitse parlement en het Duitse volk" met de slag. die „onze vrienden getroffen heeft." Bij de behandeling in de Tweede Ka mer was een kaart van het rampen- gebied aanwezigDit is een getrouwe copte van de kaart. Volledigheidshal ve is d- nieuwe dijkbreuk bij Den Bommel mede opgenomen. Beheerste stemming in Hoeksche Waard In totaal zijn in Hoekschewaard, naar bekend is, 150 personen ver dronken. Men vreest, dat dit aantal nog zal stijgen als overal naspeurin gen zijn verricht. In de hoofdwater kering, die de Hoekschewaard moet beschermen, zijn minstens 30 breu ken, op sommige plaatsen kilometers breed. Het aantal gaten in de binnen dijken is nog niet bekend, maar het is zeer groot. Het eiland Tiengemeten is geheel overstroomd. Op het Ooste lijk gedeelte heeft een aantal bewo ners zich nog kunnen handhaven. Ook uit 's Gravendeel, Strijen. Nu-, mansdorp en Heinenoord is de be volking voor een deel geëvacueerd. Honderden stuks vee zijn verloren gegaan, terwijl de materiële schade zeer aanzienlijk is. Boerderijen en huizen zijn ingestort. De bevolking heeft bijzonder hard gevochten om te behouden, wat behouden kon wor den. Dank zij een prachtige samen werking kon o.m. Oud-Beijerland droog gehouden worden, welke ge meente thans het voorzieningscen trum van het eiland is. De stemming is beheerst. betekent nieuwe ellende Na de vlucht van een 40-tal buiten landse diplomaten boven de getroffen gebieden, waarover wij elders uitvoe rig berichten, heeft dr ir Van Veen, hoofdingenieur van de Rijkswater staat de ambassadeurs, gezanten en vertegenwoordigers van de diploma tieke missies in ons land, nog een kor te uiteenzetting gegeven aan de hand van dezer dagen genomen luchtfoto's. Hij deelde tijdens die uiteenzetting en op de vragen, die daarna werden gesteld mede, dat het gevaar nog lang niet voorbij is. Hij verwachtte nog meer gevaar. Zo moest men rekening houden met de storm, die Woensdag avond kon opsteken. Dat betekent dat aan de boerderijen en huizen, die nog niet zijn bezweken, nog meer schade zal worden toege bracht en de materiële verliezen nog groter zullen worden. Op dit ogenblik richt zich alles op de redding van de bevolking. Daarna zal eerst een begin kunnen worden gemaakt met het herstel van de dij ken. Aan de hand van de verkennings vluchten en de gemaakte foto's wordt nagegaan waar de dijkdoorbraken zijn, welke het allereerst zullen moe ten worden aangepakt en op welke wijze men het meest doeltreffend aan het herstel zal kunnen beginnen. Dan kan ook worden gezien wanneer van de hulp kan worden gebruik gemaakt, die uit vele landen werd aangeboden en waarvoor men in ons land zeer dankbaar is. De heer Van Veen merkte op dat, wanneer de springvloed 14 dagen la ter zou zijn gekomen, het water nog hoger zou zijn geweest. In zijn toelich ting zei de heef Van Veen. dat men het overstroomde gebied moet zien als een kunstmatig gebied, dat door de aanleg der dijken werd gewonnen. Men verwachtte vroeger, dat iets der gelijks als thans het geval is, maar eens in misschien 500 jaar zou kunnen voorkomen en later dat een dergelijke vloed maar eens in de 350 jaar moge lijk zou zijn. Het water kwam thans echter hoger dan ooit tevoren. Men zal dus meer moeten doen. Hij gewaagde van de plannen, die Giften voor de geteis terde gebieden kunnen worden gedaan: 1. aan onze loketten, Drift 23, Utrecht. 2. op girorekening nr. 154949 van 't Utrechtsch Nieuwsblad, onder ver melding „Nationaal Ram penfonds". 3. rechtstreeks op giro rekening 9575 van het Nationaal Rampenfonds, Den Haag. er vóór deze ramp bestonden, tot een grote afdijking. Wil men het water er uit houden, dan zal men het land ge heel van de zee moeten afsluiten, met uitzondering van de Nieuwe Water weg en de Schelde. Als de djjk ten Westen van Rotter dam, de Schielandse Hoge Zeedijk, was doorgebroken, dan zou de ramp nog geweldiger afmetingen hebben aangenomen, zo deelde hü mee. Het gebied rond Rotterdam ligt nog lager dan het overstroomde. Deze dijk begon het op één punt te begeven. Er is toen met man en macht gewerkt om het gat te dichten. Alles werd aange sleept wat maar gepakt kon worden. Er kwamen schepen met zand, er was een ploeg van 300 militairen aan het wex-k en men zou zelfs een kerkge bouw hebben laten springen, om dichtingsmateriaal te hebben, als men dynamiet bij de hand had gehad. Want als deze dijk het begeven zou hebben, dan zou een groot gebied van Zuid-Holland en van Noord-Holland zijn overstroomd. Den Haag zou ge spaard gebleven zijn, omdat het op duinzand ligt. Dat zou betekend heb ben, dat drie millioen mensen gevaar zouden hebben gelopen, in dit dicht bevolkte gebied van ons land. Men is er echter in geslaagd de dijk Zondag nog te redden. Hij maakte het dc buitenlanders duidelijk, dat het niet mogelijk is overal te verhogen en te versterken. Van ouds zijn vele steden op de dij ken gebouwd. Zo kan men onmoge lijk Dordrecht geheel gaan verwijde ren. Men moet het dus in een andere richting zoeken, in welk verband hij herinnerde aan de hiervoor genoemde plannen. Op een vraag van de gezant van Ier land deelde hij mee, dat naar schat ting 160.000 ha zijn overstroomd. Zijn de dijken gesneuveld tenge volge van de schade, welke er door het oorlogsgeweld aan is toegebracht, zo luidde een andere vraag. De heer Van Veen antwoordde dit ontkennend. Vrijwel alle dijken zijn door het water overspoeld. Daardoor werden de dijken aan de binnenzijde weggeslagen en dat leidde tot dijk breuk. Hij noemde de storm van Zaterdag nacht een zeer lange storm, welke men in drie fasen kan verdelen: een hoge, een hogere en een iets lagere. De noodlijdenden Men kan zeggen, dat 300.000 inwo ners alles hebben verloren. Een mil lioen mensen is in nood. Hij hoopte, dat de dijken deze zo mer hersteld kunnen zijn. Na een of twee maanden kunnen de gebieden weer drooggemalen zijn. Hij merkte op, dat men thans sneller kan werken dan onmiddellijk na de oorlog, omdat men thans weer beter geoutilleerd is en veel hulp 'kan verwachten. Hoe het met de landbouwgronden zal zijn, kan thans nog niet worden gezegd. Veel hangt er van af, of er veel vers water in de gebieden is. Dat kan de verzilting tegenhouden. In vroegere jaren waren er zeven jaren nodig wilde men het zout eruit hebben. Thans gaat dat met de hulpmiddelen vlugger. Als dit alles zou zijn samengegaan met de vloed van de Rijn, dan zou het hopeloos voor het Hart van Holland zijn geweest. Maar ongetwijfeld zullen wij het land terugwinnen, zo ant woordde hij op de vragen van ambas sadeurs en gezanten. Het kleine land zal zich weer groot tonen. Dit kleine meisje, men vermoedt, dat zij ongeveer 5 jaar is, kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men weet niet, of haar ouders zijn omgekomen, of nog leven, of zij nog familieleden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Een soldaat. Francois van der Velden uit Den Haag, laat haar eens drinken. Prinses Wilhelmina schenkt 25.000 Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampen Fonds een gift van 25.000 geschonken voor de getroffe nen in de geteisterde gebieden. H.K.H. heeft bovendien haar parti culiere auto, een „Cadillac", ter be schikking gesteld van het ziekenver- voer. De auto is inmiddels naar de geteisterde gebieden vertrokken. De auto was geheel gevuld met levens middelen. Via Scheveningen-Radio seint de burgemeester van Oude-Tonge op Goeree Overflakkee: Gezien de toestand van de dijken wordt verwacht, dat bij een tweede stormtij dc nog intact zijnde dijken in het dorp het zullen begeven en dat dan algehele evacuatie nodig zal zijn. Het aantal thans beschikbare sche pen is daarvoor voldoende. Voldoen de voedsel is aanwezig, zodat voorlo pig geen „droppings" per vliegtuig meer behoeven te geschieden. Uit nadere berichten vernemen wij dat het aantal vermiste personen die hoogstwaarschijnlijk verdronken zijn, gestegen is tot 300. Tot nu toe heeft men echter slechts 12 doden kunnen bergen. Een groot aantal lijken drijft in het water langs de dijken. De be schikbare plaatselijke krachten kun nen niet voor het bergen der lijken worden ingezet, omdat zij daartoe moreel niet in staat zijn. Dringend wordt verzocht perso neel te zenden om deze werkzaam heden te verrichten. Tevens wordt gevraagd om toezending van voor lopig 200 lijkkisten. Of het daar voor nodige hout, aismede 200 la kens om de lijken in te vervoeren. Toezending van personeel en me- terieel voor het bergen en onschade lijk maken van de ronddrijvende cadavers van het vee, waarvan het aantal wordt geschat op 500 a 600 stuks is nodig. Van het vee is slechts weinig gered. Voor het te zenden personeel dient scheepsruimte ter legering te worden meegezonden. Het gerucht dat de burgemeester van Nieuwe Tonge zou zijn omge komen, is niet juist. Beschikt wordt thans over een werkend zend-ontvanginstallatie van de Rijkspolitie, die contact heeft met Middelharnis. In overleg met de Rijkspolitie wordt verzocht om versterking van de politie met 15 man. Een helicopter is dringend ge wenst. Over het water is Oude Tonge slechts bij nagenoeg hoog water te bereiken. De vaargeul naar de ha ven valt bij laag water geheel droog. (Van onze parlementaire rédacteur) In de Eerste Kamer heeft de mi nister van Oorlog en van Marine a.i. uiting gegeven aan de erkentelijkheid van de regering voor de hulp. welke door de bondgenoten wordt verleend bij het reddingswerk en de leniging van de nood in de rampgebieden. Deze hulp werd reeds Zondag aan geboden en in dank aanvaard toen de Amerikanen met amphibievaartui- gen bij het reddingswerk werden in geschakeld. Ook de Engelsen kwa men met in Duitsland gestationeerd materieel te hulp. Belgische militai ren zijn ingeschakeld bij de evacuatie en bij het herstel van de dijken. Fran se troepen nemen met motorvlotten aan het reddingswerk deel. terwijl ook de Denen met motorvlotten zijn ingeschakeld. Voor al deze hulp, aldus de minister, waarvan uiteraard niet meer dan een vluchtige opsomming kan worden gegeven, is de Nederland se regering de bondgenoten van harte dankbaar. Onder Nederlands bevel In totaal zijn in het rampgebied 5000 Amerikaanse soldaten bij het reddingswerk betrokken. Zij zijn on der bevel geplaatst van de territoria le bevelhebber, luit-generaal Buur man van Vreden. Minister Staf heeft uiting gegeven aan zün grote waardering voor wat de militairen in alle rangen hebben gepresteerd en nog preste ren. De minister sloot zich aan b\j de hulde, welke door de woordvoerders in de Eerste Kamer aan de militairen was verleend. „De hyena's van het slagveld" In het zwaar getroffen 's-Graven- deel bevinden zich 1000 inwoners, die, of niet geëvacueerd wilden worden öf terug kwamen. Vijf onverlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearresteerd en in gesloten in het Huis van Bewaring te Dordrecht. Men heeft zich genood zaakt gezien In 's-Gravendeel een avondklok in te stellen. Het is verbo den om van half zeven 's-avonds tot zeven uur 's-morgens zich op straat tc begeven, als men geen toestemming heeft. De politie heeft opdracht na de eerste sommatie te schieten. Spoedige hulp is dubbele hulp. Dit motto geldt meer dan ooit in de strijd, die ons land sedert Zaterdagnacht tegen het water voert. Spoedige hulp kan slechts wor den geboden met snelle verbindingen. Waar het tele foon- en telegraafverkeer in de rampgebieden van het eerste uur af grotendeels was ontwricht, bracht de radio uitkomst. Een berichtendienst werd uit de grond gestampt en 24 uur per etmaal klinken mededelingen en inlichtingen door de aether, die er voor zorgen dat bijv. een plaats op Schouwen benzine krijgt en da' ten Oosten van Kortgene rubberboten worden afge worpen. Het centrum van deze berichtendienst is in Den Haaj aan de Wassenaarseweg no 40. bij de Regeringsvoorlich tingsdienst. Het eerste bericht de regeringsverklaring van Zondagmiddag is al door honderden andere ge volgd. Het bleek al spoedig noodzakelijk een apart ap paraat in het leven te roepen: telefonisten, die dag en nacht de binnenkomende mededelingen van de meest uiteenlopende aard stenografisch opnemen, een redac- .:e om vast te stellen, welke mededelingen voor radio berichten in aanmerking komen en telexisten om de 'het uitzenden van alle particuliere inlichtingen is om meer dan een reden onmogelijk) verzoeken of inlichtin gen. die niet via de radio worden verspreid, door te geven aan de betrokken instanties. De eerste dagen heeft het RVD-personeel dag en nacht gewerkt om de berichtendienst gaande te houden. Zij hebben nu ver- lerking gekregen van personeel van andere diensten •n vrijwilligers. Vijf telefoon-toestellen zijn dikwijls :og niet voldoende om de berichtenstroom te verwer den. Vier redacteuren, acht stenografisten en twee te lexisten hebben er hun handen vol aan. Het rode ampje boven de ingang van de studio, waar omroepen an de omroepverenigingen vrijwillig langdurige diens ten doen. brandt vele uren per dag. De stromen berich- ten, die via microfoon en luidsprekers de luisteraars in geheel Nederland bereiken, zijn een bijdrage van niet te onderschatten betekenis in de strijd tegen het water. Drie soldaten en twee leden van het marinepersoneel worden vermist. De minister gaf een uiteenzétting omtrent de organisatie van de mili taire hulpverlening. Terstond na de eerste mededelingen heeft de militai re bevelhebber in Brabant de eerste maatregelen getroffen. Daarop is de order van de chef van de generale staf tot onmiddellijke terugroeping van verlofgangers gevolgd. De omvang van de overstroming kon men toen nog niet overzien, maar Zondag om twaalf uur kon het hulp- verleningswerk reeds ter hand wor den genomen. De militaire hulp onder bevel van de teiritoriale bevelhebber bepaalt zich uitsluitend tot hei verlenen van medewerking. De organisatie van de bijstand is geheel in handen van de burgerlijke autoriteiten. De minister die de grootste waardering had voor het optreden van marine- en lucht strijdkrachten, deelde mede dat tegen militairen, die aan de lastgeving geen gevolg hebben gegeven, maatregelen zullen worden getroffen. Het NW en de daarbij aangeslo ten organisaties zullen het bedrag van 100.000, dat ter beschikking zal worden gesteld van het Natio naal Rampenfonds, verhogen tot 250.000. Het verbondsbestuur heeft het Troelstra-oord in Beekbergen ter beschikking gesteld voor het onder brengen van evacué's. De Alg. Bond van Ambtenaren heeft voor hetzelf de doel zijn vaecantieoorden in Ud- del en in Ellecom aangeboden en de algemene bond Mercurius heeft het vacantie-oord in Lunteren beschik baar gesteld. Verwacht mag worden dat. indien alle werkgevers en werknemers aan de oproep van de Stichting van de Arbeid gevolg geven, een bedrag van ongeveer 50 millioen zal kunnen worden bijeengebracht. Het Duitse vakverbond heeft het NVV telegrafisch zijn deelneming betuigd en als bewijs van solidari teit 45.000 gulden overgemaakt. Het Italiaanse Vakverbond zendt specialisten ter ondersteuning van de reddingsploegen. De Centrales van Overheidsperso neel (AVOP). (Roomskatholieke centrale, Protestants Chr. vakcen trale, Ambtenarencentrale* hebben zich onderhouden over de wijze, waarop het gehele overheids- en semie-overheidspersoneel ter leni ging van de onmiddellijke noden fi nanciële steun kunnen bieden. De gezamenlijke centrales bevelen het gehele personeel met grote klem aan een gedragslijn te volgen door te beginnen met op basis van vrijwil ligheid één procent van het maand salaris over Februari of 1 pCt. van het salaris over 4 weken af te staan Over de wijze, waarop hieraan met medewerking van overheidsorga nen uitvoerig kan worden gegeven wordt overleg gepleegd. TOESTAND IN ZEEUWS-BAAN DEREN BEVREDIGEND Naar telefonisch uit Kloosterzande (Oosthoek van Zeeuwsch-Vlaande ren) wordt vernomen, is de toestand daar bevredigend. Met man en macht wordt gewerkt aan het dichten v<»n de gaten in de zeedijk. ashingtons overschakeling op een meer „actieve buitenlandse politiek" heeft zich voltrokken zonder raadpleging van de Atlan tische bondgenoten. Het bleef, al thans wat Engeland betreft, bij een aankondiging op korte ter mijn. Dat is eigenlijk nog meer verontrustend dan het besluit zelf inzake de opheffing der neutrali sering van Formosa. Dat met na me de Britten deze stap echter zeer betreuren, blijkt uit Edens ondubbelzinnige verklaring in het Lagerhuis. De Britse minister zei- de, dat zijn regering van mening blijft, dat het de vrije handgeven aan Tsjang Kai Sjek ongelukkige politieke gevolgen zal hebben zon der dat er voldoende militaire voordelen tegenover staan. Scher per kan een handelwijze van een bondgenoot, die men waardeert en die onmisbaar is, bijna niet gecri- tiseerd worden. Het enige argument, dat voor de niet-raadpleging der partners kan worden aangevoerd, is de om standigheid dat het besluit over Formosa in Juni 1950 eenzijdig door de Ver. Staten werd geno men. zonder inschakeling ook van de Ver. Naties. Inderdaad hebben de andere landen zich nooit met Trumans beslissing accoord ver klaard. De strekking was echter kennelijk het conflict te localise- ren. In die tijd hield men ernstig rekening met een rode aanval op Formosa. Nu is de situatie geheel anders en het doel van de ophef fing der neutralisering is thans stellig niet een uitbreiding van de strijd in het Verre Oosten te voor komen, zoals uit de reacties van Tsjang Kai Sjek trouwens al dui delijk is gebleken. Ongetwijfeld vindt Eisenhowers en Dulles' nieuwe koers een ste vige meerderheid in het Congres. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat zij ook de juiste is in het alge mene belang van de democrati sche zaak. De bijval, welke de rede van Eisenhower oogstte, tel kens wanneer hij de nieuwe Ame rikaanse politiek nader uiteenzet te, moet vooral daaraan worden toegeschreven, dat het Ameri kaanse volk van deze nieuwe politiek een vermindering van de onmiddellijke lasten verwacht. Dat deze lasten zwaar zijn kan niemand ontkennen. Vergeleken bij de offers, welke de Westeuro- pese landen tijdens en na de tweede wereldoorlog hebben ge dragen, zijn ze echter niet te zwaar. Daarom vooral is het jam mer, dat het Congres zo krachtig applaudisseerde bij de bovenge noemde passage's in Eisenhowers rede, doch in stilte luisterde toen de president zijn beleid ten aan zien van Europa toelichtte. De mededeling van de president, dat het onverstandig zou zijn om de inkomsten te verminderen, voor dat de uitgaven worden verlaagd, ontmoette eveneens weinig sym pathie. Senator Taft. de leider van de republikeinse Senaatsfractie, heeft verklaard er zeker van te zijn, dat het Congres snel ieder voorstel om de geheime overeenkomsten van Jalta en Potsdam te verbre ken zal goedkeuren. Ook dit ligt in de lijn van de huidige geestes gesteldheid in de V.S. Maar al weer moet hier de vraag gesteld worden, of deze stap nuttig is voor de Westelijke zaak. Ja, hier misschien nog meer dan in het geval van Formosa, omdat er eigenlijk de hele feitelijke machts verhouding tussen Oost en West door op losse schroeven wordt ge zet. Natuurlijk kan de wereld niet eeuwig door het ijzeren gordijn gescheiden blijven, doch het voor deel van deze scheiding was ten minste, dat er althans een grens was, welke de „belangengebieden" der grootmachten afbakende. Een overschrijding daarvan in deze of gene richting zou, zo werd alge meen aangenomen, een gewa pend conflict doen uitbarsten. Welk belang hebben de Weste lijke mogendheden er in het hui dige stadium, waarin in West- Europa nog slechts de contouren voor de vereiste defensie aanwe zig zijn, bij om ook deze „zeker heid" te loor te doen gaan? Vermoedelijk zijn de Amerika nen van mening, dat de Russen door deze krachtiger politiek van nieuwe avonturen zullen worden weerhouden. Niet ontkend kan worden dat de Sovjet Unie ken nelijk alleen respect heeft voor macht. Een politiek van „appea sement" jegens haar zou recht streeks naar de ondergang voeren. De Westelijken hebben echter reeds voldoende doen blijken, dat zij het tot geen tweede München zullen laten komen. Iedere schijn van provocatie moet echter wor den vermeden en dit gevaar schuilt in de nieuwe Amerikaanse koers. Dat de huidige Britse rege ring de Amerikanen in dit op zicht niet kan volgen, geeft toch wel te denken. Men vergete ook niet. dat in landen als Japan en Duitsland de „revanche-gedachte" gemakkelijk wordt opgewekt. De Japanse re gering heeft al laten weten, dat zij zich niet zal neerleggen bij de af stand van Zuid-Sachalin en Koe- rillen aan Rusland. Engelands bezorgdheid, door Eden in het Lagerhuis vertolkt, is maar al te begrijpelijk. STEUN VAN BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. De Alg. Bond van Ouden van Dagen neeft een bedrag van 1500 uitgetrok ken De bond vraagt voorts steun voor die leden, die het slachtoffer van de ramp zijn geworden. Zeventig van de 160 afdelingen van de bond zijn direct of zeer nauw bij de grote ramp be trokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2