UTRECHTSCH M NIEUWSBLAD Aantal doden passeert dertienhonderd Grootscheeps reddingswerk op Schouwen-Duiveland Ösès®0 Algemene gedenkdag Zondag aanstaande Alle gebouwen op Schouwen afgezocht Heel Zierikzee zal worden ontruimd Niet meer dan 50.000 geëvacueerden „ZWAARST GETROFFEN Na te weinig, nu teveel schepen! m Nieuwe doorbraken op Schouwen OPLAGE 45000 Telegram-adres: Kieuwsblad (A.M E H N Koemans DONDERDAG 5 FEBRUARI 1953 Uitgave v.h. Joh. de Liefde N.V. Telefoon: 16431 (5 lijnen) Directie:( G. de Rhoter 60ste JAARGANG No. 236 Hoofdredacteur: Drs. L. F. Tijmstra Bureau: D r i f t 2 3 - Utrecht Giro: 154949 Verschijnt dagelijks Ab.prijzen 6.00 p. kw., 47 c. p. w. Het aantal slachtoffers van de stormvloedramp is nu gestegen tot 1320. Met angst en vrezen heeft men Woensdagavond de ontwikkeling van de weersgesteldheid gadege slagen. De aanwakkerende wind deed nieuwe angst rijzen voor hoog water en dijkdoorbraken. Ge lukkig ging de wind later op de avond liggen. Er werden aanvankelijk geen nieuwe gevallen van dijkdoorbraak gemeld, doch hedenmorgen werd medegedeeld dat op het ongelukkige Schouwen drie nieuwe dijken zijn doorgebroken, namelijk de dijk ten Noordoosten van Zonnemaire, die ten Oosten van Brouwershaven, die op pl.m. 1 km ten Westen van Noordgouween die bij R e n e s s e. Van de situatie in Zeeland kan de volgende ruwe schets worden gegeven: Schouwen Duiveland staat voor 4/5 deel onder water, Noord-Beveland voor de helft. St. Philipsland geheel, Tliolen voor een derde deel en Zuid-Beveland voor een achtste deel. In Zeeuws-Vlaanderen staat weinig water meer, bijna alle gaten in de dijk zijn gedicht en de Kruispolder is reeds drooggemalen. Alleen bij Temeuzen, Breskens, Osse- nisse, Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog ge bieden onder water. De meeste slachtoffers in Zeeland zijn vermoedelijk te be treuren in het middendeel van het eiland Schouwen Duiveland. Het gebied achter de Westelijke duinenreeks tot Zonnemaire staat geheel blank. Op sommige plaatsen staat het water twee tot twee-en-een-halve meter hoog. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat, acht men het waarschijnlijk dat de zich in dit gebied bevindende boerderijen en huizen honderden doden verbergen. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kun nen dichten. Door de sterke stromingen wordt het werk, dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de open ge slagen dijken verrichten, zeer bemoeilijkt. Alom heerst grote verslagenheid, vele boeren zijn practisch de gehele veestapel kwjjt geraakt en men treurt over het verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag ge gaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaatsen gewerkt aan het dichtmaken van de dijken. Het ernstigst ls de situatie op Schouwen. De evacuatie van dit eiland is gisteren bijna voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen Duiveland zijn geëva cueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men alle boerde rijen en huizen systematisch afge zocht naar achtergebleven personen. Hetzelfde geschiedt thans op Schou wen. Een deel van de bevolking is achtergebleven om behulpzaam te zijn bij de herstelwerkzaamheden, die allerwege reeds zijn aangevan gen. In Zierikzee, Renesse, Bruinis- se en Haamstede is het grootste deel van de bevolking nog aanwe zig. De evacuatie is geschied vanuit Bruinisse, Zierikzee en Burgsluis. Do geëvacueerden zjjn getranspor teerd naar Rotterdam, vanwaar zij via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. De evacuatie van Schouwen was het sluitstuk van de overbrenging van een groot deel van de bewoners van de Zeeuwse Eilanden naar Holland. Ook enkele plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen z(jn gedeelte lijk geëvacueerd. Van de ongeveer 300 polders in Zee land staan er 40 blank. De conclusie die men hieruit op het eerste gezicht zou kunnen trekken, dat het grootste deel van Zeeland dus niet door de wa tersnood is getroffen, is bepaald on juist wanneer men bedenkt dat de grootte van de polders varieert van 20.000 ha tot 100 en minder hectaren. Zo staat b.v. de 16.000 ha grote polder Schouwen geheel blank, maar ook de Kattepolder, die een oppervlakte heeft van 100 hectaren. In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de verdrinkingsdood te redden. Alle vrouwen en kinderen zullen I van Goerec en Ovcrflakkee worden geëvacueerd. Dat betekent dat er nog maar zeer weinige bewoners op het eiland zullen overblijven. In Middelburg lopen de waterkra nen helemaal niet. Daar is het water gerantsoeneerd, het wordt via tank wagens gedistribueerd. Walcheren is er nog vrij goed afgekomen, en als men door Middelburg rijdt, zou men niets van de watersnood mer ken, als het er niet vol was van 1 doortrekkende evacué's, die vis Zeeuwsch-Vlaanderen afgevoerd i •worden. 1220 ha van het. eiland I alaam onder water. Voor de overige eilanden z'ijn de cijfers: Schouwen 11890 ha, Duiveland 5040, JU. Phi- 1 lipsland 1400, Tholen 5810, Noord-Be veland 2400, Walcheren 1220, Zuid- Beveland, West van het kanaal 2075. Oost van het kanaal 3960, West- Zeeuwsch Vlaanderen 300. Oost- Zeeuwsch Vlaanderen 2727. Tezamen dus een oppervlakte van 37.506 ha. Hedenmorgen, geheel onverwacht, reed een glanzende auto met ko ninklijke standaard het evacuatie terrein aan de Croeselaan te Utrecht op en daar stapte uit: Koningin Ju liana. Zij kwam zich op de hoogte stellen van de werkzaamheden in het ontvangst- en doorgangscentrum. In gezelschap van de Commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda, de prov. evacuatie-commissaris, de heer H. van Wessem en dr. Werner van de G.G. en G.D. bezocht HM. het restaurant, de post van de G.G. en G.D. en de barakken waar nog leden van twee gezinnen wachtten om her enigd te worden met andere familie leden). De Koningin was zo gelukkig een hereniging mee te maken. De evacué's kwamen uit Schouwen-Dui veland 't Ene voltallige gezin is naar Zeist doorgezonden. Het andere zal in Utrecht worden ondergebracht. Na haar bezoek aan Utrecht begaf Ko ningin Juliana zich naar het Slot in Zeisr, waar zich het Zeister evacua tiecentrum bevindt. Op de foto: Koningin Juliana in ge sprek met de evacué's. foto U. N.) Hoewel op dit ogenblik nog geen cijfers beschikbaar zyn van het aantal geëvacueerden en de ver spreiding over het land, kan ge zegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal over schrijden. GEMEENTE VAN EUROPA" Vermoedelijk 300 doden in Stavenisse Zo juist heeft ons een telegram bereikt van de burgemeester van Stavenisse, waarin hy mededeelt, dat in zyn gemeente vermoedelijk 300 doden te betreuren zyn. Hij noemt Stavenisse de zwaarst getroffen gemeente van Europa. Een groot gedeelte der gemeente is totaal verwoest. Geen enkel huis is onbeschadigd. Hedenochtend vroeg heeft de mi litaire commandant te Den Bommel de onmiddellijke evacuatie van Oude- en Nieuwe - Tonge gelast. Nieuwe-Tonge heeft by deze ont ruiming voorrang. (Van onze R.-redacteur) De evacuatie van Schouwen-Duiveland. die Woensdag op grote schaal begonnen is, wordt vandaag nog op grotere schaal voortgezet. De bevolking heeft gisteren aanzegging ge kregen, dat de hele stad Zierikzee ontruimd moet worden. Men is zich aan het klaarmaken. De haven ligt vol met bin nenschepen en vissersboten. Van de vroege morgen trekt een lange stroom mensen iu één richting met zakken met kleren en beddegoed. Het zijn hoofdzakelijk bewoners van dorpen in de omgeving, die in de loop van Dinsdag en Woensdag geëvacueerd zijn en die nu vertrekken naar de vaste wal. De Zierikzeeërs zullen lien van morgen af gaan volgen. veiligheid is op dit eiland alleen te vinden aan de randen: Brouwersha ven en Zierikzee in dit geval. Dat was aan het einde van de vierde dag van de watersnood, toen de situatie op het eiland dat zijn doden by honderden lellen moet, hoewel het aantal nog niet bij benadering vast staat juist wat overzichtelijker begon te worden. De Commandotroepen, geassisteerd door de Amerikaanse ducks en Engelse en Amerikaanse helicopters, hadden op dat moment het eigenlij ke reddingswerk, dat de Zeeuwen zelf zo prachtig begonnen zijn. in het Zuid-Oostelijk deel van het eiland voltooid. Meer naar het Noordwesten (Serooskerken. Eiker zee) zijn de grootscheepse reddings werkzaamheden nog niet zo ver ge vorderd. Invasie van hulp Schouwen-Duiveland. dat in de eerste dagen na de overstroming ;n een vrijwel volledig isolement leef de. beleefde Dinsdag een invasie van hulp. „Wij krygen grijze haren van de boten" zegt de commandant van de Commandotroepen. Lint. Kol. Beets, 's Woensdagochtends. Er ligt genoeg om vijftig eilanden te evacueren. En tegen twee marineofficieren uit Rotterdam die zich m Zype meldden met een sleep van kleine boten, zegt hij met oen glimlach „Vindt U het erg onvriendelijk, als ik U terugstuur? En laten ze in Rotterdam in 's he melsnaam stoppen met het zenden van schepen". Krammer. Zijpe. Martensgat zijn in de vroege morgenuren doorspikkeld met schepen, die koers zetten naar Bruinisse. Zijpe en Zierikzee. Kat- wijkse en Urker loggers, het hospi taalkerkschip „De Hoop" en vracht bootjes van alle soorten, zwermen over de zeegaten. Over het water zwermen vliegtuigen en helicopters en in de haven van Zijpe liggen zo veel schepen, dat nieuwe er nauwe lijks bij kunnen. Op de kade verbogen tramrails, een paar loodsen en een stoet van mannen en vrouwen en van bundeltjes kleren, die eigenlijk kinderen zijn, gedragen door helpers. In dc loop van de nacht is de laatste nog intact zynde dijk van het eiland, de Schouwsc dyk op enkele plaatsen doorgebroken en da heeft de situatie nog verergerd. De allerlaatste droge polder «s nu ook ondergelopen. In het holst van de nacht, die over Schouwen-Duive land felle windvlagen bracht, moes ten opnieuw hals over kop mensen in veiligheid worden gebracht. En Woensdag kregen de commando's hulp van de Geallieerden. Vier Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen voe ren verkenningen uit op plaatsen, waar nog mensen geconcentreerd zit ten en in de loop van de dag komen tientallen ducks uit de Amerikaanse zone van Duitsland. De helicopters starten en landen op een droog hoek je by de haven. Van elke vlucht bren gen ze mensen mee, kinderen, vrou wen en oude mannen, die half ver stijfd zijn van de kou. Zelfs op de he licopter gebonden worden mensen vervoerd. Languit vastgebonden, al leen het hoofd beschermd door een windscherm, zeilen ze in de open lucht over de g%orbruine wateren. De ducks arriveren tegen de middag, een onafzienbare rij, waar van de bemanning, op de officieren na, volledig bestaat uit Duitse sol daten. Hun actie gaat niet bijzon der vlot. zoals tijdens de storm vloed scheppen en zandzakken op sommige plaatsen de situatie nog redder konden en niet de bull dozers. zo zijn bij de redding ook duidelijk de eenvoudige bootjes in het voordeel boven de enorme kas ten, die in beide elementen thuis zijn. De vijfde dag Na een onrustige nacht begint Schouwen-Duiveland aar. de vyfde dag van de watersnood en soms lijkt het alsof de warme menselijke samenwerking de ellende over straalt. Maar dan behoeven wy maar weer te denken aan dat jonge vrouwtje dat met minstens 40.3 in „Hotel Van Oppen" in Zierikzee binnenkwam en dat niets wist te zeggen dan: Mijn baby was veer tien dagen. Toonloos e~n zo zonder bitterheid als mensen kunnen spre ken, die over alles heen zijn en waarvoor het leven geen verschrik kingen en geen uitzicht meer heeft. Of aan het meisje, van wie een Roode Kruis-soldaat vertelde, dat zij de eerste was, waarbij hij zich niet goed kon houden, toen hij haar hielp zich in te richten op een schip. Ze was tien jaar en ze huilde om haar vader en moeder, die ze had zien verdrinken, en om haar broertje van twee, dat ze nog uit moeders arm gegrepen had en dat later door nieuwe golven uit haar (Advertentie) '•J.-J Vannacht lichte vorst WEERSVERWACHTING van het KNMI. geldig tot Vrijdagavond: Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. In de nacht en ochtend voornamelijk in het binnenland lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige, maar aan de kust lijdelijk krachtige wind in hootd- zaak tussen Noord en West. ZON EN MAAN. V r yd a g Zon op 8.15; Zon onder 17.35. Maan op 1.14; Maan onder 10.03. Europees weerrapport Donderdag Stations Weer Oslo geh. bew Stockh geh. bew Knpenh sneeuw Londen onbew. A'dam ticht bew Brussel hagelbui Parijs onbew. Nice onbew. Warsch sneeuw Berlijn sneeuw Wenen zw. bew. uur v.m. Wind temp. NSO -10 gr. C ONO -7 gr. C N -2 gr. C N'NW 2 gr. C N' 2 gr. C WNW l gr. C Stil 0 gr. C WNW -1 gr. C ZZW -2 gr. C WNW -i gr. C ZZW -2 tr. C Binnengekomen giften by het U.N.: zie pag. 9. handen gerukt werd, terwijl ze het toch echt zo goed had vastgehou den. Dan hoeven wy maar te denken aan die én. opgezwollen hand om hoog gestoken uit het water bjj Oostenand. aan het verhaal van een commando, die op een zolder zeven kleine kinderen vond, wier vader en moeder verdronken waren. En dan weten w$ weer wat de ware aard is van het oude begrip: watersnood, een nameloze ellende en verschrikking. De regering deelt mede: In verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamen lijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door 'e radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het .tempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeen in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1