Gastvrije ontvangst van eerste vluchtelingen r Evacues opgelet: bij wie en waar v.J Bronswerkpersoneel komt goed uit de bus Hulp van alk kankn In Markthal heerst liefdevolle sfeer Kleintjes worden in droge kleren gestoken Scapino-ballet in Amicitia Evacuatie-apparaat werkt uitstekend Donderdag 5 Februari 1953 5 Zodra de bussen arriveerden, snelden gedienstige Rode Kruis- zusters, helpsters en helpers toe om de vluchtelingen de nodige hulp te bieden. Niet allen waren in staat om op eigen krachten de Markthal te betreden. Gelukkig waren er helpende handen ge noeg en hier ziet u hoe een van de slachtoffers behoedzaam naar zijn plaats wordt geleid. (DvA-Archi-foto) woonden en elkaar sinds het ogen blik. dat. het water tot de zolders steeg met meer gezien hadden, el kaar hier pas weer zagen Voor medische hulp wende men zich tot het bureau van het Rode Kruis (tel. 5609 en 7610). Ernstige patiënten komen in De Lichtenberg. Uitgeputte personen worden enige dageD verpleegd in daartoe ingerichte zalen van het R.O.G. en de jeugdherberg. Alles loopt via het Rode Kruis. De dienst Sociale Zaken regelt de financiële ondersteuning. Gezins- hoofden-evacué's ontvangen daartoe een persoonlijke oproep. De predikanten en de deken hebben de geestelijke verzorging op zich genomen. De Amersfoortse Gemeenschap verzorgt in overleg met hen de ontspanningsavonden (tel. 5190). Een Inlichtingenbureau voor zaken van huishoudelijke aard is ge vestigd bij mevrouw Breukelaar. Laantje 4 (tel. 5902). Patiënten ten huize van Amersfoorters worden door de huisartsen (dus de dokter van de gastheer of de gastvrouw) gratis verzorgd. Een prachtig aanbod van onze huisartsen. Mensen, die van adres veranderen moeten dat opgeven aan het bureau Bevolking, anders loopt de administratie in de war en kunnen aan de familieleden geen Juiste inlichtingen verstrekt worden. Er zijn enkele „loslopers", d.w.z. evacué's, die op eigen gelegenheid in Amersfoort kwamen. Zij moeten zich onverwijld bij het Bureau Bevolking op het Stadhuis melden. Binnen enkele dagen kunnen de leerplichtige kinderen naar school. Vanzelfsprekend naar de school, die de ouders verkiezen. Zij krijgen daarvan mededeling, dus laat men niet onnodig gaan lopen. Evacué's krijgen zo spoedig mogelijk een legitimatlekaart. Zuinig op zijn, want op die kaart worden allerlei dingen verstrekt. bedrag van f 10.050.is heden via het plaatselijke comité, over gemaakt aan het Nationaal Ram penfonds. (Van een onzer verslaggevers) Het personeel van „Bronswerk" is goed uit de bus gekomen. Een expo sitie van „eigen werk" vult een deel van de cantine. In sommige uitingen van vrijetijdsbesteding steekt het personeel van Bronswerk de vorige ex posanten naar de kroon. Voor de schilderijen en tekeningen, die op de expositie aanwezig zijn, zouden we deze bewering niet durven handhaven. Ze gaat wel op voor de foto's van verscheidene inzenders. Zeker Is, dat de exposities van de sectie beeldende kunst der Amersfoortse Gemeenschap een stimulans zijn geweest voor de organisatie van deze tentoonstelling „eigen werk". De dóór het personeel der ge meente Amersfoort spontaan ge houden geldinzameling onder het motto „Één dag loon voor het Na tionaal Rampenfonds" is volledig geslaagd De opbrengst van deze actie, een (Van ren onzer verslaggevers) Burgemeester Molendijk stelde zich de gehele avond op de hoogte van het verloop der ontvangst en onderhield zich regelmatig met de vluchte lingen. „Ik wacht eigenlijk op een goede kennis van mij", vertelde hij, „een schoolhoofd uit Mlddelharnls. Als hjj komt neem ik hem mee naar huis." De burgemeester was zeer tevreden over het werk van alle Amersfoortse functionarissen van hoog tot laag. De heer Bruijnooge, die de supervisie had over de registratie een tiental ambtenaren van de secretarie en enige van volkshuisting werkten in vlot tempo had niets dan lof voor zijn mensen. Kleine onvoorziene haperingen werkten niet belemmerend in het grote geheel. Het ligt in de bedoeling om indien het maar even moge lijk is. zo deelde hU mede, om nog deze nacht alle gegevens op te zenden naar de Rijksinspectie voor bevolkingsregisters. Dan Is er weer een dag gewonnen. Weerzien van oude vrienden Filmvoorstellingen ten bate van het Rampenfonds Maandagavond a.s. aanvangend 7 45 en 9 uur zullen in het Gran Théètre ten bate van het Nationaal Rampenfonds speciale voorstellingen worden gegeven van de film „Ach ter de wolken" De Rode Kruis- zusters en helpers hadden een vrij rustige taak. Dok ter Delvaux en dokter Boerma leidden het medi sche onderzoek, dat uiteraard in eerste instantie niet al te diep gaand kon zijn. De zusters op de zui gelingen-afdeling hadden druk werk. Ans Smink. een leerling-verpleeg ster, vertelde ons, dat zij nog nooit een luier had om gedaan tot van avond Nu kreeg zij vijf kleintjes onderhanden, die van schone luiers moesten worden voorzien en het ging prima. Zij prees zich erg ge lukkig, dat zij was uitverkoren om mee te helpen. „Het is zo'n ont zettend dankbaar werk" vond zij. Dat is het inder daad. wam de moeders hadden mets dan lof voor de verzorging van hun kinderen. Onmiddellijk werden de kleinen voorzien van droge en schone spul len, afkomstig van het verzamelde materiaal in de Polynorm-hallen. En er is nog zoveel te vertellen. Van dr Vleugels Schutter bijv., die tal van oude kennissen uitOos- terland ontmoette. Zelf is hij n.l. uit die plaats afkomstig, waar zijn vader eveneens arts is. Dat was na tuurlijk een hartelijk weerzien. Liters koffie Tot in de late avond bleven de bussen komen en het „comité van ontvangst" werkte onvermoeid. Automobilisten waren tot laat in de avond druk in de weer met dankbare „vrachtjes". De heer Van Dijk kende evenmin een ogenblik rust. Hij zwaaide de scepter in de foyer van de Markthal- Vandaar uit werden vele liters koffie, die hij beschikbaar had gesteld, door ijverige helpsters de vluchtelingen aangeboden. Er waren voorts sinaas appelen, bekers erwtensoep en koe- Een van de kleine peuters, zich nog nauwelijks bewust van al het vreselijke, dat is géschied. laat zich de versnaperingen best smaken- (DvA-Archi-foto) Vooraf zal worden vertoond de uitgebreide Polygoon-Reportage van de ..Stormramp", die een aangrij pend beeld geeft van de verwoes tingen door het natuurgeweld in ons land aangericht. De gehele recette, alsmede de plaatsbêsprekingsgelden van deze voorstellingen zullen ten goede komen aan het reeds genoemde fonds. Kaartverkoop en plaatsbespreking van heden af aan de kassa van het Grand Théatre. Ook telefonisch no. 4632. De toegangsprijzen bedragen f 1.-. f 1.50 en f 2.-. Een inleidend woord zal worden gesproken door burgemeester H. Molendijk. Bandenactie heeft succes De oproep van de commissaris van politie voor het inleveren van autobinnenbanden, bestemd voor het redden van mensen in de getrof fen gebieden, heeft reeds goed suc ces gehad. Woensdag konden al honderd ban den uit Amersfoort in Gilze-Rijen worden afgeleverd, waar zij met vreugde werden ontvangen. ken. Nee, Amersfoort heeft wel zijn best gedaan om deze zwaar ge troffen mensen zo gastvrij mogelijk te ontvangen. Buiten de Markthal had de politie voor een goede afzetting zorgge dragen. De nieuwsgierigen werden op behoorlijke afstand gehouden en dropen spoedig af. Trouwens het was gisteravond buiten niet pret tig toeven. In de Markthal was het warm, met alleen letterlijk, doch ook figuurlijk, want is het niet ver warmend in nood verkerende me demensen zo liefderijk te kunnen verzorgen? SOS-feestavond gaat niet door Naar wjj vernemen heeft het be stuur van de wandelsportvereni ging „Samen Op Stap" besloten de feestavond, die Zaterdag 7 Fe bruari zou worden gehouden, af te gelasten. Limburgia gelast het carnavalsfeest af Het bestuur van de Limburgse Club „Limburgia" heeft het Car navalsfeest. dat Zaterdag in hotel Monopole zou worden gehouden, afgelast. Het ligt in de bedoeling op een daartoe beter reschikt tijdstip een feestavond te houden, waarvan de baten zullen worden afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. Daarenboven worden plannen beraamd om deze zomer een Lim burgse dag te houden, waarvoor schutterij, een harmonie en een Limburgs voetbalelftal worden uitgenodigd naar onze stad te ko men. Ook de baten van deze dag zullen aan het Rampenfonds wor den afgestaan. Diefstal van militaire goederen Veertig gulden boete. subs, twin tig dagen hechtenis, eiste de Offi cier van Justitie tegen een 25-jari- ge Rijkswerkman te Amersfoort, die zich Woensdag voor de Utrecht se Politierechter moest verantwoor den wegens diefstal van militaire goederen ten nadele van de Staat. De verdachte, die destijds in de cantine van ae kazerne aan de Ju liana van Stolberglaan werkzaam was. had aan een mede-arbeider een pond lunchworst en twee ons boternamspek, afkomstig uit de officierscantine, ten geschenke ge geven. „Dit geval aldus de Officier wjjst er opnieuw op hoe roe keloos er door burgers nog steeds met militaire goederen wordt om gesprongen. Gewoonlijk worden in soortgelijke gevallen onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist, maar gezien de betrekkelijk geringe waarde van het ontvreemde goed, wil ik vóór ditmaal bij uitzonde ring volstaan met een geldboete te vragen". De Politierechter was het met dit standpunt geheel eens. Na nog opgemerkt te hebben, dat er jaar lijks lVt milliard gulaen in Neder land voor de defensie wordt uit gegeven. veroordeelde hij de ver dachte tot f 30.boete, subs, vijf tien dagen hechtenis. Expositie .Eigen werk' boeiend geheel In de cantine hangt niet de sfeer van een huisvlijttentoonstelling. Al lerminst! Het ingezonden werk ligt op een hoger niveau dan het gebruike lijke figuurzaagwerkje of het stop lapje. Er is niet zo maar een beetje geknutseld. De modelbouwers ver rassen de bezoekers met bijzonder werk. Je raakt er niet op uitgekeken. Bewondering hebben we vooral voor het model van een ..Triumph maar niet minder belangrijk zijn de mo dellen van schepen, locomotieven enz. Handsmeedwerk van bijzondere al lure verraadt de vaklieden, die Bronswerk heeft aangetrokken. Hier is geen sprake meer van proberen Enige uren danskunst op hoog artistiek peil Het optreden van het Scapmo- ballet heeft de weinige aanwezigen in ..Amicitia" gisteravond enige vreugdevolle uren van kunstgenot bezorgd. Zij. die er waren, brachten althans in de zaal enige =feer door hun enthousiaste bijvalsbetuigin gen, die de dansers en danseressen van Hans Snoek zeker verdienden. Tn haar inleidend woord zeide Hans Snoek, dat haar groep bij vorige gelegenheden er naar gestreefd had het publiek iets van de diverse facetten van de danskunst te laten zien, doch nu wilde zij dan de uit voerenden op de voorgrond plaat sen. In een afwisselend, met zorg samengesteld programma kwamen de danstechnische prestaties van de leden van het Scapino-ballet uitste kend tot hun reent. Denken wij bijv. aan Tanja Tamarova. die op temperamentvolle wijze toch be heerst een Spaanse dans ..Cordo ba" uitvoerde. Of aan het grote nummer voor de pauze „Dorp zon der mannen". Ook zonder de inlei ding van Hans Snoek die ook de choreografie verzorgd had was dit vrij modern aandoende werk (muziek van Coby Lankester) I sprekend genoeg door de sterke. I stijlvolle uitbeelding. De vrouwen in het „dorp zonder mannen" kre- gen levensecht gestalte door Marie van Emmickhoven, het verlegen type. Helen Taitt. het dansluch- tige meisje. Maryska Doom. de coquette, Sonja Albring, het verliefde meisje. Tamarova. de koele, afwijzende vrouw en Els Lin- denheuvel, het droevige meisje. Jan Rebel was de soldaat, die als enige man in het middelpunt der vrouwe lijke belangstelling stond. Trouwens we hadden Jan Rebel al eerder be wonderd als de charmante, verlief de kleermaker in „Caprice" met Els Lindenheuvel. „Phantastische dan sen". uitgevoerd door Louky Horva, Cor van Muyden en Marie van Em mickhoven was een uiting van pure danskunst, waarbij het niet zozeer ging een bepaalde voorstelling te geven dan wel om zich te kunnen uitleven in de dans. Na de pauze bleef het program ma op hoog artistiek peil. De Wals van Strausz werd knap gedanst in juiste sfeer Noemen wij tenslotte nog de „Vogelverschrikker", een goede choreografische prestatie van Jan Rebel, waarbij de uitvoerenden nogmaals hun kundigheden demon streerden Het was inderdaad een avond van goede danskunst. Een hoekje van de expositie ..Eigen werk", die tot 15 Februari in de ..Bronswerk"-cantine wordt gehouden Het personeel komt met deze tentoonstelling goed uit de bus. (DvA Archifoto) iets-te-maken Deze mensen hebben iets van de kunstenaar, die zocht naar schone vormgeving. Van meer dan bijzondere betekenis is de inzending muziekinstrumenten. Toevallig weten wij iets van de ach tergrond van dit werk. Het is ge groeid uit de liefde tot het oude in strument: het clavichord. De maker heeft er literatuur op na gelezen om tot het bouwen van dit. instrument te komen. Het is waarlijk een meester stukje. Ook geknoopte tapijten en ander handwerk houden het oog der toe schouwers gevangen. Hier gaan ook vakmanschap en gevoel voor kleur en lijn samen Er is voorts opvallend calligrafisch werk. Dat Holland schildert bewijst ook deze tentoonstelling. Er zijn verras sende resultaten bereikt in verschei dene technieken. Tot experimentele uitingen is geen van de inzenders gekomen. Het werk van deze zon dagsschilders is traditioneel. De inzendingen van de deelnemen de amateurfotografen zijn van bij zonder gehalte. Hier is niet alleen de camera aan het werk geweest. De man. die er achter staat, heeft zijn onderwerp goed gekozen. Expositie „Eigen werk" toont aan dat het probleem der vrye-tijdsbeste- ding voor veel mensen geen pro bleem meer is. Zij geven met hun in zendingen de oplossing: de uren nut tig maken, en jezelf verrijken. Aan Bronswerk en aan de organi satoren van deze tentoonstelling zeg gen wij: ga voort op deze weg. Vrachtwagen met rijstuk ken kwam in sloot terecht Een vrachtwagen met aanhangwa gen. afkomstig uit het Noorden en onderweg met een lading rijstukken voor de noodgebieden, slipte van nacht omstreeks drie uur op de i Hogeweg en kwam in een sloot te- I recht. De chauffeur begaf zich naar het politiebureau met het verzoek om,zorg te dragen voor het verdere transport van zijn lading. Via de Bernhardkazerne kon men wagens en manschappen van de RIM1 in- I schakelen, die in korte tijd de rij stukken oplaadden en verder ver- I voerden. Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. telefoon 4632. Van 30 Jan. tot en met 5 Febr. „The Crimson Ptrate". 14 Jaar. Aanv. Zo. 2.- 4.15. 6.45 en 9 uur. Vr„ Zat,. Ma. t.m. Wo. 2.30, 6.45 en 9 uur. Do. aileen 2.30 uur. Donderdag 5 Febr. Aanv. 8 uur: Beethoven concert door het Utr. Sted. Orchest. CITY THEATER: Westsingel 7, telefoon 6572 Van 30 Januari t.m. 5 Febr.- „Het verborgen leven van Walter Mitty". Aanv.: Zo. 2-, 4.15. 6 43 en 9 uur Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur 14 jaar REMBRANDT THEATER. Langestraat 129. Van 30 Jan. tot en met 2 Febr.: „Grensincident". 14 jaar. Van 3 tot en met 5 Febr. „Tarzan de Aap mens". 14 jaar. Aanv.: Zo. 2.-. 415. 6 45 en 9 uur. Overige dagen2-30 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Burg. Grothestraat 38. Tel. 2790, Soestdijk. Van 30 Jan. t.m 1 Febr Schrik van de 2e Compae- nie". elke leeftijd. Van 2 tot en met 4 Febr.- „Vreemde passagiers". 18 .ir. Aanv.: Vr. 8.-. uur; Za 2.30. 6.45 en 9 uur Zo 2.-. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ma t m. Wo, 2.30 en 8 uur. In de Donderdag-cyclus 5 Februari ..Goede Aarde". Aanv.: 2 30 en 8 uur. 18 jaar. DONDERDAG 5 FEBRUARI AMICITIA 20 uur Alg. Bond van Ambtenaren Cabaretavond, A G -HUIS 19.30 uur Sticht Huish. Voorlichting en Gezinszorg Cur sus Budgetering door mej. D. Kroes. VRIJDAG 6 FEBRUARI A.G.-HUIS 20 uur R K. Volksuni versiteit 3de Lezing Cursus „Dieper inzicht ln 't oecumenisch vraagstuk. GEB. VRIJZ HERV. - 20 uur Btleen- komst Ver. Nederland—Frankrijk. Muziekavond in samenwerking met Kleinkunstkring FLEHITE 20 uur Alg. Leden verga, dering Oudheidkundige Vereniging ZATERDAG 7 FEBRUARI A.G.-HUIS 15.00 uur Opening ex positie Amersf. Schildersgroep .,'t Spectrum". AMICITIA 20 uur Feestavond Bronswerk. ASTORIA 20 uur Uitvoering PTT. TENTOONSTELLINGEN •T OUDE WEVERSHUIS. Muurhulzen 227—229 Tentoonstelling werken van tien grafici en twee edelsmeden, tot en met 20 Februari; geopend op werkdagen behalve Maandag van 10—5 uur. op Zondag van 2—5 uur. CANTINE BRONSWERK. Groningse straat. Expositie „Eigen werk". Op werkdagen geopend ook des avonds van 8—9 uur. Tot 15 Febru ari. AVONDDIENST APOTHEKEN Apotheek van de Bovenkamp. Utrecht sestraat 45a. tel. 3358; apotheek, Vermeerstraat 124, 5335, 2117. De kapitein ver telt Bill, dat zij zich vol gens een gegist bestek op ongeveer 250 mijl van de Zuid-Amerikaanse kust bevinden. „Ben jjj in staat de kleine sloep te strijken?" vraagt hjj Ja, Bill voelt zich nu krachtig genoeg. Wil de kapitein het schip ver laten? Nee, de kapitein schudt het hoofd. Hij voelt zich ziek en vreest dat hij het niet lang meer zal maken. „Ga Jij in de sloep," zegt hij te gen Bill, „en probeer hvt vasteland te bereiken Het weer is goed. En bereik je de wal, wil je dan de reders verslag uitbrengen van deze onge- luksreis?" Bill begrijpt wel, dat het niet zo een voudig zal zijn om in een kleine sloep 250 mijl DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB I te roeien, maar anderzijds wil hij toch graag dit kapitein, laadt proviand en water in de boot en dodenschip verlaten. En misschien wordt hij kiest zee. Wat zal er van hem worden? I onderweg opgepikt. Hij néémt afscheid van de Van alle trieste verhalen, die in de loop van de laatste dagen tot ons zijn doorgedrongen via radio, krant, foto's en film, kre gen we gisteren een brokje realiteit te zien toen de eerste vluchtelingen in onze stad arriveerden. Mensen, door het wa ter verdreven met achterlating van have en goed en vaak ook van bloedverwanten, buren en kennissen, mensen, door een rampspoed geslagen, maar niet ver slagen vonden in onze stad een zeer gastvrij onthaal. De eerste honderden hebben nu U dit leest een goede nachtrust en een uitstekende verzorging ach ter de rug. Want de Amersfoortse bevolking in al zjjn geledin gen heeft zich van haar beste zijde laten zien. Ook org8nisato- tisch was de zaak prima in orde en burgemeester Molendijk had reden trots te zijn op het uitstekend functionnerende apparaat, dat in uiterst vlot tempo zorg droeg voor ontvangst, onthaal, registratie, keuring, verzorging en overbrenging naar de adres sen van de toekomstige gastheren. sEr is moed voor nodig deze moede mensen iets te vragen Omstreeks vijf uur kwam het be richt. dat de eerste auto's met eva cué's vanuit Utrecht onderweg wa- ren naar Amersfoort. Onmiddellijk verden de mensen van het „eva- cuatie-apparact" gewaarschuwd. Toen om half zes de eerste bus met bewoners van het eiland Goe- rec Overflakkee arriveerde was iedereen op zijn post om de ver moeide vluchtelingen, van wie de meesten eindelijk on hun voorlopi ge plaats vanbestemming waren, een zo prettig mogelijk onthaal te bieden. Rode Kruis-zusters en helpers schoten onmiddellijk toe, hiélpén vrouwen, kinderen en oude men sen. terwijl de mannen de schamele restanten van hun bezittingen in koffers, zakken, tassen of in lakens geknoopt, met zich meevoerden. Het doorstane leed was veelal van hun gezichten te lezen. Soms kon een vrouw haar tranen niet bedwingen, mannen zaten gelaten voor zich uit te staren. Gered Een jongen streelde zijn hond. die hij had kunnen meenémen. Het Ridderend dier zat dicht bij zijn baas en keek met zijn trouwe kop naar hem op „Ja. ik ben blij, dat ik Dokus heb kunnen redden", sprak zijn baas, die uit Middelhar- nis afkomstig bleek te zijn. Hij ver telde verder van Zondag, toen mén Burgemeester Molendijk xvas de gehele avond in de Markthal aanwezig. Regelmatig zocht hij contact met de gevluchte eiland bewoners, liet zich inlichten over hun omstandigheden, maak te hier en daar een praatje en had voor ieder een bemoedigend woord. (DvA-Archi-foto) eigenlijk nog helemaal niet in dé gaten had. hoe groot de ramp wel was. die over de Zeeuwse en-Zuid- Hollandse eilanden was gekomen Het water kwam echter ook in Middelharnis en de bewoners moes ten hun toevlucht zoeken op zol der. Bij sommige huizen steeg het water een meter, bij anderen kwam het tot de dakgoot. Er was een vrouw uit Wagenin- gen. Zij ging het vorige weekeinde naar Middelharnis om er een ver jaardag te vierenop Zondag. Ook zij werd door het water ver rast. Nu stond zij in Amersfoort met haar oude vader, met wie zij naar Wageningen doorreisde. Ei- waren trouwens meer mensen die direct naar plaatsen of steden in de omtrek wilden doorgaan om er bij familie onderdak te vinden. Er was dus meteen werk aan de win kel voor de automobilisten, die zich beschikbaar hadden gesteld om het vervoer der vluchtelingen te ver zorgen. Droevig relaas Later kwamen er bussen met ménsen uit Oosteriand- Hier en daar knoopten we een gesprek aan. mi... op hét laatst zonk ons haast de moed in de schoenen om deze men sen nog meer te vragen. Verhalen van nachten op een zolder van een op instorten staand huis. van men sen, die door helicoptères uit bo men waren gered en lotgenoten in de woesten golven zagen omkomen door uitputting, van huizen, die door het vreselijk geweld in één klap vernietigd werden. Er was een gezin van vader, moeder en twee kinderen. Twee van de ze ven de andere vijf waren voor de ogen van hun ouders verdron ken Dan welt. behalve medelijden en diep medeleven, een gevoel van bewondering op voor de levensmoed die deze mensen nog tonen. Plot seling ontdekken vrienden, buren en soms zelfs familieleden elkaar voor de eerste maal in de Amers foortse Martkhal! Eenmaal kwam het zelfs voor, dat buren, die te genover elkaar in dezelfde straat

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3