Spontane drang tot de gehele wereld helpen in Algemene gedenkdag op Zondag a.s. OFFERZIN IS GROOT Rampmisdrijf snel berecht Dijkdoorbraken Mannen ter z in de lucht ee, te land en verken hard Het medeleven in de wereld met de natuurramp, die ons land heeft getroffen, en de bereidheid om daadwerkelijk te helpen, openbaren Zich in een stroom van goederen- en materiaalzendingen, in gcldschcn- kingen en -inzamelingen, in toezeggingen van opname voor evacué's, vooral kinderen, uit vele landen, en uit talrijke boodschappen van staatshoofden. In veel van deze uitingen van internationaal saamhorig heidsgevoel treft vooral de behoefte om te getuigen, hoe zeer men in andere omstandigheden de van harte gegeven Nederlandse hulp aan oorlogs- en andere slachtoffers op prijs heeft gesteld. In dit licht kan men b.v. de spontane drang tot hulpverlening van Wenen zien en van organisatie in die stad. De stad Wenen heeft Woensdag 500.000 schilling ter beschikking ge steld van een Oostenrijkse hulpac tie ten behoeve van de Nederlandse slachtoffers. Bovendien bereidt de gemeenteraad- een plan om duizend Nederlandse kinderen onderdak aan te bieden. De provincie Tyrol heeft 100.000 schilling gegeven. De Oos tenrijkse Socialistische Partij be sloot 100.000 schilling uit haar ver kiezingsfonds te storten voor de Nederlandse slachtoffers. De Oos tenrijkse Volkspartij schonk 120.000 schilling, de Oosterijkse coöperaties 100.000 schilling en de Weense socia listische vereniging „Kinderfreude" eveneens 100.000 schilling. Het Oos tenrijkse Vakverbond besloot 250 Nederlandse kinderen uit de nood- gebieden uit te" nodigen voor een verblijf van twaalf weken. De bond schonk voorts 500.000 schilling. In Italië stromen zowel van par ticulieren als van bedrijven aanbie dingen en toezeggingen vöor hulp verlening binnen. De Italiaanse re gering geeft daarbij het voorbeeld. Vandaag komen op het vliegveld Valkenburg, vier Italiaanse vliegtui gen aan, waaronder dat van presi dent Einaudi, met levensmiddelen en kleding. Overal in Italië wil (overlees van pagina 1) litairen en ingenieurs, in een zware wind, die het reddingswerk zeer bemoeilijkte, de laatste dijk, die eveneens gevaar liep. Zeer kritiek was ook de toestand aan de andere kant van het eiland, waar zich nog vele mensen bevonden in een ge bied, dat gemakkelijk onder water zou kunnen komen. Gelukkig hebben zich hier geen nieuwe catastrofes voorgedaan. Eer vanmorgen vroeg de vloed op zijn hoogst was, nam de wind in kracht af. Maar dit wil natuurlijk niet zeg gen, dat men niet op zijn hoede zou moeten blijven. Dr ir Van Veen, hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, heeft gisteren verklaard, dat het gevaar nog tang niet over is. Vandaar dan ook. dat op vele punten van de noodgebieden nog altijd een verbeten gevecht met het water wordt gevoerd. Inmiddels vormt het koppige wa ter niet de enige bedreiging. On- telbaren zijn ook bezweken tenge volge van uitputting en koude. Dat is vooral het geval geweest in de nacht van Dinsdag op Woensdag. Het menselijk uithoudingsvermogen is nu eenmaal beperkt. Na dagen lang wachten zijn mannen, vrou wen en kinderen op zolders en da ken gestorven. Het aantal gevallen van longontsteking is groot. Artsen worden met helicoptères naar ge- isoleerde zieken gebracht, die drin gend hulp behoeven. Onafgebroken gaat het reddings werk door. Duizenden en duizenden slachtoffers van de stormvloed wor den van de eilanden gehaald, dui zenden verlenen hulp bij transport, verpleging en onderdak. Grote co lonnes stromen naar de rand der geteisterde gebieden met voedsel, kleding, medicamenten en materia len. Daar wordt het transport voort gezet met boten, schepen en vlieg tuigen, die dan weer met tientallen ongelukkigen terugkomen. De „luchtbrug" werd Woensdag morgen tot stand gebracht met 150 vliegtuigen, waarbij zich 15 heli coptères bevonden van verschillen de nationaliteit, welk aantal later tot 20 groeide. Woensdagmiddag werden in een tijd van zes uur boven de geteister de gebieden 50 700 zandzakken, 11.150 broden, 2000 liter drinkwater en voorts grote bussen voedsel. Roo- de Kruis-pakketten. dekens en rub berboten afgeworpen. Als gevolg van de overstromings ramp hebben 300.000 mensen alles verloren wat zij bezaten. Een mil- lioen mensen is in nood komen te verkeren. men Nederlandse kinderen onder dak verschaffen. De geest, waar-van de hulpverle ning in West-Duitsland doortrok ken is. wordt gekarakteriseerd dooi de volgende woorden van de so ciaal-democraat Carlo Schmidt inde West-Duitse Bondsdag: „Wat tot nog toe van onze zijde is aangeboden is niet genoeg. Ofschoon wij ons eigen vluchtelingenprobleem hebben door de stroom van mensen uit de Sowjet-zone is het onze plicht hen bij te staan, die door de catastrofe buiten onze grenzen getroffen zijn, Deze hulp mag niet slechts 'n geste van intern, hoffelijkheid zijn, maar zij moet een echte hulp betekenen. Wij mogen niet vergeten hoeveel hulp wij hebben ontvangen van volken, die door ons toedoen heb ben geleden". Geweldig- is de activiteit, die in de Scandinavische landen wordt ontwikkeld, om Nederland in zijn nood bij te staan. Uit België dat zelf grote schade geleden heeft, komt veel hulp van particulieren en officiële instanties. Op de Ne derlandse ambassade en het Neder lands consultaat te Brussel stromen de gaven en toezeggingen van alle zijden binnen. Men heeft nauwelijks handen genoeg om alles te sorteren en voor verzending gereed te ma ken. In Amerika werken de Neder landse consulaten onder hoogspan ning en het consulaat-generaal te New-York ziet er uit als een pak huis. Alle goederen zijn gratis naar New-York vervoerd. Vandaag neemt de KLM. eveneens kosteloos, de eerste zending mee naar Nederland. De gemeenteraad van het plaatsje Zeeland in de Amerikaanse staat Met man en macht wordt ge werkt om de gaten in de dijken te dichten. Op de foto ziet men de werkzaamheden aan het enorme gat in de zeedijk ten Zuiden van Poortvliet op Tholen. Cadavers van koeien en varkens oorden in het haventje van s-Gra- vendeel op het eiland Beierland op schepen geladen om vervoerd te worden naar destructiebedrijven in Limburg. Snelle afvoer is nood zakelijk ter voorkoming van be smettelijke ziekten. Michigan heeft eenstemmig besloten cm president Eisenhower telegra fisch te verzoeken, een onbeperkt aantal door de watersnood getrof fen Nederlanders in aanmerking te laten komen voor emigratie naai de Verenigde Staten om zich daar een nieuw bestaan op te bouwen. De regering van Saarland heeft besloten een trein met steenkool en een trein met levensmiddelen naar Nederland te zenden. Er is een hulpfonds gesticht, waarin de Saar- landse regering als eerste bijdrage een millioen francs heeft gestort. Verder heeft Saarland aangeboden om keukenwagens te zenden met personeel, met de bedoeling, dat de proviandering uit Saarland zal ge schieden. De Deense luchtmacht zal een Cataline-vliegboot naar ons land zenden met twee ton dekens en kle ding aan boord, verzameld door het Deense Rode Kruis. De bemanning heeft opdracht gekregen om zich met het toestel ten dienste te stel len van de Nederlandse autoriteiten die belast zijn met de reddings werkzaamheden. Een van de piloten is de in Nederland geboren luite nant-vlieger H. Steinbeck, die als tolk dienst kan doen. Stavenisse is een van de zwaarst geteisterde dorpen in het ramp gebied. Rechts: Een gedeelte van het dorp dat door een enor me vloedgolf werd weggespoeld. Links: In de omgeving van het kerkje zijn vele huizen volko men vernield. s- Gladde wegen in Noord-Brabant DEN HAAG. De evacuatie commissaris in Noord-Brabant heeft de weggebruikers gewaarschuwd, dat de wegen in Brabant zeer glad zijn. DEN HAAG. De regering deelt mede: in verband met de ramp welke Nederland heeft getroffen, hebben de gezamenlijke kerken besloten a.s. Zondag in de kerkdiensten op te roepen tot bijzondere verootmoediging, tot gebed en tot offer. H.M. de Koningin zal zich om 1 uur op die dag door de radio tot ons volk richten. De programma's der omroepverenigingen zullen het stempel dragen van herdenking van en bezinning op het geleden leed. De regering spreekt de verwachting uit, dat algemeén in het openbare leven met het bijzondere karakter van deze Zondag rekening zal worden gehouden. Hand in hand met burgers in strijd tegen erfvijand DEN HAAG. De mannen van marine, land- en luchtmacht le verei. hun deel in de zware strijd tegen de natuur, welke nog steeds nieuwe slachtoffers eist. De mari ne-mensen met hun vaartuigen, het personeel van de landmacht met de voertuigen en de mannen in grijs-blauw met hun vliegtui gen staan hand in hand met de burgers om alles dat maar enigs zins mogelijk is uit de klauwen van onze erfvijand, het water, te redden. Ongeveer 2000 man van de Ko ninklijke Marine werden bij het red dingswerk ingeschakeld. Niet min der dan 100 motorvaartuigen van de Marine zijn bij het reddings werk betrokken of onder weg. Nog 22 motorvaartuigen worden gereed gemaakt. In totaal zijn 1-2 mijnenvegers ingeschakeld. Ook de marine-luchtvaartdienst is zeer actief. In totaal namen tot nu toe 3 Mitchells. 4 Harpoons. 3 Sea-Otters. 1 Oxford en 1 heli copter van de MLD aan het werk deel. Talloze vluchten ter verken ning en voor het uitwerpen van rubberboten, voedsel en hulpmid delen werden en worden nog uit gevoerd. De helicopter en de Sea- Otters (amphibie-vliegtuigen) maakten zich zeer verdienstelijk door mensen uit benarde posities te verlossen. De helicopter had op 2 Februari reeds 45 personen ge red. Van de landmacht waren 3 Fe bruari bijna 5000 militairen recht streeks bij de hulpverlening be trokken. Genie-detachementen en verbindingstroepen werkten op bijna alle bedreigde plaatsen. Ver der namen afdelingen van het re giment Technische Troepen uit Utrecht, Intendance Troepen uit Amsterdam, Koninklijke Mare chaussee, Aan- en Afvoertroeperr en de vaartuigendienst van de landmacht aan hdt werk deel. De mannen van de landmacht werken dag en nacht op alle plaatsen waar hulp nodig is. Zii lossen el kaar af in ploegen. Commando troepen Gevechtstroepen, Stoot troepen. kortom alle onderdelen van de landmacht tonen zich van hun beste zijde. Het personeel van de luchtmacht is niet minder paraat. De „blok- kentrekkers" maken zich verdien stelijk met het vullen van zand zakken, het laden van voedsel, medicamenten en andere beno digdheden in de vliegtuigen, wel ke de vliegers in hun voortduren de vluchten nar het rampgebied afwerpen. Verder zorgde de lucht macht voor zoeklichten en licht- aggregaten. De vliegers maakten zich verdienstelijk met het maken van vluchten voor luchtfoto's en verkenningsvluchten. Mannen van de onderofficiers- kaderschool uit Breda en personeel van de diverse bases trokken naar Brabant en Zeeland om daar di recte hulp te verlenen. DEN HAAG. De offerzin, be toond bij collectes, is hartverwar mend. Alle resultaten te noemen is onmogelijk, daarom een keus: Katwoude (N.H.): 3400. per inwo ner 13.50: Noordeinde. gem. Graft (N.H.): 1077. per inwoner 12.37; Benthuizen (Z.H.): 11.385.66. per inwoner 8.75; achttien gemeenten i in N. Limburg: 140.000. per inwoner 4.50; Ameland: 13 269.22. per in woner 4.Nederhemert (Bomme- i lerwaard): 23.000, per inwoner 5.—: IJlst (Fr.)4600. per inwo ner ruim 3.Heerenveen 35.000, per inwoner 2.50: Sassenheim 100.000; Dantumadeel (Fr.i 60.000; Arnhem (voorlopig) 295 483: Venlo 13 000; Horst (L.) 11.000; Bergen I 10.000. JUSTITIE SLAAT TOE EN 26-jarige Rotterdammer, die Maandag in de Ahoy' hal drie over jassen, bestemd voor de vluchtelingen, heeft gestolen, is Woensdagmiddag reeds door de Rotterdamse politierechter, mr Ch. J. Enschedé, veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Tot zijn spüt kon de politierechter niet hoger gaan zes maanden is de maximumstraf die hij kan uitspreken. „U bent clement behandeld door de Officier van Justitie, die U evengoed voor de rechtbank had kunnen brengen", zei mr Enschedé. En wat dat betekent, onder streepte de Officier mr C. W. ba ron van Dedem in zijn requisitoir tegen „deze hyena die zich zo vers op het bericht van de ramp naai de Ahoy'-hal begeeft om zijn slag te slaan. Wij hebben deze deug niet, voor wiens daad nauwelijks woorden te vinden zijn, onmiddel lijk voorgeleid od de overweging dat door de publiciteit direct be kend wordt hoe drastisch de jus titie hierop reageert". Als een misdrijf, bij gelegenheid van wa tersnood gepleegd, waarvoor eer. speciaal wetsartikel geldt, door de meervoudige kamer van de recht bank wordt behandeld, kan de verdachte tot zes jaar worden ver oordeeld. De man. I. van der S. geheten, verklaarde dat de jassen hem ge geven waren door onbekenden, toen hij ontdekte, dat men zijn colbertjasje en overjas bij de Ahoy'hal gestolen had. „Ik zie het persoonlijk niet als een misdrijf", zei hij Maar de Politierechter merkte op dat verdachte op straat tweemaal in een andere overjas gezien was. Beha've de zes maan den gevn-enisstvaf (zonder af trek) gelastte de politierechter de onm ddellijke Gevangenneming van de man en ter"g"ave van het ge- stolene aan h-' R^d^- Kruis HOUT GESTOLEN? Tevoren bad'en twee mannen uit Hoogv. iet terecht gestaan, die er van verdacht werden bij de watersnood houten balken en schotten, die aan zekere Vermeer toebehoorden, gestolen te hebben. De ene verdachte zei, dat een gedeelte van het hout afkomstig was van een schuurtje van zijn vader, dat bij de overstroming bij Pcortugaal was weggedreven. Aangezien de andere verdachte bleef volhouden, dat hij geen diefstal had gepleegd en de om standigheden waaronder het feit i geschied zou zijn, nog niet hele- I maal duidelijk schenen, vroeg de officier terugwijzing van de zaak l.naar de rechter-commissaris met c nmiddePiike gevangenneming van het tweetal De Politierechter stemde hierin toe. Prins Bernhard vloog boven noodgebied DEN HAAG. Prins Bernhard is Woensdagmorgen van het vliegveld Soesterberg opgestegen voor het ma ken van een oriëntatievlucht over de getroffen gebieden. Gevlogen werd over de Alblasserwaard, de Moerdijk, het eiland Goeree en Overflakkee, Schouwen en Duiveland. Tholen, Zuid-Beveland. Zeeuwsch-Vlaande- ren. Walcheren. Noord-Beveland als- i mede Rotterdam De Dakota, die de I prins zelf bestuurde, vloog op een I hoogte van ongeveer 600 meter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2